De geheele maand Maart gratis! Zij, die zich vanaf heden op ons blad abonneeren, ontvangen de courant de geheele maand Maart gratis De Directeur KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R. C. Dinsdag 3 Maart. 11,0512,10 Lon don Regional; 12,10—1,20 Droitwidh; 1,20 —2,20 Brusssel (Vlaams); 2,20—5,35 Lon don, Regional; 5,356,20 Droitwith; 6,20 6,50 Diversen; 6,50—7,40 London Regional; 7,40—8.20 Brusssel (Vlaams); 8,20—9,20 Droitwic'h; 9,20—10,40 Brussel (Vlaams); 10,40—12,00 Dnoitwicih. (Wijzigingen voorbehouden). radio-programma Dinsdag 3 Maart HILVERSUM I (1875 M.) 8 A.V.R.O. gramofoioin; 9 orkest; 10 moigenwijding; 10,30 orkest; 11 vioor de huishouding; 11,30 orgelconcert; 12,35 aainslmitirjgi mei Indië; 1,35 dondert; 3 k'nipdursfl^; 4 zang; 4,30 kinderkoor; 5,05 vioior de kleintjes; 5,30 ds. Aris; 6 gramofjojon6,30 lezing); 7,05 zang; 7,30 erjgielscih; 8 nieuws); 8,10 operette-muziek; 9,10 hoorspel10,10 don eert 11 (nieuws; 11,10 dansmuziek. HILVERSUM II (301,5 M.) K.R.Oi. 8 con cert enz.; 10 gramofioom; 10,30 Voor de fabriek; 11 gramofioom11,30 pastoor Per- qiuin; 12,15 gramofoion; 12,35 Indische uit zending; 1,35 'g^ramofoioin; 2 vrouwenuurtje 3 modeoursus; 4 grajpof|o|0)n5,05 idem; 5,30 zang: 6 dondert6,40 esperanto); 7,15 orkest: 7,50 nieuws; 8 pater Borromaeus; 9 gramofojoin; 9,15 concert; 10,30 nieuws; 10,35 concert; 11,15—12,00 gramof|oiOn. het door B. en W. ingewonnen advies van Mr. J. Adriaanse te Middelburg, stellen zij voor te besluiten tot ihet voe ren van verweer in Cassatie. Erfpachtsuitgifte Onder overlegging van ihet advies van den gemeente-bouwmeester doen B. en W. den raad toekomen een verzoek van gebr. Holm, namens J. E. Letgemate, om in erfpacht te verkrijgen een strook ge meentegrond, verkregen door demping en rioleermig, van een gedeelte vroon vpior doo" ihem gebouwde woningen aan de Godskamers. B. en W. stellen voor gun stig te beschikken U.L.O. regeling Overgelegd wordt een schrijven van Ged. Staten, waarbij tusschen de ge meenten ojp' Schouwen—Duiveland (met uitzondering van Buiglh) wordt bevolen een regeling te treffen omtrent de toela ting van leerlingen ofp de O.L.S. voor uitgebreid lager onderwijs te Zierikzee. Bureau voor Soc. Zaken B. en W. achten het gewenscht, dat er meer eenheid komt in de werkzaam heden, welke voortvloeien uit de werk verschaffing en steunregeling. Ze wil len alles in één hand brengen van één ambtenaar, die ware te belasten met alia administratieve werkzaamheden, die aangelegenheid betreffend. Dan zou een regelmatig overzicht verkregen worden van alle steun, welke aan een bepaald persoon verstrekt wordt, terwijl tevens dadelijk kan worden nagegaan of verde ren steun noiodig is. Het ligt in de bedoeling van B. en W. dat de te benoemen ambtenaar wordt aangesteld op arbeidscontract tegen een belooning vanff 100 per maand. Als diens bureau ware aan te wijzen het beneden lokaal in het gemeentehuis. