BUITENLANDSCH OVERZICHT BINNENLANDSCH OVERZICHT TWEEDE 8LA9, keh*«rend« bij de Zlerikzeesche Nleuwsbede van Zaterdag 7 Maart 1986, Ne. 12962. ONTEVREDENHEID IN JAPAN. Ratificatie verbond Frankrijk-Rusland. Italiaansche successen in Abessinië. aftreden is zoo goed als zeker. In de rede van den Japanschen ge zant te Washington en de invloed die de liberale partij in de laatste dagen in Tokio heeft weten uit te oefenen, ziet men echter ook aanwijzingen voor een gematigde en vreedzame politiek. REDE VAN PROFESSOR AALBERSE. Onze ministers aan het woord, Vervalsching van postwissels. Minister Slingenberg hijscht de vlag op het terrein, waar met de werkzaamheden voor het nieuwe vliegveld bij Leeuwarden begonnen wordt. Eden heeft in zijn functie van minis ter van buitenlandsche zaken voor het eerst in het Lagerhuis een rede gehou den. Velen achten de rede van den En- gelschen minister teleurstellend. Mis schien hebben zij een krachtigeren toon verwacht. Toch heeft Eden het stand punt, dat hij als minister van Volken bondszaken innam, niet verlaten. Nog steeds streeft hij naar een bijleggen van het Afrikaansche conflict. Zijn stand punt inzake de petroleumsancties schijnt ook jaren wijziging te hebben onder gaan. Spoed acht hij ook nu nog ge- wenscht. De Führer heeft Bertrand de Jouve- nel, medewerker van het blad „Paris Midi" een interview toegestaan, waarin hij op zeer nadrukkelijke wijze van zijn vriendschap voor Frankrijk getuigde. Hij verklaarde dat hij zijn politiek pro gramma, neergelegd in het boek „Mein Kampf", dagelijks corrigeerde. Het ge- heele Duitsche volk zou bereid zijn vriendschap met het Fransche te slui ten. Een pact Frankrijk—Rusland noemde hij uiterst gevaarlijk. Het commentaar, dat de Fransche bladen op dit interview leveren is niet al te gunstig. Sommige gaan zelfs zoover het als een bedreiging te beschouwen. Het standpunt der regeering ten op zichte van Hitler's hartstochtelijke vriendschapsbetuigingen is nog niet be kend. Men moet afwachten of de re geering er wel op zal reageertn. Begrafenis der slachtoffers van de land zeker aan de veertig-urige werkweek zou meedoen, indien deze internationaal werd ingevoerd. De heer Slingenberg achtte verder een verbin dend-verklaring van loonen onge- wenscht. Een verstarring der loonen is in verband met de internationale con currentie een zeer groot bezwaar. De minister wees er op, dat de regee ring met kracht de werkeloosheid be strijdt. Hij noemde in dit verband de steun aan den landbouw, diamant-in dustrie, scheepsbouw. Driehonderd mil- lioen wordt per jaar aan steun voor de arbeidende bevolking besteed. Minister van Schaik was eveneens in de Eerste Kamer aan het woord. In verband met het Duitsche huwelijks groote brand in Amsterdam, De commissie Palm, die opdracht gekregen had het vraagstuk der ver laging van pensioenen van overheids personeel te bestudeeren, heeft thans de regeering een rapport overhandigd. Een vermindering van ten hoogste tien procent acht zij mogelijk. In het rapport wordt niet een vaste korting voorgesteld, maar wordt deze afhankelijk gesteld van het tijdstip waarop het pensioen is ingegaan. Sedert geruime tijd is men in de hoofdstad voornemens brandweer en politie te reorganiseeren. Men heeft hierbij het Haagsche voorbeeld op het oog: samenvoeging van brandweer en politie. Binnenkort zullen gedetail leerde plannen worden ingediend. recht merkte hij op, dat de beslissi. hieromtrent aan de rechterlijke mac!.. zal worden overgelaten. Tegen vreem delingen, die misbruik van onze gast vrijheid maken, zal streng worden op getreden, waarbij echter ieder geval afzonderlijk onder het oog gezien zal worden. Een colportageverbod vond de minister zeer ongewenscht. Een beknot ting der politieke vrijheid zou daarvan het gevolg zijn. In ons vorig overzicht hebben wij nog op Rotterdams zorgwekkende fi- nancieele toestand gewezen. Dit heeft de heer de Zeeuw, wethouder van Rotterdam, in de Eerste Kamer weer ter sprake gebracht, al werd de kwestie hier op andere manier behandeld. De gemeentepolitiek der regeering achtte hij onjuist. Het is de plicht van de regeering de gemeenten te steunen en niet een welwillendheid. Minister de Wilde achtte het vanzelfsprekend, dat een regeering, die een onjuist financieel beleid voerde, haar autonome positie verloor. Een postwisselvervalsching op groote schaal is aan het licht gekomen, waarvan de Nederlandsche posterijen dupe geworden was. De misdadigers werkten buitengewoon geraffineerd. De leider der bende simuleerde lam heid. waardoor hij alle verdenking, als zou hij postwissels vervalscht hebben, meende te kunnen ontgaan. De politie is er echter niet ingeloopen. Het blijkt thans, dat de man, die de bijnaam van consul draagt, nog heel wat meer misdaden op zijn naam heeft. Zoo vervaardigde hij o.a. valsche pas sen en smokkelde hij deviezen uit Duitschland. Eden aan het woord. Interview Er bestaat in de geheele wereld geen parlementair geregeerd land, waar de militairen zulk een overweldigenden in vloed op de politiek hebben als in Japan. De Japansche expansiepolitiek geeft bovendien aan de militaire kaste een grooteren invloed en een hooger aan zien, dan toch al het geval geweest is. De