ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 24 MAART 1936 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENT! Prijs per 3 maanden f1,50, buiten Zierikxee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12975 ADVERTENTIEN: ran 13 regels 60 oent, ran 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reolames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur »Koopt Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar« De tentoonstellingen »Nederlandsch Fabrikaat 1936« Het is ongetwijfeld een crisis-ver schijnsel, dat de laatste jaren het aantal tentoonstellingen op onrustbarende wijze is toegenomen. Een firma, die in het algemeen voor deze soort reclame wel voelt, vertrouwde ons toe, dat hij in 1935 niet minder dan.... 371 uitnoodigingen tot deelneming aan een tentoonstelling had ontvangen. De kwaliteit is niet steeds evenredig met het aantal dezer ondernemingen. Wij kunnen gerust vaststellen, dat het tentoonstellingswezen in ons land, de. goede uitzonderingen niet te na gespro ken, grondig is verworden. En ook dat is gevolg van de tijds omstandigheden. Wanneer een tentoon stelling wordt opgezet, om er een slaatje uit te slaan, en zonder ideëel doel, is zij al bij voorbaat te veroordeelen. Want dan is zij niet voortgesproten uit een waarachtige behoefte, maar een opge drongen onderneming. Uit den wensch naar gemeenschappe lijke propaganda ontstonden de laatste jaren b.v. wèl de Flora, de Grato en het Noorderlicht, Het lijstje is lang niet compleet, maar pretendeert ook slechts eenige voorbeelden te noemen. Zij werden dan ook een succes, zij het niet steeds een financieel succes. Dergelijke, goede tentoonstellingen vol doen immer aan den eisch: dat er iets wordt ten-toon-gesteld, dat de bezoekers er kennis kunnen nemen van iets nieuws, iets voor hen tot op dat oogenblik on bekends en dat zij er iets kunnen leeren, wat zij nog niet wisten. Voldoet een tentoonstelling hieraan I niet, maar is zij, gelijk zoo dikwijls f het geval is, in feite niets anders dan een soort verzameling van open winkels, een warenhuis, niet eens in het groot, maar in het klein, dan heeft zij geen enkele reden van bestaan. De commerciëele basis Wij zeiden zooëven, dat winstbejag niet het motief eener tentoonstelling be hoeft te zijn. Dat wil natuurlijk ander zijds niet zeggen, dat de opzet niet commercieel dient te zijn. Integendeel, indien men niet van den beginne af aanstuwt op een batig saldo, is de kans op een financiëele strop zeer groot. Want er zijn tal van totaal onberekenbare fac- toren, die het opstellen van een exploi tatie-rekening eener tentoonstelling zeer moeilijk maken. Het publiek is even on berekenbaar als het weer. En die twee zijn vaak de oorzaak 'van een aantal bezoekers, dat met een onverklaarbaar optimisme meestal te hoog wordt ge schat. Wie op de begrooting hef bedrag aan betaalde entrée's als sluitpost noodig heeft, gaat een zeer gevaarlijken weg. De kern van de zaak Van het hierboven bedoelde soort tentoonstellingen wijken wel zeer sterk die af, welke door de vereen. „Neder- landsch Fabrikaat" dit jaar worden ge organiseerd te Amsterdam, Nijmegen, Rot terdam, Groningen en 's Gravenhage. De crisis heeft reeds verscheidene jaren een verhoogde activiteit ten gevolge ge had voor het gebruik van het Neder- landsch product, in al die gevallen, waar= in het niet duurder en minstens even goed was als dat, wat yan over de grens is ingevoerd. De tentoonstellingen „Nederlandsch Fabrikaat 1936" nu be oogen niet anders dan het geweten van ons volk wakker te schudden en de actie voor het product van eigen bodem te maken tot een beweging. i De leus, waaronder de actie gevoerd wordt, „Koopt Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar", zegt