ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 21 FEBRUARI 1936 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT BINNENLAN D Dampo Jit Stad en Provincie De Kern ABONNEMENT: 1797 - 1889 Prys per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee i 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—. Afzonderlijke □ummers 5 oent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12949 l ADVERTENTIENi ran 1—3 regels 60 cent, ran 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De laatste Italiaansche successen Overwinnaar Badoglio De Abessijnen bezitten geen even kundige veldheeren Italië jubelt. Zijn maarschalk jmieldt overwinningen, overwinningen in 'het Zui den, overwinningen in het Noorden, eeau overwinning bij de Ganale Doria, een overwinning vqotr de poorten v,an Ma- kalle. De hoop vlamt iopVervolging Vernietiging! Vrede! Land voor kolonisa tie in overvloed! Nog geen zes Weken geleden, toen hilaarschalk Badoglio het opperbevel van maarschalk de Bono overnam, zag het er niet rooskleurig voor de Italianen in Abessinië uit. In het Zuiden was de aan val van Graziani! op Harrar en den spoor weg Dajiboeti—Addis Abeba in het woe stijnzand van Ogaden vastgeloopen. Ras Nasiboe en ras Desta bedreigden uit het Noorden en het Westen de vooruitge schoven vliegende afdeelingen varf de Ita lianen met omsingeling. In het Noorden kwtami de opimiarsch van de Italianen in het bergachtige gebied in de omstreken van Makalle tot stilstand. Als een Wig lag dit front in het gebied, wiaar de Abessij nen nog volkomen heer en mieester waren en een Abessijnsdhe aanval van beide zijden miaakte een omsingeling van de Ikglianen zeer waarschijnlijk. De Abessijnen grepen hun kansen niet Maar de Abessijnen hebben deze gun stige gelegenheid niet weten iaan te grij pen. En dit is hun verderf geweest. Een volk van natuurkrijgslieden staat tegen over een goed geschoold leger, alle Wa pens der mioderne techniek tegenover zlwiaard en lans. Nauwelijks een kanon zouden de Abessijnen bij de laatste ge vechten om Makalle in stelling gehad hebben. Tanks en vliegtuigen ontbreken hun zoio goed als geheel. De eenige troe ven, die hun overbleven, de massa's, die zij konden miobiliseeren, de moeilijkheden van het landschap, hun dalen en huh bergen, hun woestijnen en hun moerassen, dit alles wisten de leiders niet in Liun voordeel te gebruiken. Zij verstomden 't niet de massa's tot goedsluitende trioepen- eenheden te hervormen en dezen naar de beslissende plaatsen te brengen. Zij fwdsten noch in het Noorden noch in het Zuiden hum kansen aan te grijpen. Zij konden poik de guerilla-oorlog in den rflrg van den indringer niet tot volledige omt- plooiing brengen. Zij deden het inleest verkeerde, wat een veldheer ooit kan doen. Zij Wisten geen groiote beslissingen te nemen, zij twijfelden en wachten en gaven den vijand gelegenheid de vrijheid van handelen te hernemen. Wat deed Badoglio En hieruit 'heeft maarschalk Badoglio profijt wieten te trekken. In het Zuiden 1 verschoof hij kort besloten het zwaarte- J pumt van den strijd van het Oosten naar j het Westen, van Ogaden naar Somalilamd, j vernietigde daardoor alle weloverlegjde j plannen van zijn tegenstanders, sloeg) ras Desta beslissend en legde het Icgier yam ras Nasihoe geheel lam. Het bezit van het gewichtige wegenkruispunt Neghelli en de afsluiting van den grensovergang naar Britsch-Kenya was het loon. Een nieuwe rochade, ditmaal van het Westen naar het Oosten, een nieuwe aanval door het dal van de Fasan op Harrar teekent zich aain den horizon af. In het Noorden wist de maarschalk de reust volkomen te bewaren. Hij liet Zich door geen enkele pioging van de Abessijnen, om Makalle te omsingelen, lot overijlde beslissingen verleiden. Ge leidelijk versterkte hij het front ten Z. van Makalle en verbond dit door auto wegen over Adoea en