ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE Mn opgenoI /i WOENSDAG 12 FEBRUARI 1936 zierikzeesche courant LEVERING VRACHTAUTOMOBIEL 3-tons Vrachtauto STRAATMEST BINNENLAND De Kern 'ASPIRIN Uit Stad en Provincie ABONNEMENT: Pr ij 8 per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee 1 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f10,Alzonderlijke oummers 5 cent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 DlrccUurA. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12941 ADVERTENTIEN1 ren 1—3 regelt 60 cent, ran 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting ïniending op den dag van uitgave vóór 10 uur BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee vragen aanbiedingen voor de 1 e ve r i n g van een met dubbele achterwielen, cabine en a. met vaste open laadbak; met achter kipbare laadbak; c. met driezijdig kipbare laadbak. Aanbiedingen worden vóór 28 Fe bruari a.s. ingewacht bij den Burge meester. Zierikzee, den 12 Februari 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. verkrijgbaar, in iedere hoeveelheid, ƒ0.20 de M3. Aanvragen te richten aan het Bureau gemeentewerken Zierikzee. De moord op Koning Alexander en Minister Barthou Doodstraf geëischt tegen de me deplichtigen van den moordenaar Dinsdag heett de procureur-generaal bij het gerechtshof te Aix en Provence, zijn requisitoir gehouden in de zaak van de drie Kroaten, die beschuldigd worden van medeplichtigheid aan den moord ioip ko ning Alexander van Zuid-Slavië en d;n Franschen minister vani buiten landsche za ken, Barthou, te Marseille. Het proces iwerd eenige dagen geleden hervat. Men zal zich herinneren, dat de zaak reeds in November van 't vorig jaar voorkwam. De behandeling mloest toen echter worden geschorst in verband met het optreden van den verdediger der ver dachten, mr. Desbons, die nadien van de advocaten-lijst is geschrapt. De getuige-verhooren leverden niet veel bijzonders op. Beklaagden, P o s p i s j i 1 RajitsienKralj griieeten, bl.jve.i ont kennen, dat zij met den moordenaar Ke- ïemen (die zelf ook den dood vond) te Marseille Zijn geweest. Het is echter vast komien te staan, dat Zij /met hem contact hebben gehad en in 't compiot zaten, dat den moord |op koning Alexander had voorbereid. De produreur-generaal acht te allen even schuldig en eisch- te tegen allen de doodstraf. Betaalde beulsknechten „Wij hebben hier te maken", zei hij, „rniet een eenvoudig geval van mJciord door betaalde beulsknechten, uitgevoerd op onzen bodem, en wij moeten, wanneer wiij hen berechten, iedere beschouwing uit politiek oogpunt achterwege laten. Zij mag in geen geval te hunner verdediging worden aangevoerd. Wij moeten op juri disch terrein blijven. Wie een mioiord be gaat, is een. moordenaar en mloet als zoo danig terechtstaan. Zij, die gebruik miaken van de gastvrijheid van den Franschen bodem om zulk een .aanslag te plegen, moeten zonder meded|o|agen w|orden ge straft. „Ik moet daarom", aldus riep de advo caat-generaal uit, „de Zwiaarste straf ei- schen tegen de drie misdadigers. Iedere zachtmoedigheid zou een belaediging van de Fransche rechtspraak zijn, een belee- diging ook aan den nofuw van Frankrijk en Joegoslavië, en zou tevens afbreuk doen aan het vertrouwen van de wereld, die van twiaalf vrije en onafhankelijke Fransche burgers (de jury) een goede en volledige rechtspraak verwacht. Het gaat omi den goeden naam van Frankrijk en daarom! ben ik er zeker van, dat gij uit de zaal van' de beraadslagingen zult te- rugkeeren met de uitspraak, die de ge- neele wereld reeds vijftien maanden van u verwacht". De Oorlog in Oost-Afrika Stormloop der Abessijnen bij Makallé De troepen van Ras Seijoem hebben Maandag den geheelen