KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R. C. Donderdag 19 Maart. 11,05—1,20 London Regional; 1,20—2,20 Brussel (VI.); 2,20—5,35 London Regional; 5,356,20 Droitwich; 6,20—6,50 Diversen; 6,50—7,20 London Regional; 7,20—8,20 Brussel (VI.); 8,20—9,20 idem (Frans); 9.20—11,20 idem' (Vlaams); 11,20—12 London Regional. RADIO-PROGRAMMA Donderdag 19 Maart t HILVERSUM I (1875 M.) 8 A.V.R.O. gromofoon10 morgenwijding; 10,30 con cert; 11 knip-clursus; 11,80 concert; 12,15 idem; 2,15 voor de vrouw; 3 knipcursus; 4 ziekenhalfuurtje; 4,45 hoorspel; 5,30 ds. Spelberg; 6 gramofoon-; 6,30 sport; 7 kamermuziek7,30 Engelscfa; 8 nieuws; 8,10 operettemuziek; 9,30--hoorspel; 10 concert; 11 nieuws; 11,10 orkest. HILVERSUM II (301,5 M.) K.R.O. 8 kerkdienst; 10 N.C.R.V. Leger des Heils; 10,15 morgendienst; K.R.O. 11 gramofoon; 11,30 pastoor Perquin; 12 nieuws en gra- nwx'oioai); 12,30 orkest; 2 N.C.R.V. hand werken; 3 qrkest; 4 bijbellezing; 4,45 han denarbeid; 5,20 concert; 7 nieuws; pl.m. 7,15 reportage; 7,30 cursus; 8 nieuws; 8.15 concert; 9 lijdensoverdenking; 9,30 concert; 10 nieuws; 10,05 gramofoon. was geen permanent gebouw, doch be stond uit een geraamte van bamboe stokken, dat bedekt was met matten. De voorstelling was juist aan den gang, toen de brand uitbrak. Het theater was tjokvol bezoekers, waaronder een paniek ontstond toen de vlammen zich met ra zende snelheid in het brandbare mate riaal voortplantten. In weinige seconden was de geheele toeschouwersruimte een ziedende vuurzee, waaruit naar alle /zij den de bezoekers in doodsangst vlucht ten. Vele hunner werden in het angst wekkend gedrang onder de voeten ge- loopen en kwamen op deze wijze om het leven. Zweefvliegwedstrijden o vliegveld Twente De Bond van Nederlandsche Zweef vlieg Clubs B.N.Z.Corganiseert dezen zomer wedstrijden, te houden begin Aug. op het vliegveld „Twente", waaraan een zweefkamp verbonden zal worden. De duur- en afstandsvluchten, waartoe de wedstrijden zullen omvatten hoogte-, zweefvliegtuigen door motorvliegtuigen naar circa 1500 M. hoogte zullen worden gesleept, waaarna ontkoppeld wordt. Bduard VIII geeft de luchtsport niet op Ondanks alle tegenargumenten en vrees van zijn naaste omgeving heeft Konifnig Eduard VIII thans met de hean eigen rustige vastbeslotenheid verklaard, dat hij er niet over denkt de vliegerij er aan te geven. Toon hij op den dag ma den dood vam zijn vader van Sandrüngham naar Londen vloog, schudden Zijn raads lieden bezorgd het hoofd en maakten hem tenslotte zelfs verwijten. Thans n;u hij de kroon, op het hoofd draagt, zoo verklaarden zij hem, mocht hij onder geen voorwaarde meer zijn leven op het spel zetten. Desondanks behield hij' echter zijn bedie vliegtuigen en thans hoort men, dat hij bevel gegeven heeft in Windsor een nieuw vliegveld aan te leg gen, om niet meer op het terrein van Heston aangewezen te zijn. Uit zijn omgeving wordt echter verteld, dat de koning thans verklaard zou (hebben dat hij nog slechts in dringende gevallen Of bij lange reizen van vliegtuigen (gebruik zou maken. VERSCHILLENDE BERICHTEN Een schijn-huwelijk Een Duitseh meisje, wonende te Am sterdam, kreeg eenigen tijd geleden kennis aan een jongenman. Zij kwamen al spoedig overeen te zullen trouwen en trokken daarvoor naar Duitschland, waar in Beieren het huwelijk kerkelijk werd voltrokken. Beiden leefden van het spaargeld van het Duitsche meisje., Dezer