ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 27 FEBRUARI 1936 RÏH OPOENOI ZIERIKZEESCHE COURANT BINNENLAND De Staatsgreep in Japan De Kern ABONNEMENT: 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Alzonderlijke nummers 5 oent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12954 ADVERTENTIENi van 13 regels 60 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reolames 30 oent per regel. Bij oontraot belangryke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Levensvorm en Levensinhoud Wie een goed waarnemer is zal be merken dat !het in het leven van menig mensch tusschen den vorm en den in houd des levens nogal eens wringlt. De [uiterlijke vorm kan zidh dikwijls aan ons doen voorkomen, als iets van een vrij hoog (gehalte. En (het mag gezegd worden, dat zij die de schoonheid der vormen kunnen zien, zich daarin zeker mogen verlusti gen. Wie echter alleen in de vormen zou opgaan, zo-u zich op zijn minst schul dig maken aan eenzijdigheid. Er kan en helaas bemerken wij |let maar al te veel een groot verschil zijn tusschen vorm en wezen. Wanneer wij zulks dan waarnemen, dan gevoelen wij onmiddellijk dat eerlijk heid daar niet is te vinden. Dien vorm is menigmaal een door de Conventie voorgeschreven methode, die moet laten schijnen een inhoud-, die dan juist niet aanwezig is. Sterker iniog, dien uiterlijk schöonscJhij- nenden vorm wil dan verbergen een we zen waarvan wij bij nadere kennismaking zouden, gruwen. Algemeen tracht men den levensvorm te verrijken, opdat men ten aanschouwe van anderen een betere figiuiur in het leven zoude vertoonen, dan wij inder daad bezitten. En dien levensvorm wordt niet alleen betracht door den enkelen mensch, maar is ook te bemerken in de gemeenschaps- openibaringen. Op staatkundig gebied vinden wij die zelfde vormen terug, die niet weergeven den inhoud van de werkelijk voorgestane beginselleiding!. Helaas ook op godsdienstig terrein kun nen wij bet evenmin anders waarnemen, want de universaliteit die het tot levens inhoud zooveel verschillen, dat ons moge vast in den dogmatischen vorm. Maat schappelijk hebben de vormen standen geschapen die 'het gemeenschapsleven dermate ondermijnen, dat den vorm en inhoud ozoveel verschillen, dat ojns moge lijk zin de naaste toekomst nog zal doen zien -hoe noodzakelijk de vernieuwing was, misschien langs een weg van bloed en tranen. En dit alles bewerkt de mensch zelf, omdat hij den levensvorm niet in over eenstemming wil brengen met zijn levens inhoud. De inhloud is dus geheel anders dan den vorm. Wezen en vOir m zij n niet een harmonisch geheel. Mocht er oioh iets aan den vorm ont breken, aan den inhoud ontbreekt on eindig veel. Het -eene dat op den voorgrond wiOirdt geschoven is het uiterlijke; het andere, dat men trots alles verbergen wil is het innerlijke. En O-P het laatste komt het j'Uist aan. Daarmede willen w*ij niet de goede vormen op zijde zetten, maar tocih' [het innerlijke is het middenpunt, de grond slag, de centrale. Wanneer dus aan dien grondslag het goede ontbreekt, wanneer in het centrale punt 'groote fouten zijn, dan is er dis harmonie, dan wordt vanzelf den vorm, het innerlijke wanstaltig. Elk goed opmerker zal dat waarnemen en voor hem begint het mensehdom er eenigszins anders uit te zien dan voor vele anderen. Den arbeid aan het innerlijke besteed is veel geringer dan die aan het uiterlijke wordt gedaan. Het is omdat men niet arbeiden wil aan het. zedelijke in zich, maar zich toe legt op het uiterlijke, om zich. Dan heeft de levensinhoud een bijzon dere smalle grondslag en den opbouw daarop wordt boe langer 'hoe breeder, zbodat het niet van gevaar ontbloot is daar dichtbij te vertoeven, want met het uur wordt de kans van omvallen grooter. Laat den inhoud rijker, den grond slag beter zijin. Dan kunt ge bouwen aan Uzelf. En al moge dan den opbouw smaller worden, juist daardoor kunt ge grapt er hioogte bereiken. Dan alleen kunt ge ko men tot boven de dingen. Vormen zij veranderen, maar de in- hioiud blijft en den inhoud van ons le ven zal blijken waarde te bezitten, zoo als ook reeds de oude Indiërs het ge voelden en het ons nalieten in de mababharata „Dèt ook bij 't sterven niet begeeft", „Maar omverganklijk met U blijft". TWEEDE KAMER De Indische begrooting Woensdag is de behandeling van de Indische begrooting 1986 