ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 19 MAART 1396 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT Geabonneerden blad, De Kern ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden t 1,50, buiten Zierikiee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Aiionderlijke nummers 5 oent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12972 ADVERTENTIEN: ▼an 13 regels 60 cent, ran 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De Locarno staten te Londen bijeen De door Duitschland geschapen toestand biedt mogelijkheden voor 'n vreedzame oplossing In de Woensdagmiddag in 't St.-Jame^- paleis getiiOiuden, zittir.|gj van den Volkemi- bomdsraad, hébben de vertegenwoordigers van Engeland, Italië, Polen,- Spanje, Roe menië, Denemarken en Portugal het standpunt Sijunner regeeriugén t. ia. v. Duitsctilands schending van het Lpeartnio- verdrag uiteengezet. De Britsche minister van buitenlandsdhe zaken Anthony Eden, constateerde de eenzijdige verdre^schending door Duitsch land. Hij handhaafde zijn beroep o|p de DuitscJhe regeeringi om harerzijds een bij drage te leveren vopr het moigelij'k ma ken, let het openen der onderhandelingen (gedeeltelijke teru|gfrekkinig der troepen). Hij londerstreepte nogmaals, dat de Raad van den Volkenbond er niet alleeini is een, schending van verdragen te conista- teeren, maar ook om daarna constnucitief werk te verrichten. Het oorlogsspook worde verbannen De schending van de tracitaten vaini Locarno en Versailles gaan niet alleen de veiligheid van Frankrijk en Beljglië, maar geheel West-Bunopa aam. Het is van overwegend belargj zei Eden, dat niet alleen de vrede wordt gehandhaafd, maar dat voor de toekomst ook het oorlogsspook wordt verbannen. Wij moeten, allen medewerken aan het herstel van het internationale vertrouwen, dat zwaar iwierd geschokt, en aan het scheppen van veiligheid, specJiaal tusschen ons, de groote mogendheden van West- Europa. Ik geef de verzekering, da,t de Britsche regeerir[g| zal medewerken aan hét ppbouwiwérk en speciaal aan de or ganisatie van de veiligheid in Westi- Europa. Aaji dat werk, aldfus besloot Eden, wil de Britsche regeerirg, vurig haar steun verleenen. Het Italiaansche standpunt De Italiaansche gezant Grandi betoogde, dat men van zijn land niet k'atn ver wachten, dat het zich aansluit bij maar regelen,, zooals die, welke op Italië iwbr- den toegepast. Het is ons aller plicht, aldus de gezant, er voor te zorgen, dat de eenheid der Locarno - moge n dhéden neit iwlordt verbroken ofi verzwakt. ANTHONY EDEN lm de vergaderingen van den Volken- bomdsraad is diklwiijlsi herhaald, dat de vrede ondeelbaar is. Dan -moeten ook de méthodes, om' den vrede te beiwlaran, ondeelbaar zijn, -anders 2jal Europa een gewlapende vesting worden. Het is mfoge- lijk, dajt wlij op een keerpunt in de ge schiedenis vian Europa zijn gekomen. Wanneer men Italië vroeg zich offers te getroosten', heeft het zich daaraan nooit onttrokken en wlainneer men het vroeg Voor het lalgeiméen wtelzljm risicte's pp zich te nemen, heeft het die aanvaard. „Recht boven macht" De Roemeensöhe minister van Buiten- li aimdsehe Zaken, Titulesdu, Wees er op, dat de veiligheid) der staten, van de Kleine Entente afhangt van de eerbiediging der internationale verplichtingen. Indien de eenzijdige opzegging vian verdragen .wordt aapviaard zal macht Zegenvieren boven recht. Indien dei Volkenbond in deze prisis W|ordt overwonnen, zal hij een beeld uit het verleden worden, doch geen levende Werkelijkheid van' het heden. Het verdrag van Locarno mloet thans mleer dan ooit van kracht zijn, omdat het veiligheidsstelsiel, dat voor het Rijn land Iwierd ingesteld, juist werd opge- bjou|wld mlet het oog