ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 28 MAART 1936 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT EERSTE BLAD. BINNENLAND De Kern Uit Stad en Provincie ABONNEMENTi 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikaee f1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12980 ADVERTENTIEN ran 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BLADEN. Amerika wordt »verbouwd« Roosevelt verandert het uiterlijk der Vereenigde Staten 500.000 projecten van werk verschaffing Nu Roosevelt's eerste regeerings- periode langzaimlerhand haar eilnide nadert, is het vian belajnig eens oimi te zien en vast te stellejn), wlat de Amierikajainsche president tot stand heeft gebracht. Wanneer men op het oogenblik op de regeeringsperiode van president Roose velt terugblikt en Wanneer mien diaarbiji aan SJles denkt, |w|at hij itn dezen tijd ondemotaeln en gepresteerd heeft, dan mtaet imen vaststellen, dat zijn groo'tste prestatie ongetiwiijfeld is gelegen i(n het feit, dat hij het geografische beeld van de Vereenigde Staten aap een algieheele verandering heeft onderwierpen. Niet minder dan 500.000 projecten van Werkverschaffing heeft (men in dien tijd ont'wbrpen. Zeker, daaronder waren vele kleine te vindqn, (m^ar ook de (zieer groioite, die bij den aanleg van het Panaimiakanaal niet behoefden onder te dioien, hebban niet ontbroken. Men schat dat voiofr al ceze openbare werken een sopf v,an 8 [milliard dollar is uitgegeven. Niet [minlder pain 2 (fntilliioeru (mefrischen hebben diaaridoor him dagelijksch brood kurnen verdienen. Slechts een ziwlare crisis kon een) IvoIk t<>t een dergelijk prograjm brengen en zoolang als de Wtereld bestaat, staat een dergelijke verbetering en onderwerping van de rat uur alleofn). Wat tot stand werd gebracht Tot de grootste prestaties behcjoxen wol de Werkzaamheden aan de Mississippi en de Missouri, die tot aan hu|n bronnen bevaarbaar Werden gemlaakt. Verder werjd over de Biaaii van Sain Frajnicisco een brug viain 8 imlijl lengte gelegd. Iin, Neiwl York Werd een tunnel onder de Huidsonrivler gegraven, een project, dajn 40 inlillioen dollar kostte. De tunnel onder de East- River kostte zelfs 60 millioen dollar. De groote stuwdamimen in de Colümbia- River vormlen enorme taerefn en bieden de imlogelijkheid hydro-electrische ener gieën te benuttep. Op deze wlijlzie 'is het gelukt, groote landstreken, die tot dus verre uit wfoeste gronden bestopden, te irrigeeren en vruchtbaar te miakep. In het Zuid-Westen wordt pog steeids aan de geweldigen Bouldefldam gewerkt. 100 imlillioen dollar heeft [men uitgegeven, olm! het wtater van de Coloradoi-River in een kanaal te leidep; over een afstand van 250 mijlen iwprdt het water va|n de Colorado ionder de aailde naar de kust streek van Zuid-Californië geleid, oim1 op deze wijze een bevolking vap zes pilillioen van drinkiwlater te voorziep. De rivieren iwlorden bevaarbaar ge mlaakt en de havens vergroot. In Chicago heeft men 60 millioen dollar besteed, om de Illinois en de Mississippi, die vroeger vuil, troebel wfarter hiadden, weer in heb dere stroomen te veranderen1- Twiee brug gen heeft men over de Mississippi ge slagen, een bij NeW CXrleaps en een bij Baton Rouge. In Florida graaft mien op het piogepblik een banaal dwlars dopr dep staat jvan 200 mijl lengte. Het zal 250 voet breed en 30 voet diep Zijn. Meer idap 1 pi|illïar'd| dollar heeft pien vpor den aapleg van autowegen, straten, epz. ter beschikking gesteld. En wanneer Roosevelt mocht heengaan Het ministerie v;an 'Lapdbouw heeft zich tot taak! gesteld, een einde te makep aan de steeds verder Voortschrijdende erosie, en diat op een oppervlakte vap 50 Imdllioen acres bouwland, dat zopdier de verschillende genomJep ma/afregelen ten