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot aanstellen op arbeidscontract van een ambtenaar ter Secretarie, belast met de sociale zaken, op een beloioning, bere kend a f 100 gulden per maand op 'n nader door den raad vast te stellen instructie. •Afgraving dijk B. en W. stellen voor om met mevr. H. C. W. de Jonge, douairière Jhr. J. W- Sdhuiurbeque Boeye te Schuddebeurs een overeenkomst aan te gaan, inzake het afgraven, van den dijk, gelegen tus schen den Henriëtte- erl den Dijkwater- polder. Door dit bijzonder gunstige werkohjeot voor werkeloozen, kan 2 H.A. l?ag ge legen, en in slechte conditie verkeerend weiland van de gemeente, tot goed bouw land worden gemaakt. Het Sportpark B. en W. stellen voor, om voor het be schikbaar stellen van het sportpark „Ban- nink" voior het onder toezicht beoefe nen van voetbal, korfbal en andere spe len, door de leerlingen van de O. L. scholen alhier, tot wederopzegging een jaarlijksdhe vergoeding; van f 50,- toe te staain en om de verdere regeling; van het gébruik vam sportvelden aan B. en W. piver te laten in overleg met het bestuur van ihet sportpark en den In specteur van ihet L. O. Verpachting gemeentegrond G. M. Verkaart Bz., tuinder, verzoekt onderhands te pachten voor 5 achter eenvolgende jaren een jierceel moesland aan de Karnemelksvaart. Dit perceel werd 1 (Mei 1931 voor 5 jaren verpacht aan J. C. Pairoux, die de pacht heeft in gegeven. 'De pachtprijs bedraajglfc f 25,— p. jaar. Lantaarn Hofferplein Op verzoek van de bewoners van het Hofferplein, vragen B. en W. machtiging aan den raad om een gaslantaarn aan 't Hofferplein te plaatsen- Restauratie schilderijen B. en W. vragen machtiging tot "res tauratie van het portret van Jacob van der Baen en van de plattegrond van Zierikzee ;i,n 1679, waarvan de kosten blijkens med.edeeling van prof', dr. W. iMartin, |hotogstenjs f 50 zullen bedraden. Extra steun werkloozen Nu het Nat. Crisiscomité in den lo^p van dit jaar wordt opgeheven, zal de subsidie voor de z.g. B.-steun (extra hulp aan werkeloozen voor aanschaffing van kleeding, enz.) voor 1936 rechtstreeks door het departement van sociale zaken geschieden. B. en W. vestigen de aandacht op die 'bepaling van de circulaire, waarin is neergelegd, dat over 1936 per gemeente ten hoogste mag| worden besteed een be drag» Igelijk aan ihet gemiddeld aantal werkloozen lover de laatste 10 maanden van, 1935, van de als werkzoekenden bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemid deling i ngeschreven, vermenigvuldigd met f 4,20 per week. De minister stelde dit gemiddelde vast op 185, zoodat mag worden besteed 185 X f 4,20 f 777. Het departement subsidieert f 407,— zoodat de gemeenftej f 370,— tmsg; betalen. B. en W. stellen voor die gelden te willen vioteeren. LANDBOUW EN VEETEELT Reinigen van drainreeksen Zonder opgraving De Werktuigencommissie der Z.L.M. zal op Woensdagmiddag 4 Maart op het be drijf van den heer J. H. Hage, West- kerkepolder te Scherpenisse, een demonstratie houden met het reinigen van drainreeksen zonder deze op te gra ven. Deze methode werd reeds eerder in het Zeeuwsch Landbouwblad beschreven en wordt op verschillende bedrijven in West-Brabant en in Zeeland met groot succes toegepast. Op het eiland Tho- len is deze methode echter nog vrij wel onbekend. De wijze van uitvoering is zeer eenvoudig en vraagt weinig kos ten. Het tijdroovende en dure opgraven der buizen kan bij toepassing van deze methode worden voorkomen, zoodat van landbouwzijde groote belangstelling voor dit nieuwe systeem bestaat. Ongetwijfeld zal het bij deze proef niet aan belangstelling ontbreken. Wij wekken dan ook de lezers op, deze zeer leerzame demonstratie bij te wonen. VERKOOPINGEN OUWERKERK, 29 Febr. Ten overstaan van den notaris J. J. van den Ende te Zierikzee, werd heden alhier openbaar verkocht Gemeente Ouwerkerk. De eigenaar van 6 are tuin, in erfpacht bij Mej. Wed. A. Stoutjesdijk, voor f 455, dito van 5 are, 70 c.a., erf, in erfpacht bij Mej. Wed. fi. Helmstrijd, voor f 400. Kooper dhr. S. de Waal Rz. te Bruinisse. 