ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 30 MAART 1936 OPOENOI ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 De Kern Weet Gij waarom Uw spijsvertering niet goed werkt? ABONNEMENT! Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikiee i 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—Afzonderlijke Dummers 5 oent Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur: A. i. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M i. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12981 ADVERTENTIENi ran 13 regels 60 oent, yan 4 regels en daarboyen 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De Duitsche verkiezingen Het voorloopig resultaat Aantal ingeschreven kiezers: 45.428.641. Aantal uitgebrachte stem|meir. 44.952-476 (98, 99o/o) Aantal „Ja"-stem|m:en 44.409.522, tegen en ongeldig 5.42.954 stemden. Voor de Nationaal Socialistische Candidatenlijst hebben zich dus 98, 79 0/0 (vla® het aiantal kiezers uitgesproken. Zondag zijn na grootsche voorbereiding en speeches vian Hitier, de RijksdagVer- kiezingen in Duitschland gehouden, wtaiar- van het resultaat niet twijfelachtig kon Zijn, als mlen (w!eet hoe handig jnten het biljet had opgem|aakt. Het twiaren feitelijk geen verkiezingen •voor den Rijksdag, het (wlas trnjeer een volksstemlming. Tot dus ver wlerd bij een volksstemming den kiezer een vraag voorgelegd „Gij, Duitsche mian en gij, Duitsche vnoujwi", zoo begon het, en dan k^lai® 'de vraag of de kiezer dit of dat goedkeurde of niet. Hij kreeg een stembiljet jniet "twl-e cirkeltjes, één -achter J-a en een achter Neen. Al betrof de vraag ook een za-ak, ivtlaaraan niets meer te veranderen viel, iw'ie wilde en durfde, kpn nog jaltijd imict een kruis door het neeneirkeltje de vraag ontkennend beantwoorde®. Nu heeft de Leider dezer dagen in de Deutschhalle wiel gezegd, dat wie het Imlet Zijn politiek niet eens trnpcht dijn, deze bij de verkiezing jmjoicht veroord.ee- len, miaar hoe (mpest een eventuoele tegen stander dat doen? Door op1 een onderen oandidiaat te stemlmlen? Dat was onm[o.ge- lijk Iwlant er wiaren geen andere oandida- ten. Er is mlaia-r één cirkel op het stem biljet, tw'elke zich achter den naam) Adolf Hitler bevindt. Andere kandidaturen wie ren verboden. Het staat dusi vast, dat de eenige candi- daat 100 procent van de uitgebrachte geldige stemjmen haalt. Tegenstanders konden hun gezindheid -alleen door weg blijven mianifesteeren. Het gevolg daar van is, dat alle wlegblijvers, als tegen standers zullen iw|orden beschouwd, zelfs -al had hun wegblijven een andere reden, Want er is geen mlaatstaf olm ide hoe grootheid van de viaststaande overwin ning van den eenigem kandidaat te nie ten, dan talleen de verhouding tusschen de geldige stemlmen eenerZijjds en de niet uitgebrachte en ongeldige stemlmen anderzijds. De Volkenbond en de toestand in Europa en in Oost-Afrika Flandin contra Hitier Eerbied voor de internationale wet dient hersteld Sedert Duitschland na het verdrag van Locarno te hebben verworpen en opge zegd, de gedemilitariseerde zóne weer heeft bezet, welke de waarborg vorm de voor de veiligheid van België en Frankrijk, en die plechtig bevestigd was door een vrijelijk overeen gekomen ver drag, heeft Hitier vele redevoeringen ge houden ter ondersteuning van den nieu wen vrede, die hij ter vervanging zegt de wereld aan te bieden. Aldus de Fransche minister van bui- tenlandsche zaken Flandin. Ik heb reeds verklaard, dat wanneer eenmaal de eerbied voor de internatio nale wet hersteld zal zijn, Frankrijk be reid zal blijken tot iedere onderhande ling, welke in staat is den