ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 29 FEBRUARI 1936 Km OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT BINNENLAND De Kern Uit Stad en Provincie ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikxee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Alzonderlijke nummers 5 oent - Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12956 ADVERTENTIENi an 13 regels 60 cent, ran 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Angst voor het nieuwe Klachten over den tijd ln alle tijden hebben de menschen ge varen gezien in moderne uitvindingen. Toen het schrift werd uitgevonden, gisp ten verscheiden menschen die uitvinding, welke in veler oogen niet gewettigd was. Men beweerde, dat het schrift aan het geheugen de gelegenheid tot oefening ontnam en dat het den geest traag zou maken. De vrienden van den ouden tijd ver heerlijkten de oude methodes, zonder het schrift van buiten te leeren en schreven zij, aldus Plato, de Grieksche wijs geer, aan deze nieuwigheden het verval dei zeden en den verkeerden geest bij de jeugc toe. Altijd hebben de oude menschen aan nieuwe, in hun oogen gevaarlijke en kwade uitvindingen den verkeerden geest der jeugd verweten en altijd hebben zij voorspeld, dat die veranderingen zouden leiden tot den ondergang van. het men- schelijk geslacht. Iedere nieuwe vinding heeft een poos het evenwicht verstoord, omdat de men schen een bepaalden tijd noodig hadden om zich aan de uitvindingen aan te passen. Toen de vuursteenen bijl was uitge vonden, hebben de mannen uit dien tijd waarschijnlijk een soort werkloosheids crisis doorleefd en toen Columbus Ame rika ontdekt had, was er een crisis bij de zeelieden in de oude wereldzee. Zonder twijfel deden deze crises de menschen vreezen, dat de groote en schoone periode der menschelijke bescha ving teneinde was, zoodat, afgezien van eenige zeldzame momenten van klassieke stabiliteit, de menschen altijd aan hun eigen tijd hebben getwijfeld. En steeds hebben ze het verleden ver vormd tot een beeld van hun eigen ver vormde wenschen. Dat verleden kan, evenals de toekomst, een soort hersenschim worden, elk tijd perk vervormt het verleden van zijn eigen verlangens. „De geschiedenis", zegt een Engelsch schrijver, „is niet een stabiele beschrij ving van het verleden; zij verandert met de droomen van hen, die haar samen stellen". Voor de menschen der Renaissance wa ren de Grieken en de Romeinen vooral beeldhouwers, bouwmeesters, philosophen of geschiedkundigen; voor menschen van de 18e eeuw werden Griekenland en Rome Republieken der wijzen. Daarna wer den de wilden toonbeelden van politieke en materieele vrijheid; voor de mannen der Revolutie was Rome, Brutus, doch van Napoleon was het Julius Cesar. Toen de monarchistische reactie van 1815 kwam, toen de industrieele bescha ving de menschen ging verschrikken, ging men zoeken naar 'n paradijs in de middeleeuw en. Thans zijn het weer de wilden, die voor de* meer geavanceerde schrijvers de utopie van het verleden vormen. De illusie van het verleden is eeuwig en onvermijdelijk! Of nu de klachten over den tijd waar- _jp wij leven nu waar zijn of niet: zij zijn ""nutteloos! Voor orisw-ellen en voor onze kinderen nog meer, begint het leven nu, en het is, zooals het is. Het heeft geen zin te vragen of de menschen gelukkiger zouden zijn geweest zonder wetenschappelijken vooruitgang, zonder machines, zonder moderne be schaving. Wat baat ons dat? Die dingen zijn er nu eenmaal, het staat niet aan ons ze te verwijderen. Het komt er op aan om, nu de dingen zijn zooals ze zijn, ons leven goed te organiseeren, onze gedachten goed te ordenen, onze kunstwerken goed op te bouwen, opdat wij uit het heden, dat ons allen gegeven is, zooveel geluk en zooveel schoonheid puren als het kan bevatten. Het eerste Schrikkeljaar 29 Februari 