ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 15 FEBRUARI 1936 RIN OPGENO] ZIERIKZEESCHE COURANT EERSTE BLAD DIENSTPLICHT. w „EEN BOSSPROOKJE" „RUST ROEST" Als aardige herinnering EEN FOTO Atelier M. v. d. Voorn Uit Stad en Provincie De Kern ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden i 1,50, buiten Zieriksee i 1,80 Voor bet buitenl. p. jaar flO,—Afzonderlijke nummers 5 oent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 DiracUur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZlERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12944 ADVERTENTIENi ran 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Dit nummer bestaat uit 2 bladen. INSPECTIE. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in Juni a.s. het jaarlijksch on derzoek plaats hebben voor de ge wone dienstplichtigen der land macht van de lichtingen 1924 en 1927. Plaats en tijd van het onderzoek zul len nader worden bekend gemaakt. Zierikzee, 14 Februari 1936. De Burgemeester van Zierikzee, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. oori Nog menigmaal komt het mij in 't ge heugen dat ik op mijn doorreis langs een onzer dorpen pleisterde en een ge sprek bad met de huisgenooten ter plaatse. En midden onder dit gesprek sprak de huisvrouw een woord dat mij tel kens voor den geest komt en een bitter heid in mij verwekt zoo groot, dat ik nog steeds met smart terug denk aan het uur te dier plaatse vertoefd. Maar ook herinner ik mij een van radelooze smart, waar door een mijner vrienden een woord werd gezegd dat een geheele ommekeer in mijn droef heid bewerkte, zoodat van dat oogen- blik ik met geheel andere oogen de dingen bezag dan kort voor dezen. En zoo zal het zijn in het leven van elk mensch. Wanneer zij terug zien naar de uren van groote smart of hooge yerhevene vreugde, zullen zij kunnen vaststellen dat het slechts een enkel woord was, dat een algeheele ommekeer bewerkte en beschouwd mag worden als het oogen- blik van een nieuwe geboorte. Het is zeer wel mogelijk, dat hij, die het woord sprak, dat zulk een wor ding deed ontstaan, in onze levensop vatting op zulk een oogenblik, hiervan niets bemerkte en het zeker niet sprak om bovengenoemde verandering te be werken. Meestal worden dergelijke woor den achteloos uitgesproken en wordt er niet bij nagedacht welk een vreedzame of welk een gruwzame werking door zulk een woord kan ontstaan, omdat wij ons meestal geen rekenschap geven van zulke- kleinigheden. Ei. het is niet te ontkennen dat het kleinigheden zijn, maar een zeer klein steentje geworpen op een stilstaand wa tervlak zal bij aanraking een klein cir- ketje vormen, 't welk echter naast zich een steeds grooteren cirkel doet ont staan, welke tenslotte zoo groot wordt dat ons waarnemingsvermogen kleiner wordt, zelfs te klein om den grootschen omvang van deze kleine daad waar te nemen. Zoo was het een enkel woord dat bij door ons gesproken. Het is als een toon, die nimmer op houdt te trillen in den oneindigen ether, en die straks op een ander halfrond weer wordt opgevangen en duidelijk ver staanbaar nog wordt weergegeven. Zoo was hel en enkel woord dat bij den groot-zakenman een gedachte deed rijpen en een plan te voorschijn bracht, dat hem fortuin bezorgde, zoo groot dat zijn omgeving hem roemt om zijn dui delijk inzicht eninderdaad was het een achteloos uitgesproken woord dat er de aanleiding toe was geweest door een ander naai voren gebracht. Zoo zal het ook zijn in het maatschap pelijk en staatkundig leven, maar ook op godsdienstig terrein. Het zijn enkele woorden die pen nieuwe gedachtengang deden ontstaan, mogelijK slechts een enkel woord, dat in onze levensrichting een totale omkeer tot stand bracht. Het is bekend en door de geschiede nis bewezen dat een enkel woord in betwijfelenden