ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 3 FEBRUARI 1936 OPüENOI ZIERIKZEESCHE COURANT BINNENLAND Uit Stad en Provincie De Kern ABONNEMENT: 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee 1 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Versohijnt voorloopig iederen werkdag. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur A. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12933 ADVERTENTIENi van 13 regels 60 oent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Lijst van eigenaars en houders van Paarden. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat gedurende de maand Februari voor ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd de alphabet isdhe lijst van de namen van eigenaars en houders van paarden, welke lijst is opgemaakt ingevolge artikel 17 van 'het inkwartierimgsbesluit. Zierikzee, 31 Januari 1936. De Burgemeester, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. De Oorlog in Oost-Afrika Succes der Abessijnen op 't Noordfront Het lijdt geen twijfel of de Italianen hebben op 't Noordfront, in Tembien, een gevoelige duw gekregen van de taaie, hun vrijheid en onafhankelijkheid verdedigende Abessijnen. Reeds de heele vorige week duurde de ongelijke strijd, die Vrijdag haar hoogtepunt bereikte, toen de opdringende Italianen in een bergpas in "die knel raakten. Ze moes ten terug, om niet geheel vernietigd te worden. De Abessijnen bleven overwinnaar. Ze maakten kannonen, mitrailleurs en ge vangenen buit. Van Abessijnsche zijde verklaart men, dat dit treffen een der grootste is ge weest, sedert het begin van den oorlog. Het was een divisie zwarthemden dat den bergpas moest verdedigen. Voor deze ultra-vaderlanders is de nederlaag wel een heel bittere pil, hoewel Stefani het Italiaansche persagentschap, deze tracht te vergulden door de wereld te vertellen, dat deze nederlaag onmogelijk groot kan geweest zijn. In ieder geval het moreele effect is niet gering, terwijl Makallé, het eerste doel der Ethiopiërs, meer en meer in den greep raakt van de soldaten van den Negus. Spanning te Rome De samenkomst van den grooten fas- cistischen raad te Rome, die Zaterdag nacht heeft plaats gehad, wordt Dins dag gevolgd door een vergadering van het opperste comité voor de defensie, onder leiding van den Duce. De Italiaansche gezant te Londen, die niet aanwezig was bij de vorige verga dering van den Raad, heeft thans zijn werk te Londen onderbroken om aan wezig te kunnen zijn. Men hecht veel beteekenis aan deze overkomst, in ver band met de besprekingen die Grandi de laatste dagen met Eden heeft ge voerd. In Italiaansche kringen te Londen be vestigt men inmiddels, dat het nood zakelijk is, dat de oplossing van het conflict, dat iederen dag naderbij komt, noodzakelijk is, hoewel men speciaal in koloniale kringen geen vrees heeft voor een slechten afloop van het avontuur. Deze inlichtingen zijn niet in overeen stemming met die uit Parijs en Genève, die den laatsten tijd met groot gemak zouden spreken over een internationale coalitie gericht tegen Italië, die er al les op gezet heeft, dit land te vernie tigen, zelfs al zou dit moeten geschieden voor den prijs van een Europeeschen oorlog. Wijziging der monetaire politiek? De R. K. Staatspartij heeft Zondag te Amsterdam een zeer druk bezochte Kader dag gehouden, die door 7000 van de meest actieve werkers der Staatspartij was be zocht. Na een rede van Jhr. Ruys de Beerenbrouck onder het motto „Vader landsliefde" en een rede van Mgr. dr. Poels over „Christendom en Politiek", hield de ex bewindsman Mr. Steenberghe zijn rede „Arbeid voor ons Volk", waarin