KLOOSTERBALSEM LEED 3 MAR AAN HHEUMATIEK KON ZICH NIET BEWEGEN ADVERTENTIES. WAARSCHUWING I Dank zij KLOOSTERBALSEM kan bij weer wandelen en fietsen .Het kwam in eeas^ tmar 3 jaar lang was het of ik die pijn in mün rug nooit meer kwijt 'iop-raken. Alles waa mij teveel. Men ze£jn(j dat ik rheu- matiek had en daarvan wel nooit meer af zou komen. Toen werd ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende, zalf en werkelijk, na een behandeling-van nog geen 6 weken zijn mijw pijnen verdwenen. Ik heb van niets meèr last en beveel daarom iedereen den Kiöosterbalsem aan." S. SI. te A ACKER'S ORIGINEEL TER INZAOB „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand- en snij wonden Ooit ongeëvenaard als^wrijfiniddel by Rjiéumatiek, spit en püniyke spieren overal, per pot zo gr.ï 0,60 eii 60 gr. 11.— •^•"->1.'^ l~ i Nl"il'lVi.liniHl/Hl'j.r If Afdeeling Schouwen en Duiveland van de V.P.Z. Donderdagmiddag kwam de afdeeling Sohouwen en Duiveland van de V. P. Z. in algemeene vergadering bijeen in de kleine bovenzaal van het «Huis van Nassau" te Zierikzee. De voorzitter, dhr. W. J. van Schelven, riep de (helaas zeer gering in aantal zijnde) aanwezigen een hartelijk welkom toe. Naar aanleiding van de notulen deelde de voorzitter mede, dat verleden jaar een telegram naar de Alg. Vergadering te Goes en een adres aan den Minister waren ge zonden inzake de Teeltregeling, waarvan het le. succes heeft opgeleverd, terwijl op het 2e. is geantwoord, dat, indien het noodig zou blijken te zijn, aan de wenschen der afdeeling aandacht zou worden ge schonken. Verder deelde de voorzitter het resultaat mede van de gehouden Bedrijfskeuring, waaruit bleek, dat de heeren J. v. d. Berg en M. den Boer ieder met 77 punten een 2e. prijs hadden gekregen en de heer J. Schouls met 70 punten een 3e. prijs. Hierna bracht de wnd. penningmeester, dhr. F. C, Hanse, verslag uit over het afgeloopen jaar. De ontvangsten bedroegen f 153,65 en de uitgaven f72,92, zoodat er een batig slot per 1 Jan. was ad f 80,73. Namens de Financieele Commissie advi seerde dhr, Schouls tot goedkeuring der rekening, waartoe m. a. st. werd besloten. Hierna volgde het Jaarverslag van den secretaris waaruit we aanstippen dat het aantal leden terugliep van 66 op 59, in het bestuur geen wijzigingen kwamen en dat van de aankoop van jonge hennen en het verzenden van pluimvee slechts een gering gebruik werd gemaakt. Ook dit Jaarverslag werd onveranderd goedgekeurd. Vervolgens werd overgegaan tot de be noeming van 2 bestuursleden, le ter voor ziening in de vacature wegens het be danken als zoodanig door den heer P. Hanse en 2e wegens periodieke aftreding van den heer G. J. de Vlieger. Alvorens tot stemming in de vaoature-Hanse over te gaan richtte de voorzitter hartelijke woorden van dank aan het adres van den heer Hanse, die van de oprichting af als secretaris-penningmeester zooveel voor de afdeeling heeft gedaan, waarbij spr. dezen een goede gezondheid toewenschte en de hoop uitsprak dat hij nog lang de ver richtingen van de V.P.Z. zal mogen gade slaan en zal mogen zien dat zij weer in opwaartsohe richting zal gaan. Na 2 vrije stemmingen werd vervolgens in de vacature-Hanse benoemd de heer W. P. A. Brouwer te Zierikzee, welke na eenige aarzeling, onder dankzegging voor het veTtrouweD, de benoeming aan vaardde. Ook de heer de Vlieger, die met bijna algemeene stemmen als be stuurslid herkozen werd, nam, onder dankzegging, zijn benoeming als zoodanig weer aan. Tot lid van de Financieele Commissie werd, i.p.v. de heer J. Schouls, aftredend, niet herkiesbaar, benoemd de heer