NIEUWSBODE DONDERDAG OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT VLOEDPLANKEN. Uit Stad en Provincie De Kern ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt voorloopig iederen werkdag. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12936 ADVERTENTIENi ran 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reolames 30 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij die voor eene aanstelling tot HELPER bij de bediening der gemeente-vloedplan ken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dagelijks des voormiddags van 9.30 uur tot 11 uur ten kantore van den Gemeente-Bouwmeester ten stad- huize kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de na volgende belooningen verbonden: bij hooge vloeden f 0.75 per uur; bij schouwing 0.50 per uur. Zierikzee, den 5 Februari 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. Italië als cultuurverspreider Tirolers en Slovenen Italië (motiveert zijn (Optreden in Abes- sinië aldus: 1. expansiebehoefte van het steeds groo,ter Iwlordende Italiaans dhe volk; 2. schending der verdragen dcpr Abessinië; 3. cultureele imiissie. Tegen, piuint een valt Weinig in te brengen, ,al kan men dan ook 'qver de middelen vian tmteeming verschillen. Of Abessinië de verdragen geschonden heeft beh/Cjoirt de Volkenbond te onderzoeken. Hoe is het echter gesteld mmet de „cultureele imiissie van Italië?" Italië wii de Ethiopische volkeren, die in slavernij leven en op de laagste tr,ap der beschaving staan, onzie beschaving brengen. Een edelere en s.dhoiomere gedachte be staat er niet; dat de Italiaansche cultuur eenigszins honger staat dan de Abessini- sche, lijdt geen twijfel. Wanneer anten dit v voornemen ten uitvier Wil brengen, dan is het niet voldoende slechts een hiongere beschaving te bezitten; mten tmioet in staat zijn samien te werken- /met volken, die een andere beschaving kennen. In Istrië en Duitsdh-Tirol heeft Italië Ze ventien jaar de gelegenheid gehad zijn bekwaamheden in dit opzicht te bewijzen. Door een gewelddadige iqnderdrukking der Duitsche en Sloveensche beschavingen in de nieuwe gebieden, heeft Italië iniets anders kunnen bereiken dan een verlaging van het Cifltu|urpeil in vergelijking met diat van voor de |0|orlog. Dit doet eenigs zins huiveren voor de resultaten iin Abes sinië. Het heilig egoïsme Het „schenden der verdragen door Abessinië" is een argument, dat Italië beter niet kan gebruiken. Het zlou anders kunnen gebeuren, diat men van vijandig- gez'inde zijde zekere gebeurtenissen in Augustus 1914 en Mei 1915 en imienig an dere politieke ziet van Italië vojo,r en na de oiorlioig te berde zlou brengen, hetgeen o.i. niet in het voordeel zlou ziijn viam het land van het „saoro egoisme". Doch ook de beliojften, die Italië, zijn koning, zijn ministers, de leden der Italiaainsc'ne vredeslegatie te St. Germlain en Versailles betreffend de eerbiediging der cultureele instellingen iln Zuid-Tirol en Istrië deden, wierden door het land, dat thans (oip de schending van verdragen W/ijst, met de voeten getreden. Het tegendeel van alles, dat plechtig beloofd werd geschiedde. De 700 Duitsche lagere scholen in Zuid-Tirol, waarover de 250.000 Duitsche Zuid-Tirolers be schikten, werden door Italiaansche ver vangen. De autoriteiten dulden er geen Duitsch woord; zelfs Duitsche les in de kring der familie, wordt gestraft. De strijd tegen de Duitsche en Sloveensche talen en culturen wordt op de felste wijze gevoerd. De namen van alle ste den, dorpen en gehuchten werden door Italiaansche vervangen, zelfs op de graf- steenen mogen alleen Italiaansche in schriften slaan. Duitsche films en too- neelstukken, radio en vereenigingen en kranten zijn verboden. Hetzelfde lot on dergingen de Slovenen. Het optreden der Italianen tegen de Grieken van de Do- dekanesos is evenmin milder. Tirolers in Abessinië Bij al deze grieven, voegt zich dan nog de verontwaardiging over het feit, dat Italië, vijftien jaar na de wereld