ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 14 MAART 1936 iRiM OPGENol ZIERIKZEESCHE COURANT EERSTE BLAD Uitkomst bij GRIEP ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden i 1,50, buiten Zierikzee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar flO,— Afzonderlijke nummers 5 oent Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No 12968 ADVERTENTIEN. ran 1—3 regels 60 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. ReolameB 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Volkenbondsraad te Londen De stand der onderhandelingen over het pact van Locarno Zaterdag 14 Maart wordt een datum, die later in de boeken der historie met iets vetter letter, dan gewoonlijk voot soortgelijke leiten worden gebruikt, zal worden afgedrukt. Imlmers heden begint in een nevelige, dreigende atmosfeer, de conferentie in de Engelsche hoofdstad van de leden van den Volkenbondsraad, die met aan het sdhoone meer van Geneve hun hersens moeten pijnigen om orde in den chaos te scheppen. Aan het begin van de conferentie is de stand van de situatie wat het verdrag van Locarno betreft, als volgt. De Fransche eiseh, volgens welken de Duitsche troepen geheel uit de gedemili tariseerde Rijnzone moeten worden terug getrokken alvorens er van onderhandeling gen over de vredesvoorstellen van Hitier sprake kan zijii, is verzacht. Het bemiddelingsvoorstel, van Eden, dat inhield de terugtrekking van alle Duitsche troepen behalve een sym bolisch' aantal en dat een belofte van Duitschland vroeg om de Rijnzone, al thans tijdens de onderhandelingen, niet te fortificeeren, is door Hitier beant woord met de mededeeling dat Duitsch land bereid is de thans in het Rijnland aanwezige weermacht tijdens den duur der onderhandelingen niet te vergrooten en haar niet dichter naar de Fransche en Belgische grenzen te verplaatsen. Dit beteekent echter dat Hitier houdt wat hij heeft en geen werkelijk offer brengt dat als een symbolisch gebaar van góeden wil zou kunnen worden op gevat door de andere partijen, die te genover de Duitsche contractbreuk eeni- gerlei concessie verlangen. Het gaat hier dus om het verschil tus- schen totale ontruiming van het Rijn land, handhaving van een niet nader aan geduide symlbo'iiohe hoeveelheid troep* en handhaving van alle thans aanwezige troepen. De spanning, welke zich thans ontwik kelt gaat dus eigenlijk in zekeren zin om'prestige-quaesties over en weer en om symbolische handelingen, waaruit eenerzij5s eerbied voor oontractueele ze kerheid moet blijven en anderzijds de positie van Hitier tegenover zijn eigen volk moet worden versterkt aan den vooravond van nieuwe Rijksdagverkie- zingen. Engelsche Kroningszorgen Strijd tusschen hooge adellijke families De kroning van koning Edward VIII zal eerst in Juni van het komende jaar plaats vinden. Maar met de voorbereidingen is men reeds ver gevorderd. De kroon is te klein Er zijn allerhande moeilijkheden, die bii de organisatie van deze voor Enge- land zoo belangrijke plechtigheid, over- wonnen moeten worden. In de eerste plaats heeft men ontdekt, dat de En- gelsche koningskroon in aanzienlijken om- vang verbouwd" zal moeten worden, wil hij op het hoofd van den nieuwen koning passen. Dus heeft men den hof juweliers reeds opdracht gegeven de juiste maat van koning Edwards hoofd te nemen en de kroon dienovereenkom stig te veranderen. Maar de verandering aan de kroon, wier juweelenglans over straald wordt door den beroemden dia mant „Star of Africa", is slechts een aangelegenheid van ondergeschikt belang vergeleken met de wir-war van cere moniën, die in orde gebracht moeten worden. Dat is geen aangename taak voor een monarch als Edward, die van snel handelen houdt. En bijzonder moei- lijk is