vrede te consolideeren. Bovendien zullen de bases voor deze onderhandelingen wei om schreven en ernstig moeten zijn. Men zou hebben kunnen hopen, dat Hitier in zijn redevoeringen door zijn commen taar een correctie zou hebben gegeven op zijn oorspronkelijk vage voorstellen. Hij heeft het vrijwel niet gedaan, behalve op één punt. In bijna al zijn redevoe ringen namelijk, heeft hij de waarde van de verdragen, gesteld tegenover wat hij noemde het eeuwige levensrecht van het Duitsche volk. Flandin concludeerde hieruit, dat Hitier wel voelde hoe zwak zijn stelling was en dat hij daarom uit naam van zijn volk het recht opeischt zijn huis in te richten zooals het dit wil. Daartegenover stelt Flandin de vragen: welke zal mor gen de waarde zijn van een verdrag, als Duitschland zich het recht voorbe houdt het uit naam van het eeuwig levensrecht van het Duitsche volk te verwerpen? De tweede vraag is: wie zal morgen ten opzichte van een nieuw .ciJrag met Duitschland de onafhanke lijke en onpartijdige rechter zijn dien het zal erkennen en aan wiens beslis singen het zich zal onderwerpen. STANLEY BRUCE de Australische minister, president van den Volkenbond, welke heeft te beslissen wanneer de Volkenbondsraad weer zal bijeen komen. DE MADARIAGA de Spaansche diplomaat, voorzitter van de Commissie van XIII, die de op dracht heeft gekregen, de condities te vragen van de oorlogvoerenden in Oost- Afrika, voor het herstel van den vrede. Er bestaat een diepe tegenstelling tus schen de beide opvattingen van het in ternationale leven, die hier tegenover el kaar staan, de Duitsche opvatting is een opvatting van de kracht, de opvatting van de rest der wereld is een opvat ting van het recht. Amerikaansch Wonderkanon Met het vooropgezette doel de stra tegisch belangrijkste Amerikaansche kust plaatsen tegen luchtaanvallen te kunnen verdedigen, heeft Oom Sam's leger thans sen nieuw wonderkanon geconstrueerd, dat het midden houdt tusschen een ma chinegeweer en licht geschut, de voor- deelen van beide wapens in zich ver- eenigt en een ideaal afweermiddel te gen vliegtuigen vormt. Naar United Press verneemt, heeft men hier te doen met een 2.75 c.M. kanon, dat per minuut 150 schoten kan afvuren en granaten van 1 k.g. tien kilome ter hoog schiet wat op het oogenblik iederen bommenwerper in zijn bereik brengt. Deze granaten zijn zeer gevoelig, zoodat zij onmiddellijk ontploffen bij aan raking van een substantie, die harder dan de lucht is. Het geschut wordt als een machinegeweer behandeld en ieder vijfde schot laat een zichtbare rookko lom na, zoodat .het den kanonnier mo gelijk is, treffouten te corrigeeren, zoo lang tenminste het doel zichtbaar blijft. Luchtaanvallen onmogelijk gemaakt? Volgens de verklaringen van zijn con structeurs belooft het nieuwe geschut een omwenteling in den afweer tegen lucht aanvallen teweeg te brengen. Tot nog toe vond deze afweer plaats door mid del van zware machinegeweren, wier verticale reikwijdte echter niet meer dan 5 K.M. bedroeg en speciaal geschut, dat granaten met tijdontsteking en schrap- nels afvuurde. Daarbij moest men zich min of meer op kanstreffers verlaten. Wilden de machinegeweren een vliegtuig ongeschikt voor den strijd maken, dan moest de piloot zelf of een belangrijk deel van den motor getroffen worden. Daarentegen vermag een batterij van zes stuks van het nieuwe geschut duizend granaten per minuut op een vijandelijk vliegtuig af te vuren en op deze wijze letterlijk de lucht met zeer explosieve kogels te vullen, waarvan een enkele voldoende zou zijn, om den tegenstander buiten gevecht te stellen. Hoewel men