BIJVOEGSEL Zierikzeesche Nieuwsbode Uit Stad en Provincie behoorende bij de van Vrijdag 13 Maart 1936, No. 12967 ZIER1KZEE. Donderdagmiddag en -avond werd in een der zalen vam hötel van Oppen een corsetten-show gehouden^ va.'i de Superbe-Oorsetrenfabriek, waar voor flinke belangstelling was, van de zijde van de dames, en van de dames alleen. Zoodat ook 'n dame ons 't kort resumé leverde, wat hieronder volgt. Ee.i vertegenwoordigster van de firma, gaf een korte uiteenzettingi van het doel en het nut van een goed concert, ge schikt voor bepaalde figuren, Verscihil- lande modellen werden hierbij getoond. De spreekster wees er op, dat er zeer vele oorsetten van bvitenlandschen oor sprong gekocht en gedragen worden, welke modellen nu juist niet uitmunten door goede pasvorm, omdat het figuur van do meeste Nederlandsche vrouwen niet precies overeenkomt met dat barer buitenlandsche zusters. Waar in deze moeilijke tijden, ook voor ons land, vele mensdhen in deze fabriek werk kunnen vinden, is 't ge~ wenscht zooveel mogelijk onze eigen in dustrie te steunen. i -til II-1 Na eenige corsetten van enkele be zoeksters der demonstratie getoond en op de fouten daarvan gewezen te hebben, Sloot de spreekster deze interessante de monstratie. Vertegenwoordiger van de Superbe- fabriek is de fa. C.. Kohschulte, alhier. SEROOSKERKE. In plaats -van den beer A. F. vami der Veeken, die bij een motor ongeluk te Noordwelle werd gewiomd, is tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L.- sehool alhier benoemd de heer A. J, Hubregtse te Burgh. De heer H. treedt 13 dezer in dienst. ELLEMEET. Woensdagavond vergader de in Café Van der Have de Ringrijders- Vereen. De voiorloopige vtoorzitter opende de vergadering, heette allen iw'elkoim en gaf het wloord aan den secr.-penninglmi. uit «wiens verslag we het volgende mee- deelen. De inteekenlijst bracht f28,25 op en de bijdragen van de leden bedroegen f 11,25, zoodat del inkomsten f 39,50 iwiaren. Uitgaven f 37,80. Batig slot f 1,70. Deze rekening werd door een bonijmiissie nage zien en goedgekeurd. Bij de nu volgende bestuursverkiezing (Werden, gekozen: tot voorzitter, dhr. C. Houtman; tot secretaris dhr. J. Korsjmian; tot penningmeester dhr. P. Korsman; tot leden de heeren C. L. Koomlan en C. Flohil. Zij' namen allen hun benoemiing ,aan. De contributie w'erd bepaald op 20 et. per maand, terwijl donateurs minstens f 0,50 per jaar dienen te betalen. Besloten Werd aan den burgemeester, dhr. A. J. de Bruijn, het eere-voorzitterschap aan te bieden. Staande de vergadering gaven zich 17 leden en 10 donateurs op. Onze gemeente is dus (wleer een vereen, rijker geworden en gezien het groote succes van j.l.) Zaterdag, toon ieder mede werkte om' de rim,grijderij te doen slagen, kuinnen we het niet .anders, dan [van hiarte toejuichen. We Wekken gaarne belang stellenden op om' deze vereenigiing t- steunen door lid of diomatqufr te iw'oirden. Zij verdient het. OUWERKERK. Vergadering tv(aji de Varkerahoudersvereeniging „Elkaar tot Steun", alhier op 11 Maart j.l. Na opening door den voorzitter en le zing der notulen door den secretaris, volgt de rekening over het afgeloopen jaar. Deze bedraagt in ontvang, met f 1074,07, goed slot, totaal f1535,065 en in uitgaaf f461,175, zoodat een goed slot blijft van f 1073,89, benevens f >2000 3 o/o N.W.S. De contributie wiordt bepaald oip 25 üt. per maand, waarvoor vrij enten en dier»- kundige behandeling, terwiijl de vergioie- diinig wieer wordt vastgesteld pp 90 o/0 van de geschatte «wlaarde. De heeren A, Vijverberg en C. Heule, aan de beurt van aftreding wtorden met bijna algeimi. stemhuen. herkozen. Bij in de ingekomen