oorlog, de.onder zijn heerschappij staan de vreemdelingen dwingt deel te nemen aan de oorlog in Oost-Afrika. Dit geldt vooral van de Tirolers. De zonen en broeders der mannen, die vier jaar lang heldhaftig streden tegen Italië, worden thans in de eerste linies geplaatst. Ruim vijfduizend man, de geheele weerbare Tiroolsche jeugd, werd onder de wapens geroepen. Een groot deel van hen vecht reeds voor de expansiepolitiek van Ita lië onder dei tropiische zon tegen een vijand, die nooit hun vijand geweest is. Zij moeten echter voor het land strij den, dat hun geboortegrond wist te be machtigen. Plechtige beloften aan de eene kant.... onbarmhartige onderdrukking aan de an dere. Dat is de waarheid. Het is dus geen wonder, dat de Zuid-Tirolers en Slovenen niet overtuigd zijn van de cul tureele missie van Italië in Abessinië en dat zij slechts aan de behoefte aan ex pansie denken. Wat Italië tot nu toe heeft laten zien, rechtvaardigt in het geheel niet het op zich nemen van de cultureele missie. De moord op den lands- groepleider Gustloff In intern, kringen veroordeeld De dader ongeneeslijk ziek Zwitserland betuigt zijn deelneming In interniatioiniale kringen wordt de moiöird. (op Gustloff scherp veroordeeld. Men dioet evenwiel lopm'erken, cLait deainti- semietische maatregelen doior Duitschland genoimten, bij de Jioden |0|ver de geheele iwiereld een zlop gropte verontwaardiging hebben gewiekt, diat imien reeds sedert lang heftige reacties verwachtte. Betreurd Wlordt, dat de aanslag heeft plaats gevonden iop Zwitsersch grond gebied, wiaar het asylrecht voor buiten landers steeds is igeëerbiedf(gid en waar derhalve ieder misbruik van dit asylrecht te sterker dient te worden veroordeeld. Frankfurter lijdt aan een opigeneesl.jke zliekte. Bij zijn verhoor heeft hij gezegd, dat hij -zichzelf niet imieer dan ten hoogste nog een half jaar leven had toegekend. Ondier deze omstandigheden had hij be sloten Zijn wiaardelqois leven op. te pffereh en de Iwiareld te wijzen op de martelingen die Zijn geloofsgenjopten in Duitschland onder het bewind van Hitler moesten ondergaan. In verband met deZen moord heeft de Duitsche gezant te Bern zijn verlof afge broken. Hij is terstond maar Bern terug gekeerd. Bij' Zijn terugkomst v,ond hij een schrijven vtan bondsraad Mofta, waarin dieze namens de Zwlitsersche regeering uiting geeft aan Zijn diepe ontsteltenis over den moordaanslag, die in geheel Zwitserland levendige verontwaardiging moet wlekken. De Zw'itsersche regeering, aldus het schrijven, is ten diepste getroffen door een daad, wiaarvan de snoodheid een. be- leediging befeekent voor de tradiiie van het land. Het schrijven eindigt met uiting te geven aan Motta's leedwtezen en met het verzoek, de wiedulwe van den overle dene de sympathie der Zwitsersche regee ring mede te deelen. Frankfurter zal voor de rechtbank in het kanton Gratubünden terechtstaan. Dit is geen jury-rechtbank', daar in dit kanton een dergelijke rechtsinstantie neit be staat. Zij is samengesteld uit vijf rech ters. Zpoals bekkend heeft in Zwitser- lland elk 'kantoh zijn eigen strafwet. In Graubünden is de doodstraf, die in een tiental, meest kleinere kantons, nog be staat, doch vrijwel nimmer Wordt toe gepast, afgjesefhaft. KORTE BERICHTEN De gouverneur-generaal van Ned.-lndië Het Vad. verneemt dat minister Colijn den gouverneur-generaal van Ned.-lndië naar aanleiding van diens verzoek om ontslag, de vraag stelde, of hij bereid zou zijn het ambt nog één jaar na de gebruikelijke vijfjarige periode te blij ven bekleeden. De landvoogd zou op deze vraag bevestigend geantwoord heb ben. Deze vraaig houdt verband met het voornemen van minister Colijn, die thans zoowel de portefeuille van koloniën als die van defensie beheert, om eerlang, wanneer overleg over het Indische de- fensievraagstuk de vereeniging van deze beide functies niet langer wenschelijk maakt, als minister van koloniën af te treden. Vleeschlooze dagen te Londen beëindigd De Londensche vleeschvqorzienlnjg, wiel- ke door de staking te Smithfield ernstig wordt bedreigd, wordt thains in allerijl gereorganiseerd. GrqOite hoeveelheden vleesch zijn van de haven gehaald en. onder politie-bewiaking naar verschillende punten in de vporstedem (overgebracht. De vleeschmiarkt van Croydon is thans een miniatuur-Smithfield geworden en le vert iaan wankels in geheel Londen. De staking zal waarschijnlijk Zaterdagnacht eindigen. Teekenen van' herstel in Ned.