BUITENLANDSCH OVERZICHT BINNENLANDSCH OVERZICHT TWEEDE BLAD, behoorende bij de Zlcrikzeesche Nieuwsbode van Zaterdag 14 Maart 1936, No. 12968. DUITSCHLAND VERBREEKT WEER EEN VERDRAG. Sarraut wil geen besprekingen voeren, zoolang Duitsche troepen in Rijnland zijn. Stalin dreigt. Toestand in Abessinië. Nog geen nieuw Japansch kabinet. Zeer onverwacht liet Adolf Hitler de Duitsche Rijksdag bijeenkomen, ten einde naar een zeer belangrijke regee- *xngs verklaring te luisteren. In de ge- heele wereld wachtte men vol spanning en ongerustheid op deze redevoe ring van den dictator. De verklaringen door Hitier afgelegd zijn inderdaad van de grootste beteeke- nis. Het opzeggen van het Locarno- verdrag kan tot ernstige gevolgen leiden. Duitschland gaat voort met het voldoen aan zijn behoefte zich groot, sterk en onafhankelijk te toonen. Men mag nimmer uit het oog verliezen, dat de houding der Duitsche regeering geenszins steeds ongerechtvaardigd is. Niet voor niets hamert Hitier voortdu rend op het verdrag van Versailles. Er is evenwel geen regeering in de wereld te vinden, die niet bereid is verschillen de zeer belangrijke bepalingen ten gun ste van Duitschland te veranderen. De ruwe en sterke-man-achtige manier, waarop het Derde Rijk zijn wil door drijft is echter niet geschikt de, toch al zeer labiele, rust in het politieke leven steviger te maken, waardoor een sanee ring van het geheele leven pas mogelijk kan worden. Duitschland beseft volkomen het agressieve van zijn tegenwoordige daad. Dit is dan ook de reden, waarom Hitier onmiddellijk met voorstellen voor den dag gekomen is, die het sluiten van non agressie verdragen met België, Frank- stellen zelf achtte hij niet aannemelijk. De schending van het Locarnoverdrag behoort tevens door den Volkenbond te worden besproken. Sarraut wees op Hitlers verzoenende woorden, die hij jegens een Fransch journalist uitte. De Fransche gezant Frangois Poncet had toen opdracht gekregen zich tot Hitier te wenden. De Führer beloofde den Franschman hem voorstellen in zake een toenadering tusschen de beide lan den spoedig ter hand te stellen. Inplaats van deze voorstellen overhandigde men Zaterdag den Franschen gezant, even als de andere gezanten, wier landen bij het Locarnoverdrag betrokken waren, een memorandum, waarin het genoemde verdrag eenzijdig werd opgezegd. Frankrijk, aldus Sarraut, zal op de nieuwe voorstellen niet ingaan, omdat het geen vertrouwen meer heeft in nieuwe voorstellen, nadat Duitschland binnen een jaar tweemaal eenzijdig zijn verplichtingen heeft opgezegd. Dat de toestand in Europa onaange namer geworden is, dan sedert lang het geval geweest is, spreekt vanzelf. Een kleine ontspanning is evenwel in getreden door Mussolini's bereidwillig heid vredesonderhandelingen te voeren. Er is reeds bevel gegeven voorloopig de vijandelijkheden in Abessinië te staken. Een al te groote concessie zal dit in verband met het regenseizoen wel niet zijn. In ieder geval is men thans een Dr. Aljechin en dr. Euwe bespreken te Amsterdam bizonderheden betreffend de return-match. maken, dat de Italianen wel degelijk wisten, dat zij een Roode Kruis-kamp bombardeerden. Stalin heeft thans- het voorbeeld van andere staatslieden gevolgd en in een interview zijn meening betreffend de politieke situatie kenbaar gemaakt. Hij wees er op, dat de vrede bedreigd wordt door de Japansche en Duitsche zone. Met betrekking tot Japans optre den in Buiten-Mongolië zei de Russi sche dictator, dat Rusland deze volks republiek zou bijstaan wanneer Japan haar zou aanvallen. Hij herinnerde aan het jaar 1921. Het is nogal duidelijk, dat Japan deze Een der hospitalen te Mossona, waar d e Italiaansche soldatendie in den Abessinischen oorlog gewond zijn, worden ondergebracht. rijk en ons land beoogen. Hetzelfde aanbod werd Litauen gedaan. Men kan trouwens niet beweren, dat Hitiers rede oorlogszuchtig was. De