TWEEDE BLAD, behoorende bij de Zierikzeesche Nieuwsbode van Zaterdag 15 Februari 1936, No. 12944. deskundigen is deze weelc gereed gekómen met haar rapport aan de Commissie van Achttien. De com missie is van oordeel, dat een universeel afgekondigd petrole- umembargo inderdaad een zeer doeltreffend middel zou zijn om den oorlog te bekorten. Zal nu het embargo op petroleum spoe dig worden afgekondigd? Wij we ten het niet. In deze overzichten hebben wij er reeds meermalen op gewezen, dat den Volkenbond met de oliesancties opmerkelijk weinig haast maakt. Het scheen, dat eenige regeeringen er weinig voor schenen te gevoelen. Dat deze veronderstelling er niet ge heel naast was, blijkt nu wel uit berichten uit Noorwegen, anders toch een zeer trouw Volkenbonds lid. De Noren, die tusschen twee haakjes met hun tankschepen een groot deel van het olievervoei verzorgen, hebben eens een re kening opgemaakt en zijn daarbij tot de slotsom gekomen, dat de sanctie-oorlog voor een groote mocrenheid als Engeland, een be trekkelijk goedkoope, voor een kleine natie als Noorwegen echter een zeer dure geschiedenis is. Hiermede is nog geenszins ge zegd, dat b.v. Noorwegen zich te- ^en de oliesancties zou verzetten, doch van ganscher harte schijnt Oslo er toch niet aan mede te willen doen. En zoo zijn er meer. Lieden, die het weten kunnen, vertellen zelfs, dat men in Londen niet meer zoo happig op een olie embargo Is. Zou een dercreliik em bargo werkelijk doeltreffend zijn, dan beteekent zulks de volslagen nederlaag van Italië in Afrika. En dat wenscht ook Enaeland niet. Men slaat dus waarschijnlijk den plank niet mis, Indien men ver- FEBBU AB1-V O EST 1 Gaai Beflem I*. Even weer de schaatsen onder, Even weer wat winterpret.... 't Vorig jaar was óók al zonder, Nü de ijzers uit het vetl Even weer 'es fijn genieten Van het hier sporadisch feest, Strakjes kan het wel weer gieten, En dan is het weer gewéést 1 Even nog een laatste baantje, Want de zon die heeft al kracht, En de struiken in het laantje Toonen, dat de Lente wacht., 't Is een kwestie maar van dagen En een jéér is 't weer gedaan, Dus zoolang het ons kan dragen Er opuit., met schaatsen aanl Even weer de ijzers onder. Even uit de. narigheid, Zeven maanden lang alzónder" Is een heele, heele tijd 1 Zeven maanden stempelplichten Maken 't leven grauw en vaal, Al die tijd geen werk verrichten Doet géén goed aan't middag maal 1 Even dén weer rond te zwieren, Tot je bloed weer sneller stroomt Tot je denkt, een féést te vieren Niét 'es over.zorgen boomt. Even dén weer rond te zwenken, Ook al zijn de schaatsen oud, Even niét aanthuis te denken, Aan de kachel., dégen koud.. Tót.de dooi - weer ingetreden - Alles onder water zet, De illusie isverreden, 't Is gedaan, de winterpret 1 W ij gaan weer ons sleurbe- staantfe, Zoekend, niéuwe vroolijkheid, H ij duikttobbend voor een baantje, Onder in z'nnarigheid! onderstelt, dat de oliesancties, waarover nu al zooveel te doen is geweest, nog wel eenigen tijd op den langen baan geschoven zul len blijven. Te Parijs duren de besprekin gen met de staatslieden uit Z.O. en Centraal-Europa nog steeds voort. Ternauwernood had prins Paul, de regent van Zuid-Slavië, het Gare de l'Est verlaten, of reeds arriveerde Hodza, de Tsje chische minister-president. Vol- aens mededeelingen van de Quai d'Orsau heeft het onderhoud tus schen Hodza en Flandin enkel en alleen betrekking gehad op de resultaten, die kortgeleden bereikt zijn tijdens de diplomatieke be sprekingen, die Flandin heeft ge voerd met de Midden-Europee- sche vorsten en staatslieden, o.a. met koning Carol, Titulescu, prins Paul van Zuid-Slavië en prins Stahremberg. De gedachtenwisse- Ung was gewijd aan de organisa tie van de collectieve veiligheid in Midden Europa, waarvan