ondergang zou zijp gedoemld. Ontelbare dalmlmien ep kanalen heeft rnien aangelegd, om de gebieden, die nog niet geheel en ia! verloren waren gegaan, van den gewisseP ondergang te redicten en meer dan 1 ptillipeta acres land heeft talen beboseht. In het Noord- etó Zuid- Westen van het^ land heeft men den oor log verklaard aan den wipd. Men wil de groote zandstormen, die regelmatig over het land strijken ep den vruchtbaren bodem, die pan de oppervlakte li'gt, ge heel Vernielen, te lijf te gaap. Meer dan 10 millioen acres akkeriapd heeft men aan de wildernis terug gege ven. An'dere, eveneens enorm groot0 go- bieden, heeft men aangekocht en be boseht. Aan linieer dan 500.000 menischen die op het onvruchtbaar geworden lapd Woonden ep geen mogelijkheid meer had den zich te voeden, heeft fm'en Vruchtbaren grond ter beschikking! gesteld. Zelfs (wanneer de kom'epde verkiez'ingeai een eind aap het huidige regimle zörjden maken, dan nog ziou met de uitvoering van al deze projecten -moeten Worden voortgegaan, daar de bronpen van de nationale w'elviaart op het spel staap en beschermd moeten Worden. De salarissen van de rijksambtenaren Van verschillende aangekondigde maatregelen wordt afgezien In de vergadering van de Centrals Commissie voor georganiseerd- overleg in ambtenarenzaken van Woensdag 25 M|a|art deelde de voorzitter mede, dat de regee ring' ondermeer op Igrond van de des betreffende aanbevelingen van de Cep- trale Commissie beslotep heeft: A. het denkbeeld van herziening der jeugdsalarissen voorloopig prijs te geven B. af te zien van het voornemen de ll/2 millioen, welke de 5 pet. salaris verlaging meer opbrengt, dan de na aan vankelijk bij het wetsontwerp tot be zuiniging! op de openbare uitgaven 000- diig (geoordeelde tien millioen der sala risverlaging, te bestemmen voor een her ziening der salarisregelingen. C. eveneens af te zien van het voor nemen om thans de salarisschalen met ééni jaarlijkse'he verhoioginigien om te zet ten in schalen met uitsluitend tweejarige verhiopgin|gien. De regeering acht het namelijk ge- wenscht dat voor het pogenblik eenige rust zal heerschen rondom de salari- eeri-ng van het rijkspersoneel, doch is vtoornemens in den loojp van 1937 te overwegen., of .alsdan een algemeene her ziening van het bezoldigingsbesluit 1934 ter hand zal dienen genomen te wordejn*. De regeering acht geen voldoende aan leiding aanwezig om den ingang der 5 pet. salarisverlaging, welke voor de ambtenaren op maand- en weekloon in de gemeenten der vierde klas eerste op 1 Juli 1936, iin, stede van zooals voor de overige ambtenaren pp 1 Januari 1936 is gesteld, maar een nog) lateren datum te verschuiven. De naturalisatie van dr. F. Mannheimer In antwoord op een in de afdeelingen der Tweede Kamer gemaakte opmerking omtrent de voorgestelde neutralisatie van dr. F. Mannheimer, deelt de minister van Justitie in de memorie van ant woord thans mede, geen bezwaar te heb ben, te verklaren, zulks op grond van de eigen ervaringen der regeering en die van de directie der Nederlandsche Bank, dat de verzoeker gedurende een reeks van jaren heeft bewezen, ook bij zijn leiding van de groote bankiersfirma Mendelssohn Co. te Amsterdam, het belang van 'tland zijner inwoning voort durend in het oog te houden. Hij heeft daardoor den staat gewichtige diensten kunnen bewijzen, inzonderheid op han delspolitiek en monetair gebied. Ander zijds is nooit gebleken, dat hij den staat op eenigerlei wijze heeft geschaad. KORTE BERICHTEN Joodsche Schouwburg te Haifa Npar het Joodsche Tel.