ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I Belangrijk CONCERT Urn OPOENO ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern DINSDAG 11 FEBRUARI 1936 ABONNEMENT: 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden i 1,50, buiten Zierikiee 11,80 Yoor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137877 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12940 ADVERTENTIEN i ran 13 regels 60 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave *vóór 10 uur nieuws voor onze abonné's Wij stellen onze lezera in de ge legenheid zich bjj ons te abonneeren op het Geïllustreerd Zondagsblad dus tegen den bijzonder lagen prijs van 65 ets. per 3 maanden slechts 5 ets. per week. Nieuwe abonné's ontvangen geheel gratis als premie: de boeiende roman „Edna", door Laurence Clarke, groot 192 blz., flink formaat in fleurig omslag. Abonneert U op dit interessante weekblad, dat elke week zulke aardige Zondagslectuur brengt voor IJ en uw kinderen en dat zoo bijzonder goedkoop is. Kent IJ ook maar eenige ontspanning welke zoo weinig geld kost1? De Oorlog in Oost-Afrlka Het bombardement op Dessié Over !het verloop van ihet bombarde ment wordt uit Dessie en Addis Abeba geseind, dat de Italiaamsdhe vliegtuigen» om 9,20 boven de stad versdhenen. Het weer was Ihelder. Na de eerste bommen te ihebben geworpen, vertrokken de ma- machimes weer, bleven eenigen tijd boven de omgeving! kruisen en keerden daarna naar Dessie terug, pm (het bombardement, dat minder hevig was dan dat van 6 December j.l., voort te zetten. Dc piloten hadden het blijkbaar ge munt op den Negius, die zich nog steeds in zijn hoofdkwartier te Dessie bevindt, hoewel vroeger was gemeld, dat hij die stad reeds zon hebben verlaten. Zij waren blijkbaar van meening, dat de Negus het gebouw van het Itaiiaansdhe consulaat bewoonde, want in de nabijheid daar van vielen vele bommen neer. Voorts is ook een bom gevallen bij de kerk van den H. Michael, die op 200 meter van het keizerlijk paleis staat. De meeste bommen zijn neergekomen op Kombiltsja, vermoedelijk, omdat de Italianen van meening waren, dat daajr de 15.000 mannen van Gabriel Michael zttjn geconcentreerd, die naiar het Zui delijk fnomt zullen worden gezonden. De Nederlandsche ambulance De Abessijnsche regeerirg heeft, naar aanleiding van het bombardement van Dessie een officieel communiqué uitge geven, waarin zij spreekt van een „opzet telijke poging" om de Nederlandsche am bulance te bombardeeren. „Zeven drie- motorige Caproni-bommenwerpers heb ben honderden bommen geworpen, waar door een persoon werd gedood en drie werden gewond. De eerste twee bom men", aldus besluit het communiqué, „waren opzettelijk gericht op het Neder landsche Roode Kruis en zijln slechts op enkele meters afstand daairvajn neer gekomen". Maar gelukkig werd niemand getroffen en bleef het materiaal onbe schadigd, zoo als een telegram van de leider der ambulance, dr. Winckel, aan het hoofdbestuur van het Neder]. R©ode Kruis heeft verklaard. Italiaansche verliezen Het Italiaansche ministerie vajnj Oorloig heeft thans de officieele verliescijfers der Italiaansche toepen sedert het begiin van de campagne in Abess*/inië bekend ge maakt. Het toitaaj aanbal dooden bedraagt 844, van wie er 427 in den strijd zijn ge vallen, 396 in dietost of door ziekte zijn gestorven, vier aan de gevolgen van verwondingen zijn overleden cjn 17 wor den vermist. De grootste verliezen hebben de Ita lianen im Januari van dit jaar geleddn. In die maand zijto 341 marine*» gesneu- NEUTRAAL GEMENGD KOOR „AMI C IT IA" MAANDAG 24 FEBR. '36 