ZIERIKZE ESCHE NIEUWSBODE I lm MAANDAG 17 FEBRUARI 1936 OPGENOf ^ZIERIKZEESCHE COURANT Geïllustreerd Zondag s blad Uit Stad en Provincie De Kern ABONNEMENT: 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee i 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—Afzonderlijke,, nummers 5 oent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 DirecteurA. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIgZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12945 ADVERTENTIEN ran 13 regels 60 oent, yan 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Belangrijk nieuws voor onze abonné's Wij stellen onze lezers in de ge legenheid zich bij ons te abonneeren op het tegen den b ij zonder lagen prijs van 65 cent per 3 maanden dus slechts 5 ct. per week. Nieuwe abonné's ontvangen geheel gratis als premie: de boelende roman „Edna", door Laurence Clarke, groot 192 blz flink formaat in fleurig omslag. Abonneert U op dit interessante weekblad, dat elke week zulke aardige Zondagslectuur brengt voor U en uw kinderen en dat zoo bijzonder goedkoop is. Kent U ook maar eenige ontspanning welke zoo weinig geld kost1? De Oorlog in Oost-Afrika Een veldslag ten Zuiden van Makallé Heeft Badoglio een be slissende slag geslagen De Italiaansehe troepen aan het front te Erythrea, die sedert 11 Februari een offensief inzetten, zijn Zaterdag, bij het aanbreken van den dag, een grooten veldslag ten Zuiden van Makallé be gonnen. Aldus het 125e legerbericht van Ba doglio, die aap de persvertegenwoordi gers een uiteenzetting heeft gegeven over de gevolgen van de laatste gevechten. De slag bij Enderta De veldslag van Enderta is gewon nen; Enderta omvat de geheele streek, gelegen tusschen het Oosten van Ma kallé en het centrum van Arada. De vijand trekt zich terug in de vallei van Boera en Agajen, waardoor de troepen van Ras Moeloegeta volkomen geïsoleerd worden. Ik moet hulde brengen aan den moed der vijandelijke soldaten, die zich liever hebben laten afslachten dan te vluchten. Wanneer zij dan ook nu terug trekken komt dat omdat zij verslagen zijn. Onze overwinning kan aanzienlijke mi litaire consequenties hebben in het bin nenland van Abessinie, aangezien Ara dam eenmaal in onze handen hebbende, wij eventueel onze actie kunnen voort zetten in zuidelijke richting of in de richting van het Tembien-feebied. Even tueel zullen wij zelfs een vijandelijken tegenaanval kunnen pareeren. De operaties op 't Noordfront geëindigd Na de overwinning van Enderta schijnt het dat de militaire operaties op groote schaal aan het noordelijk front ten ein de zijn. Immers de regens zijn nu be gonnen, hetgeen het moeilijk maakt nut tig gebruik te maken van de nieuwe stellingen. De eenige actie, die nu nog mogelijk is, is het schade toebrengen aan het terugtrekkende leger van Ras Moeloegheta, hetgeen te gemakkelijker zal vallen, daar de luchtvaart tijdens deiru slag heeft weten te verhinderen, dat uit Dessie versterkingen naar het front wer den gezonden. Aan den anderen kant is het ook mogelijk, dat na een algeheele zuive ring van de vlakte van Afgdi maarschalk Badoglio de vlakte van Boeia zal be zetten, teinde van de rivier die den zelfden naam draagt, gebruik te maken als beschermingslinie. Een der groote resultaten van de over winning van Emberta is, dat het Tem- De strijd in Abessinie ACHILLE STARACA, de algemeen sec retaris der Italiaans clhe fascistische par tij, is met :het s.s. „Leonardo da Vinoi" naar het fnont in Oost-Afrika