TWEEDE BLAD, behoorende bij de Zierikzeesche Nieuwsbode van Zaterdag 22 Februari 1936, No. 12950. e TWINTIG (AAR NA VERDUN. Twintig jaar geleden, op den 21sten Februari, 's morgens om 8 uur, openden bij Verdun de ka nonnen hun stalen monden om vuur en verderf uit te braken over de bloedende menschheid Twintig jaar geleden had de bloe digste slag plaats van heel de we reldhistorie. Twintig jaar geleden vielen Europa's vaders en zonen .brulde het geschut en spoot de aarde omhoog tot fonteinen van zwarte modder en mensche- lijke flarden. Zeker we kunnen de oogen sluiten en niet willen zien, doch daarmede vernietigen wij niet die laatste bewijzen van het vreese- lijke, dat nauwelijks achttien jaai geleden een eind vond en steeds opnieuw weer dreigt., dat zich thans in Oost-Afrika opnieuw weer afspeelt, dat China in ?ijn klauwen heeft gevangen Een kort persberichtje slechts Reuter meldt uit Weenen: „Een van de afgrijselijkste nalaten- Londen, Washington niet zulke oorden der verschrikking, waai de bloem van het vaderland, jon gens nog zelfs, liggenmon sters zonder onder- of boven kaak misschien. Zijn zij nog wel „menschen"? Mogen wij een schepsel zoo onbeschrijfelijk la ten lijden? Ziet ge.... dat is het vreese- lijke vano o r 1 o g 1 20 Jaar geleden was het, dat de wereld werd gedompeld in een poel van bloed: Verdun. En alsof het zoo moet zijn wéér vinden we een berichtje van dien oorlog.... een berichtje uit Engeland: „In 't tehuis van blind- geworden soldaten, St. Dunstan te Londen, is tijdens het weekend een man opgenomen, die tijdens den veldslag van Atrecht in 1917 gegast was en die eerst nu daar door blind is geworden. Dit is-het vijftiende geval in de laatste twee jaar, dat iemand in het blinden tehuis is opgenomen, die het ge zichtsvermogen heeft verloren tengevolge van „vertraagde uit- toen met twee stralen, ieder met een capaciteit van 800 liter per minuut, ruim 2 uur lang water ver spild werd 1 Even werd de mist wat minder dik, maar tien minu ten later was het weer even erg. Een half uur na de proefneming, toen de teleurgestelde verslag gevers op hun bureaux de resul taten van des heeren Veraarts proeven uitwerkten, trok de mist inderdaad op. Maar of de heer Veraart daartoe aanleiding had gegevenMist heeft n.l. wel weer de leuke eigenschap na ver loop van eenige tijd te verdwijnen. Te 's-Gravenhage is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den bekenden letterkundige E. Thorn Prikker, een broer van den grooten schilder Thorn Prik ker. De belangstelling op 't kerk hof was zeer groot. Thorn Prikker, e.en der anarchistische voorvech ters, heeft tal van'romans het licht doen zien, terwijl ook dichtwer ken van zijn hand verschenen. Aan de groeve spraken enkele Ook van den inboedel kon niets gered worden. Alles was verze kerdHet doet pijn, als we denkgn aan de arme, onschuldige dieren, die hier levend een prooi der vlammen werden 1 Een nieuwe aanslag op onze In dische rubber wordt gepleegd vanuit Duitschland, waar de rijks kanselier ter gelegenheid van de opening van de automobielten toonstelling te Berlijn verklaarde, dat Duitschland thans in staat is om voldoende hoeveelheden syn thetische benzine en rubber te vervaardigen, waarvan de duur zaamheid nog 35 pet. grooter is, dan van natuurlijke rubber. We moeten afwachten In Wouw stapte een automobi list een winkel binnen om een flesch Eau-de-Cologne te koopen. Daar de winkelier het gewenschte merk niet had, vroeg de automo bilist^ verlof met enkele flesschen even naar zijn auto te loopen, om „zijn vrouw te laten uitzoeken" DE INTERNATIONALE AUTOMOBIEL- EN MOTORRIJWIELTENTOONSTELLING BERLIJN 1936. Op de groote internationale automobiel- en motorrijwieltentoonstelling, welke te Berlijn wordt gehouden, zijn verschillende interessante nieuwigheden te