ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kin opgeno MAANDAG 24 FEBRUARI 1936 ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT: 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee i 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f10,Afzonderlijke nummers 5 oent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12951 ADVERTENTIEN ▼an 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur LUCHTGEVAAR Burger-luchtbeschermingsdienst Wanneer er eventueel een Europee- sche oorlog zou uitbreken, ligt Neder land in den hoek waar klappen zouden kunnen vallen. Niet alleen zullen hierin de militairen betrokken zijn, maar ook de burgerbevolking zal te lijden hebben van de gevaren uit de ludh't. De re geering heeft niet alleen te zorgen voor onze militaire weermacht, maar rekent het ook tot haar taak de bevolking be kend te maken le. met de gevaren, die haar bedreigen bij een luchtaanval en 2e. de middelen, die noodig zijn om het leed te beperken. Een wetsontwerp, dat deze zaken re gelt, is reeds door de Tweede Kamer aangenomen. Hoofdzaak is echter, dat de burgers meewerken om de te treffen maatregelen tot hun recht te laten ko men, en dat ze begrijpen, dat door hunne medewerking veel gedaan kan worden tot beperking van leed en schade. Een Burgerluchtbeschermingsdienst is daarom noodzakelijk, heeft geen militaire j,eteekenis en kan alleen zijn nut af werpen wanneer een vijandelijke lucht aanval ons treft, opzettelijk of ook bij toeval of vergissing, zooals in 1917 te Zierikzee. Teneinde een begin te maken met de organisatie van dezen dienst zijn alle Burgemeesters van Schouwen en Duive- land samengeroepen op Donderdag 20 Februari j.l. en hebben namens de re geering van ter zake kundige instruc ties ontvangen, hoe ze in hun gemeente een Burgerluchtbeschermingsdienst heb ben in te richten en te organiseeren. Al naar gelang van de grootte en de beteekenis eener gemeente zullen met de hulp der burgerij verschillende dien sten moeten worden opgericht of uitge breid of voorbereid. De voorlichtings dienst moet de burgers op de hoogte stellen van wat ze te doen hebben in oorlogstijd of luchtgevaar. Welke voor bereidende voorzorgsmaatregelen door hen zijn te nemen. Hoe te doen tij dens een luchtbombardement en welke maatregelen van gemeentewege zullen genomen worden. Er zal moeten zijn een „W aarschu- wings- en alarmeeringsdienst, die het ,l,uchtalarm" kan geven. Een ge neeskundige dienst is eveneens noodig om hulp te verschaffen aan getroffenen; politie en brandweer zullen handen vol werk hebben. Bij eventueel luchtgevaar zal de radio dienst doen, om mee te deelen, waar vijandelijke vliegtuigen over de grens zijn gekomen en waar ze zich bevinden. De radio-luisterdienst heeft luisteraars noo dig. Om de bewoners van Zeeland een idéé te geven, hoe het gevaar tot hun komt, en om de ingestelde diensten gelegenheid te geven zich te oefenen, zal er op een nader aan te geven dag in de maand April een luchtoefening gehouden worden met militaire vliegtui gen, die schijnaanvallen zullen verrich ten op onze steden en dorpen. Het plan hiervoor zal opgesteld worden in over leg met alle Burgemeesters van Schou wen en Duiveland. Op 25 Maart zal in een openbare vergadering te Zierikzee een lezing met lichtbeelden gehouden worden over luchtbescherming. Toegangs kaarten zijn uitsluitend verkrijgbaar bij alle burgemeesters op het eiland, zoodat men die tijdig zal moeten aanvragen wil men een plaats hebben. KORTE BERICHTEN De staat als huwelijksmakelaar Dr. Pfotenhauser, rapporteur-generaal der commissie voor nationale hygiëne, heeft verklaard, dat ki Duitschland huwelijksbureaux moeten worden opge richt. De nationaal-socialistische staat heeft het grootste belang bij de voort planting van selecte wezens. De particu liere bemiddelingsbureaux verliezen alle reden van bestaan en staatsbureaux moe ten 't groote leger van onvrijwillige vrijgezellen gemakkelijker maken in het huwelijk te treden. De A.V.R.O. Decibels Met ingang van 1 Maart a.s. zullen de Decibels onder leiding van Eddy Meenk niet meer voor de A.V.R.O.