A. K. van Damme te Haamslede, die ook zijn benoeming aanvaardde. Hierna werd de toegezonden begrooting, welke op de komende algemeene vergade-, ring te Goes zal worden behandeld, be sproken, waarbij uit de vergadering voor enkele posten op vermindering werd aan gedrongen en enkele wenschen naar voren werden gebracht, hetgeen de afgevaardigde daar ter sprake zal brengen. Als afge vaardigde werd gekozen de heer M. oen Boer te Haamstede. Hierna gaf de voorzitter het woord aan het bestuurslid den heer M. den Boer, welke een inleiding zou houden over „De Teeltregeling" Na er allereerst op te hebben gewezen dat de Teeltregeling in het leven is ge roepen op verzoek van de pluimveehou ders, om ineenstorting van het pluimvee- bedrijf te voorkomen en velen van den ondergang te redden, benevens te trachten de exportgebieden op de wereldmarkt te behouden, wees spr. vervolgens op de werkwijze ervan, welke beoogt: le syste matische inkrimping der bedrijven en 2e verbetering van den pluimveestapel, en al wordt er vaak oritiek op deze regeling uitgeoefend, zal tooh een ieder moeten erkennen dat beperking en verbetering van onzen pluim veestapel noodzakelijk was en kan men dankbaar zijn dat zij tot stand is gekomen. Uitvoerig ging de heer den Boer ver- volgens op de diverse getroffen regelingen I in en gaf hij een uitgebreid overzicht van de diverse (strenge) bepalingen waaraan de fokkers, de kuikenbroeders en de houders der vermeerderingsbedrijven zioh te houden hebben. Ook besprak de in leider nog enkele bezwaren welke tegen de teeltregeling worden ingebracht, maar z. i. kan het moeilijk anders en eveD bil lijk als het nu geschiedt. De voorzitter dankte hierop den heer den Boer voor zijn duidelijke inleiding welke zulk een vruchtbare nabespreking had opgeleverd. Op zijn vraag wie zioh voor de volgende vergadering voor een inleiding beschikbaar stelde bood de heer Schouls zioh aan. Bij de nu volgende rondvraag volgde n.a.v. een vraag van den heer Zeijler, een uitgebreide bespreking over het broed- seizoen wat voor de koopers van jonge hennen te vroeg en voor vele fokkers te laat valt. Ook werd nog gesproken over contributieverlaging, het bevorderen van grootere deelname aan de bedrijfskeuringen en de abonnementen op de Bedrijfspluim- veehouder, welke punten het bestuur onder het oog zal zien. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een ruim gebruik gemaakt. De heer W. P. A. Brouwer o.a. wees op het geringe aantal vermeerderingsbedrijven op dit eiland wat voor de kuikenbroeders (ruim 30) het moeilijk maakt voldoende eieren te betrekken. De heer den Boer antwoordde hierop dat 1 vermeerderings- bedrijf voor Sehouwen-Duiveland inderdaad te weinig is en dat een vermeerdering hiervan bevorderd dient te worden, waarin voor de V.P.Z. o.m. een taak ligt. Nog eenigen tijd werd hierover van gedachten gewisseld, waarbij ook de selectie onder de loupe werd genomen. Ten slotte wees spr. er nog op, dat het nieuwe materiaal, dat aangeschaft moet worden, steeds beter moet worden, en juist de Teeltregeling maakt, dat de fokkers en vermeerderingsbedrijven steeds goede kui kens en jonge hennen kunnen betrekken. Met een woord van dank voor de op komst en de besprekingen sloot de voorz. vervolgens met een opwekkend woord de vergadering. Nog kunnen we mededeelen dat dhr. W. P. A. Brouwer in de hierna gehouden bestuursvergadering tot secretaris-penning meester werd benoemd, welke functie door hem aanvaard werd. LANDBOUW EN VEETEELT De waarde van Thomasslakkenmeel Inleen vorig- artikeltje wezen wij op het mut der kalk in Thomasslaklkenmeel laüs