in enkele woor den zeer juist, wat de kern van de zaak is. l Wij zouden zeggen wie niet in al zijn uitgaven voor zijn dagelijksche le vensbehoeften, zorgvuldig waakt, dat de gave Hollandsche guldens, daarvoor be steed, binnen de grenzen blijven, heeft niet het recht te klagen over crisis en werkloosheid. De tentoonstellingen „Nederlandsch Fa brikaat 1936" zullen de vraag: „Wat doet gij persoonlijk in dezen tijd?" zóó krachtig doen hooren, dat men niet zal kunnen ontkomen aan het geven van een antwoord daarop. Het ideëele doel De tentoonstellingen moeten dus niet in de eerste plaats worden gezien als een gemeenschappelijke poging van een aantal fabrikanten, om hun omzet te vergrooten, maar als een daad van natio nale saamhoorigheid, als- een gezonde po ging tot werkvermeerdering. Het is zeer te hopen, dat ons volk aan deze roepstem gehoor zal geven, dat het zich open zal stellen voor de lessen, die het op de tentoonstellingen „Nederlandsch Fabrikaat 1936" zal kun nen leeren, door deze met belangstelling en in grooten getale te bezoeken. De belangstelling van de zijde der fabrikanten is zer groot. Dat was een noodzakelijke voorwaarde, om de ten toonstellingen afwisselend en zoo vol ledig mogelijk te maken. De meeste Kamers van Koophandel en verschillende fabrikantenverenigingen hebben hun le den opgewekt deel te nemen. Vast staat dat b.v. de geheele Nederlandsche che mische industrie, die ongeveer vijftig fa brikanten omvat, gecombineerd zal uit komen. Hetzelfde is in overweging bij andere groepen. Tenslotte zij nog gezegd, dat deze ten toonstellingen wellicht nimmer georgani seerd zouden zijn, wanneer de crisis de Nederl. industrie niet had gedwongen tot buitengewone maatregelen van a f- weer tegen buitenlandsche concurrentie. Ondanks het schoone ideaal van internationale samenwerking beschouwen de ons omringende landen zich alle als zich'zelf het naast. Laten wij die les ter harte nemen! Vestigingswet Kleinbedrijf Eischen voor vestiging van middenstanders Minister Gelissen's ingediende ontwerp voor een „Vestigingswet Kleinbedrijf", is een poging de onbeperkte vestiging van nieuwe middenstandszaken tegen te gaan. De opzet daarbij is, de vestiging van zaken in bepaalde bedrijfstakken af hankelijk te stellen van een vergunning, mits een patroonsvereeniging in een der- gelijken bedrijfstak om invoering van een vergunningsstelsel verzocht heeft. De vergunning wordt verleend, indien de aanvrager aan bepaalde „vestigings- eischen", t.w. nader vast te stellen mini- mum-eischen in zake credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid vol doet. De vraag, of in een zekere bedrijfstak al dan niet te veel zaken aanwezig 'zijn, blijft dus buiten beschouwing. Hoofddoel van het ontwerp is het mogelijk te maken te voorkomen, dat financieel-zwakke of ondeskundige klein-ondernemers lukraak zich zouden kunnen vestigen. Principieel blijft echter ieder, die aan de vestigingseischen vol doet, vrij een zaak te vestigen. Nieuwe Verkeersregels Voorrangswegen Signalen bij avond Dimmen I'fi de ophanden z'ijn'de w'ijtzighig van het hilotor- eri rijiwlielregleiment aal de vloorrapg voior het verkeer |olp den hotofd- Mleg definitief wprden geregeld. Er kiOimieini Z.g. „<voio rriangsiw'egen", iwlelke mlet de internationaal aangenomen borden (roiode driehioiek mlet punt maar beineden) zullen Morden 'gekenmlerkt. DSizIe bordeni koralen n.l. op de kruisende iw'e- gm vioior het punt van sa)menk>oim&t als Waarschuwing, dat imlen. een „hO|ofdweg" nadert en dus ivioprnang .Ojoik aan het van limlks koimlende verkeer moet verleenen. Eeini ander type bord zal ingevoerd M°r- dein), Maiaraan Imlen zien kan, dat im'en op een vioorrangsweg rijdt. Een ander, zeer