de voornaamste factor op het oogen- blik de toenadering van Oosten rijk tot de kleine Entente'Is. Men kent den prijs van deze toenade ring Oostenrijk heeft daarvoor het zoo vurig verlangde herstel der monarchie afhankelijk moeten maken aan de goedkeuring van de Kleine Entente. Zoo op het oog schijnen de resultaten van al deze besprekingen intusschen wat ma- aer, maar toch zou men verkeerd doen de beteekenis daarvan te onderschatten. In Centraal-Europa wordt op 't oogenbllk een nieuw front gevormd, buiten Italië om, waarvan de waarde en de betee kenis nog moeilijk te overzien zijn. Tot nog toe had de Sovjet-Unie ziin bereisde Roel bij uitstek In Litwinoff. Deze heeft thans echter een concurrent oekreoen in maar schalk Toesjatsiewski, die er on 't oogenblik zijn werk van maakt In d" verschillende Europeesrhe hoofdsteden ministers van oorlorr en marine en chefs van generale •tavon ie bezoeken. Nt zijn be sprekingen te Londen met den eersten Lord der admiraliteit, was hij thans te gast in Parijs. Zijn eer ste schreden richtte hij daar naar zijn collega generaal Gamelin, chef van den Franschen staf. Ook de minister van oorloa Maurin, de minister van marine Piétri, de mi nister van luchtvaart Deat, de chef van den marine-staf admiraal Du- rand viel en de chef van de lucht strijdkrachten aeneraat Puio, wer den niet vergeten. Met al deze heeren heeft de Russische maar schalk, die uit een zeer aristocra tische familie stamt hii was oorspronkelijk officier in het lener van den Czaar. meer of minder lange besprekinoen gehouden, die aeheel als uitvloeisel kunnen worden beschouwd van het ^ransch-Russische militaire ver- dracr. Dat demelijke besprekinoen een Duitsch-Fransche toenadering niet bevorderen, behoeft wel geen betooo. Berlijn ziet dit alles met argwaan geschieden en niemand kan het den Duitschers kwalijk nemen, dat zh' zich te weer stellen. Bij onze Zuiderburen, de Bel eren, staat het Fransch-Belol=che militaire accoord in het middel punt der belangstellino. Inleiding daartoe vormde het plan van mi nister Devèze den diensttijd te verlengen, welk voorstel thans aan de kamer is vooraeleod. Dit voorstel nu stuit vooral In Vlaam- «che krinrren op veel teoenstand. Men ziet hierin, waarschijnlijk niet ten onrechte, een middel van de reoeetincr om te voldoen aan de verplichtingen van het oeheime militaire accoord met Frankrillc, dat in 1920 oesloten zou zijn. De aoüe tegen de onzegcring van dit accoord wint dan ook zJeuder- oooeu veld en vooral het feit dat Verbond van Vtaamsche Oud- Strijders on 22 Maart te Brussel °en massabetooging zal houden, heeft ook op de rerreer'rxr cttoo- ten Indruk gemaakt Verwacht wordt than*', dat de regeering a^oedirr in k«mer of senaat eefl officieele verklarina over dit mili taire aoooord zal afleggen, ONZE VOGELS WACHTEN OP HULP 1 Kleumend zitten de musschen op het randje van de schutting, Dicht in elkaar gedoken, de veertjes opgezet, kijken ze met blinkende kraaloogjes den kou den dag in. Ook de meezen- paartjes boven in den appelboom en de merels, tot werkeloosheid gedoemd door den hardbevroren grond, hebben het nu hard te verantwoorden. Hard en koud is nu de schors van de boomen, waarin haast geen wormpje of larfje te vinden is. Wat moeten ze beginnen, onze kleine gevederde vrienden, als de mensch zich niet over hen ontfermt en voedsel vooi hen strooit Ook dat behoort nu tot onze dagtaak, dat wij aan de hongerige dierenwereld denken. Vogelvoer, althans het gebruikelijke strool- voer voor onze gewone vogel wereld, is heelemaal niet duur. Eigenlijk moest iedereen, die het maar éven betalen kan, daar altijd een zakje van in huis hebben, zoodra de vorst invalt. Zoolang het zacht is, is het zelfs verkeerd, het den vogels al te gemakkelijk te maken, want