vaker zullen ontmoeten, n.I. Kruitnagel, Plet de Fransoos, de jodensoldaat Mau- pie en JanAdriaanse, alias „de Mooie". De kapitein vraagt zich dan ook met bezorgdheid af hoe de verhouding wel zal zijn tusschen een zoo onervaren lui tenant en de wilde kerels, waarmede de compagnie zoo rijk gezegend is. Gelukkig is Fietje, de dochter van de kastelein van „De Zwaan", er nog, die misschien nog meer over hen te zeggen heeft dan de kapitein zelf en zien we later de „Big" op de voorgrond treden, die eene onverbreekbare band zal worden tusschen de officieren en de manschappen. De „Big" (Hansje Anderiessen) is een jongetje van een jaar of vijf, dat, na aankomst van een trein met Belgisch^ vluchtelingen, eenzaam aangetroffen wordt bij de ledige trein. Eerst zal men het kind naar den stationschef brengen, maal ais de kleine begint te huilen besluit men, op aandringen van de soldaten, het mede te nemen naar het kamp, Berk- hage te benoemen als zijn tijdelijke Pap pie en er gezamelijk voor te zorgen, tot de ouders zullen zijn gevonden. De Big van het Regiment bevindt zich won derwel in deze omgeving en het duurt niet lang of we zien hem terug als een volleerd soldaatje, dat mede waakt voor de belangen van de kompie en zelfs nog kans ziet belargirijke onheilen, te voorkomen. Het is een spannende film, waarin zeer vele komische momenten voorko men en aan welke ook de gevoelige kant niet is vergeten. Vóór honderd jaren Herinneringen uit de voormalige Zierikzeesche Courant Maart Bij C. Wierinx, op de Nieuwe Haven, zijn te bekomen beste Gerookte West- phaalsche Hammen, a 26 Cts. de 5 On een, en Gedroogde Geldersche Worst, a 40 Cts. de 5 Oneen. Bij Zr. Ms. besluit van den 20sten dezer is tot notaris benoemd in het ar rondissement Zierikzee Mr. C. van der Lek de Clercq. Bij Tonus van der Mussele, in de Lange Nobelstraat te Zierikzee, worden verkocht allerlei soort van Mans-, Vrou wen- en Kinder-hemden, benevens onder scheidene soorten van gebreide Kousen, tegen de civielste prijzen. Utrecht, den 24sten Maart. Het aan staande feest van het 200-jarig bestaan der academie, in de eerste helft der maand Junij aanstaande, zal, naar men verneemt, luisterrijk zijn. Onder anderen zal aan de maskerade, voorstellende den intocht van prins Maurits binmeln Ostende na de overwinning van Nieuwpoort, 3 Juli 1600, alles te koste worden gelegd. De costumes der hoofdpersonen zullen prachtig zijn. Frankfort. Te Eich, in Rijn Hessen, is thans een jonge boerin, te weten eene zoogenaamde somnabule, welke, in hare o ogenblikken van clairvoyance, allerhan de voorspellingen doet. Het volk stroomt van heinde en veer derwaarts, om die waarzegster (bij welke geen opzettelijk bedrog schijnt te bestaan) te hooren. Tot, dus verre heeft de overheid zich niet met de zaak bemoeid. Uit Stad en Provincie THOLEN. Toen 'wlij Woensdagmiddag voor de officieele opening een bezoek brachten aan de lokalen der U.L.O. alhier waar de Bazar ter restauratie der histo rische molen „De Hoop" wordt gehou den, stonden wij verbaasd dat in zoo'n kort tijdsbestek, het dames-comité zoo veel bij elkaar had gebracht. In verschil lende „S a/ids" waren zooveel aantrekke lijke en nuttige diogeja uitgestald, diat mlan gedwongen wordt tot kcpipen.. Naast schit terende handwerken, ziagemi wij fraai hout snijwerk, mooie kunstvoorwerpen ein eenige keurige penteekeinimjen, terwijl vam den bakenden Thoolsdum aimiateur kunst schilder, de heer L. K. v. Dijk, een fraiai schilderstuk, voorstellende de molen „De Hoop" bij de loterij-prijzen wlajs gerang schikt. Ook