wel het werk van den „Court of Claims". .Court of Claims. Dit instituut is een rechtbank van ge heime raden en rechters onder voorzit terschap van den Lord-Kanselier en deze heeren houden nu al sinds weken zitting na zitting. De oudste adellijke families van Engeland maken bij de kronings ceremoniën namelijk aanspraak op ze- kere erfelijke rechten. Meer dan eens ontstaan daardoor twisten, die de „Court of Claims" dan in eindelooze rechts zittingen mjoet bijleggen. Een bijzJonder sensationeel conflict deed zich voor bij de kroning van Edward VII, toen de hertogen van Newcastle en Shrewsbury beide aanspraak maakten op het recht, de rechterhand van den koning van een zijden handschoen te voorzien. Na lang heen en weer praten overwon de hertog van Newcastle. Thans zou de jonge earl van Shrewsbury den strijd van zijn va der weer kunnen opnemen, doch dit valt nauwelijks aan te nemen, daar de Court Oil Claiimi hein: als schadeloosstelling heeft toegestaan, als Lord High Steward van Ierland bij de kroningsplechtigheden een witten staf* te dragen. Oude voorrechten worden opgeheven Koning Edward VIII heeft nu laten doorschemeren, dat hij zoo weinig mo gelijk conflicten over deze erfelijke vioiot- rechten wenscht en aan den Court of Claims is opgedragen, een aantal tittels laf te schaffen, indien de [hooge adel de dingen wat al te ernstig zou opnemen. Ambten als „koninklijk krui denkoker" en „koninklijk valkenmeester'' zullen in ieder geval tot het verleden gaan behooren. De kroningsplechtigheden zullen naar alle waarschijnlijkheid door de Engel sche raadiostations worden uitgezonden en misschien zullen de luisteraars zelfs gelegenheid krijgen, de stemmen dei peers en buitenlandsche vorsten te hoo- ren. Intusschen zal Koning Edward heel wat minder vorsten om zich heen kunnen verzamelen, dan nog bij de kronings plechtigheden van koning George V in 1911 het geval was. Oorlogen, revolu ties en dictaturen hebben hun aantal aanzienlijk verminderd. De kroning van George V kostte in dertijd ongeveer een kwart millioen pond sterling 150.000 pond daarvan kwamen op rekening van het onderhoud der bui tenlandsche vorstelijke bezoekers. Voor dit doel zal de nieuwe koning aanzienlijk minder behoeven uit te geven, maar daar entegen zullen de kosten voor het hand haven der orde in de straten van Lon den, waar de processie doorheen zal trekken, aanzienlijk hooger zijn. Men re kent op minstens 2 (millioen toeschouwers. In dit verband is het wel aardig te weten, dat de huiseigenaren in deze stra ten reeds toeschouwersplaatsen verhuren waarbij prijzen van tien pond en meer worden gemaakt. Onzichtbare »stralen-muur« om Engeland In Londen duikt weer eens het gerucht op, dat men er in ge slaagd is, een nieuwe methode voor den afweer van aanvallen uit de lucht uit te vinden, welke practisch hierop zou neerkomen, dat om de Britsche eilanden een muur zou worden opgericht, die volkomen onzichtbaar is. Op het oogenblik zijn volgens een be richt in de „Daily Herald" Engelsche in genieurs bezig met het nemen van proe ven met een onzichtbaren „stralenmuur". die ondoordringbaar voor vliegtuigen zou zijn. Volgens zekere jglenudtoten zou 'het resultaat van deze experimenten reeds geweest zijn, dat een eskader bommen werpers gedwongen was te dalen, daar op het oogenblik, dat zij den „Stralen muur" bereikten, hun motoren afsloegen. Geleerden en technici zijn van mee ning, dat indien de nieuwe methode ook bij verdere experimenten voldoet, zulks een omwenteling zal brengen in het ge- heele systeem der moderne oorlogsvoe ring. Engeland zou zich dan geheel te gen aanvallen van uit de lucht kunnen beveiligen, zonder dat er vliegtuigen en luchtdoelartillerie gebruikt zouden behoe ven te worden. Volgens