1582 Wat ligt meer voor de hand dan in dit schrikkeljaar op den 29sten Februari de geboortedag van dien merkwaardigen dag te herdenken, den dag waaraan het volksbijgeloof allerlei wonderlijke op vattingen vastknoopt? Hij is het stiefkind van den kalender, zooals de kalender op zijn beurt het stiefkind of beter mis schien noghet smartekind is van den historicus. De leek in historische zaken ienkt misschien, dat een datum een datum is en altijd blijven zal, om dat elke dag nu eenmaal een vaste plaats in den kalender inneemt. Niets is minder waar. De dateering is in de verschillende landen in in de verschillen de tijden aan zulke ingrijpende verande ringen onderhevig geweest, dat de nauw keurige vaststelling van een historischen datum naar de regels, welke thans gel den, van den historicus behalve de ken nis van zijn vak tevens die van de re kenkunde verlangt. Wanneer men ons thans vertelt, dat dit of dat historisch feit op dien en dien datum in dit of dit jaar heeft plaats gehad, maken wjj ons gewoonlijk niet bewust, hoeveel moeite van vakgeleerden aan die een voudige mededeeling ten grondslag ligt. Dit alles is een gevolg van de wis selende maatstaven, waarmee in den loop der eeuwen de tijd is gemeten. Natuurlijk is het eenvoudig genoeg om dagen bij elkaar op te tellen: de ge regelde afwisseling van dag en nacht is een zekere maatstaf. Maar als men telt, moet men ergens beginnen te tellen, als men het nu eenmaal moet opgeven te beginnen met den eersten dag, waar aan sinds menschenheugenis altijd een andere dag is vooraf gegaan. Vele pri mitieve volken hebben daarom een „eer sten dag" aangewezen, gekenmerkt door de een of andere bijzondere gebeurtenis, van waar af zij zijn begonnen te tellen. Maar dagen zijn kleine tijdseenheden, die op den duur tot enorme getallen aan groeien. Al heel spoedig is men er daarom toe overgegaan groepen van da gen tot grootere tijdseenheden samen te vatten. De tijd, die tusschen twee volle of twee nieuwe manen verloopt, vormt eveneens een vaste tijdseenheid en men begon te rekenen met manen en da teerde: de zooveelste dag van de zoo- veelste maan(d). Weer later werd het jaar ontdekt, d.i. de tijd, dien de zon noodig heeft om precies dezelfde plaats in onzen he mel in te nemen, een tijd, die tevens wordt gekenmerkt door het geregeld ver loop van de seizoenen. Het spreekt van zelf, dat reeds een vrij groote astro nomische kennis wordt vereischt om te kunnen bepalen op welk tijdstip de zon op precies dezelfde plaats in den hemel is teruggekeerd, want precies wil hier zeggen op de minuut en de seconde nauwkeurig. Daarom heeft het ook vrij lang geduurd voor men precies wist hoe lang een jaar eigenlijk is. Thans weten wij, dat een jaar 365 dagen, 5 uren, 48 minuten en 46 seconden duurt. Het spreekt vanzelf, dat het dwaasheid zou zijn op dezen duur een kalender te baseeren; men is het er van het begin af over eens geweest, dat het jaar steeds zou moeten bestaan uit een ge heel aantal dagen. Daar het niet mo gelijk is het kalenderjaar geheel in over eenstemming te brengen met het zonne jaar, heeft men er, natuurlijk na vele misslagen en niet dan nadat de kalender grondig in de war was geraakt, dit op gevonden, het jaar geen vast aantal da gen te geven, maar van tijd tot tijd van den regel van 365 dagen af te wijken en er een extra dag bij te geven. Zooals men zelf aan de hand van het hierboven gegeven cijfer kan uitre kenen, moet die dag ongeveer eenmaal in de vier jaar worden ingeschoven. On geveer, want in werkelijkheid wordt de ongelijkheid pas dan vrijwel opgeheven, wanneer in 33 jaar acht dagen worden ingeschoven. Het zou ons te ver voeren hierop thans verder in te gaan. Voor ons is alleen van belang, dat de in deeling van den kalender met schrikkel jaren, zooals wij die thans kennen, ten naastenbij zoo is