FEUILLETON ET GEHEIM DER ZEVEN WIJZERPLATEN Concertzaal-Bioscoop De Kroeg. Gervalse heeft haar dorp verlaten en is in Parijs komen wonen. Maar het leven valt haar zwaar, want Lantier, haar man, brengt zijn tijd in luiheid en met andere vrouwen door, terwijl Gervaise zich uitslooft in een wasscherij. Tenslotte laat hij haar heele- maal in den steek hij gaat samen wonen met Adèle, de zuster van Vir- ginie, een meisje, dat in dezelfde was scherij als Gervaise werkt. Deze heeft thans geen ander ideaal dan haar kin deren een behoorlijke opvoeding te ge ven. Maar als zij Coupeau hééft leeren kennen, een werkman, die een behoorlijk stuk brood verdient, stemt zij er ten slotte in toe, diens vrouw te worden. Zij hebben een gelukkig leven samen. Gervaise maakt kennis met het echtpaar Lorilleux, de zuster en zwager van Cou- peau, en haar buurman Gouget, een smid, die de grootste achting voor haar koes tert en bij wien zij wel eens haar hart komt uitstorten, als Lorilleux of zijn vrouw met hun zure karakter haar weer eens onaangenaamheden hebben be rokkend. Gervaise is gelukkig, haar tweede man is goed voor haar; ze krijgen een doch tertje, Nana, en met steun van Gouget slagen zij er eindelijk in de droom* van hun leven te verwezenlijken, n.l. ee.n wasscherij over te nemen. Gervaise viert haar verjaardag. Alle vrienden zijn aanwezig, Gouget, zijn moeder, het echtpaar Lorilleux en zelfs Virginie. Deze komt met de jobstijding, dat Lantier zich weer in de buurt heeft vertoond. Hij tracht zich bij het echtpaar in te dringen en vraagt Coupeau of hij zijr zoon niet weer eens mag zien. De goede man durft niet te weigeren en het loopt er tenslotte op uit, dat Lantier bij het echtpaar intrekt en op hun kosten komt te leven. Niet lang duurt het of hij doet zijn noodlottigen invloed gelden op Coupeau, die een zwak karakter heeft. Hij sleept hem mee naar de kroegen in de buurt, met het gevolg, dat Coupeau aan den drank raakt en op zijn werk komt, als hij zin heeft. Het leven wordt het echt paar een hel, zij raken tot over hun ooren in de schuld, de wasscherij moe ten ze opgeven en op een zolderkamertje gaan wonen. Nana ontloopt de ouder lijke woning. Dan komt het ergste Coupeau krijgt een aanval van delirium. In het krank zinnigengesticht woont Gervaise zijn doodsstrijd bij. Zonder middelen van be staan, zelf aan den drank, dwaalt zij bedelend op de straat rond. Daar keert iemand zich om het is Gouget, de smid. „Kom", zegt hij tot de ongeluk kige. En Gervaise volgt hem. Misschien zal zij bij hem weer rust en vrede vinden. voordrachten door een der leden ten beste gegeven, verhoogden de goede stemming die er heerschte, zoodat het vrij laat was eer ieder voldaan huis waarts keerde. Tijdens de maaltijd dank te de directeur bestuur en leden voor de samenwerking, waardoor het hem mo gelijk was het peil van de harmonie op te voeren. Wij deelen nog mee, dat nieuwe leer lingen zich tot 1 Maart bij den direc teur kunnen aanmelden, na dien datum worden voorloopig geen nieuwe leerlin gen meer aangenomen. Donderdagavond werd iin de open bare school de eindles gegeven vain de deze win .er gehouden cursus im vervo.'g.