-lndië in de Mem', van Antwoord (op de Indi sche begrooting zegt minister Cioilijn van gevoelen te zijn, dat er zeker gpen reden is voior een wianhioopsstemimng, en dat een solide basis is gelegd vqoir een ver der herstel. De regeering zal daarom vol harden in den gekozen koers. Neder- landsch-Indië is in wezen kerngezond pro ductieland, voorzien van een voortreffe lijke outillage, een gebied, dat uitvoer- proid.ueten -oplevert, die lop den duur niet dnoir andere landen kunnen wlorden ont beerd. Een zoodanig land moiet bij een doelbewuste laanpassingspolitiek to[t de eerste landen behoor en, die zich zullen herstellen. De melksteunregeling Naar aanleiding van het gerucht, dat met ingang van 1 April consumptie-melk inplaats van industriemelk in brood zal moeten worden verwerkt, vernemen wij, dat dienaangaande nog niets bepaald is. Zooals men weet, heeft de minister van landbouw en vissclherij nog gjeen be slissing genomen inzake de wijziging van de melksteunregeling. Verschillende plan nen zijn bij hem in overweging. Als een onderdeel van een van die plannen is bovenbedoelde gedachte naar voren ge bracht. Zooals gezegd, is echter nog geen enkele beslissing genomen. Indische uitzendingen Na de eerste proefuitzending uit Ne- derl.-Indië hebben de A.V.R.O. en de N.I.R.O.M. van gedachten gewisseld over den inhoud derprogramma's. Dit over leg heeft tot resultaat gehad, dat op Zondag 16 Februari a.s. met de eerste serie Indische uitzendingen, bestemd voor Nederland, zal worden begonnen. De uit zendingen zullen ongeveer éénmaal in de veertien dagen plaats hebben. Practisch Amerika Te Trenton in den Amerikaanschen Staat New Jersey is aan een auto een snelheidstemperaar bevestigd. Het is een automatische inrichting, waardoor het onmogelijk wordt een grooter snelheid te bereiken dan 40 Engelsche mijl (64 a 65 K.M.) De eigenaar vaar de auto was wegens te hard rijden bij herhaling veroordeeld. Thans had men hem zijn rijvergunning ingetrokken en enkel terug gegeven op voorwaarde, dat hij zou toe laten, dat de tempo-automaat aan zijn auto werd aangebracht. De man had geen keus en stemde dus toe. Hij is veehandelaar en heeft zijn auto noodig. Krankzinnigengesticht te Antwerpen afgebrand Woensdagavond brak, vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting, bramd uit in een gebouw van het gesticht voor zenuw zieke vrouwen te St.-Antonius-Brecht na bij Antwerpen. De brand, die zich zeer snel uitbreidde, legde, ondanks de po- giingien vain de plaatselijke en Antwerp- sche brandweer, het gebouw geheel in asch, doch gelukkig hadden de verpleeg sters, allen zusters van de Norbertijuer- orde, kans gezien, de 300 krankzinni gen, die (fn het gebouw Iwieerden ver pleegd, in veiligheid te brengen. Scheepsramp in Argentinië Zondagnacht is op de rivier Parana het motorschip „Ministro Vargas Gomez" i omgeslagen en in enkele minuten gezon- j ken. Er bevonden zich 30 personen aan boord, van wie er 19 verdronken. Vijf koppen van de bemanning en zes pas sagiers wisten zich te redden. Daar het ongeluk geschiedde in een gebied, dat onbewoond was, werd het ongeluk pas bekend, toen Dinsdag een paar der ge redden te Posadas in Noordoost-Argen- tinië aankwamen. De oorzaak van het ongeluk is, naar men aanneemt, dat de lading verschoven was. Petroleumembargo onvriendelijk gebaar I De groote fascistische raad van Ita lië heeft maatregelen beraamd tot ver weer tegen een petroleum-embargo, dat niet als een reden tot oorlog zal wor den