voor het nqodige vermiaak is zorggedragen, daar een sjoelbak, trek- biljart, grabbelton, postkantoor, schiet tent, spijkersslaan en niet te vergeten het rad van avontuur, de aanwezigen: uimoodigt een kansje naar een der mUoioiie prijzen te wagen. Last mot least, wordt ook den inwandigen miensch verzorg'cf door de thee-schenkerij vian de firma Biggelaar en een keurige stand der Coöp. Melkfabriek „Wouw1" waar men heerlijk cnocolademielk aan goedkcplpe prijzen kaïn bekomen. Verschillende genoodigden wiarjn in- tusschen. gearriveerd, toen de burgemees ter Mr. A. v. Hoeven het openingswoord sprak. Spr- gewaagde van het feit, dat deze dagen voor de Baz/ar gekozen zijln, omdat op 26 dezer het juist 200 jaar geleden is, dat de miolen wierd gesticht. Aanvankelijk een hou en standaardmolen, Werd deze later opgericht in zijn oor- spronkelijken vorm, evenwel mi'et met het doel de schoonheid dier omgeving te be vorderen, doch meer als een bron vam inkomsten voor de stad. Waar mu dioior het inslaan van den bliksemt, de imiolen ernstig beschadigd is, hebben eeniige in gezetenen het initiatief genmmten, de mo len te restaiureeren. Dpor den heer Dorst Holl. huisurouu: Ik ben zal'uon die eeuuiqe margarine, maar de natuurboter is zoo duur Om te kunnen exporteeren Wordt van alles geprobeerd, Daarvoor worden er zoo noodig Zelfs verliezen genoteerd. Met de uitvoer van de boter Botert het daardoor wel goed Alhoewel men hier te lande Dat „succes" betalen moet. Gaat de boterprijs hier dalen, Dan betalen wij dus méér! Zoo speelt men van onze duiten In het buitenland mooi weer. Doch inplaats van dank te oogsten Zien we 'tomgekeerde feit: Engeland is niet gediend van Al te veel goedgunstigheid. Ook bij ons vindt men die toestand Heelemaal niet ideaal; Menigeen vraagt: wordt het middel Zoo niet erger dan de kwaal? Zou het dus niet beter wezen Dat men minder exporteert En dat men meer goedkoope boter Hier te lande consumeert? J. S. iwlordt een deel bijgedragen eln: pok' is dit toegezegd door de stichting „De Hollandsche Molen". En nu. staat het aan de burgerij vam Thoilen, aldus spreker, door veel te koioipen van de imioioie d0nige|ni op deze Biazar, het restant bij. te dragen. Spr. heeft hiervoor geen vrees, oim'dat hij W/eet, dat hei mieerendeel der burgerij prijs stelt op natuurschoon en geschiede nis en zeker niet zial gedeogetn, dat deze sierlijke molen zal. worden ontakeld. Spr. bracht nu reeds het comité dank voor de vele mloeite door hen gedaan en dfe onverdeelde toewijding. Met den wemGCh, dat deze Bazar zal slagen, verklaarde spr. ze voor geopend. Brieven uut Schouwen Noe zu m'n aomae oorlogje motte gae speele ek begreepe uut 'n bericht in de niesboode. In meie op 'n zaeterdag- aevend motte m'n aomae in de kelder kruupe, in 't donker zitte, mee zakken, zand op zolder, in mee 'n benauwd arte ofwachte of te vieand ons za kunne vinde. Ze donkere maene uut-e-zocht om de zaek emae duuster te maeken, as t'r zon iesdere eunebie of stoöter over schou wen kom zweeve. Noe weet'k wè, t'is aomae vo niks gelokkig, maleutig vin'k't tog nie. Of ze in 't buuteland noe nooit wiesder oore. Wilder zu de ruzie nie anbrienge. Wa zouwt! Da be loof wat t'ooren; mee tie oefenienge dan. Op Schouwen ek nog ma van eene oefenienge eleeze. Dae schiene de men sen, nog a verschrikt ewist t'en, om da tae van te vonre nie luiut-e-roupe was. Eei de wacht kwam in 't geweer, zouwe ze vroeger in dienst zegge. Van de weeke was kleine Joös ier. „Wilder op schoole hommeles aot", zei t'n tegen z'n groot moeder, die schrok omda te katte