ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE VRIJDAG 27 MAART 1936 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT EERSTE BLAD De Kern Schoonmaak korte berichten Hoofdpijn, Kiespijn. £^£$2* vIrschillÜTde berichten ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikiee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar flO,—Afzonderlijke nummers 5 oent Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12978 ADVERTENTIEN: ran 13 regels 60 cent, ran 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BLADEN. Eden verdedigt Engeland's houding Een dringend beroep op den vredeswil van Frankrijk en Duitschland Het Engelsche Lagerhuis, de publieke tribune en de tribune voor de vreemde gezanten waren zeer sterk bezet, toen minister Eden gistermiddag half 5 op stond om zijn aangekondigde verklaring nopens de buitenlandsche politiek der regeering af te leggen. De minister begon met een woord van dank aan de leden, de pers en het Engelsch volk voor de zelfbeheersching die zij de beide afgeloopen weken ge toond hadden. Ware er in geheel Europa sprake van even groote vrijheid van de pers en van het woord, dan zou de toestand waar schijnlijk niet zoover gekomen zijn als thans. Spr. wenscht en kan gelukkig volko men openhartig spreken. De leidraad van de buitenlandsche politiek in dit land was, met handhaving van het onderscheid tusschen nationale gevoelens en interna tionale verplichtingen, het waarborgen van den vrede en het vasthouden aan den Volkenbond als voornaamste middel daartoe. Spreker gaf een overzicht van den oorspnoing der gedemilitariseerde R'jn- landzöne en van het ontstaan van het Locarno-pact, hetwelk de opeenvolgen de regeeringen in Duitschland, Frankrijk en Groot-Brittannië telkens weer hebben bekrachtigd. Wat Duitschlands opvatting betreft, dat het Fransch-Russische ver drag onvereenigbaar zou zijn met het Locarno-pact, vestigde Eden de aandacht van het Lagerhuis op artikel 3 van dit pact. Duitschland, aldus spreker, was krach tens de duidelijke bepalingen van dit ar tikel verplicht, deze aangelegenheid te regelen volgens de methoden, waarin het Locarno-pact zelf voorziet. De Duitsche regeering heeft evenwel dit artikel 3 ge negeerd. Engeland is garant voor 't Locarnoverdrag Zelfs diegenen in Groot-Brittannië, die van oordeel zijn, dat Duitschland's zaak sterk staat, veroordeelen het feit, dat het j zijn eischen met geweld wil doorzetten, in plaats van een beroep te doen op de aangegeven instanties. Wij zijn garanten van het verdrag van Locarno. Als zoodanig hebben wij zekere verplichtingen, die in het bijzonder in art. 4 zeer nauwkeurig zijn omschreven. „In alle openhartigheid wensch ik dui delijk te verklaren, dat ik niet de eerste Britsche minister van Buitenlandsche za ken wil zijn, die terugkomt op een door Groot-Brittannië geplaatste handteeke- ning". Het toepassen van sancties, wat Frank rijk voorstelde na de bezetting door Duitschland van de Rijnlandzöne, heeft Engeland afgekeurd, omdat het langs den weg der onderhandelingen het geschokte vertrouwen wenschte te herstellen. Constructieve voorstellen vereischt Indien een internationale troepenmacht een moeilijkheid vormt en Duitschland met andere constructieve voorstellen komt dan is Engeland bereid te trachten op deze basis tot een accoord te komen. Zonder constructieve voorstellen van de kant van Duitschland echter zal de taak van hen, wier eenig doel is tot onder handelingen te komen, vrijwel onmoge lijk zijn. Wat betreft den van sommige zijden geuiten wensch, dat