beschouwd, maar wel als een hoogst onvriendelijk gebaar. Men heeft besloten het handelsverkeer met het buitenland onder rechtstreeksch toezicht van den staat te plaatsen. Men is besloten met de actie in Abessinië voort te gaan tot het gestelde doel is bereikt. VERSCHILLENDE BERICHTEN Een zwaar beproefd gezin Toen Woensdagmorgen te Almelo een leverancier aan de woning van den onderwijzer C. G. Leysen op herhaald bellen geen gehoor kreeg, waarschuwde hij de politie, die de deur forceerde. Het bleek toen, dat de heer L. ten gevolge van kolendamp was overleden, terwijl een verpleegster, die daar se dert Dinsdagavond was im verb-and met ziekte van den heer L., en een kind bewusteloos waren. Bij deze twee, die naar het diaconessenhuis werden gebracht is hel: bewustzijn teruggekeerd. De echt- genoote van den heer L. was niet thuis, daar zij wegens ziekte sinds enkele we ken in het diaconessenhuis wordt ver pleegd. Het dienstmeisje, dat op zolder sliep, hieeft van de kolendamp niets be bemerkt. Smokkelaar doodgeschoten Even over de Duitsche grens bij Sus- teren is op het grondgebied van de ge meente Havert in den nacht van Dins dag op Woensdag door de Duitsche kom miezen, de 29-jarige Matthias Dekkers, doodgeschoten. (Dekkers was pip het „halt" geroep blijven doorloopen, waarna op hem geschoten werd. Een kogel trof hem via den rug in de long. Het slacht offer was gehutvfid en vader van één kind. Veevoederfabriek afgebrand Schade 1% torn. Woensdagmiddag is brand onts'.aain, in (de imialerij, die gevestigd is dn liiet (midden gedeelte van de fabriek de Toekqrost van de fircmia Bloemiendaal en Zoioin te W or- imierveer, wiaar de machinale veevoe- derberiding plaats vindt. Toen de arbei ders den brand ontdekten, stond het be trokken fabrieksgedeelte reeds in lichte laaie. Onmiddellijk wterd de gemeentelijke vrijwillige brandweer gealarmeerd, die terstond miet grept ma.eriaal ter plaatse was, te Weten imiet drie miotorspuiten, benevens da autospuit pit Wonmer. Kprt daarna arriveerde de in -reserve gehouden stoomspuit en np|g iets later kwam de Zaandijker brandweer mtet een miotoirspuit die beide echter geen dienst behoefden te doen. Intusschen had de brand zich uitgebreid toit de boven de malerij gelegen wringer- af deeling. Met tien stralen viel man het vuur aan cle Westzijde en van boven aan en het is aan het prachtige werk van de brandweer te danken, dat men reeds spoedig het vuur kon beperken. Tegen drie uur had men den brand defini tief onder de knie. Het duurde evenwtel nog tot half vijf tot alle materiaal kon inrukken. Aan, de machinerieën, alsmede aan de fabrieks panden werd onherstelbare schade aan gebracht. De stagnatie in dit fabrieksge deelte, wiaar plm. 100 arbeiders werkzaam zijn, zal wel geruimen tijd duren. Omtrent de vermoedelijke loprzauk neemt men aan, dat wrijving vuur heeft veroorzaakt, in het zich in bewerking bevindende kurkdroge sojameel. De schil de schat men op f150,000. Een en apder wias op beursppjis verzekerd. ZIERIKZEE. Ter kennis van belang hebbenden wordt gebracht dat in deze provincie de Kooieenden moeten worden opgesloten of gehokt van 1 tot en met 30 April en van 13 Juni tot en met 28 Augustus 1936. HAAMSTEDE. Ondier voorzitterschap van don heer H. P. Verton, hield de Vereeniging van Oud.-Leerlimgen van de Tuinbouwschool „Poimona", haar eerste jaarvergadering in hotel Bom, |oip Dins dagavond j.l. De voorzitter heette allen, Wtelkiolm, in het bizonder de leden van het bestuur en van de 'dommiss ie van toezicht van de luinbouwischcioi. Heel in het kort gaf hij een overzicht van hetgeen er gebeurd was in Ji;e ver. sedert de oprichting. Na de voorlezing der notulen deed het advi« seerend lid, de heer Hartog, enkele imiede- deelingen aangaande de deze zoimer te nemen proeven. Hierna kregen wie van de secretaris W. E. Quaak, een Izteer volledig en keurig verzorgd jaarverslag te hooren, dat de dank der vergadering ontving. De penningmeester W. Capelle, deed hierna