zin uitgesproken, zelfs de beste vrienden in vijanden omzette en in een huwelijksleven de grootste verwoes* tingen heeft aangericht. Een enkel woord dus is in staat om het allergrootste te bewerken, evengoed in goeden alsook in kwaden zin. Zoo geeft deze gedachte ons een ge weldige verantwoording. Welhaast zou den we ons niet meer durven uitspre ken. Elk woord wat dus onzen .mond ontglipt dient overwogen te worden. Wij Plaatsbespreking 20 Februari 12 uur - Loting 12.30 uur moeten ons de uitwerking van elk woord voorstellen en onszelf rekenschap vra gen of het bater is te zwijgen dan wel te spreken. En wanneer wij ons dit alles afvra gen dan twijfelen wij geen oogenblik onze uitsprdïïen zullen schaarscher wor den. Dai beginnen wij te betreden het goede pad want wij betrachten dan een wijsheid die reeds 20 eeuwen geleden den mensch werd voorgehouden, n.l. deze „Daarom laat Uwe woorden weinig zijn" De Oorlog in Abessinië Een interview met Ras Nasiboe Onze correspondent H. R. Ekiins te Har- rar schrijft: „Ik had vandaag een onderhoud met den dedjasmatsj Nasiboe, gouverneur viam Ha-mar en opperbevelhebber van het Zui delijk front. Ik vioind hem' ials ide imeesl opgcwlonde Ethiopiër, die imlij ooit voor de oogen gekomen is. Zijin iwpede kende geen grenzen wtaint (hij had zoioguist vian den dedjasmatsj Haute Kichael, de coimimiaindant vian de vuurlinie, het bericht ontvangen, dat de Itaiiaawsche vliegiuigen de Abessyn.sjhe soldaten imët gasbo|mlmen hadden bestookt". „Ik neemi aan, dat dit de eerste Itali- aansdhe bijdrage tot de civilisatie van Ethiopië voorstelt", meende Nasiboe bit ter, nadat hif mij er van verteld had. "De dedjiasmatsj staat pp zeer goeden vioiai miet den negus en geniet zijn voile ver trouwen. Hij is een grot, waardig man en spreekt vloeiend Fransdh. Voordat hij tot gouverneur benoemd werd van Harrar, de eigen provincie van den keizer, iwlis hij consul-generaal te Asmara en burge meester van Addis Abeba. Op het oogen blik lijdt hij aan een pijnlijke oopioptste- king en zijn hoofd ïwlas dan- iook geheel verbonden. Hij was gekleed in een wa penrok van Engelsche snit en had een zeldzaamheid in Abessinië schoe nen aan de voeten. »Wij zijn het moe hulp te zoeken« „Waarom noteert u toch alles?" vroeg de gouverneur mnij, nadat hij het verhaal over de Ital.aansche gasbommen had ge daan. Ik vertelde hem, hoeveel belang de buitenwereld in den Italiaainsoh-Abes- synschen oorlog stelde des te meer, daar aan de eene (Zijde im'et middeleeuwi- sche, aan de andere Zijde echter met de modernste wiapens gestreden wordt. Tio|:n fonkelde er iets) in de ojogen vain, generaal Nasiboe. „Wij Zijn het moe, jorm' in het buitenland hulp te zoeken, zeide hij op bitteren toon. „Wij hebben geaarzeld, ons te verdedigen, otmdiat wiij vol vertrouwen in den Volkenbond wiaren. Wij gelopfden dat Mussolini slech'.s blufte, maar thans Wieten Wij, dat het geen bluf was. Thans wieten wij, dat zijn besluit vasLöto-nd, al les ten uitvoer te brengen, Wiat hij aan gekondigd had. Thans Wieten Wij, dat wij alleen imioeten strijden. Onze eenige hqop op redding ligt in p,nze eigen, gewieren, onzen eigen Imped en |o|ize eigen offers. Maar deze laatste berichten hebben een ontmoedigende uitwerking. Indien dit niet zoiOi'n eenzijdige porlog was, konden wij overwinnen. Maar de vij-apd gebruikt wa pens, waarvan wij niets (afweten; hij werpt bommen uit vliegtuigen, die Zo|o hoiog vliegen, dat onze schoten hen niet bereiken kunnen. En zoo iets noemt men dan waarschijnlijk civilisatie. Tegenover ons staat een; vijand, diein wij niet kunnen benaderen, hoewiel een ieder van o,ns niets hartstochtelijker wenscht, dan voor zijn vaderland te strijden". Alarm in Mongolië De grensincidenten Het incident vian Wal-Wal, 'int in Januari 1935 tot de