vredelievend heid, tot uiting komend in de diverse voorstellen, was onmiskenbaar. Het binnentrekken der Duitsche troe pen in de gedemilitariseerde Rijnzone, was echter een minder tactische daad. Men wilde den indruk wekken van een symbolische daad. Dit kon evenwel met minder dan dertigduizend man bereikt worden. De geestdrift, die in het Rijn gebied heerschte, is zeer begrijpelijk. Den 29sten Maart zullen nieuwe ver kiezingen voor den Rijksdag plaats vin den, opdat het volk zich voor de politiek van den Führer kan uitspreken. Joden mogen niet stemmen. Frankrijk kant zich sterk tegen Duitschlands houding. In een groote rede voor de radio heeft de Fransche premier gezegd, dat een bespreking in zake der door Hitier geuite voorstellen niet kan plaats vinden zoolang Duitsche troepen mui din Rijn staan. De voor stapje verder op den weg der verzoe ning. Of men er in slagen zal een vrede tot stand te brengen, moet natuurlijk afgewacht worden. Men kan zich na melijk niet van den indruk losmaken, dat beide tegenstanders deze vredes onderhandelingen aangrijpen om ge legenheid te hebben hun verschillende posities te versterken. De Abess'niërs, die ongetwijfeld in de laatste weken ernstige nederlagen geleden hebben, zullen misschien toegeeflijker zijn dan eenige maanden tevoren. Het leger van Ras Imroe schijnt vol komen vernietigd te zijn. Badoglio be schouwt dezen legeraanvoerder als den knapsten Abessinischen strateeg. Naar verluidt zou de minister van oorlog, de zeventigjarige ras Moeloeguetta, over leden zijn. De Italianen hebben zich weer tot een bombardement op het Roode Kruis la ten verleiden. Thans werd de Engelsche ambulance de dupe er van. Hierbij wa ren eenige dooden te betreuren. Ook nu kan men zich niet van den indruk los woorden niet als een impulsieve uiting beschouwde, waaraan men niet al te veel waarde behoeft te hechten. De commu nisten zijn niet zoo impulsief. De Japan sche regeering gaf haar gezant opdracht de Sovjets mee te deelen, dat zij in het geheel geen kwade bedoelingen in Bui ten-Mongolië heeft. Al is de opstand in Japan thans ge heel bedwongen, daarom is de toestand er nog lang niet duidelijk. De mikado heeft reeds verschillende personen op dracht gegeven een nieuw ministerie te vormen. De prinsen Konoyo en Saionji zagen reeds heel spoedig het onmo gelijke van hun taak in. Hirota scheen met zijn pogingen evenwel meer succes te hebben. Reeds had hij een vijftal portefeuilles verdeeld, toen de tegen stand der militairen hem het werk uiterst moeilijk maakte. De militairen eischen een grooten invloed in het nieuwe ka binet. Hirota heeft eenige concessies gedaan, waardoor hij er in slaagde een nieuw ministerie te vormen,. DE REISBELASTING NIET POPULAIR. De match EuweAljechin, Protest tegen de verkoop van „der Stflrmer* 8 Weer de Zeven Provinciën, Het wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting is ingediend. Thans is reeds duidelijk, dat deze wet zeer im populair is. Van alle kanten worden hevige protesten geuit. Van geen en kele zijde hoort men een goedkeuring. Hoe men in ons parlement er over denkt is nog niet duidelijk. Alleen de liberalen hebben zich openlijk er tegen gekant. Dit wetsontwerp houdt geen reke ning met tallooze Nederlanders, die ondanks hun kleine beurs reisjes naar het buitenland weten te maken, door dat zij het op zulk een goedkoope wijze inrichten, dat het niet duurdei is dan een verblijf in eigen land. Ook het feit, dat met studie- en gezond- heidsreizen geen rekening gehouden wordt, maakt dit wetsontwerp nog onsympathieker dan een beknotting van de persoonlijke vrijheid toch al tijd is. Zeer zeker wil ieder behoorlijk Nederlander zich in deze tijd ten gunste van het land talrijke beperkin gen, ook wanneer deze hem onaange naam zijn, opleggen. In deze belasting zit evenwel iets onredelijks. Er zijn menschen, die voor hun genoegen naar de Rivièra