ver trokken. bien-gebied, dat zoo moeilijk door de Italianen te veroveren was, nu geheel bevrijd is. De Abessijnen vluchten Maarschalk Badoglio heeft een groote overwinning behaald na hevige gevechten rondom Aradam ten Zuiden van Ma- kalle. De Abssijnsche troepen, die onder bevel staan van Ras Moeloegeta en wier aantal geraamd wordt op 80.000 man schappen, zijn voor een deel op de vlucht geslagen. Het op de vlucht ge slagen deel van dit Abessijnsche leger wordt geschat op 30.000 man. Aradam is veroverd. Sjelicok is bezet, evenals de geheele vlakte Afgol, met Antalo Belsat en Adi Maic'ia. De Abessijnsche verliezen, die buiten gewoon 'groot zijn, worden geschat op- 20.000 buiten gevecht gestelde manschap pen. De Italiaansehe verliezen zouden bedragen ongeveer 400 dooden en 500 gewonden. Tengevolge van dezen veldslag loopen de troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem, die in het Tembiengebied staan opgesteld, gevaar afgesneden te worden, wanneer zij zich niet onmiddellijk te rugtrekken. KORTE BERICHTEN Vijf moordenaars terechtgesteld j' Te C anon City (.Colorado.) zijp vijf moordenaars in de cyanide-gaskamer te- j rechtgesteld. Zij gingen schertsend de kamer binnen, spottend met den dood j en vroegen een „goede straffe whiskey". Dit werd hun geweigerd, aangezien het tegen de regels van de gevangenis is. I Een van de moordenaars die veroor deeld was voor moord op een commis saris van politie en een boer, veroor zaakte eenige sensatie, door het verzoek met honderd andere gevangenen te mo gen kijken naar een proef van zijn te rechtstelling met een biggetje als slacht offer. Ook dit verzoëk werd geweigerd. De reisbelasting Dezer dagen is te 's-Gravenhage een aantal vertegenwoordigers van de afdee- ling Natuurvrienden van het Instituut v. Arbeidersontwikkeling,1 van de Ned. Chr. reisvereeniging, van de Ned. reisvereeni- ging voor katholieken en van de Alge- meene reisvereeniging voor Nederland bij eengekomen ter bespreking van de plan nen van de regeering tot indiening van een wetsontwerp inzake een reisbelasting, Ofschoon de vergadering de reisbelas ting in beginsel redelijk vond, had zij bezwaren: tegen de wijze vap heffing en de betrekkelijke uniformiteit van de te heffen bedragen. Een comité van vertegenwoordigers van genoemde vereenigingen zal de meening van de vergadering bij de regeering kenbaar maken. Stijging belastbare vermogens HiO'Bzeer de c'risis in ihet Nederlaiwdsehe violksvermioigen. heeft ingevreten, blijkt uit de omstandigheid1, dat het aantal bezSÜters vian belastbare vermogens boven fl <mil- lioien van 1362 in de jaren 1929/'30 terug- geloiopen is tott 649 in de jaren 1934/'35; het totaal der belastbare vermloigens is in het tijdviaJk 1929/'30 tot 1933/'34 terug- geloopen imiet bijna 4,2 /milliard galden. Toch heeft het er den schijn van, dat aan deze üafcastnophale daling van het Volksvermloigen een einde is gekjoiman: over 1934/35 vertoppt het belastbaar ver mogen tweer een stijging vioior het eerst sinds het intreden id'er Crisis. Wel is iwiaar is deze stijging, slechts gering, slechts 129 millloen, maar izij is toch een lichtpuntje in de crisisduistertnis. Sjanghai, tusschen yen en dollar Heden een Babel - morgen een oorlogstooneel Bij opium en het spel Er valt weinig van te bemerken, dat Sjanghai een Chineesche stad is. De ne derzetting is volkomen veramerikaapsdhit. Men noemt de stad dikwijls het New York van het Verre Oosten. Enorme ge bouwen en