dagen is zij te Amsterdam teruggekeerd. Er kwam aan het licht, dat de man al getrouwd was en dat de huwelijksvoltrekking in Duitschland er een van schijn was ge weest Het was den man alleen te doen geweest goeden sier te maken van het geld van het Duitsche meisje. De man is thans in hechtenis op het bureau Leidscheplein te Amsterdam we gens oplichting. Noodlottig schot De rijksveldwachter M. Martena ,uit Rodei was gisteren bezig zijn pistool schoon te maken, toen het wapen (plotse ling aijgjng. De kiogel trof den man zoo ernstig, dat hij vrijwel onmiddellijk werd gedood. Hij laat een vrojuw en drie kin deren achter. De overval te Westzaan De vijf aangehoudenen in verbatnd met den overval met berooving ten huize van ds. van Dokkum, welke Zondagmor gen, zooals gemeld, heeft plaats gehad, zijn gisteren drie verdachten, de gebroe ders S.van Westzaan, en de chauffeur van den auto, waarmede de mannen zoju- clen zijn gekomen, uit de voorloopige hechtenis ontslagen, omdat geen voldoen de aanwijzingen bestonden om hen langer vast te houden. De beide andere verdachten, die in de woning van den predikant zijfn geweest, worden vandaag naar Haalem gebracht om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Voor de vaceerende be trekking 'van secretaris-boekhouder van het Burger-Weeshuis hebben zich 18 sol licitanten aangemeld. HAAMSTEDE. De crisishielkcomimissie voor Haamstede, Burgh, Renesse en Noordwelle, hield Maandagavond haar jaar vergadering in hotel Bpm1, die goed bezocht wias. De rekening sloot in ontvang en uitgaaf resp. met f24,33 en f17,275, alzoo een goed slot yam f7,055. Het volgende punt der agenda,vermeldde: Propaganda voor Trteer melkgebruik. De voorzitter deelde mee, dat (naar zijn m'eening het melkverbruik onder de plat telandsbevolking niet van beteekenis zal stijgen door deze propaganda. Hij had een receptenboekje imiee gebracht, dat hij ter inzage gaf. Enkele aanwezigen bestel den een of meer ex. ter distributie onder hun daarvoor in ajaomierking komende klanten. Op voorstel vtam de secretaris iwierd weer, evenals vorig jaar, voor de veekeu- rimg te Haamstede—Burgh en Renesse— N-oordwelle f2,50 beschikbaar gesteld. De voorzitter sprak een opwekkend woord om de lezing over tuberciuloisebe- s|trijdiing bij het rundvee, die de ver. van oud-leerlingen te Renesse Vrijdag avond zal houden, te bezoeken, (wfaarna hij de vergadering sloot. ST.PHILÏPSLAND. Onze dorpsgenoot C. Quist Mz(. zal 7 April a.s. ter opleiding ingedeeld worden bij het wapen der Kon. Marechiaiussée te Apeldoorn. THOLEN. Gisterenmiddag is top de Hoogstraat alhier, het voor een kolen wagen (gespannen paard- van dein heer E. op hol geslagen. Bij het stadhuis kon het dier gejgrepen worden-, doordat het met den wagen bleef hangen iaan de pui hiervan. Een arduin- steenen zuil met voet, werd door den schok vain de pui afgereden, terwijl de kolen over de straat gestrooid la|g(en, De bazaar voor de restauratie van den molen „De Hoop" zal op 26 Maart a.s. aanvangen. De datum is (gekozen, omdat de molen, juist iop dien datum vóór 200 jaar is gesticht. De heer M. Kievit, slaagde gisteren voor het theoretische diploma B machi nist groote stoomvaart. GEMEENTERAAD TE SEROOSKERKE Vergadering van den Raad Op Dins dag 17 Maart. Aanwezig alle leden. Voor zitter de burgemeester. Deze opent de eerste vergadering in 1936 met het uit spreken van de beste wenschen voor de