rekening en verantwoording, waarbij bleek, dat er een batig saldo was van f 10,22. Als bestuursleden werden herkoizen de heeren J. Beije en M. C. Geleijnse. Eem Italië als cultuurverspreider De moord op Gustloff Indië herstelt zich Fabrieksbrand te Wormerveer Lichte tot matige vorst Staatsloterij f 50 000 op 12333 Marktberichten kleine wijziging van art. 20 der statuten had plaats, waardoor de ciointributierege- ling voor hen, die in de loop van het jaar toetreden, minder bezwaarlijk is. De vo-oirzitter der tuinbouwschool, de heer W. G. Boot Jz., complimenteerde de jonge ver. met hetgeen reeds bereikt is en hoopt, dat de ver. iop de ingeslagen weg zal vooirtgaan en dat alle leden ijverige propagandisten zullen zijn vooir de school. Na een kleine pauze wias het wioord 'aan het hoofd der tuinbouwschool, die een inleiding hield over: „Bestrij dingsmiddelen in de tuinbouw1 en hiun gebruik". Uit het geweldig aantal middelen had hij enkele der meest belangrijke gekozen om deze wiat mieer uitvoerig te behan delen. Hij wees er vooral op, dat de be strijding met zorg dient te geschieden, om behoorlijke resultaten te bereiken, wiat de kwaliteitsverbetering van oms fruit betreft. Op deze lezing volgde een geanimeerde gedachtenwisseling, waarbij bleek, aat aan de bestrijding van de verschillende ziekten, waaraan ons fruit lijdt, nog wel een en ander te verbeteren' valt De voor zitter dankte de inleider vo.or zijn inte ressante lezing. Vervolgens deelde de heer Hartog nog wat mee omtrent de plannen betreffende het regionaal grondonder zoek, dat in omze omgeving zal aangepakt worden. Ook wekte hij de aanwezigen op, de Bijenfilm, die volgende week Woensdag in Zierikzee zal vertoond wor den, te bezoeken. Hierna volgde sluiting. De vergadering, die door bijna alle leden en donateurs bezocht was, leverde 1 nieuw lid en 4 donateurs iop, waardoor het ledental steeg tot 14 en dat der donateurs tot 7. Het was een zeer ge slaagde avond. Burgerlijke Stand over de maand Januari. Geboren: 6, Eugenie, cL van Hel* mo rich, Adolf en van Natterroann, Maria; 19, Leendert Lauwers, z. van de Bruijne, Nicolaas en van Verton, Aagje; 24, Paula, d. van Krijger, Jacob Jacobus en vain de Wit, Pieternella; 22, Hendrika, d. van vian Waveren, Johan Antoinie en van Zee ven, Henderika Herm'ina; 28, Mary Leen dert, z. van de Vrieze, Jan Willem' en van Geleijnse, Jozina30, levenloos aan gegeven kind van Mulder, Johannes Mar- tinus en van den Berge, Maria. Over leden: 2, Hanson, Pieter Klaas, lOjud 21 j. ELKERZEE. Burgerl. Stand over Jan. Geboren: 15. Antonie, z. van A. Vier gever en K. W. van Leeuwen. 31. Mar tha Maria Cornelia, d. van J. Bouterse en H. de Oude. Overleden: 7. Magda- lena van de Panne, 26 j., ongehuwd, (overl. te Noordgouwe. DREISCHOR. In de laatst gehouden vergadering! van den vlassersbond „Luo- tor et Emergo" alhier, is onder meer besloten het bezoeken van de lessen in de vlasbewerking enz. te geven door deiï heer Maurice Kindt, leeraar aan de bij zondere vlassersstlhool te Kort rijk en te- vans practisch Vlasser in Standaard buiten, daadwerkelijk en financieel te steunen. Een 17-tal jonge vlassers zul len uit deze gemeente de eerstvolgende! 6 Zaterdagmiddagen besteden aan het volgen dezer lessen. Ze zullen daartoe met een autobus gezamenlijk naar de leerplaats op te trekken. Verder werd in deze vergadering door den secretaris der vereeniging als op wekking voor de jongere vlassers voor gelezen de verslagen van den schrijver Brusse (Onder de menschen), om te la ten uitkomen door welken bril dezeü begaafden auteur in 1906 het vlassers dorp Dreischor beschouwde. De ouderen die dien tijd hebben meegemaakt, ge noten zichtbaar van de passages, waar in een of meer hunner een rol speel-* de. Dat een en ander er toe bijdraagt den nijveren geest onder onze vlassers aan te moedigen, laat zich begrijpen. We wenschen de jongere generatie suc ces op |hun tocht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1