ZIERIKZE ESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 2 MAART 1936 OPGENOl ZIEMKZEESCHE COURANT H.B.S.-avond De Kern ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar f10,Afzonderlijke Dummers 5 oent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. i. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12957 ADVERTENTIEN. tan 1—-3 regela 60 oent, yan 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. By oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur KODO Het geheim van de Japansche ontwikkeling „Wij aarzelen! niet te verklaren, dat wjjj een volk' tfan soldaten pjw strijdend voor de zaak van Kodo en zijn verheven mo raal!" (Araki op 16 Mei 1931.) Het ontbreekt niet aan pogingen, de Japansche toestanden en gebeurtenissen te vergelijken met Europeesche verschijn selen. Men noemt de beide groot ste parlementaire {partijen „conservatief" en „liberaal", hoewel noch de Seijoekai het een, noch de Minseito het andere is. (Men betitelt de tegen het parlemen taire systeem rebelleerende jonge offi cieren eenvoudig als „militairisten" en de laatste regeerimgen als „extra-parle mentair". Zekere kringen zoiuden „reli- eus" en andere weer „keizersgezind" zijn. Mas/ dit alles raakt de kern van de zaak .niet. Ze zijn gedicteerd door de bij ons gebruikelijke opvattir£.en over politieke realiteiten. En daarom kunnen wij ons geen duidelijke voorstelling ma ken van de eigenlijke drijfveeren van de Japansche ontwikkeling. Staat, r e lig i e en ras zijn voor den Japanner een ondeelbare drieeeniheid, die in. de persoon van Mikado vleesch en bloed is geworden. Volgons de Japan- schemytholoigie zlofu de Zonnegodin te gen de bewoners van het laftd van de Rijzende Zon gezegd hebben: „Mijne kin deren. in Uw hoedanigheid van goden zult ge regeeren!" Er is geen Japanner .te vinden, die niet aan zijn goddelijken Oorsprong (gjelqof t. Dergelijke opvattingen hebben een geestelijke en politieke at mosfeer geschapen, die met Europeesdhe verhoudingen niet te vergelijken is. De opening van de Japansche ideeënwereld voor de Europeesdhe mentaliteit, voor Europeesche gebruiken, voor de politieke normen van den Wes terling, hebben weliswaar uiterlijke ver anderingen tengevolge gehad, doch de fondamenten van het Japansche wezen hebben zij geenszins vermogen te be roeren: in ieder geval tot nog toe niet. Maar de wervelstorm van al dat miejuwe dat ongewone heeft er toch toe geleid, dat men een -groot gevaar is gaan zien in het overnemen van vreemde Cultuur goederen. En daarom is in breede lagen van het Japansche volk de wensch ont staan, bij de bestrijding van de dagelijks grooter wordende moeilijkheden hott de wortels van eigen 'kracht terug; te keeren: alles te benutten, wat aan vreemde voort brengselen zonder schade gebruikt kan worden en alles vernietigen, wat de in- ncrliike kracht van het rijk zon hunnen aantasten. Araki over den Kodo Deze reniaissanc'e van de joude Jaipian- sefhen cJultnur is tot uitdrukking gekomen in den „Kodo". Reeds op 16 Mei 1931 gaf de minister van Oorlojg, Araki, in een grcöte redevoering bijzonderheden over deze wereldaanschouwing van het moderne Japan: „Wij Japanners vreezen geen bloed en aarzelen niet, ons leven voor gerechtig heid te geven;. Ons centrum is het kei zerlijk Ihiuis en in dit feit ligt een wonder lijke kracht. Inderdaad is zijne majesteit de verpersoonlijking van de Jaipansdhe moraal. In den laatsten tijd edhiter schijnt de brandende nationale geest te verdwij nen. Kapitalisten vergaren enorme ver mogens ten nadeele van het volk. Politici vergelen de belangen van deen staat en jagen- partijvoordeelen na. De oorzaak van dit alles is eenvoudig gienoeg te ver klaren. Het Japansche volk heeft Zijn zelfbewustzijn verloren en het juiste be grip voor