ska. Op onze foto's ziet men twee van de merkwaardigste snufjest links een Stoewerwagen, waarvan de motorkap met een enkele handgreep kan worden opgeslagen, zoodat de motor geheel vrij komt te liggen; rechtss het chassis van een vrachtauto, die met geperst gas wordt gedreven. schappen van den wereldoorlog is, na 18 Jaren, aan hef licht ge komen. Op een afgelegen deel der terreinen van het groote Weensche Franz Joseph zieken huis staat een klein gebouw, vreemdelingen mogen het niet naderen, oud-verpleegden van het ziekenhuis, die het geheim weten, blijven vrijwillig uit de buurt. De eenigen, wien de toegang niet geweigerd wordt, zijn een zestal doctoren en ongeveer 25 ver pleegsters. In dit gebouw leven 80 „doode mannen", slachtoffers van den wereldoorlog. "iDe wereld gelooft ,dat zij dood zijn, zelfs hun familieleden is offi cieel medegedeeld, dat zij geval len zijn. Op de officieele dooden- lijsten komen zij voor onder de namen van hen, „die gevallen zijD op het veld van eer". Maar zij leven nog steeds 1 De reden voor hun geheime afzondering is hun afgrijselijk uiterlijk, en hun verminkingen, veroorzaakt door bommen en gif gassen. Ieder van deze 80 wrak ken, die eens mannen waren, is nu geheel verlamd, blind, dooi en stom. Het eenige wat zij vol gens hun verzorgers kunnen doen is ademhalen en eten. Niemand weet, en niemand zal ooit weten, wat zij denken, indien zij althans nog in staat zijn te denken en welke folteringen zij doorstaan. Want geen klank ontsnapt ooit aan hun lippen. Zij liggen in bedden, die den vorm hebben van waschmanden, waarin zij gemakkelijker kunnen verpleegd worden dan In gewone bedden. Sommigen waren bijna nog jongens, toen de oorlog uit brak, die hen misvormde tot we zens, hulpeloozer dan een dier. Al deze 18 jaren hebben zij gelegen in hun „waschmanden" als stomme getuigen van den wereldoorlog. Een staf speciaal opgeleide doctoren waakt over hen, alles in het werk stellende om hun folteringen te verzachten. Deze blinde, doove, lamme crea turen, die daar liggen, „ademha len en eten", maar waarvan nie mand weet, wat zij lijden en óf zij lijden, levende dooden.... afge schreven van de lijst der leven den, gedoemd tot een lang leven misschien in 't kleine gebouwtje van het Franz Josephhuis.Van het Franz Josephhuis?")Is het dan alleen in Weenen, dat die on gelukkigen nog leven? Heeft ook misschien niet zoo'n „huis jvende dooden"? Heeft ook %idet zoo'n ademend kerk- tok Bnmel. Rome, werking van mosterdgas". „Vertraagde uitwerking".van mosterdgas. Vertraagd... negen tien jaar vertraagdlLangzaam, heel langzaam kruipt de blindheid over het netvliesmannen met adelaarsoogenthans tastende blindentengevolge van de „vertraagde uitwerking" van mos terdgas! In twee jaar reeds het vijftiende gevalEn hoevelen zullen nog volgen? Oorlog o, hoe moesten we die klank eigenlijk haten! Hoe moesten we bidden, bidden om voor dèt leed gespaard te blijven! Hoe moesten we alom liefde kweeken, om ieder vleugje oor logsgevaar den grond onder de voeten weg te nemen BINNENLANDSCH OVERZICHT. De mist en onze nationale „medicijnman". Bekend li terator overleden. Zet uw vliegtuig op slot 1 Arme dierenWeer een aanval op onze rubber Een Eau- de-CoIogne-enthousiast De mist, die enkele dagen bo ven ons land gehangen heeft, is weer schuldig aan tal van onge vallen. In den Haarlemmermeer polder reed een bus van den weg af en kantelde in een sloot. Ge lukkig konden de circa 20 reizi gers gered worden; slechts één ervan is min of meer gewond. Bij Zwolle reed een gewone auto met 5 menschen te water. Zij wisten alle weer aan land te komen, doch kwamen er minder goed af een had een hersenschudding, de anderen waren bloedend gewond en allen hadden zij veel water binnengekregen. Vliegvelden hadden rustdag, in de havens vie len geen schepen