49 are, 80 o.a., bouwland nabij den Baal Papenweg voor f 990 per gemet. Kooper de heer C. J. Kwaak. BRUINISSE, 29 Februari. Ten overstaan van den notaris J. J. van den Ende te Zierikzee werd heden alhier openbaar verkochtOnroerend goed, gemeente Bruinisse. Huis, erf en tuin, aan de Kerk straat voor f 2800,Kooper de heer Jan de KoniDg Anthz. 2 huizen en erven aan de Steinstraat voor f 1181,Kooper de heer Joh. Jumelet Sz. Huis en erf aan de Molenstraat voor f 650.Huis en erf aan de Molenstr. f 475,Kooper de heer P. Kriger, dito aldaar voor f 400, - f 350 f 400,—, Kooper de Heer S. Kik Az. Tuin nabij den Noorddijk voor f 340, Kooper de Heer Joh. Padmos Tz. Tuin nabij de Nieuwstraat voor f 430.- Kooper de Heer M. Beekman Az. 47 are bouwland nabij den Molenweg voor f 1007.—. Kooper de Heer L. M. van aen Bos. 19 are 90 c.a. bouwland in den Steil weg voor f 401.- Kooper de Heer J. J. Wemmers. 88 are 20 o a. bouw- en weiland aldaar voor f600.-. Kooper de heer A. Jumelet Sz. 1 H.A. 8 are 70 o.A. bouwland aldaar voor f851. Kooper de heer J. J. Wemmers. Bouw- en weiland per gemet. Koopers boden voor zioh of voor anderen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Zierikzee (toez.) Ds. L. A. F. ReddiDgius te Hauwert (N.H.) Beroepen te Bruinisse (toez.) C. Hooykaas te Brielle. Dr. P. A. Klap 45 jaar Predikant. Dr. P. A. Klap, de bekende Amster- damsohe Herv. emerituspredikant, herdacht Zondag zijn 45-jarige ambtsbediening. Dr. Klap, die aanvankelijk onderwijzer was, werd in 1891 predikant te Ooster- land (Z.), yertrok vandaar naar Velsen en stond van 19011932 in de hoofdstad, waar hij zioh op velerlei gebied heeft be wogen, met name op dat van het sociale leven en het onderwijs. Hij is schrijver van een groot aantal werken, lid van het Zeeuwsohe Genootschap der W eteDSohappen en ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het weer in Februari Het Kon. Ned. Met. Inst. te de Bilt deelt medeGemiddeld over de 5 hoofd stations was in Februari de ochtendtem- peratuur een graad beneden normaal. In de 3 decaden resp. .1en bene den normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den len en den Hen resp. met 5 graden boven en 91/2 graden beneden normaal. De gemiddelde maxi mum- en minimumtemperatuur was halve graad beneden normaal. Het aantal dagen met een minimumtemperatuur beneden liet vriespunt bedroeg te de Bilt 13 tegen 15 normaal. De neerslag was op de eilanden Wadden en in Zuid Limburg ongeveer normaal, in Friesland, Zuid-Hol land. Zeeland, Drenthe, Overijael en de Achterhoek van Gelderland 45°/075°/0 boven normaal, overigens 15°/035% boven normaal. Te de Bildt werden 88 uren zonneschijn waargenomen tegen 77 normaal. TELEGRAMMEN Vechtende smokkelaars Zondagnacht werd op het Hageland, te Ossendreoht, een messengevecht ge leverd tusschen twee smokkelaars. De smokkelaar O. uit Ossendreoht kreeg ruzie met B eveneens uit Ossendreoht. Op zeker oogenlik trok O. een mes en bracht B. verscheidene steken in de borst toe, waarbij diens linker long werd geraakt. Het mes brak af en met het stuk heeft C., B. nog een snede over een der slapen gegeven. De dader, die spoedig werd gearresteerd, heeft Maandagmorgen tegenover de mare chaussee een volledige bekentenis afgelegd. De toestand van den getroffene, die naar de ouderlijke woning is vervoerd, is zorg