dan kunnen ze in tuinen en parken altijd zelf nog wel hun kostje bij elkaar schar relen. Daarom was het dezen win ter, die tot voor kort zoo onge woon zacht is geweest, ook niet noodig om vogelvoer te strooien. Maar nu de winter toch nog is ingezet en de koude op het laat ste oogenblik nog door al onze verwachtingen van een vroege BJNNENLANDSCH OVERZICHT I Ijs De Roode haan kraait Henri ter Hal 70 jaar Melk, die 2 maanden verscb blijft Kindermishandeling. Vrijgezellen trouwt Communistische opruiing? Met een verbazende vaart is de thermometer gestegen en., staal Nederland weer op de schaats 1 We zien weer de beginnelingen, die sterren in het ijs vallen, we zien weer voorzichtige vaders met krabbelende spruitende ijzers glijden weer, de baanve gers verdienen weer, de Holland- sche „snert" smaakt weer ècht- ouderwetsch Die koude heeft zoo z'n bijkom stige verschijnselen. Een daarvan is het hard-stoken, soms een té hard stoken. Kacheibrandjes, klei ne en groote branden zijn het ge volg ervan. Amsterdam heeft het deze week hard te verantwoorden gehad. Eerbiedig herdenken we van deze plaats af de dooden van de noodlottige brand, waarbij drie volwassenen en vijf kinderen om kwamen, die geen uitweg meei uit de vlammen wisten. En nu weer een nieuwe brand: een siga renmagazijn in de Oosterpark- straat. Lustig kraaide de roode haan en vrijwel alles, behalve de qarderobe, ging verloren. Geluk kig liep deze brand veroor zaakt door een omgestooten pe troleumkacheltje, goed af; geen persoonlijke ongelukken en ver zekering, die de schade dekt Maar de Mokkummers zullen nu wel een schrik hebben voor het DE MILITAIRE GEEST IN JAPAN Als Ca rcerulen hun cUcn..:aanvangen, is het in de japansche steden een dag van blijdschap en feestvreugde. Men ziet hier de toekomstige soldaten met vlaggen en banieren, waarop de naam van den recruut vermeld staat, uitgeleide gedaan door familieleden en vrienden. lente een fiksche streep komt ha len, nu moeten wij ook onzen kleinen zangers en kwetteraars de helpende hand reiken. Een bakje met voer op een rustig, be schut plekje neergezet, zal al spoedig een druk bezoek trekken. Het voer moet. tegen wind en vooral tegen vocht beschut zijn Het best is het dus, het neer te leggen in een klein voederhuisje met dak, zooals deze in de win kels van tuinartikelen te krijgen zijn. wil men er in het geheel geen kosten aan bestéden, dan kan men zoo'n huisje ook heel gemakkelijk uit een oude kist zelf in elkaar knutselen. En ook voor het menu behoeven we geen cent uit te geven, want alle afval van tafel, broodkruimels, kaaskorstjes, vet van vleesch, spekzwoerd alles is welkom voor den vogel- disch 1 Weldra zullen de vogels de nieuwe voerplaats ontdekt hebben en door een druk bezoek van hun erkentelijkheid voor de geboden hulp blijk geven. Overigens hebben we met het strooien van voer alleen onze taak nog niet volbracht. Ook aan de watervoorziening moet ge dacht worden. Want daaraan heb ben de vogels zeker niet in de laatste plaats behoefte. Zie ze maar eens pikken aan de spruiten der anjers, aan de vruchtknoppen van appel- en pereboomenl Die ergernis kunnen we onszelf be sparen en hen helpen we er mee door een paar maal daags een flinken bak helder warm wa ter neer te zetten. Ze zijn daar zóó dol op, dat ze er zelfs niet tegen op zien, om, alle kou ten spijt, in het lekkere water een formeele onderdompeling te nemen. En zoo kan het gebeuren, dat de drink bak, die we .verschgevuld neer zetten, een kwartier later door een branlmusoh driekwart, is leeggeploeterd en geplensd! En de wakkere badgast is zoo zwaar van 't \frater, dat hij ternauwer nood meer op kan vliegen! vuur. Een bekend Nederlander is 70 jaar geworden, hoewel men hem dat allerminst zou aanzlenl Het is Henri