ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 16 MAART 1936 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern Gij behoeft U niet oud te voelem ABONNEMENT! Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikxee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—- Afzonderlijke nummers 5 cent Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12969 ADVERTENTIEN: ▼an 1—3 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reolames 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur VOORGEVOEL Wanneer wij de lezers van tons blad eens de vraag stelden of zij over boven genoemd onderwerp ook iets in hun leven ervaren hadden, ztoiuden zeer zeker velen «lit met ja beantwoorden. Ieder toch heeft in zijn leven wel eens gnaoite gebeurtenissen, hetzij dan van bij- ziondere vreugde, hetzij van matelopze droefheid doorleefd. En juist aan ziulke voorvallen gaat zeer dikwijls vooraf een heftige gemoeds beweging!, die naarmate wVj1 geestelijk hooger staan, duidelijk pf vaag! wordt waargenomen. Soms is het verschijnsel, dat in .ons wiordt opgemerkt zoo duidelijk en over tuigend, dat zonder nadere toelichting onmiddellijk kan iwlorden vastgesteld wat de oorzaak van dit voorgevoel is. Dikwijls 'wiordt het echter ook na ver- loo pvan tijd begrepen en zegt men dan pas het toen gevoelde te kunnen ver klaren. Maar wanneer dit voorgevoel zoo Overtuigend is, dat wij zonder nadere verklaring weten Wat ons treffen zal en dit aan anderen mededeelen, dan kap in veel gevallen spot en smaad ons deel zijn. Or.zr medemensch kan zich slechts zelden in onzen toestand verplaatsen en wil daarom altijd zulke voorgevoelens in een belachelijk licht plaatsen, omdat ze hem onwaarschijnlijk voorkomen. Terecht echter zegt Flammarion: „De fwacrheid kan wel eens niet waarschijn lijk zijn". En naarmate wij materialistisch aan gelegd zijn, zullen onze uitspraken over deze dingen min of meer positief zijn, zuilen Iwiij het voorgevoel veroordeelen Of Waarschijnlijk achten. Wanneer (wlij erkennen dat in pns iets huist dl at iwlij ziel noemen, 't welk onafhankelijk van ons lichaam in olrrs leeft, dan is het mogelijk', ja. zelfs Iwjaar- sdhiijnlijk, dat die ziel, die fijner is af gestemd dan ons lichaam, Waarnemingen doet, die voor ons grofstoffelijk lichaam niet te bereiken zijn. Dat die voorgevoel in den eenen hiensch veel sterker zal ontwikkeld zijn dan in anderen, ligt voor de hand. Hiermede is echter nog niet foewtezen, dat dit zielsvermogen altijd even be trouwbaar is. Hoe vaak laat den mensch zich er niet op voorstaan, zulke vermogens te bezit ten in sterkere mate dan vele anderen en juist daarom zijn zjulke eigenschappen niet van gevaar ontbloot. Zoo, iemand zou al te gevoelig kunnen zijn en schijlni voor Wiezen aanmerken, waar het gevolg van zou zijn, het bedriegen van zichlzelf en van anderen. Maar deze zelfde eigenschap van voor gevoel komt ook voor bij de dieren. Hun voorgevoel is evenwel zuiver, zij laten zich niet beïnvloeden door hun ver stal idelijkc vermogens, hoewel hunne han delingen niet minder .onwaarschijtnilijk ge lijken dan bij de menschen. Zoo verhaalt ons H. W. Heuvel dat in de vopTafgaande dagen, van 10 Augustus 1925, in de bluurt van Borculo, katten hunne j,ongein in het vrije veld brachten, terw'ijl het heerlijk zomorWieer was. Pas den 10 Augustus Wlerd dit duidelijk, toen Bor-culo door een clycWo zhxiasr Werd gehavend. Hun voorgevoel had hun niet bedrogen en zij hadden hup maat regelen genomen oim hun kinderep voor vbrderf te behoeden. Bij meerdere dieren, komt dit voor; hoe dit werkt op hun gevoelen, wij weten het niet; Iwiat ons echter niet behoeft te verwonderen, want wij weten bijpa niets! Wanneer wlij evenwel onszlelf de moeite geven om bij onze bezoeken aan vrienden! en bekenden dit onderwierp ter sprake te brengen, zal men altijd [over deze