ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 5 MAART 1936 IlN OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT WAARSCHUWING Uit Stad en Provincie De Kern ABONNEMENT: 1797 - 1889 Prijs per 3 meenden i 1,50, buiten Zierikiee i 1,80 Voor het buitenl. p. jeer f 10,Afzonderlijke nummers 5 oeut Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137617 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur s M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12960 ADVERTENTIEN. ren 13 regels 60 oent, ren 4 regels en deerboren 20 oent per regel. Reolemes 40 oent per regel. Bij oontreot belangrijke korting Inzending op den dag ren uitgare vóór 10 uur De BURGEMEESTER van Zierikzee geeft een ieder, alvorens in relatie te treden met het Eerste Zierikzeesche Obligatiekantoor, gevestigd te Zierikzee, Korte St.-Janstraat C 113, in overweging zich te wenden tot hem, Burgemeester, om inlichtingen. Zierikzee, 3 Maart 1936. De Burgemeester, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. De Gemeente-Ontvanger van Zierikzee verzoekt aan zuivering der Straatbelasting 1935 vóór 10 Maart a.s. Na dezen datum zal met de uitreiking van vervolgings stukken een aanvang worden gemaakt. Zierikzee, 3 Maart 1936. Stalin over oorlog en vrede De dreiging in 't Verre Oosten Wij moeten Buiten-Mongolië helpen, in dien Japan de republiek aanvalt en haar de onafhankelijkheid wil ontnemen, aldus Stalin in een onderhoud, dat Roy Ho ward van het dagblad-concern Scripps- Howard met den Russischen dictator heeft gehad. De plaatsvervanger van Litwinoff heeft den Japanschen gezant te Moskou reeds dit standpunt kenbaar gemaakt, aldus Stalin. Op een vraag van Howard of een poging van de Japanners om Oelan- Bator, de hoofdstad van Buiten-Mongolië, te veroveren, een actie van Rusland, noodig zou maken, antwoordde Stalin bevestigend. Japan, aldus Stalin, schijnt voort te gaan troepen bij de Mongoolsche grens saam te trekken, maar tot dusver is nog geen melding gemaakt van 'n nieuwe poging tot schending van de grens. De toestand in Europa Het gesprek overbrengende op den toestand in Europa, zeide Howard dat Sow jet-Rusland scheen te gelooven dat Duitschland en Polen aanvalsplannen te gen Rusland smeedden en een militaire samenwerking ontwierpen, die deze plan nen zou kunnen verwezenlijken. Polen heeft altijd gezegd, dat het vreemde troepen niet zou toestaan van Poolsch grondgebied gebruik te maken tegen een derde mogendheid. Hoe stelt Rusland zich dan een agressie van de zijde van Duitschland voor? Stalin antwoordde, dat de geschiede nis bewijst, dat indien een staat een an dere mogendheid den oorlog wil aan doen, en beide staten geen gemeenschap pelijke grens hebben, de staat-aanvaller zoekt naar gebieden, door welke het toch de grenzen van den ander kan bereiken. De aanvaller vindt zulke ge bieden, hetzij door geweld, zooals in 1914, toen Duitschland België aanviel om Frankrijk te bereiken, hetzij door het grondgebied van een staat te „leenen", wat Duitschland in 1918 met Letland gedaan heeft, om Leningrad te bereiken. Het Duitsche gevaar Stalin zeide dat het onmogelijk te zeggen is of een oorlog vermeden kan worden. De oorlog kan plotseling ko men. Tegenwoordig verklaart men geen oorlog meer, maar de oorlog begint eenvoudig. Ik geloof echter ook dat de positie van de vrienden van den vrede sterker wordt Zij worden gesteund door de publieke opinie, door den wil van de groote massa van ieder volk. Geen volk ter wereld verlangt naar den oorlog. De vrienden van den vrede hebben ook middelen als den Volkenbond tot hun beschikking. Naar mijn meening, aldus Stalin, zijn er twee gevaarlijke plekken. De eene ligt in de Japansche zóne, de andere, in Europa, in de Duitsche. Het is moei lijk te zeggen waar het gevaar het sterk ste dreigt. China's strijd tegen het analphabetisme De draak der onwetendheid Eén oorlog schijnt China tenminste te Winnen dien tegen het alphabetisme. En een machtig