dag in slagorde aanvallen gedaan op de Italiaansche stel lingen ten Western van Makalle. Zonder succes herhaalden zij steeds Weer hun aanvallen, doch Zij werden daarbij ten zeerste belemmerd door de prikkeldraad versperringen, die voor de Italiiaansche linies zijn aangebracht. Telkens hebben de aanvallers zich met groot© verliezen moe ten terugtrekken. Koerati veroverd De Abessiniërs hechten om verschillende redenen zeer groot belang aan de her overing van Koerati, de ten Zuidoosten van Sasabaneb gelegen stad. In de eerste plaats wordt daardoor bevestigd, dat de Abessiniërs Zijn begonnen met hun aan vallen op de Italiaansche posten, welke dienen ter bescherming van de verbin dingslinies. Volgens de Abessiniërs zijn zij er in geslaagd dezen hooggelegen post na een verwoeden strijd, Waarbij talrijke Italiaansche soldaten wérden ge dood en gewiond, te bezetten. Blijkt dit bericht juist dan verliezen de Italianen een belangrijke stelling, welke is gelegen op de hcioigvlakte, die Zich naar het Noorden toit het district Harrar uitstrekt. Zij konden dciotr dien post toe zicht houden op de woestijn in Zuiid- Ogaden en den opmarsch inaar Harrar voorbereiden. Koerati is een belangrijk centrum van bronnen en karavaanwegen, die naar Britsch Somoaliland leiden. Uncle Sam, de moderne Midas Een luxe wegdek Nu de goudvoorraad van de Ameri- kaansche schatkist sinds kort tot meer dan tjen milliard dollar is aangegloeid, kam Uncle Sam als de gelukk.ge be-: zitter v.an de helft van het ip de werëld aanwezige goud beschouwd worden. Hoe grooc is nu eigenlijk, in beelden gesproken, deze geweldige goudschat? De National Geographic Society heeft eenïige vergelijkingen opgesteld om te doen uit komen, wat een geweldige hoeveelheid goud tien milliard dollar eigenlijk is een bedrag, dat wel nooit eerder ih het bezit van een enkele regeerir.gj geweest zal zijn. De lnka Atahuallpa, zoo voert de Nati onal Geographic Society i0ua. aan, bracht de wereld in verbazing door zijn rijk dom aan goud, toen hij den Conquistador Francisco Pizarno zijn vrijheid trachtte af te koopen, door een vertrek vap 20 voet lange en 20 voet breedte tot manshoogte met het gele metaal te vul len. De huidige goudvoorraden Van Amerika echter zouden een kubus, waar van de zijden 36 meter lejng en breed zijn, kunnen1 vullen, d.i. een huis van twaalf verdiepingen. Deze massieve kubus zou uit 715.000 gouden tegels, ongeveer ter grootte van een gewone tegel, bestaan, warvan elk 400 ounces zou Wegen en een waarde van 14.000 dollar zou ver tegenwoordigen Als men dit goud zou gebruiken om er een straat met een vierduims „luxe"- wegdek van te voorzien, da|n zou het toereikend zijn, om een 16 voet breede dubbele rijweg van NeW-York naar Chi cago, een derde van den wegi dWars door het Noord-Amerikaansche continent mee te plaveien. De schatkamers van Amerika Deze goudschat wordt uiteraard met de grootste zorgzaamheid bewaakt, Dichtbij Fort Knox in Kentucky, bijna duizend kilometer van de kust verwij derd, wordt thans een iwtare vesting van staal en beton gebouwd, Waarin een groot deel van het goud in hqpermodern© inbraakvrije kluizen zal worden onder gebracht, bewaakt door de nieuWste, ge motoriseerde cavalerie-eskadrons van het fort. Een ander deel valn de goud voorraden is van Sas Francisco naar Den ver overgebracht, dus eveneens diep naar het binnenland, want ofschoon het gevaar voor een invasie |niet meer dan denkbeeeldig is, wil de Amerikaansche regeering] toch liever niets riskeereni, De National Geographic Society ver klaart, dat het onmogelijk is, met juist heid het bedrag van het in de wereld beschikbare goud vast te stellen. De gouden munten en goudreserves, die in de verschillende landen als