in eens 'n schreeuw gaf. De muiter ao't beëst aard an z'n staert etrokke. „Da's te siereene", zei t'n deugniet tegen mien, in ie pienkelde. (Joösje is tog zo vee mangs!) „Wat eije aot, m'n zeune", vroog 'k. „De meëster ei over de gasanvaolen verteld. Ieseluk, ma tog leuteg. Ie zei, lae wilder noe ier ok 's 'n oefenienge doe. Ak mee t'liniaol op t'n bank slae, dan is tat de sireene, die waeschoet dat 'r gevaer is, in dan kruupe j'oamac glieke onder d'n bank. Dae gieng 'n oeraatje op. Ma 't most onverwacht ge- beu re zei te meester. Ie giengi deur mee te geschiedenis, in vroeg lienks in rechts om ons of te leien. Toe t'n 't over de bomvrieë kezerne ao, die ze indertied ebouwd bie Vlissege, sloeg1 'n. in eens aard op t'n. bank. In trek zat eel de klasse onder d'n bank, b'aolve ik. „Eie mien nie begreepe Joös", vroeg te meëster, „waerom kruup jie ok nie onder d'n bank?" „Dae bin aoltie elden ewist, meëster, in die zu d'r dan ok wè weeze". De meëster was nie boös, in ik nie schoole motte bluuve". 't Is zon Joös! Ik d'n 'n dubbeltje cgee vo z'n spaerpol, ma of t'r in-e komme is, dae za'k ma nie nae vraege. Saluut! JOÖS VAN JAONE. smakoliijSi Wie, om welke reden ook, tijdelijk of blijvend afstand moet doen van vleesch, die zal ervoor moeten zorgen, dat het in de voeding benoodigde eiwit, het even zeer noodzakelijke vet en de zeker ook onmisbare „smaak"-stoffen, in de gerech ten toch een plaats krijgen. Met eenig nadenken kan de huisvrouw aan dien eisch heel goed voldoen: in eieren, in kaas, in melk, of karnemelk, in peulvruchten, vindt ze de verlangde eiwit, roomboter, planten vet, plantenbo ter en olie helpen haar aan het ver- eischte vet. Een paar voorbeelden van bijzonder smakelijke gerechten, ontleend aan de peulvruchtenrubriek, zullen in dezen tijd van het jaar de huisvrouw zeker welkom zijn; om „elk wat wils" te geven, kiezen we een soep, een vóórschotel en een soort „lapjes" die het vleeschgerecht bij groente en de aardappelen kunnen ver vangen. Bretonsche soep. 250 gr. (1/2 pond witte boonen, 1 L. water, 1/2 afgestreken eetlepel zout, 3/4 L. melk, 1 uitje met 2 ingeprikte kruidnagels, 1 eierdooier, 3 theelepeltjes Maggi's Aroma. Wasch de boonen en zet ze liefst een dag vóór de bereiding te weeken in de aangegeven hoeveelheid water. Breng ze aan de kook met het uitje en laat ze jachtjes 2 uur doorkoken, giet dan den inhoud van de pan in een zeef en vang het uitlekkende kooknat op. Zeef bo ven de thans leege pan de boonen, tot enkel de schillen overblijven; giet er nu en dan eenige lepels van het kook nat bij om het zeven gemakkelijker te maken. Verdun de hierdoor verkregen vrij dikko massa geleidelijk met de melk, voeg er het zout bij, laat de soep nog even zachtjes doorkoken en giet ze dan onder voortdurend roeren in de soep terrine, waarin de eierdooier met de Aroma en een paar eetlepels melk is geklopt. Vóórschotel van boonenpu- r e. 250 gr. (1/2 pond) witte boonen, 60 gr. (3 afgestreken eetlepels) boter, een paar lepels melk, wat peper en noot muskaat. 2 theelepeltjes Aroma; 5 dunne sneetjes oud brood, 5 daarop passende plakjes kaas (vrij dik), 40 gr. (2 afge streken eetlepels) boter. Laat de gewasschen boonen liefst een nacht in ruim water weeken; kook ze den volgenden dag gaar (ongeveer 2 uur), laat ze op een zeef uitlekken en wrijf ze dan boven de leege pan geheel door de zeef, zoodat slechts de schillen achter blijven. Giet af en toe een lepel kooknat over de boonen, zoodat ze gemakkelijker ge zeefd kunnen worden; zorg er echter voor dat de verkregen purée flink stevig blijft. Warm de purée op met een paar Iepels melk, neem de pan van het vuur, roer er vlug de boter, de Maggi's Aro ma, de peper en de nootmuskaat door en stapel de purée op een schotel op. Omring ze met de in 8 driehoeken ver deelde sneetjes brood (gesmeerd en met kaas belegd), die intusschen met de na het smeren overgehouden boter in de koekenpan aan de onbelegde zijde mooi bruin zijn gebakken en waarvan de kaas dus door de warmte is gesmolten. Linzenkoekjes. 