twapen in den strijd tegen den draak der onwetendheid vormt de vereenvoudiging van de Chineesdhe leesteekens, die een van de voornaamste punten van het (programma is en die aan, millioenen mensdhen, die wel Chi- necsdh konden spreken, dodh niet schrij ven en lezen, heilzame kennis moest bij brengen. Tengevolge van het enorme aan tal Chineesdhe ideogrammen en de met hun gebruik verband houdende finesses bleef de schrijfkunst in China eeuwen lang ,aan de geleerden voorbehouden. Het volk was reeds tevreden» wanneer de beroepshriefsdhrijver pm den hoiek van de straat een paar brieven schreef, die de boer of koel ie in zijn leven moest verzenden. Hoewel met de opvoeding van het volk reeds in het jaar 1920 een aanviang werd gemaakt, is het analphabetisme opk op het iQp,genlblik nog niet half overwonnen. Door de stichting van een pinder regee- rir.igscoutróle staand onderwijssysteem, werd in het jaar 1926 een algemeene opvoeding voor de jongje, komende gene ratie bereikbaar. Maar d e vele milli- oernen, die vooir de invoering van dit systeem den schoolplichtigen leeftijd over schreden hadden, moesten hun toevlucht bij den beroepsbriefschrijver of de eigen kinderen zoeken, indien zij een brief wil den lezen of verzenden. Daarbij ligt de regieering na aan het hart, de massa het lezen te leeren, daar de algemeene kennis van de »Drie principes van het volk« van Dr. Soen Jat-sen, waarop het Ohi- neesdic bestuursapparaat gegrondvest Is, in de harten van het volk moet wortel schieten. In de groote steden heeft men in den strijd tegen het analphabetisme reeds groote successen 'kunnen boeken, doch op het platteland ontmoet men ernstige moeilijkheden en daar wonen 80 van de inwoners vian China. Eemerzijds leeft de plattelandsbevolking zoove.. uit elkaar, dal massa-onderwijs moeilijk uitvoerbaar is en anderzijds leeft zij ouder izoo'n zwaren ecionomisdhetni druk, dat de kennis van lezen en schrij ven haar (onbelangrijk schijnt. Onder de punten van het door he;t Ministerie van Onderwijs gepubliceerde programma, zijn de navolgende het meest belangrijk: Sluiting van de universiteiten, waaraan te weinig menschen studeeren; ophef fing van de Middelbare scholen, die gieen goede resultaten kunnen pantonnen; stich ting van bureaux voor beroepskeuze en het instellen van zomercursussen voor lamdbouwleeraren; maatregelen pp het (ge bied van de y'adio en de invoering van paedegogisdhe en culfureele (programma's en tenslotte het stichten van scholen op het platteland. scholen is geschied. De behandeling van deze laatste vraag zal zeer bepaald moe ten rekenen met de bezwaren, die op 19 December 1935 in de Tweede Kamer ssij.m ingebracht tegen het regeermgsvoor- stel tiot verlaging der openbare uitgaven voor het ouderwijs. Deze bezwaren golden met name de verhoioging der minima, de dispensatiebevioegheid van de Krqoffi ol den Minister, de te verwachten bezuini ging, het onderscheid in de regeling voor het openbaar en het bijzonder tonderwiijs. TWEEDE KAMER De salarissen der onderwijzers in kloosters Dinsdagmiddag heeft toen in de Kamer gedebatteerd over de miiOtie-B|aoin, iwiaarin wordt voorgesteld, de Kamer als haar oordeel te dioiem uitspreken, dat höt miet het oog |op de noodzakelijke beper king der uitgaven iwensdhelijk is, een bijzondere regeling te treffen viojor de' salarissen van ambtenaren en onderwij zers, die buiten gezinsverband in com- (mluiniteit leven en de regeering (u(it tfco inpotdigen, z|op spoedig (mogelijk (stappen in die richting te doen. De heer Boo in (v.b.) wees er (op, dat deze motie iin December van het vorige jaar niet onvriendelijk is ontvangen, (opk van katholieke zijde, doch, sedert eenigen tijd is de critiek losgekomen. Spr. ver heugde zich, dat men ook van die zijde '•hemt niet van anti-papisme heeft verdacüit. 