voortgezet. Minister Colijn vervolgde zijn rede. Naar aanleiding van de ontevredenheid in Indië over de economische samenwer king tusschen Indië en Nederland komt de heer Hart, directeur van de econo mische zaken hier te lande, per vlieg tuig aan, om met de regeering te con- fereeren. Hij brengt gegevens mee over de voedselvoorziening. Een scherpe bepaling van de oecono- mische- betrekking is niet mogelijk. Ze ker is het echter, dat Nederland belang rijk grootere offers heeft gebracht dan Indië. Wat de suikerkwestie betreft, nog steeds wordt gezocht naar een andere bestelling van Nederlandsche bieten. Wat de staatkundig^ toestand betreft, verwijst spreker naar de berichten over een militaire staatsgreep in Ja pan. De regeering sluit allerminst de oogen voor de gevaren, welke door ner- veuse stemmingen slechts worden ver groot. Naar aanleiding van verschillende opmerkingen doet spr. uitkomen, dat t.o.v. de bestuursverhouding geen Ne derlandsche maatstaf kan worden aan gelegd. Spr. kan hier geen oordeel uitspre ken of tegen de N.S.B. in Indië gelijke uitzonderingsmaatregelen moeten worden genomen als hier. Het is duidelijk dat de politie waakzaam moet zijn ten aan zien van ophitsing, ook in besloten ver gaderingen. De met September aftredende gouv.- generaal heeft met vaste hand het gezag gehandhaafd. Zijn bewindsperiode is economisch en financieel moeilijker geweest dan eenige voorgaande in de laatste honderd jaar. Er is reden voor volle waardeering, al mogen er dan ook fouten zijn gemaakt. De regeering blijft tegenover Indië vasthouden aan haar po litiek van zedelijke verplichtingen binnen de grenzen der financieele en econo mische mogelijkheden. Minister van Schaik zal het gezag handhaven In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de justitiebe- ting voor 1936 verdedigt minister Van Schaik zich tegen de critiek op zijn be leid met betrekking tot de gezagshand- havinlg en de orde pp den pipenbberetn weg, die hij' niet als |g[egnond kan aan vaarden. Vat 't begin van zijn optreden af is hij er op bedacht geweest zich tegen het misbruiken van de politieke vrijheden te keeren. Ook de regeering acht politieke orga nisaties van vreemdelingen, die in ons land heimelijk of openbaar propaganda maken voor buitenlandsdhe politieke be ginselen, ongewenscht. Hoewel uitwisse ling van gedachten over deze beginselen onder vreemdelingen-landgenooten onder ling binnen zekere grenzen aanvaard kajn worden, is intusschen ten aanzien van sommige vreemdelingen hier te lande ge leidelijk een toestand ontstaan, welke wijziging behoeft. Een algemeen verbod om in het open baar partij-insignia te dragen, schijnt voorshands nog onnoodig. Niet-opzichtige insignia werken nauwelijks provoceerend. Anderzijds schijnt het ook te ver te gaan iedere mogelijkheid af te snijden in het openbaar van een bepaalde staatkundige overtuiging, zij het op bescheiden wijze te doen blijken. Staatkundig Gerefomeerde Partij Algemeene vergadering te Utrecht In het gebouw Tivloli te Utrecht is de lalgemieene vergadering Van de Staiatkuini- dig Gereformeerde Partij gehouden, iwtel- ke, zfoioials gewloonlijk, druk bezocht was. De voorzatter ds. G. H. Kersten, lid viam de Tweede Kaïmier [opende de ver gadering miet een uitvoerige rede. Spr. 'constateerde, dat de partij, [die als een stekje begon, toit een boom is uitge groeid. De roepstem, die door het lanidi ging, trok velen iaan, die met leedwezen het verviai van ons volk zagen, miede als gevolg van de verwaterde, z.g. Christe lijke politiek, die naar waarheid onchris telijk is en alle hechte grondslagen der reformatie iondergraaft. Wij wiensdhen, zeide spr. een eenheid van allein, die den moed nog hebben io(m: de rechten des Heeren als rechtgeldig voor pms land te erkennen. De holle iniaamu christen-politiek is geoordeeld. Bij vernieuwing werd het vonnis geveld over het schetterend chris- De weermacht slokt de he|ft der belasting-penningen op - Japan houdt rekening met een ooi log met Rusland Heel de internationale pers wijdt de aandacht aan de gebeurtenissen, die zich Woensdaigm.oijgien te Tokio, in de hoofd stad van Japan Ihebben voorgedaan en waaraan ook wij de voornaamste berich ten publiceerden. Men schrijft dezen opstand toe aan de ontevredenheid over de bescheiden heid van de credieten, die de regeering; ter beschikking