stukken komt in behandeling een brief van de vereeniglng te Ellem'èet voor ver goeding van dierkundige behandeling van een varken, wiaarvan de eigenaar 1 (Mei wias vertrokken' met kennisgeving van overschrijving, terwiijl later de behande ling plaats had. Hierop Wordt afwijzend beschikt omdat Ellemeet aansprakelijk is Voor het iniai 1 |Mei gebeurde. Voor tot sluiting wiordt overgegaan geeft de penningmeester nog een kort Verslag van de voornaialmlste bizonder- heden gedurende het 20-jarig bestaan. Op 5 Mei 19161 W'erd de vereeniging opgericht met 88 leden, en een kas van f221. In 1920 bedroeg het goed slot f 1021,24, in 1925 «wias dit f 1507,17. In 1930 werd aan gekocht f2000 3 o/o N.W.S. en bleef in kas f738,84, wielk bedrag ;nu is gestegen tot f 1073,89. Voor gestorven varkens Iwierd uitbetaald f 4620,07. Vam de oprichters zijn inpig 3 bestuursleden in functie. De voorzitter dankt den penningmeester vpor dit overzicht en de leden vcioir de aangename sfeer waardoor deze verga dering zich kenmerkte en sluit hierna de vergadering. ST.-MAARTENSDIJK. De koopman, v. d. J. uit Tholen werd op den Molendijk door een vrachtauto van P. alhier van ladhter aangereden, imlet gevolg dat de kar van v. d. J. ernstig werd beschadigd. Proces-verbaal is tegen P. opgem)aaktt< Verkeerswaarheid Wanneer, zoo langs de wegen, Weer een ongeval gebeurt, In 't snelverkeer, vol risico en listen, Dan wordt de heele toedracht Vaak eenzijdig bijgekleurd, Dan zijn 't alweer: „de automobilisten"! Men zegt: Ze rijden raak, Dat is de heele zaak, Waardoor ze zich noodlottig vaak ver gisten! Nu wordt dit alles meestal Door een sterken bril gezien Door hen, die in hun leven nooit chauffeeren, De fietser en de wandelaar, Die halen ook geen „tien" Voor 't geen ze langs de wegen soms presteeren! Dat loopt en rijdt maar raak, Dat is de heele zaak, En ongevallen kunnen hun niets leeren! Er zijn er met behoorlijk, Maar ook zonder overleg, De schrik van 't smalle fietspad en de wegen! Ze rijden op een rijtje, Zoo maar midden op den weg, Al komen ze een auto raak'lings tegen! Dat trapt en praat maar raak, Dat is de heele zaak, Van onverstand en onwil nog gezwegen! Een wandelaar is vaak nog Uit zichzelf te goeder trouw, Maar zorgeloos bij duid'lijke signalen, Hij steekt - den weg schuin over, En dan is hij aan den sjouw, Om eventjes den overkant te halen! Dan is het soms nèt raak, Dat is de heele zaak, En wie kan dan de rekening betalen? De waarheid moet natuurlijk ln het midden blijven staan, Da's alles, wat we hiervan willen zeggen. Wie regels voor de wegen Uit den weg probeert te gaan, Gaat ook zichzelf de veiligheid ontzeggen! Maar die bezeert zich vaak, Dat is de heele zaak, En dat is nooit en nimmer te weerleggen Wegenis het fraudeleus slachten van eem varken is door de Rijks- en gem.- politie tegen zekeren <v'. d. H. \alhier prp- ees-verhaial ppgemiaiaikt. Wegenis onjuiste ppgaiven van ge- zinsinkomfsten zijn door het gemeente bestuur eenige personen vam steunuitkee- riing uitgestoten. Wegens overtreding Vam de bepa lingen viam dd Ltoterijiw'et is dopr fde Rijks politie lalhier tegen eenige .w'inkeliérls proces-verbaal opgemaakt. THOLEN. Jaarvergadering Boeren leenbank op Maandag 9 dezer, ten huize van den heer Engelvaart. De voor zitter de heer W. L. Klompe, opent de vergadering. Evenals het vorige jaar heeft de bank gunstig gewerkt. Spr. be treurt, dat enkelen zijn uitgetreden, daar hiervoor geen reden zijn, daar achter de bank de centrale bank staat, die 70 o/o der middelen liquide heeft, zoodat wij sterk staan en onmiddellijk aan de verplichtingen, onder alle omstandighe den kunnen voldoen. Dat