binnen.boo men werden geramd, wielrijders peddelden een kanaal in. zelfs onze wakkere medicijnman Veraart was op het oorlogspad 1 Van „regenwekker" was hij thans mk-'verdrijve." geworden en do Frans Halskade In het Zuid-Hol- landsche Rijswijk heeft van zijn proefnemingen kunnen profitee- ron. De heer Veraart theoretiseer de, dat door het met kracht om hoog spuiten van waterstralen In de omgeving daarvan, sterke af koeling plaats moet hebben; deze koudere lucht nu dringt onder de warmere. Door deze atmosferische strooming komt er beweging de mistmassa en krijgt de zon ge legenheid om door te breken. Het was alleen jammer, dat er ■eiifl boven do milt goea zon was vrienden, o.a. de letterkundige dr. J. de Kruijf en prezen zijn karak ter; „Ons staat nu nog slechts één ding te doen jouw werk voort te zetten en uit te geven, wat nog niet het licht zag van je geschrif ten, die zoovelen tot troost wa ren," zei een andere spreker, de heer Nabrink. T-horn Prikkers schoonzoon dankte. Dat er auto's gestolen worden dat was ons bekend! En eigen lijk: dét vonden we al brutaal Maar dat men kalmweg vlieg tuigen verduistert.... dat is iets, wat ons met stomheid slaat 1 En toch is het 't geval. Ergens in Europa leeft een meesterspion, die zijn specialiteit maakt van de ze soort misdaad; hij steelt vlieg tuigen, het modernste van het mo dernste! Sommige van die toe stellen waren nieuwe, geheime militaire modellen, andere parti culiere luxe toestellen. In de af- geloopen maanden verdwenen er vliegtuigen van de vliegvelden in Frankrijk, Hongarije, Polen, Tsje- cho-Slowakije en Nederland. Nie mand zag ze gaan; niemand hoor de ze gaan. Ze stonden er.en waren op een gegeven oogenblik verdwenen. Uit Boedapest, A m- sterdam, Marseille en War schau zijn vliegtuigen spoorloos verdwenen. Ergens in Europa moet zich een geheim vliegveld bevinden.... op een verborgen plateau, in bergreeksen of mis schien in een van de vele dichte wouden van Duitschland, Frank» rijk, of Oostenrijk. Een nieuw, ge heim type, dat dag en nacht in het oog gehouden werd door een be waker, verdween des nachts; de bewaker moet omgekocht zijn en wel voor een zeer hoog bedrag, dat opwoog tegen de schande en de mogelijke gevangenschap, die den man wacht, en na de uit spraak van den krijgsraad. Wel heeft men sporen, maar de ze leiden nog niet tot een bewijs; men is er thans echter op gespitst, den dief op heeterdaad te betrap pen. Ook voor viegtuigen moet men dus al een hangslot of een contact-sleuteltje gaan bedenken. Het is wel heel erg modern ^Te Oldeberkoop heeft een reus achtige brand gewoed. De groote boerderij van de familie Willinger Prins uit de residentie, bewoond door de familie W. Bouma, brand de tot den grond af, ondanks het feit, dat de mojorspuit van Olde berkoop spoedig aanwezig was. Binnen een uur was alles platge brand. Vijftig koelen en vier paar- dtu kyrzpaen in d« vlammen om De winkelier stemde toe, de auto mobilist liep de winkel uit, stapte in zijn vehikel en.tufte weg. Maar de winkelier noteerde zijn nummer en waarschuwde de poli tie, die onmiddellijk het bericht doorgaf door heel West-Brabant. In Breda werd de Eau-de-Cologne liefhebbei gegrepen. Hij verklaar de, dat hij zijn vrouw die nota bene in Amsterdam woonde wilde laten uitzoeken om dan bij een volgend bezoek aan Wouw met den winkelier af te rekenen. Hetgeen de politie weigerde te gelooven. Hoe bestaat 'tl? BUITENLANDSCH OVERZICHT. Het Fransche Volksfront, on rustige studenten en een on handige regeering. Links behaalt in Spanje de stem busmeerderheid Ook mi nister Beek wil zijn reisje niet missen. Italiaansche over winning In Abessinië. Te Parijs hield begin dezer week het Volksfront een massa- betooging als protest tegen den aanslag door leden van de intus- schen ontbonden „Action Fran- caise" op