NIEUWSBODE VRIJDAG 7 FEBRUARI 1936 OPOENOI ZIENKZEESCHE COURANT DIENSTPLICHT. Uit Stad en Provincie Dc Kern ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden i 1,50, buiten Zierikzee 11,80 Voor het buitenl. p, jaar f 10,Atzonderlijke nummers 5 oent* Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 DirecteurA. J. DE LOOZE Ultgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No 12937 ADVERTENTIENi ▼an 13 regels 60 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Uitspraken inzake vrijstelling. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter algemeene kennis dat om trent aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht betreffende de hieronder ge noemde personen de navolgende uitspra ken zijn geschied: a. bij beschikking van den Commissaris der Koningin in Zeeland, d.d. 29 Ja nuari 1936, A no. 39, 3e afd., vrijge steld wegens broederdienst: 1. Pieter Marinus Bil; 2. Adriaan Jan Flikweert; 3. Jan Adriaan Ma- chiel Heijt; 4. Adriaan Jan de Hooge; 5. Augustijn Koster; 6. Pieter Kouwen- berg; 7. Nicolaas Krijger; 8. Jan An- thonie de Looze; 9. Marinus de Looze; 10. Jan Ravia; 11. Christiaan Leendert. Schouls; 12. Adrianus Laurens Schults; 13. Pieter Snijders; 14. Dingeman bij de Vaate; 15. Leendert bij de Vaate; 16. Cornelis Willemse; allen van de lichting 1937; b. bij beschikking van den Minister van Defensie, d.d. 30 Januari 1936, no. 238 V, Vile afd., voor goed vrijgesteld wegens kostwinnerschap: Willem Boo gaard, van de lichting 1935; c. bij beschikking van den Minister van Defensie, d.d. 1 Februari 1936, no. 232 V, Vile afd., voor een jaar vrijge steld wegens kostwinnerschap: Pieter Hendrik van der Werve, van de lich ting 1936. d. bij beschikking van den Minister van Defensie, d.d. 31 Januari 1936, no. 311 V, Vile afd., voor een jaar vrijge steld wegens het verkeeren in een geval als bedoeld in art. 12, le lid, punt d der dienstplichtwet: Henricus Joannes Alphonsus Maria Koevoets, van de lichting 1937. Omtrent het indienen van het ver zoekschrift, waarbij tegen deze uitspra ken in beroep wordt gekomen, wordt verwezen naar de bekendmaking, aan geplakt aan het gemeentehuis. De Burgemeester voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. Frontstrijders naar Verdun Vriend en vijand zullen gevallen strijders eeren 100.000 'frontstrijders uit den wereldoorlog-, vriend en vijand zullen zich op 14 Juli in het fort Dofuaumiotnt verzamelen ojm de gevallenen te eeren en de zaak van de wereld te dienen. Op 14 Juli van dit jaar, den Framl- sdhen nationalen feestdag, zullen meer dan 100,000 oud-frontstrijders, die tot ze ven verschillende volkeren behooren, to|t een van de grootste vredesdemonstraties sinds den wereldoorlog samen komen. De plaats, waar deze massa-demonstra tie zal worden gehouden is lg(een andere dan het historische, bloeddoordrenkte fort Pouaiumont. Op de bouwvallen vam deze vesting zullen soldaten uit den we reldoorlog tw%it.:£i jaren na den slag van Verdun een pledhtigen eed zweren, alles te doen wat in hun vermogen Iflgjt om! Id^e woorden „Vrede oip aarde en den mensthen een welbehagen'" tot werke lijkheid te maken. Het plan tot deze reusachtige demonstratie jgjaat juit van de Fransche oorlogsveteranen, die be sloten hebben, zoowel bum Amerikaansclhe, Engelsche en Italiaansche kameraden als ook hun vroegere