-microfoon op treden. Er hebben zich verschillende om- Manuel Azana, de nieuwe Spaansche Minister-President Een man van groote politieke begaafdheid Spanje in een overgangstijdperk Nadat de uitslag van de Spaamsdhe verkiezingen bekend was geworden,be stond er in Madrid geen twijfel meer aam, dat Manuel Azana, die tolt de meest bekende Spaamsclfoe politici van na den oorlog behoort, gan het hoofd van de nieuwe links-georiënteerde re- geering zou komen te staan. Manuel Azanai was ongetwijfeld: de man, die hier voor Ihet meest geschikt was, een handig en geroutineerd politicus, die de moeilijk heden van de Spaansche binnenlandse)ie politiek uit eigen ervarirjg) kent. Manuel Azana is jurist, journalist en politicus in een persoon vereenigd. Zijn loopbaan kan men niet bijzonder origi neel noemen. Hij Ktudeerde als duizend andere politici voor h.em, rechten en werd advocaat. Men kan intiussclhen niet beweren, dat hij met hart en ziel jurist was. Veel meer voelde hij zich aange trokken tot de politiek, de opwindende politiek vain zijn vaderland, die hem van jaar tot jaar meer boeide en in beslag nam. Het was voor hem dan ook onge twijfeld een grooter gienoegen ;oim poli tieke hoofdartikelen te schrijven dan zich met ingewikkelde juridische problemen bezig te houden Na de overwinning van de linker partijen bij de laatst gehiou;den ver kiezingen in Spanje is Manuel Azana, de leider van de links-repu blikeinen, tot minister-president be noemd. In verband hiermee geeft onze V.P.A.-tio:respondent te Madrid een. boeiende levensbeschrijving van dezen vooraanstaanden Spaamsdhe» politiclus... Hij was de eerste Spaansche journa list, wiens artikelen niet slechts in de Spaansche, doch ook in de Zuid-Ame- rikaamsdhe en Fransdhe bladen werden opgenomen. In het jaar 1926 werd hem den Nation alen prijs voor Literatuur toe gekend. Het zal slechts aan weinlgjen bekend zijn, dat deze veelzijdige man, die op het ©ogenblik aan ihet hjoio.fd van de Spaansche regeering| staat, zijn eerste beroemdheid verwierf door een verta ling van den Bijbel in zijn moedertaal. Dit werk geldt mog| heden als een van de beste bijdrage tot de Spaamsdhe lite ratuur. Indertijd was Azana secretaris generaal van een club, die alle Spaan sche denkers en geleerden bevatte. Zooals men ziet is Azaina eigenlijk dus niet in de politiek groot |gieworden, doch stamt hij uit de intellectueele at mosfeer van, het studeervertrek, uit de regionen van de politieke beschouwingi. Azana, de republikein Manuel Azana ontwikkelde zich tot een scherp tegenstander van de monarchie en republikein is hfj sinds zijn jonge jaren in hart en nieren gebleven. Hoe hij over de nepubliek denkt, blijkt het beste uit zijn woorden in Zijh radio rede tot 'het Spaansche v|olk gespro ken: „De republiek beteekent voorspoed, vrijheid en rechtvaardigheid". Toen Primo de Rivera in het jaar 1923 im IS.panje de dictatuur instelde, werd hij leider vam de „Action Republieana". Met zooveel enthousiasme en handigheid wist hij' de massa voor zijn idee te win nen, dat de regeeringi niets tegen hem durfde ondernemen. Toen aan de Spaan sche monarchie een einde was gemaakt eni de republikeinen hun zegefeesten vier den, zat Azana met opgeheven hoofd als