den leider der socialis ten Léon Blum. Bij deze demon stratie hebben zich eenige eigen aardige dingen voorgedaan. In de eerste plaats moet voor een der gelijke betooging in Frankrijk drie dagen tevoren bij de desbetref fende instanties de goedkeurinc worden aangevraagd. Het Volks front zag kans deze toestemming te verkrijgen, hoewel de aanvrage nauwelijks 48 uur voor den dac der demonstratie gedaan werd Dat de regeering naar aanleidinc hiervan ln de kamer door de rech terzijde om inlichtingen «al wor den gevraagd, kan men zonde meer aannemen. Maar evenzee- kan men aannemen, dat de regee ring bij de huidige samenstellinc van de kamer de meerderheid de) afgevaardigden aan haar zijde za1 vinden. Desondanks heeft mer hier een gevaarlijk precedent ge schapen. Een tweede blunder van de regeering was, dat zij aan he' Quartier Latin als plaats van d<- demonstratie haar goedkeuring hechtte. Het is begrijpelijk, dat 'l Volksfront na den latten overva1 op Blum, door eenige heetgeba kerde jongelieden juist in het Quartier Latin, waar van oudsher de Parijsche studenten wonen, zijn protest wilde doen hooren. Maar onbegrijpelijk is, dat de re geering daarvoor haar toestem ming gaf, daar dit relletjes toch de hand moest werken. De Fransche intellectueele jeugd is onrustig on radicaal. Dat is ook in andere landen geen uitzonde ring. De staat kan hun toekomst, niet meer garandeeren. Op grond van het sociale millieu, waaruit deze jonge lieden stammen, zoe ken zij hun heil niet in communis tische, doch in fascistische stroo mingen. Hierin ligt ook de verkla ring van de relletjes tegen prof Jèze, wiens houding als raadsman van den negus door de studenten gelaakt wordt. Het gaat niet tegen den persoon Jèze, doch tegen het regime. Toch telt de fascistische strooming in Frankrijk slechts een betrekkelijk klein aantal aanhan gers en voor de democratie in dit land behoeft men dan ook zeker niet bevreesd te zijn. Bovendien verliezen vele van deze studenten met de jaren ook hun radicalisme. Dat had de regeering alles moe ten overwecren, dan waren de on verkwikkelijke zaken fn Quartier Latin, waar aan de zangers van de Internationale een vrijbrief was verleend, terwijl hij, die de Mar seillaise dorst aan te heffen met den gummiknuppel kreeg, achter wege gebleven. Ook in Spanje was het deze week weer verre van rustig, doch hier vond de onrust zijn oorzaak ergens anders. Begin der week zijn de Spanjaarden naar de stem bus getogen en zie, wat eigenlijk niemand verwacht had, gebeurde, het Volksfront, waarin de linker partijen tijdelijk georganiseerd zijnwist een flinke overwinning te behalen. Na den val van de monarchie heeft Spanje eigenlijk steeds een min of meer links ge oriënteerde regeering gehad en haar maatregelen waren niet van dien aard, dat deze de volle te vredenheid van de bevolking kon den wegslepen. Vooral de platte landsbevolking was weinig tevre den, daar de reeds herhaaldelijk beloofde en hoogst noodzakelijke agrarische hervorming maar uit bleven. Algemeen had men dan ook gedacht, dat links het er heel wat minder croed zou afbrengen, dan nu geschied is.. Hoe de nieuwe regeering er in- tusschen uit zal zien, is op het oogenblik, dat wij dit schrijven, nog niet bekend. De nog aan het bewind zijnde regeering heeft voor 8 dagen de staat van beleg afgekondigd om op alles voorbe reid te zijn, daar men niet ten on rechte vreest, dat de rechter par tijen met geweld het stembusre sultaat wel eens zouden kunnen .willen corrlgeeren. Buitenlandsche reizen zijn dezer dagen bij de Europeesche staats lieden weer bijzonder geliefd. Nog geen week geleden waren Londen en Pariis nog de uitverko ren plaatsen. Thans komt het be richt uit Warschau, dat de minis ter van Buitenlandsche Zaken ko lonel Beek, een reis naar Brussel en Londen craat