leden en hun gezinmetn in het nieuwe jaar. Hij hoopt voorts, dat dit jaar voor de gemeente en haar inwoners eveneens een goed jaar zal zijn, dat men voor rampen gespaard zal blijven en dat, met name, de economische toestand zich zal beteren en de werkloosheid zal afnemen. De heer Legemate beantwoordt, als oud ste lid, deze rede. Hij wenscht onder dank voor de woorden van den voorzitter ook hem en zijn gezin alle goeds toe. Naar aanleiding van de voorgelezen no tulen verzoekt de heer Geleijnse een kleine toevoeging, aan welke wensch wordt voldaan. Bij de ingekomen stukken is een brief van het Waterschap Schouwen, betreffende beschikbaarstelling van gel den voor de verharding van we gen. B. en W. deelen mede, dat er geen liefhebbers zijn, waarom zij voorstellen, ook dit schrij'ven voor ken nisgeving aan te nemen. Conform wordt besloten. Het verslag schoolvoeding, dat nu aan de orde komt, wordt ongewijzigd vastgesteld. De regeling met de ge meente Zierikzee omtrent toelating van leerlingen uit deze gemeente op de ULQ- schoiol aldaar, wordt, ma te zijn voorge lezen en nadat erop gewezen is, dat de bezwaren in een vorige vergadering ge uit, zijn ondervangen, goedgekeurd. Aan. dc or do is thans de verhuring van een gemeentewoning aan den r ij k s- veldwachter Postema. De voorzitter wijst er op, dat dit punt ter vorige vergadering is aangehouden, omdat er toen een verzoek om huurverlaging van den heer P. was binnengekomen, dat toen door B. en W. nog niet was be handeld. Zij stellen nu voor de woning te verhuren voor den prijs van f 3.25 per week, inclusief waterleiding. De heer Geleijnse had liever een prijs van f 3 gezien, maar zal geen voorstel daartoe doen. De heer Berrevoets vraagt naar de door de gemeente altijd verleende gratificatie aan de rijksveldwachters. Krijgt de heer P. die ook? De voor zitter antwoordt hierop bevestigend. Het voorstel van B. en W. wordt hierop m.a.st. aangenomen. Aan den heer D. Verboom wordt met ingang van 1 April op zijn verzoek eervol ontslag verleend als grafdelver, terwijl in zijn plaats na verschillende stemmingen wordt benoemd de heer C. van der Male. Te voren was nog even ter sprake gekomen het onderhoud der eigen graven. Op een vraag dienaangaande wordt medegedeeld, dat particulieren het onderhoud van die gra ven zullen kunnen opdragen aan wien zij willen. Van G. Straaijer is een ver zoek ingekomen tot verlaging van de huur van zijn perceeltje tuingrond achter de begraafplaats, doordat dit stukje door de nieuwe aanplant nu minder komt te liggen. Het voorstel van B. en W. de huur van dit stukje, alsmede van dat in gebruik bij J. Prince tot f0.25 per roe te verminderen, wordt goedgevonden. De wijzigingen in de begrooiing Ha- vein be drijf 1935, een dito geimeente- begrootmg '35 en een idem' '36 igiahn zon der bespëkinig lender den hamer door. Eenzelfde lot ondergaat een Wijziging in de verordening Oip de brandweer, waarin op verlangen van G.S. eenige artikels Iwlordein -aangevuld pf veranderd. Tot boekhoudkundige, belast imiet de clontrole der rekening havenbedrijf 1935 iwlordt be- mo-emd de heer vian Putten te 's-Gray en- deel. Het kohier hondenbelasting 1936 wordt vervolgens vastgesteld met 23 aan slagen op f67,50. De verordening tot hef fing van 75 opdenten op de gemleente* fondsbelasting, welke veordening was goedgekeurd fo-t 1 Mei 1936, (wjordt /weder om! vastgesteld met hetzelfde bedrag