vijanden, de Duitsohe Oostenrijksche en Bulgaarsche frontstrij ders naar^ Verdun uit te tmoodigen. De Fransche .Union Fédérale des anciens Combattanis" is de meening toejgedaiain, dat men de bij Verdun gevallen sol daten het best kan eeren door „den vrede lief te hebben en daarvioor te werken". Allen hebben gelijke rechten Deze bond van deelnemers ;aan den wereldoorlog telt meer dan een millioien leden, maar alle oud-strijders, vriend en vijand, zonder onderscheid van politieke en religieuse gezindte moeten aan dezen enormen pelgrimstocht naar het fort Diouaumont deelnemen. Slechts zij, die bewijzen kunnen out-frontstrijders te zijn, zullen worden toegelaten. „Ons voornaamste plan is", zolo; ver klaart Henri Pichot, president van den Franschen bond vajn oud-strijders, „onze in den slag van Verdun gevallen kame raden te eeren ook hen, die aan de andere zijde streden. Want zij allen, die de gevaren en het lijden aan het front hebben r^jorstaan, hebben in onze oogen gelijke rechten. Allen hebben 'hun plicht als soldaat gedaan en dezelfde moeilijk heden onder de oogen gezien. Wij Zijn van plan minstens 100,000 soldaten, die aan het Westelijk front gestreden heb ben, bijeen te brengen en wij gelooveni dat tussdhen alle oorloigsdeelnemers een solidariteit voorhanden is een gemeen schappelijk verlangen naar den vrede". De deelnemers aan deze massa-demon stratie zullen zich op 11 Juli te Bar-le- Duc! verzamelen om vandaar uit op vrachtauto'svan het leger precies als in den wereldoorlog naar Verdun en verder langs den „Heiligen Weg" naar bet 'Sort Douaumpmt vervjoierd te worden. Diepste stilte zal het voorschrift zijn; rooken is verboden en op het fort Douau- mont, in de ingewanden waarvan de dooden nog op het oogenblik rasten, zullen de veteranen, die het leven in de hel vam Verdun Wisten te redden, de eere- wacht betrekken. Onze Oosterburen Militaire kampen, vliegvelden autowegen in West-Duitschlancl Edgar A. Mpwrer, Parijsdh, correspon dent v&n de. Chicago Daily News en leider van den Europeesdhen dienst van: dat blad, Iheeft een bezoek gebracht iaau ons land. De heer Mowrer is een der be kendste Amerikaansclhe journalisten, die o.a. meer dan een decennium lang Ber- lijnsch correspondent geweest is van zijn blad. Hij is schrijver van het bekende boek, „Duitschland zet de klok terug' dat hem onder het nieuwe regime in Duitschland zeer kwalijk is genomen, maar waarvan de beteekenis nooit is miskend. Het feit, dat onze regeerinjgi het ont werp voor een iweerfonds van 54 mil- lioen bij de Kamer heeft ingediend, had zijn aandacht getrokken. „Het bed aard- ste en vredeiievendste volk van Europa is in ongerustheid geraakt" zoo schrijft hiij in zijn blad. Hi] moest weten wat de reden van die ongerustheid- was. Zijn taak bleek "hem niet gemakkelijk. „De Nederlanders houden erva-n n>m met bui tenlanders te spreken, maar ziij zij'n zoo terdege onzijdig! Zij loopen niet gaarne met hun argwaan te koop, uit vrees den verdachten buurman te prikkelen'". Hij had al spoedig begrepen, dat een bezoek aan een der re^eerirgjsdeparte- menten niets -zou opleveren. In gesprekken met bevriende Nederlanders had hij ech ter begrepen, dat men reden meende te hebben, ernstige bezorglheid ten opzichte van Duitschland te moeten koesteren. „Wat hebben de Duitsohers dan tegen Nederland", had hij