de „Daily He rald" zouden met deze uitvinding ove rigens ook in andere landen reeds proe ven genomen zijn, die alle tot gunstige resultaten zouden hebben geleid. Toch versterkt Engeland zijn luchtvloot Het is in dit verband eigenaardig, dat de admiraal van de Engelsche vkoot, sir Roger Keyes, begin Maart officieel be kend maakte, dat een op het gebied van de luchtvaart toonaangevende geleerde, prof. P. A. Lindemann, zich met eenige andere technici, reeds jaren lang had bezig gehouden met methodes van lucht bescherming, die het gebruik van geschut pviertodig maakten. Deze berichten doen sensationeel en verrassend aan, doch overmatig veel ver trouwen schijnt de Britsche regeeringi in haar onzichtbaren muur toch niet te stel len, anders ware het onverklaarbaar, dat zij de Engelsche luchtvloot gaat uitbrei den op een wijze, die millioen zal ver slinden. Reeds in April 1938 zal Engeland de beschikking hebben over 129 eskaders met tezamen 1750 vliegtuigen, terwijl het in April van het vorige jaar nog slechts 53 eskaders met 580 toestellen bezat. De Britsche vliegtuigindustrie beleefd dan pok op het oogenblik een jgppden tijdperk De strijd tegen 't analphabetisme Russische toestanden De Raad van Vplksoommisssarissen heeft weer eens besloten, den strijd tegen het analphabetisme energiek aan te vatten. De strijd tegen het analphabetisme in Rusland is zoo. oud, dat men met recht van een permanent verschijnsel mag spreken. Na het einde van het Tsaren rijk wilden de communisten de Russen binnen korten tijd de feufnst vain1het lezen en schrijven bijbrengen, waarbij zij beweerden, dat. het Tsaristische Rus land zijn onderdanen opzettelijk dom had: gehouden, opdat zij beter zoiuden ge hoorzamen. Het schijnt echter, dat ook de Sovjets in den strijd tegen de onwe tendheid geen al te groot aucties hebben weten te boeken, want anders zou het besluit van den Raad van Violksclommis- sarisseni niet verklaarbaar zijn. Het onderzoek naar het analphabetisme in Rusland heeft een schrikbarend resul taat opgeleverd. Gebleken is namelijk, dat van de 42 millioen menschen tussdhetn de 15 en 50 jaren 11 millioen niet kod den lezen en schrijven, dus meer dan een vierde! Het werkelijke percentage is natuurlijk nog aanzienlijk hooger, daar men zonder meer mag aannemen, dat de meeste Russen boven de vijftig jaren lezen npch schrijven kunnen'. Volgens de nieuwste statistiek is dan ,ook niet mini- der dan 48,7 pCt. van de Russen .analj- phabeet. Het is in dit verband niet (oninteresssaint den stand van het analphabetisme in Europa vast te stellen. In Nederland, Duitschland, Engeland, Zwitserland, Oos tenrijk en de drie Scandinavische landen) is het cijfer bijna nul- Minder glunstig staalt het er voor in Frankrijk met 5 pet., Tsjechoi-Slowakije met 7 pet. en België met 7,5 pet. Tusschen de 10 en 20 pet. liggen Eslhland met 10,8 pelt. en Hongarije met 13 pet.; tusschen 20 en 40 pet., Italië met 26,8 pcit., Polen met 32,7 pet. en. Boeigarije met 39,7 pet. Boven de 40 pet. liggen Spanje met 43, Griej- kenland met 43,3 en Rusland zooals reeds gezegd met 48,7 pet. Het zeer eer volle record wordt gehouden door Por tugal met niet minder dan 65,2 pet. anulphabeten. Buiten Europa telt Noor dl-Amerika 6, Brazilië 69,1 en Britschj-Jndië 90,6 pet. analphiabeten. KORTE BERICHTEN Wijziging Pensioenwet Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de wijziging Pen sioenwet enz. gaven vele leden uiting aan hun voldoening over de indiening van dit ontwerp; de daarin voorgestel de wijzigingen achten zij even zoo vele verbeteringen. Van verschillende zijden uitte men den wensch, dat de thans weder onderno men partieele herziening van de Pen sioenwet 1922 zal worden aangegrepen om behalve de