Groot-Brittannië zich afzijdig zou houden van elke Europee- sche verwikkeling, merkte Eden op: Wie hiermede bedoelt, dat wij de oogen moe ten sluiten voor alles wat in Europa gebeurt, die houdt geen rekening met de werkelijkheid. Voor Groot-Brittannië is het van vi taal belang, dat de integriteit van Frank rijk en België gehandhaafd blijft en dat geen enkele vijandelijke legermacht de grenzen dezer landen overschrijdt. Een woord van vermaan tot Frankrijk en Duitschland Veel zal afhangen van de voorstellen, welke Hitier begin volgende week zal doen. Wij zijn er van overtuigd, dat Hit- Ier zal beseffen, met welk een bezorgd heid Europa op deze voorstellen wacht. De Duitsche rijkskanselier kan er zich van overtuigd houden, dat zijn voorstel len met ruim begrip zullen worden ont vangen en dat wij zullen trachten er het beste van te maken ten behoeve van de pacificatie van Europa. Eden eindigde zijn betoog aldus: Aan Frankrijk zou ik willen zeggen, dat Engeland niet in staat is den vrede te verzekeren, tenzij de Fransche regee ring bereid is met een open oog de problemen te behandelen, die Frankrijk en Duitschland nog van elkaar scheiden. (Applaus). En aan Duitschland zou iR willen zeggen: Hoe kunnen wij hopen, onderhandelingen met kans van slagen te beginnen, tenzij gij bereid zijt iets te doen tot vermindering van de bezorgd heid in Europa, welke gij hebt doen ontstaan? (Applaus). Ik geloof dat wij tot oplossing der moeilijkheden kunnen bijdragen, indien wij pogen de moeilijk heden te begrijpen, waarvoor elk land zich ziet geplaatst en indien wij trachten een gemeenschappelijk terrein te vinden. Dat is het uitsluitende doel onzer po litiek. Internationale Rechtsgedachte moet bevorderd worden Men verlieze eigen veiligheid echter niet uit 't oog De Eerste Kamer heeft gisteren de Defensiebegrooting goedgekeurd met 26 9 stemmen (tegen de soc.-dem. en prof. van Embden). Eveneens kreeg het Defensiefonds de sanctie der meerderheid (28—9). Minister Colijn heeft gisteren met na druk het Defensiebeleid verdedigd. Hij begon te verklaren dat hij weinig zou zeggen over onderwerpen, die nog niet rijp zijn en over de ontwikkeling van de intern, toestanden met betrekking lot Nederland. Spr. bracht hulde aan de bemanning der K 18. De geest was goed, maar niet anders dan die behoort te zijn bij de marine. Sinds het optreden der vakbon den werd die minder. Het zal niet aan spreker liggen, als zij niet buiten de weermacht blijven. Het vraagstuk van den leeftijd der subalterne officieren heeft de aandacht der regeering, evenals dat der buiten gewone dienstplichtigen en een weer- belasting. Spr. wees echter op de vroeger ondervonden moeilijkheden. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat ontslag van dienstplichtigen na herhalingsoefenin gen weinig voorkomt. De positie van ge- pasporteerde marine-mannen enz. is ge leidelijk verbeterd. Inzake de particu liere wapenfabricage moet het aan de Staten-Generaal over te leggen rapport worden afgewacht. De regeering kan niet wachten met haar defensie-beleid op een door een politieke partij in te stellen commissie. Spr. betoogde dat de blik van den heer van Embden op de politieke toekomst niet juist is. Ten aanzien van de door- tochtskwestie is b.v. nooit te voren uit te maken wat in de toekomst in een gegeven geval moet geschieden. Het is nu wel gebleken, dat de Vol kenbond geen afdoende waarborg is tegen vijandelijkheden. Afzien van ver dediging is een uitnoodiging aan andere partijen om een strijd op onzen bodem te bevechten. Bij