ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936 OPGENO] ZIERIKZEESCHE COURANT EERSTE BLAD DIENSTPLICHT. Werk! De Kern ABONNEMENT: 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent Veraohijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12955 ADVERTENTIEN. v&n 13 regels 60 oent, van 4 regels en - daarboven 20 oent per regel. Reolames 30 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Uitspraak inzake vrijstelling. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter algemeene kennis, dat bij be schikking van den Minister van Defensie d.d. 18 Februari 1936, Vile afdeeling, No. 221 V, aan WILLEM KLIPPEL, in geschrevene voor den dienstplicht der lichting 1935, met ingang van 16 Maart 1936 voor goed vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens kostwin nerschap. Omtrent het indienen van het ver zoekschrift, waarbij tegen deze uitspraak in beroep wordt gekomen, wordt ver wezen naar de bekendmaking, aangeplakt aan het Gemeentehuis. Zierikzee, 27 Februari 1936. De Burgemeester, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. zich er over, dat de verovering van de noordelijke Chineesche provincies niet geheel ten uitvoer is gebracht. Zij zijn van meening, dat twee jaren geleden de Japansche overwinning op het Azia tische continent vaststond, terwijl sinds steeds remmender is ;gaam werken, tot spijt van de Japansche vechtjassen. De militaire staatsgreep in Japan De achtergrond Het bloedige drama, dat zich te Tokio heeft afgespeeld de staatsgreep van een militaire kliek, waaraan de minister president en twee andere leden van het kabinet ten offer vielen kan iemand, die de ontwikkeling der dingen in Ja pan wat nauwkeuriger gevolgd heeft, moeilijk verrassen. Op den dag na de verkiezingen, die negen dagen voor den staatsgreep plaats vonden, citeerde de Russische pers triom fantelijk eenige zinnen uit een artikel, verschenen in het proletarische dagblad „Niako", dat uit het feit, dat de linksche partijen hun stemmenaantal verveelvou digd hadden de navolgende conclusie trok: „Het feit, dat wij bij deze ver kiezingen een groot succes hebben kun nen boeken, moet de geprikkeldheid van de militaire kliek -tot paroxisme doe.\ stijgen. Er bestaat voor ons geen twijfel aan, dat zij spoedig van woorden tot daden zullen overgaan en met geweld een poging zullen ondernemen, om het half-constitutioneele regime door een dic tatuur te vervangen". Acht dagen later is deze voorspelling waarheid geworden. Maar de oorzaak van dezen staatsgreep is zeker niet en kel en alleen in de successen van de linkerpartijen bij de laatste verkiezingen te zoeken. Dit succes is overigens ook slechts relatief, dat de partij ook thans nog slechts over 36 van de 500 man daten de beschikking heeft. De ware oorzaak is veeleer gelegen in de neder laag van de groote reactionaire Seiyoe- kai-partij. Sinds 1932 wordt Japan door een ex tra-parlementair kabinet gereageerd, waar van het voorzitterschap eerst bij graaf Saito en later bij den thans vermoor den Okada berustte. De liberale min derheid in het parlement (de Minseito- partij) heeft de regeering steeds onder steund, terwijl de rechtsche meerderheid (Seiyoekai) haar steeds weer het ver trouwen weigerde. De verkiezingen moes ten Tiu juist aan dezen lonhoudbaren toestand een einde maken. En inderdaad zijn na de verkiezingen 'r'Ie inderdaad zijn na de verkiezingen de meerderheidsverhoudingen geheel veran derd de Minseitopartij won 87 zetels, terwijl de Seiyoekai er 93 verloor, zoo- da+ de liberalen thans de meerderheid hebben. Onder deze omstandigheden