ZIERIKZEESCHE H NIEUWSBODE VRIJDAG 6 MAART 1936 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern Uit Stad en Provincie ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikxee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeurs A. I. DE LOOZE Uitgever-Redacteurs M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12961 ADVERTENTIEN. ran 1—3 regels 60 oent, ren 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij contraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur PAX AMERICANA Amerika wenscht vrede buiten den Voikepbond om Men wapent zich tegen Japan Honderd-en-tien jaren geleden noodigde generaal Bolivar de Amerikaansche sta ten tot het houden van een vredescon- ferentie te Panama bijeen. Hem zweefde de gedachte voor oogen, in tegenstelling met de intrigue-politiek in Europa om de sfeer van het Wiener Congres, de volken van Amerika in een bond samen te brengen, die dan de tusschen hen bestaande moeilijkheden uit den weg zou moeten ruimen. Op deze conferen tie werd het principe van de arbitrale bemiddeling vastgelegd, zonder dwingen de clausule intusschen. Vele jaren gingen voorbij, regeerin gen kwamen en gingen in Zuid-Amerika, de burgeroorlog en de Vereenigde Sta ten deed Noord-Amerika voor geruimen tijd alle krachten verliezen en eerst in het jaar 1889 werd weer eens een pan- Amerikaansche conferentie ge houden, de eerste, waarop alle Ameri kaansche staten zich lieten vertegenwoor digen. Een congres dat in 1901-'02 in Mexico vergaderde nam het besluit alle staten te dwingen tot arbitrale bemid deling, met uitzondering van vraagstuk ken, die de „onafhankelijkheid of de na tionale eer" betroffen. Naar aanleiding van het feit, dat Roosevelt het initiatief heeft geno men tot een nieuwe pan-Ameri- kaansche conferentie, geeft onze V.P.B.-correspondent een kort over zicht van de ontwikkeling der Ame rikaansche politiek en werpt hij tevens een blik in de toekomst. Twaalf staten, waaronder de U.S.A., on derteekenden de overeenkomst niet en het verdrag, dat door de reeds genoem de uitzonderingsbepaling eigenlijk geen ruggegraat bezat, is nooit in werking getreden. Toen volgde in 1923 het z.g.n. „Gondra-verdrag", voorgesteld door Ma nuel Gondra van Paraguay, waarin ter vermijding van oorlogen bepaald was, dat in geval van een conflict onmiddel lijk onpartijdige commissies van onder zoek zich met de kwestie zouden gaan bezig houden. Daarnaast sloten eenige Zuid-Ameri- kaansche staten onder elkaar nog een arbitrage-overeenkomst en enkele onder teekenaars voegden de bepaling van djt verdrag zelfs in hun grondwet in, maar de facto werd er eigenlijk nauwelijks iets veranderd. In den winter van 1928 werd daarna op aandringen van den president van Panama, Alfaro, een pan Amerikaansche conferentie te Washington gehouden. Dit congres begon op den dag, dat in den Chaco de bloedige oorlog tus schen Bolivia en Paraguay uitbrak. Vol kenbond noch Kelloggpact vermochten een einde aan den oorlog te maken en de leer, die president Monroe in 1823 verkondigd had, maakte het den V.S. zeer moeilijk, een vasten koers in hun politiek tegenover den Chaco-oorlog te volgen, want zelf wilden zij zich niet in de kwestie mengen, terwijl het ander zijds Washington niet paste Europeesche commissies in de zaak te betrekken. In 1929 werd een arbitrage-overeen komst gesloten, die echter slechts door weinige staten werd geratificeerd. De Chaco-oorlog duurde voort, doch breidde zich niet uit, wat in ieder geval een stap voorwaarts moet wor den genoemd. De verhouding tusschen de U.S.A. en de andere Amerikaansche Sta ten werd er echter niet beter op. Har