Van 76 opcenten. Bij de rondvraag informeert de heer Geleynse of indertijd het scherm1 en die rol, die dienen ter afsluiting van het tooneel, aan de gemeente zijn geschonken. Wethouder Goemians meent, dat dit niet iaan de gemieente, doch aian den burge meester is afgestaan^ Deze beslchikt er dus over, en, geeft toestemlmiing tot het gebruik ervam. De iwienschelijkheid wordt geuit, dat vereenigingen Van elders dlan twlel een vergoeding dienden te betalen voor dit gebruik. De torge/rnleester zegt toe, dit te zullen laten dioen -en tafel een vergoeding vain f 2,50 per keer. Dezelfde heer vraagt iniog naar de verdeeling van de tuinigrondperc'eelen. B,. en W. zullen dit iniader onder het ooig zien. De heer P. Barrevoets iwlijst op de oVervuldheid van de laschbak. Ook dit euvel zuilen Bi- en W. trachtm te verhelpen. Hierna sluiting. AANBESTEDINGEN KERKWERVE. Biurgëmeester en Wet houders hebben- Dinsdag aanbesteed het bpuwen van een nieuwen havelr.l- dam van, stalen dauiwand met bijkomende werken aan de haven Flaaiuwers. Inge komen waren 33 inschrijvingsbiljetten;. Inschrijvers waren:, L. P. Kprstanje te Wemeldinjge f'27620,— P. Dekker te Veere f 27542,—; L. J. Dekker te Veere f 25980; N.V. Aannemersbedrijf vpio-rh van Dpinge en van Hoven te Dordltrecht f 25130; J. vain de Panne Mz. te Scharendij|k'e f 24997 G. Schermers Jr. te 'Nieuwe,indijk (N.-B.) f 24657; P. Parel te Sliedrecfet f 24400: J. Le Gomte te Somlmelsdijk f 23525; M. de Moor te Brouwershaven f 23400; M. jM- vaan den Bosch te (ZJerikzee f 23243; L. van PiO-pering te Bruinisse f 23097; Visser en Smits Aannemersbedrijf te Papendrecht f 22825; D. Ornee te Scha- handijjke f 22800; N. v. d. Linde, Scharen- dijke f 22700; J. K. Simion te Schiedam f 22480; N.V.Aannemersbedrijf A. v d. Straafen Jr. te HanSweert f 22,400; N.V. Aannemingsbedrijf C, Kasteleijn en Zno.n te Dor dit recht f ,22340; P. Joh., de Bour- jgraaf te Wemeldintge f 22240; L. Soete- meijer te Brielle f 21970; C. v. d. Klippie te Vlissiingjeln f 21925; N.V. Aannemings bedrijf van Waterwerken te Amsterdam f 21873; N.V. van, Spïunder's Aanne ming- en Handelsmaatschappij te Ridder kerk f 21575; Gebr. C. en A. N. van den Bjos te Kerkwerve' f (21500; Jan Pijl te Ziuidland f 21200; J. L- van Almlkerk', Zierikzee f 20,900; A. J. Verjaal te Drei- sdhior f20800; M. v. d,. Velde te Bruinisse f 20700; Ju. Slager en M- Maftbijsse te Brouwershaven f 20580; J. de Oiude en W. v. d. Berge te Zierikzee f 20575; J. Stoiuten te Oosterland f 20400; Joh. Verhage te Breda en Petrus Lig|thart te Hpoge Zwalowe f 20274; P. Vette en P. Raas te 's-Heerenhoek f 20210; Adr. Jas van Beek en Co. te Made (N.-B.) f 20,180. Het bestujmr der Waterkeering Cal. Palder Burgh en; Westland heeft Dinsdag de omderhoudswierken, dienst 1936/37 aan besteed. Raminig f6457. Ingeschreven Ivcierd door: M. J. viain der Werf, Haalmlstede f6890; J. vian der Werf, Burgh f6583; |L. J. Dekker, Veere f6290; J. H- de Krijger, Giessenidaim! f6275; J. Kiwiaak, Zierikzee f6212; J. La Gasse Zoon, Koudekerke f6100; L. vian. Papering, Bruinisse f6090; N. van der Linde, Scharendijke f 6066; J. M. Dekker; Zoom, Papendrecht f6044; M. van der Velde, Bruinisse f6030; P. P. Rameijn, Burgh f6017; P. van Dongen, Scharendijke f6015; D. Ornée, Scharen dijke "f5990; Jan de Oude, Zierikzee en W. van den »B'erg, Bruinisse f5945. Gegund nan de minste inschrijvers be houdens goedkeuring van Ged. Staten* ST.