land en keizer vergeten. Wal moet er van een Japan terechtkomen, dat zijn verheven geest vergeet? Wan neer het land weer door denzelfden grooten g(eest verlicht zal worden, koimfc de tijd, dat alle volkeren ter wereld naar onzeri Kodo zullen mioeten oipziem Kodo, het groote ideaal van de Japansche natie, is zoo rijk aan inhoud, dat het over de geheele wereld verbreid moet worden zelfs met het zwaard!" Het Zijn vooral de jonge officieren, de studenten en al die kringen, die een wederopstanding van den ouden Jajpa.n- sdhen, geest en een concentratie van alle positieve krachten wenschen, die geheel im dit fanatieke geloof opgaan. Niet min der dan vijf Japansche minister-presiden ten Zijn in de laatste jaren door hup handen ter dpod gebracht, omdat zij' na,ar de meening van deze fanatici niet ge noeg voor het welpijn van 'het land ge daan hadden. Op den «dag van de laat- U komt toch ook op de In de Concertzaal Woensdag 11 Maart, 8 uur precies Kaarten a f 0,25 bij de leerlingen Plaatsbespreking a f 0,10 van 12-1 u. voovrt te gaainl het (wlelzijn van mijn mede- mensöhen te bevorderen. Dat de toekomst vrede en een gqed iwiederZijidsch begrip moge brengen over de geheele Iwlereld en welvaart en geluk nam het Britsche volk, ten dat iwlij ion-ze erfenis waardig mogen betqopen. ste verkiezingen werd professor Mjnpbe Vermood, omdat hij verklaard had, dat de keizer slechts orgaan van den staat was en niet de incarnatie van een god- deli]ken wil. Ongekende energieën zijn ontvlamd. Of dit echtex" niet terzelfder tijd even groote of nog groeitere energieën bij de tegen standers van Japan in alle deeleni van de iwlereld aal ontketenen, kan eerst de toekomst bewlijzen. Hitler's aanbod aan Frankrijk Hoe zal men reageeren? Het persgesprek, dat Hitier aan een verslaggever van de „Paris Midi" heeft toegestaan, en waarvan wij de voprnaam- piass,ages reeds meldden:, heeft uiteraahd in-Frankrijk groote belangstelling gewekt. Het is niet de eerste maal, dat de Duitsche rijkskanselier vriendelijke woor-- den. tot Frankrijk richt en dat hij open lijk zijn vredelievende bedoelingen /uit spreekt, doch nog nooit was zijn beroep op- de nabuurnatie zoo dringend en zijn toom ziqo. hartstochtelijk van overtuigings- wil. Op een of' andere manier zal opi dit aanbod gereageerd moeten worden. Men kan het niet'zonder gevaar geheel en al als lucht beschouwen. En zelfs rekening Houdend met de mogelijkheid, dat Hitier alleen- en uitsluitend een laatste poging heeft willen doen iqmi ide ratificatie van het Fransch-Russiscihe pact dpor den Se-, naat te verhinderen (of althans te bemoei lijken, helt men toch in wijde kringen tot de meening over, dat getracht moei' worden, met deze verklaringen als uit gangspunt, tot een betere Fransch—D,uit- sche verstandhouding te komen. Zal dit ook in de practijk mogelijk blijken? Men kan zich moeilijk aan den indruk onttrekken, dat Hitler's verkla ringen öf te laat öf te vroeg zijn ge komen. Te laat, omdat Laval, wiens in tiemste gedachten, in de door Hitier uit gestippelde richtingen gingen, niet meer aan het hoofd van Frankrijks buitenland- 'sdtoe politiek staat; te vroeg, omdat de Framische diplomatie zich op het «ogen blik weer op het terrein, beweegt, dat vlo,or de doior den, Fulhrer gewen,schte toenadering niet ,als uitermate [gunstig beschouwd !kan worden. Een. affectieve toenadering tot Duitsch- laind zou naar talie Waarschijnlijkheid met den prijs tot het opgeven der allian ties in, Oost- en Centraal-Eurppa en op den, Balkan moeten worden gekocht. Die toenadering zou een r vol klom en ver schuiving in de im'iaehtsverho'u- d i ir. gen in Europa tengevolge hebben. Edward VIII voor de radio Voortzetting van zijn vader's politiek De BngelscbeSkoining EdWard VIII heeft Zondagmiddag z'ijm