ding, Coolidge en Hoover legden steeds weer den nadruk op de Monroeleer en dat in een vorm, die vanzelfsprekend protesten van de Zuid-Amerikaansehe sta ten uitlokte. Roosevelt gooit het stuur om Toen kwam in Maart 1933 Roosevelt aan het bewind en verklaarde direct, dat hij een politiek van „goede nabuurschap" zou volgen. Hij trok de troepen uit Haiti terug, hief het protectoraat over Cuba ,op en verklaarde, dat de vrede op dit werelddeel een gemeenschappelijke zaak van alle Amerikaansche staten was. In den herfst van 1933 vond de pan- Amerikaansche conferentie te Montevideo plaats, waar staatssecretaris Huil kans zag de stemming te verbeteren. In Juni 1935 staakten Paraguay en Bolivia den oorlog en het vredesprotocol, door de U.S.A. en de andere Amerikaansche staten in moèizamen arbeid uitgewerkt, werd juist door de vijandige broeders goedgekeurd. Wat is Roosevelt van plan In het einde van dezen bloedigen oor log heeft Roosevelt aanleiding gevonden; de Amerikaansche staten opnieuw tot een pan-Amerikaansche conferentie uit te noo- digen, om gezamenlijk een dam tegen den oorlog in Amerika op te werpen. Over de eigenlijke beweegredenen van Roosevelt heeft men reeds vele hypo thesen opgesteld. Het mag zijn, dat het hem in den verkiezingsstrijd, die dit keer feller is dan ooit, van nut kan zijn, indien hij op de consolideering van de betrekkingen met de Zuid-Amerikaansche staten zou kunnen wijzen, maar het zou onrechtvaardig zijn, hem van egoïstische motieven te betichten. Roosevelt handelt uit eerlijke liefde voor den vrede en bo vendien als verantwoordelijk staatsman. De Japansche opmarsch in China maant Amerika tot voorzichtigheid. Bovendien wil Amerika zich onder geen omstandig heid in het net van de Europeesche politiek laten vangen. Tegenover Japan meent het zich te moeten bewapenen en daarom behandelt het congres op het oogenblik twee enorme oorlogsbe- grootingen: 545 millioen dollar voor het leger en 550 millioen dollar voor de vloot. Doch dit verandert niets aan het feit, dat de Amerikaansche buitenland- sche politiek zich van de buitenwereld afwendt en zich op het eigen wereld deel concentreert, waar men een betrouw bare bond van 21 staten in het leven wil roepen, om gemeenschappelijk de langgerekte kosten te kunnen verdedigen. TWEEDE KAMER Interpellatie Werkloozen Voortgezet is Donderdag het debat over de interpellatie-de Visser, inzake maatregelen, waardoor steunuitkee- ringen aan de werkloozen zullen worden verlaagd. De heer Smeenk (a.r.) acht de inter pellatie voorbarig, nu er nog geen feiten bekend zijn, doch slechts geruchten. Over het algemeen kan spr. zich met de richtlijnen der regeering vereenigen. De heer Sneevliet (rev. soc.) betoogt, dat een interpellatie nooit ontijdig kan zijn, als het lot van 500.000 menschen erbij betrokken is en de nood steeds grooter wordt. Als de minister maar een greintje besef had van de toestan den bij de werkloozen, zou hij ten aan zien van verscherpte controle wel een toontje lager zingen. De heer Kupers (s.d.) betoogt, dat de toestand der werkloozen steeds on gunstiger wordt. Er wordt steeds gewe zen op aanpassing, doch daarvan blijkt niets in de prijzen der levensbehoeften. Verlaging van de huurbijslagen zal niet leiden tot huurverlaging. Als er geen bikvleesch meer is, dan moet er versch vleesch goedkoop beschikbaar worcfen ge steld. De heer Vos (lib.) is van oordeel, dat de Kamer geen oordeel heeft uit te spreken over de controlemaatregelen der regeering. De regeering ga niet te ver met vermindering van de huurbijslagen. De heer J o e k e s (v.d.) hoopt dat de regeering aandacht blijft