BÏNNENLANDSCH OVERZICHT BUITENLANDSCH OVERZICHT TWEEDE BLAD, b«hoor*nde bij de Zlerfkzeesche Nieuwsbode van Zaterdag „21 „Maart 1936, No. 12974. MINISTER COLIJN VOOR DE MICROFOON. Minister van Schaik en het gezag Jubileum van de lucht vaartschool. De margarine. De gespannen toestand, die, tenge volge van Duitschlands optreden in zake het Locarno-Pact, in Europa is ingetreden, noopt ook ons land tot het enkele voorzorgsmaatregel verwaar loosd worden, temeer daar Nederlands grenzen zoo open liggen, ik spreek het vertrouwen uit, aldus de premier, dat Op zoek naar Kievitseieren. treffen van noodige voorzorgsmaat regelen. In een rede voor de microfoon deelde 'de premier het Nederlandsche volk mede, dat het uit militair-technische overwegingen gewenscht is, dat de zóo- genaamde winterploeg der infanterie en der wielrijders niet met groot verlof gaat maar tot nadere order onder dienst blijft. Minister Colijn legde er den nadruk op, dat er geen enkele reden voor onge rustheid bestond. De inspanningen, die de vreemde mogendheden zich getroos ten, om door vreedzame onderhandelin gen tot overeenstemming te komen, kun nen dit doen inzien. Toch mag geen men in deze maatregel niet meer zal zien en er vooral niet meer in zoeken zal, dan er werkelijk in gelegen is. In de Tweede Kamer heeft deze rede voor de microfoon eenige leden tot het stellen van vragen gebracht. De inter- pellanten, die tegen de maatregel geen bezwaar hadden, meenden, dat de Ka mer eerst van deze maatregel op de hoogte gesteld had moeten worden en dat bovendien een wetsvoorstel hiervoor had moeten worden ingediend. De minister gaf als zijn meening te kennen, dat de grondwet voor het in dienst houden van militairen geen af zonderlijke wet eischt, wel voor het buitengewoon onder de wapenen roe pen. Bovendien zou door een mededee- ling in het parlement te veel aandacht van het buitenland op deze maatregel gevestigd zijn en zou deze ook in het binnenland een ernstiger aanzien heb ben gekregen dan juist en wenschelijk is. Voor den kantonrechter te Haarlem is een interessant proces aanhangig ge maakt. Het betreft hier de vraag of een huisvrouw zelf margarine mag maken, of zij dan niet de landbouwcrisiswet overtreedt. Dit geheele proces loopt om een zuiver principieele beslissing. De straf, die tegen de huisvrouw geëischt werd, is dan ook uiterst gering. Men vreest namelijk, dat de clandesteine ver vaardiging van de margarine al te zeer in de hand wordt gewerkt. Ongetwijfeld bestaat dit gevaar. Aan de andere zijde beteekeht een dergelijk verbod een groot bezwaar voor vele huisvrouwen, die in dezen tijd het toch al niet makke lijk hebben. Volgens den verdediger zijn de besluiten evenwel niet toepasse lijk voor de huishouding. Immers zou men volgens de letter te werk gaan, dan zou de huisvrouw niet eens melk zuur mogen laten worden of korstjes van de kaas snijden of zuivelproducten in voorraad houden. Over eenige da gen zal de kantonrechter vonnis wijzen. In de Eerste Kamer is minister van Schaik aan het woord geweest. Be langrijk waren zijn verklaringen betref fend de politieke activiteit van vreem delingen. Hiertegen zal de regeering scherp blijven optreden. Vooral het ageeren van de Nederlandsche afdee- ling der N.S.D.A.P. zal niet geduld worden. Berlijn werd hiervan op de hoogte gesteld. De invloed, die deze groep lieden in ons land uitoefent, is heel wat grooter dan menigeen denkt. De minister betoogde, dat de strijd tegen de N.S.B. in de allereerste plaats de taak der politie en justitie was. Dat de wetgever echter niet werkeloos blijft is toch wel in verband met ambtenaren en uniformverbod duidelijk gebleken. Het feit, dat de Nationale Luchi vaartschool vijf jaar geleden op Schip hol een afdeeling opende, werd op fees telijke wijze herdacht. Deze afdeeling is uiterst belangrijk, daar zij voor de K.L.M. de eerste beginselen aan de toekomstige verkeersvliegers bijbrengt. Deze taak zal nog uitgebreid worden. Voordat de Tweede Kamer een paar weken gaat rusten, hebben de leden er van de ontwerpen tot een wijziging der reglementen op het beleid der regee ring in Suriname en op Curasao aan genomen. Er werden talrijke amende menten ingediend, die evenwel geen ge nade in de oogen van minister Colijn konden vinden en die dan ook werden verworpen. Terwijl de minister zich tegen actief kiesrecht in de genoemde koloniën verzette, opperde hij geen be zwaren tegen een amendement, dat een passief kiesrecht voor vrouwen beoogde. Nadat de Kamer dit amendement goed gekeurd had, aanvaardde zij de{ beide wetsontwerpen. <tc RONDOM HET LOCARNO PACT. Hitier spreekt. Hirotas kabinet, De staking te New York beëindigd. In de Locarno-geschiedenis speelt Engeland als het ware de rol van be middelaar. Eden stelt alles in het werk om een basis te vinden waarop Frank