CONCERTZAAL veld, 4 aan verwondiinjgen bezweken, 92 door ziekten gestorven. Aain het Somali- front zijn de vorige maalnd drie officieren en tien onderofficieren en minderen ge vallen; aan het Eritreafro|n»t 24 offi cieren, 24 onderofficieren, 30 soldaten en 250 zwarthemden. Als begin der campagne wordt, evönl- ajs in de vroegere desbetreffende com munique's 1 Januari 1935 genomen, daar Italië toen reeds is begonnen met het nemen vap voorzorgsmaatregelen in Oost- Afrika. De eerste gemobiliseerde troe pen zijn in .Februari uit het moederland vertrokken en de militaire operaties zijn in October begonpen; in die maapd zijn de t' erste soldaten gesneuveld. Amerika en Japan Onweerswolken boven den Stillen Oceaan Een op zienbarende rede van een Senator „Japan is voornemens China voor Ame- ka te sluiten, zelfs indien hiervoor een oorlog noodig zou zijn", verklaarde se nator Pittman, voorzitter van de senaats commissie van buitenlandsche zaken, in een in den Amerikaanschen senaat uit gesproken opmerkelijke redevoering. Pittman eischte een marine en lucht macht van voldoende sterkte, om de rechten van de Vereenigde Staten te beschermen. Wegens de gezaghebbende positie van ötn spreker, verwacht men dat zijn re devoering een zeer grooten weerklank zal vinden. „Ik doe een beroep op het Congres, kennis te willen nemen van Japan's politiek ten opzichte van China en de bedoelde uitwerking hiervan op de Vereenigde Staten. Nog is China een onafhankelijke sou- vereine staat, welke in vrede leeft met de wereld en met ons wenscht handel te drijven. Geen enkel juist argument kan worden aangevoerd om zulk een handel tegen te werken» De Japansche „bedreigingen, propa ganda en arrogantie" hekelend, verklaar de senator Pittman, dat Japan openlijk en zonder eenig respect het pact van den Volkenbond, het Kellogg- en het Negen-mogendheden-pact had geschonden. Japansche schrijvers citeerend, die zeg gen, dat de Vereenigde Staten willen afstappen van de vrijheid ter zee, ver klaarde senator Pittman, dat de thans in behandeling zijnde neutraliteits-wet, na drukkelijk de Amerikaansche rechten on der een internationale wetgeving, zelfs in oorlogstijd, vaststelt en opnieuw be vestigt. Buitenlandsche regeer ilngen mogen gewaarschuwd zijn, dat elke restrictie welke de Vereenigde Staten geschikt ach ten om aan burgers op te leggen in tijd van oorlog, geen reden zal wezen voor de onwettige behandeling van onze burgers door buitenlandsche regeeringen en onze regeering niet het recht ontneemt om vrijwillig elke nuttig geachte actie ten behoeve harer burgers te onder nemen". KORTE BERICHTEN Voorlichting voor c?e vlasbewerking Door samenwerking met andere vlas- sersvereenigingen is Zaterdagmiddag te Standdaarbuiten een cursus geopend in wetenschappelijke voorlichting voor de vlasbewerking. Deze eerste lessen wor den gegeven door een vooraanstaand Belgisch vlasser, tevens leeraar aan een bijzondere vlassersschool te Kortrijk: de heer Maurice Kindt uit Guulichem. De belangstelling op de eerste les was enorm. Meer flan 250 vlassers uit ge heel West-Brabant, het land van Heus- den, Schouwen, de Hollandsche eilanden en de Hoeksche Waard waren aanwe zig. Ook landbouwdeskundigen toonden veel belangstelling. Tal van gemeentebe sturen verleenden steun evenals het mi nisterie van landbouw. De kroning van Eduard VIII De kroning van koning Eduard VIII en de rijksconferentie zullen in '37 plaats vinden. Waarschijnlijk in Mei zal de datum voor de kroning worden vastge steld, en dat de conferentie, onmiddel lijk hieraan voorafgaand, zal worden ge houden, zulks