schenken aan de kwestie van verstrekking van goedkoope groenten en van een crediet voor kleeren. De heer Kuiper (r.k.) betoogt dat de steunuitkeeringen op het platteland lager zijn dan in de groote steden, om dat de werkloozen op het platteland een schaap, een geit, kippen enz. heb ben. Maar nu wordt er van den platte- landssteun een bepaald bedrag afgetrok ken, als men een schaap, een geit, kip pen enz. heeft. Op deze manier echter wordt dat bezit twee maal verdiscon teerd. En dit is verkeerd. Minister Slingenberg kan niet toe zeggen, dat jaar weer 2 millioen be schikbaar te stellen voor kleeren en dek king. De regeering heeft dit het vorige jaar gedaan, terwijl zij liet uitkomen, dat het geen precedent was. Er zal een commissie worden inge steld tot onderzoek naar de gezondheids toestand der werkloozen, onder voorzit terschap van den hoofdinspecteur der volksgezondheid. Als de steun 70 pet. van het loon bedraagt, is dit alleszins redelijk. Bij wijze van uitzondering kan het percen tage tot 90 stijgen, maar dit zou geen regel kunnen worden. De klassieke ar beidersverzekering gaat tot 70 pet. De kosten per werkverschaffingsweek varieeren in iedere gemeente, naar ge lang van het loon, dat daar gegeven wordt. De tewerkgestelden hebben sedert kor ten tijd een rechtspositie verkregen, op gemaakt in overleg met de contactcom missie uit de vakorganisaties, die er volkomen tevreden mee zijn. De interpellatie wordt dan gesloten. Het landbouwdebat Bij dein laainvang jniet de behandeling viairu de begroicxting v.an het lamdbtomw- crisisfoinids viaor 1936 betoogde de heer Louw es (v.b.) dat de huidige politiek beoogt, in het lalgemieen belang der boe renstand een gelijkwaardige positie te verschaffen in de volksgemeenschap. D liamdbO'Uwi hiiag niet de iz-ornde boik worden. Tijdig mioet wiorden gezorgd, dait vol doende cultuurgrond aanwezig is, daarom moet de N.O. inpoldering worden toe gejuicht. Het stelsel van landbouw en hi) a a t s <ci h a p p ij (heffingen aan xle grens in plaats van rechtstreekschen sibaun) biedt groote mogelijkheden en verdient nauwf- keurige overweging. De minister kan niet lals een St. Joris den oris isd naak verslaan, doch hij zal toidh niet te spoedig moeten berusten in zijn strijd. Er moet of verlaging van kosten worden verkregen, of betere prij zen voior de landbouwproducten. Land- bouwxTisisstemln .mag niet worden distri butie van armoede, top den wieg vian steuin-in-eens, emoails aan de kleine b|0|eren, miag niet worden voortgegaan. De heer v. d. Heuvel (a.r.) eritiseerde uitvoerig de eenzijdigheid, waarmede de propaganidacijfers van „Landbouw en Maatschappij" worden gehanteerd. Met verlaging van de richtprijzen moot de minister zeer voorzichtig zijn. Omidat b.v. de toornen nog laag zijn, mlag miern niet zeggen, dat de landbouiW'- c'risispolitiek gefaald heeft. Hoiogsteins kan m'en spreken van- een niet geheel geslaagd Zijn en de noodzakelijkheid van verdere verbetering. Er zou reeds veel bereikt zijn, wianneer de bevolking meer uitgaf d voeding en k 1 e eding. Dat kan zeer wel, nu nog in een jaar het Neder- landsche volk aan drinken en rOIO* kern f315 jnilhoen uitgeeft. Hoofdpijn, Kiespijn. Hf8 pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per etuk 8 ct.doos 45 ot,. Bij Uw Drogist. KORTE BERICHTEN Meelfabrieken Ned. Bakkerij Uit het verslag der Meelfabrieken der Nederlandsche bakkerij blijkt, dat de uit breidingen ten volle rendabel konden worden gemaakt. De toestand in de bak kerij wordt bedroevend genoemd. Niette min geeft het bestuuï uiting aan het vertrouwen in de toekomst, daar alle producten, met uitzondering