NIEUWSBODE WOENSDAG 5 FEBRUARI 1936 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT Winkel-inierieur Prijsvraag. B I N N E N L A N D Uit Stad en Provincie De Kern ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden t 1,50, buiten Zierikzee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt voorloopig iederen werkdag. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1B89 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No 12935 ADVERTENTIENi ran 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel Reclames 30 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De deelnemende Winkeliers aan bovengenoemde prijsvraag deelen wij mede, dat de foto's de volgende week zullen genomen worden. DE DIRECTEUR. BUITENLAND De Zwitsersche Nat.-Soc. leider vermoord Een Zuid-Slavisch student de dader Dinsdagavond acht uur is de leider van de Duitsche nationaal-soeialisten in Zwit serland, Wilhelm Gustloff in zijn woning in Davos door een student doodgeschoten. De dader wist te ontsnappen, doch heeft zich daarna vrijwillig bij de politie aan gemeld. Hij is een Zuid-Slaviër, 27 jaar oud, die te Bern studeert. Zijn naam is David Frankfurter. Hij was Dinsdag morgen per trein van Bern naar Davos gegaan om de misdaad te volbrengen en daardoor zijn haat tegen de tegen- woordigë leiders van Duitschland te too- nén. Frankfurter beweert geheel op eigen initiatief te hebben gehandeld en geener lei medeplichtigen té hebben. De vermoorde Gustloff had in den laatsten tijd herhaaldelijk van zich. doen spreken in verband met intriges in Zwit serland voor de organisatie van een po- litieken spionnagedienst. In geheel Zwitserland heeft deze moord groote opschudding veroorzaakt. Gustloff werd door de linksche pers bijna iederen dag aangevallen, waarbij o.a. zijn uit wijzing werd verlangd. In de laatste maanden legde Gustloff trouwens groote activiteit aan den dag en ook de Na tionale Raad heeft zich verscheiden ma len met interpellaties over zijn persoon en activiteit moeten bezighouden. Het proces tegen de Koningmoordenaars Heden wordt te Aix en Provence (Zuid- Frankrijk) het proces tegen de moforde- naars van Koning Alexander viajn Zuid- Slavië en de Fransche minister Barthou hervat, na het incfident dat de advocaat Desbons uitlokte, wat eindigde met schrapping als lid van de balie een voor val, dat in de Fransche rechtsgeschie denis -geen precedent (heeft. Dit neemt echter niet weg, dat Desbons ook nadat hij uit de verdediging- was ontzet, met zijn cliënten in nauw contact is gebleven, waarin pok het z.g|. Ameri- kaansdh—Kroatische comité hem (heeft ge sterkt. Voorts zal de president de Broise deZe zitting niet meer leiden. Hij is n.l. in middels imet pensioen gegaan en zijn plaats zal door den heer Loison worden ingenomen. Voor de verdediging van de drie be klaagden is ditmaal dubbel gezorgd, d.w. z. dat er maatregelen zijn genomen om een nieuw renvooi der zaak te vloiorkomen Terwijl men doende |v\|as voor Foispisjil-, Kralj en Rajitsj een verdediger te zoe ken, die deze verdachten zouden aan vaarden liet men het omvangrijke dos sier tegelijk bestudeeren door drie advo caten, die reeds vroeger vjopr de ver dediging waren aangeVCaz'en. Mocht het nu dus de Oestadsjis invallen b.v. op een wenk van Desbons, die nu als man achter de schermen optreedt plots weer de aangezochte verdedigers te weigeren, dan staan deze drie advo^ caten steeds in reserve. Deze aangezochte verdediger is thans, nu maitre Berlhon. nadat het bof van cassatie de schrapping van Desbons had bevestigd, weinig) lust meer vertoonde om! If e zaak voort te zetten, de deken van de orde der Parijsche advocaten, maitre jSja-mt Auban, geworden. Hij heeft bij de princ'ipiëelc aanvaarding v;an de verdediging de voorwaarde gesteld, dlat de drie