verbeteraar van de structuur onzer gronden. Deze struotoirverbeterende wier- king, vian hoeveel 'wiaarde iqoik, is slechts een nevenwerking, welke wij bij aankoop Vian Ttooina sslakkenmieel als het iwiare op den koop tjoie krijgen. Hoofdzaak blijft echter, dat de kalk de 'zuurgraad ver betert en bovendien een plantenvo.edings- stof is, en derhalve, evenals kali, fosfor- Zuur en stikstof (en mog andere stoffen) onontbeerlijk is wuor het gedijen onzer gewassen. Zoo zijn er gewassen, welke zelfs veel kalk verlangen, anderen daar entegen kunnen Imet iminder volstaan, of geven aan iminder de vioeirkeur. Tho|m)as- slakkemael is dus een tweezijdige mest stof, n.l. een fosflorzhur-kalkmeststof. Het kan dus niet alleen wiorden gebruikt olm te voorzien in de fosforzuurbehoefte on zer 'cult|u|urgewiassen, maar ook in die gevallen wiaarbij toevoer van kalk lom ■Zijn direc'ten, of om zijn, meestal groote ren, indirectien invloed ioip de vruchtbaar heid van deni grond van belang is. (Struc tuur, zuurgraad). Bij regelmatig gebruik Van slakkehmleel wordt de grond in belangrijke mate unlet kalk verrijkt. Een regelmatig gebruik Van 800 k.g. per h.a. izou een jaarlijksche gift van 400 k.g. kalk beteekenen. Dit schijnt in verhouding to.t een flinke kalkbem'ss- ting niet hoog, maar (nten mioet niet ver geten dat de kalk vian slakkenmeel, eens deels door de ideaal fijne verdeeling, anderzins doioir de bijz|ondere geaardheid der betreffende balkverbindingen, veel groio.ter Wiaarde v|opr den bodem heeft' dan een gelijke hoeveelheid van een an dere kalkmleststof. Dit verklaart Waar schijnlijk oiok den belangrijk verbeteren- den invloed, dien slakkenmeel ,op der. Z.g.n. kalktoestand Van den 'grond uit oefent. De keuZe der kunstmeststoffen speelt een groote rof in Iverband met de kalk toestand van onze cultuurgronden. Teeltvergunning Vlas De Landbouw-Crisisorganisatie. v. Zee land maakt belanghebbenden bekend dat alle aanvragen voor een teeltvergunning voor vlas oogst 1936 ten volle zullen worden toegewezen, voor zoover deze aanvragen vóór 20 Februari bij de L. C. O. v. Z. zijn binnengekomen. De telers, wier aanvraag vóór ge noemden datum is binnengekomen, kun nen dus op een teeltvergunning voor de door hen aangevraagde teeltopper vlakte rekenen. Nadere mededeelingen aan de telers afzonderlijk zullen t.z.t. volgen. RADIONIEUWS APOTHEKEN. Zondag 23 Februari is de apotheek- Gasille, na des middags 2 uur geopend. Een nieuw soort draadomroep Naar aan de Tira'es genteld wbrdt, is in Amerika een nieuw'soort draadioimroep in gebruik genomen. Hierbij krijgen de aangeslotenen een toestel thuis geplaatst dat veel gelijkenis vertoont met een ra dio-ontvanger. Het beval een luidspreker, een versterker en een kiesschijf. Met deza laatste is het mogelijk een keuze te doen uit een zeer [uitgebreide 'collectie gralmo- fOionnumJmers, stukken van geluidsfilms enz. Het repertoire wlordt steeds |ojp peil gehouden en oangevfiild. Deze nieuwe draadomroep draagt den naam' van „tele- dak-systeem". SPORT VOETBAL. Z.S.O. Zierïkzeè I—Zeelandia II Voor den a.s. Zondag vastgestelden wedstrijd tegen Zeelandia II is het eerste elftal van Z.S.C. Zierikzee van links naar rechts als volgt samenge steld: H. Verschuur d.; A. v. d. Westen en J. v. d. Hoek a.; ,J. Rossen, Ch. Papeveld en J. van Bergen m.; J. Bos- saert, M. Krijger, C. A. Nolet, J. Volkeri en J. Kouwenberg v. Zoo men ziet is in de voorhoede Viergever vervangen door Nolet, wat o.i. wel een verbetering zal zijn, daar Nolet vooral ook als schutter niet on gevaarlijk is. Verder zijn de ouwe ge- jtrouwen Rossen