top een daad, zjoioals die, Welke Duitschlaind, m|et 7 Maart hooft gepleegd. Zonder aarzelen, besloot Titu- lesöu, zal de Kleine Entente de Fransch- B.elgische resolutie goedkeuren. op ons die de courant per post ontvangen, verzoeken wij het verschuldigde abonnementsgeld le kwartaal ons vóór 1 April a.s. per postwissel te doen toekomen, te storten per giro of over te schrijven op onze postrekening. Indien het bedrag vóór 1 April niet in ons bezit is, za] per post- kwitantie hierover worden beschikt, met verhooging van 15 cent dispositiekosten. DE DIRECTEUR. Op de Londensche conferentie Grandi bijna «gearresteerd.. Toein, de vertegenwoordiger vian Italië te Loimden, Grandi, aan een van de eerste zittingen van den Volkenbondsraad iwlilde deelnem'en, geraakte hij*1 in het St. JamieS- paleis bij vergiissiimgi in een verkeerde cor ridor. Daar Iwierd hij- opgevajngen door twee paleiswachten, {lie tot taak hadden oimgewenschte bezoekers buiten de déiur te houden. Deze beide heeren hadden er geep flau|W vermoeden van, dat zij tegen over een gedelegeerde van den Raad stonden, zöiodat hij tamelijk „massief' Werd laapgepakt. Eerst ;aan de bemidde ling van een Engelsöh journalist Was het te diapken, dat'Grandi zich daarna (toegang tot de zittingszaal kon verschaffen. Men Ziet iwielke toevalligheden onder zekere omlstapdigheden geschiedenis zouden Wuln- pen miaken. In het St.-Jamespaleis De buiténilandsche jojupialisten, die 21/2 jaar geleden1 reeds de economische con ferentie te Londen bijlwoonden, hebben miet teleurstelling moeten vaststellen, datt het St. Jiamlespaleisi heel lw|a,t ongeschikter is, datni de toénm|alige vergaderplaats, het geologische 'museum. In- ihet St.-James- pialeis kuinnen slechts Wleinigen van de 200 journialisten, die pp een nauiwe galerij op elkaar geperst zittep, iets Van de gebeurtenissen im de zittingszaal violgen. Iin het geologisch bmisqiijnii lw|as de tzjlttings- zlaal 42 'mieter laing en 30 (meter breed. Diaar iwias uitstekend gezprgd viooir de jolurnialisten, die ieder Voor zich een rui mte plaats met een schrijftafel hadden. Niets viain al deze gemakken vindt pnien in' het St. Jamiespaleis. Bij port en sherry De Raadspresident, Mr. Stanley B-rude, inoodigde dezer dagen de gedelegeeren tot een ontbijt in het Savoy-Hotel ruilt. Onder de bijzondere opmierkZaamheden die ■mlein bij deze gelegenheid den deel- inémlers böwtees, viel een ding als bijzon der aangenaam op: Imen hield geen rede- Voieringen! Met voldoening begroette meoi daarentegen een enormie verZaimteling buitenlandsche dranken, waarbij m'en re kening had gehouden, met de landsgebru|i- ken' der verschillende heeren. Naast cock tails, sherry en port iwiaren er ter eere viap Dr. Munch, den Deenschen minister via|n buitenl andsche Zaken, Verschillende bitters te krijgen. Lit'winoff vpnd er wod ka én1 een andere Russische drank, soe- broeska. Bovendien Iwierd hij door giloiote hoeveelheden ciavlaar aan zijn vaderland herinnerd. Overigens Waren de menu's echt Enigelsch. Slechts de iwijnen kwa|mien uit Frainlkrijk en een ironie van het noodlot uit Dluitsichland. Een vliegende dokter Van Australië naar Swatow Biij het eerste ochtendgloren daalde op het vliegveld te Tjililitan bij Batavia de Australische geneesheer dr. Fanton in ee» MiOuh-v'liegtui|gje, een zilverkleu rig toestelletje, voorzien van een rood kruis, meldt de Java-Bode. Dr. Fanton reist in verband met droeve familie-omstandigheden met den gpoptsten spoed inaar Swatotw. De vorige week is aldaar zijin zuster loverleden en mui is dr. Fanton op weg naar Zijn moeder, die eveneens in SwotjoW woont. De vliegende arts stelt blijkbaar het grooitste vertrouwen in zijn reeds jaren oude