-Agentschap uit Jeruzalem) (meldt, is te Haifa de Jpodsich© schouwburg „Orah", een der taooiste thea ters vian P,alestina, plechtig geopend. De Jpo dsche (arbeidersorganisaties te Haifa hebben dezen schouwburg uit eigen middelen doen bouiwien. De bouw kosten bedroegen 30.000 pond sterling- To f directeur vian den nie|u|wen schouw burg is benoemld de heer Richard Rosen heim, die jarenlang als schouwburgdirec teur in Königisberg en later in Praag lals journalist jwterkzaata' wps. Het eerste concert van het Palestina Orkest Het eerste concert van het door Biconis- lalwl Hubermiann gestichte Palestina Or kest, dat, naar bekend, op 24 October U-S-, onder leiding) vian Tosoanini zal plaats hebben, zal door bijna alle zenders van Amlerika en Europa (uitgezonden (worden. De beroem/de dirigent, Fritz' Bnsch, zal ials solist optreden. Aardbeving in Turkije Een groiet deel der aan de Sovjet- Unie grenzende Turksche provincie Kars is gisteren door een ihevijge aardbeving, geteisterd. Het aantal slachtoffers is nog. niet bekend. Er zouden omstreeks 100 personen z'ijtn gewond en verscheidene g|e- doioid. Ook de materieele schade is groot. Vooral in het district Koelek hebben tal van dorpen ernstig te lijden jgjehad. Een honderdtal huizen en 200 stallen zijn ingestort, waarbij' veel vee om het le ven is gekomen. Hitier spreekt in de »wapensmidse« Staande in de locioimotievenhal der fa. Krupp, „de wapensmidse vain 't D|uitsche volk", heeft Hitier vandaag mogfmaals een verkiezingsrede gehouden. Als het Duitsche volk Zondag opnieuw zijh vertrouwen in mij uitspreekt, al dus der Führer, zal ik den anderen mijn nieuwe voorstellen overhandigen. Indien de andere staatslieden meenen, het te moeten verwerpen of opnieuw -met sym bolische gestes of iets dergelijks te moe ten komen, dan moeten zij ook zbo fat soenlijk zijn, hun volken eens te vragön', of zij: met pins willen onderhandelen'. Ik ben er van overtuigd, dat het ant woord dier naties dan onomwonden be vestigend zouden luiden. Wonderdokter over de grens gezet De Duitsche wonderdokter Karl Fick, die, zooals wij reeds meldden, door de maréchaussees te Hardenberg (Ov.) werd gearresteerd wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, is gis terenavond op last van den officier van justitie over de Duitsche grens gezet. Gistermorgen werd Fick per auto door de maréchaussées te Hardenberg overge bracht naar Almelo, waar hij door den Officier van Justitie werd verhoord. De Zesde Primavera Op Donderdag 9 April a.s. zal de Zesde Primavera in de Nenijto-hal ie Rotterdam door den minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, worden geopend. De opening zal te halfdrie in tegenwoordigheid van vele genoodigden geschieden, waarna te drie uur de tentoonstelling voor het pu bliek toegankelijk zal zijn. De jury bestaat uit leden der vaste keuringscommissie van de Koninklijke Ne derlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, benevens twintig voor aanstaande tuinbouwkundigen uit Duitsch- land België, Frankrijk, Engeland en Zwit serland. Hitler's tegenvoorstellen in Mei aan de orde Men meent volgens den diplomatieker correspondent van Reuter te weten, dat Eden en von Rib'bentippp het er over eens waren, dat geen algemeene be spreking van de tegenvoorstellen van Hitier zou dienen plaats te vinden (aan nemende, dat de kloof tusschen Frank rijk er Duitschland kan worden over brugd) voor medio Mei, wanneer de Fransche verkiezingen achter den rug zullen zijn. In zijn gehouden rede heeft Eden dit duidelijk aangegeven toen hij zeide: „Wij moeten tijd hebben". Venizel os uitvaar Met groote plechtigheid en onder enor me belangstelling) van de zijde der be volking van het eiland Kreta heeft Vrij dag de uitvaart van het stoffelijk (over schot van Venizelos plaats gehad. De (jrieksohe kroonprins woonde de plechtigheid bij. Namens de Grieksohe regeering! heeft de minister van landbouw een rede uitgesproken, waarin hij Veni zelos eerde en zeide, dat de overledene meer was geweest dan een igroiot staats man alleen: hij was een held van het Hellenisme. Het stoffelijk /overschot Zal een aantal dagen opgebaard blijven in de kapel van St.