- onderwijs. Alleen Wethouder Vis was aanwezig. Achtereenvolgens werden de leerlingen ondervraagd in de vakken: Hcofdrekcnen, Staatsjnridh.ing, Ned. Taal (stijl), Natuurkunde, voornamelijk elek triciteit. Uit de meestal vlotte antwoor den bleek, dat de leerlingen larg niet tevergeefs deze cursus bezocht hebben. Gelukkig zij, die geleerd hebben hun geweten te volgen in de practijk van hun levenen hun geweten alleen. Een geheimzinnig verhaal door AGATHA CHRISTIE (Nadruk verboden) EERSTE HOOFDSTUK. Over vroeg opstaan Jimimy Thesiger, die beminnelijke jonge ling, kwam twee treden tegelijk nemend, de breeede trap van Chimneys afgerond. Hij kuiam zoo hals over kop naar bene den, dat hij» in botsing geraakte met Treid- well, den statigen butler, juist toen hij de hal doorliep met versche kioTfie. Dank zij de wonderlijke tegenwoordigheid van geest en de meesterlijke behendigheid van Tredwell gebeurde er geen ongeluk. „Pardon", zei Jimmy. „Zeg, Frederick ben ik het laatst beneden?" „Neen, mijnheer. Mijnheer Wade is nog boven". „Goed", zei Jimimy, en ging de eetkamer binnen. Behalve de gastvrouw was er niemand in de kamer en van haar verwijtende De kennis op de lagere school opgedaan, wordt ook hier bevestigd en oak hier en daar wat uitgebreid, daarom is het onbegrijpelijk, dat niet meer ouders hun kinderen van dit nuttige onderwijs laten profiteeren. Aan het eind van de les gaf de heer de Bruin een kort over zicht vaitt: de cursus, waaruit bleek, dat dè lessen vrij regelmatig zijn bezocht en er 100 uren les zijin gegeven door de heeren de Bruin ein D. J. Steur. Ook deelde het hoofd der cursus nog mee, dat het de bedoeling is, de cursus vo'jgend jaar voort te zetten, waarna dan aan de leerlingen eein diploma zal worden uit gereikt. De cursus is met 11 leerlingen geëindigd, zoodat ook hieruit blijkt, dat er bij de leerlingen liefhebberij bestaat. Wethouder Vis dankte de leiders voor hun werk en sprak de hoop uit, dat de cursus het volgend 'jaar voortgang kan vinden, het gemeente bestuur stelt gaarne het nood'ge crediet beschikbaar, als Ihtet blijkt, dat dit onderwijs op prijs wordt gesteld. Eenigen tijd [geleden schreven wij een artikeltje over de Zijdeteelt. Het ligt in de bedoelirg de mogelijkheid van deze teelt voor enze omgevirg tnader einder het oog te zien. Daarom zijin enkele personen, die reeds blijk vain belang stellen x gaven opgeroepen voor een ver gader ng, die gehouden zal worden Maan dag 17 Februari in de tuinbouwschool Burgemeesters en Wethouders van Haam stede, Burgh en Renesse zijin ook op deze bijeenkomst uitgerood'gd, teneinde een en o.nder nader onder het oog te zien. De korfbal- en gymnastiekvereein». S.S.S. gaf Woensdegavond ter gelegen heid van haar 12ty2-jarig bestaan een jubileumavond, die goed geslaagd is. Onder de talrijke oanwezig&n merkten we vele 11'eden van zustervereenigirgen alsmede de voorzitter van de S.D.K.B. op. Nadat het scherm van het tooneel waarop geheel S.S.S. zich had ongesteld, was opgegaan, trad de heer W. Boot Jz. naar voren, die bij ontstentenis van de eere-vcorzitter van L'.S.S., de heer J. P. C. Boot, de openingsrede zou uit spreken. Na het welkom aan allen te hebben toegeroepen, schetste hij in een geestige causerie de lotgevallen van de ver. in de afgeloopen periode, met tot slot een aardig gedicht, gewijd aan de belangen vain de jiubilaresse en een op wekking om lid of donateur te worden. Vervolgens kwam de heer Hege, voor zitter van de S.D.K.B. zijn gelukwöm- sdhen aanbieden, die hij vergezeld deed gaan van een fraaie bloemenmand. Als laatste spreker, die igelukwenschen 'had aan te bieden, [noemen we de eere'- vcorzitter van de S. D. K. B., de heer Bravenboer. De voorzitter van S.S.S. dankte de sprekers voor hun felici taties. Hierna ving meln aan met het pro gramma, dat opende met een komische voordracht, die de lachspieren nogal eens aan het werk zette. Het tweede nummer van het programma bracht „Vrije oefeningen voor heeren". Dit was een heel mooie oefening, jammer was het daarom, dat deze niet correcter werd