viel er op de rekenen, dat de regeering thans door een parlementaire meerderheid ge steund, zich spoedig van de militaire voogdij zou verlossen. Haar meest kun dige lid, de eveneens bij den staatsgreep vermoorden minister van Financiën Ta- kahasji, wiens energieke verdediging van den yen bekend is, had reeds verklaard, dat hij iedere verhooging der militaire credieten zei weigeren. Deze verklaring was de vonk, die het kruitvat tot ex plosie bracht. Reeds jarenlang wierpen de ultra-na tionalistische militairisten de regeering weifelmoedigheid tegenover het „Russi sche gevaar" en den „Chineeschen chaos"- voor. De militairen hadden het liefst reeds in het jaar 1934 een aanvang (ge maakt met den oorlog tegen Rusland. Sindsdien stelden deze kringen met groeienden onwil het verminderen van den Japanschen invloed in Mantsjoekwo vast. Nog meer bekladen de militairen De burgerij en haar zending Een merkwaardige rede Op 22 Febr. j.l. hield de bekenide Fransche politicus van rechts Paul Rey- naud een merkwaardige rede over „de ingebreke-blijving van de burgerij", wel ke door een uitgelezen burgerpubliek.... toegejuicht werd! De talentvolle spreker begon met haar er van te beschuldigen, dat zij in haar zending tekort geschoten is! Vroeger was zij vruchtbaar, maar thans geeft zij zich over aan pessimisme. „Erger nog: zij schijnt haar eigen begrafenis te volgen". Verder verwijt hij de burgerij, haar eigen parlementaire regiem te verloo chenen. De burger die naar fascisme verlangt, is volgens Reynaud een tamelijk grap pige verschijning, daar het fascisme de burgerij ten onder brengt. De bourgeoisie is verantwoordelijk voor het dreigende staatsbankroet, want zij haat alle goede hervormers, critiseert en lastert die. „Wie niet denkt zooals zij, wordt als publiek vijand beschouwd". Tegenover deze achterlijken stelt hij de Engelsche burgerij, die voor alles groote belangstelling toont. „Toch", zegt hij, heeft onze (de Fransche) bourgeoisie de Revolutie (van 1789) gemaakt. Zij heeft onze geschiedenis met groote namen ver rijkt". Hij schildert de heerschende wan hoop, verwerpt de decreet-wetten en wil aanpassing van de munt. De crisis van economischen aard De ergste fout van de burgerij is, te blijven gelooven dat de crisis van poli- tieken aard is, terwijl die economisch is. Vervolgens verwijt hij de gemiddelde Fransche burger niets van de buit en - landsche politiek te begrijpen. B.v. dat het onbegonnen werk is den vrede te willen grondvesten buiten de Volken bond om. Ook dat thans het beginsel van de collectieve veiligheid de grond slagen van onze politiek moet uitmaken. Spreker noemt het een dwaling, haast een misdaad, dat de Fransche burgerij vrijwillig de opinie van de Engelsche volksmassa verwaarloost. Men kan daaraan toevoegen dat zij hetzelfde doet met de opinie van het eigen volk, wat Ministerpresident Sarraut haar vertegenwoordigers in de Kamer als volgt voorhield: „De tijd is voorbij, dat de arbeidersmassa's enkel de z.g. maag-refexen kenden: thans leven zij met het hart en de geest, wat gij ver geet". Verder verwijt Paul Reynaud de bur gerij, die de teugels van het bewind houdt, dat zij het leger niet voldoende aanpast aan de nieuwe eischen (moto- risatie). En tenslotte, dat zij de toekomst van het geslacht verwaarloost. Hij wil dat er spoedig een opbouwend programma komt. Daartoe zijn noodig: durf en moed. „Pas op! Een maatschappij, waarin de jeugd tevergeefs haar plaats zoekt, wordt door een nabije uitbarsting bedreigd". „L'Oeuvre" merkt daarbij op, dat er in Frankrijk nog wel burgers zijn, maar