warenhuizen, bioscoop,paleizen em revuetheaters rechtvaardigen dezen titel. De Clhineezen gaah hierin geheel op. Voor zopver zij rijk zip, wonen zij even eens in de internationale 'concessie. Dat is begrijpelijk', want veel, wat in het overige Sjanghai verboden is, is hier geoorloofd. In de eerste plaats het ha zardspel. iSpélen en wedden zijn voor de zonen van het Hemelsdhe Rijk even groote levensbehoefte ,als vioor andere stervelingen slapen on eten. Niet iederen dag worden er paardenrennen gehóuden. Dus speelt men malh-jong of organiseert wedstrijden tusschen vissdhen in glazen bassins. De vischjes, die hiervloor wor den gebruikt, zijn .niet girooter dan een vinger, doch Üféjgen voortdurend op den loer om elkaar te verslinden. Wie op den overwinnaar heeft gezet, heeft ge wonnen. Na. het spel komt het oipiumsclhuiven. Natuurlijk is dit verboden, doch' men bekommert zich daar evenveel om als eens in New-York om het alcoholverbod. De wetgevers zelf zijn de eersten, die de voorschriften overtreden. Wat heb ben wetten ook' te beteekeoen? Het leven wordt hier nauwelijks geteld. Zeker, men houdt er van, doch een groote waar de wordt er [niet aan gehecht. Het is slechts "een kort avontuur, dat zicJh zoio dikwijls herhaalt, dat men het moeilijk al te ernstig kian opvatten. De Clhinee zen hier zijn er n.J. vast van overtuigd, dat zij reeds duizend verschillende leve'ps achter zich hebben en even vele voor zich. Zij richten zkJh op deze aarde als in een hotelkamer in. Is het comfortabel, des te beter; zoo niet, dan troost men zich met de gedachte 'het in een voljgiepd leven prettiger te krjjfeen. j Deze philo&ofie verhindert den Chi- j neezen vap Sjanghai in tusschen gjeens- zins, het geld naar waarde te schatten. De macht van den dollaar is hier op- beperkt. De financiers, kooplieden, ga.nj.g- j sters, studenten, vluchtelingen, zeelieden, avonturiers en soldaten uit alle hoeken van de wereld hebben zich oh der izj ijn vanen geschaard. Hij alleen- ontsluierd den vreemdelingen de geheimen van deze havenstad. Japansch offensief Intusssc'hen zou (het verblijf in deze merkwaardige stad volkomen genietbaar en amusant zijp, indien niet voortdurend de Japans the bedreiging als een zwaard van Damocles boven de hopfden der in woners (hing. Zij willen Sjanghai tot iederen prijs onder IhuP heerschappij brengen. Silnds het uitbreken van den Oost-Afrikaanschen oorlog ihebbep de drie grootste dagbladen van Nippon, de „Nai- nisji", de „Nippo" en de Nisji-Nisji", eepi Ibevigen veldtocht tegen de „Britsdie con trole over de internatioPale oonoesssie in geleid. „Sjanghai", zoo (kan mep daar lezen, „ligt in Azië. Het is dan ook logisch, dat de bestuursfuncties door Aziaiten en niet door Engelschen worden vervuld". Men eischt niet alleep, dat er meer Japansdhe ambtenaren worden aangesteld, doch ook, dat er meer gedaan wordt voor de opvoeding van de Japapstlhe kinderen. Het openbare onderwijs, dat het stadsbestuur laat geven, wordt door de Japanners als te Epgelsch beschouwd, het houdt, Paar beweerd wordt, geen re kening met de behoeften van de Japan sdhe kinderen ip de concessie. Ook het kiesrecht moet hervormd worden; de talrijke kleine beambten ep winkelbe- zitters van J'.apansdhem oorsprong, wil len medezeggenschap hebben in het cJom- munale bestuur. Deze eischen van de Japa(niners vormen onder de inwoners van de stad het be langrijkste onderwerp der giesprekkkep). Ieder onderhoud begint en eindêjgjt met dit thema. In het