-Magdalena nabij Kanea. Hierna zal het definitief ter ruste worden gelegd in een graftombe, die is opgericht tegen over d§ woming, waar de staatsman op Kreta placht te vertoeven. 1 GEMEENTERAAD OUD-VOSSEMEER Een kadegeldheffing Het »zwarte goud« De kermis gaat door Vrijdag kwam de raad in voltallige vergadering bijeen. Aan de orde is een reclame van Ab. Duine tegen zijn aanslag inzake kade* geld. De voorzitter deelt mede, dat door Duine de noodige gegevens zijn over gelegd. Nu schijnt de ontvanger Rijsten- bil de invorderingsverordening niet al tijd consequent te hebben toegepast. In gevorderd moet worden van degene, die op het oogenblik der verzending eige naars zijn. De ontvanger heeft ook wel ingevorderd van particulieren, n.l. van hen die op het oogenblik der versche ping geen eigenaars meer waren. Zooiets geeft eenige verwarring. De aanslag van den ontvanger is ge specificeerd, afgevoerd zijn de schippers die geladen hebben. Nu kan de heer Duine de schippers niet opgeven die voor hem verscheept hebben. Het bezwaar van den heer Duine is daardoor niet te con troleeren, daar de heer Rijstenbil slechts met de opgaven van de schippers reke ning moet houden volgens de Invorde ringsverordening. De heer Jeroense verklaart dat de ont vanger te vorigen jaren een aanslag van f 141 terugbracht tot f 129. Dit is toch niet goed. Schepen worden geladen uit de pakhuizen, daarvoor wordt niets be taald. Scherp toezicht op de haven is noodig. De voorzitter wijst er op, dat al gaan de aardappelen niet via de fairbank uit de pakhuizen, dit niet wil zeggendat niet betaald wordt. De schippers toch moeten hun opgaaf doen en naar die opgaaf wordt aange slagen. Waar dit punt nog in onderzoek is, wordt afdoening aangehouden. Van de firma Meijll is ingekomen een mededeeling, dat de door haar geleverde eierkolen van prima kwaliteit zijn, af komstig van de staatsmijn „Wilhelmina". De heer Jeroense zegt hiermede geen genoegen te nemen. Hij zou dan voor kwajongen staan. De Graaf f levert al een paar jaar slechte kolen. In zijn pakhuis zijn geen goede. De heer van Gorsel acht dit overdreven. Hij heeft o.a. goede kolen van de firma gehad. De heer Daane verklaart dat het jam mer is, dat geen monster gebracht is, maar ook hij heeft eierkolen ontvangen die van slechte kwaliteit waren; ook heeft wel eens goede ontvangen, maar ze moeten altijd goed zijn. Door den heer C. J. Kunst is ont slag genomen als lid van het Weezen- Armbestuur. Genoemd Bestuur beveelt de heeren K. J. Hanse en G. Overbeeke aan. Bienoemfd wprdt jn'et 4 fvja/n /d'e 7 St., de heer G. Overbeeke. Bi. en W- stellen vjoor de Kertais, die te vjocigen jiare is geschorst, jaf te schaffen. De voorzitter licht toe, dat dit een .mieerderheidsvoprstel is. De heer Diaane zegt dat dit voorstel hem: spijt. Liever had hij de zaak gelaten izooals het iwlas. Toen in de Wethoudersvergadfe- ring het voorstel tot lafschaffing aange- hotaen Iw'erd, verklaarde hij zich er tegen. Voor schorsing tvuas hij misschien nog te vinden geweest, thans stelt hij Voor de kermis te doen doorgaan. De heer Heijboer vraagt naar de be weegredenen vian den heer Daane? De heer Diaiane verklaiart die te hebben uiteengezet. Over beginsel uil hij liever niet praten. De heer Heijboer zegt spijt te hebben. Een kermis, nu Gods slaande hand zich 000 cLoet gevoelen. Op de ker tais twbrden de steuncenten verbrast. De heer Diaane zegt ook spijt te hebben vian het taeerderheidsvOorstel. Hij was (misschien te vinden geweest Voor schor sing. De heer Heijboer mioet het niet ste ken op