-ANNALAND. B. en W. hebben ten gemeentehuizc aanbesteed het plaatsen van een betonmuur (zeewering) over een, lengte van ongeveer 30 Ms vein af het veilingfjgiebiouw tot de doorrit bij' Idhr. W. Heijboer. Inschrijvers: Gebr. Kiurvink f 1081,40; H. van, Diijke f 975; Joh. Burgers f 972; F. en Abr. BnrgtertS: f '965; Jioh. van Vossen Jz. f 928; W. van Vossen JZ. f 883; allen, te St.-Annaland. Gegund aa|n den laagsten inschrijver. RECHTZAKEN Rechtbank ie Breda Voor den, Breclaschen Politierechter Werden Maandag 16 Maart onder meer de navolgende zaken behandeld: Loslippig Op 20 .Januari j.l. voegde de 59-jarige koopman M. S. uit Stavenisse den gemeentewerkman tevens onbezoldigd ge meenteveldwachter dier gemeente 1. M. de 'woorden „leelijke snotneus" toe, voor welke beleediging hij zich thans te ver antwoorden had. S. bleek evenwiel niet present te zijn toen zijn zaak! aan de beurt van behande ling wfas, wat geen bezwaar was, daar M. als getuige aanwezig was om pver het voormelde zijm verklaring af te leg gen, waarna de Off. v. Just, tegen- S. een boete eischte yam f 15 of' 15 dagen hechtenis. De Politierechter (wlees overeeinkjolmjstig voinmis. Een duur konijnenboutje Vervlolgeins stond terecht de 18-jarige landarbeider D. v> D. uit S t.-An na Inn d thans uit anderen gedetineerd, die zich té verantwoorden had,'dat hij in de (miaand Jianuari j.l. mét nog een ander persoon, .althans niet alleen, een konijn, had weg genomen, (welk konijn toebehqorde a,an den timlmemuan A. B. aldaar. Verdachte bekende het voormelde. Hij had het ko mijn in den nacht van 3 op 4 Januari j.l. met zekereln v. de. B,. bij B. !w|eg- igehaald. - v Nadat hierna de bestolene ials gtetuige zijp verklaring had afgelegd over de ver missing van Zijn konijn, eischte de Off. V. Just, tegen verdachte, die al [mteer- mial-ein konijnen, rijiwlielpiaatjes enz. ge stolen hiad en dan ten gelde (glemaakt had, voor dit} feit 3 Imlaainden gevangenis straf. In deze] Zaak fwiees de Politierechter eeni vonnis vjan 6 (wieken gevangenisstraf. Oneerlijke knecht Telaslotte Iwlerd nog] een zaak behandeld tegen den 19-jarige A. L. uit St.-Maar te nsd ijk, die op 3 en 15 Januari j.l. zich telkens een bedrag van f5 had toe- geeigbnid, wnelk geld hij1 van Zijn patroon de expediteur A. v. P. |u;it Vossemleer, had imiedegekregea om bij: den brandstof- f-enhamdelaar F. v. T. te Bergen op- Zoom voor dezen eierkolen! te koiopen. Verdaöhte kocht wiel de kolen, doch betaalde deze niet en stak het geld in eigen zak. Hij' bekende izijn daad en had het op voormelde iqneerlijke manier ver kregen geld uitgegeven iaan sigaretten, sigaren, liet er zich voor scheren, en knippen enz. Nadat de brandstoffenhiandelaar v. T, eni den expediteur v. P. ials getuigen ge hoord. iwlaren, eischte het O.M. tegen ver dachte wiegens verduistering 4 maanden gevangenisstraf. De Politierechter stelde hierop de ver dere behandeling dezer uit tot 20 April e.k. om alsnog een reclasseeringsrappprt omtrent verdachte in.' te winnen.- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stavenisse: dhr. G. Lans Jr., cand. te Huizen. LANDBOUW EN VEETEELT C. B. en T. B. Vrijdag j.l. kwam te Goes het be stuur der afdeeling Zeeland van den C.B.T.B. in vergadering bijeen. De voor zitter, dhr. de Putter, opende de ver gadering op de gebruikelijke wijze. Ver schillende mededeelingen konden worden gedaan: o.a. over het bijwonen van een vergadering van de N.A.K. en over die belegd voor landbouwhuishoudonderwijs Voor dit onderwijs is door het bestuur een cursus aangevraagd, doch nog niet verkregen. Pogingen zijn aangewend om de ver laging van den richtprijs der tarwe on gedaan te maken, echter met negatief resultaat. Gesproken werd over bestrij ding van den Coloradokever, indien die zich onverhoopt dezen Czomer hier mocht voordoen, wat wel wordt gevreesd; te Zijner tijd Zal hieraan medeiwierkimg wor den verleend. De voorzitter werd aangewezen als lid der Permanente Commissie voor arbeids zaken in het hoofdbestuur. Geklaagd werd over te groote kal ver beperking in Walcheren. Ook Schouwen- Duiveland is wel sterk beperkt. De alge- meene meening was dat er voor dit jaar niets meer aan te veranderen zou val len. De vertegenwoordigers in de L.C.O. zullen echter ook dajar, te Zijner tijd, gaarne alles doen wat mogelijk is om een ruimere toewijzing te verkrijgen. De financieele toestand der afdeeling werd breedvoerig besproken, en de be grooting 1936 werd vastgesteld. Jaarvergadering der Prov. afdeeling zal D.V. gehouden worden, omstreeks half Mei te Middelburg. Daarna sluiting. Runder T.B.C. Zooals blijkt uit een advertentie, voor komende in dit nummer van de Nieuws bode, zal voor de vereeniging van oud leerlingen van landbouwcursussen te Re nesse, de heer R. Stehouwer, Inspecteur vam Ihet Veeartsenijkundig Staatstoezi'ühlt, een lezing houden, over het belangrijke actueele, ook de volksgezondheid raken de onderwerpJTuberculosebestrij- diing bi| 't ru ndvee. Dit onderwerp geniet momenteel overal de belangstel ling van de veehouders. Dit is geen wonder, want jaarlijks wordt er voor duizenden guldens schade geleden, door deze ziekte veroorzaakt. Allerwege is men in actie om hieraan paal en perk te stellen. Wij wekken dan ook iedere belanghebbende veehouder en belangstel lende buitenstaander op, deze buitenge woon belangrijke lezing te gaan bijwonen. SPORT VOETBAL. Burgh I Z.S.C. Zierikzee III 3 1 Deze ontmoeting is een vrij ruwe wed strijd geworden, waarin arbiter Duson zich van een zwakke kant liet zien. Burgh verdiende de overwinning vol komen, doch 2—1 zou de verhouding beter hebben weergegeven. Jon. Ver schuur werd aan Z.S.C.-zijde zeer gemist. De wedstrijd begon al direct ruw te worden, daar Kloet, Willemse op hard handige wijze vloerde. Toen na 15 min. spelens Burgh door Steur wist te doel punten, werd de verhouding er niet be ter jop. Toen de Haan, de Wit dan ook natrapte, liet deze zich niet onbetuigd en zoo werden eenige rake klappen uit gedeeld, totdat Duson beide waarschuw de. Als Z.S.C. dan een corner krijgt te nemen, weet de middenvoor onhoudbaar te doelpunten. Ruim 10 minuten later maakt vam der Werve tonnoodig hands en Burgh ziet zich een strafschop toe gewezen. Daar Rossen zich boos maakt omdat D.usofn in het doel komt staan, loopt hij er af. Hij komt echter oip: zijn besluil terug en Buifêlh dpelpunt onhoudbaar. Spoedig hierna is het rusten. Direct ■na de pauze pakt Z.S.C. flink aan, maar het is juist aam de andere zijde, waar v. d. Werve weer eens mistrapte en de liniklsbirajen weet te doelpumtqn (3—1). Direct hierna schiet de Lqoze goed op het doel van Burgh, doc-ih ScJhoonaard weet ten koste van een ëorner te red den. Als er nog 15 minjuten te spelen zijlni yaltdle Wit ,uit wegens een enkelblessure. Z.S.C. speelt dam met 10 mam