ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 18 FEBRUARI 1936 OPGEN ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 De Kern Die GRIEP-aanval wordt gestuit! akkers Abdijsiroop BINNENLAND ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12946 l ADVERTENTIEN i van 13 regels 60 cent, yan 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 cent per regel. By contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur MOED Moedig zijn is iets landers dian sterk zijn. Of trotsdh jolf fier. Nog iets anders dan ondernemend' ptf doortastend te we zen. Waar mioed gevraagd wordt is altijd één lomstandigfheid, die elders ontbreekt: het gevaar! De kans van ondergang is klein of groot. Daartegenover heeft ds miensch zich sterk te betoooien. Dat ge vaar (moet hij tro.tsch aandurven. Wie moedig iwfil Zijn, mlaet durven leven miet de onzekerheid vioor oogen. Hij mioet een sprtong durven doen, die kan gelukken of niet gelukken. Tegenover de hojoge deugd1 vian den mbed staat een andere, die der voor zichtigheid. Zij gaat langs vaste banen en werkt alleen met ono-m'stontelijke ze kerheden. Zij doet gèen stap aotnder te voren die zekerheid gepeild1, geiwloigen en berekend te hebben en 'bij don volgenden stap overweegt en peilt ten reken't ze opnieuw. Een deugd vian den tijd is zij, die rustige inspanning en langdurige vol harding vraagt. Maar de mjoed is een deugd van het oogenblik. Ineens imaeten iwiij dapper ziijn, Wil de rijkdom vian het leven ions niet ontgaan! Wat brengen koopman, techni cus, staatsman ieder op hun gebied van hun (werk terecht, wanneer zij niet mienig- miaal wat riskeeren durven, een nieuwen ongedachten greep doen, een koers in slaan, waarvan zij zelf de Oosnsequenties nog niet eens duidelijk ivoicr zich zien? Een man van Wetenschap komt nimmer tot iets grciotts, als hij z'ijn zekere bere keningen niet eens vierlaten durft en een stoute hypotese opstellen van waaruit hij zijn nieuw'e opvatting ontwikkelt. Een kunstenaar moet op een gegieven mo ment z'ijn schepping, zijn geesteskind, al leen de Wereld in durvien 'zenden. Een geestelijke leider bereikt niets (zlonder den moed om (het lonbegrepene en verworpene telkens weer uit te spreken. Walt komt er van de wereld terecht, wanneer niet allen menigmaal een sprong durven doen? Hoever zou de menschheid nog zijn be neden iwlat ze nu is, waaneer er niet altijd de moedige baanbrekers en wofor- vechters geweest wiaren? Niet minder is de moed nojodig in der samenleving kleine kringt. Wianneer Wlij staan als miensch tegen over mensdh, io|Ofg in oog, wanneer Wij niet maar een karakterLoos icionversatie- leven willen leiden, maar Iwaoraeer wij met elkander, in elkander iets op wlillen bouwiein, hoe kunnen we 't ziqnder imtoed en wiaarheid, die die liefdie en de vriend schap er aan W|aagt, telkens weer? En wat (het eigen leven betreft. Wan neer de persoonlijkheid hjoiog gehouden moet, nu tegenover jhiet weeke laffe zelf, wiaarbij 't leven zooveel veiliger is. Wianneer .wlij de werkelijkheid wan het leed en de zonde onder 't pmg moeten durven zien. Wianineer het groiote |offer moet gebracht of de beslissende levens keus gedaan, die een (heilige nieuiwie toe komst ontsluit, tmiaar vjol gevaren! Eindelijk Wfaar 't ons rnieest innerlijke leven raakt. Is om iwiaarlijk lief te heb ben, één imensdh geheel en ten volle geen moed nqoidig? Heeft ide spot, dat een huwelijk een wiaagstuk is, geen diep ernstige zin? En toch, Wie grqoit Wil leven durft dat wiaagstuk laan. En Sterker nog (geldt dit tot andere gmoite dingen van ons levefn. Is wie gelooven durft, met heel Zijn ziel zich wijden aaln God, niet als een die een sprong dqet? Van het viaste zekere terrein der in alles Inarekenbare Wijsheid zich over te