dat er geen burgerij meer bestaat /Koopt tandpasta uit eigen land Dat geeft meer werk in Nederland". //IVOROL" De Nederlandsohe Frankrijk en Rusland defensief verbonden De Fransche Kamer heeft gisteren een zeer belangrijke beslissing genomen. Ze heeft n.l. het Fransch-Russische pact ge ratificeerd. De regeering heeft de tegenstanders van dit verdrag, in de Kamer, de ge legenheid gegeven hun bezwaren ken baar te maken of hun gemoed te luch ten, maar het heeft niets geholpen. Frank rijk had geen keus. Socialisten en radicalen hebben v,ij voortduring verzekerd, dat Duitschland niets te vreezen heeft. De socialisten zijn gereid hun land tegen eiken aanval te verdedigen, maar geen enkele Fransch- man denkt er aan Duitschland aan fe vallen. De kwestie van de Tsaristische schulden is niet geregeld. Voor tal van kleine spaarders is dit een niet te heelen wond. Maar verwerping van het ont werp zou ze evenmin hebben opgelost. De collectieve veiligheid blijft de Fran sche stelling bij uitstek. Allengs ziet men haar gestalte aannemen. Het is waar, dat Rusland en Duitschland geen ge meenschappelijke grens hebben, maar Rusland en Roemenië hebben er een. Frankrijk heeft overeenkomsten gesloten met de Kleine Entente en het eenige ver band, dat het in geval van oorlog met Roemenië zou hebben, is Rusland. Minister-President L ai val, de vader viam het verdrag, verklaarde op 27 Juni 1935: „Den 18den September 1934 deed de toetreding vian de Sovjet-Unie t}0|t den Volkenbond de laatste hinderpaal voor de samnenWerking van de beide landen verdwijnen t.o-v. de organisatie der vei ligheid in het Oosten van Europa. Tot dez!e gemeenschappelijke arbeid (Wanen trouwens iritgenCjOidigd al de be langhebbende Staten en met naimie het Duitsche Rijk, dat in het nieuwe accoord zelf aanvullende .elementen van zijn eigen veiligheid kon vinden. De onder teekening van het Verdrag dat op Uw' goedkeuring wacht, beteekent een belangrijke etappe in de organisatie van de veiligheid in Oost-Europa. Deze orga nisatie kan echter niet als voltqojd be schouwd worden en het nie<u'we aeöotord sluit op dit punt geen enkele' mogelijk heid of medewerking uit". De verslaggever Mr. To r r s heeft in het licht gesteld dat het accoord uit sluitend betrekking heeft op een niet uitgelokt en aanval tegen het eigen grond gebied in Europa. Ex-Minister H e r r i o t verklaarde dat de Russen sedert hun toetreding tot den Volkenbond een voorbeeldige houding hebben gehad. „Men kan het betwisten of betreuren: ik verheug mij er over.... Het Oostpact imioet voor allen open blij ven. Hij wil laannemen dat Polen zal toetreden. Maar men moet in elk geval de politiek van collectieve veiligheid PIERRE LAVAL voortzetten en ik beschouw de pogingen van de Sovjet-Unie op» dit punt als op recht.... De Sovjet-Republiek verdient de haat niet, die imien tegen haar verwekt heeft.. Hiji mieent dat de toenadering der volken een onmisbare waarborg van de vrede is: als ik er iets aanvallends in gevonden had, zion ik er niet viopr getemd hebben. Doch daar het zuiver defensief is, zal ik vóór dit verdrag stemmen, dat niemand benadeelt of bedreigt, Idiat in overeenstemming imet Locarno is...." De heer B a s t i d, voorzitter van de afdeeling voor Buitenlandsche Zaken ver klaarde in de Kamer: „Wij moeten niet kiezen 'tusschen Diuiitschland en Rusland: iwij hebben te kiezen tusschen een collec tieve politiek en afzonderlijke intriges". Minister F1 a n d i n verzekerde op zijn beurt: „De strijd gaat eigenlijk tusschen hen die het geloof in de principes der collec tieve veiligheid