in overleg met alle Do minions. Men verwacht, dat de Koning na de kroning bezoeken zal brergen aan Eding- burgh, Belfast, Carnarvon, en later, mis schien in October, aan Indiëwaar hij te Delhi tot keizer van Indië zal wor den gekroond. Blue Band - Boter In antwoord otp de vragen van het Eerste Kamerlid mr. A. J. van Vessem, naar aanleiding van de bekende adver tentie met een door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid afgegeven ver klaringen omtrent pakjes „Blue Band"- margarine, heeft de minister van Sociale Zaken medegedeeld, dat hij niet voor nemens is het gevraagde onderzoek naar de invloeden, door welke de directeur van het Rijksinstituut er toe gekomen is de bedoelde verklaring af te geven, in te stellen. De insinueerende tendens, die aian deze vraag ten grondslag ligt, heeft den minister zeer onaangenaam getroffen. Ten slotte deelt de minister mede, dat verklaringen -als deze voortaan niet meer ter publicatie afgegeven zullen worden. VERSCHILLENDE BERICHTEN Door het Ijs gezakt Het 12-jarige zoontje van den heer J. de Witte te Capelle aan den IJssel is door het ijs in de Tollens- grachl gtezakt en verdronken. Het Het 9-jarig zoontje vatn den heer T. Jansen te Steyn (L.), da,t door zijn kameraadjes met een slede op het zwakke ijs van een leemkuil was gedamd, is door het ijs gezakt en verdronken. Hard sportveld Te Zwolle is Zondag in den wed strijd P.E.C. 4—Z.C.S. 1 keeper J. Mei- boer in botsing gekomen- met een eigen speler en een speler der tegenpartij. De botsing was zoo hevig, dat de speler met het hoofd achterover op den har den bevroren grond terecht kwam en bewusteloos bleef liggen. Een ontboden geneesheer constateerde een ernstige her senschudding en vermoedelijk een sche delbreuk. Auto- en motorongelukken Bij Simpelveld (Limburg) is de 34-j. gehuwde groentenhandelaar Kals met zijn vrachtauto tegen een boom ge reden, waardoor de wagen omsloeg en in een greppel terecht kwam. De be stuurder kwam onder den auto en werd zwaar gewond. Tijdens de behandeling zijner wonden door een spoedig aan wezige arts, overleed het slachtoffer. Op de Varkensmarkt te Amers foort (Utrecht) is de 58-jarige Wolfs winkel door een vrachtauto aangereden, waardoor hij zulke ernstige verwondin gen opliep, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Het slacht offer laat een vrouw en drie kinderen achter. Te Amsterdam reed in de Apol- lolaan de 18-jarige motorrijder K. met groote snelheid tegen een taxi op, die hij voorrang had moeten verleenen, doch die hij blijkbaar niet gezien heeft. Met ernstige hoofdwonden werd de jongeman opgenomen, naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd, waar hij, korten tijd later, is overleden. Na het doodelijk ongeval aan de Apol- lolaan heeft het verkeer in de hoofdstad terburgergracht werd een wielrijder als nog een slachtoffer geëisc'ht. Op de Oos gevolg van de roekeloosheid van een chauffeur overreden. Korten tijd later is de man aan zijn verwondingen be zweken. De identiteit van het slachtoffer is nog niet vastgesteld. De 71-jarige J. Schuitemaker uit Zaandam is bij het oversteken van den provincialen weg, nabij het station, door een auto aangereden. De man werd met een hersenschudding naar het ge meenteziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden- Uit Stad en Provincie NOORDGOUWE. Vrijdag hield de af- deelimg der N.CJL.Bi. een openbare ver gadering, waar als spreker optrad de heer C. J. v. Mastrigt, met het onder werp: „Cmze strijd in deze tijd". De voorzitter opende de vergadering1 met gebed, las daarna Spreuken 28, heette de