menschen, die het beter Iw'etem, hun vertrouwen op zeggen en toch gebruik van onze bank blijven maken, doet spr. vreemd aan. Als secretaris wordt aangewezen de heer D. H. v. d. Velde. Uit het verslag van den kassier stippen wij aan dat in 1915 is ingelegd f 196.05 en terugbetaald f 171.734. Aan voorschotten werd uitge geven f 2650 en terugbetaald f 8879.26. Het totale bedrag der uitstaande voor schotten op 31 Dec. j.l. was f 77.314.26. In loopende rekening werd in 1935 uit gegeven f784868.19, de ontvangsten in 1935 bedroegen f7420025.64. De netto winst over '235 bedroeg f 1705.02. (Bij monde van den heer J. C. Stout- jesdijk werd verslag uitgebracht namens de financieele commissie, die alles in orde had bevonden en vol lof was over de accuratesse van den kassier. De voorz. dankt verder den kassier voor zijn uit nemend beheer en de welwillende wijze waarop hij het publiek ter wille is. Ook damkt hij de 'c|om|missie voor zijn werk en betreurt het, dat niet meer leden tegenwoordig zijn, daar zij dan hier hadden kunnen vernemen, hoe gun stig de financieele toestand der bank is. M.a.st. wordt daarna decharge verleend voor het financieele gedeelte. Als bestuurslid wordt herkozen dhr. W. L. Klompe, als lid van den raad van toezicht de heer C. H. C. de Wit, als pl.v. bestuursleden de heeren A. J. Roggeband en J. C. Stoutjesdijk. Dc rente der spaargelden wordt be paald op 3 pet., die der voorschotten op 4Va °/o. M.a.st., wordt besloten, hen die zijn uitgetreden niet te laten deelen to deze voordeelen, doch hun een (totoder rentebedrag uit te keeren. Tot afgev. naar de vergadering te Utrecht worden benoemd kassier en voorz. als pl.v. de voorzitter van den raad van toezicht. Bij de mededeelingen zegt de kassier, dat er praatjes gegaan zijn over het verleenen van een groot bedrag als voor schot. Spr. wenscht mede te deelen, dat het grootste voorschot door de bank verleend groot is f 13000. Verder wordt opgemerkt, dat de zittingen te Oud-Vos- semeer in een groote behoefte voorzien, daar hiervan veel gebruik wordt ge maakt. Hierna sluit de voorzitter met een woord van opwekking. Rendabele graanteelt De graanbouw1 is door de regeerings- maatregelen weer eenigiszins loonemd, al zagen wij de richtprijzen graag <wiat hoo- ger.. Noodig zal het daarom zijn de op brengst, zoover dit in ons vermogen ligt, zoo hoiog mogelijk op te voeren., om de kostprijs per H.L. zoo laag mogelijk te 'houden. Daarvoor is in de eerste plaats noodig dat de bemesting volledig is. Dat een rendabele graanbouw alleen moge lijk is door verstrekken van voldoende stikstof, heeft het vorige oogstjaar vol doende geleerd. Daar, waar te sterk be zuinigd was op deze plaotenvoedingssto|f was jbet beschot nergens hoicg, op vele plaatsen 'beneden het middelmatige. Wij zagen, vele perceelen gerst, welke het zonder stikstof moesten doen en die niet veel meer dain een half gewas gaven. Maar ook de tarwe- en de roiggeopbreng- stem wiaren ,'miinder dan normaal 't geval is Wij kunnen wel aannemen, dat er twee redenen zijn waarom1 de stikstof voorziening ppzer graangewassen in de knel komt. Ten eerste bezuiniging etn, ten tweede gevaar voo,* lege ren. Wat het eerste betreft de bezuiniging. Is het wel juist het risico van een lage opbrengst te Loepen door zoo.'n bezui niging? Hangt er dan van een stikstof zooveel geld af? Een klein rekensom metje zal oins doen zien, da,t dit .niet het geval is. Laat ons eens aannemen, dat wij bemesten met kalksalpeter. Laten wij een gemiddelde gift nemen, zeggen wij 250 k.g. per H.A. Dan kost ons deze stikstofbemestinig, naar de tegenwoordige prijs, IX)nd 15 gulden per H.A. Rekenen wij nu de