'Het gaat hier zuiver om een crisismaat- jregel, welke tijdelijke vervanging van het ;l-OiOin-naar-prestatie rechtvaardigt, i Bij de Woensdag voortgezette debatten (over deze mioitie, heeft imr. Bioon, ze ge- IWijszigd volgens het advies van Jhr. de Geer, die het (aanhangig miaken van deze (kwestie bij' het georganiseerd overleg aan val. Hedenmiddag wordt over ,de (mjqtio De Onderwijsconcentratie De Minister van Onderwijs, prof. dr. Slotemaker de Bruïtne, beeft Woensdag ochtend in een der Zalen vian het Depar tement van Binnenlandsdhe Zaken de Staatscbmlmissie wcior de Onderwijscon centratie geïnstalleerd. De Minister heeft daarbij een rede ge houden1, Waarin iq.m1. het vojgende is ge- 1 zegd: Het is volgens het Kon. Besluit tn't instelling van deze öomlmissie iqnze taak1*. 1. te onderzoeken, >o,f een wettelijke regeling kan worden getroffen (ojm de concentratie van bijzondere scholen voor» algemeen1 vormend lager onderwijs te ver wezenlijken op een wijze, die de bezwa ren tegen paragraaf 12 (van het bij' Ko ninklijke Boodschap' van 6 Augulstus 1935 ingediende wetsontwerp ondervangt; en eventueel voorstellen in die richtiffg te doen1; 2. voorstellen, te doen, welke betrekking hebben op de (materie, geregeld in de Iwiet vian 4 Augustus 1933, Staatsblad No. 414. De eene (wiil onderzioCht zien in hoe verre er aanleiding bestaiat oimi, met het oog (op de groptste soberheid in het be steden der openbare geldmiddelen, iwielke bij voortduring is geboiden, de voorschrif ten der tofët! vjan 4 Augustus 1934, Staats blad No. 414, al dan niet gewijzigd, ook na 31 December 1936 te handhaven, in het bijzonder voor zooverre daardoor de stichting van nieuwie scholen, 'zlcio voor het openbaar als voor het bijzonder on derwijs, in sterke miate wordt geremd. De andere vraag luidt: op welke wijze een concentratie van bestaande bijzondere scholen kan twlorden verkregen, gezien mede hetgeen (met bestaande openbare i Eieren zullen blikvleesch vervangen De heer de Visser (C.p.) heeft gis terenmiddag een interpellatie gehouden over de verlagirjgi van den steun aan Iwierkloioizen en een laantal vragen gesteld. De Minister van Sociale Zaken, de heer Slingenberg, antwoordde diat de re geering zich laat leiden door zekere richt lijnen bij steunverleening en werkver schaffing. De regeering imioet rekening houden met het tottiale, beschikbare be drag, 20 pet. van het rijksbudget juii'tona- kende. Voorts mjoiet het geld rechtvaardig Iwlorden verdeeld. De Controleurs iziijm reeds werkzaam, bijna zoolang (ais de steunverleening bestaat. Ze zien (toe, dat het geld rechtvaardig wordt verdeeld. De blikken vleesch zullen vermoedelijk tegen Juni opgebruikt zijn. In het voorjaar em den zomer kan er geen nieuwi blik vleesch gemiaakt worden, misschien in het najaar. Er wordt nu overleg gepleegd met den minister vian landbouw over be schikbaarstelling van een groot laantal goede eieren,, tegen lagen prijs, in de plaats van het blikvleesch. Zuiveldagen te Zierikzee Ter gelegenheid der Zuivel-en Kook demonstraties, vond gistermiddag de op tocht 'plaats, bestaande uil versierde 'melk wagens en carriers. i Hiervoor bestond gnoote belangstelling zoowel van de zijde der melkveehouders en slijters, van de bakkers en ijsco-ven- ters, als van het publiek, dat voor de optocht eveneens groote interesse had. De schoolkinderen werden bij deze ge legenheid getrac'teerd op chocolademelk en> koekjes,a Ismede werd hen door „Jan- Welgemoed" (gratis een vlaggetje ver strekt met opschrift: „Voedt U goed". Van de 30 deelnemers aan de optocht werden de prijzen, na beoordeeling doior de jury, bestaande uit: de dames mej. Kuik, mej. Pastel en den heer v. Geffen, als volgt toegekend: Vereenigirgswagen: Extra prijs toege kend aan de heeren commissieleden, die de wagen samenstelden, n.l. Jb. Koopman, W. J. van Schelven, J. A. v. d. Sdhee, C. v. d. Hoek Gz. Groote wagens: W. Cashoek, Zee dijk B 517, 2e pr.; W. ten Haai', Platte weg D' 517, 3e pr. Bakkerswagens G. Bil, Schut ters,hofstraat C 462, le pr.; J. J. Goumoiu, N. Boogerdsstr. C 197, 2e pr. Carriers: J. A. v. d. Schee, Krepel- straat C 572, le pr.; A. Heuseveldt, Krepelslraat 277, le pr.; M. de Bakker, 's-Gravenstraat B 303, le pr.; G. B. Moer. mond, Zandweg B 51, 2e pr.; P. de Oude, Hem 61, 2e pr.; C. v. d. Hoek Gz., Scheepstimmerdijk, 2e pr.; Wed. G. v. de. Hoek, Scheepstimmerdijk A 494, 2e pr.; R. P. Hoogerheijde, Melkmarkt B 95, 3e pr.; J. bij de Vaate, le weegje C 645, 3e pr.; C. Groenewege, Scheeps timmerdijk A 491, 3e pr.; W. Aalbreigtse, Korte St.