dingen zeker interessante verhalen te hooren krijgen, mogelijk Wel iets ver kleurd of vervormd en in het geheugen iets vervaagd, alsook' door de fantasie verfraaid, maar toch, het zal U onge twijfeld eeu indruk geven, dat het voor gevoel niet Wteg te redeneeren is. Hoe wonderlijk het ook moge schijnen v|oor velen, toch' Wordt het zeer dik- Wlijls ervaren wat Nagtglas zegt, dat naj- derende gebeurtenissen vaak hunne scha- duw'en vooruit werpen". Duitschland wordt welwillend behandeld De Volkenbond bracht een gunstig verschil met voor-oorlogsche diplo matieke methoden Men kan waarlijk niet zeggen, dot Duitschland ditmaal slecht behandeld wordt. Het ontdoet zich van een verdrag op een, manier, die door het verdrag zelf niet geoorloofd wordt. Het schendt vrijl- willig aanvaarde verdragsverplichtingen door militaire troepenbewegingen, die in twee grenslanden, Frankrijk en België, ernstige ongerustheid moeten wekken. De andere partijen hadden hieruit een ge val voor onmiddellijke collectieve tegen actie moeten clonstrueeren. Zij doen dit echter niet en besluiten om de zaak voor den Volkenbond te laten brepgejm. De raad komt bijeen en besluit pim Duitschland uit te noodigen aan de raads^ zitting deel te nemen. En Frankrijk, dat verantwoordelijk is voor het Fransch Russische verdrag, dat door Dultsclhlamd als formeele aanleiding is aangegrepen om het Locarniopact op te zeggen, ver klaart zich alsnog bereid om door het Hof van Internationale Justitie in den Haag te laten uitmaken of deze strijdig(- heid alsdan niet bestaat. Onderwijl doet de Engelsche bemiddelaar, ondanks het feit, dat ook hij uitdrukkelijk erkent-, dat Duitschland de verdragen van Ver sailles en van Lodarno- heeft geschonden, pogingen om een brug te slaan tusschen de standpunten van Duitschland ep Frankrijk. Wanneer men dit vergelijkt met de diplomatie luit de dagen toen de Volken!, bioindi en zijn methoden van automatischeP overleg Imojg! niet bestonden, is er toch iets ten, goede veranderd. Aap de Duitschers worden dus alle kansen geboden, om het goede recht van bun zaak aan de Raadstafel in Den Haag met wpord en daad te bewijzen. Deze welwillende houding is twiijfeld toe te schrijven, a,an onderlinge verschillen van oordeel over de poli tieke beteekenis van de Duitsche daad. Bij sommigen wegen de vredesvoorstellen welke Duitschland aan zijn militaire be zetting van de Rijnzóne heeft gekoppeld,, zwaarder dan bij anderen, die geen enkel vertrouwen meer in Berlijn stellen. Met den weg, die thans bewandeld wordt, en die voor Duitschland nog de gelegen heid voor een verzoenende daad openlaat, konden zich echter allen blijkbaar ver eenigen. - Mochit Duitschland echter blijven wei geren lom dezen weg eveneens te bes treden, dan zal het daardoor het front der anderen ongetwijfeld eensgezinder maken, dan te voren. «Vrede bij gelijke rechten« Versailles heeft de wereld verdeeld in overwinnaars en overwonnenen Een volksmenigte van, naar schatting driehonderdduizend, had zich Zaterdag middag iop de Theresiëm-wiiese te München verzameld, iom, „der Führer" te zien en te hooren, toen deze, na een voorafgaande langdurige cfonferentie, op 't podium ver scheen. Hitier begon met te herinneren aan de twee volksstemmingen die gehouden zijn en hij deed een beroep op het volk in de huidige omstandigheden ook ge sloten achter hem te staan. Hij ver klaarde vervolgens: „Wij hebben sym pathieën gehad en deze weer verloren. Ik wensch echter geen sympathieën. Ik wensch dat men het Duitsche volk res pecteert. Ik draag de erfenis van de minachting, iwielke de wereld voor mijn vtoorgangers had. Ik had veel moed noodig om in de afgeloopen drie jaren te doen wat ik gedaan heb en ik heb nooit gecapituleerd. Ik heb mij voorgesteld de vrijheid van het Duitsche volk te herstellen, niet door list, maar door vertrouwen in de