een conflict in West- Europa zal van Volkenbondsactie nau welijks sprake kunnen zijn. Toch: Wat zou er 14 dagen geleden gebeurd zijn, als er geen orgaan was geweest voor besprekingen? In het licht der tegenwoordige om standigheden vertoont ons leger verschil lende gebreken. Of we een leger willen hebben, hangt eigenlijk af van een al of niet slagen der mobilisatie. Daarbij komen de vraagstukken der legersterkte, oefentijd en materieele uitrusting. We gens den financieelen toestand staan de mobilisatiekwestie en de materieele uit rusting op den voorgrond. Spr. wees op de noodzakelijkheid van dekking der mobilisatie. Daarnaast moet de interna tionale rechtsgedachte door den Volken bond bevorderd worden zonder de ge dachte aan eigen veiligheid uit het oog te verliezen. 4' .VMS De Prinses van Piemont is gister avion di om zeven luiur van Napels naar Oost-Afrika vertrokken aan blopTd van het hospitaalschilp Cesarea. Zij werd naar de haven begeleid door de Kioningin, den Prins van. Piemont eh de hertogimi van Aosta, de moeder van de algemeene i.nspectride der vrijwillige ziekenvehple- ginjgien, benevens door tal van hoogge plaatste autoriteiten'. De Prinses zal te Massawe aan liamd gaan. Vervolgens gaat rij naar Asmara waar zij' eemge dagen blijven zal om dan de ambulance te bezoeken aan het Noordelijk fnoint. Daarna zal zij te MaS' sawa scheep gaan naar Mogadiscio pm het Zuidelijk! front te bezloeken. De aanval op de Nederlandsche ambulance In Abessinië Dr. van Schelven naar Nederland vertrokken Inzake de aanval op de Nederlandsche ambulance wordt nioig nader (ixit Addis Abeba geseind, dat dr. van Schelven het bevel voerde pver de reserVeeenjheid van de ambulance bijl Dessié, op weg naar Waldia. Gedurende dezen vlocht werd de ambulance hevig door vliegtui gen bestookt. I-n den nacht, .welke hierop volgde, werd dr. van. Schelven gewekt door den kreet „Zarraf", den oorlogskreet van de Abessijinsche bandieten. Door zijn bedienden verlaten, wachtte de geneesheer alleen de bandieten af. Hij zeide hun, dat hij tot het Roode Kruis behoorde, doch de bandieten sloegen hier geen acht op en bejglonnen te |pl,u|nderen. Dr. van Schelven werd kwaad en waar schuwde de bandieten. Een van hen be antwoordde dit. doior van idiichtbij op den dokter te schieten, waarbij een long werd geraakt. Den volgenden dag keerden de bedien den terug en zij droegen dr. van Schel vein naar het naastb'ijigelegen dorp, vanwaiar hij per muildier naar Dessié werd ver voerd. Per vliegtuig ging de gewonde verder naar Addis Abeba. Dr. van Schelven is naar Nederland ver trokken. Zijn toestand is niet ernstig. De Negus heeft een strafexpeditie ge zonden, welke de bandieten gevangeni heeft genomen. De leiders rijn opge hangen. Bescherming tegen lucht aanvallen Bevolking dient zelf op de hoogte te zijn van te nemen maatregelen De bedoeling van het wetsopitwerp tpit bescherming wan de bevolking tegen iucht- laanvallen is de regeerimg heeft het in de imtemOrie vian amit'wloiord aan de Eerste Kjamler nog eens duidelijk gezegd! het viajn overheidswege geven van lei ding, hulp en raad aap de burgerbevol king, die zich zloo veel doenlijk tege|ru de gevolgen Wan eveptueele aanvallen uit de lucht iwlenscht te beschermen. Op dit practische terrein van sajm'en- Iwlerking is geen plaats voor Vragen naar het lal dan niet geoorloofd zijn (van lucht aanvallen, naar de diepere oorzaken Van laaniwiezigheid van lucht- of oorlogsgevaar. Er iwiordt slechts voorziening gezocht in een belang, dat door een overwegend deel der