minister van oorlog in het eerste republikeimsdhe kabinet, dat door Alcala Zamora werd geleid. En met recht mocht hij trotsch zijn de nieuwe Spaansche republiek was niet in de laatste plaats Üe vrucht va» zijn werk. Azana als leider van de regeering Na het aftreden van. Zamora nam Azana het bewind in handen, imadat hij tevoren het Spaansche leger op. uit nemend wijze had georganiseerd. Tot eind 1933 is Azana minister-president ge bleven. In dien tijd werden de nieuwe grondwet, de wet tot bescherming) van de republiek en de nieuwe huwelijks wetten afgekondigd. Azana had de han den vol om den toestand in het land meester te blijven, daar de republiek alle riadicaal-socialistische elementen ont ketend had.. Het was. eon tijd van onrust, rijk aan dramatische gebeurtenissen. Azana bracht het autonome Catalonië in het kader van het Spaansche staats ver band:. Op het vermogen van den koning werd beslag gelegd. Onder leiding van generaal .Sanjurjoi brak te Madrid een monarchistische opstand uit. De opstand werd onderdrukt en Sanjurjo ter .doioid veroordeeld. Stalen zenuwen waren noo- 4ig om den overgangstijd van koninkrijk naar republiek te leiden. In Januari 1933 brak een opstand van de anarchistische syndicalisten in Madrid en Barcelona uit, die den staat van be leg noodzakelijk maakte. In .Juni van hetzelfde jaar trad Azana af', vormde echter direcJt daarop zijn derde ministerie Toen echter de verkiezingen der ver tegenwoordigers vain de gemeenten voior het staatsgeredhtshof een scherpen ruk naar rechts brachten, was Azana genood zaakt zijn post als kabinetschef te ver ten. Later, in April 1934, richtte hij een nieuwe partij op, de Links-republikeinen, een samensmelting van de Republikeim sdhe actie, de Galic'ische Republikeinen en, de onafhankelijke Radicaal-Socialisten. In den separatistisdhen opstand im Gata- loQiië in Sept. 1934 nam deze nieuwe partij een leidend aandeel. Azana zou indertijd tot president van de nieuwe Spaansche federatieve republiek worden uitgeroepen, doch het gelukte de regee ring in Madrid, dezen opstand met kradhjt te onderdrukken. Op het ©ogenblik staat Azana, de oude politieke (houwdegen, die den moeilijksten tijd van de Spaansche binnemla|n|dsche politiek op de bovenste sfport van de ladder heeft meegemaakt, in het middel punt van de algemeene belangstelling. Men had reeds gedacht dat hij voor altijd van het politieke podium verdwenen was. En nu staat hij weer daar aan het hioofd van een nieuwe regeering. standigheden voorgedaan, waaruit de lei ding van de A.V.R.O. de conclusie getrok ken heeft, dat het beter is de bestaan de verbintenis te beëindigen. Ed. G. Schürmann 70 jaar Heden, Maandag, herdacht de heer Ed. G. Schürman, de bekende voorzitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond, zijn 70en geboortedag. Meer dan 30 jaar maakt de jubilaris deel uit van de lei ding der landelijke middenstandsbewe ging. Hij behoort tot de eersten die het initiatief nam van die organisatie, welke hij sinds 1902 trouw bleef met 'n toewijding op de hoogste posten, die den dank van de middenstand in het algemeen verdient. Arbeidsconflict in Denemarken De strijd, die nu tusschen werkge vers en werknemers in Denemarken be gonnen is, kan moeilijk tot een ander resultaat leiden dan dat beide partijen erop verliezen en het land er ernstig nadeel van ondervindt. Een derde deel der georganiseerde arbeiders is reeds werkloos, een ander deel dat wèl werk kadi, is Miaandag niet aan den arbeid kunnen gaan. Vele bedrijven, die volop werk hadden, worden stop gezet en men weet niet voor hoe langen tijd. De overstroomingen in Spanje Uit de provincie komen, naar het