Adijgrat met de basis Asmara. Stap voor stap bereidde hij zijn sprong vic|0{r. Ook door den tegenslag, in Januari bij den slag in Tembien liet hij zich niet. in de war brengen. Stilzwijgend verlegde hij zijn front eenige kilometers naar achteren. Alle krachten concentreerde hij' op de door hem uitgezochte invalspoort ten Z. van Makalle aan den Amba Arradan. Hij1 schoof hier een derde legercorps tus- sdhem Na een grondige artillerievoor- bereiding werd de bijna 3000 m. (hooge berg genomen en de Abessijnen uit ihjuln* loopgraven, versterkirg;en en holen ge worpen. Het vruchtbare landschap En- derta, de passen naar Tembien, de wegen in de flank van de legers van Seyoem en ras Kassa bevinden zich in Italiaansche handen. De beteekenis van de overwinning Niet te voorzien Zijn de politieke ge volgen van de overwinning', de uitwer king pp de maatregelen van de sanctie j staten. Groot is echter de moreele be- j teekenis. Het geloof aan de overwinning' I en het doorzettingsvermogen van de j Italianen is er door versterkt. I Toch mag men anderzijds de waarde van de overwinning niet overschatten) Het is nog een large weg naar Harrar en Addis Abeba. Enorme terreinnnoei- i rijkheden zijn nog te overwinnen. De regentijd nadert. Hebben de Abessijnen tuit hlutn tot nog toe gemaakte fouten geleerd en con- centreeren zij' thans al hun kracht op den guerilla-oorlog, dan kunnen zij den Ita 1 lianen nog veel last bezoigien. Omgekeerd kan Italië in Zijn maar schalk het vertrouwen stellen, dat hij den veldtocht, zij' het ook langzaam, tot een zeker einde zal brengen. „Koop Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar' ,/IVOROL" De Nederlandeohe tandpasta Wat Rijk en Gemeenten be taalden aan Wdrkeloozenzorg In de eerste aflevering in 1936 van het maandschrift van het centraal bu reau voor de statistiek is een overzicht opgenomen, dat een beeld geeft van de lasten, welke de werkeloosheid in J de laatste 5 jaar op de openbare kas- j sen legt. In 1931 gaven Rijk en Ge- meente uit voor leniging van de wer- keloosheid f21.1 en f39.4 millioen; in 1932 f56.2 en f65.11 millioen; in 1933 J f84,5 en f62,1 m'illiiom en in 1934 f52,7 j en f74.3 millioen. Voor 1935 wordt het j totaal bedrag van Rijk en Gemeente geraamd op f 141.4 millioen. i Met betrekking tot het bedrag van f 128.5 millioen, hetwelk in het jaar 1935 aan werkverschaffing en steun aan cri- sis-werkloozen werd uitgegeven, moge het volgende worden medegedeeld: In genoemd bedrag is inbegrepen pl.m. f 104.7 millioen geraamde bijdragen uit het werkloosheidssubsidiefonds. De uit gaven van dit fonds ter zake van steun- verleening en werkverschaffing aan werk- loozen werden voor f43.8 millioen ge dekt door middelen tijdelijk onttrokken aan het gemeentelijk belastinggebied. Voorts is in het bedrag van f 128.5 millioen begrepen een bedrag van f21.3 millioen, welke de gemeente uit eigen middelen uitgaven en een bedrag van f2.5 millioen voor werkverschaffingsuit- j gaven, waarin geen subsidie uit 't Werk- J loosheidssubsidiefonds kan worden toe- gekend en die ten laste van het Rijk komen. De verbinding tusschen de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden Verzoek om de veren kosteloos te maken De Vereeniging van Christelijke Werk gevers en groothandelaren heeft dezer dagen een adres gericht tot den minis ter van waterstaat, waarin dezen wordt verzocht de veerverbindingen tusschen de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden onderling en met het vasteland kosteloos te maken en derzelver exploitatiekosten te brengen ten laste van het verkeers- fonds (afd. landwegen). Dit verzoek wordt gemotiveerd door de omstandigheid, dat verlaging van de op het bedrijfsleven drukkende lasten (waaronder de veergelden), in dezen tijd meer "dan ooit geboden is. Nu de tolheffing voor de bruggen over de groote rivieren waarschijnlijk