ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE mn opciEnoi zaterdag FEBRUARI 1936 ZIERIKZEESCHE COURANT A EERSTE BLAD Winkel-Interieur BINNENLAND~~ Uit Stad en Provincie ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent, Versohijnt voorloopig iederen werkdag. Tel. No. 32, Giro 137677 1797 - 1889 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Z1ERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12932 ADVERTENTIENi ran 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uw Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Prijsvraag Het aantal deelnemers aan bovengenoemde prijsvraag beeft onze verwachting overtroffen. Zij die zich nog niet hebben opgegeven en toch wenschen deel te nemen gelieven ons dit om gaand te melden, daar de opnamen spoedig zullen genomen worden. DE DIRECTEUR De «verloren bataillons« van Abessinië Vliegtuigen en tanks lalen Volgens vele militaire deskundigen is het bijna geheel falen van de Italiaan- sche tanks en vliegtuigen de belangrijk ste les uit dezen oorlog geweest. Toen tegen het einde van den regen- tij/dl 'de Italianen steeds meer tanks en vliegtuigen naar Afrika stuurden, wer den zelfs de buitenlanders in Addis Abe ba, die de moeilijkheden aan ëen Abes- sijnschen veldtocht verbonden, meenden te kennen, sceptisch en betwijfelden het, of de negus langer dan een maand te gen de Italianen stand zou kunnen hou den. Niemand kon toch voorspellen welk een uitwerking deze verschrikkelijke oor logsmachines op een millioen half-wilde, slecht-bewapende en nauwelijks gedisci plineerde krijgslieden zouden hebben temeer daar deze zwarte krijgslieden hier tegen geen middelen ter verdediging be zaten. Ondertusschen is deze vraag echter be antwoord. De Abessijnsche legers in het noorden en het zuiden werden reeds drie maanden lang gebombardeerd. Te gen het einde van 1935 was er een pe riode, waarin men met deze luchtbom bardementen eenige successen wist te boeken. Het leger van den dedsjamatsj Aberra, den zoon van ras Kassa, werd half vernietigid en bovendien dopr vele desertaties zoo verzwakt, dat het leger- karakter verloren ging. In andere geval len ging het echter minder goed. Maar ook deze periode is voorbij, zoo als de berichten uit het noorden bewij zen. De Abessijnsche verliezen zijn in ver gelijking met het aantal geworpen bom men betrekkelijk klein en wel hoofd zakelijk, omdat de Abessijnen de tactiek geleerd hebben, die Haile Selassie hun trachtte bij te brengen, doch waarvan men niet geloofde, dat zij het ooit lee- ren zouden namelijk zich te ver spreiden en dekking te zoeken. Sinsdien is de moraal van 'dë ethiolpisdhe troe pen weer een stuk vooruit gegaan. Vliegtuigen en tanks Een blik op het staatje van Italiaan- sche luchtbombardementen toont hun vol komen gebrek aan uitwerking aan. Bij Dessie werden bommen ter waarde van 200.000 dollars neergeworpen en het geheele succes bestond uit 50 dooden en misschien 150 gewonde burgers en nog eenige materieele schalde, 'die afgezien van het vernielde hospitaal van het Roode Kruis in eenige dagen en met 100 Maria Theresia-daalders hersteld kon worden. Het betrof hier n.l. eenige Idoz'ijnen leemen hutten. Bij Dagjgnhboer werden op een dag 800 bommen neer geworpen resultaat een doode burger en drie doode kippen. De oorzaak van deze mislukking van het Italiaansche luchtwapen moet gezocht worden in de groote hoogte, waarop de machines aanvallen, waarschijnlijk wegens de hooge bergen, Maar wat ook de oor zaak mag zijn, een ding is zeker, n.l. dat de vliegtuigen hun recht van be staan in Afrika geenszins bewezen heb ben. En al evenzoo is het met de tanks. Steeds werden zij tegen de Abessijnen in het veld gestuurd en steeds bleef succes zoo goed als geheel uit. Hun waar de werd in het zuiden zeer beïnvloed door de ontzaggelijke hitte, zoodat een verblijven in deze stalen kasten' bijna onmogelijk was, terwijl in het noorden het terrein vele moeilijkhelden bood. Bij regen zonken zij zoo diep in het slijk, dat zij niet voor- of achteruit meer kon den. Zoo kwam het, dat in het begin, van den oorlog dertig of veertig tanks door de Abessijnen genomen konden worden. En de regen Nóch bergen, noch menschen, zouden echter het Italiaansche leger tot begin October tot werkeloosheid kunnen doe men. Dat kan slechts de regen en nog wel met hoogst pijnlijke gevolgen voor de Italiaansche financiën. Op dit oogenblik veranderen de regens de da len in rivieren en moerassen en de berg passen in gevaarlijke roetschbanen, zoo dat voor de gemotoriseerde troepen elke opmarseh onmogelijk is. Dit is de kleine regentijd, klein, om dat hij