toegevoegde advioc'aten lbem zul len bijstaan. Het komt er thans imaiar op- aan, of ook de Oestadsjis hiermede acicoord willien gaan. Zoo niet, dan gaat maitre IStoint Auban naar Parijs terug en de verdediging wordt dan -dén drie toegevoegde advocJaten overgelaten. Blue Band en Boter Het Eerste Kamerlid, de heer van Vessem, heeft de volgende vragen ge steld aan den minister van soc. zaken: 1. Heeft de minister kennis genomen van de door den directeur van het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid in re- clamevorm afgegeven verklaring omtrent pakjes Blue Band jnargarine, welke op 30 Januari j.l. in verschillende dagbla den als advertentie op de eerste blad zijde is geplaatst en door welke ver klaring de indruk wordt gewekt, dat het gebruik van Blue Band margarine voor de volksgezondheid beter zou zijn, dan het gebruik van de beste Holland- sche winterboter? 2. Is de minister bereid te onderzoe ken, door welke invloeden de bedoelde ambtenaar er toe is gekomen op deze wijze met terzijdestelling van het belang der volksgezondheid zijn ambtelijke po sitie aan te wenden ten behoeve van reclame voor een internationaal bw- garinebedrijf en ter benadeeling van het nationale zuivelbedrijf en van de natio nale veehouderij? 3. Is de minister bereid' maatregelen te treffen, waardoor herhaling van een dergelijke handelwijze voorkomen kan worden? De distributie van margarine De mogelijkheid wordt onderzocht om een groote categorie personen bij de distributie van goedkoope margarine te betrekken. Dit vraagstuk verkeert echter in een stadium van overweging. Als een bezwaar wordt gevoeld dat, wanneer goedkoope volksmargarine aaii een groo- ter aantal gezinnen wordt verstrekt, de groote gezinnen een kleinere hoeveelheid zullen krijgen. Dit is eem der noodwen dige gevolgen van een verdeeling der be schikbare hoeveelheid over meer gezin nen. Aan vergrooting van het kwantum is een belangrijk financieel bezwaar .ver bonden in verband met het feit,dat de door de begrooting aangegeven gren zen, niet mogen worden overschreden. KORTE BERICHTEN Vloedgolf op Nieuw Zeeland Biij een vloedgolf |0-p het Nioiorder Eiland van Nieuw Zeeland, zijh volgens de eer ste berichten, tenmiln-ste 9 personen ver dronken. Er zijn vele huizen ingestort en aan de gewassen te velde is groote schade toegebracht, Gelukkig zijn de landstreken waar de icycitopjn het hevigst heeft gewoed, slechts zeer dun bevolkt. Een merkwaardige operatie Een goed geslaajgde operatie is te Lon den toegepast op een knaapje van vijf jaar, dat sedert zijn geboorte zijn oio^jen. niet kon openen, aangezien de spieren welke het ooglid opheffen, niet aaniwiezig waren. De chirurgen van het Waterloo- hiospitaal plantten fragmenten vain de dij spieren in de .'oiögleden en toen de laat ste verbanden konden worden fvuegge- nomen, was het jongetje in sta,at op nor male wijze de oogen te openen en te sluiten. Ongelukken In de Ver. Staten zijn gedurende 1935 tengevolge van o'ngev'allen 97,000 men sehen omgekomen. Hiervan waren er 36,000 die stierven door ongelukken met motorfietsen of auto's en 16,000, die door beroepsongevallen om het lev'en kwa men. In het igeheel waren er 4000 minder slahtofiërs van ongelukken dan in 1934, maar Inet laatstgenoemde jtatar was dan ook een recordjaar. Een vreeselijk einde Een afschuwelijk geval van zelfmoord wordt in de Amerikaansche -couranten meegedeeld. Eugene R. Wopdsion, de vide- - president van dc Railroad Credit Cor poration, pleegde zelfmoord door uit het raam van een achtste verdieping te springen. Valllende trachtte de ongeluk- kige zich nog! te redden door een buis te grijpen, die langs den gevel liep, I maar de buis knapte af en Woodson viel. Men vond (hem met een stuk buis ter lengte van acht voet dood oip den i