jongste, verkiezingen brachten aan de Seijoekai, die rechts staat een enorme nederlaag toe, waardoor de met Hitier. optreden der militairen zeer gevaarlijk geworden. De liquidatie van den opstand geeft veel te denken. Zeer zeker werd onmiddellijk de vloot te hulp geroepen en werd de keizerlijke garde tegen de muiters in het geweer ge bracht, maar van een onverbiddelijk op treden, zooals men dat in Japan gewend is, was geen sprake. Men motiveerde deze houding, door te beweren, dat men ongaarne Japansche soldaten tegen In verband met de toestand in het Verre Oosten kreeg de ratificatie van het Fransch-Russisch verbond nog grootere beteekenis. Met een zeer groote meerderheid bekrachtigde het Fransche parlement dit verbond. Naar verluidde zou Sarraut de vertrouwens kwestie in verband met dit pact willen stellen, hetgeen later niet juist bleek te zijn. Voordat tot stemming werd over gegaan, speelden zich in de Kamer ru moerige tafreeltjes af, waarbij links er rechts elkaar de bekende argument Voor de partijraad van de R.K. Staatspartij heeft professor Aalberse een groote rede gehouden. Wederom gaf hij uiting aaq zijn ontevredenheid betreffend de „kabinetswijziging" in het vorige jaar. Hoewel een meerderheid tegen het beleid van onzen premier is, wordt hieraan geen einde gemaakt, daar de meerderheid op zichzelf te verdeeld is. De heer Aalberse achtte een vergun ning van het parlementaire systeem fu nest. Ons volk is, aldus het kamerlid, in politieke zin meerderjarig en heeft het recht op medezeggenschap. Aanvallen op het parlement werden altijd onder nomen. Volgens spreker functionneerde het parlementaire systeem sedert 1925 niet meer. Het optreden van den heer Colijn in het vorige jaar was hier een voorbeeld van. Spreker ontkende wederom, dat de R.K. Staatspartij indertijd de kabinets crisis veroorzaakt zou hebben. Ook een samengaan met de S.D.A.P. noemde hij thans niet mogelijk. Pas wanneer de uiterste noodzaak gekomen zou zijn, zou van een samenwerking der beide par tijen sprake kunnen zijn. Minseito, de liberale partij, de meerder 7 heid in het parlement veroverde. Dit veroorzaakte hevige beroering onder de militairen, die op het beleid van Taka- hashi, minister van financiën en leider van de Minseito-partij, veel hebben aan te merken, daar hij volgens hun zin niet Voldoende geld voor leger en vloot be schikbaar stelt. Nu moet men geenszins denken, dat Takahashi of de Minseito- partij pacifistisch zijn. Ook zij streven naar een verovering van China. Het verschil zit hem hier in het beleid. De militairen zochten hun eigen recht en vermoordden verschillende, hun in ziens, gevaarlijke personen, waaronder ook Takahashi. Oorspronkelijk nam men aan, dat ook de premier Okada vermoord was, doch later bleek, dat hij aan de opstandelingen wist te ontsnap pen. De opstand in Japan, was door dit Lente in de stad. elkaar liet vechten. Wij zijn zoo vrij, hieraan niet al te veel waarde te hech ten. Het is o.i. waarschijnlijker, dat de loyale militairen het optreden der heet hoofden niet al te betreurenswaardig vonden. De politieke moord wordt in Japan evenmin als de zelfmoord verwer pelijk geacht. Integendeel. Men heeft de muiters, die diverse re- geeringsgebouwen bezet hadden, dan ook welwillend behandeld. De muiters mochten zelfs voorwaarden stellen. Ein delijk gaven de opstandelingen zich over. Niet en bloc, maar bij kleine groe pen tegelijk. Wat zullen de gevolgen van deze moordpartij zijn? Men neemt aan, dat de opstandelingen, wier leider naar ver luidt harakiri heeft gepleegd, hun zin gedeeltelijk zullen krijgen en dat een sterk militaristisch georiënteerd kabinet gevormd zal worden. Dat Okada zal naar het hoofd wierpen. Een oogenblik dreigde het niet alleen bij argumenten te blijven, maar leek het dat men met concretere dingen zou werpen. De Italianen hebben schijnbaar groo te successen in Abessinië geboekt. Wij hebben reeds herhaaldelijk gezegd, dat de berichtgeving van het front uiterst onbetrouwbaar is. In verband met de zwakke tegenspraken van Ethiopische zijde, zou men evenwel geneigd zijn, de juistheid der Italiaansche berichten aan te nemen. Allereerst veroverden de Italianen de Amba Alagi, een uit strategisch oog punt zeer belangrijke berg. Van hieruit werd de opmarsch voortgezet. Daarbij schijnen Badoglios troepen er in ge slaagd te zijn de legers van ras Kassa en ras Seyoem te omsingelen en te ver nietigen. Volgens andere berichten hebben de Italianen wel een prachtige overwinning behaald, maar is er geen sprake vari een vernietiging der Abes- sinische troepen, die zich wel tijdig wis ten terug te trekken. Onze ministers moeten thans in het parlement hun beleid nader toelichten. De heer Colijn verdedigde het Indische beleid. Hij zag de toestand minder som ber in. Het niet grooter worden der schulden was een gunstig teeken, ook al was dit ten koste van veel moeite ver kregen. De verwijten, als zou Nederland niet voldoende gedaan hebben, noemde de premier onjuist. In dit verband ver meldde hij de Nederlandsche garantie, die voor Indië een besparing van dertig millioen beteekende, In de Eerste Kamer verzekerde de minister van Sociale Zaken, dat Neder-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 5