dit nieuwe geschut zeer in het geheim heeft ontwikkeld^ hebben desondanks verschillende buitenlandsche regeeringen er de lucht van gekregen^ daar in verschillende landen patenten zijn aangevraagd. Van verschillende zijden heeft men dan ook al reeds getracht met de constructeurs van het nieuwe wapen in .onderhandeling te treden. De uitvinders hebben echter alle productie rechten voor de Vereenigde Staten ge reserveerd. land) in een onderhoud met de® dor- resjpiolnident van Reuter het volgende ver teld: „U weet reeds, hoe wij in de omgeving) valn Kworam door bandieten zijn over vallen en hoe ik bij' die gelegenheid ge wond ben geworden. Ik' keer thans naar Nederland teriug, via Marseille, en zal binnenkort uit Djibouti vertrekken. Mijlu vrouw, die mij tegemoet rijst, zal ik ont moete® in Port Said. Dr. van Schelven heeft nog medische hulp -n-oodig, daar zijn wonden niogi niet volkomen .geheeld ziijn. De Nederlandsdie arts gaf vervolgens een treffende uit eenzetting van de moeilijkheden, waar onder de buitenlandsche Roode Kruis- eenheden in Abessinië moeten werken, niet slechts wegens het klimaat en de beogen, de bosschen en de slechte wegen in dit land, maar voornamelijk wegens de voortdurende bombardementen door de Italiaansche luchtmacht, waiapdoor de leden van 'het Roode Kruis dekking moe ten zoeken in kelders, hetgeen de eenige weg is, om aan de vliegtuigen te ont komend „Een andere moeilijkheid voor de Roo de Kru.iseenheden is, alduis dr. van Schel ven, dat zij niet in staat zijn ambulances naar het front te zenden, zloodat al de zwaargewonde Abessiniërs Zonder eenige hulfp sterven. Slechts diegenen, die licht gewond zijn en in staat z'ijn om de reis van 20 da gen loopen te ondernemen naar Kworaim, kunnen medische hiulip! van de Roode Kruis eenheden ontvangen. Echter is ook' een gering1 aantal ern stig gewonden er in geslaagd deze tocht vian 20 dagen te maken, waarna Zij door de artsen te Kworam zijn behandeld. Het Nederlandsche Roode Kruis bevindt zich nog steeds in Kworam1 en Dessie, alwaar de leider, dr. Wincikel en al de overige leden eene goede gezondheid ge nieten. j Het Biritsdhe Roode Kruis, dat sterk geleden heeft, keert naar Addis Abeba j terug, om zich te reorgaoiseeren". kele dagen van de steunweek recht op uitkeering uit een werklopzenkas, dan moet dus het volle bedrag der udtkee- ringen, waarop- hij. aanspraak kon maken-, op Zijn steun worden gekort. Had een inwonend lid van het gezin, waarvap de steuntrekker kostwinner is, nog zulk een recht op uitkeering, dan kan de korting op den steun overeenkomstig de circu laire va'ni 23 October 1934, f 0,50 min1- der bedragen dan het bedrag dier uit- keeringen, waarop in de steunweek recht bestond. Verlaging van enkele posttarieven Kleine postwissels en quitanties; overmaken van kleine bedragen De 'kosten voor het verzenden van kleine bedragen per postwissel worden met ingang van 1 April belangrijk ver laagd. Voor postwissels tot een bedrag van f 5,wordt het recht dan vast gesteld op 5 cent; voor bedragen boven f 5,— tot en met f 12,50 op 71/2; cent. Voor bedragen- boven f 12,50 ondergaat het tarief geen wijziging. Het recht voor de per borderel ingevorderde quitanties wordt op overeenkomstige wijze ver- Voorts, is een regeling getroffen vo-or de overmaking van kleine geldbedragen (ten hoogste f 1,—) welke door middel van postzegels, Op- de -adres-zijde van de 'briefkaarten te plakken, k|unne® wor den overgemaakt. Belanghebbenden, die van deze regeling -gebruik wensdhen te maken, kunnen zich tot het Hoofdbestuur der P.T.T. wenden; zooveel mogelijk met opgaaf van het