durven geven aan de onnarekenbare ingevingen 'des gemoeds is ook dat geen Wlaagstuk? En alweer, wie het diepst leven, hebben het Inage- streefd, z'ij 'konden Wiet anders! De verkiezingen in Spanje De linksche partijen behalen de meerderheid Volgens de tfhans vrijwel vaststaande officie el e resultaten der parlementsver kiezingen hebben, zoo meldt United Presss, de linksche partijen 238 zetels veroverd (de volstrekte meerderheid is 237), de volksactie van Gil Robles 90, de regeerin^spartijen vain het centrum 35 en de andere partije|n 110 zetels. Komt er in dezen stand geen ver andering1 dah zal in eenige gevangenissen, wa,ar den pioli- tieken gevangenen werd medegedeeld, dat het volksfront de overwinning had behaald. Te Valencia hebben 734 gevalnjgienen de gebouwen in brand gestoken, de 'cipiers gevangen genomen en zich meester ge maakt van den wapeinyoorrapd. De gen darmes werden met schjoten olntvangen en spoedig waren drie c'iipAers en ver scheiden gevangenen gewond. Ook' de brandweer, die tot taak had den brahd te blussdhen, moest voor de (kogels wijken en cie artillerie, die daarha werd ontboden, had al evenmin sucfes. Ver- tegenwoordijgers der linksche partijen trachten tenslotte de muiters tot over gave te bewegen en zij zijh daarin ge- Volgens de UnitedPress en' Reuter hebben zich soortgelijke tpiotneele/n af gespeeld in de gevangenis te Saragossa, waar een cipier werd gedood en de andere gevangenisbewaarders door de 900 gevangenen ,als gijzelaars werden vast gehouden. PREMIER VAÏXADARES aftreden en-waarschijnlijk reeds Vrijdag a..s. het bewind aan het volksfront over dragen. Voor den post van premier zqu Martinez Barrios of Azana in aanmer king komen. Inmiddels 'concentreert Valladares al zijn aandacht op het bedaren der o|pge- wohden gemoederen en de handhaving der orde.. Een van zijin eerste maat regelen was, de beurs te slxiiten, teen einde speculaties te voorkomen. Maar de volkshuizen gingen open. De radio riep om, dat den arbeiders werd aangeraden het werk te hervatten en kalm te blijven. Dat gingl zelfs in Berc'eloha. Het its echter niet overal zoo kalm toegegaan als in de hoofdstad valn Cata- lomië en het besluit der regeeriinjg om in (het geheele land dein, alarmtoestand en in sommige plaatsen, zooals Madrid, Saraigiosssa, Huesc'a, voorts in Andalu- sië én eventueel ook de provincies Bil- j)ao en Valencia den staat van beleg af te kondigen, bleek geen overbodige maaitregel te zijn. In Valencia ging het Spaansch toe Ernstige inddienten zijn voorgekomen De Oorlog in Oost-Afrika Italië „vlagt" voor de over winning Bommenwerpers bestookten de Abessijnen De overblijfselen van het leger van Ras Moeloegeta trekken zich terug in de richting van Fqniarea en Amba Alü^i, voortdurend gebombardeerd door onze vliegtuigen, die in grooten getale optre den. De vijand heeft zware verliezen geléden, zonder ook maar te trachten deze door verspreiding der strijdkrach ten tegen te gaan, aldus het stafbericht van het Italiaansche front, dat Musso lini aanleiding gaf, ter viering van de overwinning van Amba Aradam te beve len, dat geheel Italië heden (Dinsdag) moét vlaggen. Moorddadige bombardementen In den loop van Zondagochtend wer den achter het bergmassief van Amba Aradam groote afdeelingen Abessiniërs ontdekt, klaarblijkelijk gevormd door uit eengejaagde troepen, die zich naderhand weer hadden verzameld. Bombardements vliegtuigen werden gewaarschuwd. Spoe dig arriveerden zij ter plaatse; zij zet ten een bombardement in, dat voor den vijand moorddadige gevolgen had. De Abessiniërs trachtten nog zich met hun mitrailleurs tegen de vliegtuigen te vereddigen, maar de Italiaansche wapens richtten groote verwoestingen onder hen aan. Toen zij inzagen, dat alle verzet