kracht van Duitschland. Ik zeg tot het Duitsche volk: „Alleen uw kracht kan uw lot aanwijzen". Ik heb mij voorgesteld de vrijheid van om er soldaatje mee te spelen en om dat ik den vrede niet zou willen, maar omdat ik niet wensch aangevallen te worden. Ik geloof dat er geen vrede kan be staan, zoolang men aan de volken geen gelijke rechten geeft en zoolang men een ongelijken maatstaf aanlegt. Onze weg zal afgescheiden liggen van de wereld indien men ons beschouwt als minder waardig vergeleken met de anderen. Ik zoek geen vleierij, geen compliment, maar ook g een bedreiging. Ik ben de mandataris van het Duit sche volk en ik heb slechts één wensch': „Dat mijn naam met eere genoemd zal worden bij de toekomstige generaties". Indien anderen dat niet gelooven, is mij dat onverschillig. Elke bedreiging is mij onverschillig! Het Duitsche antwoord Engeland en Frankrijk niet voldaan Regelen of vechten wordt het parool Zaterdag is te Loinden het Duitsclhe antwoord pip de uitniojoidiging van den VolkePbo,ndsraiad, doiotr het seöretariaat wap dein Boind, ontviangen. In dit antwioord wordt medegedeeld, dat de Duitsche regeeripg, ouder zekere woorwlaardein bereid is zich te do,en ver- tegeniwioiordigen bij, de besprekingen vap dep Raad, welke tot onderwerp, hebben de Fransche en Belgische protesten tegen de schending van de (gedemilitariseerde Rijmzöne door de Duitsche troepen. Bij de Fransche zooiwiel als Engelsche delegatie heeft dit antwoord teleurstelling en verbittering gewiekt. In de editie van de „Observer" onder werpt J. L. Garvin in het licht der laat ste gebeurtenissen de verhouding tusschen Enigeland en Duitschland aan een onder zoek. Hij toont daarbij; volledig begrip voor de mo-tievem-, die Duitschland er toe brachten de gedemilitariseerde zone te bezetten, en Ziet in de voorstellen Van Hitier, die deze actie begeleiddep een bruikbare basis voor onderhandelingen. Daarentegen schrijft hij echter p.mi.: Van een vernielenden luchtoorlog tjusschen het Britsche en het Duitsche volk zop geen van beiden zich kunnen herstellen. Mocht deze noodzakelijkheid zich .echter voor doen dan zal,de Britsche democratie tot den laiatsten jmian ,en de laatste vrouw deze onder pogen zien miet een stalen ziel en er Zal even Weinig overblijven van onzen tegenstander als er vap olnls zelf zou kjuirunen overblijven. Laat Hitier en ialle anderen, wlien dit kan aangaan, daar rekening pree houden. Binnen de eerstvolgende twee jaar, of minder Zal het tot porlog lo|f vrede kolmen tusscbeo Engeland ep Djuiitschland. Duitschland is de eenige mogendheid, die Engeland in} het hart zou kuinnen tref fen. Om deze reden, meer dan oim iets anders, is Engeland .gedwtongen te her- Wiapepen uit alle pilacht. De koloniale kwestie zal de vitale beginselen van het Rijk raken,: sis, (wlanneer de tijd daar is, Wliji niet sterk genoeg zijn, zloowel in eigen kracht als in onze diplomatieke betrekkingen. De uitwerking hiervan trilt reeds door het totaal van opze politiek. In één Wioord is de naderbij1 komende kwestie Voor de Britsche en Duitsche Volkeren dez'e: „Regelen en Vechten". De Oorlog in Oost-Afrika Gaat men eindelijk over vrede praten Geruchten over voorbereidingen tot on derhandelingen inzake het Italiaansch- Abessinische conflict blijven in Rome de ronde doen. In welingelichte kringen ze?t men dat Ras Kassa pogingen heeft ge daan om vredesonderhandelingen te be ginnen, waarbij hij als voorwaarde zou gesteld hebben dat hij candidaat zou zijn voor de opvolging van den Negus. Badoglio antwoordde op deze toenade ringspogingen door de legers v,an Ras Kassa te vernietigen! Thans zou, zoo ,zegt men te Rome, de Negus die een totale vernietiging wenscht te vermijden, het herstel van de eenheid van het Ethiopische Rijk vragen onder protectoraat van Italië. Bijzonderheden over dit alles ontbre ken en