tijdvak wa-arin de kaar ten verzonden worden, benevens het do-el en het vermoedelijke aantal. Voor elke ter inwisseling aangeboden briefkaart is een vergoeding v^n 1 -cent verschuldigd. De Ger. Gemeenten en de Radio In. de jongste'vergadering "van de -classös Dordrecht der Geref. Gemeenten kwam t-er tafel een ivnaag van den kerkera-ad v|am Meeuiw'en oimj voorlichting met be trekking tot een echtpaar dat tot de gelmjeente w li 1de toetreden, imiaiar dat radio in huis heeft. Nia een ivermianing, daar van laf te zien, heeft het -echtpaar denj k-erker-aiad de vraag gestelld bewijs te fwlillen lev-eren uit den Bijbel dat zulks te veroordeel-en is. De classis spnak' als haar gev|o,elen uit, dat hOiöwlel de radio- nip zichzelf niet te veroordeel en is, het gebruik' daarvan ails door 'bedoeld echtpaar af te keuren is. Men -m'oet op- Zondag trouw den kerk dienst 'bijiwlonen en ials zulks niet mlogelijk De verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag Flandin contra de Duitsche opvattingen De Ned. Ambulance in Abessinië De kinderhandel in het Verre Oosten Verlaging van enkele posttarieven Holland België 8-0 De natuur wil wel, maar zij kan niet altijd haar plicht doen omdat wij nu eenmaal zelve niet volgens de natuur leven. Zij kan niet op tegen de beslommeringen, ver moeienissen en nerveuze spanningen welke de menschen in den tegenwoordigen tijd geregeld dagelijks hebben door te maken. Daarom gaan de ingewanden al trager en trager werken, vergiften gaan zich in Uw ingewanden ophoopen en Ge voelt U moe, loom en lusteloos, Gij krijgt last van hoofdpijn, migraine en conges tie en toch beseft Ge maar niet waar het hapert. Volg de M.S.S.-gewoonte Maak den Vrijdag en den Zaterdag tot Uw M.S.S.-dag en neem als regel op die dagen voor het naar bed gaan een M.S.S.-cachet, Dan zullen Uw ingewanden volledig worden be vrijd van de schadelijke en vergiftige stoffen, die in Uw spijsverterings-organen achterbleven en steeds zullen achterblijven, tenzij Ge geregeld de M.S.S.-gewoonte volgt. Een inwendige zuivering! M.S.S.-cachets prikkelen de ingewanden niet zooals sterk werkende purgeer-middelen en daarom heffen ze verstoppingen blijvend op. M.S.S.-cachets (ook wel genaamd: Laxeer- Akkerljes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorfhad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. is, is uilen geroep-en de geschriften der vladeren naarstiglijk te onderzpeken in eigen iwjoning. De Ned. Ambulance in Oost-Afrika Dr. van Schelven te Dzjibouti aangekomen Dr. van Schelven heeft kort na zijn aankomst te Djibouti (Fransch-Somalü- Uitvoering der steunregelingen Nauwe samenwerking tusschen de diensten der steunverleening en der J werkloosheidsverzekering vereischt Het komt nog al eens voor; dat te veel steu-n. (uitgekeerd- wordt, Idoordajt over het hoofd gezien is, dat de steun- j trekkende arbeiders of leden van hun gezin nagelaten hebben over dagen, waar op Zij recht o)p uitkeering uit een werk- loioizenihas hadden, die uitkeeringen op te nemen. De minister van Sociale Zak-en meent er d-aaroin op te moeten wijzen, dat, voordat op een steunaanvraag be slist w-ordt, steeds -nagedaan moet wor den, of de betrokkenen wellicht aan spraak ojp u-itkeeri-ng (uit een werkloozen- kas kunnen maken. Kan- een steunaianvrager q-f een lid van Zijn gezin nog één -of énkele dagen j uit z'ijin werklopzenkas trekken, en zijn er termen- voor steunverleening nafnwezigj, da-rij dient in elk geval bij de vaststelling van het steunbedrag rekening gehouden te worden met Ihet recht op uitkeering, ongeacht, of de betrokkenen hun uit keering uit de