bevolking als zeer concreet Wfordt aangevoeld. De organisatie en vooral de oefeningen zouden de (meening opdringen, dlat de oorlog iets onafwendbaars is en dat be loften van de staten, aanvallen uit de lucht op de burgerbevolking achterwege te laten, wlaardeloos zijn. De regeering acht rich niet verantwoord, een voorzie ning tegen een aanwerig gevaar wie zal het kunnen ontkennen, dat het aan- iwlezig is? na te laten op grond, dat Groot is het sortiment nieuwe modellen SCHORTEN, ONDER JURKEN en DIRECTOIR- PANTALONS bij de firma p. klok. z'ij, hoopt dat een oorlog een (afwiendbaar en verd-wlijnend gevaar zal worden en dat luchtaanvallen dan ook zullen uit blijven. Aangeteekend rij1, dat, ook wan neer de laatste uitsluitend op (militaire doelen zijin gericht, de burgerbevolking gevaar loopt. Het is dan ook niet juist dat door die Voorgestelde Imlaatregelen de burgers wjcxrden voorbereid pp en toegerust tot het voeren Van den oorljog, zij het jonk een defensievien. De regeering is er zich vpilkoimien van bewlust, dat de onderhavige maatregelen geenszins lafdoende bescherming bieden. Hiervan jmloet de burgerbevolking ook ter dege doprldrongen wforfd'en, Opdat zij' zlelvie niet z'al nalaten, eigener bewteging het gevaar te verkleinen. De regeering vermag voorts niet in te zien, hoe igemloeds- en gewetensbezwaren kunnen rijzen tegen maatregelen, die zijn gericht op behoud van smenschenlevens en het verzachten Van de gevolgen van dreigend gevaar. Vooropgesteld 'die Vrij heid van een ieder, om' zich, eigener be weging en tegen goedbedoelde raadge vingen, in, aan gevaren bloot te stellen en daarvan de gevolgen te aanvaarden, Imlag de overheid toch zijn medewerking eischen althans vorderen, dat hij niet Zal tegenwerken wanneer het er pm gaat, de bevolking, die dat in oVergroote (meerderheid wienscht, te instrueeren, hoe Ziji,'Zich in de uren van gevaar heeft te gedragen, ten einde zoo gering mogelijk risico voor leven en goed te leppen. Eden verdedigt Engeland's politiek Vliegtuigramp in Mexico 14 personen verbrand Minister Colijn over het Defensiebeleid De Ned. Ambulance in Abessinië Dr. Van Schelven komt terug Een non-agressiepact Frankrijk Duitschland Predikbeurten te Zierikzee Zondag 29 Maart. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Pijnaoker Hordijk. I Kleine kerk. 10 ure, ds. Gerritsen en 7 ure, ds. Kentie van Haamstede. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Bloemhoff te Heilo. Geref. Kerk. 10,' Leesdienst en 6 ure, ds. Mulder van Haamstede. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 7.30 Bidstond, 10 Heiligingsdienst, 3.30 Verblijdingssamenkomst en 7.30 ure, Ver- geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Nieuwe Baconregeling Met ingang van 30 Maart a.s. zal de nieuwe baconregeling in werking treden. Voor tot een individueele inschrijving zou worden overgegaan heeft de minister van Landbouw en Visscherij aan de bacon- fabrieken de gelegenheid gegeven, geza menlijk in te schrijven op de door hem vastgestelde voorwaarden. De overgroote meerderheid der baconfabrieken heeft hieraan voldaan en er is een overeen komst bereikt op een bedrag van f 2.80 per 100 k.g. geslacht gewicht, waarbij voorts aan de fabrieken geen belemme rende bepalingen ten opzichte van haar bedrijven meer zijn opgelegd. Kostwinnersvergoeding voor verwanten van dienstplichtigen Er zijm verscheidene dienstplichtigen grootverlioifjgiainigers, die gaarne in werke- l'ijkeni dienst willen komen ter vervanging van anderen, voor wie het verblijf in werkelijke» dienst