-Jamstraat D 349, 3e pr. De prijzen worden hedenavond 5 Maart uitgereikt na de laatste demonstratie. Belanghebbenden worden verzocht precies 9 uur .aanwezig te zijn. ZIERIKZEE. Dat de bevolking van Zierikzee en omstreken vele „Oranje-klan ten" telt, bewees wel de groote belang stelling voor den Oranje-avond op Dins dag j.l., die door het Zierikzeesche ven del der Oranje-garde was (georganiseerd in het Ned. Herv. Vereenigir.|gsgebouw. De (geheel bezette zaal was rijk met vlagjg.edoek en oranje versierd, terwijl op eenige plaatsen in de zaal noodilgende leuzen de aandacht trokken. Na psalmgezang: en gebed sprak de heer Gorter het welkomstwoord en gaf een korte uiteenzetting van doel en stre ven der Oranje-Garde. Het woord „Oranje" roept herinne ringen wakker aan blijde en droeve tij den, waarin het Nederlandsche volk zich om Oranje schaarde, het symbool van éénheid en vrijheid, terwijl „garde" ver onderstelt: werkzame, strijdbare men schen. De „Oranje-Garde" wil dus werkzaam zijn in het belang der vrijheid, waarvoor de Vader des Vaderlands zich zelf heeft geofferd en trachtten liefde te wekken voor Vaderland en Oranje. God, Neder land en Oranje vormen een haast onver brekelijk snoer. Na trompetgeschal en tromgeroffel tra den de gardisten aan, in hum bekende uniformen, om daarna hun prestaties te toionen bij de afwerking der rijk-geva rieerde programmanummers. Het mag gezegd, dat zij zich kranïg hebben, geweerd en de aanwezigen den ganschen .avond hebben geboeid. Niet dat alles „volmaakt" was, doch zang, mu ziek, gymnastiek, voordracht, vendel- zwaaien. en wat verder voor het voet licht werd gebracht, -getuigden van goe den moed en vaak van veel oefening. Het applaus na elk nummer bewees, dat het publiek het gebodene waardeerde en begreep, dat nocto zangi of muziek, noch gymnastiek, voorwerpen zijn van „speciale studie". Het herhaaldelijk gemeenschappelijk zingen van bekende vaderlandsche liede ren tussctoen dc nummers van het pro gramma, hield de jgewensdhte stemming er in. Vaandrig Jonker hield een inleidim(gi over „De Vader des Vaderlands in crisis tijd", waarin hij wees, op de crisis in „Vader Willem's" leven, toen hij voor de keuze stond, of alleen voor zichzelf te zorgen, óf met het volk verdrukt te wor den. Evenals Mozes verkoos hij met het volk Gods kwalijk behandeld te worden. Het Nederlandsche volk kan de eereschuid daarvoor het 'best betalen met aanhan kelijkheid en trouw aan onze Oranje- Vorstin. I Een toepasselijk gedicht werd do;or mej. J. Slegt voorgedragen. De heer Spaans, leider der Gardisten, sprak een propagandistisch woord, waar na „het" nummer volgde, het leeken- spel „Een. stuk uit Neerland's worstel strijd", dat de geschiedenis in den tijd der hervorming uitbeeldde. De stille aandacht tijdens dit spel was Voor de spelenden het beste bewijs, dat hun prestaties werden gewaardeerd. Een waardeering die hun stellig toekwam, daar de uitbeelding igeslazjfd mag heeten. De heer W. P. L. Bakker sprak het slotwoord, waarna dr. v. Ijonkhuijzen met dankgebed den avond besloot. Louis Davids geniet ook in dit deel van ons land groote bekendheid. Die populariteit heeft hij, voor wat deze streek betreft zeker voor 'n goed deel aan- do radio te danken. En daarom zullen er velen geweest zijn, die Woensdag) een gang. naar de Concertzaal waagden, om hem en zijn ensemble te hooren. De belangstelling) was heel groot. Een goed gevulde zaai voor dergelijke avonden Zegt iets. Op leuke, eenvoudige, maar toch ko mische