dekking van de valuta dienen, beloopen in totaal 633.400.000 ounces; waarschijnlijk is er een zelfde (hoeveelheid goud in deini vorm van gouden sieraden, vullingen in tanden en kiezen, kerk-, moskee- en tem pelornamenten/, bladgoudversierinigien en letters, alsook van particuliere goud schatten. in de wereld verspreid. Voor al in Britsch-Indië bevinden zich nog onmetelijke goudschatten, die de fabel achtig rijke Indische vorsten in den loop der e-euwen hebben vergaard. Het mee- rondeel van het goud, waarover de we reld thans beschikt, is in den lateren tijd geproduceerd. Zuid-Afrika produ ceerde in 1935 9,900.000 oz., Sovjet- Rusland 3.900.000 oz., Amerika 3..300.000 oz. en Canada 3.000.000 oz. Sinds 1492, toen Columbus de weg naar de goud schatten van de (nieuwe Wtereld ontsloot, heeft de totale wereldproductie -aan goud 1.189.400 oz. bedragen. TWEEDE KAMER Het Defensiefonds Dinsdagmiddag is de Kamer begonnen met de behandeling van het ontwerp tot instelling van een Defensiefonds. Dit beoogt, in vier jaren tijds een be drag van f 53.4 millioen te verwerken tot uitbreiding van de materieele uitrusting van de landmacht en de kustdefensie en dit bedrag af te lossen met een 20- jarige annuïteit van f3.570.000. Generaal Duymaer v. Twist juich te het toe, dat de achterstand thans ein delijk zal worden ingehaald. Dit is te dringender bij de ontwikkeling der in ternationale verhoudingen en toestanden. Andere landen, als Zwitserland, Frank rijk, Engeland, België en Duitschland zijn ons voorgegaan. Met name dit laatste land ontwikkelt een ongekende activiteit. De fabrieken werken daar als in oor logstijd en op groote schaal wordt ma teriaal aangemaakt. Met mooie beschou wingen neemt men het dreigende gevaar niet weg. Dë defaitisten bewijzen het land geen dienst. Spr. was van meening dat de regee ring nog maar half werk doet, de troe pen in de eerste linie zijn te oud en onvoldoende geoefend. De lichtingën moe ten dan ook langer onder de wapenen zijn en het jaarlijksch contingent moet vergroot worden. Hiervan mag geen fi- nancieele zaak gemaakt worden. Ons volk moet voorts vrijwillig meer weer baar worden gemaakt. Het is teleurstellend, dat de ontwik keling van de internationale verhoudin gen de indiening van dit wetsontwerp noodig heeft gemaakt, aldus Jhr. De Geer. Was vroeger „rood" duur, thans kan men zeggen: „bruin is duur". Daar bij was rood alleen duur voor het eigen land, doch bruin jaagt de andere landen op kosten. Aan verhooging van de mili taire uitgaven is dan ook niet te ont komen. De financieele basis van het de fensiefonds is echter zeer aanvechtbaar: de verdeeling over 20 jaar is niet reëel en blijkbaar slechts gebaseerd op de budgetaire mogelijkheid van het oogen- blik. Ondanks dit wetsontwerp is er geen enkele reden te twijfelen aan de onverzwakte Volkenbondsgezindheid van onze regeering die overigens terecht de grendels op de deur zoo solide mogelijk wil doen zijn. Wij mogen niet nalaten te doen, wat bij menschenmacht mogelijk is, doch zul len daarbij niet wanhopen aan de uit eindelijke resultaten van de internationale samenwerking. Spr. hoopte, dat de ge- heele Kamer in dezen de regeering zal steunen. KORTE BERICHTEN Massa arrestaties in Dusseldorp De politieke politie heeft te Liusselda-p thans reeds ongeveer 150 katholieke gees telijken en jongelieden gearresteerd, o.w. zich ook imlgr. Heinrich Woilker, lsider der katholieke jeugd in Duitschland be vindt. In het geheele district Durssldorp duren de arrestaties voort. Alle aiangchou- denen worden beschuldigd van samen- Zwering tegen de ve.ligheid van den, Nat. So©. Staat. Zestien personen levend verbrand Tusschen Kobe en Osaka, twee groiofe Japansdie steden, heeft een ernstig