hij op scherpe wijze de monetaire politiek van onze regeering besprak. De oud-minister zag als eenige uitkomst uit de huidige werkloozen impasse het verlaten van den weg der deflatie, tot nu toe door de regeering zonder succes gevolgd en overgang naar de devaluatie. Wil de rentabiliteit van het bedrijfs leven behouden blijven, zoo zei de oud minister, dan is devaluatie onvermijdelijk. Evangeline Booth De groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam was tot in alle uit- Ras Desta, de veel besproken Abessijnsche leger aanvoerder op 't Zuidfront van het strijdtooneel zou, na de laatste successen door de Italianen, door Baltcha zijn ver vangen. hoeken gevuld, toen Zondagmiddag Gene raal Evangeline Booth het podium betrad. Na het openingslied opende kolonel A. C. Beekhuis de bijeenkomst met gebed, waarna commandant Bouwe Vlas een korte inleiding uitsprak. Dan is het woord aan Z. Èxo. Jhr, D. J. de Geer, minister van staat, voor het houden van een toespraak. Jhr. Mr. D. J. de Geer herinnerde er aan, hoe hij-jaren geleden miss Éva Booth, zooals zij toen werd genoemd, had ont moet. Reeds toen ging een groote geeste lijke kracht van haar uit. Haar eenvoud en nuchterheid van geest zijn haar een groote steun geweest bij haar werk. In 1934 werd zij tot generaal gekozen. God deed haar de zware taak aan vaarden. Zij moest - zoo voelde zij het - haar leven omschakelen op een nieuw en nog hooger plan. Spr. wendde zich ver volgens in het Engelsch tot generaal Booth om zijn beste wensohen uit te spreken voor haar werk tot heil van de mensohheid. Dan is het woord aan generaal Booth voor haar lezing: «The world's greatest Romance", welke zin voor zin in het Ne- derlandsch wordt vertaald. Hartelijk dank bracht zij aan Jhr. Mr. de Geer voor zijn woorden. Ook u, zoo richtte zij zich tot de aan wezigen, dank ikuw Hollandsche karakter is wereldbekend, evenals uw strijd voor den godsdienst. Moge God mijn bezoek voor u tot zegen stellen, opdat gij mij niet zult vergeten. Het weer in Januari Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatnur 21/s graad boven normaal, in de drie decaden respec tievelijk 41/2, 1/2 en 3 graden boven nor maal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 10den en I6en, resp. 9V3 boven en 2 graden beneden normaal. De ge middelde maximum-temperatuur was 2 graden en het gemiddelde minimum 3l/i graad boven normaal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden het vriespunt be droeg te De Bildt zes, tegen zestien nor maal. De neerslag was over het geheele land boven normaal. In Zeeland, Noord- en Zuid-Holland en Friesland 60 tot 70 boven normaal. Te De Bilt werden 28 uren zonneschijn waargenomen tegen 54 normaal. KORTE BERICHTEN Alfons en Victoria Ex-koningin Victoria van Spanje heelt verklaahd!, diat zij tot Ihaar reis maar Riome Iheeft besloten zonldler te denken aan een verzoening met Ihaar echtgenoot. Geldlurend'e Ihaar verblijf te Rome zal z'i} de gast z!ijn van den koning en de koningin vatn Italië. Zij' zal van Rome naar Fontaimeblean gaan, zoiJfrra Ihaar kleinkind geboren zial 5ijn. Koude in Japan Uit Tokio wordt gemeld, dat Ja|pan geteisterldi wordlt dojor een kiojude, eiger ld.au in tien jaar was waargenomen. Te Tokio daalde de temperatuur tot 10 gra aien onder mul. Er was een (hevige sneeuwval, vooral in jde kuststreken. Een trein werfd door een sneeuwafschjuivimgl van (de lijn gedrukt één doode en 14 gewonden terwijl vele passagiers- en goederentreinen in de sneeuw zijn vast- 1 geloop en. Strenge keuring voor rijbewijzen Voortaan zal ieidereen in Turkije, die een rijbewijs wil (hébben, zich