vergeefsch was, sloegen zij op de vlucht met achterlating van muilezels en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal. Er zijn twee bataljons uitgetrokken om de hoogvlakten van Amba Aradam te zuiveren. Zij namen tal van Abessi niërs gevangen, onder wie vele gewon den, die in het hospitalen zijn onder- geDracht. De Abessijnsche lezing De Abessinische regeering spreekt de berichten over de Italiaansche zege ten Zuiden van Makalle niet tegen, maar verklaart geen bijzonderheden te weten, vooral niet met betrekking tot de Abes sinische verliezen; op het eerste oog zijn echter, zoo zegt men, de cijfers, welke de Italianen geven stellig over dreven. Men meent te Addis Abeba dat het succes der Italianen het resultaat is van een geforceerden uitval uit Ma- kalle met de bedoeling de stad, die sedert geruimen tijd ernstig door de Abessiniërs werd bedreigd, te ontzetten. De Italianen hebben zich aldus lucht verschaft om een gemakkelijker ravitail leering van de stad mogelijk te ma ken en ook wat vrijeren armslag te krijgen bij hun bewegingen in de om geving der stad, waarvan de Abessiniërs de laatste week nog slechts een paar kilometer verwijderd waren. Het verloop van den strijd In een uitvoerige" mededeeliingi over slag bij Amba, Aradam zejgjt Badoglio: „De vijand werd door den aajnval van het eerste legercorps ten Z. van de Gabat verrast Op denzelfden dag ont plooide de artillerie een levendige actie. Den volgenden dagi hernamen de beide genoemde legercorpsen de actie, telni einde den Amba, Aradam te omsingelen. De vijand trachtte heftige tegjenaajn<v[ail- len te doen, (hierbij1 gesteund doer zijn artillerie. Vooral het eerste legercorps op den rechtervleugel werd aangevallen, dat ten Oosten veto den Amba Aradialm streed. Niettegenstaande de slechte weersom standigheden werd 13 en 14 Februari hiard gewerkt aan de organisatie vain| de detachementen, de opstelling van de artillerie en het aanleggen van wegen voor dc intendance. De vijand bleef evenwel niet werkeloos. Den veertienden waren alle voorbe reidende maatregelen voor een veldsla© getroffen en, (gedekt door dichten mist, rukten pnze troepen o(p:. Z:0|0dra de vij and de troepenbewegingen bemerkte, bood hij aafn het geheele rfpnt verwoe den tegenstand, welke evenwel overal werd gebroken, met steun van artille rie en luchtmacht. Tegen het einde van den middag was de Antalo-zone bezet, terwijl detache menten zwarthemden den top van den Amba Aradam bezetten. De artillerie en dc luchtvaart bestookten zonder op houden de bendén, die trachtten te vluchten. Het leger van den vijand is totaal vernietigd en aanzienlijke hoeveel heden materiaal en wapens vielen in onze handen. Onder den buit bevinden zich mok het vaandel en de decoraties van Ras Moeloegeta. de opbrengst in Jan. bedraagt f3.216.848 De automobilisten hebben wederom minder in 's lands kas gebracht. Het bedrag is beneden de anderhalf mil- Iioen gulden gebleven en vergeleken met Januari 1935, zien wij een vermindering van f333.418. De raming voor het loo- pende jaar is 5 ton hooger dan in 1935. Ook de inkomsten van de rijwielbelas ting liepen iets achteruit. Geen critiek op bevriende regeeringen De regeering heeft in het antwoord op de vragen van een tweetal leden van de Staten-Generaal nog eens de richt lijnen voor het spreken van buitenlan ders op politieke vergaderingen uiteen gezet. In verband met de bezwaren, welke bij de regeering bleken te bestaan te gen het houden van een rede over het conflict in Oost-Afrika door den En- gelschen staatsman Lord Robert Cecil in een door een Amsterdamsch Comité te beleggen openbare vergadering, heeft het Tweede Kamerlid, ir. J. W. Al- parda eenigen tijd geleden vragen ge steld aan den minister van Justitie, waar