MoitSi-sportvliegtuijgje, dat is voor zien van een. 90 P.K- Gipsy Il-mptor. De machine heeft tot nu toe „marvellous" Zijn plicht gedaan: dr. Fanton gebruikt zijin „M|0'h" namelijk vopr dienstreizen in de Noordelijke streken van Australië. Op 5 Maart vertrok hij1 van Kathe- rime, een plaatsje ongeveer 300 KM- be zuiden Port D arwin gelegen. Tot Soera- ba-ia heeft de vlieger zeer slechte weers omstandigheden ontmoet: hevige onwe- ders, gepaard gaande met zware regen buien, waren letterlijk1 en figuurlijk niet van; de lucht. Over de haaienzee Als men bedenkt dat dr. Fanton onder deze omstandigheden de van haaien kri oelende Timor-Zee heeft overvlogen, kan men niet anders dan bewondering koes teren voor deze prestatie met een derge lijk klem toestelletje. In den nacht van 6 op 7 Maart om streeks 1 uur werd de reis voortgezet van 'Soerabaia naar Batavia, welk traject, mede in verband met den helderen mane schijn geen navigatie-mpeilijMieden op leverde. Het vliegtuigje daalde op Tjilili tan even voordat de Knilm-„Doiuglas" de reis paar Balikpaipan aanvaardde. Dr. Fantion, gehuld' in een degelijke regenjas, stapte monter uit zijn toesnel, dat onmiddellijk -met brandstof Werd bij gevuld. Van het korte oponthoud maakte de vlieger gebruik1 om zich wat op te fris- schen en een kop koffie te nuttigen!, waarna hij' iom 7 uur van het vliegveld iopsteeg met bestemming! Singapore, zon der tusschenlanding. Over 2 pif 3 maanden denkt de „vlie gende dokter" naar Australië tenug te keereu. Eleutherios Venizelos -f De sluwe Kretenzer streed voor 'n groot Griekenland Gisteren publiceerden we onder Tele grammen het overlijden van Venizelos, die ver van zijn vaderland, Griekenland, in Parijs, in den ouderdom van 71 jaar, na een veel bewogen leven de eeuwige rust was ingegaan. Eleutherios Venizelos was een Kreten zer. Hij werd den 23 Augustus 1864 in een dorp, nabij Canea, geboren. Zijn jeugd heeft een Kreta zonder autono mie gekend. En het was zijn eerzucht* het zelfbestuur voor zijn vaderland te veroveren. In 1888, op nog zeer jeugdige leeftijd, werd hij tot afgevaardigde der Kretenzer Volksvergadering gekozen, en daar trok hij reeds de aafidacht. In 1896 nam hij deel aan de revolutie er zouden er nog vele volgen! en kreeg hij opdracht, te onderhandelen over den toekomstigen status van zijn eiland. Hij verkreeg zelfbestuur voor Kreta. Na op zijn geboorte-eiland nog ver schillende hooge functies te hebben be kleed, koos hij het vasteland van Grie kenland tot terrein van zijn politieke ambities. En ook hier speelde hij weldra een eerste viool: in 1910, als 46-jarige, werd hij voor het eerst premier van Griekenland. Redder of boeman Het was typeerend voor Venizelos, dat hij van meet af het zwaartepunt zijner activiteit legde op het gebied der buiten landsche politiek. Hij was de drijvende kracht achter den Balkanbond van 1912: Griekenland, Bulgarije, Servië, Montee- gro. Na den tweeden Balkanoorlog was, voor het uiterlijk althans, het succes zij ner politiek volledig. Als overwinnaar had Griekenland het strijdperk verlaten, met een aanmerkelijk uitgebreid grond gebied. Met Koning Constantijn kon Venizelos het niet goed vinden en hun tegenge- j stelde sympathieën in den grooten oor log leidden tot een breuk, die Grieken land noodlottig is geworden, daar het land daardoor in twee vijandige kam pen werd verdeeld, die elkaar tot op den huidigen dag allerfelst zijn blijven bestrijden. De Grieksche politieke partijen hebben namen als in andere landen, maar men spreekt er uitsluitend van Veni- zelisten en anti-Venizelisten. Zelfs met den terugkeer van Kpning George II en zijn verzoening met de Venilzelisten is er aan deze tegenstelling nog geen einde gekomen. Al bleef hij