bewiaard hebben en de genen die bereid zijn yoior gewield te buigen en de veiligheid van anderen op te offeren... „De vurigste Wiensch Van Frankrijk is de grocte natie die gij kent, haar plaats iwiser"fe Genève te zien innemen op voet van gelijkheid. Eens zullen de volken van Europa inzien, dat de bewapenings wedloop hen onafwendbaar naar de eco nomische ondergang vioiert... De buitenlandsche politiek van Frank rijk moet niet bepaald wiorden dioior het binnenlandsche regime van de landen waarmee het onderhandelt. Dit pact is nodh gevaarlijk, noich loverbodig". Ook de Fransche electriciteits-,,koning" Ernest Mercier constateerde in de Sorbonne het slagen der vijf-jaarplannen en erkende het nut ,van het nieuwe pact tegenover de verontrustende DiujtsJhe be wapening. De oppositie in de Fransche Kam'er liet izich door niets overreden en met twee honderd stemmen meerderheid1 werd op 27 Februari te 18 |utur 55 min. het Fransch- Russische verdrag bekrachtigd. oede Europeeërs zijn, aan wie het doceeren van de waarheid ernstige verantwoordelijkheid oplegt en omdat de voorvallen aan de Duitsche universiteiten een flagrante en agressieve ontkenning zijn der beginselen van alle echt univer sitair leven. Meer dan ooit is het plicht der universiteiten en speciaal der Brit- sche, om het onderzoek naar de waar heid en de kennis, tegen de stijgende golven van onverdraagzaamheid, geweld, wreedheid en vervolgingen". Een Engelsch antwoord Op 'n Duitsche uitnoodiging De weigering van Engelsche universi teiten om deel te nemen aan de feesten der universiteit te Heidelberg wordt in de „Times" gecommenteerd door Charles Grant Robertson. Deze memoreert dat te Heidelburg se dert 1933, vier en veertig professoren afgezet werden om redenen van ras, godsdienst of politiek. De aanwezigheid van Engelsche gedelegeerden zou kunnen verklaard worden als een goedkeuring van de Nazi-politiek tegen de Duitsche intellectueelen. „Wij hebben de uitnoodiging afgewe zen, niet als onwetende en bekrompen eilandbewoners, maar omdat wij De Japansche muiters Het geschut der vloot bestrijkt Tokio Het eerste Japansche vloioteskader ligt in de baai vian Tokio-, wiaanoip de loop-en van het scheepsgeschut zich dreigend Mariniers Zijn ontscheept, die samen richten. met de garde-soldaten vian den Mikado- de strategische punten vpn Tokio be- iwiaken. Onmiddellijk Zijn de onderhandelingen met de miuiters begonnen. Op verzoek vanj 3 generaals allen leden vian den oppersten oorlogsraad, begaven zich 'drie leiders der muiters naar de Militaire Club. De generaals drongen er bij» de muiters op aan, op vreedzame Wijze een einde te maken aan de rebellie, aangezien anders geweld -moest worden gebruikt. De drie leiders der muiters keerden daarop terug naar het paleis van den premier, waar de opstandelingen hun Laters werden de leiders der muiters hoiofdkwartier hebben gevestigd. opnieuw doioir de drie generaals ontvan- i gen, ditmaal in het hoofdbureau van pioi- li-tie. Bij deze gelegenheid deden zij mie- j dedeeling van het besluit der rebellen, 1 Vrijdagochtend -om acht uur naar hun kazernes terug te keeren. Worden de muiters niet gestraft? Onmiddellijk na afloiop der doinferentie begat general Kasji, de militaire gou verneur van Tokio, zich naar het keizer lijk paleis, ten einde den mikado rapport uit te brengen. Tevens stelde men prins Saijonji, den veteraam-staatsmantelefo nisch op zijn landgoed pp de hoogte va-n het bereikte compromis. Het -compromis heeft tot dusver uit sluitend betrekicing op de minderen. Om trent hel lot der muitende officieren is