uitgevoerd. Aanhoudende oefening en vooral de goede raadgevingen van den leider volgen zijn eerste vereischten,, om ook in dit onderdeel iets te bereiken wat zeer zeker kan, want er zitten krachten onder, die heel wat kunnen presteeren. De nu volgende rythmisc'he dans„Fruhlings Gloc'ken", werd heel goed uitgevoerd, het was mooi, de sier lijke bewegingen der dames te volgen, ender het telkens vain kleur verwisse lende licht. Deze dansen waren inge studeerd onder leiding varn Mevrouw Brouwer uit Zierikzee, waarvoor haar ender aanbieding van een bloemenmand bij monde van de heer N. Steijln, dank werd gebracht. Aard'g was het „Inter mezzo voor een korfbalwedstrijd", waar in de plaatselijk omstandigheden van S.S.S. het onderwerp uitmaakten van een dialoog tussehen een heer en een dame voor de aanvang van de wedstrijd. Naar men ons meedeelde, was dit nummer in elkaar gezet door een der leden, van de ver. Voor de pauze kregen we blik kreeg Jimimy hetzelfde gevoel, dat hij altijd had, als hij toevallig een dooden kabeljauw, uitgestald op het marmer in een visthwinkel, in de oo,gen zag. Er. to'Jh, verduiveld, wiaarotm keek die vrouw hemi op zoon manier aan? Het stond gewoonweg niet om half tien aan hei ontbijt te zijn, wanneer men op een land huis logeerde. Het was nu wel reeds kwart over elf en dat was misschien het uiterste, wat men ziJh veroorloven kon, maar zelfs in dit geval.... „Ik vrees, dat ik wiat laat ben, Lady Coote. Is het niet?" „O, het geeft niets", zei Lady Coote op melancholieken toon. Het was echter een feit, dat ze het erg vervelend vond, -als men te laat aan het ombijt kwam. In de eerste ten jaren van haar huwelijk had Sir Oswald Coote, toen gewoon mijnheer Coote, a.les in rep en roer gebracht,als de morgen* maaltijd ook maar een halve minuut later dan aJht uur was. Lady Coote was zoo opgevoed, dat ze te laat komen als een doodzonde van de aileron vergeef elijkste soort beschouwde. En gewoonte is een tweede natuur. Bovendien was ze een ernstige vrouw en kon ze iniet nalaten zich af te vragen, wat voor goeds deze jonge imienschen ooiit uit zouden kunnen voeren in de wereld als ze niet vroeg opstonden. Zoioals Sir Oswald zoo dik wijls tegen reporters en ook wel tegen andere menschen zei: „Tk dank mijn sue- Dog een voordracht en „Rekoefenlrgen voor heeren". Deze oefeningen werden over het geheel gioed uitgeroerd. Na de pauze werden: „Standen voor dames en heeren" gegeven, die uitstekend voor het voetlicht werden gebracht, vooral de stand van do dames afzonderlijk en dj ie moeilijk was, kwam goed tot zijn redht. Na nog een voordracht en een eenacter was hiermee het eigenlijke pro gramma affjgewerkt. De voorzitter dankte allen, diejai an het welslagen' van deze avond hadden meegewerkt e!n wenschte gllen, die aan het welslagen van. deze Een opgewekt en vroolijk bal, met mu ziek van de „Melody - Makers" hield de dsnslustigen incg. een paar uurtjes bij een. Vermelden we (nog, dat voor de aanvang en tijdens, de wisseling] van tooneel vnoolijke muziek geleverd werd door middel van het nieuwste product van de „Radio. Bell", waarvoor de heer C. Dijkman, vertegenwoordiger, is. SCHARENDIJKE. „Het Groene Kruis" voor de gemeenten Eikerzee, Ellemeet em Duivendijke hield op Woensdag 12 Febr. zijn jaarvergaderirg] i|n 'café Kjooman, on der leiding van gijla voorzitter, burge meester de Bruijn.. De vergaderirjgi was goed bezocht. De voorzitter verwelkomde in het bijzonder onzen medisdhen .advi seur, dr. Ittmann ej® wees op het groote nut, bij voortduringdo.or het G. K. in deze loimgevingf gesticht. Uit de rekening van den penningmeester over 1935 bleek, dat de afdeeling wijkverpleging aa;n ont vangsten heeft geboekt f 1346,45 en de uitgaven hebben bedraden f 1464,89, zoo dat het verlies op deze afdeeling be draagt f 118,44. De afdeel intg) t.b.c.