voorgestelde eenige an dere, er ook zeer urgente wijzigingen in tot stand te brengen. Zoo brachten verscheidene leden we derom ter sprake, den, bij een vorige wijziging der Pensioenwet geuiten, wensch tot verhooging van het maximum wedu wen- en weezenpensioen. Opnieuw drong men er op aan de mogelijkheid te openen dat vrouwelijke ambtenaren, onderwijzeressen en leerares- sen op 55-jarigen leeftijd voor pensioen in aanmerking zouden kunnen komen, hetzij volgens den wensch van rijk, ge meente- of schoolbestuur. Verhoogde invoerrechten of contingenteering In, de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake een aantal ciou- tiri|genteerin|g,en deelt de minister mede, dat hel lomderzoek naar de mogelijkheid en de wenschelijkheid, lom over te gaan tolt vervanigirgi van de contingenteerurgs- maatregelen door veihocgde invoer rechten nog niet is beëindigd. Het bei- treft hier een quaestie van ingewikkelden aard, waarbij groote voorzichtigheid is geboden. Het overleg ter zake met zijn ambtgenoot van Financiën heeft den mi nister gesterkt in de overtuiging, dat, alvorens van een vervanging op meer algemeene schaal sprake «neg zijn, eerst het resultaat zal moeten worden bepaald in enkele incidenteele gevallen Waarom minister Colijn zijn radiorede hield De heeren Aalberse (r.k.) en Vliegen (s.d.) hebben in de Kamerzitting van Vrijdagmiddag gebruik gemaakt van het vragen-halfuurtje, om aan minister Go- lijn nadere inlichtingen te vragen over den, in zijn radiorede van Woensdag, aangekondigden maatregel met betrekking tot het in werkelijken dienst houden van de winterploeg der lichting 1935. De minister kon niet toegeven, dat in dit geval het beter zou zijn geweest, in het parlement een verklaring af te leggen. In de eerste plaats kan spr. niet in de Kamer op denzelfden toon spreken als door de radio tot de luiste raars. Bovendien zou dan het gevaar hebben bestaan, dat onmiddellijk na het afleggen der verklaring, sensationeele te legrammen naar alle hoofdsteden van Europa gestuurd zouden zijn. Nu konden aan de buitenlandsche persvertegenwoor digers na het uitspreken van de rede de tekst en de juiste bedoeling dér maat regel worden medegedeeld, In dit ge val was deze weg beter. Benzine-belasting verhoogd Vrijdagmiddag, beeft de Tweede Kamer de veihiooigirgi yan de benzinebelastung met eetii' halve cent per liter, ter finan ciering wan den versnelden brugbo|u|w', aangenomen met 65-20 stemmen. De Kamer bad feitelijk de keus t,ussc4ven tolheffing en een extra-beffing op benzine Z,e 'koos bij meerderheid bet laatste. Drie nieuwe Douglas machines De drie nieuwe Douglas-machines, type D'. C. 2, dioor de K.L.M. besteld, zijn met April gereed en zullen tegen het begin van het zomerseizoen in dienst worden gesteld. Ze zijn door bepaalde veranderingen uitgerust met motoren vain een grooter vermogen, 850 P.K., terwijl de tegenwoordige Douglasmaicbines mo toren hebben van 760 P-K-, waardoor zij een beteren start hebben, een beter stijg- vermogen en meer vermogen bij het vlie gen op één motor. Indien de machines ten volle voldoen, zullen ook de Douglas vliegtuigen» die oip het oogenblik in 'ge bruik zijn, geleidelijk worden uitgerust met motoren van dit grootere vermogen. Onze moedertaal In de Eerste Kamer heeft Prof. de Savprnin Lobman, een felle aanklacht tot de regeering gericht ;Over de genomen spellingsmaaregelen. Er zijn ,oip 't oogen blik vijf spellingen van de Nederlandsche taal. We Zijn nu aangeland im het sta dium van 'm, z'n, 'n, 'k en meer vatn dat barbaasctr. De minister heeft de erf©- nisMardiaht aanvaard -onder benefice van boedelbeschrijving. Spr. hoopte dst hij deze erfenis ten slotte zal verweii- pen. Deze minister heeft - tot taak, -de schoone