Italiaan- sche troepentransporten naar Af rika en daarmede tot den oorlog leidde, schijnt een parallel in het Verre Oosten te zullen vinden. Voor de tweede maal binnen korten tijd doen berichten over „grensinciden ten" tusschen Mantsjoekwo en het tot de invloedssfeer van da Sovjet-Unie be boerende Buiten-Miangolië de ronde. En z/o/oals gebruikelijk wfordt vian beide zijden een geheel verschillende voorstelling van zaken gegeven. Het commando van hei Japansche Kwantoenleger meldt, dat een Jtapansche grenspost door Mongoolsche ruiters bij ALahodka overvallen werd. De regeering te Oclan-BaLor, de hoofdstad van de Mongoolsche volksrepubliek, ver klaart daarentegen, dat een afdeeliing Mantsjoerijstih-Japansche troepen zich op Mongqoilsch gebied heeft begeven en daar een Mongqolsdhe grenspiatrouJle heeft be schoten. Dat zijn zoo jöngeveer dezelfde Versies, die indertijd na de gebeurtenissen bij Wal-Wal doior Riorne en Addis Abeba de wereld in werden gestuurd. Men kan de gelijkenis echter nog verder doortrek ken. Noch tusschen Sotmialiland en Abes sinië, noch tusschen MantsjaekWo en Bui- ten-Mongolië is het grensverliqop nauw keurig aangegeven. Het is eigenlijk een kunststuk de grenspatrouilles zqo te lei den, dat zij zich steeds op eigen gebied bewegen. In zooverre is (opk de omgeving van ALahodka, evenals die van Wal-Wal lals geschapen voor „grensincidenten". Wie heeft nu in dit geval belang bij alarm? Er heerscht inderdaad in 't Verre Oosten óp het lopgenblik een geladen at mosfeer. Goede kenners vian het Verre Oosten beschouwen een -oorlog tusschen Japan en de Sovjet-Unie reeds als on vermijdelijk. En ook in Moskou zelf schijnt men te meenen, dat er met deze moge lijkheid terdege rekening snoet™ Wiorden gehouden. Kaganowiitsj, de groote ver trouweling van Sialih, is naar het Verre Oosten afgereisd en inspecteert daar het Blücherleger. Bovendien gaat hier het ge rucht, dat Moskou aan de Mongoolsche regeering aanwijzingen, heeft gegeven, alle buitenlanders in de grengebieden naar het binnenland te sturen^ Deze maatregel werd geargumenteerd mét de itniededee- ling, dat men leven en eigendom' van de buitenlanders met het oog (op eventueele militaire verwikkelingen met Japan wilde beschermen. Ten deele zal deze mede- deeling wel juist zijn, Imiaar anderzijds 'zial men de buitenlanders piok liever geen kijkje laten nemen in de .militaire voor bereidingen. KORTE BERICHTEN Concentratie van bizondere lagere scholen Voordat de Eerste Kamer haar goed keuring hechtte aan het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs, heeft minister Slotema- ker de Bruine in het kort de critiek op Tiet ontwerp beantwoord. Hij was verheugd dat het bijzonder onderwijs tot concentratie genegen is gebleken. De oproep van den heer Lohman had spr. daarbij met genoegen vernomen. Tegen herleving van den schoolstrijd moet in derdaad gewaakt worden en de minister had nu ook goede hoop wat het re sultaat van den commissorialen arbeid betreft. Bescherming van vogels Een wetsontwerp is ingediend, bevat tend nieuwe bepalingen t.a.v. het ver gunningsstelsel, terwijl het ook de po-* ging tot het dooden van beschermde, in het wild levende vogels strafbaar stelt. Voorts is de raaptijd van kievietseieren met 4 dagen ingekort, omdat door den vervroegden maaitijd en 't toenemend ge bruik van machines veel legsels en jonge vogels worden vernietigd. Bij 't zoeken naar eieren wordt vaak van honden ge bruik gemaakt. Art. 12 maakt daar een eind aan. Malolle ingesloten Var. Abessijnsche zijde wordt gemeld, dat Makalle thans geheel door de Abes sijnsche troepen is ingesloten. Zij zijn onder bescherming van het geaccidenteer de terrein tot op ongeveer 4 kilometer afstand van de stad opgerukt. Daar de Abessijners echter niet de beschikking hebben over vèrdragend geschut, ver wacht men dat de Italianen eerst over eenigen tijd door gebrek aan levensmid delen gedwongen zullen zijn Makalle prijs te geven. Blank en zwart in Zuid-Afrika Vrijdag is het Zuid-Afrikaansche par lement in gemeenschappelijke zitting bij eengekomen, teneinde een kwestie van groote beteekenis in behandeling te ne men: de segregatiewetten van Hertzog. Met deze wetten hoopt de Z.