200 gr. (2 ons) linzen, 1 ui, 4 gekookte koude aardap pelen, 2 eieren, wat peper, zout en nootmuskaat, 3 theelepels Aroma, een paar lepels paneermeel, ongeveer 100 gr. (1 ons) boter of plantenv'et. Wasch de linzen, laat ze een nacht weeken en kook ze den volgenden dag gaar in hetzelfde water (ongeveer 1 uur); breng ze dadelijk op een vergiet over en laat ze zoo droog mogelijk uitlekken en koud worden. Wrijf of maal de linzen fijn met de aardappelen; fruit de ge snipperde ui lichtbruin in 1 lepel van de boter of het vet, roer ze door de linzen en werk alles samen flink doior- elkaar met de kruiden, de Maggi's Aro ma, het zout en de eierdooiers. Vorm het deeg tot niet te groote ronde koekjes, haal die even door het eenigszins uit elkaar geklopte eiwit, wen tel ze dan door paneermeel en bak ze in de koekenpan met de nog overgehou den hoeveelheid boter of plantenvet ron dom. mooi bruin en knappend. UITKOMST Wie is 't, die thans Europa leidt, In dezen overspannen tijd, Uit dezen doolhof vol gevlaren, Waiarin de vrees het hart beroert, En volk'ren uit elkander voert Met verontwaardigde gebaren? Men Iwlil het eerlijk volkenrecht, In een diplomatiek gevecht, Voor lange jiaren veilig stellen, Maai* eerst tniog imlet een scherp besluit, Dat overal de noodklok luidt, Een lafgem'eten vonnis vellen! Men spant de vierschaar vOor elkaar, Maiar Allen z'ijm, van jaar tot jaar, Toch schuldig aan dit kwla,ad vertrouwen, Diait steeds inteer iwiapens heeft geëischt, Beperking schrapte van de lijst, Ee vestinglinies oip deed bpu|wien HET WAPEN, dat iwias 't eenigst heil, Zóó bleef de veiligheid op peil, Gesteund door pacten en doioir btolnden, Die niimlmier, (wiait men ook beweert, M vrede, iwierkelij'k begeerd, Hun innerlijken oorsprong 'v|c|n|den! Maar Iwlelke natie, groot of klein, Mag thians hier dain de rechter Zijm, Oiml land'rer vonnis uit te spreken? Elk land is toch een onderdeel Vian een ontstellend zJwiak geheel, Met 'zeer gevaarlijke gebreken! Eunopia, zOek een nieiulwlen weg Langs eerlijk, open overleg, Gij1, leiders, wordt weer sterke smienséhen, Die, door geen politiek verblind, Den twiaren volk'renvrede vindt, Dat is 't slechts, wiat de naties bindt, EN ALLE MOEDERS WAARLIJK WENSCHENU Ik dacht maar zoo Het land is niet ondankbaar. De oiude Grieken Wisten odk al te zeggen. Althans een van hun groote ge leerden, Xenophon, sprak dit reeds uil. Dal zal hij wel uit ervaring (geleerd 'heb ben. Wij kunnen het oo(k zeggien, omdat wlij het oojk uit ervaring weten. Wij zagen deze uitspraak van Xenophon zelfs al eens op een boerderij staan. Als er echter sprake is van niet on dankbaar zijn, dan moet er natuurlijk pok iets gegeven Worden, waarvoor men dankbaar kan Zijn. Dat is met land bijv. het geval met de meststoffen die gejgpven 'wlorden. Hier is het al heel duidelijk waarneembaar |w|at de Grieksc'he geleerde bewleerde; ihet land, dat is de akker, de weide, de tuin, de 'kas is niet ondankbaar voor 'bemesting. Mits ieder dezer de dankbaarheid ook tonnen kan. De bodem moet kunnen ver- wierken wat gegeven wordt. En wat ge geven