gevraagd. „Niets" 'was het antwoord geweest, maar wat hadden zij tegen België in 1914?" Zij meenden dat België Ihun i|n> den weg: stond", bad de Amerikaan geopperd. „Precies, en als Nederland in den weg staat, gelooft g|ij dan dat Zij zullen aar zelen. Als gij weten wilt Iwaarom de Ned- derlanders zich onbehaaglijk voelen, m-oet ge 'zien te Weten te konten, twiat de D-uit- schers vlak bij jonze Oostgrens uitvoeren". Mowrer had den raad gevolgid. Dank zij zijn kennis vah Duitschland3 en veel ervaring was hij heel wat te Iwfeten gie komen. Talrijke nieuwe vliegvelden, nieuwe ep versterkte garnizoenen, 'nieuwe bruggen en de belofte van vertakte auto-wegen en verder luisterposten, vaste platforms, meer of minder geheimzinn'gie groepelm spoorwegpolitie, een overdaad aan werk en landere kampen, liggen vlak bij de Nederlandsdhe grens. In bet jgeheel weet de bevolking er nauwelijks van. Maar bijna een ieder weet iets en begint de rest te vermoeden. In verband met a|ni- dere dingen beschouwd, hebben deze fei ten herhaaldelijk den indruk gewekt, on gelooflijk schokkend voor de Nederland sdhe gemoedsgesteldheid, dat het gedaan kon Zijn met den tijd valn een met succes toegepaste onzijdigheid en dat als er weer een oorlog uitbreekt tussdhen de reuzen van West-Europa, Nederland op de een of andere imianier gevaar lopp-t daarin onweerstaanbaar betrokken- te worden, aldus de Amerikaansche jour nalist in de „Chicago Daily News". ZIERIKZEE. D© Modevakschool E. N. S. A. I. D., L-eenares J. J. Borst, heeft Don derdag een diploma in het miaatknippein uitgereikt aan rmföj. J. v. d. Zande te Bruin isse. Donderdag 13 Februari a.s. geeft de Mondharmonica-vereenigling „D.O.K." haar jiaarlijksche uitvoering in het „Huis van Nassau". De „Two Cavelli's" de beroemde accordeon virtuozen, zullen deze uitvoe ring komen opluisteren. Hun eerste op treden in Zierikzee zal zeker door velen worden -op prijs gesteld, waardoor uiten nu in de gelegenheid is de virtuozen direct en niet via den luidspreker, te 'hooren. HAAMSTEDE. Woensdagavond gaf voor een goed bezette zaal „Haamsteedsch Zangkoor" Zijn jaarlijkscke uitvoering voor donateurs en andere belangstellen den. De voorzitter de heer Joh Kik, heette allen welkom, inzonderheid de Burgemeester, waarna hij de leiding gaf een den directeur, Jos. Berenbroek. Be gonnen werd met twee nummers a ca- pella, waarna het bekende: „Aan den s^hoonen blauwen Donau", gezongen werd met pianobegeleiding. Jammer dat de piano iets te hoog stond, waardoor de sopranen moeite hadden met enkele pas sages. Dit eerste gedeelte werd beslo ten met het concoursnummer van het laatste gehouden zangersfeest te Burgh. Het volgende nummer van het program ma bracht iets bijzonders, n.l. een ta bleau, voorstellende „Sneeuwwitje", waar bij de secretaris der vereeniging decla meerde, wat hij, gezien de korte tijd van voorbereiding, vrij goed deed. Voor de eerste pauze kregen we nog te hoo ren „Lenteleven", gezongen door een dub bel kwartet, bestaande* uit vier dames en vier heeren, met viool- en pianobegelei ding. Na de pauze werd weer een ta bleau opgevoerd, voorstellende: „Geloof, Hoop en Liefde", dat bijzonder mooi was. Vervolgens werden we vergast op een klucht in één bedrijf: „Die ezelach tige Jochem", gespeeld door Dreischor's dilettanten. Vlot en pittig werd deze klucht voor het voetlicht 