mogelijke meeropbrengst aah graan, dan zullen wij zien, dat de kalk- salpeterbemesting in de productiekosten een kleine nol speelt, in ieder geval met winst terug moet komen. Men is 'bang voor legeren. Vele graun- verbouwers zijn angstig! een behoorlijke stikstofbemesting toe te dienen. Men ver- gete echter niet dat als aan de wet van het minimum is voldaan, dit wil zeggen als de bemesting volledig is, men voor legereint niet zoo. gauw bang behpieft te zijn. Wel verschilt het eene jaar veel bij het andere; toch kan men gerust aannemen, dat een te dichte stand en een niet in evenwicht zijn der bemesting, Brieven uit de Residentie Wat menschen elkaar aan doen Over bovenstaand zeer suggestief on derwerp sprak pas ds. Wannée voor de Vrije Gemeente. Het lezen van „Een dag boek uit het Concentratie-kamp" had hem dit onderwerp aan de hand gedaan, maar de geestelijke herder ging op dat met bloed geschreven dagboek niet verder in, hij vond hooger standpunt om de aan dacht van zijn gehoor te boeien bij) wat mensehen elkaar aandoen. In deze tijden van beroering, oorlogszucht en heerschappij over den geest der men schen moet men met wijden wiekslag over het heden vliegen om eerlijke zoe kers den weg te kunnen wijzen door eene verdwaasde wereld. Dat menschen elkaar, veelal op grove, soms op verfijnde wijze, veel kunnen aan doen, wat de samenleving maakt tot een ware hel, daarvan heeft de geschiede nis reeds op menige bladzijde een droe vig getuigenis afgelegd. Maar ook in het leven van eiken dag komen zulke „aandoeningen" voor, die vaak zorgeloos en doordacht maar evenzeer met boos opzet worden bedreven om een mede- mensch te treffen of te hinderen. Een ieder zal daarvan uit eigen er varing kunnen vertellen, en uiteraard be schikt Zieric over een ruime hoeveelheid stof, omdat hij met veel menschen in contact is geweest. Hij zal echter niet schrijven over dingen, welke nog te dicht bij liggen, omdat het eigen inzicht dan te beperkt is. Men moet wel terug grijpen naar ver verwijderd tijdvak, om dat dan het oordeel meer bezonken is en persoonlijke gevoeligheden gemakke lijker ontzien kunnen worden. De korporaal-deserteur Er is een tijd geweest, dat Zieric aan het hoofd stond van eene Compagnie Europeesche soldaten of fuseliers, zoo als men inIndië zegt. Het was te Bui tenzorg, de prachtige Residentie van den Gouverneur-Generaal, ln deze Compagnie diende een korporaal, die een strafregis ter had, dat op iedere bladzijde getuig de van 's mans ergerlijk gedrag. Als het hem in den dienst begon te vervelen, verdween hij voor eenige dagen uit het garnizoen, of zooals men dat in Indië noemt: „de korporaal was van de kist". Hij lag voortdurend overhoop met zijn chefs en de provoost stond na zulke escapades steeds gastvrij voor hem open. Er was geen land met dezen korpo raal te bezeilen en dus stond hij dan eindelijk op de nominatie om gedegra deerd te worden. Goede woorden hiel pen niet, booze evenmin, deze korpo raal had een soort van onverschilligheid over zich, waarop letterlijk alles afstuit te. Toen zou het eindelijk zoover komen, dat de korporaal moest worden terug gesteld tot den stand van soldaat. Dat- was wel voor een deel 's-mans eigen schuld, maar er was blijkbaar ook op al te automatische wijze gebruik gemaakt van het Reglement van krijgstucht. Daar was echter iets in dien korpo raal, dat Zieric sympathiek was. We kunnen niet altijd precies verklaren, wat onze stemming ten gunste of ten na- deele beïnvloedt bij den omgang 'met menschen. Er zijn nu eenmaal onzienlijke Hitler sprak heel lieve Iwfoioirdjes Tegen het Friamsoizenland, Hij1 bepleitte weer het sluiten Vaini een hechten