ter Hal, revueman, politicus, sociaal werker, schepper van het Doras Rijkersfonds. „Ik heb, ge loof ik, niet voor niets geleefd", zei ter Hal tijdens een interview over zijn leven en waarlijk: dét móeten we getuigenhij heefl niet voor niets geleefd; hij heeft geleefd voor het welzijn van ve len: door zijn revuewerk, dat ons een oogenblik onze dagelijksché beslommeringen deed vergeten, door zijn werk als Kamerlid en door zijn sociaal werk. Dat zijn werk ook officieel erkend werd, bleek genoegzaam uit de benoe ming tot officier in de orde van Oranje-Nassau en de vele buiten- landsche onderscheidingen, die hem ten deel vielen. Als muzikant bij de stafmuziek der marine be gonnen, via het dillettantentoo- neel en de beroeps-plankenwe reld naar het Kamerlidmaatschap dat is een weg, die velen hem niet zullen nawandelenl Wij wen- i schen van deze plaats af den ju- bilaris nog vele jaren, die éven1 welbesteed zijn, als die, welke hij reeds achter zijn 70-jarigen, maai nog vitalen rug heeft 1 Een prachtige uitvinding is de- zer dagen in Nederland in exploi- tatie genomen. De proeven met de zoogenaamde Hofius-tank, waarvoor de patentrechten voor Nederland waren aangekocht door de Maatschappij voor Verduur zaming van Zuivelproducten „Me i tra" te Amsterdam, zijn thans ge eindigd. We behoeven er niet over uit te weiden: in alle kran ten heeft een beschrijving van de uitvinding van den Duitschen apotheker Hofius uit Duisburg, gestaan. Dit procédé, waardoor, melk en room langen tijd volko men frisch gehouden kunnen wor den, terwijl de smaak bovendien nog veredeld wordt, daar de zoo- genaamde „•talreuk" er dan af is, heeft op onze zuivelindustrie zoo'n inwerking, dat men reed' begint te spreken van „Opheffing van de zuivelcrisis", enz. Al zal dit nog wel te optimistisch zijn het aantal perspectieven is ge weldig 1 A's we denken aan do boeren, die hun melkvoorraad eenigen tijd kunnen bewaren, tot dat de prijsklasse beter is ge worden, daar de consument niet meer overvoerd wordt, de mail booten, die geen condensmelk meer behoeven te gebruiken ol koeien behoeven mee te nemen, de export naar Nederlandsch- Indië, waar men nu ook eens ver- sche zuivelproducten zal kunnen eten, de export naar andere afzet gebieden, de voordeelen vooi banketbakkers en restaurateurs, die dikwijls heele voorraden za- qen bederven, als er bijv. op een Zondag eens weinig of niets ge kocht werd wegens regenweei b.v., de ziekenhuizen en sanatoria dan zien we het voordeel duide lijk voor oogen. Een gevaarlijk verschijnsel is wel de kindermishandeling in ons land. In nog geen halve maand twee gevallen 1 Thans is het Heerlen, waar een kind, nota bene van twee jaar, deerlijk mishan deld werd, bewusteloos geslagen en herhaaldelijk van de trappen qeworpen. Het aantal mishande- linqen is legio. De bruut groot vader van het kind is gearres teerd. Het is een kind van een 16- jarig meisje. „Opa" is dan ook pas 39 jaar. Het wordt dringend tijd, dat in de Nederlandsche ge meenten een wakend oog gehou den wordt op de kfnderbehande- ling. De regeering onderzoekt of ei een vrijgezellenbelasting mogelijk is. In tal van andere landen heeft men zoo'n belasting reeds vele jaren geleden ingevoerd. O.i. zou het wel lelden tot een-billijker be lastingdruk, als men dan tevens de gezins-belastingdruk ging ver minderen. Vrijgezellenbelasting staat gelijk met een premie op het huwelijk en zou vele wantoestan den, tengevolge van zoogenaam de „moderne opvattingen" ont staan, opheffen. Het Tweede Kamerlid Wester man heeft den minister gevraagd, hoe het mogelijk was, dat op het laptste conges van de Communis tische Partij Holland een verte genwoordiger van de Fransche sikkel - en - hamer - broeders het woord heeft gevoerd en niet al leen adviezen heeft