de Parijs in ballingschap, toch was Venizelos voor de eene helft van het Grieksche volk de redder, voor de andere de boeman. KORTE BERICHTEN leder dorp een modern klokkenspel Bij Philips is onlangs een carillonspei beproefd, zonder dat er één enkele klok aanwezig was. Dat kan natuurlijk door de gramofoon, electrische versterkers en luidsprekers te hulp te roepen. Vrijdag 27 Maart zal op den kleinen Stadhuistoren te Purmerend een demon stratie gegeven worden met zulk een nieuwe installatie. Gegeven zal worden carillon-muziek van J. Vincent, gespeeld op de caril lons, resp. van het Koninklijk Paleis te Amsterdam en den St.-Libuinustoren te Deventer. Elk dorp, dat geen klokkespel heeft, zal in de naaste toekomst, indien de financiën het toelaten, toch carillon- bespelingen kunnen geven. De strijd om de kleuren van onze natievlag Het Tweede Kamerlid Schaepman heeft aan den minister van koloniën, voorz. van den raad van ministers, de volgen de vragen gesteld: Is het juist, dat aan boord van Hr. Ms. kruiser Sumatra en ook aan boord van andere schepen der Koninklijke Ma rine bij de overdracht van het comman do over de vloot te Soerabaja inplaats van de Nederlandsche vlag een vlag Oranje-Blanje-Bleu geheschen was? Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, wil de minister dan maatregelen treffen, dat aan boord van Nederlandsche oorlogsschepen geen an dere dan de Nederlandsche vlag gehe schen wordt? De Ned. ambulance in Abessinië Vap dr Winékel, den leider van de Nederlandsche ambulance in Abessinië, is telegrafisch bericht ontvangen, dat de beide vooruitgeschoven onderdeelen van de ambulance, in verband met de om standigheden, op Dessié worden terug getrokken en dat voor bezorgdheid ten aanzien van dr. Schelven, geen grond bestaat. De dagrapporten zullen binnenkort wel nadere bijzonderheden verschaffen. In en om de Conferentie aan de Thames Gedeeltelijke overeenstemming te Londen Overstroomingsramp in Amerika eischt 100 slachtoffers Nieuwe Stratosfeertochten Sonja Henie wordt filmster De kleuren van onze nationale vlag Marktberichten Wolvenplaag in Rusland In de streek van Gorki, in Wit-Rus- land, wordt de plattelandsbevolking ge teisterd door aanvallen van hongerige wolven, die in troepen rondzwerven- en zelfls bij klaarlichten dag de dorpen bin- dringen. In een plaats zijn 15 bewoners aan de uitgehongerde dieren ten prooi gevallen. Griep in Finland In Helsingfors heerscht een hevige griepepidemie. Ongeveer de helft der be volking ligt ziek. De meeste scholen zijn gesloten; de ziekenhuizen zijn overvol en kunnen geen nieuwe patiënten meer opnemen. Het bedrijfsleven heeft zeer onder de epidemie te lijden. De banken hebben bijna de helft harer loketten moeten sluiten wegens gebrek aan ar beidskrachten. Intusschen zijn de meeste griepgevallen van lichten aard. VERSCHILLENDE BERICHTEN Zak met bankbiljetten verdwenen Een penningmeester van een wonimgj- bioiuwvereenigiiig] te Haarlem heeft bij de politie aapgifte gedaan van vermis^ sing van een zakje met bankbiljetten in totaal inhoudende, f 1150, dat in een acte- tascfi met twee zakjes zilvergeld .wias geborgen. De pennigmeester had het geld Brieven uit de Residentie De Soefi-Kerlc Schreven we in een vorigen brief, dat onder de vele kerken in onze Residentie er lotok eene Soefi-kerk is, eindelijk dan hadden we, door een vriendelijke intro ductie gelegenheid om dien tempel der broederschap en verdraagzaamheid te be treden. Het is misschien meer dan toe val, dat we juist in deze dagen de religieuse verwantschap van alle gods diensten mochten beluisteren, nu er ook op maatschappelijk gebied nog zooveel groepen zijn, die voor zich het alleen zaligmakend geloof opeischen. We heb ben