eerste radio,-rekte ,uit- gespmken sinds Zijn troonsbestijging. Na hulde te hebben gebracht aan iwlijlen z:ijn vader en na begroetingswoorden te hebben gesproken tot de prinsen en het volk vain Indië, zei de de koining: Kioningin Mary, imlijin fajmh'ie en ikzelf hebben een grootten steun gehad in de betuigingen van ernstige deelneming welke uit alle deelen der Wereld tot ons zijn gekomen. Wij tZullein de sympathiebetuigingen, wielke wij vaini duizenden personen hebben mogen ontvangen, niet| alleen uit het Brit sche rijk, doch o|ojk uit den vreemde, nooit vergeten. Het its ons buitengawiqqn aangenaam te iwieten, hoezeer de grqoite politiek van imiijin vader Iwierd gewaardeerd. Op miij rust de taak zijin Iwlerk voort te zetten. Ik ben, bij de meesten uw'er bekend als prins van Wales, dat wil zeggen, als de main, die gedurende (den ooirliog en daarna de gelegenheid heeft gehad in Coinicamt te kom'en met de volken van bijna alle landen der aarde en hun te leeren kennen. Hoewiel ik tot u spreek als k|otning, ben ik nogl steeds dezelfde, en mvijn voort durend streven zal er op gericht zijn, De Britsche defensieplannen Het luchtwapen heeft Engeland's positie geheel veranderd- AUSTEN CHAMBERLAIN. In een rede te Birmingham heeft Sir Auster Chamberlain met de defensie plannen der regeering zijn volledige in stemming betuigd. Hij zeide dat iedereen een overtuigd was, dat Engeland geen oorlogszuchtige bedoelingen had, want het had ontwapend in de hoop dat het gegeven voorbeeld door andere groote naties zou gevolgd worden, maar die verwachting was door allerlei omstandig heden niet in vervulling gegaan. Op hetzelfde oogenblik waarop Enge land en Frankrijk, (met instemming van Italië, de Duitsche regeering hadden uit- genoodigd deel te nemen aan een con ferentie op voet Van gelijkheid, o|mJ van gedachten te wisselen over een gemeen schappelijke beperking van bewapening en zoodoende hoofdstuk V van het Ver drag van Versailles te herzien, op dat zelfde oogenblik had Duitschland zijn uittreden uit den Volkenbond aangekon digd en had verklaard dat het zich niet langer gebonden achtte door die bepalingen en zou handelen zooals het goeddacht. Duitschland was nu weer bezig het sterkste leger in Europa te forceeren, nadat het van tevoren reeds in ongeloof lijk korten tijd een geweldige luchtmacht had georganiseerd. Duitschland had zijn geheele geweldige industrieele capaciteit aan het werk gezet voor de productie van oorlogsmiddelen. En in redevoerin gen en voorbeelden beluisterde men weer de oude stelling van macht door geweld. Dat waren feiten, die Engeland in het belang van zijn eigen veiligheid niet langer mocht negeeren. Het betrekkelijk nieuwe luchtwapen had de insulaire po sitie van Engeland volkomen veranderd en de veiligheid voor invasie op losse schroeven geplaatst. Deze nieuwe factor, dat nieuwe ge vaar stelde Engeland voor nieuwe vraag stukken en verplichtte het tot een nieuw onderzoek naar het doel, waarvoor de drie takken der defensie in het leven goed dacht. De Oorlog in Oost-Afrika Italiaansche successen op 't Noordfront Maarschalk Badoglicn telegrafeert, dat de tweede veldslag in, Tembien 'dioor de Italiaansche legers is gewonnen. Ras Kassa's troepen zijn verslagen. De strijd in Tembien, die op 27 Fe bruari begonnen en op 29 Februari des avonds geëindigd is, beteekent na de overwinning van Enderta opnieuw een Abessijnsche nederlaag aan het noorde lijk froint. De vluchtende legers v,an Ras Kassa en Ras Seyoem worden door de artillerie voortdurend gebombardeerd. De verliezen aan Abessijnsche zijde zou den eenige duizenden man bedragen. De Italianen verloren eenige honderden man schappen. Een radiogram van den oorlogscorres pondent van het Duitsche nieuwsbureau vermeldt: Sinds Vrijdag is aan