niet zal worden ingesteld, doch door een verhoo ging van de benzinebelasting zal worden getracht de kosten dier bruggen te dek ken, is het volgens adr. niet meer dan billijk, daar waar de geografische toe stand geen aanleg van bruggen toelaat, gelijk dat bij genoemde eilanden het geval is, de veerdiensten kosteloos te doen zijn. Het adres brengt in herinnering dat de A.N.W.B. zich kortgeleden met een gelijk verzoek tot den minister van wa terstaat heeft gewend en besluit met een krachtig beroep te doen op dezen bewindsman om deze zaak in gunstige overweging te nemen. Concertzaal-Bioscoop Uilenspiegel leeft nog. Over 't kleine stadje Damlme in Vlaanderen ligt een avondlijke rust. Alleen in de afspan ning „in 't Hemeltje" gaat het er opge wonden toe. Guske Mich iels, een kwa jongen die zijn eerste lange broek draagt, vliegt in eep (hooge boog naar buiten. Dat heeft hijf nu eens goed verdiend, de bengel, voor w'ien niemand in de fanfare zeker is. Maar Guske denkt er heel anders over. Al die lorejassen daarbinnen zullen hem' nu eerst es goed leeren kennen. En is Guske nu, nogal gevoelig pp zijn Zit- vlak terecht gekomen, zic|o is hij' nog bijlange niet op zijn kop gevallen. En met Jan Laenen, de muziekmeester vian de fanfare „De Uilenspiegels" als bondgenoot, iwlordt nu 'aan de overige fanfareleden den ctorpsoorlog verklaard. Zoo krijgt ieder lid zijn deel. En Jan en Guske beleven veel plezier :aian de gui tenstreken, waarmee hij zich op de fan fareleden «wreken. Maar vooral de apotheker, bij «wien Jan en Guske in dienst zijn, is een „moei lijk geval". De apotheker zou wel graag «willen dat zijn dochter Flavieke en de zoon uit de herberg een paar werden. Maar Staf vian ,,'t Hemeltje" is een duch tige meisjeszot. Goik Jan heeft zijn meisje, zijn Lowiske, maar aan een huwelijk valt niet te denken, daar Jan niet genoeg verdient in de apotheek. Het zou wel genoeg zijn emJ te trouwen, maar Jan heeft nog een broertje en een zusje, die hun moeder verloren hebben. En zoo moet men dus maar «wachten tot de apo theker eens goed geluimd is, en dat ge beurt niet viaak. Maar Guske en Jan kuhnen alles klaar spelen. Staf wiordt genezen van zijn zwak voior de meisjes en mag trouwen met de apothekersdochter. En Jan krijgt pipslag, wat nu haast niet meer nopidig is, daar zijn broertje en zusje een „nieuwe moe der in 't vooruitzicht hebben. Het geluk van Jan en Lowiske )Zal er dus maar te mooier pirn! worden. En Guske krijgt het gedaan dat er iweer eendracht heerscht in de fanfare. En eendracht baart macht. „De Uilenspiegels" behalen den eersten prijs met de nieuwe marscSi van Jan Laenen, en onder de gelukkige paren en| de hoiogsttevreden mu zikanten straalt het kwiajongensgezicht van Guske, iwlaarin de eeuwige geest van Uilenspiegel leeft. LANDBOUW EN VEETEELT De Paaschveetentoonstelling Gaat dit jaar door Het Bestuur van de Afdeeling Rot terdam, Schiedam en Omstreken van de Hollandsche Mpij. van Landbouw deelt ons mede, dat de Paaschveetentoonstel ling voor dit jaar wederom verzekerd is, dank zij de medewerking van handel en nijverheid, van de Stichting Volks kracht, van het Gemeentebestuur van Rotterdam, van het gemeentebestuur van Overschie van de Kamer van Koophan del, van het Hoofdbestuur van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw en van vele particuliere instellingen. Nu het er om ging om al dan niet dit oude instituut te handhaven bleken er toch wel degelijk banden te bestaan tusschen Rotterdam en de Paaschvee tentoonstelling. De tentoonstelling wordt gehouden 31 Maart a.s. Het Bestuur der afdeeling verwacht een groote deelneming. De in- leggelden zijn in vele rubrieken 20 25 pet. verlaagd om de onkosten aan de inzendingen verbonden te verminderen. Arbeidsvoorwaarden in den landbouw Aan alle landbouwers op Schouwen en Duivelain«d, die georganiseerd zijn bij de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zee land, is door dén Minister van Landbouw en Visscherij een s^rijven gericht, be treffende arbeidsvoorwaarden. 