moeten onderwerpen aan een uitgebreid medisclh on|djerzoek, dat o.a. omvat een onderzoek van bloéd, oogen, gjehopr en reactie vermogen. Ook zal een strenge keuring worden uitgeoefend op alle motoirrijtuffen. Ieder motorrijtuig' moet voortaan tweemaal per jaar door een regeeriniglsdesikundige wor den onderzocht en wanneer een onder zoek twijfelachtig uitvalt, kan hij' een veel vul diger onderzoek gelasten. Een wedstrijd rond de aarde De Internationale Luch'tvaartfeidérafie heeft te Parijs vergaderd. In deze versla dering is besloten om een internationale snelheidswedstrijd voor landvliegtu%|en te organiseeren. Het schema van dezen vliegtocht luijdjt: Parijs Bag|diad Karalc|hli Hanoi Tokio Seattle San Fransisc/o New York Parijs. Het trajecJt loopt dus rond de aarde. Omtrent het tijdstip van dezen wedstrijd wordt niets gemeld, Een liefdesdrama Twee zusters, die Zondag waren uit gegaan, zijn te Lokeren overvallen door een persoon uit Zele, die haar messteken toebracht. Een der meisjes overleed bij aankomst in het ziekenhuis. De andere werd vrij ernstig aan de hals gewond. Na zijn daad volbracht te hebben, wierp de moordenaar zich onder een trein. Het meisje dat verwond werd is een oud- verloofde van den moordenaar. Haar zus ter wilde haar beschermen en heeft daar bij ongelukkigerwijze den dood gevonden, Kondylis begraven Onder zeer groote belangstelling is Zondag het stoffelijk overschot van wij len generaal Kondylis te Athene naar het station Larissa overgebracht, om te worden vervoerd naar Tricala in Thes- salie, waar het zal worden bijgezet in de familie-grafkelder. De belangstelling langs den weg was in alle straten, die de rouwstoet volgde, zeer groot. Tal van autoriteiten en ministers volgden de baar. De Koning, die lijdende is aan een griepaanval, had zich laten vertegenwoor digen door zijn adjudanten en had een prachtige lauwerkrans op de kist laten leggen. Ook van den ex-president dei- voormalige Grieksche republiek, Zaimis, was een krans gekomen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Tweehonderd chauffeurs ontslagen De ondernemers, georganiseerd in den Néderlandishen bond van luxe-verhujuir- en taxi-ondernemers te Amsterdam hebben aan ongeveer 200 chauffeurs ont slag aangezegd tegen 15 Februari. Men heeft gemeenld' tot dezen maatregel, waar toe reeldjs eerder was besloten, thans te moeten overgaan naar aanleiding! van (die onbevredigende wijze van behandeling van het voorstel tot ordening van het garagie-beldrijf in 'den gemeenteraad. Landbouwer ernstig gewond Zaterdagmiddag heeft de ruim 40-jarige gehuwldle landbouwer A. v. Grootheest te Bi e n n e k o, m, terwijl hij bezig was zijn geweer in orIdle te brengen om een rat Idloodi te schieten, het ongeluk gehad, diat plotseling zijn geweer afging, waar door hij' de volle lading hagel in het lichaam kreeg. Zwaar gewonld is hij' per ziekenauto naar Arnhem vervioerld. Doodelijk ongeluk Zaterdagmiddag heeft te Gestel (N.-Br.) een doodelijk verkeersongeval plaats gehad. Omsreeks 2 uur reed de heer A. de Groof, fabrikant met zijn personenauto in de richting van Eindho ven. Op den Blaarthemsche weg stond een melkkar. Op hetzelfde moment, dat de auto deze kar passeerde, kwam er een bejaarde man, de 76-jarige Ren ders, achter te voorschijn en stak den weg over. De automobilist stopte, doch kon een aanrijding niet vermijden. De oude man werd ernstig gewond en in bewusteloozen toestand naar het R.K. Bin nengasthuis overgebracht. Aldaar is hij eenige uren later aan de bekomen ver wondingen overleden. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. ZlERIKjZEE. Vorige week vergaderde de Zierikzeesche Christelijke Besturen bond in het Vereenigsgebouw der Ned. Herv. Kerk. De groote zaal was geheel Sonja Henie,| de Noorsche kunstschaatsenrijdster, be haalde onlangs voor de 9de maal den titel van Europeesch kampioene. Ze is daardoor de grootste favorite voor de Olympische gouden medaille. bezet, toen de voorzitter dhr. J. Dirks om half acht uur de vergadering open de. Hij liet zingen ps. 75 1, ging voor in gebed en las een gedeelte uit Gods Woord. In zijn openingswoord heette hij de talrijke aanwezigen harte lijk welkom in het bijzonder de heer W. de Kok te Utrecht, die de jublieum- film van het Christelijk Nationaal Vak verbond zou vertoonen, alsmede de film „Opgang". Beide films vielen zeer in den smaak van de aanwezigen en gaven duidelijk weer het doel der Chr. Vak beweging en hetgene wat reeds door de Chr. Vakbeweging werd bereikt. In zijn slotwoord wist de voorzitter zich de tolk der aanwezigen, wanneer hij de heer de Kok dank bracht voor de vertooning der films. Hij verzocht de aanwezigen dien dank in klinkende munt om te zetten en beval de collecte aan, die bij de uitgang werd gehouden voor het comité „Jong Holland snakt naar werk". Na samenzang van ps., 72 11 ging M. Steendam voor in dankgebed, waar na de voorzitter de vergadering sloot. Vrijdagavond vond in de Chr. Be waarschool een samenkomst plaats valrn het Chr. Kinderkoor „De Kleine Lof stem" te Zierikzee, onder leiding van den directeur H. Wolzak. Voor deze bij eenkomst waren de ouders der kinderen en verdere belangstellenden uitgenoodigd, De opkomst ~was goed. De heer Wolzak opende dit samenzijn. Hij verzocht te zingen ps. 81 12, ging voor in gebed en las een gedeelte uit Gods Woord. De avond werd afgewisseld met zang door leden van 't kinderkkor, alsmede met het doen van voordrachten en sa menspraken. Het koor heeft pas een uit voering gegeven en is nu bezig nieuwe stukken in te studeeren. Deze avond bleek hoe ver het koor reeds gevorderd was bij de instudeering van de liederen „Klompen" en „Fluitliedje"r Uit alles bleek dat het koor een uit stekende leiding heeft. Er is een be kend spreekwoord dat luidt: „Onbekend maakt onbemind". Dit is ook van toe passing op 't werk van het kinderkoor. Dergelijke avonden zooals wij mochten bijwonen geven gelegenheid het werk van nabij te leeren kennen, waardoor er meer waardeering zal komen met als gevolg: gestadig uitgroeien der vereeni- ging. Aan 't einde van deze bijeenkomst werd de directeur dank gebracht voor zijn uitstekende leiding en hem toege- wenscht dat het koor steeds in mede werkers en -werksters mag toenemen. Op deze avond mocht den directeur het ge noegen smaken dat een paar jongens zich als lid opgaven. De samenkomst werd door den directeur gesloten, na dat één der ouders was voorgegaan in dankgebed. Het was voor al de aanwezigen een goede en zeer gezellige avond. - Bij Kon. besluit van 30 Januari is met ingang van, 1 Maart benoemd en aangesteld tot reserve-kapitein der Mi litaire Administratie, de reserve-eerste lui tenant van dit dienstvak J. E. v. d. Broek van het 3de Regiment Infanterie. HAAMSTEDE. De Harmonie „Witte van Haemstede" gaf Vrijdagavond in Hotel Biom (ha,ar j aarlijkscJhe uitvoering vp;or (donateurs en andere belangstellenden. Hoewel het allesbehalve mooi weer was, was Ide zaal tot in de uiterste (hoeken bezet, hetgeen (de voorzitter in zijn ope ningswoord met genoegen constateerde. Nadat deze een welkom had toegeroepen aan de aanwezigen, speciaal aan de eere voorzitter, Jde heer P. L. Vis en de oud- Hl recfeur, de heer M. J. Jonker een spoe- d g herstel had toegewenscht, gaf