« Afrikaansche regeering voor langen tijd de politieke economische en cultureele verhoudingen tusschen blank en zwart in uw bal masqué costuum Speciale aanbieding 3 stuks f 1.00 Atelier hedenavond geopend tot 12 uur in Zuid-Afrika te regelen volgens het beginsel van zoo ver mogelijke afschei ding. Vermetele treindiefstal Hoe vindingrijk de internationale trein- dieven zijn, blijkt wel uit hetgeen een Hongaarschen zakenman, Gerendal gehee- ten, in den nachttrein van Warschau naar Praag is overkomen. Hij had op die reis een groot bedrag aan geld, n.l. 7 millioen Cechoslovaaksche Kronen (on geveer 428.000 gulden), bij zich. Om zich tegen onvc^hoedsche aanvallen van trein- bandieten te vrijwaren had hij een coupé voor zich alleen uitgekozen. Maar hij had buiten den waard gerekend. Want de dief, die het op hem gemunt had en in den aangrenzenden coupé had plaats genomen, boorde een gat in de afscheiding en wist den Hongaar met chloroform te verdooven. De kronen ver wisselden daarna van eigenaar. Dalende inkomsten Hoe sterk de inkomens in de crisis jaren zijn gedaald, blijkt duidelijk uit de statistische gegevens omtrent de in komstenbelasting. De door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzamelde cijfers wijzen uit, dat het gezamenlijk inkomen der belastingplichtigen van 1930 —1931 tot 1934—1935 is verminderd met 1325 millioen gulden. VERSCHILLENDE BERICHTEN Kapperszaak uitgebrand Vrijdagmiddag heeft in de groote kap perszaak van den heer Geels aan het Verdronken Oord te Alkmaar een felle brand gewoed. De brand breidde zich zoo snel uit, dat de bewoners niet meer lang^ de trap konden ontvluchten. Zij werden gered door de buren met een 2-tal ladders, die tegen den muur wer den geplaatst. Deze redding geschiedde met eenige moeite, aangezien er onder de 9 zich in nood bevindende personen 4 kinderen, waren van anderhalf tot vier jaar en de vrouw des huizers herstel lende was van een langdurige ziekte. De brandweer, die met alle materiaal was uitgerukt, kon slechts de belenden de perceelen redden. De kapperszaak brandde geheel uit. Alles was verzekerd. Auto tegen een boom Op den Rijksweg Roosendaal—Breda bij de steenfabriek „De Toekomst", is een personenauto, vermoedelijk tengevol ge van een defect aan het stuur tegen een boom gereden. De auto had een zeer groote vaart en werd door de bot sing totaal vernield. De twee inzittenden, de bestuurder Veraart en de heer P. Raaymakers, beiden uit Roosendaal, werden op den weg geslingerd en zwaar gewond. Eerstgenoemde had een dubbele beenbreuk, de ander liep een bekken fractuur op. Beiden zijn naar het R.K„ Ziekenhuis Charitas te Roosendaal ge bracht. ZIERIKZEE. Alhier is Donderdagavond definitief opgericht een vereeniging tot geldelijke steun bij 't verlies van een varken. 35 leden traden toe, hetgeen een mooi begin is te noemen. Als voor zitter werd gekozen de heer G. MJ. bij de Vaate. De contributie werd zob laag mogelijk gesteld, terwijl o.m. be sloten werd om bij eventueele sterfte van een varken 80 o/o vergoeding te geven. Het keurig verzorgde prograimlmU wam de uitvoering van „Rust Roest" -op 20 Februari a.s. ligt thans voor ions. Uit de samenstelling van Ihet program ma blijkt opnieuw) dat „Rust Roest" reke ning wieet te houden met de w-enschen van het publiek. Voor de noiodige afwis seling is dan ook |0P uitstekende wijze zorg gedragen. Spanning in 't verre Oosten