men weet niet langs welke we gen de onderhandelingen tusschen Italië en Ethiopië zich afspelen. Naar men ver telt zou de Negus inlichtingen hebben in gewonnen over de vraag welke juridi- sche en materieele voorwaarden hem als 1 hoofd van den staat geboden zouden worden onder buitenlandsch protectoraat. Uit Addis Abeba wordt gemeld dat de vroegere Abessinische zaakgelastigde te Rome, naar Europa is vertrokken met een belangrijke geheime opdracht. In Abessinische kringen verluidt, dat de oud gezant Afework naar Genève is vertrok ken, anderen weer zijn van meening, dat hij naar het Vatikaan is vertrokken om den Paus namens de katholieken in Abessinië te verzoeken om zijn moreele interventie tot regeling van het conflict. Officieele kringen bewaren evenwel het stilzwijgen. Het meest waarschijnlijk is de eerste veronderstelling. KORTE BERICHTEN Minister Gelissen op de Jaarbeurs Tijdens een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht heeft de minister van handel, prof. Gelissen, in een persgesprek gezegd dat Utrecht niet voor Leipzig behoeft onder te doen. De deelneming en de wijze van deelneming komt op een hooger peil. Dat de Jaarbeurs op een nog steeds hooger peil komt, valt o.m. op te maken uit de voortreffelijke inrichting der stands en de wijze van etaleeren. Blijkbaar doet ook hier de reclame-psycholoog zijn in trede. De overstroomingen in Noord-Amerika De groote overstroomingen in de Oos telijke Staten van Noord-Amerika, die hoofdzakelijk het gevolg zijn van het smelten der sneeuw, hebben tot dusverre 30 dooden geëischt. De schade wordt ge schat op 50 millioen dollar. Doordat fa brieken gesloten moesten worden, zijn 200.000 personen werkloos geworden. Er valt zeer veel regen, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door sneeuw jachten werd afgewisseld. De toestand is daardoor nog gevaarlijker geworden. Niettemin is het peil van het water iets gedaald. Zeehonden van 2000 pond Aan de Iw'estkiust van Jutland (Dene marken) zijn niet minder dan 66 rond koprobben aan land gedreven. Sommige dezer dgieren (Waren 6 M. lan(g terwijl zij 2000 pond wogen. Zij moesten door paarden aan land getrokken worden. Men vermoedt, dat den robben de terugweg naar zee is afgesneden door een plot seling daler, van den waterstand of dat zij door een storm naar land zijn ge- dreven. Koningin en Prinses te Delft Zaterdag trachten H.M. de Koninjgin 1 i H.K.H. Prinses Juliana, een bezoek j aain de Nieuwe Kerk te Delft. Zij be- Vjomden zich' in gezelschap van de groot hertogin van Oldenburg;, een zuster van vdijlen, Z,. K- H. Prins Hendrik, die tij dens de begrafenis van den Prins ziek was en zich thans pp de hoogte liet stellen loimtrent de inrichting vatn de kerk en het verloop van de begrafenis. De hoogev bezoeksters vertoefden 'ge- ruimen tijd in den Koninklijken graf kelder. De Zuiderzeewerken Vioior de uitvoering van de werken, bot ontzilting van het IJselmeer, zal geleend mioeten wiorden, daar 's lands financiën niet gedongen de benoodigde gelden uit de gewone middelen beschik te stellen. Het ligt echlter in de bedoeling aanvankelijk de vereischte bedragen aian het Zuiderzeefoinds te verstrekken als kicxrt geld met wisselenden rentevjoet, welke gemiddeld belangrijk lager is dan die van geconsolideerde schuld. Met den aanleg van den N.O. polder zal de meest mogelijke spoed worden betracht. Wat de namen voor dorpen in den polder betreft, zal te zijner tijd worden pverwogen in hoeverre aanleiding; be staat de imamen van dorpen in het oude Flevioigebied te doen herleven. Meteoor valt in zee Bij Montauk Point op Long Island bij New York, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een reusachtige meteoor in zee gevallen. De hemel was gedurende verscheidene seconden verlicht alsof het dag was. Het zeldzame natuurverschijn sel ging gepaard met een