wekkend. Keeper breekt sleutelbeen 10 minuten voor het einde van den Zondag gespeelden voetbalwedstrijd Zut- phania— Quick, heeft de keeper van Zut- phania, Hanewacker, het ongeluk gehad een sleutelbeen te breken. De doelman, die tot het einde van den wedstrijd in het veld bleef, is in het Algemeen Ziekenhuis te Zutphen opgenomen. Italië en den Volkenbond WTard Price, de medewerker van de Engelsohe «Daily Mail", die op het oogen- blik te GeDève is, verklaarde van bevoegde zijde te hebben vernomen dat de Ita- laansche ambassadeur bij zijn laatste onder houd met den Fransohen Minister van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld dat Italië den Volkenbond zal verlaten, indien de coördinatiecommissie tot het toepassen van verdere sancties zal besluiteD. De overweg Zondagavond is de 60-jarige H. J. H. op den lOinbewiaakten overweg nabij de stopplaats Buuinderkamp te Renkum doiotr een Dieseltrein overreden en lOfnmiiddellijk gedooid. i Knaapje verdronken Zaterdagmiddag (wend het 8-jairig (zoon tje vain dhr. H. van Dijk uit Renkuum vermist. Een ingesteld onderzoek bradhht aan. het licbti dat ide jongen bij het spelen in een steenovenput was geraakt en ver dronken. Rusland bij de Vlootconferentie De „Daily Telegraph" en de „Morning Post" verwachten, dat de Sovjet-Unie zich zal aansluiten bij de eventueele be sluiten var. de vlootconferentie in den vorm van bi-lateraal accoord met En geland, gelijk aan dat hetwelk Duitsch- land op het oogenblik bereid is met Londen te sluiten. „Ik ben in staat te verklaren", aldus de medewerker van de „Daily Telegraph", dat de Sovjet- Unie reeds den wenscii te kennen heeft gegeven een bi-lateraal vlootpact met Engeland te onderteekenn. De werkeloosheid in Amerika De Amierioain Federation of Labour (Het Amierikaiariscbe Vakverbond) deelt in een officieel rapport -mede, dat het aan tal werkloolzen in Januari miet 1.229-000 is gestegen. Het aantal werkloozien werd in Januari geschat op 12.626.000. Stakende liftjongens in Amerika Zondagavond is een staking uitgebroken van liftjongens te New-York, waardoor meer dan 600 gebouwen zijn getroffen. Tusschen de stakers en werkwilligen heb ben verschillende botsingen plaats gehad. Een 20-tal personen is gearresteerd. 4 personen zijn gewond. Men geloofde dat de staking Maandag tot 9600 gebouwen zou worden uitgebreid, waardoor het aantal stakers tot 142.000 zou stijgen. De politie heeft strenge maatregelen ge nomen om de harde te handhaven. De vertegenwoordigers der werkgevers heb ben zich tot dusver niet geneigd getoond aan de looneischen der ontevreden lift jongens te voldoen. De toestand In Japan. De le luitenant Aojitna, die deel uit maakte van de Keizerlijke Japansohe Garde, welke tegen de opstandelingen moest op treden, heeft, evenals zijn vrouw, Harakiri gepleegd. In een brief, welke hij achterliet, deelde hij mede niet te kunnen verdragen dat de Keizerlijke Japansohe hoepen tegen elkaar hebben gestreden. De daad van dezen jongen officier heeft zeer veel opzien gebaard. Het stoftWijk overschot van den ver moorden Minister van Financiën Takhasji is na een groote plechtigheid in het sterf huis overgebracht naar het crematorium. In de hoofdstad heerscht groote mili taire bedrijvigheid. Troepen- afdeelingen, die in verband met den op stand te Tokio waren samengetrokken, worden weer naar de stations gedirigeerd, terwijl andere troepen Daar Mandsoekwo vertrekken, ter aflossing van de afdeelingen