D.N.B. meldt, nog steeds ontstellende be richten binnen over de overstromings ramp, waardoor vooral Sevilla, Zamora en Valladolid geteisterd zijn. Talrijke personen worden als vermist opgegeven, men neemt aan, dat zij door het hooge water in de straten der ge troffen plaatsen zijn medegesleurd. Het water heeft in de straten een hoogte van verscheidene meters bereikt. Talrijke boerderijen zijn geheel van de buitenwereld afgesloten. De bewoners, voor zoover zij niet reeds door de in koortsachtige haast arbeidende reddings brigades van politie en militairen in veiligheid gebracht zijn, worden door vliegtuigen van levensmiddelen voorzien. Banditisme in Mexico Te Tuxan, in Mexico, hebben bendie- ten een transport loongelden overvallen. Na een hevig gevecht met de bewakers van het transport, waarbij verscheidene dooden en gewonden vielen, vluchtten de bandieten met een buit van 18.000 pesos. Bandieten maken ook de omgeving van Tepic in denzelfden staat onveilig. Dezer dagen hebben zij verscheidene landbouwkolonies overvallen. Tijdens den oerval op de kolonie de Mora werden 8 bewoners en 4 bandieten gedood. De leden der benden zijn hoofdzakelijk ont vluchte gevangenen. Verschrikkelijke wraakneming Te Hamlin (West-Virginië) heeft een jong meisje dat door haar moeder be rispt was, vergif gemengd in het meel, bestemd om brood te bakken voor het gezin, met het oogmerk haar ouders te vergiftigen. Vijf broers van het meisje zijn overleden. VERSCHILLENDE BERICHTEN Tragisch ongeval Biij de landbouwersfamilie v. d. Helm te He es oh (N.Br.) heeft zich Zaterdag middag een tragisch ongeval afgespeeld, dat een der kinderen het leven heeft gekost. Dien im'iddag iwias de landbouwer v. d. Helm bezig imet het vervoeren van gier naar den laikker, waarbij zijn aoions hem) behulpzaam waren. Tom op 'n moimient de gierpiojmp stapte, welde de 13-jiarige Henricus het euvel verhelpen en zette een ladder in de put. Toen hij Zich even verwijderde, klom zijn 9-jarig broertje de ladder af, raakte bedwislmid en viel achterover in de^ put. De 13-jari'ge H. slaagde er in Zijn broertje uit de put te helpen en bewusteloos zijn moeder over te reiken. Zelf viel hij daarop ach terover in den kelder. Op f hulpgeroep van de mloeder kwiami de 12-jarige Theo aansnellen. Ook deze trachtte zijln broer te redden, mlaar raiaik/te eveneens be- dlwielmid. Inmiddels kwam de vader op de boerderij terug. Zonder zich te be denken, daalde hij in den gierkelder af, raakte ook het bewustzijn kwijt, ziopdat de vader en twee jongens in de put Toevallig passeerde |op dit (tijdstip de landbouwer Van der Hurk, die geen oiotgenbLk laarzelde om' de behulpzame hand te gaan bieden. Hij wias evenwel zoio verstandig, niet zelf in de put af te dalen, doch hen doioir middel van eein hark, naar boven te iwierken. Allereerst slaagde hij' er in den 13-jarigen Henricus te redden, Waarna achtereenvolgens de vader en ten slotte na geruimen tijd de 12-jarige IT heocLorus uit zijn hachelijke positie wierd bevrijd. De Vier slachtoffers, die nagenoeg geen teekeruen van leven gaven, werden behoedzaam in de stal neergelegd, waarna ijlings geneeskundige hulp w'erd ingeroepen. Gedurende den geheelen Zaterdag was de toestand der zieken zeer precair. Bij allen keerde des avonds het bewustzijn weer, doch allen klaagden over pijnen, in de borststreek en i0|0igen. Zondagmor gen verergerde de toestand van dpn 12-jarigen Tbeodorus. Omstreeks twee uur in den namiddag is het ventje tengevolge van het inademen der vergiftige gassen, bezlweken. De toestand der anderen was Zondagavond redelijk wel. Brandkast meegenomen Een paar Noord-Hollandsche inbrekers hebben het