donderend la waai. Ooggetuigen verklaren, dat zij een roodgloeienden bol met een gelen staart hebben gezien. De piloot van een te Newark aangekomen vliegtuig zeide be vreesd te zijn geweest, dat zijn toestel verpletterd zou worden. Hij had nog nooit een zoo fel licht gezien. De Spaansche fascisten Als onderdeel van haar groote actie tegen de elementen van uiterst rechts, is op last van de Spaansche regeering, het geheele bestuur (gearresteerd der fas- '«►stische partij „Spaansche phalaav". Tot xde geairresteerden behoort José Antonio Primpi de Rivera, de zoom van iwlijlen den Het Duitsche London teleur antwoord stelt Duitschland behandeld wordt welwillend Hitier te München. De manda taris van het Duitsche volk Wil de Negus handelen? gaan onder- De Nederlandsche ambulance in Abessinië geplunderd? Sportuitslagen en zeker niet vóór Uw tfjd, mits Ge er voor| zorgt niet gebukt te gaan onder de schade lijke, Uw energie en levenslust ondermij nende gevolgen eener gebrekkige of onvol doende spijsvertering. Het middel daartegen? Volg daarvoor de M.S.S.-gewoonte. Reinig Uw ingewanden en organen op geregelde i tijden van al die kwade en vergiftige afval-stoffem die daarin zijn achtergebleven en die veelal del oorzaak zijn van Uw hoofdpijnen, Uw onbehaag lijk gevoel, Uw fletse gelaatskleur. Uw puistjesi en Uw steeds toenemend gevoel van lusteloos-, heid, prikkelbaarheid, moeheid, kortom van dat neerdrukkende gevoel oud te worden vóór Uw tijd. Volg daarvoor de M.S.S.-gewoonte. Neem eiken Vrijdag en eiken Zaterdag, vóór het naar bed gaan zoo'n M.S.S.-cachet die Uw ingewanden zuivert zonder die overmatig te prikkelen. Ze zijn een vinding van Apotheker Dumont en ze hebben een gunstigen invloed op geheel Uw gestel, op Uw lever, en evenzeer op de bloedsomloop. De reinigende M.S.S.-ertjes, deze inwendige zuiveraars, zijn voor Uw gestel even on misbaar als een bad voor Uw uitwendig lichaam. Ze frisschen Uw gestel geheel op I M.S.S.-cachet! (ook wel genaamd: Laxeer- Akkerijea) zijn verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. dictator en leider der organisatie. Tevens zijn in de partijbureaux huiszoekingen verricht, doch de politie slaagde er niet in, de boeken en ledenlijst te vinden. De liftstaking te New York Is opgeheven De burgemeester van New-York deelde mede, dat de vertegenwoordigers van den bond van werknemers en van de huiseigenaren een Contract vam drie jaar hebben geteekend. Hierin wordt vastge legd, dat alle stakende leden van den bond weer te werk zullen worden ge steld. Alle stakers, die beschuldigd wor den van sabotage zullen door een specia- len rechter worden veroordeeld. De kwes tie van loon en werktijden zal onmiddel lijk aan arbitrage worden onderworpen en voor het eerste jaar zal een loon schaal worden opgesteld. VERSCHILLENDE BERICHTEN Postbeambte van den trein gevallen Zaterdagmorgen is op 200 M. afstand ram het station Bergen op Zoom een doadelijk ongeluk geschied. Om 9,45 uur vertrok trein no. 052 van. Bergen (op Zoom in de richting van Vlissirgcn. Kort ma het vertrek va» den trein had de post beambte Van der Mert de deur van den postwagen gesloten en zich naar de over. zijde van den wagon begeven. Doordat een geopende deur in botsing kwam met een seinpaal, raakte hij bekneld tussclhen deur en stijl. Daarop is hij in bewusta- ioozen toestand van den trein gevallen en pp een wisselbiok terechtgekomen. Deerlijk gewond is de ongelukkige per brancard naar de goederenloods getrans porteerd, waar een medicus onmiddellijk te- plaatse was, doch den dood moest donstateeren. Oude moordzaak opgehelderd Weer is een oude moordzaak te Oss tot klaarheid gebracht. Het betreft hier een moord, die op 9 November 1933 na afloop van de paardenmarkt te Oss im een cififé aan den Rijksweg Nijmegen—

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1