-be- strijdjng ontving in 1935 f 775,19 en gaf luit f 829,35, madeeligj s-aldo! f 54,16; voor het Groene Kruis 'derhalve een verlies van f 172,60. De geldmiddelen der ver- een'girg zijn tengevolge dit verlies thans gedaald t/oit f 819,37,1/2» waarvan geplaatst bij de Boerenleenbank f 7:72,38 en in kas f 46,991/2- De heer L. Kristelijn verklaarde namens de financieeïe Commissie de reke ning met de overgelegde bescheiden te hebben aoc'oorü bevonden en adviseerde tot goedkeuring. Waartoe besloten. Het bestuursvoorstel, den penningmeester, wiens administratie steeds keurig iln. orde is en die met 375 leden fiinianoieele Con necties heeft, een jaarlijksclhe vergoeding van f 25,— toe te, keninen werd zonder bespreking en z.b.s. aair^snomen, In verband met den minder gumst'gjsn toestand onzer geldmiddelen en een irgje- komen schrij'ven va|ni den Min. van Soci ale Zaken, waarbij Vermindering van sub sidie wordt aangekpndr'g'd, waardoor de begrooting) niet meer iln evenwicht is te houden, stelt liièt bestuur voor 'het salaris der wijkverpleegster, than)> f 1800 bedragende, voor 1936 te bepalen op f 1700,— vctor 1937 o.p| f 1600 en voor 1938 op f 1500—, welk voorstel gelijken tred houdt met de aangekondigde subsidiie- verlaging; door het rijk. Over dit' voorstel werd breedvoerig g<ediscussiëerd. Tenslot te blijven 3 voorstellen over: le, het bovengenoemde bestuursvoorstel; 2e. een voorstel van den Ihö'er A. J. Verboom om een jaarlijksche korting toe te passen over de jaren 1936 en 1937 >ein voor 1938 de zaak nader af te wachten en 3e. een voorstel van den heer L. Kristelijin om voor 1936 een korting op het salaris te doen ingaan van f 200,—. Het laatste voorstel, als zijnde van de verste strek king, wordt in stemming, gebracht en aan genomen met 32 tegen 29 stemmen. Na een gehouden pauze komt de be- grooting) voor 1936 ter tafel. Deze be draagt in ontvang] en uitgaaf voor de afdeeling Groene Kruis f 2134— en voor de afdeeling t.b.c.-bestrijdirg; f 730,—. Met de te voren aangenomen salarisver laging is hierbij rékeniing gehouden. De heer Mol verklaart met zijn mede-be stuurslid, den heer de Jonge, het verple- ginigismateriaal te hebben gecontroleerd en is bij ÏÏe gehouden inspectie geble ken, dat alles in goede orde is. Ook im de depots is voldoende voorraad van een en ander voorhanden. Thans komt aan de orde: verkiezing bestuursleden, wegens periodieke aftre ding van de heeren A. C. de Jorjgie, M.. A. Mol en A. P. van der Weijde. Herkozen ces «geheel aan mijn gewoonten van vroieg opstaan, sober leven en een geregelde levenswijze". Lady Coote was een groote, mooie vrouw, ihéfieën tragisch voorko men. Ze had groote, donkere, treurige o-ogen en een diepe stem-. Een. artist, zoekende naar een model voor „Rachel treurende over hare kinderen", zou Lady Coote met vreugde h^boen begroet. Ook zou ze uitstekend geweest zijn in een melodrama, als de zeer verongelijkte vrouw van den schurk, voorts trampelend door de neervallende sneeuw. Ze zag er uit alsof ze een stil en vreeselijk verdriet had gehad in haar leven. Lady Coote had echter geen verdriet gehad in haar leven, tenzij' de onbegrijpelijk snel stijgende rijkdom vain Sir Oswald. Als jong imieisje was ze een levendig schepsel geweest, zeer verliefd op Os wald Coote, de vooruitstrevende jonge ling uit de fietsenzaak, naast haar vaders ijzerwinkel. Zij hadden zeer gelukkig