ver keersongeluk plaats gehad. Een brand weerwagen kwam1 in botsing met een, tramwagen, met zooveel geweld, dat de 'tank van den; brandweerwagen in de lucht vloog en de 16 inzittenden, allen levend; verbrandden. Ben reusa.htige steekvlam maakte iedere poging topm hulp te ver- leenen onmogelijk. Sneeuwstorm in den Balkan Boven Saloniki en over igeheel Mace donië is een hevige storm losgebroken, die gepaard ging met izfware sneeuwbuien, Waardoor de voetgangers werden ver blind en het verkeer nagenoeg onmogelijk Was. De storm! was iZqo krachtig, dat ver scheiden menschen zich op straat niet op de been konden houden; de daken van talrijke huizen in de voorsteden- moe sten het ontgelden. De omvang van de schade en het aantal slachtofffers zijn nog niet vastgesteld. Overcompleet; aan academisch gevormden In bet algemeen blijkt de verhouding op de Nederlandsche arbeidsmarkt der academisch gevormden, zooals deze zich vermoedelijk in de eerstvolgende vijf ja ren zal ontwikkelen, van d.en aard, dat 't aanbod van afgestudeerden bijna twee maal zoo groot is als de behoefte der maatschappij aan universitair geschoolde arbeidskrachten. Smokkelarij en grensbewaking In een bijeenkomst te Breda van bij de grensbewakirgi betrokken autoriteiten is men het eens geworden over een proef van samenwerking tusschen de ver schillende diensten in den styjd tegen de smokkelarij, waarbij het toezicht inten siever wordt gemeekt zonder verawarirg) van de personeelsbezetting. De heffing der reisbelasting De voorgenomen wijze vain heffing; van een. belasting op buitenl andsdhe plezier reizen, 'blijkt op zooveel bezwaren van practisdhen aard te stuiten, dat dit plan als onuitvoerbaar is terzijde gelegd. Thans wordt aan een nieuw plan ge werkt, dat de twljze van heffing op een geheel anderen leest zo,u schoeien, en waarbij er naar gestreefd wjordt het fis cale doel van de heffing niet door al te groote uitgaven voor extoa-oontrdle ver loren te doen gaan. Met dit al wordt het twijfelachtig of de heffing nogj tijdig voor het komende reis- seizoem zal kunnen worden uitgevoerd. VERSCHILLENDE BERICHTEN Op de schaatsen I Nog lang) niet overal is het ijs, dat de vaarten, slooten of gradhten bedekt, be trouwbaar, maar overal zijn de ijzers te voorschijn gehaald, en verschillende ijsbanen geopend. De ijspret is begonnen l Een hause in schaatsen, en riemen en banden komt opzetten. De ijsclub-be- sturen zwoegen aan voorbereidirgien votor de komende wedstrijden op (die gladde baan; de schooljeugd toont warme be- langstellirgi voor alle mogelijke baro meters, thermometers efn 't weerbericht Als de schaatsen ondergebonden kunnen worden, dan komen de vrije middagen, als... het niet gaat dooien. Kind door trein gedood Op den Middenhoefscihe weg, een on bewaakte overw'eg nabij Amersfoort, is het achtjarige zoontje van de familie R. aldaar, door een trein, welke uit Amsterdam kwam, gegrepen en gedood. Het kind was met eenige vriendjes aan het spelen op een habijgelegjen sloot en vandaar weggeloopen, zonder dat de an dere kinderen het hadden bemerkt. Toen de vriendjes naderbij kwamen, wlas het ongeluk reeds geschied. Uit het Ziekenhuis ontvlucht Zondagnacht is het 8-;jarig zoontej van den arbeider J. te Weert (Limburg), die in het ziekenhuis aldaar, was opgenomen, op vermoeden dat hij roodvonk had, ont vlucht en in zijn ondergoed door 't veld naar huis geloopen. 