'gebracht, zoo dat een daverend applaus den spelers aan het einde vertolkte, dat men van hun spel genoten had. Tot slot van dit deel van het programma volgde nog maals een tableau, nu een symbolische voorstelling gevende van: „De Vrede", waarbij de voorzitter, de heer Kik, een gedicht voordroeg, dat ondanks het feit, dat hij plotseling voor deze taak werd gesteld, goed vertolkt werd. Nadat weer een pauze was geweest, werden nog een viertal zangnummers gegeven, waar van het laatste het „Bondslied" was., Daarmede was het programma ten ein de. ï)e voorzitter dankte in de eerste plaats den directeur voor het vele ex tra werk, dat hij heeft gehad, om deze avond vofoir te bereiden. Ook de mede werksters en medewerkers van Dreischor kregen hun aandeel in de dankwoorden en tenslotte de kleine medewerkstertjes aan de tableaux, waarna hij met een woord van dank aan de aanwezigen de avond sloot. Het was een goed geslaagde uitvoering. Een druk bezocht bal, waarvoor de muziek op de bekende vlotte, pittige manier werd verzorgd door het ensemble Siebel uit Dreischor, hield de danslusti- gen tot heel laat bij elkaar. Een enkele opmerking zouden we wil len maken, n.l. deze dat het af en toe achter in de zaal erg rumoerig was, waardoor voor de bezoekers, die komen om fe genieten, van de uitvoering, niet mogelijk was dit te doen. Vooral tijdens de tableaux wias het nu en dan alles behalve stil en juist een tableau eischt volledige stilte, loimidat zij bedoelt stem ming te wekken en het voor de figuren een groote inspanning eischt zoo stil mogelijk te zijn, wat bij afleiding nog moeilijker is. Als men de beteekenis van iets niet begrijpt, Iaat men dit toch niet merken, maar houdt men zich juist stil en maakt men het een ander wel mogelijk te genieten. Tot slot nog een opwekking, vooral aan het mannelijke deel van Haam steedsch jeugd, om lid te worden van de zangvereeniging, want als we goed gezien hebben, kunnen de mannenpartijen nog wel wat versterking velen. - Onder verwijzing naar een in dit nummer voorkomende advertentie melden wij, dat de Korfbal- en Gymnastiekver- eeniging „Sport Staalt Spieren", ter ge legenheid van haar 12i/2-jarig bestaan, Woensdag 12 Februari een jubileumavond zal geven voor haar donateurs, genoo- digden en verdere belangstellenden. Een aardig programma, bestaande uit vrije- en toestel-oefeningen voor heeren en stan den voor dames en heeren, afgewisseld met voordrachten en een éénacter, is voor deze avond in elkaar gezet, zoo dat het een gezellige avond belooft te worden, mede ook doordat er voor de Bevriezen der Waterleiding Beter voorkomen id an genezen Eén dér ernstigste ongerieven, welke een ©enigszins langdurige vorstperiode medebrengt is wel een bevroren water leiding. Uit :den aard der zaak doet zich vooral in die perceelen waar ide aan- voerbuizen in -de onmiddellijke nabijheid van een buitenmuur zijn aangebracht en waarop dus de koude buitenlucht haar invloed sterk kan doen gelden, dit euvel spoedig voor. Met eenige oplettendheid en een weinig moeite is deze winter- plaag toch wel te vermijden. Ook hier geldt de oude spreekwijze: het is beter te voorkomen dan te genezen, indien men slechts bij -eenigszins strenge vorst er op bedacht is 's avonds de hoofdkraan te sluiten en door middel der kranen en de meestal aanwezige aftapkraantjes het in de leiding aanwezige water te laten af vloeien. Ook verdient het aanbeveling zich eventueel in huis bevindende waterreser voirs, zooals stortbakjes van closets e.d. 