voorgeschreven door paus Gregorius in 1582 en daarom de Gregoriaansche tijdrekening wordt ge noemd. Het eene later, het andere vroe ger, hebben alle christelijke landen de zen kalender ingevoerd. Een interview met Hitier Franschen en Duitschers geen erfvijanden Bertrand de Jouvenel heeft Vi0|0|r de Piaris Midi een onderhoud |m!et Hitler gehad, wiaarin dezie in de eerste plaats het Wantrouwen te niet wilde doien, dat de plaatsen iu'Meim (Kafmlpf oiver Frankrijk hier laten, in wieerwil van alle vredelie vende W(oorden, die hij jegens Frankrijk gesproken heeft. Hij loochende in ,r|o(nde woorden, dat Franschen en Duitschers erfvijanden zijn. Het Duitsdhe volk is hem. in een veel «moeilijker gevial, wiaar een Verzoening is getroffen, die |m!et Piolen fn.I. gevolgd. Een zelfde ontspanning streeft hij (m'et Frank rijk mia. „Het is niet goed, dat de volken hun geestkracht in onvruchtbaren haiat verslijten'-. Hij herinnerde de Jouvenel opnieu'w aan de omstandigheden, wjaarin hij M e i n Koim'pf schreef: Hij zat toen gevangen en de Franschen stonden in het Roerge bied. „Op het oogenblik is er geen reden meer tot een con- flic t". Een reconstructie van het boek acht hij' overbodig nu hij' zijn 'buitenlandschie po litiek geheel en al Op verzloening met Frankrijk richt. „De> Duitsche pers spreekt enkel met sympathie over Frankrijk. De overeenstemming imloet haar beslag krij gen, wie oak aan het hiojofd van beide volken staat". Het gesprek kwlaim' toen oip het FranscJh- Russisch verdrag, dat zijns inziens een betreurenswaardigen nieuwen toestand schiep. Tenslotte vestigde Hitier er de aan dacht op, dat nooiit een Duitsche regeer der de Franschen zfoioi dikwijls vredelie vende aanbiedingen gedaan heeft. „Het is nu of no|0|it de gelegenheid de hypotheek af te lossen die (o|p Frankrijk's geschiedenis /drukt* Laat ons [vrienden zijn!'" Prof. Aalberse over ons parlementaire stelsel Ons volk politiek meerderjarig De voorzitter der R.K. Kamerfractie, prof. imr. P. S. M. Aalberse, heeft, in een vergadering van den partijraad der R.K. Staatspartij, een beschouwing ge houden over den algemeenen staatkun digen toestand en het parlementaire werk. Het principieele standpunt in dezen der katholieke staatspartij behandelde professor Aalberse allereerst. Het begin selprogram spreekt zich niet uit voor een bepaalden staatsvorm. Doel van den staat is volgens Thomas van Aquino, het algemeen welzijn, en de beste staats vorm is dus die, welke het best het staatsdoel bereikt. Ieder der drie hoofdvormen: monar chie, aristocratie en democratie kan in een bepaald land voor dat land de beste vorm zijn, doch men dient er voor te zorgen, dat zij niet ontaarden kun nen. De beste staatsvorm is dan volgens Thomas de vermenging der drie vor men de constitutioneele mon ar- chie. De ervaring heeft geleerd, dat deze vermengde staatsvorm de beste is voor ons land. Leiderschap afgekeurd Het streven naar een absoluut leider schap is, gelet op den vrijheidszin van het Nederlandsche volk, dat zijn beste uitdrukking vindt in ons constitutioneele koningschap, het meest anti-nationale in de zich noemende nationaal-socialisti- sche beweging. Daarbij bedenke men, dat men wel weet hoe men een dictator krijgt, doch niet hoe men hem kwijt raakt, als hij misbruik maakt van zijn macht. Voor ons volk willen wij niet een absoluut koningschap, maar ook niet een uit het duister voortgekomen traditie- loos dictator. Ons volk is in poli- tieken zin meerderjarig, 't heeft recht op behoud van zijn medezeggen schap, uitgedrukt in de rechten van zijn parlement. j Tegen het parlementaire stelsel, zoo als wij dat kennen, worden nu vele grieven aangevoerd, doch dit is altijd zoo geweest. Die critiek komt veelal van volkomen onbevoegden. De uiterste noodzaak j Er is een meerderheid tegen het eco nomisch beleid der