aanwezigen welkom, twaaüna hij het woord gaf aan den heer v. Mastrigt. Deze zette zijn onderwerp duidelijk uiteen-, erop wijzende, dat iedere tijd zich kenmerkt door een bepaalde strijd. Doordat de moeilijkheden van dezen tijd zeer groot en vele zij'n, is ook de ver warring in de denkwereld groot. Wij hebben niet alleen een strijd om het behoud van het bestaande, maar ook tegen de vele ridhtirgep on stroomingein die zich tegen onze Chr. Vakbeweging richten. Spr. stond een ©ogenblik stil bij' de moeilijkheden van het .landbouw bedrijf, (ook wat betreft de verlaging der richtprijs van de tarwe. Ook de redders van dezen tijd werden bespro ken, waaronder ook (het plan van den arbeid, waar spreker niet veel heil van verwacht. Verder wees spreker op al het goede dat de Chr. Vakbeweging tot stand heeft gebracht. Niet alleen des Zondags in de 'kerk of alleen in ons huis moeten wij Christenen zijn, maar cok in de maatschappij. We gaan verder zooals we altijd gearbeid hebben, we- De oorlog In Oost-Afrika De godsdienst der Abessijnen Amerika en Japan Bedrijfsstudiegroep Schouwen-Duiveiand Sportuitslagen Denkt aan de vogels I Afnemende vorst tende dat wij1 als Christenen Gods plan hebben uit te voeren en- dat Hij de leidsman is van het doel en streven van enze CJhr. Vakbeweging. Na de pauze werden enkele vragen beantwoord en dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid, waarna de heer v. Mastrigt de vergadering met dank zegging sloot. SCHERPENISSE. Bij den Correspondent der arbeidsbemiddeling staan thans 118 mannelijke en 7 vrouwelijke werkloden ingeschreven. ST.-ANNALAND. Voor de 2de maal binnen 14 dagen vond hier een ongeluk plaats met houthakken. De heer Scher- penisse Cz. kreeg n.l. een stuk hout De Abessijnsche godsdienst De Negus te Harrar De kerk houdt alle hervormingen tegen Dezer dagen ging ik ter kerke, schrijft een journalist en zag daar keizer Haile Selassie, afgemat van een vermoeiende autotocht van het Zuidelijk hoofdkwar tier naar Djidjiga, God om bijstand smee- ken. De Negus leunde het moede (hoofd tcfêrn den buitenmuur van de St.-Michaels- kalhedraai hetzelfde Godshuis, waarin hij als knaap bad, toen zijn Vader Ras Makonnen gouverneur van de provincie Harrar was. Indertijd zal wel niemand gedacht hebben, dat deze 'kleine joegen nog eens Negus pegesti zoiu worden en het Ethiopische volk door de zwaarste crisis van zijn geheele geschiedenis zop leiden. Terwijl de keizer bad, stond zijn ge volg en zijn lijfwacht het 'hoofd gebogen achter hem. De zon neigde juist ter kimme een ootgenblik van stilte, waar op het straatrumoer juist verstomd is en de hyena's hun seremaden nog niet hebben aangeheven. Om den in gebed verzonken keizer voor de blikken van de nieuwsgierige toeschouwers te bescher men, hield zijn adjudant de sjammia bet witte, toga-aehtlge kleed achter hem «omhoog en zoo was keizer Halle Selassie met zijn God alleen. De kerk als macht in den staat Nu, journalisten zijn geeln theologen en dus beschouwen wliji' de Ethiopische kerk als een macht in den staat, die onmogelijk over het hoofd mezien kan worden. Zij is rijk en machtig, zij is vol zeldzame, oeroude riten, zij heeft zich ondanks de Mohamedaamsche be storming en ondanks het feit, dat er ook op het oogenblik meer Mohammeda nen dan Ghistenen in Abessynië wonen, 16 eeuwen lang staandeweten te hou den». Het Koptische geloof is in het jaar 450 door het concilie van Chalcedon als ketterij verdoemd. Want de Ethiopiërs gelooven, dat Christus slechts een na tuur bezeten heeft, terwijl de overige Christenen van meening zijln, dat in