belangrijk onderwerp is de verliphtiftig. Na|ar Mij: Verne- imleini zullen ialle koplampen van aiutjoimlo- bielen: en [mh'.prrijlwlielen gekeurd (mioieten Iwlordeini en van een waarmerk voorzien. Daarenboven zal het gebruik van gloei- lampen, die niet behoorlijk bij een be paalde lantaarn piassen, verboden wonden. Tot op heden geldt het voorschrift, dat mien bij het' elkaar te geimlo.et komen tm'oet dim'imein, op een afstand van minstens 100 M. Deze verplichting zjal aanzienlijk uitgebreid Morden:: mien zal namelijk vol gens het nieuwe Motor- en Rijwielregie. imlent al moeten dimlmlen zoodra de tegen ligger Zich in. de oimlgrensde lichtbundel vlain de koplampen bevindt, en aangezien het licht zich. opgeveer rechtlijnig voort plant kan imlen van den (theoretischen) plicht spreken op ongelimiteerden ■afstand. j zijln, koplampen te dempen en met klein licht verder te rijden. i Nieulwl voor oims land is verder de mo gelijkheid om in plapls van geluidssigna len' te geven, bij avond met de kop lampen te knipperen; een derge lijk voorschrift bestaat, zpioials men iwieet, sedert jaren, in verschillende buitenland sche steden. Voorgesteld iwlordt verder om van des lavtondr elf ujuir ;af tot zons opgang het geven van signalen iniet den hoorn te beperken tot noodgevallen. „Jong Holland snakt naar werk" Radioredevoenngen van minister Colijn en minister Slotemaker de Bruine Minister Colijn en minister Slotemaker de Bruine hebben gisteravond voor de radio redevoeringen gehouden ten be hoeve van het werk der protestantsch christelijke centrale voor werkloozenzorg. D r. C o 1 ij n wees op de moreele ge varen der werkloosheid en zeide, dat hij het gemlis laan, arbeid voor de jon geren het ernstigst vindt. Van hen is, zoo sprak hij, de toekomst van ons volk afhankelijk. Als het jonge geslacht zijn energie behoudt, als de jeugd niet in doffe moedeloosheid wegzinkt, dan mag men blijven hopen, dat volk en vaderland hun plaats te midden der na ties met eere zullen blijven innemen. Als daarentegen de jeugd haar zelfver trouwen verliest, zij reeds bij de intrede in het practische leven zich aan wanhoop gaat overgeven, dan ziet het met de toekomst van ons volk er donker uit, Daarom moet dat, voor zoover het binnen ons vermogen ligt. worden voorkomen, Het sympathieke van het bezoek, dat ik' oinitvfing, (aldus Min. SIo te ml pk e r de Bruine, was niet in het minst hierin gelegen, dat men niet vroeg betaling door de overheid, maar slechts sub sidie. Hetgeen dus beteekende, dat men de eigen kringen wilde bewerken. Deze opvatting van de zaak, waarbij niet de pegeering het doet, maar waarbij de maatschappelijke kringen het doen en waarbij de regeering dan hulp biedt, was mij al bijzonder sympathiek. Zoo is het dan ook tot stand gekomen. Wat een minister van sociale zaken in deze sombere tijden niet altijd zeggen kon en kan, dat kon ik op dat oogenblik wel zeggen, namelijk: mijn ambtgenoot van financiën maakt geen bezwar, dat voor dit werk een belangrijke som rijksgeld beschikbaaar komt. Welnu, zoo is het gegaan en zool gaat het voort en van 30 Maart tot 4 April zal nu aan degenen, die tegen over dit werk sympathiek staan, de ge legenheid geboden worden opnieuw hun geld te geven en in dat geld hun be- liainigstelling tot uiting te brengen, hun waardeering en hun liefde. Prinses Juliana aan een aan rijding ontsnapt Prinses Juliana, die Maandag in het City-Theater te Deni Haag de voorstel ling van de film „Peer Gynt", waarin Hains Albers de hoofdrol vervult, had bijgewoond, is, toen Zij in gezelschap vap enkele leden har er hofhouding het theater tegen vijf uur verliet, ternau,- wernioiodj ontsnapt aan een aanrijding dioior een- vrachtauto. De prinses verliet na afloop der