ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE h&ejfé conséanl eenhooy odamjuvsnq&fuautte VRIJDAG 14 FEBRUARI 1936 OPOENOL ZIERIKZEESCHE COURAHT EERSTE BLAD De Kern BINNENLAND 7 ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden I1,50, buiten Zierikxee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 eent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Dlr«cl«urA. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12943 ADVERTENTIEN i ran 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 30 cent per regel. Bij oontract belangrijke korting Intending op den dag van uitgave vóór 10 uur Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Aanslag op Leon Blum De leider der Fransche socialisten Royalisten-organisaties ontbonden Léon Blum, de leider van de Fransche sociaal-democratie, is Donderdag het slachtoffer geworden van een aanslag door eenige z.g.n. camelots du roi, en andere aanhangers van de groep van de Action Frangaise. Blum reed met het Kamerlid Monnet in een auto op den boulevard Saint Germain. Monnet heeft medegedeeld, dat de auto in het verkeer vastzat op het oogen- blik, dat de begrafenis van Jacques Bain- ville, een der voormannen van de Fran sche monarchisten, voorbijtrok in de na bijheid van het ministerie van oorlog, j Een aantal jongelieden, die de begra- fenis volgden, herkenden Blum en wier- j pen zich op de auto. Zij sloegen de achterruit in en trachtten hierdoor Blum 1 en mevrouw Monnet te bereiken. Monnet zat achter het stuur. Aan den slaap gewond Blum werd door eenige slagen met een wandelstok getroffen. De auto werd onmiddellijk omringd door werklieden, die aan een huis in de nabijheid werk ten en door eenige agenten die de be grafenis begeleidden. Door dezen be schermd, wisten de inzittenden van den auto dezen te verlaten en een voorloo- pige schuilplaats te vinden in de Rue de l'Universite, vanwaar Blunr naar het Hotel Dieu werd vervoerd. Na verbonden te zijn, heeft Léon Blum het ziekenhuis weer verlaten. Hij bleek door een hevigen slag aan het voor hoofd gewond, de slagader aan de slaap was doorgesneden. Ook werd Blum ge wond door het ingeslagen glas. Arrestatie Daudet en Maurras geëischt De socialistische Kamergroep belegde onmiddellijk een vergadering, waarin de arrestatie van Léon Daudet en Charles Maurras, alsmede de ontbinding der Ac tion Frangaise geëischt werd. Ook in een vergadering der linksche Amerika in het verkiezingsjaar Roosevelt wil op het Witte Huis blijven Begin November van dit jaar moet de Amerikaan ter stembus tijgen, olm! vi0(pir den tijd van vier jaren een president te kiezen. Begin November wordt in Amerika ge stemd. Een blaffende troep iwtll Rcioise- velt uit Ihiet Witte Huis jagen, terug naar zijn geliefde wouden. Rposevelt eelhi- ter zou gaarne n©|g vier jaar i'n Washing ton blijven.. En daarom stelt hij zich te weer. Het is een strijd, die weinig prettig aandoet, een strijd met persoonlijke be- leediginjgen en op den achtergrond ego ïstische motieven. Deze karakteriseering is nog een milde weergiave van dat, wat vooraanstaande Amerikanen en vele couranten ito veel scherper vorm over de binnenlandsdhe toestanden zegden- Mark Twain heeft eens gezegd, toen iemand over het slechte weer klaagde, „Iedereen heeft klachten over het weer, maar niemand doet er wat tegen".. Even zoo is het met de politieke toestanden im Amerika.. Men ziet, dat er vele verkeerde dingen zijn, doch men houdt vast aan hot oude, aan het systeemi van de twee groiote partijen, (wier eenig Werkelijk verschil is, dat de een op het c|0(gen- blik binnen is en binnen blijven Wil en dat de ander huiten staat en naar binnen wil. Evenzoo is het mlet de Federale Gerechtshof (Supreme Court). Slechts weinigen hebben eenig begrip voor de beslissingen; velen voe len echter, dat het starre vasthouden aan een wet valn het jaar 1787 de ont wikkeling tegenhoudt, maar bijtoa ©en ieder heeft vrees, dat de grondwet ver anderd wordt. Want slechts dit gehei ligde document zou de vrijheid van 'den Amerikaansdhen burger kunnen garandee- renu En waarom mag Roosevelt, dien men toch geen oneerlijke of zelfzuch tige motieven in de schoenen kan schui ven, den landbouw niet organiseeren. Men verwisselt de zoogenaamde grondrechten (bescherming van het individu) met !het streven, de 48 economische Voi'komen zelfstandige staten in een Welgeordende „planwirtscfoaft" samen te vatten.. Roosevelt's doel en streven Reeds in Maart 1988, direct na zijn ambtsaanvaarding, jheeft Roosevelt eeto aanvang gemaakt met zijto hervormingen. Hij heeft de industrie en den landbouw georganiseerd, heeft de verhouding tus- sdhen werkgevers en |wierktoemers tgere> geld en voor een sociale verzekering ziorg gedragen. Zijn doel Iwias Bescher ming van den werkgever tegen oneer lijke concurrentie;, bescherming van den arbeider tegen uitbuiting); vermindering van de werkloosheid; afschaffing vato den kinderarbeid; verihooging der prijzeja van landbouwproducten; vermijding van gnoo- te en dikwijls bloedige stakirgien; be scherming van«den consument door ver- hooging van de koopkracht en stabilisatie van de prijzen; stijging van den uitvoer door de waardevermindering van den