vriendschapsband „Laten we in vrede leven Bn begraven d'oude haat, Daar z'ijln Imlmiers beide landen Omi het zeerste imiee gebaat". Frainkrijk echter kijtkJt iwlantnouwig Naar zin Oostelijken buiuir.... Want de lessen van 't verleden Waren imlmiers al te duiur! Bni dan al die hatelijkheden Die er staan in Hitiers' boek... Marianne hecht niet veel aan Complimentjes uit dien hoek! het legeren bevorderen, voornamelijk ais deze twee factoren samenwerken. Indien de kali- en fosfiorzuiurbemesting niet te wensdhen overlaten, zal een vol doende stikstofgift het legeren niet in de hand werken..Hier komt nog lw|at bij. Daarom! ldmoiopte zij reeds vriendschap Met het roede Rusland aan, Om huin, beider tegenstander Des te beter te weersitaan. Die verhouding prikkelt Michel „Schei toch uit met hemi!" zegt hij", Laten wiij in vrede leven, Daar vaar je veel beter biji!" Na de ruzie dius een fusie, Dat ligt meestal im de lijn, Bn voor 't uitgeput Europa Zou dit wel het beste zijn. Of dit zal gelukken Moet nog blijken mettertijd, Wamt er is een groote klove Die de beide volken scheidt. J.S. Graan, dat gebrek heeft aan stikstof, groeit ijl op, geeft weinig schaduw en laat vuil land achter. De schade hierdoor veroorzaakt, is soms grooter dan de waarde van een behoorlijke stikstofbe mesting! krachten. Zoo spreekt men b.v. in Indië van tangan dingin koude hand, welke iemand heeft, bij wie alle planten wil len groeien en bloeien. Er zijn echter ook menschen, in wier omgeving alles ver dort. Het was Zieric dus een soort van ge wetensbezwaar om dezen weerbarstigen korporaal voor te dragen voor zoo'n ra dicale bestraffing, welke hem voorgoed zou hebben beroofd van alle hoop om er nog ooit weer eens boven op te komen. Hij zocht daarom naar iets, dat den korporaal na aan het hart lag en hij deed een gelukkige vondst. De man met het zwarte strafregister was mees ter op alle wapens en dus een voor treffelijk schermer. Hij stelde nu voor om den korporaal niet te degradeeren maar als laatste kans toe te voegen aan den schermmeester van het korps als een soort van hulponderwijzer. De korpscommandant begreep er niets van, dat zoo'n zondaar nog beloond moest worden met een goede baan. Hij was echter een goedhartig man en wilde het tenslotte wel eens probeeren, maar gelpof in het experiment had hij niet. Het ongeloofflijke gebeurde echter en de korporaal ontpopte zich als een voor beeldig schermonderwijzer en hij werd een der best oppassende onderofficieren van het korps. Wat den menschen el kaar kunnen aandoen, behoeft toch niet altijd uit de kast met vergiften of zuren gehaald te worden. De bekeerde kapelmeester Er was in datzelfde garnizoen ook een kapelmeester van de bataljonsmu- ziek, die behalve voortreffelijk musicus, ook een perfecte drinkebroer was. De concerten van het muziekcorps in de Indische Residentie hadden daar natuur lijk onder te lijden, want als hij geen maat kon houden in het gebruik van alcohol, kwam ook de maat van de mu ziek in het gedrang. Zoo verdween hij derhalve op geregelde tijden in de po litiekamer en de provoost, wat tenslotte voor zijn muzikale carrière het ergste deed vreezen. Ons pad voerde dus op een goeden dag langs zijn cel en hij verzocht ons om lectuur, daar hij zich doodelijk ver veelde in die eenzame opsluiting. Vol gens de voorschriften mocht alleen stich telijke lectuur worden verstrekt, maar van godsdienst was deze dirigent al ja ren lang vervreemd. Toen schoot ons plotseling te binnen, dat er nog in ons bezit was het bekende werk van Flam,- marion „de Wonderen van het Heelal". Na ommekomst van de straf bracht de Kapelmeester het boek terug en zei, dat hij