rijk en Duitschland met elkaar in on derhandeling kunnen treden. Tot nu toe kan men helaas van geen succes spreken. Aan de eene zijde wenscht Hitier geen soldaat uit het Rijnland terug te trekken, daarbij er op wijzend, dat Duitschland zoo edelmoedig ge weest is een kleine strook vrij van militairen te laten, aan de andere zijde acht Sarraut onderhandelen onmoge lijk, wanneer Duitschland niet het troepencontingent aan de Rijn sterk vermindert. De Locarno-landen, met uitzondering dan van Duitschland, voeren hun be sprekingen in de rustigere atmosfeer van Londen. Hier kon men ook op het idee komen een verklaring te vra gen van het begrip: symbolische bezet ting. De Duitsche ambassadeur te Londen, von Hoesch, heeft er op gewe zen, dat men een troepenmacht van 32000 man in het Rijnland, waar een vijfde der Duitschers woont en waar de belangrijkste steden liggen, be zwaarlijk als een defensieve militaire maatregel mag beschouwen. Dan zou den heel wat meer troepenafdeelingen noodzakelijk zijn. Op Edens initiatief werd aan Duitschland een uitnoodiging gezonden maar op een spoedige heeft aange- drongen. De Duitsche regeering profiteert van het verbreken van het Locarno-ver- drag, door het Duitsche volk van zijn zelfstandigheid te doordringen en het nationale gevoel te vergrooten. In zijn rede te Munchen heeft Hitier uitgeroepen, dat het volk van hem daden verwachtte en dat aldus tal van instellingen er aan moesten gelooven. Hoe men ook tegenover het Derde Rijk staat, men zal onomwonden toe moeten geven, dat Hitier inderdaad een grootere zelfstandigheid van zijn rijk tot stand gebracht heeft. Dit feit stelt hem in staat in Duitschland aan het bewind te blijven. Men verwacht im mers, dat door de verbeterde interna tionale positie ook het nationale eco nomische leven tot bloei zal komen. Voor de buitenstaanders is het even wel duidelijk, dat des Ftihrers politiek voor de rust van Europa terecht of te onrecht niet bevorderlijk is. Van juridisch standpunt bezien staat hij ongetwijfeld heel wat zwakker ten opzichte van het Sovjet Pact, dan de Fransche regeering. Indiei. Hitler in zijn laatste redevoeringen voortdurend op de voorgrond stelt, dat hij door zijn voorstellen zooveel tot het hand haven van de vrede wil bijdragen, dan moet hij niet vergeten, dat de wijze waarop deze voorstellen gedaan zijn, Studenten komen het feest van de Nat, Luc fit vaartschool te 'Amsterdam op-luisteren *4 Een „slachtoffer" van een gas-aanval op Leeuwarden. de conferentie te Londen bij te wonen. Men heeft hiervan veel verwacht. Aan deze verwachtingen werd evenwel door het Duitsche antwoord de bodem ingeslagen. Wel aanvaardde Duitsch land de uitnoodiging, maar het stelde een tweetal voorwaarden, die bij de Locarno-landen niet in gunstige aarde vielen. Ten eerste moet Duitschland gelijke rechten genieten en ten tweede moeten Hitiers voorstellen als een ge heel worden beschouwd, die onmiddel lijk in behandeling genomen dienen te worden. Flandin reageerde op dit ant woord vrij scherp, door te verklaren, dat hij niet naar Londen gekomen was om Hitiers voorstellen te bespreken doch het ongemotiveerde van Duitsch lands optreden. Flandin ontkende ten stelligste, dat het FranschRussisch verdrag in strijd zou zijn met het Locarno-ver- drag. Hij verklaarde itch evenwel be reid het Hof te Den Haag over deze kwestie te laten beslissen. Er bestaat een kleine kans, dat het Duitsche antwoord op Edens uitnoo diging niet zoo aanmatigend geweest is, als men moest aannemen. Het schijnt, dat in de vertaling van het ant woord een fout geslopen is en dat Duitschland niet op een onmiddellijke behandeling van Hitiers voorstellen, na het schenden van een pact, niet geschikt is om vertrouwen te wekken, maar veelmeer de indruk geven moet, dat het hier het beïnvloeden van de nationale meening betreft. Over de rol, die Italië in deze ge schiedenis kan spelen willen wij ons liever niet uitlaten, daar men zich dan te veel op het gebied der speculaties begeeft. -- - a Na gezwicht te zijn voor de wen- schen der militairen, slaagde Hirota er in zijn ministerie te vormen. Uit de afgelegde verklaringen blijkt, dat de begrooting een zeer belangrijke ver-, hooging der uitgaven, in verband met de Chineesche-kwestie, te zien zal ge ven. Belangrijk is het volgende punt; van Hirotas grogramma: het sluiten van bilaterale verdragen met de V.S. en Engeland in zake een bewapening tec zee., Het leven te New York' werd ernstig gehandicapt door de staking der lift boys en stokers. Het doel der stakers was betere arbeidsvoorwaarden te be reiken. Na een wekenlange strijd is eindelijk de vrede gesloten. De stakers hebben in veel opzichten hun zin ge kregen. Betere loonen en arbeidscon tracten zijn in het uitzicht flcatskL.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 5