op deze thans het volgende heeft ge antwoord. De regeering heeft als algemeene ge dragslijn vastgesteld, dat in het belang der ppeihbare orde en veiligheid louider de tegenwoordige omstandigheden aan vreemdelingen niet kon worden toege staan in openbare vergaderingen 't woord te voeren over onderwerpen, die een politiek karakter bezitten of van poli tieke strekking zijn. Tegelijkertijd is het antwoord van mi nister van Schaik verschenen op een aan tal vragen van het Eerste Kamerlid, prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, hetreffende een verbod van buitenlanders om op een openbare protestvergadering tegen de Russische geloofsvervolgingen op te treden. De minister bevestigt daarbij, dat dit verbod een toepassing was van het be ginsel der regeering, dat aan vreemde lingen niet kan worden toegestaan, hier te lande politiek te voeren. Op de vraag, of de minister op het standpunt staat, dat deze gedragslijn in alle gevallen, welke ook, zonder eenige discriminatie moet worden gevolgd, wordt geantwoord, dat afwijking van den stren gen regel op zichzelf in sommige ge- De Spaansche verkiezingen Opstand in Paraguay De Italiaansche zege bij Amba Aradam Per duikboot naar de Pool De Rijksmiddelen over Januari Marktberichten Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akkers Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoesl-slillende werking, haar zieklekiem- doodende eigenschappen, haar gunstigen invloed op de borst, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen haf beproefde hoest-geneesmiddel Verhóógde werking, door eenige nieuwe toevoegingen. Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. vallen zeker te billijken zou zijn, het is echter niet wel mogelijk gebleken, te dien aanzien aan de politie eenige aanwijzingen te verstrekken, zonder dat gevaar voor willekeur of rechtsonzeker heid ontstaat. Met het toepassen van eenige discriminatie hetgeen geduren de eenigen tijd is beproefd is geen goede ervaring opgedaan. De graanimporteurs klagen Het doimlité viain graanhandelaren heeft met het oog op de .aanstaande behande ling der begroeting vian [het lanidbioiuiwi- crisisfonds een adres geziopden aan de leden wan de. Twëedie (Kamer, waarin ïiog- miaals Wordt gewezen op de benard|e toestanden, wlaarin de Nederlandsche in- voerlhandel v>an buitejnlandsdhe igranen zich bevindt. „Wij meenen", aldus het adres, „niet de eenigen te zijn, die tot de .overtuiging De Rijksmiddelen De opbrengst grooter dan in 1935 Bij het verschijnen van de eerste staat in 1936 van de Rijksmiddelen over Jan., valt het iop dat de inkomstenbelasting f 4.343.937 meer heeft opgebracht dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Ook de vermogens-belasting en de Grondbelasting (f2.059.583) vertoonen een t stijging van beteekenis. De directe be- lastingen hebben in de afgeloopen maand in totaal f 6.879.556 merr opgebracht dan in Januari 1935. Daarentegen vertoonen de indirecte be lastingen vrijwel over de geheele lijn een vermindering van inkomsten. Een gunstige uitzondering maakt hier de ac cijns op het gedistilleerd, die f 192.213 meer opbracht dan in Januari 1935. De accijns op het bier is met f86.486 achteruitgeloopen. Wat de omzetbelasting betreft, deze heeft in de eerste maand van het nieuwe jaar f286.320 minder opgebracht dan in dezelfde maand van het vorige jaar. In totaal is de op brengst van de indirecte belastingen f3.455.962 minder geworden. De ramingen blijken in vergelijking tot de opbrengst voor het grootste gedeelte aan den hoogen kant te zijn (men diene echter niet te vergeten dat de raming een wiskundige is, n.l. precies een twaalf de gedeelte van het totaal bedrag). Het totaal verschil tusschen de raming en Per duikboot naar