'Daarin wordt bepaald dat de landbouwers ver plicht z'ij.n over de arbeidsvoorwaarden met de drie samenwerkende landarbei dersbonden overleg te plegen, en er «ojp aangedrongen dat dit overleg tot een gunstresultaiat leidt. Mocht voiofr 1 April a.s. geen overeenstemming! zijn bereikt, dan zal de Minister, evenals in 1935. arbitrage opleggen. Verkoudheid van Neus, Hoofd Keel en Borst Doos 30 oent. „Wat MUNHARDT maakt is goed" ZIERIKZEE. Evenals in somlmige ande re plaatsen van ons land «hebben oiok hier een groot laantal belanghebbenden bij den in den laatsten tijd, door ver schillende bladen vermelde zaak betref fende de vermeende miljoenenerfenis vian Neeltje Pater, een club gevormd ten einde hun gemeenschappelijke belangen te behartigen. Vol wias de Conoertziaal Dionderdag- f avond toen „Rust R/o,est" haar jaar- üjksche uitvoering gaf. Even 8 uur wlordt aangevangen. De gym nasten komen op 't podium1; de gewone opimiarsch, miaar iets anders van samen stelling. Dan komt de voorzitter, dhr. W. teh Haaf voor 't voetlicht. Dankbaar is hij voor de groote belangstelling voor i de vereeniging, alsmede voor de lichame lijke ontwikkeling. Want nog steeds geldt 1 de oude waarheid: een gezonde ziel huist in een gezond lichaam. Hij dankte B. en W. en den directeur der H.B.S. voor hun bereidwilligheid, verwelkomt de diverse vereenigingen, begroet de technische adviseur, de heer Mazure en deelt ten slotte mede, dat burgemeester Boeije het beschermheerschap heeft aan vaard, om daarna de leiding over te geven aan den heer J. L. v. d. Houten. Met een pittige, vlotte, vrije oefening door de heeren wordt aangevangen, waarna de meisjes aan de brug proeven van bekwaamheid afleggen. De adspiran- ten demonstreeren hun behendigheids- proeven. Er blijken goede adspirant-tur- ners onder hen te schuilen, waarvan de vereeniging iets voor de toekomst mag verwachten. Bij alle gymnastiekuitvoerin- gen komt het lederen paard voor 't front. Dus ook hier. Met 'n veerplank wippen de jongens er over en maken er nog een salto bij. Als laatste nummer gymnastiek komen de heeren nog eens op 't podium, en wel met een nummer ,brug" dat er zijn mocht. Vlotte, lenige turners telt ook deze club. Na de op voering van een stukje uitbeeldingsgym- nastiek „Sittin on a rainbow1", dait keu rig van aankleeding was, volgt de rust en daarnahet Boschsprookje, dat door den heer Mazure speciaal voor „Rust Roest" is geschreven. Onverdeeld is de aandacht, die aan dit sprookje geschon ken wordt. De regie is uitstekend; de aankleeding goed, alsmede de verlichting. Het tempo kan iets sneller. Te waar- t Het Italiaansche succes op het Noordfront De laatste Columbus woont te Madrid Vrije veren gevraagd tusschen Holland en Zeeland Arbeidsvoorwaarden in den landbouw Wat de werkeloosheid ons land kost Lichte vorst Predikbeurten te Zierikzee Zondag 23 Februari. Ned. flerv. Kerk. Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Gerritsen en 7 ure, ds. v. Griethuijsen. Kleine kerk. 10 ure, ds. Pynaoker Hordijk. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Grottendiek van Dordrecht. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 Heiligingsdien8t3 Verblijdings- samenkomst en 7.30 ure, Verlossings- samenkomst Alle samenkomsten onder leiding van Envooy mr. P. Dieleman. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. deeren valt de zang van mevr. Coumou, op de maat waarvan de elfen het wiege lied uitbeelden. Leuk is de bedrijvig heid der kabouters, pittig en vlot de dans der Indianen. Kortom, een pracht- DE LAATSTE COLUMBUS Een interview met Hertog Christobal Colon Hertog Cristobal Colon y Agui- lera de Veragua, de laa s.e di recte afstammeling van den grootsten aller zeevaarders, stond onzen U.P.