nooit meer in hoogere dingen had geloofd, maar dat dit boek hem bekeerd had en hij werd een maathoudend con certmeester. Menschen kunnen elkaar veel aandoen, maar men behoeft dat niet bij voorkeur in practijk te brengen door opsluiting in provoost of concentratiekamp. Der menschen geestelijke toerusting kan niet voor goed worden gekerkerd, want zij kan grendels en deuren openen en deel hebben aan de hoogere sfeer, die eeuwig is. Het zou eigenlijk niet moeten zijn „wat menschen elkaar kunnen aandoen", maar „wat menschen aan elkaar kun nen doen". ZIERIC. Een verweer P.S. Bovenstaand artikel was ons juist uit de pen gevloeid, toen onze aandacht werd gevraagd voor een Ingezonden Stuk van de „Moderne Beweging", t.w. het Bestuur van de S.D.A.P., afd. Zierikzee, en dat van bet Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Is het over 't algemeen niet prettig converseeren over de politiek met onze roode broeders, omdat ze er veelal zoo'n schoolnnesterachtigen toon en stijl op nahouden, (le schrijver van het Inge zonden Stuk bezondigt zich evenmin aan een opwekkend discours. Hij gaat Zieric te lijf met 'n onstuimigheid van een bok- ser-bantamgewicht terwijl deze dit soort van sport nooit heeft beoefend. Hij zal nu echter de handschoen wel moeten opnemen. De schrijver verwijt aan ons volsla gen onbekendheid met de socialistische beweging, toen Zieric op het Zierik zeesche stadhuis nog aan den zolder hing. Maar waart gij dan een vreem deling in Jeruzalem, die het stadhuis niet wist te vinden? De andere broeders dan wel, soms dringend, soms dankend, soms stille getuigen van een moeizaam vervulde wensch, al dan niet vergezeld van het bekende, wijde armgebaar. Van de socialistische beweging zou hij niets weten? Den 25en Februari 1933 schreef eveneens een vreemdeling van uit Zie rikzee aan „Het Volk" onder den spre kenden titel: „In de houding! Burge meester ziet werkeloozen voor soldaten aan", eene verhandeling over Zieric, die kant noch wal raakte. Maar het moest nog duren tot 12 April 1933, voordat hij gerehabiliteerd werd mek een kort berichtje: „Er in geioopen". Ook daar na kwamen ze hem met al hun zorgen en leed opzoeken en dan daalde hij af van de Kajak aan het plafond en was hij een der hunnen. Dat Zieric zich thans nog, zij het ook vaak als de vriend, die de feilen toontf bezig houdt met hunne politiek, dan is daar alle reden voor, omdat hij altijd den flinken arbeider heeft gewaardeerd en het niet bij woorden heeft gelaten. Hij schrijft, zij het dan ook op weinig verdienstelijke wijze onbehept met pro vinciale bekrompenheid, hetzelfde, wat de zeer hoogstaande partijgenoot G. van Veen pas in de „Sociaal-Democraat" heeft geschreven: „Onze partij heeft voor mijn gevoel slechts de keus met openlijke en duidelijke erkenning van het Koningshuis, van de nationale vlag en het volkslied, voor het Volkseigene en daarmee voor de volksrechten pal te staan (wie het doel wil, moet in een tijd als deze ook de symbolen willen) en op dit punt haar saamhoorigheid met de burgerlijke democratie te belijden, niet ahet laatst ter wille van de arbeidersklasse, of Mus- sert tegen wil en dank een stok in handen te geven tegen de burgerlijke democratie en koren te dragen op den molen van een geestesrichting, waarvan het duidelijk moet zijn, dat zij naar het verlies onzer nationale onafhankelijkheid en onze volksvrijheden zal voeren. Maar de S.D.A.P. heeft de omstandigheden te nemen zooals ze zijn. Doen we dat, dan verliezen we ongetwijfeld pakjes van onzen zwaren wagen, doch realisme en moed zijn de eenige gidsen in tijden als deze",

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 6