er echter met groote voldoening kennis van genomen, dat onze broeders in Zierikzee het accent gelegd willen hebben op de broederschap niet op de kleur en de broederhand willen reiken aan allen, die met hen de mensch- heid en dus ook het algemeen belang willen dienen: Immers heeft Zieric nog jniet zjoo heel lang geleden in een 5-jarig plan onderlinge samenwerking met woord en daad nagestreefd en toen stuurde men een partijgenoot-journalist uit Am sterdam op hem af. Maar nu wil men dan anders en dus beter ten halve ge keerd dan ten heele gedwaald. De Soefi-orde werd gesticht door een Britsch-Indiër Inayat Khan, die de menschheid in herinnering heeft gebracht de Boodschap der Eenheid, zooals die door alle Verlossers steeds opnieuw is vertolkt, ieder op eigen wijze en geschikt voor den tijd, waarin ze leefden. Inayt Khan stichtte te Suresnes bij Parijs eene „Zomerschool", waar de Soefi's uit ver schillende landen jaarlijks samenkomen en legde er in 1926, kort voor zijn over lijden, den eersten steen voor den bouw van een Universeelen Tempel der mensch heid. Het doel der beweging is het ver kondigen en uitdragen van den éénen Godsdienst van Liefde, Harmonie en Schoonheid, waarvan alle andere gods diensten slechts vormen zijn. Al zal het aantal aanhangers dezer orde wel be perkt blijven, men moet het toejuichen, dat eindelijk eene poging is gewaagd om ook op het gedifferentieerde gebied van den godsdienst eene hoogere eenheid te zoeken, die aan de broederschap der menschheid vasten vorm geeft. En men moet er zich ook verheugen, dat er nog landen zijn, waar zulk een gezindheid openlijk beleden mag worden. Was de schare, die de Soefi-gedachte op den bewusten Zondagmorgen wilde beluisteren en uitdragen, dan ook niet groot, de sfeer in den bescheiden tem pel was er een van voorname gezind heid. Op een soort van altaar stonden bloemen en daarvoor 8 kaarsen, waar van er een, de grootste, brandde, voor stellende het Eeuwig Licht. De andere 7 werden achtereenvolgens door een dame in zwarte toga ontstoken, onder het aanroepen van de openbaringen der onderscheidene belijdenissen: in het Hin doeïsme de goddelijke wijsheid, in het Boeddhisme het goddelijke mededoogen, in Zoroaster de reinheid, in Israel's gods dienst de Wet, in het Christendom de goddelijke zelfopoffering, in den Islam de eenheid. Het laatst werd de zevende kaars ontstoken, aanduidende al degenen, die individueel het licht in deze wereld hebben hoog gehouden en waarmee de volgelingen van Inayat zijn bedoeld. Er was in deze symbolieke ritus inder daad iets van eene universeele en ver heven broederschap, die weldadig aan doet naast de verbittering van eene ver dwaasde en eikaar verscheurende we reld Na gebed sprak een voorganger, eveneens in zwarte toga gekleed, en uit de orde zelf voortgekomen, dus een leekebroeder, met grooten ernst en diepe overtuiging over de teekenen van een nieuwe, komende beschaving, over de schaduwen van morgen. Hij meende uit allieriei erupties in onze. sociale en gods dienstige samenleving de symptomen te zien van eene betere, hoogere bescha ving, die zich baan breekt, zij het ook ten koste van veel leed en ontbering, zooals de geschiedenis zulks van vele vroegere beschavingen heeft geboekstaafd. Het is mogelijk, dat de Soefi-gedachte ook in het maatschappelijk verkeer vat krijgt op de massa in den kudde-geest. Het ziet er echter niet naar uit en de verkondigers van deze broederschaps gedachte zullen nog wel lang stemmen der roependen in de woestijn zijn. Het strekke hen echter tot troost, wat zoo- velen hebben ondervonden, die anderen tot gids wilden zijn: „Auf der Höhe SjOill es einsam sein". ZIERIC.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1