nog geenerlei beslissing gevallen. Men verwacht, dat Zij- onverwijld voorstellen zullen doen me-t betrekking tot hetgeen met hen moet gebeuren. Uit de omstan digheid, dat de onfdierhand elingen op voet vam gelijkheid worden gevoerd, leidt men af, dat van drastische maatregelen tegen de muiters nauwelijks sprake zal zijn, In goed ingelichte kringen verwacht men, niettegenstaande de afloop van den opstand, dat de invloeid van -de extremistische militairen) zich in den vervolge notg sterker zal doen -geyoelen in de regeerir|gi. KORTE BERICHTEN Predikbeurten te Zierikzee Zondag 1 Maart. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe kerk. 10 ure, de. Pijnaoker Hordijk. Kleine kerk. 10 ure, ds. Gerritsen en 7 ure, ds. Joh. A. Raams van Kloetinge. Ds. Pynacker Hordijk hoopt Zondag 8 Maart in de Kleine Kerk den H. Doop te bedienen. Aangi/te tot Vrijdag a.s. by den heer Hei/boer. Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 Heiligingsdienst3 Verblijdings- samenkom8t en 7.30 ure, Verlossings- eamenkomst Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. De Staatsgreep in Japan. Ver sterking van 't militaire regiem Het Fransch-Russisch defensief verdrag De Negus gewond of ziek? Luchtbeschermingsoefening inde maand April Laffe overval te Bakkum Roofoverval in Mexico Een vrachtauto, waarin voor een groot bedrag aan loonen werd vervoerd en welke onder bewaking stond van een militair esciorte, is in- den Mexicaanschen staat Najarit door een bende gewapende bandieten aangehouden. Een luitenant en vijf soldaten, die tot het escorte behoor den werden doodgeschoten en vijf an dere soldaten gewond. De bandieten maakten zich hierop met een bedrag van 18.000 pesos uit de voeten. Een afdee ling soldaten is naar deze streek gezon den om de bandieten op te sporen. Akoelof gleed uit op 't ijs De Zweedsche chirurg, professor Oli- ,vecrona, die in allerijl naar Moskou is vertrokken voor het verrichten eener ope ratie, is thans per vliegtuig in de Sov jet-hoofdstad gearriveerd. Hij is naar Moskou ontboden voor het opereeren van Akoelof, den secretaris-generaal van het centraal executief comité der Sovjet- Unie. Akoelof heeft een ongeluk gehad op een ijsbaan. Bij dit ongeluk, dat reeds op 18 Februari is gebeurd, heeft hij een schedelbasisfractuur opgeloopen. Bedrijfsautohouders adresseeren den Minister In een te Utrecht gehouden vergade ring van de B.B.N. vereenigden de aan wezigen zich met een adres door het bestuur opgesteld, waarin aan den minis terraad met redenen omkleed zal wor den gevraagd een koninklijk besluit uit te vaardigen, waarbij de wet op de open bare middelen van vervoer van 30 Juli 1926 niet van toepassing zal worden ver klaard op het touringcarbedrijf. 't »Wilhelmus« als voorwaarde voor 'n vergadering Het Tweede Kamerlid Faber heeft den minister van binnenlandsche zaken de volgende vragen gesteld of het juist is, dat de burgemeester van Zoelen, aan het verleenen van toestemming voor een feestvergadering van de afdeeling Zoelen ner S.D.A.P. de voorwaarden heeft ver bonden; dat, als een spreker zou optreden, deze vooraf met den burgemeester zou komen spreken over den inhoud zijner redevoering, dan wel deze redevoering schriftelijk zou inzenden; b. dat de avond zou eindigen met het „Wilhelmus". Drie Belgische vliegerofficieren verongelukt Donderdag is een zwarte dajg1 geweest voor de Belgisdhe militaire luchtvaart. Terwijl een escadrille in de omstreken van Nyvel, op ongeveer 600 meter jhocgte acrobatische pefeningen deed, is het toe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1