regeering, doch die meerderheid is niet hemogeen genoeg om zelf te regeeren. De sociaal-democra ten betwisten dit. Zij meenen, dat zij met ons een regeering konden vormen. I Dr. Nolens heeft indertijd voor een sa- mengaan met hen drie voorwaarden ge- steld: le. De Kamerfractie moest een- stemmig zijn; 2e. Er moest een derde partij meedoen; 3e. Er moest uiterste noodzaak zijn. j Wanneer zal die uiterste nood zaak in ons land aanwezig zijn? Pas dan, wanneer de R.K. een politiek, die wij in het belang van het land noodzakelijk achten, alleen kunnen voe ren door het samengaan met de S.D.A.P. en dan bovendien aan andere groote be langen, zooals de defensie, het buiten gewoon onderwijs, het openbaar gezag en de zedelijkheid geen schade wordt gedaan. Vooraf moeten dus heel wat zekerheden gesteld worden. KORTE BERICHTEN De trek naar de Wieringmeer In de komende weken zullen ongeveer 45 pachters uit verschillende deelen van het land hun pas voltooide boerderijen in de Wieringermeer betrekken en zul len even zoovele nieuwe landbouwbe drijven het werk beginnen. Voor deze 45 pachtbedrijven zijn meer dan 300 gegadigden geweest en de des betreffende dienst wiens ambtenaren de candidaat-pachters persoonlijk bezoeken en zich op de hoogte stellen van al hun omstandigheden, kundigheden als land bouwer, financieele positie en zedelijk gedrag, kon dus bij het toewijzen der beschikbare pachthoeven een strenge se lectie Het parlementaire stelsel functioneert onvoldoende Een ernstiger grief is, dat in ons land het parlementaire stelsel sinds 1925 on voldoende functionneert. Een goed wer kend parlementair stelsel onderstelt een regeeringsmeerderheid en een controlee- rende oppositie, die ieder oogenblik tot de regeermacht geroepen kan worden. Meerderheidsvorming, waaruit de ministers voortkomen, is noodza kelijk voor een goede werking van het stelsel, omdat er dan een heid van gedachten is tusschen kabinet en meerderheid van het parlement. Beveiliging der onbewaakte overwegen De spoorwegen hebben, na zorgvuldig onderzoek van onderscheidene methoden van automatische beveiliging voor onbe waakte overwegen, een dergelijke bevei liging uitgewerkt, welke, voorloopig bij wijze van proef, bij een onbewaakten overweg in een rijksweg tot uitvoering zal komen. Valt deze proef gunstig uit, dan zal deze beveiliging bij de overwe gen in wegen met druk autoverkeer wor den aangebracht. Italië's troepenmacht in Oost-Afrika Het agentschap Stefani deelt mede, dat de begrooting van het ministerie van Oorlog voor 1936-'37 interessante cijfers bevat over de operaties in Oost- Afrika. Op het oogenblik bevinden zich 7 divisies infanterie in Oost-Afrika, ver der de divisie Alpenjagers, verder zes divisies zwarthemden. In totaal tellen deze veertien divisies ongeveer 300.000 man. Hierbij komen nog de inlandsche troepen en werklieden. Voorts zijn onge veer 87000 last- en rijdieren, 11.000 auto's en een millioen ton andere goederen naar Afrika gezonden. Vestigingseischen voor den Middenstand Het vraagstuk der beperking van het aantal punten van fw|aarui't goederen war den gedistribueerd, z'al ter sprake ko men zöiodra het wletsjohfwerp in zake vestigingseischen voior het kleinbedrijf aan de orde koimf. Het ligt in de bedloieling van den minister bij die gelegenheid op dit vraagstuk nader in te giaian. De in diening vian dit wetsontwerp kan binnen kort iwiarden verwacht. Het grootste luchtschip ter wereld De L.Z. 129, het nieuwste produet van de Duitsche Zeppelin reederij, het nieuwis groiote verkeersluchtschip is voiltooid. De luchtreus is in staat om in enkele dagen een groot aantal passagiers, be nevens behoorlijke hoeveelheden post en vracht, van de Oude naar de Nieuiwte Wereld te transporteeren en daarbij den opvarenden alle cioimtfiart van den imlo- dernen Oeeaanstoomer te bieden. Angst