werklopzenkas in, ontvangst nemen. - Had de steuntrekker zelf éên of en De kinderhandel in het Verre Oosten Men was in Engeland hoogst verwon derd en onaangenaam getroffen, toen in het jaar 1882 lord Kimberley zijn waar lijk niet zachte stem verhief, om de aandacht van het Engelsche volk op een sehandaligen toestand te vestigen. Had hij niet met eigen oogen gezien, dat er in Hongkong en andere Engel sche koloniën in het Verre Oosten nog slaven waren, vooral kinderen zeer jonge kinderen, die als slaven verhan deld werden? Zijn bemoeiingen leidden indertijd tot een benoeming van een com missie, die aan de verschrikkelijke toe standen in Hongkong een einde moest maken Van Churchill tot William Peel De woorden van lord Kimberley wer den vergeten. Af en toe werd nog eens door een of anderen afgevaardigde ge ïnterpelleerd, wat er eigenlijk uit de commissie, die een onderzoek naar de slavernij in Hongkong moest instellen, geworden- was. Het duurde tot -het jaar 1921, voordat Winston Churchill de re geering sommeerde, binnen den tijd van een- jaar een einde te maken aan de sla vernij in Hongkong, de schandelijken handel in jongemeisjes, die men in de „branche" moei-tsaie, d.i. „kleine zusjes" noemt. Zeven jaren later moest echter lord Passfield- vaststellen, dat de slavernij- nog even- welig tierde als 7 jaren gieleden. Hij zond de regeering een telegram, waar in hij uitdrukking aan zijn ontsteltenis gaf. Maar zoowel zijn telegram alsook de verschillende rapporten van lady Si mon werden aan de deskundige raads lieden van de regeering doorgestuurd endan hoorde men er niets meer van. Eerst nu, op het oogenblik dat William Peel, gouverneur van Hongkong, zijn witboek over de moei-tsai uitgewerkt heeft, is de regeering tot de overtui ging gekomen, dat een uiteindelijke be slissing niet meer uit den weg kon wor den gegaan. 40 cent per jaar! Wie in Honkong woont, behoeft het witboek va-n- William Pool niet eerst door te lezen, om te weten, hoe de meisjes handel hier plaats vindt. Het is slechts n-oo dig de oogen eens den kost te -geven. Overigens worden er niet slechts jonge meisjes versjacherd, ma,ar o-ok jongens, die men noodig heeft voor de bediening van de waterpompen op de rijstvelden. Een dergelijke knaap van ongeveer 10 jaar en krachtige®, bouw is reeds voor tien gulden te krijgen. Een missionaris, die hier kort geleden uit het binnenland aankwam, vertelde, dat op het oogenblik als gemiddelde prijs voor de slaven 40 cent per levensjaar betaald wordt. Men kap1 d-us bijv. een jong meisje, voor rond vijf gulden koopen. Vanzelfsprekend gaan deze kinderen niet rechtstreeks in de handen van den „donsumént" over. De tusschenhandelaars, geslepen Chineezen, doen groote zaken. Slavenhouders-methoden Overigens bestaan er in China even als in. andere landen, waar nog siaiverlniij heerscht, genoeg, welgestelde inboorlin gen- en schandelijk genoeg, zélfs Euro peanen, die beweren, da,t deze slaven het in hum slavernij beter hebben dan in de vrijheid. Daarentegen kunnen de rapporteurs va® de regeering en vooral onderwijzers en missionarissen talrijke gevallen noemen-, waarin de jonge slavinnetjes voor het minste vergrijp met heete ijzers worden gebrand of een geheel en nacht aan armön: en beenen worden opgehangen. En het meest verschrikkelijke -daarbij is, dat er voor deze jonge menschenkin- deren geen enkele kans bestaat, om het nog eens beter te krijgen, tenziij dan de Brilsohe regeering en meer naar het Noorden, in de zuiver Chineesche ge bieden, het Chineesche bestuur krach'- tig ingrijpen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1