grond. Schoolkinderen plegen een bomaanslag In het dorp Doepnitza (Balkan), heb ben eenige schooljongens des nachts eeln, bomaanslag gepleegd op het huis van hun onderwijzer. Hoewel er veel schade werd aangericht is geen der bewoners gewond. De jongens, die gearresteerd zijn, verklaarden, dat zij wraak wilden nemen op hun onderwijzer, die hen ge straft had. Prinses von Wied Prinses Sophia Helena Cecilia van Sehönburg-Waldenburg, echtgenoote van prins Wilhelm von Wied, neef van Ko ningin Elisabeth van Roemenië (Carmen Silva) is op haar bezitting in Roeme nië, Fontanelle, plotseling overleden. Zij is 51 jaar oud geworden. Het Albanee- sche koninklijke echtpaar was gedwon gen het land te verlaten in September 1914, na een regeering van 7 maanden. Lasterprocessen De Belgische premier van Zeeland was onlangs een proces begonnen tegen" den uitgever van het fascistische blad Ré- novation van Armand Jansens, wegens een lasterlijk artikel. Het Brusselsche Ge rechtshof heeft Jansens veroordeeld tot het betalen van 100.000 francs aan van Zeeland als schadeloosstelling. Dinsdag heeft de civiele rechtbank te Venders op haar beurt uitspraak gedaan in een ander proces ten laste van den zelfden uitgever, die in een couranten artikel den secretaris van de stad Spa zou hebben beleedigd. Ook deze recht bank veroordeelde hem tot het betalen van 100.000 francs schadevergoeding. VERSCHILLENDE BERICHTEN Gratis eieren. Een met ongeveer 30.000 eieren geladen, vrachtauto- uit Aal ten is dio)o,r de glad heid van den iwleg bij de Waaiersluis te Gouda van den Haastredhtschéndijk gereden en omgeslagen. Ruim een derde van de lading ging verloren. Velen kon den gratis een emlmier gekneusde eieren halen. Laffe overval Een even onverklaarbare /als laffe o,Ver val heeft de in Treebeek (Limburg) woon achtige mijnwerker J. gepleegd op een zekere Sdh., eveneens ïm'ijnwferker vian be roep. Zonder dat hierviojor de iminste aan leiding bestond bracht J. zijn collega met een unies een steek in den buik toe, die juist een slagader miste, doch het slacht offer toch ernstig verwlondde. Nadat een geneesheer, hem de eerste hulp had ver leend, is Sdh. naar het ziekenhuis [over gebracht. Fraude De Recherche heeft Maandag een amb tenaar van één der bijkantoren der Poste rijen te Amsterdam gearresteerd, die, dtoior knoeierijen in de boeken ziet een soim gelds heeft toegeëigend. De m'an is op het hoofdbureau van piojitie opgesloten en ml ter beschikking van den pfficier van Justitie twlorden gestold. De gearresteerde ambtenaar, die een vertrouwenspositie bekleedde, heeft ver schillende vervalschingen in de boeken gepleegd, voornamelijk in de boieken, die betrekking hebben iop den piogtzegelver- konp van het bijkantoor. Zoodoende iwist de man jjich telkens betrekkelijk1 kleine bedragen toe te eigenen, totdat men dezer diaigen argwiaan tegen hem kreeg. De Kievit beschadigd Te Batavia is telegrafisch bericht ont vangen uit Jodphoer, dat het K.LM/- vlliegtuig „Kievit" daar, toen het toe stel ledig door den mecanicien werd verplaatst, is beschadigd. Uit Den Haag wordt, in verband met het bovenstaan de geseind, dat de Douglas Kievit op het vliegveld Jodphoer schade heeft ge kregen, toen de mecanicien Ihet toestel van de ankerplaats naar de startplaats wilde rijden. De staart is hierbij in aan raking gekomen met een hek en het hoogteroer is licht beschadigd, evenwel toch ernstig genoeg, om voortzetting van de reis onraadzaam te maken. Aan den heer Smirnoff, die te Bandoeng met het Douglastoestel de Kwak in reserve was, is opgedragen zich onverwijld naar Jod phoer te begeven om de passagiers en de post van de Kievit over te nemen en naar Amsterdam te brengen. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen zal Dinsdag 11 Februari het De Boer—van Rijk-Ensemble weder eene tooneelvoor- stelling geven in De Concertzaal. Opge voerd zal worden het beroemde tooneel- werk „De Medailles van een oude Vrouw" van den Engelschen schrijver James Bar- rie, welk stuk reeds bijna 500 maal Voorkom! verkoudheid en keelpijn. Ivorol gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. door het gezelschap werd opgevoerd. De pers is vol lof. De Oprechte Haar lemmer Crt. (H. G. Cannegieter) schrijft o.a.: „Wij hebben een avond van kunst genot gehad, welke geen buitenlandsch gezelschap ons ooit geboden heeft. Ik zou ieder, die een hart in het lijf heeft, naar den schouwburg willen jagen naar dit prachtig mooie werk van James Bar- rie, in zijn wisselende emoties van een lach en een traan. Het was zoo mach tig schoon dat men niet wist of men lachen of huilen moest en men kon, aan het slot de stilte hooren van de ontroering Gedachtig aan de geslaagde voorstel ling in het vorig seizoen twijfelen wij er dan ook geenszins aan of er wacht ons, onder leiding van Mevr. de Boer van Rijk en Willem van der Veer we der eer. genotvolle kunstavond. Dinsdag 25 Febr. [wiordt het Kweek schools vondje gehouden, een uitvoering! Waarvoor steeds groote belangstelling bestaat. RENESSE. Zaterdagavond gaf in café Telle de Rederijkerskamer „V.Z.O.S." van Burgh een voorstelling voor de dona teurs van de alhier gevestigde zuster- vereeniging. Opgevoerd werd het blij spel in vier bedrijven „Met Plezier". De inhoud van het stuk was, als van veel dergelijke blijspelen, tamelijk onbeduidend doch de animo waarmee gespeeld werd en de goede vertolking van de meeste hoofd- en bijrollen deed ook hier de toehoorders „met plezier" den avond pas- seeren. Burgh beschikt over bekwame krachten, waarbij vooral benijdenswaar dig is, dat niet alleen de oude, gerou tineerde spelers, maar ook zooveel jonge personen liet ware tooneelbloed blijken te bezitten. De hoofdman der Watergeuzen, de heer W. Gilijamse, roemde aan het slot de Burghsche spelers Voor hun prestaties Het proces tegen de konings moordenaars. De Zwitsersche leider der N.S.D A.P. vermoord. Blue Band en Boter. Ordening in de mosselcultuur. De auto en zijn geschiedenis. Hoe lang leven wij en dankte vooral ook voor hun bereid willigheid te Renesse te komen optreden, nu de plaatselijke rederijkerskamer door tijdelijk gebrek aan geschikte krachten, niet in staat is ditmaal zelf een uitvoe ring te geven. De heer B. Boot, voorz. van „V.Z.O.S.' dankte namens zijn ge zelschap voor de waardeerende woor den en hoopte, dat „De Watergeus" het volgend seizoen zijn 65-jarig bestaan zal mogen vieren met de opvoering van een goed bezet tooneelstuk. Een gezellig bal, verzorgd door een pittige Zierikzeesche band, hield de meesten tot het sluitings uur bijeen. ZONNEMAIRE. De speldjesverkoop voioir het Opvoedingsgesticht der Ned. Herv. Kerk „Valkenheide" te Maarsber- gen bracht hier f 16,08 op. Hiervotoa* een iwloiotrd van dank aan de gevers ern geef sters en de kleine collectanten. Tof tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere schooi te Zonneimaire is benoemd imej. A. de Ronde te Sir-Jansland. DREISCHOR. Maandagavond trad viojor de Vereeniging „Tot Nut en Genoegen", op d.e bovenzaal van Aarnioiudse op Ds. Westmeijse van Rotterdam;. Deze zeer begaafde spreker wüst den geheelen avond het talrijk aanwezige pu bliek van hier, zoio|wiel uit andere igeniueen- ten, te boeien^ Ova. werd dqoir (hem weer gegeven „De Wilde Vogel", waarin hij uiteenzette, dat hij bij het noemen van die naam' dacht aan drie verschillende vogels bijv. de „Uiver" pap „Hemman Natuur en Menschelijkheid Hioe weinigen zijh er, die in staat zijn de wereld te (overtuigen van een groot kwaad dat (haar .aankleeft, om hierin een blijvende verandering ten goede in de menschheid te