het Noordelijk front in Abessinië een groote Italiaan sche militaire actie aan den gang, welke ten doel heeft de legers van Ras Kassa en van Ras Seyoem te omsingelen. In, het toopfdkwlartier is ,mien van meening, dat dit doel zoo goed als bereikt is en, dait Imien kan zeggen, dat de Abessijnsche troepen aan het noorde lijk front verslagen zijn. Tegelijk met den opmarsch van het eerste legerkorps, welke leidde tot de bezetting van den Amba Aladzji, heeft het korps inheemsche troepen, een groot- sche actie ingezet tegen Ras Kassa en Ras Seyoum, die met ongeveer 70.000 man, voortdurend pogingen ondernam door te breker, in de richting van Haus- sien. Terwijl het derde legerkorps ten Zuiden van de rivier Ghewa opereerde, arriveerde het inheemsche korps ten N. van Abbi Addi. Op 28 Februari kon de Abessijnsche stelling op den Work Amba („goudberg") bij een verrassenden storm aanval worden genomen. Alpenjagers en zwarthemden, die ge detacheerd zijn bij het korps inheemsche troepen hebben niet opgemerkt doior den vijand, den bijna 2000 M. hoogen berg rug bestegen. Zij verdreven den geheel verrasten vijand in een bloedig bajonet gevecht. Niettegenstaande het krachtig artille rie- en vluigtuigbombardement, waardoor de Abessiniërs werden weggemaaid, pro beerden zij den geheelen dag door de stelling opnieuw te bestormen. Des avonds moesten zij evenwel onder den krachtigen druk der Italianen het veld ruimen, met achterlating van 3000 gesneuvelden, ojw'. een ooimimiajidiant en vijf ondercommandanten. De Italiaansche verliezen bedroegen dien dag ongeveer 500 gesneuvelden. De Nederlandsche ambulance in Abessinië Hieronder volgt een overzicht van de lotgevallen van de Nederlandsche ambu lance in Abessinië aan de hand van de rapporten, welke de leider, dr. Winckel, aan het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis regelmatig doet toekomen. De thans ontvangen rapporten betref fen de week van Zaterdag 1 tot en met Zaterdag 8 Februari. Op Zaterdag 1 Februari was de apo theek vrijwel in orde, zoo schrijft dr. Winckel, en het laboratorium geheel in orde. De doktoren konden dien dag be ginnen met het onderzoek naar de bloed groepen der bevolking. Ook werd de post van de ambulance bij den secreta ris van den Negus bezorgd. Wanneer deze verzonden wordt, is een andere kwestie, zoo voegt dr. Winckel hier la coniek aam toe. De vrachtauto's waren nog steeds niet in Addis Abeba aange komen. Zij waren halverwege in den modder blijven steken. Diner bij den Negus Op Zondag 2 Februari werden vele bezoekers ontvangen. Des middags was er een uitnoodiging' voor alle leden voor eera diner bij den Negus. Wij' tc[gjen er al len in tuniek heen, gehaald em weer thuis gebracht door hofauto's. De heer De Vries zat links en dr. Winckel rechts van den Negus. Er werden geen toespra ken aan tafel gehouden en ook na het j diner onderhield de Negus zich nogl eenigen tijd met hen. Op Maandag 3 Februari werd bericht ontvangen, dat de auto's welke op den weg DessieAddis Abeba waren blijven steken, er in geslaagd zijn den tocht voort te zetten, zoodat zij wellicht dien l Addis Abeba zouden kunnen be reiken. De Negus had zijn bezoek tegen den vogenden dag halfvijf aangekondigd. Voorts werd nog uit Addis Abeba be richt ontvangen, dat dr. Belmonte ver moedelijk Dinsdag per vliegtuig in Dessie zou komen en dat de vrachtauto's zou- den volgen met het laatste deel der uitrusting. De zorg voor de zieken vertrouwde de leider toe aan de doktoren van Schel ven en van der Does, ieder de helft; 22 der patiënten bleken afkomstig te zijn van het bombardement van Waldia, de anderen waren onderweg door de auto's medegenomen. Bijna allen hebben gecompliceerde fracturen door bomscher ven, en zijn zwaar geïnfecteerd. Dinsdag 4 Februari kwam de