en van Bergen weer in de ploeg teruggekeerd, wat zeer ze ker valt toe te juichen daar ook deze beiden een plaats in dit elftal volko men waard zijn. Jammer dat Catshoek door zijn opgeloopen blessure voorloopig niet van de partij kan zijn. Laten we hopen dat Papeveld, (voor niet al te langen tijd), op de spilplaats een goede plaatsvervanger zal blijken te zijn. Wat de wedstrijd zelve aangaat, mee- nen we wel een overwinning voor Zie rikzee te kunnen voorspellen en als ze weer niet uitgesteld behoeft te worden wegens de weersomstandigheden, kan 'n aardige wedstrijd tegemoet worden ge zien. Zij staat onder leiding van den heer Huijbrechts en vangt te 12 uur aan. MARKTBERICHTEN. ST.-ANNALAND. Uienveiling van 20 Februari. 200 balen Rijnsburger (gew.) f2.26; 5 balen id. (picklers) f2.50; Sja lotten f4; alles per 100 kilogram. TELEGRAMMEN De toestand van den Graaf van Cavadogna Naar uit Havanna wordt gemeld heeft de Graaf van Cavadogna, zoon van ex- koning Alfonso van Spanje, een plotselinge inzinking gehad, welke een bloedtransfusie weer noodzakelijk maakte. 200 gram bloed is hem iDgegeven, doch zijn toestand blijft zeer bedenkelijk. Mariene Dietrich naar Europa De filmster Mariene Dietrich heeft haar rol in de film „1 love Songers" opgegeven en is onmiddellijk naar Europa vertrokken. Washington-day in Amerika De Vereenigde Staten vieren heden (Zater dag) Washington-day. President Roospvelt zal ter gelegenheid hiervan een rede houden, welke door middel van de radio zal worden uitgezonden. Actie voor gratie voor Hauptmann De Luthersche Predikant John. Mat- tewsen doctor honoris causa van de uni versiteit te Philiadelfia heeft een beroep gedaan op alle voorgangers van de Luthe ranen in de Vereenigde Staten om gratie te vragen voor Bruno Hauptmanh. Militaire samenzwering De krijgsraad te Sofia heeft vonnis ge veld in het opzienbarende proces tegen tegen de militaire samenzwering in de staatsgreep van 3 October 1935. De voornaamste beschuldigde de leider der beweging, oud-kolonel Veltcheff werd ter dood veroordeeld, evenals de comman dant Dantchaff. 8 beklaagden werden veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf, 2 tot 8 jaar en 1 tot 1 jaar. 15 beklaagden werden vrij gesproken w.o. oud-Minister Todoroff, Generaal Zaimoff en de oud-dirioteur van politie Natohefï. Frankrijk wenscht den vrede In een toespraak in de «American Club" verklaarde de Fransche Minister-President Sarraut„Gij, die in Frankrijk leeft, kunt getuigen, dat wij geen oorlog willen. Wij wenschen ontwapening. Oud-strijders, zoo als ik, vergeten de haat. Wij zijn bereid de tegenstanders de hand te reiken ten einde in Europa een gemeenschap te vormen in den geest van het Briand-Kelloggpact, dat den oorlog verklaart aan den oorlog. Wij trachten van de vereeniging der Volkeren een in strument te maken van collectieve veilig heid, waarvan de wereldvrede afhangt." De toestand in Spanje De Spaansohe President Zamorra heeft het amnestiedeoreet onderteekend en de regeering gemachtigd, dat de gevangenen, onder de amnestie begrepen, onmiddellijk in vrijheid moeten worden gesteld. Ook Companys en 5 leden van de Catalaansohe Generaliteit zijn vrijgelaten. De Directeur- Generaal van de Veiligheidspolitie ver klaarde dat het bericht, verspreid door een buitenlandsoh Nieuwsbureau, als zou de omwenteling fn Spanje 27 dooden hebben geëisoht, onjuist is. Staatspresident Zamorra heeft een decreet onderteekend, waarbij alle werkzaamheden in verband met het teruggeven van de geoonfi8oeerde goederen van de Grandes van Spanje worden gestaakt, evenals de betaling van de rente van deze goederen. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat ook de Consalez Pena, die beschul digd wordt de leider te zijn geweest van de revolutionaire beweging in Catalonië en den aanval op de Spaansohe Bank te Oviedo te hebben geleid, Zaterdagochtend in vrijheid zou worden gesteld. Pena wordt te Burgos gevangen gehouden. Hij was eerst ter dood veroordeeld, dooh deze straf is gewijzigd in 30 jaren gevangenis straf. Het bericht van de aanneming van de amne8tieverordening in Spanje door de permanente oommissie uit de Cortes heeft in verscheidene plaatsen daar vreugde- betoogingen uitgelokt, die hier en daar tot incidenten aanleiding gaven. Zoo werden te Bollulos, bij Delcandado, in de pro vincie Huelvade, kantoorlokalen van de Acoion Popular", alsmede Nationale vergaderingslokalen, in brand gestoken. Toen de politie de brandstichting trachtte te verhinderen werd zij met pistoolvuur ontvangen. De beambten beantwoordden het vuur waardoor 2 betoogers werden gedood en verscheidene anderen, deels ernstig, werden gekwetst. De permanente commissie uit de Cortes heeft den ten Minister Azana machtiging verleend om, indien de omstandigheden dit vereischeu, den staat van oorlog in het land af te kondigen. Sedert eenige dagen heerscht een levendig verkeer aan de grens tussohen Frankrijk en Spanje. Talrijke Spaannche gezinnen hebben hun vaderland verlaten en zijn naar Frankrijk uitgeweken, terwijl aan den anderen kant vele Spaansohe communisten den Fransehen bodem verlaten en naar Spanje terugkeeren. INGEZONDEN STUKKEN {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie wordt niet teruggezonden Oosterland, Februari 1936. Mijnheer 'de Redacteur, Met deze verzoek ik beleefd eenige plaatsruimte voor het volgende. Bij voor baat mijn welgemeenden daok. Het verslag in de Nieuwsbode van 15 Februari van de algemeene vergadering der Tuinbouw Vereen. «Oosterland en Omstreken", vraagt als toevoeging, dat de voorzitter terecht opmerkte, dat vele werk zaamheden die dit jaar van het bestuur geëisoht werden, omdat men met ver schillende lichamen moest onderhandelen, o.m. met de R.T.QJ. die de vereeniging in alles welwillend medewerking verleent om ons bedrijf in stand te houden en zoo •mogelijk te verbeteren, om een plaats aan ons toe te wijzen voor de reeds gestichte goederenloods, welke in een behoefte voor de te verzenden producten voorziet. We zijn dan ook daarvoor zeer erkentelijk. Ook werd dank gebracht aan den heer Groenendijk voor zijn gewaardeerde mede werking, zoo ook aan het bestuur der veiling de Zuid-Hollandsohe Eilanden, dat ook alle medewerking verleent om ons wevk te steunen, teneinde de gelegen heid te scheppen om onze producten zoo goed mogelijk te sorteeren om voor ver zenden gereed te maken, wat van groote beteekenis is voornamelijk daar wij elk afzetgebied in stand dienen te houden en zoo mogelijk uit te breiden. JOH.s DORST Mz. Geachte Redaktie, Mag ik s.v.p. plaats voor 't volgende. Er is een bevel van Ged. Staten van Zeeland, dat de zes overige gemeenten zich met Tholen moeten verstaan over dc kosten van de U.L.O. Als we over deze zaken nadenken dan komt het ons voor, dat 't geen in den Raad van Poort vliet gesproken is, zeer de over weging waard is. Met andere woorden, kunnen de ove rige gemeenten niet een verzoek tot Ged. Staten richten hun bevel in te trekken om zich met Tholen te verstaan en een nieuw bevel geven om zich met St.- Maartensdijk te verstaan. Dit is een welvarende plaats in het centrum van ons eiland gelegen. Sta- venisse, St.