ge leefd, eerst op kamers, toen in een klein huis, toen in een grooter huis, en toen in opeenvolgende huizen, van toenemende grootte, imiaar altijd oip een redelijken .afstand van „de fabriek", tot Sir Oswald nu zoo'n lioioge positie bereikt had, dal hij en ,,de fabriek" niet langer van el kaar afhankelijk waren en hij er phizier In kreeg de allergrootste en allerschitte rendste landhuizen te huren, idie er in heel Engeland waren te krijgen. Chim neys was een historisch gebouw en toen werden de heeren de Jonge en Mol en gekozen cle heer P. Gast, die allen hup functie aanvaarden. Tot leden der finan cieeïe commissie voior 't jaar 1936 worden benoemd de heeren Corn, van Splunder, J. W. van der Weele en R. van Splunder. Zij nemen allen deze opdracht aan. Het jaarverslag van de wijkverpleegster werd onder dankzegging voor kennisgeving aangenomen. - De voorzitter deelt mede, dat door de commissie inzake Jandbouw-foiuisboiudkuin- dig onderwijs pogingen worden aange wend in deze omgeving een cursus in het leven te roepen. In verschillende centra, worden reeds lessen op dit gebied gegeven. Men kaïn zich voor deelname aanmelden bij Öe zuster, die nadere in lichtingen verstrekt. Het miin|iimum aantal deelneemsters bedraagt 16. Bij de rondvraag vest'gd de heer Ver boom de aandacht van het bestuur op de wenschelijkheid om, nu het salaris o'nzer zuster aanmerkelijk is gedaald, een pe'nsi- cenverzekering voor haar ander het oog' te zien. Wel wordt voor haar geplakt, doch f 3',— ouderdomsrente is aan den schralen leaint en aanvulling van de£ be drag zeer ^ewenischt. De voorzitter óeelt mede, dat eenigen tijd terig; een derge lijk voorstel is verworpen. Oip dit oogen- blik heeft het bestuur zich over deze aangelegenheid inog geen meening ge vormd/ diO'h de zaalk zal in een b es tours- vergadering worden besloten- Daarna slui ting. BROUWERSHAVEN. De B:o-Onderne- imling „Luxembourg" Zal Zondag ,as.. in Hotel Ringelberg de première v.an de beste Hollandsrh© firn) „De Kribbebijter" geven. Gor Ruijs en Louis de Bree, ver vullen de hoofdrollen. NOORDGOUWE. Donderdagavond hield de afdeeling Noorc'goiuwe van den Ne- derlandsdhen Lalndaroeidersbond de jaar vergadering bij Canlnco. De voorzitter opent de vergaderirjgi, heet de .aanwezige leden welkom en bespreekt i(n het kort datgene wat in het afgeloopen jaar door den 4>ond is verricht. Hierlna kregen secr. en perJningm. gelegenheid hunne jaarverslagen uit te brerjgiep1, waaruit o.a. blijkt, dat. 1935 met een 'batig saldo sloot van f 101,20, waarin mede is begrepen het saldoi van 1934, waarmede het jaar 1935 was ingegaan. Uit de werkloozelnkas is in het lafgelcopen jaar een bedrrg Uitgekeerd gropt f 1015,90. In het vorige jaar was dit f 875, waaruit de gevolg trekking werd gemaakt, flat iuit deze Cijfers de toename der werkloosheid dui delijk blijkt. Bestuursverkiezing bracht geen verhin dering. De aftredendeh werden met groo te meerderheid herkozen. Na nog een'ge zaken van huishoudelijken aard te hebben besproken, geeft de voorzitter het woord aan de spreker van dezein avond, die in een alleszins duidelijk betoog uiteenzet, de beteëkemis van de orgalnisatie, juist in dagen van crisis en neergang, daarbij een terugblik werpend op wat is bereikt, hetwelk volgens spr.. nooit uit het ocg) moet worden verloren, terwijl de ledejn werden opgewekt, aan de uitbouw der organisatie, welke nog steeds mogelijk is, Spr. stelde duidelijk in het licht, dat alle bevolking"groepen islechts e e in - drachtig voortgaand, het .doel wat men zich voorstelt zullen kuininen be- reiken, hetgeen 'hij aa|n de hand van