's Morgens vroeg vond mlen hemi stijf en blauw van de koude in een open stal naast de ouderlijke woning. Men vreesde het ergste voor hem, imaar hij schijnt een i gestel te bezi.tan, want hij maakt het goed in 't ziekenhuis, waarin hij j weer is opgenomen. Nadat de zuster van de wacht om streeks "vijf uur naar hem wtas wezen kij- ken, was hij opgestaan. Omdat de deur van de box, waarin hij lag, dicht was, j had hij een raam opengebroken en- de koude "tocht naar huis, dat "Stefk fajo|k, ondernomen. De Konings-moordenaars. De doodstraf geëischt De Abessijnen vallen bij Makallé aan «Uncle Sam, de moderne Midas Het Weerfonds In de Tweede Kamer Sportnieuws kan het komen als op Uw li chaam gegooid eerst hevige ril lingen, dan koorts. De weg tot herstel: ttC f het product van vertrouwen i Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. ZIERIKZEE. Hedenmorgen ontstond een begin van brand ten huize van den heer Beuzenberg in de Poststraat alhier. Een der knechts waarschuwde onmiddellijk de politie, die kort daarna met het brandbluschapparaat ter plaatse verscheen, maar geen diensten behoefde te vervullen, daar men inmiddels met water uit de leiding het vuur had ge- bluscht. - Voor de opvoering van „De Me dailles vam een oude vrouw'", 'in tooneelstuk van James W. Barrie, door het de Boer—van Rijk ensemble, be stond Dinsdagavond in de Concertzaal groote belangstelling, die het stuk, spe ciaal de hoofdpersonen, Willem van der Veer en mevr. E. de Boer van Rijk, ten volle verdient. Deze twee toomeel- spelers van naam droegen dan ook de eere-palm weg. Met groote belangstelling heeft men den ganschen avond naar het boeiend spel gekeken en geluisterd, om beurten de hoofdpersonen bewonderend v-oor hun sublieme vertolking. Want die gaven ze. Zoowel mevr. de Boer—van Rijk, die over een onuitputtelijke vitaliteit schijnt te blijven kunnen beschikken, als de heer van der Veer, die van den Hoog lander een creatie heeft gemaakt door zijn prachtig spel. Men heeft genoten! Ook omdat het pu bliek bevredigd werd, door de bloemen hulde, die men de ras-echte actrice, me vrouw de Boer—van Rijk, bereidde na het eerste en laatste bedrijf. Vooral aan 't einde, toen een vurig vereerster, na mens een bekende club voor het voet licht trad en de krasse tooneelspeelster, na een hartelijke speech, een fraai bloem stuk aanbood, onder hartelijk applaus. Het was een fijne tooneelavond, die me nigeen zich nog lang zal herinneren. Vorige week werd in het Ned. Herv. Ver. Gebouw vanwege het district Schouwen-Duiveland der Ned. Christelijke Landarbeidersbond een groote propagan- da-vergadering gehouden. Deze vergadering, die onder leiding stond van de districtsvoorzitter L. M. Steendam, werd geopend met het zingen van psalm 89 7 en gebed. Door de voorz. werd een kort openingswoord ge sproken, waarna hij het woord gaf aan het hoofdbestuurslid, de heer Vingerling. Deze sprak over het onderwerp „Sa menwerking". In zijn rede zette hij uit een, dat uit samenwerking de landarbei ders-organisatie geboren is, dat samen werking, de inhoud van de organisatie is, vervolgens dat samenwerking het doel is en dat samenwerking eisch is voor de toekomst. Na deze redevoering werd gepauzeerd. Daarna was het woord aan het hoofd bestuurslid Seuninga, welke sprak over „De beteekenis der christelijke beginse- selen voor het maatschappelijk leven". Op boeiende en overtuigende wijze werd dit onderwerp behandeld. Na aangetoond te hebben de invloed der chr. beginse len in de geschiedenis, werd betoogd, dat ook nu de chr. beginselen uitge dragen moeten worden. Niet het minst op het maatschappelijk terrein, zoodat er kome een geestelijke en stoffelijke ver heffing van ons volksleven. Na een slotwoord van de voorzitten werd door dhr. Vingerling deze ver gadering met dankgebed gesloten. HAAMSTEDE. Le Onderl. Brandwaar borg „Eendracht Maakt Ma:ht" te Nqord- Iwe.le, h eld Dinsdaig haar jaarvergadering onder leiding van de heer C. 'BlcxmL Uit het jaarverslag yan den secr.-pen-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1