-Annaland, Poortvliet en Scher- penisse te samen 10290 inwoners tel lend, zouden zeer in den afstand win nen. De afstand van Oud-Vossemeer naar St.-Maartensdijk is misschien iets groo- ter dan naar Tholen, dat weet ik niet. De afstand van Tholen naar St.-Maar- tènsdijk is precies gelijk aan die van St.-Maartensdijk naar Tholen, dus geen onoverkomelijk bezwaar. Tholen kon dan tevens in zijn behoeften van een be waarschool voorzien en St.-Maartensdijk kon een school krijgen, die voldoende ruimte had voor alle leerlingen. Dat is te Tholen niet zoo. Dankend voor de plaatsing. Uw Abonné, A. Buslichtingen Zierikzee Op Werkdagen: voor Duiveland, Hol land en buitenland: 4.10, 12.60, 17.30. Schouwen en Dreischor: 5.46, 11.50. Kerkwerve: 7.25, 16.60. Voor stadsbestelling: 8, 18.40, 20.16. Voor buitenbestelling: 8. Zondags voor Duiveland, Holland eo Buitenland: 9.07. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De Qiooge drukktelg begint meer en meer af te nemen en Iheeft zich alleen in Polen versterkt. De nieuwe depressie in de Golf van Biscaye werd vrij diep zoo dat de Oostelijke wind zidh nog in een groot deel van Europa handhaaft, geiheel Scandinavië'- onder de vorst blijft en de vorst in Noprd-Duitsdhiand nog toenam. Door een tijdelijke afneming van de windkracht in onze omgeving; is de vorst [hier te lande niet verder dan de Oostgrens igekomen. Daarentegen (hebben door opklaring enkele stations in Enge land vorst gemeld. In Frankrijk is de temperatuur gestegen en valt in het Westen regen evenals in Zuid-Engeland. In onze omgeving kwam veel mist voor Nu de [hooge drukking) in beteekenis altham en de depressie in Ihet Zuidwesten nog toeneemt zal deze onze weerstoe- staind beperken en vermoedelijk in het Westen regen brengen. Ihoewel in het Noordoosten de vorst nog even uit Duitsdhlaud kan doordringen. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 770.3 te Danzig. Laagste 745.4 te Brest. Verwacht tot den avond van 23 Febr.: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zui delijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, kans op regen vooral in het Zuidwesten, temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi in het Noordoosten, overigens wei nig verandering in temperatuur. Zon op: Zon onder: 23 Februari 7.03 5.24 24 7.01 6.26 Barometerstand van hedenmiddag 12 uur. Hiermede vervullen wij deD treurigen plicht, U kennis te geven, dat tot onze diepe droef heid op 20 Februari te Gro ningen is overleden onze zeer geliefde Broeder, ADRIAAN DORST. in leven Hoofdopzichter bij den Provincialen Waterstaat te Zoutkamp (Gr.) in den ouderdom van 62 jaar en bijna 6 maanden. Zwaar valt ons dit verlies. Familie DORST. Sommelsdijk, Februari 1936. St. Jorisdoelstraat A 207. Hartelijk dank aan H H. Landbouwers voor het vervoer mijner bouwmaterialen. ADR. v. d. LINDE, Nieuwerkerk. JAN H. ZUIDWEG en NELLY G. LUYK betuigen hun hartelijken dank, ook namens wrderzijdsche Familie, voor de vele blijken van belangstel ling, voor en bij hun huwelijk ondervonden. Wissekerke, -frr—~.Februari 1936. Kamperland, Ondergeteekenden brengen de burgerij van Poortvliet dank voor het in hun gestelde vertrouwen bij de Bestuursverkiezing van het Groene Kruis. Dn. POORTVLIET. W. M. SLAGER. De DIRECTEUR der N.V. Waterleiding - Maatschappij „SchouwenDuiveland" te Zierikzee, verzoekt beleefd aanzuivering van watergeiden over de maanden Januari, Februari en Maart 1936 vóór 1 Maart a. a. Na dien datum zal over het bedrag per kwitantie beschikt worden verhoogd met 11,voor administratiekosten. De Directeur, .1. H. 8CHEUERMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 3