van de weermacht stelt. Aangezien deze credieten 'bijna de helft v,ain de belastingopbrergtst opslorpt, is het duidelijk, dait er mo-g andere, dieper liggende motieven voor ontevredenheid bestaam. Het gaat niet o,m de hO'Ogte v a:n de credieten, maar om het feit dat leger ein vloot e r de politici om moeten vra gen. Bovendien rekent geheel Japan er op binnenkort in oorlog te zijfn met Rusland en de Japanners zullen zich liever iedere opoffering, welke dan ook, getroosten, dan d!at zij den oorlog ingaan, zonder tjoft het uiterste bewapend te zijn. Gok economische factoren schijnen niet vreemd te zijn aan de ontevredenheid. De ministers zijn afhankelijk van de Minseito, die weer afhankelijk is van de industrieelen „die zich juist boven matig bezighouden met het lot van den boer en die zich verzetten tegen het miiitairisine, daar dit bezwaren voor den buitenl an dschen jhamdel meebremgt. De toestand te Tokio Afdeelimgen muiters houden nog altijd de voornaamste departementen bezet, als mede tal van andere openbare 'gebouwen, we. jhet hoofdbureau vam politie. De regeerirjg beschikt over de troepen van het garn/zoen en over het marine-eskader uit Joegawara, dat 's middags in de haven van Tokio arriveerde. Nog een ander eskader is voor Tokio scheep ge gaan, waar het heden zou aankomen. Een derde eskader gaat naar Osaka. Keizer Hiio Hito Er is in de berichten veel tegenstrijdige. Aan den eenen kamt wordt beweerd, dat de keizerlijke garde bevel heeft ge kregen de muiters te verdrijven, terwijl van andere zijde wordt gezegd, dat de garde bevel heeft den strijd met de opstandelingen te vermijden. Het straat verkeer is (hervat; de beuken en handels huizen zijn heropend. De indruk te Moskou De gebeurtenissen te Tokio, hebben te Moskou groote opwinding teweegge bracht; maar men wacht met oordeel vellingen en gevolgtrekkingen tot men over meer inlichtingen zal beschikken. Men kou echter niet verhelen, dat men het een ernstig feit zou achten indien de militaristen te Tokio de macht in handen zouden krijgen. Onder de buitenlanders in Moskou is de meeninig algemeen, dat de kans op welslagen der Russis'ch-Japan- sche b esprekingen door den putsch te Tokio is geschaad. De verwachte en gehoopte verbetering! in de Russisch- Japansche betrekkingen lijkt thans min der waarschijnlijk. Echter vreest men niet voor nadeelige gevolgen inzake de a.s. besprekingen over de grensincidenten. Ook vreest men er miet voor dat Japan een dreigende houding tegenover Rusland zal aannemen. Een officieel Japansch bericht Het Japansche ministerie van oorlog publiceert het volgende officieele bericht omtrent de 'gebeurtenissen van Woensdag. Vanmorgen vroeg om 5 uur hebben groepetn jonge officieren een aanval ge daan pp: 1. Het paleis vam den Ministerpresident Minister-president Okada is gedood. 2. De woning van den zegelbewaarder admiraal Saito. Ook hij werd direct gedood. 3. De woning van den leider van het militaire instructiewezen, Generaal Wata- nabe. Hij1 werd eveneens direct gedood. 4. De voormalige zegelbewaarder wordt vermist. 5. Bij een aanval op de ambtswoning frani den hofmaarschalk Soezoeki werd de laatste zwaar gewond en overleed later aam de bekomen kwetsuren. 6. Ook minister van finamCiëmi, Taka- hasji, werd in zijn woning zwaar ge,vtomd en is later overleden. De jonge officieren wilden prins' iSaiotnji, het laatst overlevende lid van den Raad der Ouden, de oude ministers, >de kapi talisten, de bureaucraten en de partijen uit den weg ruimen, aangezien Zij in een in binnenlamdsdh- en buitenladsch poli tiek opzicht moeilijken tijd, den staats vorm wilden vernietigen. De jorge offi cieren wilden voorts door hun optreden da gerechtigheid in den staat herstellen, om het voortbestaan van den keizer lijken staatsvorm te verzekeren". Met spanning wacht heel de wereld af, wat de gevolgen zullen zijn van dezen staatsgreep. (Zie telegrammen). tendolm) dopfr de samenstelling vam het kabinet-Coüjn, waarin behalve aan Roime oiok aan liberaal on vrijzinmig-demibicraat een plaats werd ingeruimd en doior den knieval van do protestandsdhe ministers, Colijn 'incluis, vqor Roimie, door het bij wonen in stee vam het verhinderen van de mis. Ook in de 'actie van vele Her vormden, aan wier hoofd 'prof. dr. H. Visscher zich plaatste en in hun [uittredemi uit de (anti-revolutionaire