voor 't nieuwe 29 Februari, Schrikkeldag Franschen en Duitschers zijn geen erfvijanden Ons volk is politiek meerderjarig De Japansche muiters geven zich over Zuiveldagen te Zierikzee van de jaren 1895-'96 thans geheel is uitgewischt. De minister van onderwijs acht een wettelijke regeling t.o.v. de spelling niet noodzakelijk In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van onderwijs, deelt de minister mee dat de noodzaak van een wettelijke regeling van de spelling hem voorshands niet is gebleken, even min als de noodzaak om de aanschrijving van zijn ambtsvoorganger aan de onder- wijs-inspecteurs inzake de spelling in 't huidige stadium in te trekken. De brug over het Hollandsch Diep De zevende overspanning bestemd voor de verkeersbrug over het Hollandsch Diep zal Dinsdag bij goed weer vervoerd wor den. Te ongeveer half 9 's ochtends zal het brugdeel van de werf van Penn en Bauduin te Dordrecht, waar tevens het achtste deel al bijna gereed ligt, vertrekken. De Wit's transportbedrijf te Rotterdam zal, evenals de vorige keeren geschied is, het vervoer van de over spanning verzorgen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Rome viert feest Te Rome zijn gisteren de vlaggen uit gehangen op het bericht, dat de troepen van maarschalk Badoglio 's ochtends den Amba Aladji bezet hadden en 's avonds trokken fascistische optochten naar de Piazza Venezia om aan hun vreugde uiting te geven. Deze geestdrift gold niet alleen het militaire succes en de daaraan gepaarde hoop, dat het den oorlog zal bekorten, maar ook het feit, dat daarmee het verste punt, dat ook in 1895 bezet was, opnieuw door de Italianen veroverd is, zoodat de smaad De weg der liefde Mej. N., te Ossendreoht (N.Br.), die op 19 Febr. met haar aanstaande, zonder het voorgenomen huwelijk te vol trekken, met dezen op sensationeele wijze naar ADtwerpen vertrok, werd Woensdag avond weder in haar ouderlijk huis terug gebracht. Donderdagmiddag wist zij wederom te ontkomen zij vertrok met de eleotrisohe tram van Ossendreoht naar Antwerpen. Zoodra de vader dit bemerkte, begaf hij zich naar den burgemeester van Ossen dreoht om hem van dit voorval in kennis te stellen en hem te verzoeken te trachten ten tweede male zijn dochter terug te krijgen. Tusschen een dorschmachine bekneld Onder de gemeente Terhey den was gistermiddag de 41-jarige ODgehuwde ar beider Haanskorf op een boerderij bezig met het dorsohen van graan. Daarbij had hij het ongeluk met zijn been tusschen de dorschmachine te geraken. Op zijn gegil schoot men van de boerderij oogenblikkelijk te hulp, doch niet voorkomen kon worden dat het been totaal verbrijzeld werd. De zwaar gewonde man werd in allerijl naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda gebracht, waar men nog getracht heeft het been te amputeeren. Tijdens de operatie is de man echter overleden. ZIERIKZEE. Van der Wekken's slee- perij heeft tot den bouw van een nieuwe verhuisauto besloten, die een zeer groote laadruimte zal krijgen, zoodat de goede ren onbeschadigd zullen kunnen worden vervoerd. Den heer J. M. Plaum1 is den bouwl opgedragen. In aansluiting op ons bericht van de vorige week deelt de Radiocen trale ons mede, dat de proeven met het gerichte antennesysteem zijn afgeloo- pen. Aanvankelijk stond men voor on verwachte moeilijkheden, doch deze zijn thans alle opgelost. Na het in bedrijf nemen van de nieuwe ontvanginstallatie, zal de storing van Brasov tot het ver leden behooren. Met dit al is de 1875 Meter golf ech ter nog niet vrij van bijgeluiden, want het Finsche station Lathi, waarvan de golflengte maar heel weinig met die van de Nederlandsche lange golf ver schilt, treedt nu en dan ook nog sto rend op. Deze storing is echter lang zoo hinderlijk niet als die van Brasov

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1