de j praktijk met talrijke voorbeelden illus- j lreerde. Het is ihaffis zoo, zegt spr., dat j daar waar de lorgcuisalties het best onwik- keld zijn, de resultaten ook beter tziijln', dan daar waar dit niet het geval is. Nadat namens bestuur en leden spr. hartelijk is bedankt, wordt bij omvraag nqgl besproken de loonbijslrg jfci het landbouwbedrijf, welke per 1 (Mei nu vain kracht wordt, De spr. verklaarde, dat in zijn .gebied „Hoekscha Waard" deze regeling tot tevredenheid heeft .gewerkt en daar waar die is aangevoerd, de stand der werkloosheid gunstig is beïn vloed. Hij raadde dan ook aan, im deze richting iets te ondernemen. Daarop volg de sluiting. NIEUWERKERK. Op Woensdag 12 Fe bruari 1.1. werd in de Meebaal de jaar lijksche algemeene vergadering gehouden hij het, vóór twee j'aar, van den mlarkies van Catenhami huurde, voelde hij, diat hij het toppunt van bevredigde eerzucht had bereikt. Lady Coote Wlas er lang niet zlop ge lukkig mee. Zij wias een eenzame vrouw. De voornaamste ontspanning in het begin van haar huwelijk was geweest niet „het imeisje" te praten en 'zelfs toen ze in plaats van één meisje drie meisjes had, wias conversatie met haar personeel de voornaannste vertroosting in Lady Coole's leven geweest. Nu met een troep meiden, een butler als een aartsbisschop, ver scheidene lakeien van indrukwekkende af metingen, een bende heen en weer loo- pende werkmeiden, een schrikinboeze mende chefkok met een „temperament" en een huidhoudster van loin'metelijken io|mf- viamg, die beurtelings kraakte en ruischte als ze bewoog, 'was lady Coiote als een schipbreukeling op een onbewoond e land. Zij zuchtte nu en snelde nia.ar buiten doo-r de open deur, tot groote verlichting van Jimimy Thesiger, die zich oogenblikke- lijk voor den tweeden keer bediende v.am nier en spek, ter eere van haar af'oohi. Lady Coote stond eenige ©ogenblikken tragisch voor zich uit te staren oip het terras en toen hardde tee zich owi' een gesprek te beginnen imet Mao Donald, den hoofd tuinman, die het dolmeih, waar over hij regeerde mret een autocratisch oog ©verzag. Mao Donald wias een iwaar opperhoofd en 'n prins oinder de tuin- van de Landbouwvereeniging „Eendracht Bindt". De voorzitter, de heer C. J. v. Westen, memoreerde in 't kort de ge beurtenissen in het afgeloopen jaar. Her dacht werd het overlijden van de'n heer D. Koopman, één der oprichters der vereeniging, die ruim 50 jaar met raad en daad dc vereeniging heeft gediend. Zijn nagedachtenis blijve in dankbare herinnering. De voorzitter zegt dat wij. een nieuwjaar vol mogelijkheden zijn in getreden. Hij wekt den leden op zich als altijd eensgezind achter het bestuur te scharen. Besloten werd een subsidie van f 15 te verleenen voor de a.s. vee keuring. Aangenomen werden 2 nieuwe leden, bedankt hadden 4 leden. Dhr. D. M. Boot bracht als rapporteur der com missie tot het nazien der rekening ver slag uit en adiveseerde tot goedkeuring. De rekening werd daarna vastgesteld met de volgende cijfers: goed slot over 1934 f 1389.86; inkomsten over 1935 f38.768.80, totaal f40.158.76. Uitgaven f 38.905.61, al- zoo een goed slot over 1935 van f 1253.15. Tot lid in de Commissie van Toezicht wordt gekozen dhr. C. W. Romeijn. De secretaris brengt verslag uit over het afgeloopen jaar, waaruit blijkt, dal het aantal leden 109 bedraagt. Omgezet wer den in 1935 557.970 k.g. kunstmeststof fen; 530 h.l. brandstoffen en 123051 k.g'. kraehivoeder, alles geleverd door dq Coöp. Aankpopvereepiging gehouwen ei\9<;u, Duiveland''. De voorzitter brengl ,den secretaris, dhr. W. Flikweert Az. danlfjy, voor zijn keurig