die daar thans dienst doen. Op de belang rijkste punten der stad zijn kleine posten achtergebleven. Een sterke man geëischt Prins SaioDji is te Tokio aangekomen en heeft zich onmiddellijk naar het paleis begeven, waar de Geheime Raad en de leden van het kabinet reeds bijeen waren. Zooals de gewoonte is, zal Saionji den Minister-President benoemen, doch in ver band met den ingewikkelden toestand zal deze benoeming pas over eeoige dagen kunnen worden verwacht. Het standpunt van het leger is, volgens de Japansohe bladen, dat de jongste gebeurtenissen een gevolg waren van het verkeerde in het sociale stelsel en de politieke corrupties, die reeds van vele jaren her dateeren. De Minister-President moet een sterke man zijn, in staat om aan de huidige crisis het hoofd te bieden. De marinepartij verklaart, dat het kabinet moet zijn samengesteld uit personen, die in staat zijn de politiek te volgen, gebaseerd op een solide grondslag en die voldoende kennis hebben van de kwesties betref fende de nationale verdediging. Hel publiek bleef kalm Maandagmorgen kreeg het Hoofdkantoor van Aneta te Batavia, na dagenlang ver- geefsche pogingen, rechtstreeksohe telefo nische aansluiting met Tokio en kon men informeeren naar de bevindingen van de aldaar gevestigde Nederlanders. Hierop werd geantwoord dat men zioh in uit stekenden toestand bevindt en alles thans weer rustig is. Sedert Zoo dag verschijnen de Japansohe bladen weer. Het publiek hield zioh tijdens den opstand buitengewoon kalm. Nogmaals wordt er de Dadruk op gelegd dat de Nederlaodsche bedrijven en scheepvaart rustig voortgaan. De berichten omtrent de zelfmoord van de leiders van den opstand, Kapitein Nonaka en zijn medewerkers en het terugtrekken van de opstandige troepen, wordt bevestigd' De Japansohe Consul-Generaal ontving o.a. bericht, dat sedert Zondagmiddag 1 uur alles volkomen rustig is in Tokio Een 10-tal officieren, die de rebellen heeft ge leid. heeft zich bij het Ministerie van Oorlog aangemeld. SPORT VOETBAL. 1 Maart. K.N.V.B., le klasse. Afdeeling I. Xerxes—V.S.V.: 3—1. Afdeeling II. H.F.C.—Excelsior: 5—2. D.F.!C.—D.W.S.: 2-4. Afdeeling III. Ileraeles—Enschedésche Boys: 2—2. Z.A.C.—A.G.O.V.V.: 3-2. Go AheadP.E.C.: 10. Enschedé—S.C.H.: 2—1. Afdeeling IV. L.O.N.G.A.Bleijerheijde0—0. Afdeeling V. LeeuwardenSneek: 01. VelocitasG.V.A.V.: 40. Achilles—Be Quick: 1—3. Afdeeling IV. 2e klasse A. Goes—R.B.C.: 0—3. Zeelandia—De Baronie: 4—2. Temeuzen—D.O.S.K.O.: 4—2. T.S.C.—Middelburg: 3—0. 3e klasse B. De Zeeuwen I—Z.S.C. Zierikzee I: 1—0 Eiland Boys I—Middelburg II: 0—4. R.C.S. I—Zeelandia II: 6—1. Hansweert I—Zeeuwsche Boys I: 1—4. Z. V. B. le klasse D. Z.S.C. Zierikzee II—Burgh I: 4—3. Zonnemaire I—Z.S.C. Zierikzee III2—4 I 2e klasse E> Z.S.C. Zierikzee IV—Burgh II: 1—6. ONZE VOETBALPRIJSVRAAG Weer een grool aantal deelnemers zond de oplossing van onze Voetbalprijsvraag in, maar ditmaal was er in tegenstel ling met vorige week maar sleoht met verrassingen rekening gehouden. Het aantal juist geraden uitklagen varieerde tusschen de 2 en de 7. Zeer velen waren er die 4 en 5 wedstrijden goed hadden maar slechts 2 hadden 7 wedstrijden goed en kunDen dus ieder een geld- bon ad f 1,25 te besteden bij een der winkeliers, welke een advertentie plaatsen in ons nummer van a.s. Donderdag 5 Maart, in ontvangst Demen. Het zijn de voorzitter en do doelverdediger van het 4e elftal van Zierikzee, n.l. de heeren J. L. Legemaate, 't Vrije A 240 en A. J. Boot, Venkelstraat D 150 te Zierikzee. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 2 Maart. Aanvoer totaal 1694 stuks; vette runderen 638; vette kalveren 233; schapen en lammeren 278; varkens 524; nuchtere kalveren 21; vette koeien le 48; 2e 42; 3e 28—34; vette ossen le 44; 2e 40; 3e 30—34; id. kal veren le 92; 2e 80; 3e 50—60; varkens (levend gewicht) le 36; 2e 35; 3e 34; schapen le 42; 2e 38; 3e 30; lammeren le 44; 2e 39; 3e 29; per kilogram. Scha pen le f20; 2e f 17; 3e f 12lammeren le f 18; 2e f 16; 3e f10; per stuk. Vette koeien en ossen, aanvoer min der; handel tamelijk; prijzen koeien iets stijver, ossen als vorige week; vette kalveren, aanvoer als vorige week; han del redelijk; prijzen le kw. iets hooger, 2e en 3e onveranderd; schapen en lam meren, aanvoer iets korter; handel vlug; prijzen vast; varkens, aanvoer korter; handel kalm; prijzen als vorige week. Eenige partijen schapen werden voor export verkocht. AARDAPPELEN. Eigenh. f 1.80—2.10; id. blauwe en bonte f 1.90—2.30; id. Eigen heimers fl1.90; Eigei)h. poters fl.40 1.50; Blauwe en bonte poters fl.501.70; Bevelanders f 1.70—1.80; per H.L. Zand- aardappelen 31/2—4 ct. per kilogram; Met weinig aanvoer en kalme vraag. VLAS. Aanvoer 10500 k.g. bl. schoon f 0,50—0,60; 15000 k.g. Ho'.l. geel f0,50— 0.60; 700 k.g. Dauwroot f 0.48—0.53. De handel was heden traag en de kooplust gering. De prijzen waren weer lager en vooral het blauwe vlas genioiot weinig belangstelling. Een belangrijk deel bleef onverkocht. Stoomzuivelfabrielc „De Duif" Verkoopprijs boter 921/2 cent per pond. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT Een voor van lage drukking strekt zioh van Spanje via Het Kanaal en de Zuidelijke Noordzee Daar de Oostzee uit. In dit gebied is het somber weer, Rond de depressiekerntjes welke, zich daarin bevinden regent het terwijl het over Noordwest üuitschland en Denemarken vrij uitgestrekte Develgebieden voorkomen Over de Britsche eilanden heeft zich sedert Zaterdag een rug van hooge drukking ontwikkeld welke daar een krachtige Noordenwind ODtwikkeÜDg tengevolge bad die in het Noorden sedert Zondag nog eenige afkoeling veroorzaakte. Over Centraal Europa ligt nog een relatief hoogedruk gebied, waarin echter de barometerstanden vrij laag zijn In Midden-Frankrijk en in Midden-Duitsch- land werd Maandagmorgen nog lichte vorst waargenomen. De weerstoestand blijft nog gecompliceerd en de vooruit zichten zijn moeilijk te beoordeelen. Ten gevolge van de nabijheid van een depressie kerntje is de kans op veranderlijke wind het grootst. Intussohen wordt deze hoogdrukrug nabij Ysland en de Farüer en de Shet- laüds weer door de depressie aangetast. Ook over Noord-Scandinavië verscheen weer een depressie, terwijl over Finland en Midden Scandinavië nog een onbetee- keuende rug van hoogen druk ligt. Het vriest vooral iu Zweden nog streng. De bewolking zal in de vochtige lucht wel zwaar blijven met lichte neerslag. In de temperatuur treden nog geen groote veranderingen in. WEERBERICHT Hoogste banoimeterst.: 758,8 te Blac'ksod Laagste 741,3 te Röst Verwlaidht tot den avoind Van 3 Maart: ZWakke tot (miatige veranderlijke en uit- cenloopende 'wind, betrokken tot (zwaar bewolkt, waflrscliijinl/k eenige neerslag, Weinig verandering in temipera (uur. Zon op: Zon on der 3 Maart 6.43 5.41 Barometerstand van hedenmiddag 2 uuf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 9