Gods slaande hand, want was de tijd beter, dan zou de heer Heijboer opk tegen kermis zijn. Vroeger wias het, het verdiende lopn, nu de steiuncente|ii. De balans van Roosevelt's beheer De salarissen der Rijksambtenaren De naturalisatie van Mannheimer Hitler in de .wapensmidse" van het Duitsche Volk Het loonvraagstuk in den land bouw op Tholen 't Zachte weer blijft Het voorstel tot afschaffing wordt ver- |w|orpen taet 4 tegeinj 3 stemnmien, die vian de heeren Lindhput, Jeroense en Heijboer. De voorzitter verklaart het voorstel— Daane aangenotaen. De heer Lindhout stelt schorsing vOor, hetgeen de heer Jeroense steunt. De heer Daane gaat hiertaede niet accoord. Op die mlanier gaat men er een mengelm/ous van miaken. Zijn voorstel is door ver werping van het v|oprstel Vjan Bi. en W' aangenomen. De voorzitter meent dat het Voorstel vian B. en W. vian algem'eene aard was, het voorstel Lindhout karn aan de orde kom/en. Het voorstel iwiordt verworpen* De heer Daane bepleit eenige verzetting v(an de kermis. De heer Heijboer verklaart dat dit niets uithaalt. Het gaat toch dopr vian de steuncenten. De heer Van Dienst zegt, dat het in zijn voornemen lag te zwijgen. Nu wil hij opk wat opmerken. Verleden jaar is de kermis geschorst pun de economische omstandigheden. Een paar maanden later Werd een muziekfeest toegelaten, jnet (winkelweek, enz. Gaat de kermis niet door, dan komt er toich dit jaar een lander feest. Het is dus vechten tegen het (wloord „kermis" en daar leent hij* Zich niet voor. De heer Daane zegt, dat verleden jaar bij' de dansgelegenheid menschen aan het dansen waren, die het op een kermis niet zouden doen, Imlaar toen Was het muziekfeest. Het is beter te zjwijgen. Niemand (meer het woord verlangende W(ordt de vergadering gesloten. ZIERIKZEE. Tot correspondenten der Prov. Zeeuwsche Archaeologische Comm. zijn benoemd freule J. Collot d'Escury, te Hontenisse, en de heeren Joh. Hoo- genboom te Renesse, J. A. Hubregtse te Burgh, C. Hollestelle te Tholen, A. van. der Roest Clement te Nisse, dr. J. de Hullu te Cadzand, H. van Grol te Vlissingen, F. J. van der Fee te Dom burg, L. G. Gelderman te Kortgene. Tot districts-huisbezoekster van de Prov. Zeeuwsche vereeniging tot bestrij ding der t.b.c. is benoemd mej. A. Jon ker, die reeds in zulk een functie te Arnhem werkzaam was. Voor de uitvoering van de Meisjes- padvindsters en -kabouters in het Ned. Herv. Ver. Gebouw, bestond Vrijdagavond groote belangstelling. De zaal was ge heel gevuld, toen de voorzitster der af- deeling, mevr. Buijze—Boot, op 't po dium verscheen, om een welkomstwoord te spreken tot autoriteiten en aanwezi gen, tot de echtgenoote van onzen bur gemeester, mevr. Schuurbeque Boeije, tot mej. Derkinderen uit Goes, de districts- commissaresse; tot den voorzitter van 't Z.zeesche Padvindersgilde, mr. S. R. Bak ker, etc. etc., om daarna de leiding te geven aan mej. Monna, de leidster van de meisjes- en kabouterafdeeling. Met het padvindsters- en kabouterlied werd begonnen en de demonstraties in gezet. Demonstraties? Ja zeker, dat was de bedoeling van deze opvoering. Te laten zien: 'thoe en waarom? Voor de kabouters geldt de leus: Kom, pak maar aan, en die voor de padvindsters: wij zijn bereid! Pak aan! overal, op school en in huis. Wees bereid! Anderen te helpen, je plicht doen in de maatschap pij. In aardige, korte tooneelstukjes werd door beide groepen goed gedemonstreerd wat de padvinderij bedoelt, wat klasse- eischen en vakinsigne's beteekenen, Zorg voor de lichamelijk misdeelden. „De Blauwe Vogels" is een van de mooie trekken uit de beweging van den chief scout, Baden Powell. Het was een aardige avond, waaraan ook de padvinders, met hun vroolijke

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1