den Verlosser twee naturen, de Goddelijke en de menschelijke, aanwezig waren. De Ethiopische kerk is geheel onaf hankelijk. Haar hoofd, de Aboena», wordt door de Koptische kerk in Alexandrië benoemd, maar dit dient slechts om een eventueelen strijd om de opvolging! bij den dood van den Aboena te voorkomen. Na zijn benoeming verlaat de Aboena het land nooit meer. Geweldige rijkdommen Geweldig zijn haar rijkdommen. Over al vindt men kerken en kloosters en sinds de dertiende eeuw is een tierde deel van het Abessijnsche grondgebied :n kerkelijke handen. Even groot is haar invloed, want naar schatting is 25 o/o van de mannelijke bevolking als priesters, monniken en „debtera" leekenbrpeders hij jhaar in dienst. De geestelijkheid bestaat voor het (grootste «gedeelte uit analphabeten. Speciale stu- 'die is voor het priesterschap niet noadig De betaling van een kleine som en de 'zegen van den Aboena is alles, wat de |eek noodig heeft, pm priester te wor den. Zoo heeft de geestelijkheid zich »t een parasiet aan het volkslichaam .twikkeld. In het algemeen is de Ethiopische kerk :eer tolerant. De Falasjia Abessijn sche Joden, de Muzelmannen en de hei denen kunnen hun godsdienstoefenirgen fustig houden. Ook de Europeesche mis sionarissen vinden weinig of ©een weer stand. De kerken zijn zeer eenvoudig |g)ebouwd kleine ronde witgekalkte gebouwen, iineestal met stroo bedekt, waarop een Koptisch Kruis geplant Utaat. De Abes sijnen, die zeer schftiom schijlnen te zijn, lcopen slechts zelden een kerk voorbij, zonder den buitenmuur te kussen. De gemeente verzamelt zich meestal niet in de kerk, doch op een veranda-, In de kerk zelf bevindt zich steeds een bimj- nenplaats, waar het Allerheiligste de „Tabot" staat. Slechts de priesters mo gen deze binnenplaats betreden. Priesters of medicijnmannen 7 Het Koptische ritueel leek mij tame lijk verward. Ik ben de zoon van een dominé, doch uit het Abessijnsche Chris- ten dom kon ik niet goed wijs worden. Het draagt alle kenteekenen van een cntwikkeling uit het heidendom, het Jo dendom, de katholieke kerkk en Egypti- tische invi-oed. De meest verschillende religies schijnen het Koptische ritueel be ïnvloed te hebben. De bekeering van de Abessijhen tot het Christendom schijnt volgens de algje- meene opvatting in (het jaar 330 te heb ben plaats gehad. Op het oogenblik zijn er in het jaar niet minder dan 150 f eest- of vastendagen de meest belangrijke zijn het feest van het Kruis of „Maskal"' het feest van de heilige Drie Koningen of „Tamket"' en het Paaschfeest. Op Woensdag en Vrijdag wordt er nooit vleesch gegeten. Op alle feestdagen wor den schitterende processies gehouden., die het wat pracht en praal betreft, tegen de mooist geënsceneerde filmtooneelen van Hollywood kunnen opnemen. Het is voor den Europeaan moeilijk tusschen het Ethiopische geloof en een voudig bijgeloof een'onderscheid te ma ken. Het meerendeel der Abessijnisdhe priesters zou ergens anders als medicijn mannen' worden beschouwd. Zij versie ren hun gemeente met een enorme hoe veelheid amuletten en gelukbrengende toovermiddelen; zij' geloioven aan booze geesten en fungeeren als wonderdokters wier meest igeliefde medicijn is, den naam van een zieke in den bast van bepaalde boomen te snijden. Bovendien is de gees telijkheid oerconservatief gezind en be strijdt zij elke nieuwigheid. De tegen stand van de kerk tegen alle hervormin gen vormde^ voor keizer Haile Selassie sinds 1916, het jaar waarin hij het re gentschap ging uitoefenen, een vafo de moeilijkste problemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1