algemeen is men zeer pessimistisch gestemd. Men vreest, dat de gele heeren, hun eischen met geweld willen doen inwilligen, indien dit niet vrjjwillig gebemrt. De kerkstrijd in Duitschland KERRL, de minister der Rijkskerk, die dictatoriale vpfmiachten heeft ppil de oppositie in de Duitsche Evangelische kerk tegen te gaan, welke zich verzet tegen het „Massregteln" dopr de Bruip- hemden. VERSCHILLENDE BERICHTEN Auto te water Twee jongelui uit BnkhuizeJn van 26 en 27 jaar bezodhter Zaterdagnacht met een 25-jarige pnej. v. H. uit Haarlemi een nachtfeest en ma-akten, alvorens het meisje naar (huis te brengen, nogj een toertje door de stad. Zondagmorgen omstreeks 6 upr is de bestuurder blijkbaar door onbekendheid met den weg, bij de Turfmarkt in den. Kampersingel gereden. De beide heeren konden zich door het iinlslaan van een ruit naar buiten werke,n en door voorbij gangers op het dro'ge worden gebracht. De 25-jarige mej. v. H. slaagde da;arin echter niet en kwam jammerlijk om het leven. De bestuurder en zijn vriend zijn naar het politie-bureaiu overgebracht, waar bij onderzoek bleek, dat zij alcoholische dranken gebnuikt hadden. Zij konden Zondag eerst laat verhoord worden. Auto slipt en botst tegen 'n boom Bij' het nemen vap een bocht is een autoi waarin vijf leerling-vüegprs redeln. en welke pip weg was van Soesterberg naar Amsterdam, geslipt. Na achtereen volgens tegen vijl lalnigs den weg staande hoornen te zijn gebotst, kwam de auto tot slaan. B.ij deze botsing werd een der inzittendeln, zekere v. K., afkomstig uit Amsterdam, door het dak van den auto geslingerd en ip zeer zórgwekken- dem toestand opgenomen. Een tweede inzittende, zekere P., evqneens afkomstig uit Amsterdam, liep verwondingen van lidhteren aard op. De andere drie passa giers bleven ongedeerd. Beide gewopden zijn naar het militair hospitaal te Amers foort gebracht, wiaar v. d. K. bij aan komst reeds bleek te zijn overleden. Bekend smokkelaar gearresteerd De bekende' Ossche misdadiger Peer de B>. en de Dikke Toon de Soep uit Oss, die in (het huis van- bewaring te 's-Hertogenbosch zijn opgesloten, hebben daar voor den officier van justitie, op nieuw eeen, bekentenis afgeljgd, met het gevoHgl, dat de marechaussee te Boxmeer tot arrestatie is overgegaan van dein be kenden smokkelaar C., wonende te V i e r- lingsbeek. Volgens de verklaringen van de eerstgenoemde Jgedetineerd/en was men gedrieen overeengekomen een in braak te plegen bij een bank te Vierlingis- beelr. C. zou een aanzienlijk geldsbe drag te leen vragen. Wanneer het geld op de bank zx>u zijn gearriveerd, zouden Peer de B. en Toon de Soep ip het bank gebouw inbreken, ten -einde het geld te bemachtigen, Door bijzondere omstandig heden is het plan niet volvoerd kunnen worden. Mishandeling van voogdijkinderen Op de schriftelijke vragen van dep heer van der Heide naar aanleiding van mishandelingen van eenige voogdijkinde ren door een vrouw te Megen, door wie deze kinderen werden verpleegd, heeft minister van justitie geaptwoord: Ter zake van de bij de gestelde vra gen bedoelde feiten is eeln strafvervio'ging ingesteld en ip zake de overige daarbij bedoelde omstandigheden is een onder zoek vanwege het departement aapi- hamgijg. ZIERIKZEE. Carnaval is geen zuiver Zeeuwsch feest. Dan moet men bij onze Brabanders en Limburgers zoeken, waar bijna de geheele bevolking aan dat zon derlinge en uitbundige festijn deelneemt dat zich telken jare met even groote spiointaniëteit