bewerkstelligen. Wie den moed bezit om tot zulk een handeling over te (gaan, stelt twee moge lijkheden open: want men zal hem be schouwen als misdadig of als dwaas. Alleen degene die meedrijft op den al- gemeenen stroom der meuschelijke ge dachte, die zich niet boven anderen ver heffen kan, zal zich mogen verheugen in ieders belangstelling. En toclh gebeurt het een enkele maal, dat wij' iemand ontmoeten die een be staande wonde, als een goed geneesheer, durft uitsnijden. Zoo iemand is Lize Deutsmann, arts in den Haa.g. die in haar boek „Een pleidooi 'voor natuur en menschelijk heid", een der grootste wondeplekkeu van de tegenwoordige wetenschap be handelt, In hoofdzaak bespreekt en documen teert zij hier twee takken der medische wetenschap en wel krankzinnigheidsver klaring en vivisectie. Aan de hand der feiten wil zij ieder doen zien, hoe zij, die de natuurwetten doorzoeken en dienstbaar willen maken aan de njpnsdhheid, soms tot nieuwe ontdekkingen komen, die hen vaak i» de oiogen der wereld maken tot een fantast en waarvan spoedig opsluiting volgt in 'een krankzinnigengesticht. Het is dan ook mogelijk, indien men van een bepaalden regel wil uitgaan, iemand die anders denkt dan het alge meen, als gek te bestempelen. Vooral wanneer zoo iemands stelling geen financieel voordeel biedt, want dat standpunt ais eigenlijk alleen maar „nor maal". Vivisectie Maar ook hht tweede hoofddeel in dit boek, waar Zij spreekt over vivisectie, is verschrikkelijk. Dit" verrechten van geneeskundige proe ven op dieren roept 'ten hemel om wrake Terecht zegt Felix Orfct „De viviseetoren breken den tempel der liefde af', niet (om den tempel 'der wijsheid op te bouwen want. daar bouwen zij niet aam maar olm het terrein, waar een deel van dien tempel moét verrijzen, te bezaaien met grootendeels waardeloos puin'". En al was (het nog puin, dat eeniger- mate waarde kan hebben, dan moeten wij het eerlijk als onze meenimg uitspreken, dat zulk een wetenschap te duur zou zijn gekocht. O.m. wordt een professor genoemd, die alleen per jaar 700 honden niet ge-, maar verbruikte. Wanneer ge in dit boek leest welke smarten deze dieren worden 'aangedaan, dan moet ge een hardvochtig mensdh zijn, om dit alles te kunnen verwerken zonder dat uwe tranen beginnen) te vloeien. Duizenden en nog eens duizenden die ren worden jaarlijks (opgeofferd 'Oim een serum te verkrijgen, waarvan de waarde in onze dagen sterk wordt betwijfeld. Maar leest het zelf. De schrijfster be handelt de serums tegen tuberculose, diphtherie, typhus, syphilis, lysa, beri-beri, tetanus, pokken, kamiker, maar stelt tevens aan de hand van geneeskundige uitspra ken het waardelooze, zelfs het funeste dezer serums in het licht. »Pasteursche hellen l« Ja, de werkplaatsen waar men serum kweekt, noemt zij zelfs „Pasteursdhe hel len!'" En hoe komt het nu dat vele artsen alle deze middelen te baat nemen? Omdat zij alleen handelen naar de hun voorgehouden lessen, zij1 verwarren het natuurlijke met het wetenschappelijke. „Door die eigenschap (kunnen zij tot een gevaar voor de menschheid wbrden, eigenlijk nog gevaarlijker dan de mis dadiger", aldus de schrijfster. Van zulk een boek, zegt inzender na drukkelijk, moet ieder kennis nemen, dat is men verplicht aan zichzelf en aan de omgeving waarin mem leeft. Die nog een weinig verantwoordelijkheidsgevoel bezit, zal dan ook, na lezing van dit werkje, zich eerst wel eens bedenken aleer hij zich een injectie met seruim laat toedienen. Van serum zijn wij bang geworden en de kennis der psz/che bij velen onzer geneesheeren betwijfelen wij reeds lang. Mogelijk is de uitdrukking der schrijf ster volkomen waar, als zij zegt: „De serum-aanhangers vergiftigen het lichaam de Freudianen de ziel"'.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1