voor stelling tte midden van de gewone be zoekers het theater en stalt vervolgens de Veenestraat over om naar het Kjon. Paleis aan het Noordeinde te wandelen. Juist toen, H.K.H. bijna het trottoir vioior bet magazijn van de firma Ger- zioin had bereikt, kwam een vrachtauto uit de Kettinigstraaft aangereden om de Veenestraat in te slaan. Waar het ,ter plaatse zeer smal is, had de chauffeur de linkerzijde vian de Kettingstraat ge kozen om den hoek naar de Veenestraat in de richting van de Wagenstraat te passeeren, omdat aan de overzijde van de Veenestraat een auto stil stond, waar door het verkeer terplaatse belemmerd werd. Prinses Juliana, die niet klon zietti, dat er een vrachtauto aankwam, Merd, ter- Mijl Zij zich op1 den; rijweg bevond, plotseling verrast door de verschijning! van den wagen. De 'Magen dook op minder Öan een meter afstand voor de Prinses op. Zij had de tegenwoordigheid <v|airu geest opzij'te springen op het trottoir- Daardoor ontsnapte H.K.H. nog juist aan een onvermijdelijk schijnende aan rijding. De prinses bleek dpor het voor val inaet geschrokken en lachend keek Zij' om maar de leden van Haar gevolg. KORTE BERICHTEN De Valera ongesteld De President van den Iersohen Vrijstaat j De Valera vertrekt Dinsdag naar Zurich, om zich daar onder behandeling van een oogspecialist te stellen. De Valera is lij dende aan een zeer ernstige oogziekte. Er bestaat algemeene bezorgdheid wegens zijn gezondheidstoestand. Ibrahim Pasja overleden De vroegere Eerste Minister van Egypte Yahia Ibrahim Pasja, ls op 80-jarige leeftijd overleden. Ibrahim Pasja werd Eerste Minister in 1923. Hij wist een einde te maken aan de periode der gespannen verhouding tot Engeland en bracht een nieuwe grondwet in werking. Daarna werd hij leider van de partij Ittihad. Zendelingen in China in gevaar Volgens berichten uit Engelsohe bron is een groot aantal Britsche en Ameri- kaansche zendelingen door Communistische troepen in Noord China, 140 K.M. ten Zuiden van Tai Yan Poe, van de buiten wereld afgesneden. Hun positie verwekt groote bezorgdheid. Men wil trachten vlieg tuigen naar het gebied te zenden om de zendelingen hulp te verschaffen. Aanslag op Oud-Minister Te Oviedo (Spanje) is de civiele garde gemobiliseerd nadat een aanslag is gepleegd op Alfred Martinez, Oud-Minister van Arbeid en oud leider van de Liberaal- Democratische Partij. Martinez is ernstig gewond. De daders van den aanslag zijn nog niet gevonden. Familiedrama lm het diocrpje Hecklingen bij Stassfurt heeft Hauer, de administrateur van de bezittingen van (graaf Trptha, zijin 38- jarige echljgenioiote, daarna z'ij'n 4 kin deren van 3—10 jaar en tenslotte zich zelf doodgeschoten. Hauier was een al- Nederlandsch Fabrikaat Italië's industrie onder Staats controle Vestigingswet voor 't Kleinbedrijf Prinses Juliana aan een aanrijding ontsnapt Hoofdprijzen der Staatsloterij Watersnood in de Ver. Staten gemleein gezien imlam en een uitstekend bewindvoerder, maar in den oorlog had hij' een hoofdwonde opgeloopen, die de laatste maanden in een zenuwziekte iwas ontaard. Waarschijnlijk heeft de man in een vlaag van waanzin gehandeld. De huwelijksreis der Vanderbilts De jioOige Georjgie Vanderbilt, die ver leden jaar in het huwelijk trad, na op zijirn 21-sten verjaardag het enorme be drag van twintig! millioen dollar te heb ben geërfd, bevindt zich thans met zijn vnouw op de thuisreis vam een hulwle- lijksreis ,om de wereld. De jiaicht opcuriositeiten van de ver schillende landen die hij' heeft bezoicJht, heeft suóoes gehad, want het joinge paar telt Iniet minder dan 22 meubelwagens oinder zijn „bagage", die alle gevuld zijn met kunstvoorwerpen em curiositeiten vam den meest verscheiden aard en uit de meest