's avonds te ledigen. Juist des nachts, wanneer ide temperatuur in den regel het laagst is en het water, doordat de lei ding niet gebruikt wordt, in de buizen stagneert, is het bevriezingsgevaar het grootst. Zijn de buizen niet ingemetseld, dan is het ook (doelmatig deze met kran tenpapier, stroo of iets anders te om wikkelen en op deze wijze den invloed der koude buiten te sluiten. Uw 7onnwen kon,en tot rust, hal- uw z.enuwen mt,eren en wnrdeD daarbij teven9 gesterkt door het gebruik vaD Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Bui.-je 75 ot. Bij Apoth. en Drogisten. stemmingbrengende muziek een behoor lijke plaats Is ingeruimd. Wij wekken vooral de liefhebbers van sport, maar ook die van tooneel op, deze uitvoering te bezoeken, want dan steunt men het schoone streven Spioirt Staalt Spieren. BROUWERSHAVEN. Burgerlijke Stand over Januari. Geboren: 13. Olivier, z. van C. van Nieuwenhuize en J. M. van de Zande; 18. Catharina, d. van J. Meester Flohil, 86 j., wedn. van W. Kloet; 21, Tona de Jonge, 82 j., wed. van J. Kris- en C. Tibbertsma. Overleden: 13. Pieter talijn; 28. Jobje Hendrika de Jonge, 45 j., echtg.e van J. van der Weele. Door den heer J. Slager zal in de Nieuwstad alhier een blok van 2 woon huizen worden gebouwd. Loop der bevolking over Januari. Ingekomen: J.a J.a van 't Hof, z.b., van Serooskerke in Haven A no. 4. Vertrokken: S. P. Sies en gezin, kleermaker, uit Gracht- weg C26b, naar Zierikzee, Lange St.-Jan-r straat 23b. NIEUWERKERK. Woensdiaji 5 Febr. 1.1. hield de vereeniging tot verbetering vam het Geitenras alhier, in Café de Later, hare algemeene vergadering. Voorzitter, dhr. M. vam Klinken. De rekening werd goedgekeurd met de volgende cijfers: Inkoimisten f47,27; uit gaven f 34,01, sa'.dm f 13,26. De voorzitter bracht daarna verslag uit over de Prov. Vergadering. De kwestie Pensioenfcinds- Versluijs wordt aangehouden tot de vol gende -algemeene vergadering. Mededee- ling werd gedaan dat geen rentelooze laandeelen worden geplaatst. Tot be stuursleden werden herkozen dhr. M. v. Klinken en Jan Folmer Jciostz. Gekozen werden voor OotsterlandM. van Dijke Wz. en H. Dorst; vqqr Sirjansland: J. Jonker. Als afgevaardigde naar de Provlndcle Vergadering werd aangewezen dhr. A. Stoutjesdijk Jz.f tot diens plaa svervanger dhr. M. van 't Hof. ühr. P. J. Slmallegange bedankte als lid. Doior hem1 zal zelf een bok worden aangeschaft, hetwelk de voorzitter henu sterk iqntraadde. Hierna sluiting. SIRJANSLAND. Mej. J. de Ronde, on derwijzeres alhier, Oip wachtgeld gesteld 1 Jan. 1.1., doch sinds enkele weken tijde lijk benoemd in een vacature wegens ziekte te Steenbergen, is nu sedert een paar dagen weer in functie als plaats vervangster aan de o.l. school te Zonine- maire wegens ziekte van mej. K. Breas. ST.-ANN AL AND. Burgerlijken Stand over Jan. Geboren: 4, Elizabeth, d. van M. A. Hage en P. de Graaf; 13, Marinus Pieter, z. van J. MosseLman en J. van Vossen. Gehuwd: 9, J. van Dijke, 27 j., jim). en M. N. Goedegebuure, 23 j., jd. Overleden: 19, Jaeoimina Helena, 5 dg., d. van A. Breure en T. van Dussem. POORTVLIET. Burgelijken Stand over de niiaand Jan. Geboren: 8, Rachel Adrl» Oudstrijders naar Verdun voor een vredesbetooging Militaire versterking aan onze Oostgrens De Wilhelminapolder Hanken gaat, Minderhoud komt E$n eeuwenoude ziak Matige vorst des nachts Predikbeurten te Zierikzee Zondag 9 Februari. Ned. Herv. Kerk Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Gerritsen Kleioe kerk. 10 ure, ds. Heijbner ea 7 ure, ds. J. Mortier van KruiniugeD. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzeo. Chr. Geref. Kerk, 9.30, ds. H oogen doorn, 2 Leeedienst en 6 ure, ds Hoogendoorn. Leger des Heils i Pontstraat) 10 Heiligingsdienst, 3.30 Verblijdings- samen komst en 7.3U ure, Verloi-siugs- sameukomst Alle samenkomsten onder leiding van adjudant van Keken. R-clas- seeriogs-seerctans van het Leger dea Heils. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geret. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. ama, d. van Simnon A. Quist en Martina de Graaf; 10, Hendrik Hubredht, z. van Albert Jopse en. Pieternella van I-waar den. Overleden: Leendert Cornells Koppenhol, 20 j„ z. van Leendert Koppen- hol en Ooirn^a Hage; Arie Jan, 41 j-» van Jan- W. Hage en P. C. van der Male. Geen huwelijken. Bevolking. Vertrokken: Corn.a J. Llndh|0iud naar St. Maartensdijk. SCHERPENISSE. Burgerlijken Stand over Januari. Geboren: 3, C.ara Johanna, d. van P. v. d. Gouwe en H. J. v. d. Graaf f. Overleden: G. L. Lanooij, 54 j„ edhtgen. van Jobje Kloet. STAVENISSE. In hotel Steendijk kuia- imien de aandeelhouders van de fair- bamkvereeniging no. 1 in jaarvergade ring bijeen, onder voorzitterschap van dhr. C. L. Potappel. Uit het jaarverslag vermelden we, dat in het afgesloten boekjaar op de fair- bank zijn gewiogen in totaal 7.939.995 k.g. goederen oi.a. 2.438.118 k.g. aard appelen; 3.946.798 k.g. suikerbieten en 205134 k.g. uien. Uit de bescheiden van den penning meester bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 806,30 en de uitgaven, f.687,06; alzoioi een goed slot van f119,24. Besloten werd op elk aandeel f2 divi dend uit te keeren en f2 per aandeel af te lossen. Het aftredende bestuurslid, dhr. C. Steendijk Cz. werd bij acclamatie her kozen. Het W3eglcion wera "Vastgesteld op f 0,10 per 1000 k.g. Het salaris van den weger bleef bepaald op f500, imaar inplaats van f 25 gratificatie zal hem f 15 uitbetaald worden. Ce genieente-pioli- tie heeft tegen de schipper C. D. alhier, proces-verbaal opgemaakt wegens Over treding van de wat op de Evenredige Bevrachting. Schipper D. had n.l. zonder vergunning der betrokken- instatntie's aardappelen geladen. S-T.-PHILIPSLAND. In de O. L. School no. 1 alhier werd een ouderavond ge houden. De bijeenkomst werd met een woord van welkom geopend door dhr. W. Noor (hoek, voorzitter, inzonderheid tot dhr. Burgemeester, de h.h. Wethou ders en de aanwezige raadsleden. Het hoofd der school, dhr. de Jager deelde mede, dat er door de ouders voortaan op gerekend zal moeten wor den, dat aanvragen voor het bekende „landbouwverlof" in den vervolge voor het grootste deel Van de hand zullen wor den gewezen. Slechte zij, die hun kin deren in die tijd voor hun eigen land bouwbedrijf zullen noodig hebben, komen misschien voor dit verlof in aanmerking. Aan de hand van de „Leerplichtwet" maakt spr. duidelijk, in welke gevallen een bijzonder verlof zal verleend kunnen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1