is verlengd. Bij som migen is evenwel de vraajg gerezen, of hun verwanten kostwinnersvergoeding zouden kunnen ontvangen. In het alge meen kan worden gezegd, dat toekenning van zoodanige vergoeding in dergelijke gevallen niet volstrekt uitgesloten is. Evenmin is het uitgesloten, dat gezin nen, waartoe de dienstplichtigen behoio- ren, die nu langer onder de wapenen zjjm gehouden, vpior kostwinnersvergoe ding in aanmerking koimen. Vrijgezellenbelasting ten bate der groote gezinnen Het hoofdbestuur van den R.K. Bond van groote gjezinnen heeft aam de r.'k. Tweede Kamerfractie een rapjport ge zonden, behelzende een tot in oinder- deelen uitgewerkt ontwerp tot het in stellen van een heffing voor vrijgezellen. Dit ontwerp, dat thans een object van studie in de fractie uitmaakt, beoogt verhindering van de personeele belas ting van groote gezinnen door eeln extra aftrek van 10 pet. van de hopfdsioml voor elk kind en daarvoor in de plaats een' heffing voor vrijgezellen tot het bedrag, wat een gehuwde zonder kinde ren een personeele belasting betaalt. Reglement rundveeteeltregeling 1936 De staatscourant van gisteravond be vat het reglement rundvee teelt regeling )36. De ten hoogste door elke landbouw- Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandag avond 7 ure, dhr. Zwo vering van Bolnes. crisisorganisatie in totaal tpe te wijzen aantallen kalveren binmejn' het tijdvak aanvangende met ingang vain 1 November 1935 en eindigende met ingiamjg vain 1 November 1936 bedragen vop<r de land- bouwcrisisorganisaties vppr: Groningen 18.600, Friesland 55.132, Drente 24.804, Overijssel 43,627, Noord-Holland 25,064, Zuid-Holland 35,739, Zeeland 14,091, Utrecht 20,038, Gelderland 50,527, Noord- Brabant 43,431, Limburg 10,068. te verdrijven, is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ot.doos 45 ot. Bij Uw Drogist Motorrijder rijdt tegen handwagen op Bij1 de Stalebnug te Bergen-op-Zpioim reed gisterenavond een motorrijder, 'n zekere V. pit Sta ven is se, tegen een hand wagen op. De man moest met een zware hersenschudding naar het Algemeen Bur ger Gasthuis worden overgebracht. De aanrijding ontstond, doordat de bestuur der van den handwagen van richting veranderde, omdat hij een wals, die van den wagen afrolde, wilde grijpen. Een achter op den motor zittende dame en de bestuurder van de handkar kregen eenige lichte schrammen. De motor werd totaal vernield. „Kruimel"-dieven gearresteerd Gistermiddag vervoegde zich aan het politiebureau aan de Warmoestraat te Amsterdam, een jongeman, die me dedeelde, dat in een café aan de Koning straat aan groot aantal jongelieden bij een was, die onder elkander verhalen deden van de vele inbraken, die zij ge pleegd hadden. De politie stelde een onderzoek in en even later reeds deed een aantal man schappen en rechercheurs, een inval in het café, waar inderdaad achttien jonge- menschen werden aangetroffen, die zich onledig hielden met hazardspel. Allen werden aangehouden en naar het bureau gebracht. In het onmiddellijk ter hand genomen onderzoek naar de antecedenten van deze jongelui, heeft de politie aanleiding ge vonden, vijf van hen vast te houden, jongens van 20 tot 22 jaar, tegen wie inderdaad ernstige vermoedens bestaan, dat zij zich gedurende geruimen tijd aan diefstallen en insluipingen in wijken van het centrum der stad hebben schuldig gemaakt. Het gaat hier in hoofdzaak om z.g. kruimeldieverijen", als het lichten van muntmeters, het stelen van postzegels en kleine bedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1