hij de n- jd ng aan den directeur, den heer I. W. Banker. Een viertal muzieknummers werd als opening van den avond uitgevoerd, waar uit bleek, dat er ijverig was gestudeerd en diat de harmonie opi de goede weg is, om een behoorlijke plaats in te nemen onder de muziekverenigingen in de om geving. Hierna traden de toneelisten voor het voetlicht, om het toneelsukje „Frans knapt het op, te vertolken. Op voor dilettanten .uitstekende wijze (hebben zij zich van hun taak .gekweten. Namen willlen we niet noemen, want zonder uitzondering hebben allen hun rol, die er goe.d inzat, vervuld. Nadat twee be drijven gespeeld waren, voJgide de pauze, waarna de [harmonie met een viertal nummers het muzikale gedeelte vaji de avond sloojt. Tot slot van het pfficieele gedeelte volgde nu no|g! het derde bedrijf van het toneelstukje. Jlet applaus van het publiek bewees, hoezeer men genoot, zoowel van de mu ziek als van het toneelspel. Na afloop sprak d'e voorzitter woorden van dank namens allen tot directeur en leden valn; „Witte van Haemstede", leider en leden van 't tooneel, to.t de oud-diredteur, de heer J. D. Lindhout, directeuren en be stuursleden van zusterorganisaties en tot slot dankte hij alle aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. Een gezellig bal, waarvoor goede muziek geleverd werd door de „Melodymakers", dat toit ver na middernacht duurde, besloot deze al leszins geslaagde uitvoering, waarop be stuur en leden van Witte van Haemstede met genoegen kunnen terugzien. ELLEMEET. Jaarvergadering! van de Varkenshoudersvereenigjtng; „Helpt Elkan- idter'" te Elllemeet. De voorzitter ide heer D. de Graaf cpenide de vergadering! en feliciteerde die ver. met het gunstige verloop van tie financiën over het boekjaar 1935. Hij betreurde het, dat wederom zoovele le den schitterden door afwezigheid, om- -dat op de jaarvergadering dikwijls in grijpende besluiten worden genomen. Uit het jaarverslag van iden penningmeester bleek, dat 't 'batig slot Jan. 1935 bedroeg f 208,11; de inkomsten over 1955 f 67,7?; totaal aan inkomsten f 275,88; [de uitgaven bedroegen over 1935 f 19,58, zoiodat nu in 'kas is f 256,30, hetgeen een mooi resultaat genoemd mag worden voior deze nog jonge vereenigimg. De aftredende bestuursleden, de hoe ren P. Wesdorp en S. de Graaf werden met alg. stemmen herkozen. Als plaats vervangend keurmeester werd in de plaats van d(hr. J. C. Kluit gekozen dhr. L. den Boer. Daarna kwam in behandeling het onder- werp, waarover de voorzitter een inge zonden stuk schreef in ons blad van 31 Jan. j.l. Er zal een afwachtende hou ding daaromtrent aangenomen wordefn. Het voorstel uil' het bestuur, dat nu volgde, om dit jaar het inenten der varkens voor rekening van -dé ver. te nemen, werd door den voorzitter krach tig bestreden. Ondanks dat, werd hét voorstel met op 3 na algemeene stem men aangenomen. Vier nieuwe leden werden geboekt. Nadat de eere-voorzitler, burgemeester A. J. de Bruijn, die door andere bezig heden verhinderd was eerder ter ver gadering aanwezig te zijn, zijn beste wen- schen voor den groei en bloei der ver. had uitgesproken, sloot de voprzitter de vergadering. Mej. L. J. VijVerberg heeft tegen 1 Maart a.s. ontslag ge vraagd uit haar betrekking van onder wijzeres aan de O. L. School alhier. - Burg. stand over JanT 19367 ~GebT: 10. Henk, z. v. Adriaan Gomelis de Jonge en Marie Cornelia van de Velde. De oorlog in Oost-Afrika De vergadering der R.K. Staats partij Evangeline Booth in Amsterdam Amerika's sterkste luchtvlootbasis Oud-Notaris van Nouhuys overleden Sportuitslagen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1