van afval, in het binnenland kunnen worden ge plaatst. Na rentebetaling en afschrijvin gen bedroeg de netto-winst f 660.773 (f 548.653). Voorgesteld wordt aan de extra-reserve f 200.000 toe te voegen, 6 o/0 (onv.) dividend uit te keeren en 10 ets. (onv.) per 100 k.g. bloem en meel. De brug over het Hollandsch Diep Het groote werk, dat bestond uit het omhoog brengen van de spoorbrug over het Hollandsch Diep nabij den Moerdijk is voltooid. Volgens het programma had het karwei, waarmee men practisch half October is begonnen, half Mei gereed moeten zijn, maar men heeft zoo voor spoedig gewerkt, dat Woensdag met 't opvijzelen van de overspanningen, die met haar uiteinden op peiler 2 rusten, over een hoogte van 17.5 c.M. het heele werk was volbracht. De Duitsche Rijksdag komt 13 Maart bijeen De Duitsche Rijkskanselier Adolf Hit ler heeft tegen, Vrijdag 13 Maart a..s. den Rijksdag te Berlijn bijeengeroepen. Hij zal een regeerirjgsverklaring afleggen over de huitenlandsche politiek. Naar verluidt zal Hitier alle vragen van huitenlaaidschi-politleken aard beant woorden, die in verband met de politieke ontwikkeling van den laatst en tijd zijn gerezen- Veertig arbeiders door instorting gedood Bij de vestingwerken, die op het ogen blik zoo snel mogelijk door de Itali anen op den Dodekamesos in den Griek- scheni archipel worden uitgevoerd, heeft zich op het eiland Leros een ontzettend ongeluk vo.oo^giedaain. Veertig Grieksdie arbeiders, bewoners van het eiland Leros, zijn hij een berginstortinjg; om het leven gefoomen. Ijsbergen blokkeeren een eiland-bevolking De bewoners van het eiland Giachgac, in de Zwarte Zee, zijn door een enormen gordel van ijsbergen, die zich rond het eiland heeft gevormd en waardoor zich zelfs igeen ijsbreker een weg; kan banen, geheel van de buitenwereld a-lgjesloten. De situatie is yoor de eilandbewoners hoogst 'bedenkelijk, daar de voorraden levensmiddelen en 'brandstoffen zijn uit geput. Vliegtuigen, die van Odessa w^aren vertrokken om hulp te bieden, waren wegens den storm (genoodzaakt terug te keeren. De nieuwe Zeppelin op z'n eerste vlucht De eerste proeftocht van de L Z 129 die „Hindenburg" is gedoopt, is uitste kend geslaagd. De commandant, kapt. Lehmann, verklaarde dat de proeftocht zijn verwachtingen heeft overtroffen. Donderdagmorgen steeg de luchtreus op voor 'n tweede tocht, thains onder lei ding van dr. Eckener, met 90 personen aan boord. VERSCHILLENDE BERICHTEN Uitbreiding Schiphol lm snel tempo worden de uitbreidings werkzaamheden op en nabij het vlieg veld Schiphol voortgezet en. men hoopt dat het nieuwe stationsgebouiw' met res taurant en administratie-ruimte binnen 6 Iwieken dus tijdig vóór het begin van de drukte van het zomerseizoen, gereed zal zijn. Donderdag is men zoover ge- komen dat in den. loop van den morgen de eerste steen voor de uitbreiding kon worden gelegd. De plechtigheid w'erd verricht door mej. Hilda. Bonigertman, KL.M.-stewardes. Een officieele plech tigheid is het niet gewtorden. Er waren ook geen autoriteiten bij aanwezig. Opium-smokkelaar De Centrale Recherche te Rotter- dia.m/ heeft een partijtje ruwe opiiuim, we gende 3 k.g., in beslag genomen. De opium vond men verborgen in een auto, die bestuurd werd door A. v. d. B. Opium en auto zijn in beslag genomen en tegen v. d. B. is proces-verbaal opge maakt. Tevens is proces-verbaal opge maakt tegen zekere W. K. te Rotterdam, die de verkooper van de opium bleek te zijn. De opium was bestemd voor iemand uit den Haag. Echtelijk drama In de Noord-Brabantsche gemeente V i e r 1 i n g s b e e k heeft de org. 35-jari- ge arbeider Scftï., zijn