-V.P.B. corres pondent te Madrid een inter view toe. Gok beden, in de twintigste eeuw, leeft er een Ghiristoffel Columbus en hij is de laatste directe afstammeling van den grooten zeevaarder, aan wien wjij1 de ontdekking van Amerika te danken heb ben. Deze laatste spruit van den beroemden stam is Christobal Colon y Aguilera, her tog van Veragua en grande van Spanje een 57-jarige vrijgezel, die een schitte rend, oud paleis in een van die nauwe straten van Madrid bewoont. In een ding onderscheidt zich de lammie elegante hertog van zijn waaghalzigen voorvader. Hij geeft aan het rustige leven vian een paarden en veefokker verre d% voorkeur boiven de avontuurlijke car rière van den ontdekkingsreiziger en ver laat slechts zelden de edele Arabische paarden en de merinoschajpen op zijn groot landgoed in de provincie Toledo, daar bij volgens zijn eigen woorden „geen belangstelling voor reizen heeft". Slechts eenmaal volgde hij de sporen van zijn voorvader, toen hij op 16-jarigen leeftijd iijn ouders naar Amerika moest vergezellen. Sindsdien is hij den .groo ten vijver" niet meer overgestoken en heeft ook geen plannen dit iin de toe komst te doen. Nog een andere Columbus Deze laatste Columbus erfde den her- togstitel va«n zijn vader Christobal Colon y de la Cerda, die in 1910 stierf en is de vijftiende, die hem draagt. Deze titels werden in het jaar 1537 door koning Karei V tezamen met de titels van een markies van Jamaica en een admiraal en adelantado mayor aan den zoon van den ontdekkingsreiziger, Diegio Colon:, verleend. Al deze titefls beboeren den huidigen Christobal Colon. De hertog met den beroemden voorwa- J der ontving den vertegenwoordiger vam i United Press dezer dagen in een kamer die geheel gevuld was met boeken' van j allerlei soort, en een groot aantaï por tretten van zijn voorvaderen, j Naar hij vertelde, bestaan er op het oogenblik mog meer menschen, die den j naam) Colon lof Columbus dra- 1 gen. Een ingenieur te Madrid b.v. heet eveneens Christobal Colon. „Ongetwij feld", zoo vertelde de hertog, „is ook hij een, afstammeling van den zeevaar der, Lntusschen ken ik zijn familie niet. En in ieder geval ben ik het hoofd van het huis Colon". Daar don Christobal vrijgezel is, zul len zijn titels na zijn dood overgaan op zijn oudsten neef, den zoom van zijp gestorven zuster hertogin de la Vego. Dat is Ramon Carvajal y Colon, hertog de la. Vega. De oude documenten Gedurende de dictatuur van Primo de Rivera, bood een Amerikaansche universi teit hij' was den naam vergeten den hertog een som van 2,5 millioen pesetas voor het testament en andere origineele documenten van zijn voor vader. „Maar ik zeide Primo de Riviera zoo, vertelde de laatste Qolumhus „dat deze papieren voor Spanje niet verloren mochten gaan. Tegelijkertijd bood ik de documenten aan de Spaansdhe regeerim|g aan. Primo verklaarde mij, dat de regee ring zooveel jgjcldj niet kon uitgeven en bood mij 1,25 millioen pesetas aan, die ik' aefdepteerde. Thans liggen de papieren in het „Ardhivo de las Indias te Sevilla". Slechts eenige documenten heb ik behou den, omdat zij weinig historische waarde bezaten en anderzijds voor mijn huis interessant zijn, daar zij betrekking heb ben o«p de fam'ilie Colon. En daarvan is een schrijven van het koningspaar Isa bella en Ferdinand, waarbij aan de fa milie Colon een wapen verleend wordt". Naar aanleiding van het eeuwige dis puut over de afkomst van den grootsten aller zeevaarders verklaarde de hertog dat Columbus „de Eerste" naar zijn mee- ming een Italiaan geweest was. In (zijin tes tament werd bevestigd, dat hij te Genua geboren was. „Zelfs zijn Spaansch was zeer „Italiaansch"; hij schreef b.v. „Spag- nole" in plaats van „Eapanol", de werke lijke Spaansdhe schrijfwijze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1