verslag. De secretaris, aan de beurt van aftreding zijnde, wordt m.a.st. herbenoemd. De voorzitter ver zoekt de Ihoar H. C. v. d. Zan:l2„ welke inmiddels ter vergadering is verschenen, terug te komen op z'n besluit om le bedanken als voorzitter van den kring Schouwen-Duiveland. De heer v. d. Zande zal in den loop dezer maand een de finitief antwoord gevèn. Dhr. Eveleëns verschijnt met z'n land- bouwcursisten ter vergadering. De voorz. dankt den heer Eveleens voor het vele en nuttige werk wat hij doet in het belang van den landbouw. De voorz. roept het welkom toe aan den heer Staal, directeur der Districts-Arbeidsbeurs te Middelburg, welke ter vergadering verschijnt. De heer Staal, daarop het woord verkrijgende, dankt voor de uit- noodiging hier een lezing te komen hou den over de droog ibaking der Zuiderzee. Spr. voerde ons in ge dachten vele eeuwen terug naar een tijdperk toen de landkaart van Neder land veel verschilde met tegenwoordig en verder naar den tijd dat hooge vloe den en doorbraken de Zuiderzee heb ben gevormd. Uitvoerig behandelde spr. de plannen der ingenieurs Lely, Lee mans e.a. De lezing ging hoofdzakelijk over 3 deelen, -n.l. de afsluitdijk, dc waterafvoer en de bewerking der Wie- ringermeerpolder. Eén en ander werd toegelicht met een 60-tal lantaarnplaatjes. De aanwezigen kwamen onder den in druk bij het zien van dit machtig werk. Niet minder belangstelling had de ma chinale bewerking der Wieringermeer- polder. Het was dan ook in verband daarmede dat de heer Staal de jeug dige arbeiders en werkloozen aanspoor de om in hun vrijen tijd cursussen te volgen in motorkennis enz. Dit is het wat een werkman hier mist en men in de Wieringermeerpolder beslist moet kennen. De voorzitter was zeker Wel de tolk der aanwezigen toen hij de spr. dank zei voor iitijn boeiende lezing en hem een tot weerziens toeriep. Daarna suiting. OOSTERLAND. Woensdagavond hield de Tuinbouw'-Vereeniging Oosterlamd en Omstreken alhier, in de Blauwe Keet, een lalgemeene ledenvergadering. Uit de rekening ©ver het afgelcjoipen boekjaar bleek dat, benevens het góed slot van het vtorig jaar, eveneens een batig saldo ©ver dit boekjaar aan de kas der vereeniging ften g-oede is gekcimcin. Hierna volgde een uitgebreid jaarver slag wiaarin vooral met het slichten van een veilingkistenloads vóór het bestuur veel werkzaamheden te verrichten ge weest, doch waardoor deze on.de;hande lingen een succes genoemd imtag worden lieden. Hij kende zijn plicht, die bestond in regeeren. En hij regeerde despotisch. „Goeden mórgen, Mac Dionald", „Goeden imiorgen, mevrouwaiW Hij sprak, zooals een hoiotdtuinmian be hoort te spreken, treurig maar met 'wlaardigheid 'zooals een 'keizer bij een begrafenis. „Ik had gedacht, of We sojm's vanaVoind aan het dessert druiven zouden kunnen hebben". „Die kunnen nog niet geplukt worden", zei Mac' Donald. Hij sprak vriendelijk, maar vastberaden. „O", zei lady Coote. Zij vatte- moed. „O, [maar ik; ben gisteren in de adhtersKe serre gdwiaest en ik heb er een paar geproefd. Ze smaakten heel goed". Mac Donald keek haar jaan en ize bloos de. Hij liet haar voelen, dat dit een om- vergeefelijke vrijheid iwiasi geweest. Wijlen de Markiezin van Caterhiam liad blijkbaar nooit de ongepastheid begaan een. van haar eigen kassen te betreden en ziich daar aan druiven te igóed te dóen. „Als u het bevolen had ahevrouw, zom men een tros voioir u afgeplukt hebben en bij u hebben gebracht", zei Mac Do nald streng. „O, dank u", zei lady Coote. „Ja een volgenden keer zal ik 'dat dan laten weten". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 2