verschillende landstreken. VERSCHILLENDE BERICHTEN Fraude B|ij de controle van de landbouw .Cri sis Organisatie Zijn te Biergen (Limb) Italië's industrie één groote eenheid Onder staatscontrole Voor de Nationale vergadering der Cor poraties heeft Mussolini naar aanleiding van den 17en verjaardag van de stich ting van 't fascisme een redevoering gehouden, waarin hij o. a. het vol gende zeide: „De omstandigheden waar onder deze vergadering) bijeenkomt zijn plechtig. Wij leven- in een oorlogstijd en bovendien wordt Italië door 52 lan den belegerd. Deze belegering werd ge wild en opgelegd door één enkel land en dloor 3 staten (Oostenrijk, Hongarije en Albanië) verwierpen, niet slechts uit Vriendschap 1|o|t Italië, maar -ook pmdat zij de m|0|gelijikiheid begrijpen om Italië, de moeder der beschaving, op voet van gelijkheid te plaatsen, met het barbaar- sche Abessinië Iin deze 5e maand der belegering die in de geschiedenis van Europa zal worden aaingeteekend, -als een kenmerk van laag heid, evenals de materiëele en moreele hulp welke aam Abessinië is verstrekt, is Italië in staat tpt herhaling, da|t deze belegering haar nooit za Jdoen bukken. Al degenen die denken dat tna het einide der belegering men tioit den toestand vlam 17 November zal teruigikeeren, ver gissen tzich. Een nieuwe phase begon 18 November 1935 beteekent een nieuwe phase in de geschiedenis van Italië, een phase die wordt beweerd door het voor nemen om in den kortst mogelijken tijd een zoo groot mogelijk autonomie in het economisch leven der staten te verwe zenlijken. Deze autonomie moet worden verwezenlijkt speciaal op het gebied der Nationale Verdediging, omdat, zoolang deze autonomie ontbreekt elke mogelijk heid voor verdediging wordt gecompro mitteerd. De Duce gaf vervolgens een inventa risatie van de hulpbronnen des lands en concludeerde dat Italië zekere grond stoffen niet bezit, hetgeen een der fun damenteelste redenen is van haar kolo niale eischen. Daarna zette de Duce het plan uiteen van Italië's economie in de komende jaren, welk plan wordt beheerscht door de mogelijkheid van het uitbreken van een oorlog. Het rad van het noodlot „Wanneer ons nog dit zou geschieden", aldus de Duce, „kan niemand zeggen, maar het rad van het noodlot rolt snel. Indien dit niet zoo zou zijn, hoe zou BENITO MUSSOLINI zou men dan die formidabele bewegin gen verklaren, die door alle landen zijn ingezet. Deze dramatische mogelijkheden moeten ons geheele aanzien beheerschen. Het feit van een oorlog is evenals de fascistische leerstellingen een element dat de politiek van ons land t.o.v. onze eco nomie bepaalt". Italië's hulpbronnen Ten einde volkomen zelfstandigheid op economisch gebied voor de verdediging van het land te verkrijgen, is een natio nale raad opgericht, welke moet nagaan over welke hulpbronnen het land be schikt en welke mogelijkheden de weten schap biedt. Italië zal dit jaar beginnen met de cultuur van katoen; dank zij de weten schap zal de textielindustrie steeds 44 millioen Italianen kunnen kleeden. Wat de organisatie der corporaties be treft, wees Mussolini er op, dat de land bouw geen grondige wijzigingen zal ondergaan, doch wel door den staat zal worden gesteund. Het crediet is onder directe controle van den staat geplaatst. Het handwerk zal aangemoedigd worden. De kleine en middelmatig-groote indus trie zal aan het particulier initiatief over gelaten blijven, doch de groote industrie of zij al dan niet voor de nationale ver dediging werkt, zal één groote eenheid vormen. De operaties zullen vergemak kelijkt worden, doordat de staat reeds een groot aandeel bezit in de voor naamste industrieën, welke voor de de fensie van belang zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1