reizen en per per soon drie-, vierhonderd gulden uit geven, terwijl andere voor studie of gezondheid er heen gaan en slechts een vierde of vijfde deel van dit be drag besteden. Binnenkort zullen de dames en heeren der Tweede Kamer zich met deze kwestie bezig houden. Mogen hun besluiten wijs en rechtvaardig zijn. De match tusschen de beide schaak fenomenen, Aljechin en Euwe, die eenige maanden geleden in ons land plaats vond en waarbij Dr. Euwe de titel van wereldkampioen veroverde, heeft in ons land enorme belangstel- ling voor het schaakspel wakker ge roepen. Met meer dan gewone be langstelling volgt het geheele land de besprekingen, die gevoerd worden betreffend de returnmatch, waarop de ex-wereldkampioen recht heeft. Aanvankelijk leek het, dat deze wedstrijd plaats zou vinden in Oostenrijk, waar een bekend hotel directeur zich bereid had verklaard de match te financieren. De besprekingen waren reeds ver gevorderd. Nu heeft een groot Amsterdamsch hotel aan geboden deze wedstrijd te financieren. Het betreft hier een vrij groot be drag: 25.000 gulden. Het spreekt vanzelf dat het voor onze hoofdstad en voor het bedoelde hotel van belang is, wanneer deze match, waarvoor een groote belangstelling bestaat, te Amsterdam plaats vindt. Men wil echter geenerlei pressie op Dr. Alje chin uitoefenen, die meer sympathie bij zijn tegenstander Dr. Euwe ont moet, dan bij de tallooze Nederland- 3che .schaakenthousiasten. De beslis ing hangt dus geheel af van den 'ranschen schaakmeester. Inmiddels .eert dr. Aljechin voorgesteld de match gedeeltelijk te Amsterdam, gedeeltelijk op de Semmering te houden. Het liederlijke blaadje „Der Stür- mer", waarin tegen de Joden geageerd wordt, werd ook in ons land verkochf en wel in een Amsterdamsche sigaren» winkel, waarin tevens propaganda-mar teriaal van de N.S.B. te koop is. Ei wordt in het geheel geen moeite gedaa» om zijn politieke overtuiging te ver bloemen, maar komt daar eerlijk voor uit. Het is steeds sympathiek, wanneer menschen hun overtuiging niet onder stoelen en banken steken. Minder sym pathiek is evenwel, dat in deze zaak een blad verkocht werd, waarvan de inhoud beleedigend is voor een groote groep van onze landgenooten. Inzake de ver koop van dit vieze anti-semietische blaadje wordt door de justitie een on derzoek ingesteld. De Vrijheidsbond hield te Amsterdam een groote protestvergadering. In deze De straat ziet zwart van de menschen. Ja, er is een burenruzietje op de 143ste étage. (Paris Soir). vergadering werd de N.S.B. voor het gebeurde aansprakelijk gesteld, ook al bestaat er officiëel geen band tusschen de leiding der N.S.B. en de leiding van het sigarenzaakje. Uit de houding van den verkoopec bleek, volgens Mr. Boon, duidelijk, dat hij zich wel bewust was van het onrechtmatige van zijn daad. De verschillende sprekers betoogden, dat de N.S.B. anti-semietisch was en staaf den deze bewering. Verschillende N.S. B.'ers, die in de zaal aanwezig waren, trachtten de vergadering te verstoren. Er was echter voldoende politie aan wezig om de ordeverstoorders de zaal uit te werken. Het schijnt, dat de Zeven Provinciën- kwestie steeds weer stof moet opjagen. Nu blijkt weer, dat de officier, die de bom op dit schip liet vallen, onaan gename ervaringen tengevolge hiervan opdeed, die hem noopten eervol ont slag uit den dienst te vragen, hetgeen hem verleend werd. Uit het rapport maakte men op, dat de vlieger de bom zoo gericht had, dat het schip niet geraakt kon worden. Luitenant Coppers had inderdaad niet de bom op het schip zelf gericht, maar eenige me ters er voorin verband met de snelheid van de Zeven Provinciën. Oor spronkelijk zou genoemde officier met de Marnix naar ons land vertrekken. In het laatste oogenblik is het vertrek evenwel uitgesteld, Van Langendijk, onze bekende schaatsenrijder, is weer aan het werk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 5