maken. Brussel ls onpolitiek. Polen en België heb ben zoo juist een handelsverdrag gesloten, dat onderteekend moet worden. Wel van politieke betee- kenis is het bezoek aan Londen. Men kan zich voorstellen, dat Beek na de laatste gebeurtenissen in Londen en Parijs gaarne eens met de Britsche staatslieden wil spreken. Door het Fransch-Russl- sche pact wordt Polen direct be roerd. Zou het pact eenmaal acuut worden, dan ware Polen op- SPEELGOED 1 Guus Bertlem Jr. Ook de Italiaansche kinderen dragen hun steentje bij, in den strijd tegen.. Abessinië Zij stonden hun speelgoed ot aan den Staat, door wien het werd gebruikt tot vervaar diging van oorlogsmate riaal 1 Nu de Sancties ingetreden En in werking zijn gegaan, Nu met wapens wordt gestreden Als nooit eerder werd gedaan, Nu de invoer stopgezet is Van uit bijna elke staat. En de eer aldus gered is, 1 Ook al wés het dan wat laat..,* Nu de Vrede dan moést komen. Wijl toch dit de opzet was, Van 't besluit,voor lèng genomen, Nu eerst nu bemerkt men pas. Dat men één ding had vergeten, Dat er één ding toch niet deugt, In den goedgesloten keten, Door., de Italiaansche jeugd! Ijzer, staal of rubber.prachtig, Weerde men uit ginds gebied, Volkenbond, al zijt ge machtig, Aan deJeugd toch, dacht ge niet 1 Want de spoortrein, die 't kind T Voor zijn tienden jaardag kreeg, Maakt men tot.granaten, ginder, Zij 't nog als omhulsel leeg En de autoped van Jantje, Die bedreigt den mensch niet meer Langs de straat op 't stoepen- randje. Maar.op 't slagveld, als geweer! En het eene kind na 't ander. Bracht z'n mooiste speelgoed aan, En ze hebben mèt elkander 't Hunne voor het land gedaan Tjahoe oud ze zouden wezen? Acht of negenmisschien tien? 'k Heb het eerlijk niet gelezen, En wat geeft het bovendien? Hoofdzaak is., 't bewijs is grondig Dat men ginds als één man staat, Ook al zijn ze vaak onmondig, Voor het Vaderland paraat Maar 't kind, weer thuisgekomen, Van den eersten „roes" hersteld. Ziet zich plotseling ontnomen De zoo fiere rol van.héld En het zal z'n speelgoed missen, Dat het voor den oorlog gaf, En.of zou 'k me zóó vergissen? Ook z'n.jeugd, die nam men af marsch- en oorlogsterrein. De te merken. verantwoordelijke leider van de Poolsche buitenlandsche politiek kan hiervoor niet onverschillig blijven en daarom is het begrijpe lijk, dat hij met de vertegenwoor digers van bepaalde mogendhe den een en ander eens onder de oocren wil zien. De Italianen hebben aan het noordelijk front een even groote als onverwachte overwinning be haald. Ondanks het uiterst slechte weer, wisten zij het leger van ras Moeloegeta, de Abessvnsche mi nister van oorlog, bij Amba Ara- dam te verslaan. Deze plaats ligt 35 kilometer ten zuiden van Ma kallé, en beheerscht de toegangs wegen tot deze stad volkomen. De Abessynen hebben nu voor- loopig geen kans Makkellé terug te veroveren, zooals zij gehoopt hadden. Intusschen behoeven zij den moed nog geenszins op te geven, indien men bedenkt, dat de Italiaansche troepen, 72.000 man sterk, niet minder dan zes dagen noodig hadden, om de 35 K.M. van Makallé naar Amba Ara- dam op te rukken. Snelle vooruit gang valt er in de veroverings veldtocht van de Italianen niet op HOE PARIJS ZICH TEGEN LUCHTAANVALLEN BESCHERMT. Vertegenwoordigers van de pers brachten deze week een bezoek aan de ver schillende bomvrije kelders van Parijs, waar hun getoond werd, hoe de Fransche hoofdstad zich thans beschermt tegen evcntueelc aanvallen uit de lucht. Men ziet hier de pcrsmenscheu bij een demonstratie van het ventiiatlesyscem in een dezci kelders. De venilatie-inrichtin^wordt electrisch gedreven, doch kan, ingeval de clectriclteitstoevoer mocht worden afgesneden, ook door een soort van rijwiel - aandrijving aan den gang worden gehouden»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 5