Wordt moet ook! volledig) zijn. Wamt de plant en de plantengroei stel len verschillende eischen: kalïzoiut is bijv. noodig voor de kalibehoefte, ammonsalj- peter (wie noemen er maar een) voor de stikstofbehoefte, slakkenmeel (We noemen er maar Weer een) voor de fos- fdrziuurbehoefte. Eni dan is er nog de behoefte aan kalk. Lang niet gering te genwoordige Nu geeft men het slakken- meel iOiolk' een beduidende hoeveelheid kalk. Dat is zjoo mooi, Wamt op de kalk- behioefte Wordt niet altijd even goed gelet. En als er veel :op gelet 'wordt geeft men het met fosiorzuiur tegelijk als men slakkenmeel gebruikt. Hier komt bij, dat de kalk met het fosforzuur zoo mooi gelijkmatig, de bouwi- viaor -doortrekt. Dat is ook van beteeken is. En van niet geringe ook. Zooals de stik stof van ammonsalpeter ook doet. En |om nu maar eens te blijven bij deze t'wiee, die wij als twee sprekende voor-, beelden namen, deze twee plan ten voe dingsstoffen vullen elkaar Weer mooi aan. Het eene stelt zWare eisehen aan de kalkvioorraad van, den bodem, het andere v|ul£ deze voorraad krachtig aan. Slak kenmeel is trouWens de grootste kalkbron Voor de Nederlamdsche bouWvoor. Waar nog bij komt, dat de in slakkenmeel aan wezige msgpesium krachtig meehelpt aan de bodemverteerende werking. Het land is niet ondankbaar doch voor een tekoirt kan het niet dankbaar zijn. Dat igaat het land Wreken. En wraak van den bodem is niet prettig en niet voordeelig. Brieven uit de Residentie IN ROK Hébben iwie in een vorigen brief gespro ken over opboulw eener betere wereldi, die Zop moeilijk is en van langen duur, minder moeite kost het de menschen om zich uiterlijk beter voor te doen. Het spreekwoord zegt dat de kleeren den man maken, maar zlulks is niet minder met de vnouiwl het geval, al kan ze soms met Weinig kleeding) volstaan. Wij man nen besteden in den regel niet veel zorg) aan ions toilet, al scheren We ons o,ok iederen dag. Wie in een wachtkamer van een Minister d.e heerenCostuums obser veert, die ziet overal hetzelfde model, zwarte jas en gestreepte pantalon; is er eens een colbertje tusschen, dan ont dekt men. daar gewoonlijk een roode das bij. De „perfect gentleman" is niet van Nederlamdsche geboorte, wel de stijfhoof dige 'boer, waarmee niet gezegd wil zijn, dat Hollandsche meiskes ziclh niet aardig kunnen kleeden. Het costuum onzer voorouders De Fébmari-maand bracht mos eerst naar de tentoonstelling „het Costuum onzer voorouders" in de Ridderzaal op het Binnenhof, georganiseerd door een Vereen (ging, die hier de stille armoede helpt bestrijden. Wanneer men ziop die kleedij ziet van heeren en dames uit de 18e eeuW, dan kan men er niet veel zwierigs aan ontdekken. Stijf en deftig), zooals toen onze voorouders waren, d.w.z. de beter gesitueerde, en, zoo was ook hun ioptreden. De regentenf ami lie's wa re,a toen de dragers van de Nederland1- schla kJultuur en ze wisten daaruit eene traditie ioip te blouwen en te handhaven. We Zagen een „Muziekavondje in het jaar 1775", waarbij' dames in de „,R|obe a l'anglaise met paniers" en heeren met „haib'it a la fran^aise", verdsr het icjoi:tuum var. een deftigen dominee, een avond maaltijd ten tijde van Kioning bodewijk Napoleon, waarbij' avondjaponnen met lange sleep en blauwgroene heeren jassen. MeniV (ond er ook een sleepkoets, een postkoets, een mutsen- en kantenwiinkel, eeni 'kraamkamer in 1860, stemmig en vor melijk, omdat het zooi geheel in onzen aard lag. De cioilleotie BruidcJostuums van 1790—1912 gaf wel duidelijk te ziens dat de Hollandsche bruid altijd heeft geweten, dat