Een persgesprek met 'n Abbes- sijnsch generaal Brieven uit de Residentie Protestactie tegen de reisbe- lasting Staatsloterij Lichte dooi „Een Bosdhspro|olkje" vormit de hoofd schotel. Twee boerenkinderen maken in ihet bosch kennis met den kabouterkoning en de elfjes. De kabouterkoning vertelt van zijn reiservaringen en laat hiervan zelfs iets aan zijn kabouterioinderdanen Zien. Op uitstekend gekozen mielodiën Werd door den heer Crist. J. Mazure te Mid delburg een aantal rythmische dams en ge schreven: „Kabouterdans", „Strijd om Witte Duif", „Geburtstagsstandwhen" enz. ialle beboerende boit het „Boschsprookje". Ook een aantal gymnastische nummers vragen de aandacht. Zooals wij van „Rust Rioest" gewoon zijn, zal ook ditmaal zeer zeker aan alle onderdeelen, de volle aandacht zijn ge schonken. Ben schitterende avond, -die Wij in uw* belangstelling aanbevelen, zal het onge twijfeld worden. HAAMSTEDE. De Harmonie „Witte van Haemstede" hield Dinsdag haar jaarver gadering in hotel Bom. De voorzitter heette allen welkom, in het bizonder de eere-voorzitter de heer P. L. Vis en de oud-directeur de heer J. D. Lindhout, de andere oud-directeur de heer M. J. Jonker was door ziekte niet aanwezig, doch deze had een brief tot de ver. gericht, waarin hij van zijn medeleven met. de Harmonie blijk gaf. Na het lezen der notulen, bracht de penningmeester verslag uit van zijn gehouden financieel beheer, waaruit bleek, dat het jaar 1935 met een belangrijk nadeelig slot moest worden afgesloten en de reserve daar door belangrijk achteruit ging. Na uit gebracht advies van de commissie belast met het nazien der rekening werd deze goedgekeurd en bracht de voorzitter en penningmeester, de heer J. Vredenbrecht, dank voor het vele werk voor de ver eeniging verricht. Een zeer mooi en uit voerig jaarverslag van den secretaris de heer J. Hogenstein, gaf het wel en wee van de vereeniging weer over het af- geloopen jaar. Ook deze functionaris ont ving woorden van dank voor alles wat hij in het jaar 1935 voor de harmonie heeft gedaan. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. Hogenstein, C. Groenleer en J. D. v. Nieuwenhuijzen, die allen hun benoeming weer aanna men. Besloten werd een nieuwe groote trom aan te schaffen, daar het tegen woordige instrument versleten is. Ook werd zonder discussie op voorstel van het bestuur besloten, in het vervolg om het andere jaar de uitvoering op Haam slede en Burgh te geven, hetgeen wel licht het aantal donateurs te Burgh zal doen toenemen. Bij de rondvraag vroeg de directeur of het niet mogelijk is nog een nieuwe clarinet aan te schaffen, daar een der leerlingen een instrument be speelt dat totaal versleten is; dit werd goedgevonden, nadat de oud-directeur medegedeeld had, dat naar zijn meening het houtgedeelte der harmonie matig be zet is. Vervolgens vroeg de vice-voorz. de heer H. Brandenburg, het woord en dankte de voorzitter voor hetgeen hij voor de harmonie in het afgeloopen jaar heeft gedaan. De eere-voorzitter en de oud-directeur dankten voor de uitnoodi- ging om de jaarvergadering, die altijd een min of meer feestelijk karakter draagt, bij te kunnen wonen en wensch- ten de vereeniging een toenemende bloei toe. Ook het lid J. v. d. Berge dankte het bestuur voor het vervroegd houden der jaarvergadering, waardoor het mo gelijk was, dat hij deze kon meema ken. De voorzitter dankte voor de vrien delijke woorden tot de vereeniging en het bestuur gesproken. Nadat niemand meer het woord verlangde werd de ver gadering geschorst, om de avond verder in gezellig samenzijn door te brengen, wat op gepaste wijze geschiedde. Om streeks middernacht schaarden allen zich aan tafel, waar men hetgeen opgediend was, alle eer aandeed. Enkele kleine

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1