heer Junod in het kamp aan. Hij had een moeilijken en langdurigen tocht gehad. De Negus bezoekt het kamp Het bezoek van den Negus, dat tegen half vijf aangekondigd was, was ver vroegd tot half elf. Dr. Winckel ontving De Japansche wereld beschouwing Hitler's aanbod aan Frankrijk Britsche Defensieplannen De slag in Tembien De eerste radiorede van Edward VIII Sportuitslagen Z.M. aan den ingang van het terrein; de andere leden der ambulance waren aan het werk gebleven. Achtereenvol gens werden bezocht de beide ziekenza len, operatiekamer, apotheek, laborato rium, medisch magazijn en een tenten kamp. Wij hadden gedacht, zoo schrijft dr. Winckel, in onze eettent een glas champagne te offreeren, doch Z.M. ver klaarde, dit tot zijn leedwezen niet te kunnen accepteeren, daar hij vastte. Bij het afscheidnemen verklaarde de Negus ten zeerste voldaan te zijn over de in richting van het kamp en over de ver zorging der patiënten. Het bezoek had een half uur geduurd- Naar het Noorden De Nederlandsche ambulance werd me degedeeld, dat door allerlei ongelukkige omstandigheden het geheele Noorder front ontbloot is van artsen, zoodat het van het hoogste gewicht is, dat de Ne derlandsche en de Britsche ambulance geheel of gedeeltelijk zoover naar het Noorden trekken, als met de veiligheids eisehen overeen te brengen is. Dr. Ju nod zou den volgenden dag naar Waldia, naar de Britten, gaan. Dr. Winckel sprak met hem af om mede te gaan. (Blijkens het rapport van Woensdag heeft dr. Winckel aan dit voornemen echter geen gevolg kunnen geven, daar hij een aanval van malaria kreeg en den geheelen dag met koorts te bed lag. Des middags kregen de Nederlan ders nog twee zieken van de Britsche ambulance. De Engelschen trokken Noord waarts en konden deze ernstige patiën ten, verdachte vlektyphus, niet meenemen. Donderdag 6 Februari was zoo staat in de rapporten vermeld nog altijd niets van dr. Belmonte vernomen en evenmin van de vrachtauto's. Des avonds liet de Negus geschenken voor de ambulance bezorgen: een vette os, 4 balen meel, een blik (18 L.) vol ho ning en een blik met boter. Vrijdag en Zaterdag werd alles in orde gebracht voor het vertrek der eerste eenheid. De heer Veeneklaas zou niet mee kunnen gaan, daar hij ziek was. Gelukkig was zijn ongesteldheid niet ernstig, doch hij zal toch eenige dagen het bed moeten houden. KORTE BERICHTEN Versch brood aan het ontbijt Ter voprklomkiig van misverstand, dat o.m. gewekt zoiu kunnen zijn dqoir een publicatie van het Comité van Actie voor Versch brood aan het ontbijt, deelt het Bureau van den Koninkl- Nederl. Mid denstandsbond mede, dat het Hoofdbe stuur, hoewel uit algemeen oogpunt sym- piajthiseerend (met het denkbeeld, besloten heeft om organisatorische redenen zich te onthouden van het voeren van open lijke actie totdat het zich een oordeel heeft hunnen vormen omtrent het resul taat van het referendum, dat door de nationale .bakkers 'bonden onder !hiu,n leden zal worden gehouden. Hiervan werd aan genoemd comité mededeeling gedaan. De voorraad vleesch in blik De perscommissie uit den Ned. Slagers- bond behandelt in een communiqué de vraag: Wat dient te geschieden als de voorraad rundvleesch in blik uitgeput is? Men komt daarin tot de conclusie, dat een hernieuwde afslachting ook econo misch niet te verdedigen is en dat de afschaffing vian de crisisheffing het ver bruik van rundvleesch kan helpen be vorderen. De vleeschprijzen zijn dan laag en binnen ieders bereik. Dit is beter, dan door bestendiging van de heffing een distributie van vleesch, in welken vornn ook, te handhaven. Leger des Heils Het jaarboek 1936 vialn het Leger des Heils legt in zijn 168 compres gedrukte bladzijden al getuigenis af van den groo-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 7