verder, dioich) geen van beide partijen weet meer te doelpunten, zoodat met 3—1 voor Biurgh het einde komt. Bij Z.S.C. waren Rossen, v. d. Est, de Wit, Sto.utjesdijk en Willemse goed, B'ij Biurgh: Kloet, v. d. Weele, v. Ziuijem en Steur. Duson was deze 'middag maar heel matig. X. Tusschen twee haakjes de voet is een merkwaardig bouwsel. Hij is niet enkel een ding, waar men op staat, niet enkel het uiteinde van het been. Neen, hij is een orgaan van ons. lichaam met uiterst gecompliceerde plich ten. Bij elke logische beschouwing van voetkwalen of voetgeneesmiddelen moet men beginnen, dit feit voor oogen te houden: wij hebben te bedenken, dat we te doen hebben met een kunstig gevormd mechanisme, dat uit 26 beenderen bestaat, die in bogen en pijlers gerangschikt zijn en door talrijke banden, pezen en spieren worden geschraagd. Zulk een mechanis me verdient een goede behandeling, doch gewoonlijk ondervindt het die niet. De menschelijke voet heeft heel wat, te verduren. Een statisticus heeft uitge rekend, dat een gemiddeld paar voeten- per dag uitsluitend bij het loopen een millioen pond moet optillen! Wanneer men nu bedenkt, dat de overgroote meer derheid der bevolking haar voeten gro velijk mishandelt, (door het dragen van slechte of slecht zittende schoenen) dan is het eenige, waarover we ons kunnen verwonderen, niet dat de voeten daar nog al eens tegen protesteeren, doch dat het ons nog mogelijk is, ze ook maar den minsten dienst té laten doen. Dat komt omdat onze voeten buitengewoon geduldig en verdraagzaam zijn. Maar, ondanks zijn kracht, is de voet een de licaat mechanisme. Vrijwel alle voetkwa len zijn een gevolg van het feit dat de voeten worden misbruikt. Het allervoornaamste punt, waaraan we onze aandacht moeten schenken, zijn deugdelijke schoenen. Wat wij noodig hebben, is een goede, stevige schoen, die speling laat aan de teenen, en waarvan de zolen dik genoeg zijn ons te beschermen tegen den schok, die ontstaat bij het stappen op een hard, niet- elastisch vlak. De algemeene voethygiëne begint het best bij de keuze der voor ouders, daar erfelijkheid in dit verband een belangrijke rol speelt. De volwassene kan helaas de klok niet terugzetten, maar wel behoort men er voor te zorgen, dat de voeten bij kinderen van de ge boorte a f geregeld worden geïsnpecteerd, daar men afwijkingen liefst op zoo jeug dig mogelijken leeftijd onderhanden moet nemen. Loopen is de beste vorm van voet training! Neerkomen op de hiel, het ge wicht overbrengen op den buitenkant van den voet en vervolgens op de teenen steunen. TELEGRAMMEN De revanchematch Euwe Alechjin Reeds dadelijk na de wedstrijd om het Wereldkampioenschap Schaken tus schen Dr. Aljechin en Dr. Euwe welke strijd door onzen nationalen kampioen Dr. Euwe werd gewonnen, deed zich de vraag voor, waar de reglementaire revanchematch zou worden gehouden. Men zal weten dat aanstonds namens een hötelconcern in Oostenrijk en ook namens het Carltonhotel te Amsterdam financieele aanbiedingen werden gedaan, om deze match mogelijk te maken. On derhandelingen van het Euwe-Aljechin- comité over deze aanbiedingen voerden echter niet tot een resultaat. De directie van de Haagsche Courant, het een nationaal belang achtende, dat een dergelijk wereldgebeuren op schaak gebied in Nederland zou plaats hebben, heeft op dat oogenblik zich in verbin-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 2