partij, ligt een aanklacht, die boekdeelen spreekt. Behalve het revolutiegevaar beroert 't fascisme de wereld. Daar moet de kerk bukken onder den Staat. Fascisme eri na- tionaal-soicialisme zoeken Christus van dem troon te s too ten. Het volk heeft geen fun dament behouden oim i0ip te staan. Dat fundament is Gods W,qoird. KORTE BERICHTEN Zweedsch professor naar Moskou Zeer veei opzien is te Stockholm' ver wekt door het plotselinge en overhaaste vertrek van den bekenden geneesheer prof. Oliveserojia naar Moskou, waarheen hij per sneltrein en speciaal gecharterde vliegtuigen reist. Allerlei vermoedens wor den geopperd, ©uai. dat Jde Russische dicta tor Stalin of een van diens voornaamste medewerkers plotseling ernstig ziek is geworden .of zwaar gewond is bij een .aanslag of een ongeluk. Dit Zijlu echter, zooals gezegd, slechts verraioedens, wiunt met zekerheid weet men niets. Professor Olivescroma staat bekend late een van de beste (hersens,risen in Europa. Zigeuners nabij Zeeuwsch- Vlaanderen Den laats ten tijd worden herhaaldelijk grootere of kleinere geroepen Zigeuners met hun wagens nabij de grens van Oostelijk Zeeuwtsch-Vlaanderen waargeno men. Vooral in de buurt van de grensge meente Kieldrecht opereeren deze noma den en maken meermalen de omgeving onveilig dcior hun nachtelijke strooptoch ten. Er wordt streng op gelet om grens overschrijding te v.qoirkomen. De kosten van een oorlog De buitengewone uitgaven voor Italië, met betrekking tot de campagne .in O.- De militaire staatsgreep in Japan Minister Colijn over de Indische begrooting Minister van Schaick hand haaft het gezag Het Groene Kruisgebouw te Zierikzee wordt 21 Maart geopend Vliegtuigbotsing te Batavia Marktberichten WAT DOET GIJ, ORDELIJKE, ZINDELIJKE HUISVROUW? Gij hebt als gewoonte aangenomen, eiken Vrijdag Uw kamers een groote beurt te geven, uit alle hoeken en gaten de stofnesten te verwijderen, die zich gedurende deze week hebben opgehoopt, om Uw huis voor den a.s. Zondag weer "knap" te hebben. Maar welke gewoonte hebt gij, or delijke en zindelijke huisvrouw, op Vrijdag en Zaterdag niet gevolgd De M.S.S.-gewoonie En daarom ziet Ge zoo tegen Uw dagtaak op, is alles U te vermoeiend en te veel, voelt Ge U loom, mat en lusteloos, zflt Ge prikkelbaar tegen Uw man, Uw kinderen en Uw dienstmeisje, snauwt Ge Uw leve ranciers af en krijgt Ge den naam van onvriendelijk te zijngeheel onverdiend Want het zijn de vergiftige afvalstoffen, die in Uw traag werkende ingewanden zijn achtergebleven, die Uw gestel in de war brengen en bezwaren. Ruimt die op Laten Vrijdag en Zaterdag ook Uw M.S.S.-dagen zyn Neemt eiken Vrijdag-avond en Zaterdag avond, vóór het naar bed gaan één of twéé M.S.S.-cachets en ge ziet niet langer op tegen Uw zware huishoudelijke taak, ge ver vult deze met opgewekte blijmoedigheid, Zondags lacht en zingt ge, omdat ge U prettig en levenslustig voelt, ge zijt vriende lijk en men zegt van U: „Wat 'n lieve vrouw". M.S.S.-Cachets Maken Schoon Schip M.S.S.-cachets (ook wel genaamd Laxeer- Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. Overal verkrijgbaar Afrika, die bij verschillende decreten se dert 20 Juni j.l. zijn toegestaan, bedra gen 6.170.000.000 lire, welk bedrag als volgt ten laste van de verschillende mi nisteries komt: Oorlog 2.730 millioen, marine 625 millioen, luchtvaart 164.650.000 en buitenlandsche zaken 350.000 lire. Dezr uitgaven worden verdeeld over de be- grootingsjaren 1935-'36 en 1936-'37. Een gedenkteeken voor Koning George V De hertog van York als gemachtigde van den Koning en Baldwin hebben voor- loopig van gedachten gewisseld over den meesr karakteristieken vorm, die een na tionaal gedenkteeken voor Koning George V zal moeten aannemen. De Koning wenscht een onderzoek of iets anders dan een gewoon standbeeld, hoe fraai dan ook, in aanmerking kan komer. om den persoon van zijn va der en het belang van de periode in welke hij geregeerd heeft tot uiting te brengen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Het auto-ongeluk bij Apeldoorn In verband met het auto«ongeluk, waar bij twee personen bij Apeldoorn om het leven kwamen, is thans definitief komen fast te staan, dat de automobilist die na Ihet ohgeliuk is doodgereden, de directeur is van een kolenbedrijf aldaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1