de Pool Er zullen weinig menschen bestaan, die niet weten wat Wilkins de man is, die tradhetn wil met een onderzeeboot de Noordpool te bereiken. Hij heeft het reeds geprobeerd, maar veel geluk had hij toen niet, al mag hij va|n gjel|uih spreken, dat hij er het leven heeft af gebracht. Men twijfelt nog steeds of de plannen van Sir Hubert Wilkins wel ten uitvoer gebracht kunnen worden. Maar de den onderzoeker kenmerkende taaiheid is oolc een eigenschap van Sir Hubert, die zich door de geringe steun niet laat ontmoedigen en stil zijn weg gaat. Hij is er van overtuigd, dat niet alleen de Pool maar ook de Poolzee groote mogelijkheden biedt voor den man der wetenschap. Wilkins is niet de eerste die met dergelijke plannen rondloopt. De beroemde Poolonderzoeker Steffan- sen opperde in 1913 voor het eerst zulk een plan. „Botsingen en druk der schot sen", aldus Sir Hubert, ,l,everen geen gevaar meer op, daar wij netjes onder water zullen blijven". »De Nautilus« De eerste poging die Wilkins onder nam geschiedde met een onderzeeër, die de Amerikaansche regeering hem had afgestaan. Thans laat de onderzoeker een geheel nieuw schip bouwen, dan 30 meter lang en 6 meter breed wordt. Het kost 150.000 gulden. De weten- sdhapipelijke uitrusting kost hetzelfde be drag, al wordt een deel van de oude „Nautilus" overgenomen. Men is voor nemens einde van dit jaar de eerste proeftochten op het Eriemeer uit te voe ren. Men wil dan onderzoeken of een hydraulische drijfkracht toegeoast kan worden, waardoor men een haperen van de machine of een bevriezen hoopt te gen te kunnen gaan. Met behulp van gecomprimeerde lucht wil men door een buis aan de boeg van het schip een krachtige waterstraal persen, waardoor de onderzeeër in beweging gebracht wordt. De bemanning zal uit acht of negen personen bestaan, waaronder drie onderzoekers en drie ingenieurs. Men zal zooveel mogelijk de Golfstroom volgen. Tijdens de reis zal men de diepte van de zee peilen, de temperatuur van het water controleeren en de dikte van het ijs meten. De duikkamer Het belangrijkste deel van de onder zeeër zal de duikkamer zijn, van waar uit een duiker het schip kan verlaten. Op deze manier zal men reperaties aan de romp kunnen verrichten. In geval van nood kan de geheele bemanning, met behulp van een „kunstlong" de op pervlakte bereiken. Voornamelijk dient deze deur echter voor het naar buiten brengen van instrumenten en het ver richte] x van proefnemingen. Men heeft 2 boormachines aan boord. De eene kan een gat van vier meter diepte boren, zoodat het schip aan de oppervlakte kan komen, de andere kan zelfs achttien meter bereiken, zoodat de bemanning steeds versche lucht zal hebben. Het doe| De wetenschappelijke doeleinden van de expeditie zijn: men wil onderzoeken of het mogelijk is een permanente ba sis tusschen de Noordpool en Point Ar row in te richten. Op zijn vluchten in 1926-'28 met Eielsen in het Noordpool gebied, kon Sir Hubert ten noorden van Alaska geen vast land meer ontdekken. Hij meent echter, dat op het pakijs zulk een basis gebouwd kan worden. Het tweede doel is, de temperatuur van water, ijs en lucht te meten, de diepte van de Poolzee te peilen, richting en snelheid der stroomingen vast te stellen. In de wateren van het hooge noorden heerscht meer leven dan men wel denkt. Hieraan zal ook veel aandacht besteed worden. Men ziet dat de majnmen der wetenschap geen oogenblik zullen stil zitten. Maar Sir Hubert Wilkins streeft ook practische doeleinden na. Hij heeft be rekend, dat onderzeeërs vlugger en goed- kooper zijn als verbindingsmiddel tus schen Europa en Amerika via de Hud- son-Baai. Op de tocht zal nu onder zocht worden of deze berekening juist is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1