in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ver van huis gezocht. Te B e e s d (Geld.) hebben zij het spoorweg station met een bezoek vereerd en daar de heele brandkast meegenomen. Het geluk zat hen echter niet mee, wanL toen zij er met de kast vandoor gingen, reed hun auto in de sloot, zoodat ze den wagen in hun haiast moesten achter laten. En bovendien hebben zij zich vermoe delijk in den dag vergist en hadden ze een dag eerder moeten komen, want.... juist waren de loonen uitbetaald, zoo dat de inhoud van de kast aanzienlijk magerder was geworden. De verre tocht heeft den inbrekers slechts een buit van circa zeventig gul den en dus eer verlies dan winst op geleverd. Inmiddels hebben zij echter Db Kern Luchtbeschermingsdienst op Schouwen en Duiveland Manuel Azana de Spaansche premier De komende Lagerhuiszitting in Engeland Sportnieuws Marktberichten Regen of sneeuw Gij benijdt een ander om diens frissche gelaatskleur! Gij bewondert een ander om diens gulle lach, gij verbaast U om een anders energie, opgewektheid en prettig humeur, omdat gij Uzelf voortdurend loom gevoelt, moe en lusteloos, omdat Uw eigen gelaat een vale, groezelige tint heeft gekregen, omdat ge humeurig en prikkelbaar zijt, met last van migraine en bloedaandrang naar het hoofd, omdat van Uw gezicht de lach is verdwenen, kortom, omdat gij niet, zooals die ander, dat geregeld wekelijks doet, de M.S.S.-GEWOONTE volgt! Omdat ge U niet hebt aangewend eiken Vrijdag en Zaterdag voor het naar bed gaan één of twéé M.S.S.-cachets te nemen, een reinigend M.S.S.-ertje, dat Uw inge wanden ontlast van de kwade vergiftigde afvalstoffen, die daarin zjjn achtergebleven, de oorzaak van Uw zwartgallig humeur. Door den Vrijdag en den Zaterdag tot M.S.S.-dagen te maken, met één of twéé M.S.S.-cachets voor het naar bed gaan, zult ge worden als die ander, en zult ge het allereerst Uzelf verbazen over het wonder, dat zich tusschen den Vrydag en den Zondag in Uw gestel heeft voltrokken M.S.S.-cachets Maken Schoon Schip M.S.S.-cachets (ook wel genaamdLaxeer- Aklcertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. Overal verkrijgbaar het kleine Beesd in rep en roer ge bracht met een staaltje van brutaliteit. Nog was Beesd niet over den schrik van de gebeurtenissen heen, toen men 's middags een nieuwen schrik kreeg. Want er verschenen in de gemeente 3 heeren uit Amsterdam, diehun ver ongelukten auto kwamen terughalen. De politie ontving het drietal en had een vrij langdurig onderhoud met de mannen, die tot gevolg had, dat é'én van hun werd gearresteerd en onder den toren van Beesd werd opgesloten. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de inbrekers den auto gehuurd hadden en dat de gear resteerde de chauffeur is, die hen des nachts gereden had. Ordening en Saneering „Ordening" en „Saneering" zijn voor velen igeen onbekende klanken. Met even veel stelligheid kan evenwel niet worden gezegd, dat het voor hen bekende begrip pen zijn. Begripsverwarring) is daarbij niet uitgebleven. Velen verstaan onder ordening en sa neering hetzelfde: toch zijn het verschil lende begrippen. Onder ordening mag ongeveer ver staan worden: bevestiging en het aan re gelen binden van het bestaande: het ver stevigen en versterken van de bestaande positie. In dit verband werd zelfs wel eens gesproken van: veilig stellen. Met saneering echter wordt geheel iets anders bedoeld. Saneeren is gezond maken: gezondmaken wat ziek is. Dat zieke moet vaak worden uitgesneden. Bij saneering van bedrijven en branches zullen vaak ondernemingen moeten sneu velen en tewerkgestelden hun betrekking opgeheven zien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1