jonkvrouw, de Nederlandsche taial, uit het labyrinth te verlossen, waar in zijn voprganiger tiaar heeft opgesloten! De ramp van de Uiver Het stoffelijk overschot van de bet- mamning van de Uiver, namelijk Beekman, Steenbergen, Walewijn en Zadelhof Wordt pp 27 Maart a.s. te Rotterdam verwacht aa;n L'oord van hel Duitsche stoomschip „Raden-fels" van de Hansa-lijn. Dit stoomschip zal de stoffelijke omhulsels le Basra in ontvangst nemen en dadj, na Karachi te hebben oangedalam, deze naar Rotterdam vervoeern. Onmiddellijk na aankomst te Rotterdam worden de kisten naar de begraafplaats zorgvliet te Amsterdam vervoerd, om daar te worden opgebaard teneinde fami lieleden, vrienden en belangstellenden ge legenheid te 'geven in een chapelle ar- dente een laatste groet te brengen Den dag daarna zal de teraardebestelling plaats hebben. Steenberg, Walewijn en Zadelhof worden in een gemeenschappe lijk graf bijgezet. Het stoffelijk overschot van t teekman zal in het familiegraf op de Christelijke begraafplaats te Mu.der- berg worden bijgezet. De kazematten De pp de|grenzen te bpu|wien tezemat:en De Kern De Volkenbondsraad komt heden te Londen bijeen Frankrijk legt een felle houding aan den dag Engeland's rol als makelaar De ontwikkeling van de luchtvaart Het loonvraagstuk in den landbouw op Tholen Waarom dr. Colijn voor de radio sprak j Wacht niet tot de koorts oploopt, alt Gij hoest, transpireert, U rillerig ei» als geslagen voelt: dit is het moment, om Abdijsiroop te gebruiken, omdat Abdijsiroop snel en grondig werkt. Vanaf den eersten lepel zult Gij da taaie slijm kwiit raken, die bezwan gerd is met millioenen ziektekiemen. Gij ondervindt een buitengewone verlichting, Uw hoest verdwi|nt. Gif i kunt dan de koorts meester worden en slapen zonder uitputtende hoest- aanvallen. Gebruik daarom altijd bijt O -fi» - éKKER'S zullein [wlorden bewiapend mlet 'n kanon wau 5 ö.M. dat In pantsergranaat kan verschie- tein vian 'n gewacht van 1,75 k.g., die op ongeveer 1300 M. een pantserjplaat van 50 m.M. kan doorboren. Het kanon kan eelni vuiursnelheid van 25 schoten per minuut bereiken. i Richard Tauber koestert trouwplannen De man met de fluweelen stemkun- den de beroemde tenor, wiens stem velen in verrukking bradit, heeft nieuwe huwe lijksplannen. Diana Naipier, een Britsdhe filmster, is de uitverkorene. Tauber is in 1928 van Charlotte Vaoohti te Ween en gescheiden I Millioenen-erfenis Uit Baltimore, in den staat Maryland, wordt bericht, dat Christopher Smith Reynolds, die in Juni 1933 in zijn wo ning iwias doodgeschoten, 6 millioen dioil- lar heeft geërfd, De rechter heeft dat nu zoo bepaald, en dat was noodig, omdat de weduwe, die vroeger bekend was als de danseres en zangeres Libby Hallman en de gescheiden vrouw van Reynolds over de nalatanschep hadden getwist, hetgeen een proces was ge worden. De eerste vrouw had het ge- heele vermogen voor zich en haar kind opgeëischt. Dit andere kind, Anne, kreeg 10 millioen dollar. De geheele nalaten schap bedraagt 25 millioen dollar en er kunnen dus nogal wat proces-kosten af VERKOOPINGEN NIEUWERKERK, 13 Maart. Ton over- sftiaaiu viam Notaris Van 't Baaff te Zie rikzee, werden lalhier in het openbaar verkocht, ten verzoeke van: I. den. heen C. Rentier C.Nzn. te Rotter dam.' het woonhuis en erf, in de Bronii- Iwierstriaat te Nieuwerkerk, voor f 1005, aam den heer C. Deurloo te Nieuwer kerk q.q.; II. den heer/ J. Dijkmiap. Ma. [te NieuiwOr- kerk: 1. de 04.40 A. tuin, bij den Dijk te Nieu- Wierkerk, voor f274, a/an den heer J. W. Raap te Zierikzee q.q. en 2. de 05,57 A. tuin, in de Wereld, bij1 het Muyeweegje ialdaar, voor f175, aan deai heer W. wan der Have Jz. te Nieu- Wierkerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1