gegeven met betrekking tot het vormen van een zoogenaamd „eenheidsfront", doch tevens allerlei, voor de commu nisten wetenswaardige bijzonder heden heef meegedeeld, nopens de barricaden, die gedurende de Jongste massale strijdbeweging in Frankrijk in de straten zouden zijn opgeworpen. Voorts zou deze af gevaardigde nog gesproken heb ben over de algemeene staking, waaraan 4x/a millioen Fransche ar beiders zouden hebben deelge nomen. „Kan de minister," al dus de heer Westerman, „indien de bovenvermelde toedracht der feiten juist Is, ook mededeelen. waarom de regeering in dit qeval Is afgeweken van haar gedrags lijn om vreemdelingen niet toe te staan hier te lande politieke actie of agitatie te voeren, als hoedanig de bedoelde redevoering van een Franschen communist zonder twij fel moet worden beschouwd?" Wij zijn benieuwd wat de mi nister hierop zal antwoorden. We besluiten met een geval van „grappige oplichting". De Bedrie- DE EERSTE VROUWELIJKE OLYMPIADEKAMPIOEN VAN 1936 Chritsl Cranz, die in de elnd-klassifica- tle van afdalings- en slalomwedstrijden voor dames als eerste werd geplaatst en daarmede de eerste gouden medaille van de Olympische Winterspelen 1936 be machtigde. ger bedrogen", zouden we dit blijspel kunnen noemen. Twee handige jongens, een Rotterdam mer, die zich voor een Pool uitgaf en een kellner, maakten een paar „belangstellenden" wijs, dat zij valsche bankjes konden vervaar digen 1 Het noodige voorschot werd geïncasseerd en met veel hocus-pocus en tal van geheim zinnige fleschjes en poedertjes werd eenecht bankje ver- valscht. „Je kon het niet van een echt briefje onderscheiden" (slcl) verklaarden de bitter-teleurgestel- de „geldschieters" aan de recht bank 1 Typisch Is het, hoeveel menschen er belangstelling koes teren voor de fabricage van valsch geldweldra groeide het krin getje van belangstellenden, kwa men er menschen bij, die over geld konden beschikken. Toen deze ook van een aantal grootere bankjes ontlast waren men pfo- beerde hen een bankje van f 10.000 uit de handen te krijgen, maar de zeldzaamheid van zoo'n briefje was er oorzaak van, dat men dit „voorbeeld" niet kon machtig worden, zonder argwaan te verwekken namen de be driegers hun spullen op en gin gen potverteren 1 De politie kwam het op het spoor en nu draait de zaak voor de rechtbank. Terecht oordeelde de Officier de „belangstellenden" veel schuldiger, dan de bedrie gers, want deze hadden valsch papier willen maken, terwijl de anderen slechts munt hadden wil len slaan (échte munt!) uit bedrog. Ondanks het tragisch, kunnen we een glimlach niet onderdruk ken, als we denken, hoe grapoicr de „belangstellenden" er tus schen genomen werden. Er is een Nederlandsch spreekwoord, dat heet: Boontje komt om z'n loontje! BUTTENLANDSCH OVERZICHT. Het rapport van de Detroleum- deskundigen. Oliesancties od den lanqen baan. Ook Hodza maakt een reisje naai de Fransche hoofdstad. Een concurrent van Litwinoff De commissie der petroleum- FASCTSTENLEIDERS NAAR HET AFRIKAANSCHE FRONT. Verscheidene kopstukken uit de fascistische partij zijn met het ss. „Leonardo da Vinei" naar het front in Abessinii» vertrokken. Onder hen bevond zich ook de agemeen# ecretaris van de fascistische partij, Achille Starace, verder de vroegere algemeen-secretaris Farinacci, Minister Ciano en Bonomi. De foto geeft een beeld van de belangstelling bij he* vertrek uit Napel* BRITSCHE VLOOTMANOEUVRES BIJ GIBRALTAR. Aan de voorjaarsmanoeuvres van de Engelsc'nc thuisvloot, c'.ic dit jaar bij Gibraltar werden gehouden, nam ook het reusachtige vliegtuigmoederschip „Furious" deel. Dit schip fs uitgerust met een bijzondere inrichting, waarmede vliegtuigen uit het ruim aan dek kunnen worden gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 5