het ioog van den 'bruidegom en van de familie op zoo'n dag ook g|evloeiig is vlopr(uiterlijke dingen. »ln Rok«, een geestig blijspel Dat de hleeren der schepping zicJh bij passende gelegenheden pok gaarne „in rok" kleeden, heeft de Hongaarsclhen topir.eelschrijver Gabriël Drege'ly aanlei ding gegeven |Om een geestig blijspel te schrijven, waarin de heer C. van der l'jugt iMolsert weer eens toont, welk. een weergaliops vlot speler hij is. Het eigen lijke stramien, waaqoip het stuk is ge borduurd, vormt natuurlijk de politiek, die alleen in staat is |om iemand, die een rok onberispelijk weet te dragen en ;over voldoende flux de bouche be schikt, tot minister te promoveeren, ten minste in Hongarije, want in io|ns land zijn de zeden anders. De kleermakersknecht Melzer, zich later noemende Von Melzer, had zich eenige kennis eigen gemaakt over Kapitalisme en arbeid, maakte zich daarn,a meester van een rok (heerenrok), die hem onbe rispelijk (kleedde en leende toen nog 50 pop van de dochter van zijn patroon, die wel feducie in hem had. De politiek Zooi niet politiek zijn, als het dezen rok- drager niet gelukte o|m' op een soirée, waar pok Z. E. de Minister verscheen met eeni professoralen haard en een gede coreerden rok, een schitterend figuur te maken, zoowel met zijn rok, als met zijn gevatheid en ongehoorde brutaliteit. Hij', de man met een feilloos zittenden rok, wist zich zelfs een plaats te ver schaffen in het parlement, waarom ook niet, er zitten wel mannen i/n met min der goeden snit van kleeding ein geest dan' deze ex-kleermakersknedht. De schrij ver vertoont ons tenslotte, hoe langs de wegen van de politieke zwendel en intriges onze fortuinlijke rokdragjer .alle moeilijkheden, te boven komt, en zelfs tot Minister wordt benoemd en een adel lijken. schoonvader vindt, die hem zijn dochter met bruidschat aanbiedt. De »politieke« rok Men mioet den hieer van der Lugt Melsert ini dien gioed zittenden rok zien zwendelen om de sfeer der politieke „hocbstapler" te kunnen aanvoelen. Prof. Huizinga heeft {gezegd, dat er eigenlijk geen politieke partijen zijn in ohs lalnd, maar in Hongarije blijkbaar wel, wjaiar de politieke rok den, handigen drager gelegenheid geeft om een man van aan dien te worden. In de wereld van ijdel- hieid en dikdoenerij weten gewetenlooze avonturiers nog altijd hun slag! te slaan. Men moet echter het talent hebben van Oor van der Lugt Melsert om die rol zoo te spelen, dat men de fenomenale car rière lachend aanvaardt. Ook al ziet men op het tooneel de figuren onder felle belichting, een ieder zal erkennen, dat de politiek menschen naar voren Iheeft ge schoven, die wellicht „in rok" een aan trekkelijk ffguur maken, maar voor 't overige weinig in hun mars hebben. Men moei echter toegeven, dat deze politieke ridders al dan niet van de el interessant en onderhoudend zij|n en wel licht is dit voldoende motief 0:11 het op onze 'kosten te onderhouden. Ook 111 de samenleving, waarin slechts ééne poli tieke partij regeert, zullen dergtelijke fi guren wel niet ontbreken en zoolang z.e in het kielzog van den eminenten leid ar varen, krijgt men ze niet weg ook. Aan tponeelschrijvers verschaffen ze echter gratis de stof voor geestige blijspelen en aan tooneel directeuren gelegenheid om eenis over de politiek te laten lachen, wat overigens zelden het geval is met deze democratische instelling. Het is op vallend, hoe saai en agressief politieke menschen spreken, als ze onmogelijke dingen verdedigen. la.*:® ziEKic.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 6