herhaalt. Hier keurt men al leen het gemaskerd bal, dat, wanneer er voldoende animo is, wordt gehou den. In 1930 vond het laatste balmas- qué hier plaats. Geen wonder dat het bal in „Juliana" Zaterdagavond zich in veler belangstelling mocht verheugen. On geveer 130 gemaskerden namen er aan deel. Af en aan reden Zaterdagavond de auto's met gemaskerden naar „Ju- liaim-a", waar de groote zaal, feestelijk verlicht en versierd, de schare opnam. Onder leiding van den heer van Dam, met krachtige hulp van een Bredasche band, had het vroolijke feest een pret tig verloop voor deelnemers en toeschou wers, welke laatsteai, rondom de dans vloer gezeten, volop gelegenheid hadden de maskerade te volgen en uit te vis- schen wie zich achter al die maskers en in die vreemde kleedij verborgen. Na twaalf uur werden de raadsels opgelost, toen het masker viel en ieder zijn eigen gelaat weer vertoonde boven 't narren- pak. Den ganschen avond heerschte er een vroolijke stemming in de goed verlichte zaal, die zoo'n scherpe tegenstelling vormde met den somberen regenavond buiten, die alles droef en naargeestig deed schijnen. HAAMSTEDE. Donderdagavond is in onze gemeente eem- damclub opgericht, onder den (naam: „Denk en zet", met aanvankelijk 14 leden. Het 'bestuur is als volgt samengesteld: M. v. d. Cingel, voorzitter, W.. v. Sluijs, vice-voorzitter,, M. Visser, Secretaris, L. Zijta, Penning meester, C. Bom, bestuurslid. De bij eenkomsten ziullein gehouden worden in het café van M. Thijssse. De contributie is bepaald op een dubbeltje per week," terwijl het inleggpld een kwartje be draagt. Nieuwe leden kiunlnen zidh aan melden bij bovengenoemde bestuurs leden, of Wies Vrijdagsavonds aan- het vereenigirgisjokaal om (half acht, wanneer de oefeningen aanvang/en. Wij wekken jongeren en ouderen op zich als lid te doen inschrijven, daar de damsport een aangenaam tijdverdrijf is. Evenals vorige jaren werd Vrijdag avond in de tuinbouwschool een ouder avond gehouden, die heel gped geslaagd is. Veie puders hadden aan den oprpep van het bestuur gehoor gegeven, ter wijl de commissie van toezicht oio:k aan- Jwezig was, evenals de heeren p. L. Vis Jen A. v. Zuijen, resp. wethouders vap Haamstede en Burgh. Doordat de voorzitter, de heer W. G. Boot ongesteld was, leidde de secretaris, de heer H. v. Toledo de avond. Hij riep allen het welkom toe en gaf ver volgens het woord aan het hoofd der school, die na een korte inleiding een openbare les gaf in: „Kennis van de grond", met de leerlirgieln der derde klassse. Na deze les sprak hij nog eenige woorden tot de ioiuders, hen vooral op wekkende, door toezicht pp het werk hunner kinderen, mede te werken tot het verkrijgen van zoo goed mogelijke resultaten. Burgemeester Röel dankte als v-oorzitter van -de commissie van toezicht voor hel igebodene, waarna de heer A. Leeuwe namens de ouders dainkte voor de mooie avond. Een en ander werd afgewissseld met Ihet nuttig/en van een kopje melk met wat erbij terwijl de heeren inoig eeto sigaar werd aange boden. Tot slot dankte de heer Vap Toledo in een korte toespraak, waar in' bij op het noodzakelijke vap vak onderwijs wees, allen voor hup belang stelling, een ieder opwekkende er zooveel mogelijk aan mee te werken, het leer- Nederlaag der Abessijnen op 't Noordelijk front Opvoeding der Russische jeugd Steun Akkerbouwgewassen Auto ongelukken met doodelijken afloop De veemarkt te Rotterdam Aanhoudende dooi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1