dollar; afbraak van de krotwoningen in de groote steden; eto de saneeringi van den bodem door beboisschitog. Een grootsdhi progiramma, dat Rioosevelt her haaldelijk in de navolgende woorden heeft samengevat: Een beter eto gelukki ger leven voor den Amerikaan.. Dit programma heeft hij niet ten uit voer kunnen brengen. De 48 souverein voelende staten en het Federale Gerechts hof, dat ton deele uit Conservatieve lieden bestaat, hebben (hem dit onmoge lijk gemaakt. Het Suprme Court heeft Roosevelt's systeem! van de (organisatie der industrie vernietigd eto begin van dit jaar een andere belangrijke pijler van de New Deal, het programma voor den landbouw, ondermijnd. Een derge lijke ter dood veroordeelitog dregt ook do soteiale wetgeving Roosevelt's budget zijn groot programma van gezonde her- j vormingen heeft men hem ontnomen en zoo moet hij thans den verkiezingsstrijd Wat zal de kiezer doen Een budget, dat bijna 7 'milliard aan uitgaven inhoudt en de staatsschuld op ongeveer 32 milliard ml brengen; vol komen onzekerheid op het gebied van den landbouw, het Werk- loozenvraagstuken slechts eensgezind heid op het gebied van de neutraliteit, die zoo ;gere|gield zal worden, dat Ame rika buiten vreemde oorlogen blijft. Of Roosevelt al deze moeilijkheden ziai kunnen overwinnen, blijft af te wajhlen. Tegen hem werken de republikeinen, dK evenals de Bourbons niets geleerd en niets vergeten hebben; die naar het oude systeem willen terugkeeren; die bang zijn vooir de belastingen, welke uit de sociale maatregelen van Roosevelt zullen voort vloeien en die met veel geld en veel couranten een uitgebreide propaganda te gen Roosevelt op touw zetten. Op het oogenblik hebben zij echter nog geen tegenkandidaat, waarvan zij verwachten kunnen, dat meer dan ide helft van de Amerikaansche kiezers op hem stemmen zou. Hcjoiver heeft als leider van het volk afgedaan en Borah past de „oude garde" niet wegens zijn afwijzende houding te genover monopolies, terwijl de jongeren bezwaar hebben tegen zijn conservatieve ideeën. En voor alles missen de repu blikeinen een positief prograimlmta. Candi- daten van derde partijen hebben geen kans in dit in twiee partijen verdeelde land en zelfs de „radio-priester" Cough- lin vergenoegt er zich mede, de verscha lende afgevaardigden te bestrijden. Wat zal de kiezer doen? Dat is op het aiogen- blik de groote vraag In Amerika. Kamergroepen onder voorzitterschap van Daladier gehouden, werd op het nemen van soortgelijke maatregelen aangedron gen. In den loop van den middag zijn door de politie een aantal arrestaties verricht onder de leden van de Action Frangaise, die van de begrafenisplech tigheid van Jacques Bainville terugkeer den en zich naar hun gebouw aan de Avenue Montaigne begaven. In dit ge bouw is voorts door de politie een zeer nauwkeurige huiszoeking gedaan. De Kamer betuigt haar c/eelneming In de Kamerzitting wijdde de voorz. een korte rede aan den aanslag en uitte z'n beste wenschen voor een spoedig herstel van Blum. Sarraut, de minister-president, beklom daarna het spreekgestoelte en sloot zich, onder applaus van alle Kamerleden, aan bij de woorden van den voorzitter. Het is niet voldoende, aldus Sarraut, om te treuren over deze oneervolle daad. Maatregelen moeten worden genomen te gen de centra waar de plannen tot een dergelijken wandaad, als jegens Blum ge pleegd, worden bedacht en georganiseerd. De regeering is hiertoe vast besloten, zij acht het onverdragelijk dat in het land van de vrijheid de eenheid van het Fran sche volk en de veiligheid van zijn burgers door zulke afschuwelijke daden kunnen worden bedreigd. Het is onmo gelijk dat de onophoudelijke provoca tie tot geweld ongestraft voortduurt. Dt. Fransche president Lebrun, heeft Predikbeurten te Zierikzee Zondag 16 Februari. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe kerk. 10 ure, ds Pijnaoker Hordijk en 7 ure, ds. Elenbaas, pred. te Borsselle. Kleine kerk. 10 ure, da. Gerritsen en 7 ure, ds. de Nie van Brouwershaven. Luth, Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 Heiligingsdienst, 3.30 Verblijdings- samenkom8t en 7.30 ure, Verlossings- samenkomst. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandag avond 7 ure, dhr. Kolijn van Papendreoht dan ook, na een gehouden kabinetszit ting een decreet geteekend, waarbij drie rojilistische liga's worden ontbonden, te weten de Action Frangaise, de Came lots du roi en de Nationale federatie van studenten van de Action Frangaise. De komende Amerikaansche verkiezingen. Brieven uit België. Aanslag op Leo Blum, den Franschen leider der socialisten. Dr. Colijn over het Weerfonds. Afnemende vorst. TWEEDE KAMER Minister Colijn beantwoordt de sprekers Het Weerfonds voor'defensie- maatregelen In de Kamerzitting van Donderdag heeft minister Colijn de 19 sprekers over het Defensiefonds beantwoord. De minister zeide zich eenigszins vreemd te gevoelen. Jarenlang is hij over de tong gegaan als de gmotste militairist van Nederland, imaar tlhjatos blijkt spr. volgens sommigen niet ver genoeg te gaan! Met nadruk zette de minister voorop, dat de voorgestelde maatregelen tegen V- •ax .iwh

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1