edh'genoote na 'n Woordentwist een vijftal steken ,met een mes toegebracht. De vrouw' is iin vrij emstigen toestand naar het ziekenhuis te Boxmeer vervoerd. De dader heeft zich bij" de marechaussee in deze gemeente aangemeld en is in iarrest gesteld. Sdh. was werkzaam- op een landgoed te Vierlingsbeek en hem1 was over eenige maanden wegens gebrek aan werk ontslag aangezegd, welk feit hij zich erg schijnt te hebben aangetrokken. Hij staat gunstig bekend. Tweede Kamer. Interpellatie- De Visser - Landbouw-crisisfonds Pax Americana. De „Hindenburg" vlucht op zijn eerste Engelsch officier gedood in Abessinië Sportnieuws Predikbeurten te Zlerfkzee Zondag 8 Maart. Ned. Herv. Kerk Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Post. Kleine kerk. 10 ure, ds PijDacker Hor dijk (Doop) en 7 ure, ds. Boschloo van Eikerzee. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref Kerk. 10 en 6 ure, dr. v Lonkhuijzen. Chr. Geref. Kerk 9 30, 2 en 6 ure, Leendienst. Woensdag 11 Maart (Biddag) 9.30, 2 en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Pontstraat) 10 Heiligingsdienst3 Verblijdings- samenkomst en 7.30 ure, VerlouBings- samenkomst Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 930, 2 en 6 ure, Leeskerk. Dinsdag 10 Maart. 7 ure, ds. Hookoop van Den Haag. Oud-Geret. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Taschjes rooien per auto Op dezelfde wijze als Dinsdag j.l. te Haarlem is geschied, hebben 2 jonge mannen in een auto Donderdagmiddag in Den Haag een overval gepleegd op een oude dame. Terwijl zij van de bank, waar zij geld had gehaald, naar huis wandelde^ kwam haar plotseling een jongeman ach terop, die haar het taschje, waarin zij het geld droeg, uit de hand rukte. Ver volgens sprong de dader in een lang zaam meerijdenden auto, bestuurd door een tweeden jongeman, waarmede de roovers zich ijlings uit de voeten maak ten. De dame was door het gebeurde zoozeer geschrokken en verbouwereerd, dat de auto reeds uit het gezicht was verdwenen voor zij zich van den schok had hersteld. Daardoor kon zij slechts weinig inlichtingen geven. Niet met ze kerheid valt te zeggen, of hier dezelf de personen en auto in het spel zijn als te Haarlem. Zwendelpractijken In het paleis van justitie te Assen werd Donderdag een verificiatie-verga- dering gehouden in het faillissement van H. J., handelende onder den naam Na tuurgeneeskundige Instituut H; Jonkers, wonende te Hoogeveen. Het verslag van den boedel werd uit gebracht door een curator in het faillis sement, mr. M. S. Kalma te Assen, waar uit bleek, dat het actief f2.364 en het passief f129.817 bedraagt. J. had 40 fi liaalhouders aangesteld, die f 100.000 had den gestort. Het waren meest menschen die het geld voor hun ouden dag hadden gespaard en probeerden dit geld daar door te vermeerderen. In den tijd van een jaar is dit geld verdwenen. Daarvan zijn vroegere schul den betaald en heeft J. royaal geleefd» De curator achtte na uitvoerig verslag een strafrechtelijk onderzoek noodig. Na afloop van de verificatievergadering- is J. voor de rechtercommissaris geleid en daarna overgebracht naar het huis ven bewaring. HAAMSTEDE. De sociëteit „Ons Ge noegen" hield Woensdagavond haar eer ste jaarvergadering in het societeitslo- kaal. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dat hij meende dat de socië teit aan de verwachtingen van de leden voldoet, gezien de goede opkomst en de aangename toon die er steeds heersoht. Hij sprak de hoop uit, dat de sociëteit tot in lengte van dagen zal blijven be staan. De penningmeester deed verslag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1