wijze leidde de heer Davids zijn gezelschap (bij' 't piuhlliek in, dat 't „wande lend programma" gpl begroette. Louis Davids verstaat de kunst zijn audi torium aangenaam bezilg te houden en langs zijn neus weg) harde waarheden te verkondigen. Het gaaf er maar om h|oe 9 9 Stalin over 't Verre Oosten en Midden Europa China's strijd tegen den draak der onwetendheid De Negus tot onderhandelen bereid Italië's houding nog onzeker De Zierikzeesche Zuiveldagen men 't zegtï Toch viel er een zekere matheid te constateeren. Mogelijk is zulks ook aan de radio te wijten, want die bracht zijn levensliedjes haast in alle huiskamers. Pittig was „De Zesdaajgsche" terwijl het hooglied van den waanzin „De kip van van Zanten" het ook hier deed. Dora Gerson is een prima kracht, waarmede de heer Davids geinkgewensdht kan worden. We hebben ze „Fie Carelsen II" gedoopt, al zingt „I" dan ook niet. Dora Gerson zingt haar levensliedjes in haar moedertaal. En hoe! Stem en voordracht: subliem! Jan Musch is Jan Musch; een acteur met groote gaven, ook in het genre waarvoor hij thans zijn krachten moet geven. Die kwamen vooral uit in de parodie op „De Beul", „Romantiek" en vooral in „c'est la vie"! Han Beuker, de vermaarde pianist, be geleidde de liedjes, voordrachten en de dans van Mary Smithuijzen, die een be scheiden aandeel had in dit ensemble, dat wel zeer groote belangstelling ge noot. Woensdag 4 dezer had de jaarver gadering der Coöp. Boerenleenbank te dezer stede plaats. Uit de rekening bleek dait ontvangen iwias aan spaargelden door de Spaarbank f64551,58 en terugbetaald f40733,12; aan voorschotten was terugbetaald f3795 en uitgeleend f 5425. In loopende rekening was ontvangen f 494801,55 en uitgegeven f 515957,35. Volgens de Balans per 31 DeC. 1935 bedroegen de spaargelden bij de Spaar bank f 139335,73, was aan voorschotten uitstaande f 58935, in loopende rekening uitgegeven f95616,90 en ontv. f 18962,21, Het reserve-fonds bedraagt thans f 11050,34. KERKWERVE. Burgerlijke Stand over Januari en Februari. Geboren: 25 Febr, Gerritje, d. van Dan. van der Wekken en Eliz. van der Sluis. Overleden: 3 Jan. Jakob Legemiate, omgek., zoon -van Jan Legemate en Gomelia Hart. ELLEMEET. Burgerlijke Stamid over Februari. Overleden: 20, Jacob van den Houten, 59 j., edhtgen. van Cornelia Wil- helmiinu Bodbijl. Het aantal kiezers -voorkomende op de kiezerslijst voor de Twieede Kamer bedraagt 303, voor de Projv. Staten 300 en voor de Gemeente 284. ELKERZEE. Burgerlijke Stand over Februari. Geboren: 9, Maarten Everinrus, z. van Joh. Tuinman en D. K. den Haan. Overleden: 25. Suzan na van der Linde, 74 j., wed. van L. Goudzwaard; 26, Ccxr- inielis van Splunder, 87 j., echtgenoot van H. M. Humlmar. OUWERKERK. De propaganda-avond, die de afd. van Staa-tspensionneering gaf, wlas doior bijzondere omstandigheden njet zoo druk beztocht ials gewoonlijk. Een andere tegenvaller wias, dat de voorzit ter, dhr. C. P. Kuijper, door een keel aandoening verhinderd Wias zijn rede te houden. Bovendien wnas dioor ziekte van medewerkenden vervanging noodzakelijk geworden, redenen genoeg io|mi een iminder geslaagde avond te verwachten. Evenwel had het ijverige bestuur alle moeilijk heden moedig het hoiofd geboden, zoodat het publiek met gespannen aandacht lui sterde en keek naar hetgeen vertoond en gesproken werd. En waarlijk, de propa ganda heeft haar doel niet gemist. Hef /boineelstuk „Als de io|uide dag komt" boei de en trof de aanwezigen zeer. Onge twijfeld -Zijn daardoor bezwaren, die voor al van de rechtsche politieke partijen tegen Staatspensionneering worden (tof liever werden) aangevoerd, vqo|r sofmlmi- gem vervallen. Het tweede toopeelsttik bracht de „note igaie". Slechts een enkel oojgienblik kon uiten merken, dat er invallers waren. Een stern uit het publiek bracht dan ook met instemming der vergadering, de afd. daink en hulde viqor (den pqachtigen avofnd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1