geen vier maanden, doch slechts zes weken duurt. Dit jaar is deze kleine regentijd vroeg begonnen inplaats van eind Januari reeds begin van deze maand en het zal begin Maart zijn, alvorens de regens niet meer vallen. Dan echter zullen alle verbindingswegen vernietigd zijn. Na het einde van den kleinen re gentijd komt een jpauze vain twee en een halve maand daarna begint de groote regentijd, die elk ,o[ffensief voor de Ita lianen onmogelijk maakt. Bovendien zul len de Italianen deze pauze moeten ge bruiken om hun wegen zoo goed en kwaad als het gaat weer te herstellen. Dit beneemt hen de mogelijkheid tot iedere militaire activiteit tusschen de beide regentijden in. Waarom de richtprijs' van tarwe verlaagd Fondsen noodig voor steun aan kleine boeren en tuinders In antwfoord (qp- de vragen vialn het Tlwleedie Katmierlid, dien heer Van den Heu vel, in verhand met het van regeeriings- Wege genotmen besluit toft verlaging van- den richtprijs voioir tjarwle, heeft de tmii- nister vian Liandboujw1 I0i.ni'. het v|o|lgelnde medegedeeld f Ten einde de kleine lamdboiuwlers en een groep noodlijdende tuinders te helpen (heeft de (minister besloten pfm! hun eenige tegemloetkoimSng te geven, welke niet di rect in verband staat imtet de door hen voortgebrachte producten, doch iwlel re kening houdt imët het bedrijf, dat izlij uitoefenen. Juist het feit, diat geen of slechts zeer iwieinig producten werden Voortgebracht, deed in vele geviaillen de noodlijdenidheid ontstaan en (maakte (hulp jo)n|o|ntbeerlijk. Mede oiml de vqo(r dit doel benoodigde fondsen te verkrijgen, heeft de imiiiniister zich genoodzaakt gezien, den richtprijs voor tarwle vfopr het oogstjaar 1936 te verlagen. Langer uitstel niet toelaatbaar Gezien de voorbesprekingen, die reeds over deze aangelegenheid hadden plaats gehad en gelet op1 de noodzakelijkheid dat met de voorbereiding iwiqrdt begon nen, Iwlil de steun de betrokkenen nog tijdig bereiken*aiclhtte de (minister langer uitstel niet toelaatbaar, zto|odia;t van (het speciaal raadplegen der centrale commis sie voor de Lianidb|o|u|wHerisislwet 1933 imioest wjoirden afgezien. Daar het vraagstuk vain het kleinbedrijf in de vergaderingen va|n' het 'clollege van regeeringscJoimimiissarissen (miet de centrale laindbouwiOiTganisaties tmëeruiialen is be handeld, W/las het standpunt dier organi saties den (minister bekend. De verleende uitkeeringen aam kleine landbouwers en tuinders mogen niet iw|oir- .den beschouwd lals een Wijziging va(n het systeem van den IandbouWlc'risissteuin. Het geldt hier een op: zichzielf staanden (maat regel, noioidig |otm' te gemtoet te komen a;an een inderdaad hoog gestegen n|0|od. De minister is vain mleeniinig, dat een verhooiging van de mjqniopolie-rechten pp tariwle alleen de onderlinge prijsverhou ding der verschillende granen zou ver breken. Verheuging der heffing (op tarwle zou dus een verho|oging der heffing oip andere granen enj voedermliddelen mede brengen, wiaartegen zich ernstige bezlwia- ren verzetten. KORTE BERICHTEN Koningin en Prinses naar Tirol Vrijdagavond hebben de Koningin en de Prinses het land1 verlaten voor éen reis naar Tirol. Te Rotterdam aan de Delftsohe- poort werd in de Mitropa-wagen plaats genomen, na aankomst met de auto's uit Den Haag. De Prinses stapte het eerst uit 1 de auto, om daarna haar moeder bij het uitstappen behulpzaam te zijn. Voor het vertreksein werd gegeven onderhield Hare Majesteit zich nog eenige oogenblikken met den burgemeester, die op het perron stond; Elf minuten voor zessen rolde de trein het station uit, nagewuifd door -het publiek, dat zioh over het perron ver spreidde. Evangeline Booth in ons land Op geestdriftige wijze is Vrijdagavond de generaal van het Leger des Heils Evangeline Booth ingehaald bij haar aankomst te Amsterdam, waar zij enkele dagen zal vertoeven. Comman dant Bouwe Vlas was haar tot Vlissingen tegemoet gereisd. Buiten het station stonden vele officieren, cadetten en soldaten. Toen de trein van 9.07 het Centraal Station binnenreed, hadden zioh bij den Westelijken oprit, waar padvindsters van het Leger des Heils inet flambouwen en vele vlaggen stonden opgesteld, ook zeer vele belangstellenden op de trottoirs ver zameld. Bij aankomst speelde het muziek corps een marsoh, onder leiding van adjudant Claeys. Vervolgens deden de padvinders het welkomstsignaal hooren, waarna: ,/Dat 's Heeren zegen op u daal" werd gespeeld. Zondag treedt zij op in een bijeenkomst in het Concertgebouw, geleid door oud minister jhr. mr. D. J. de Geer, een groot vriend van het Leger des Heils. De concurrentie boter-margarine De Algem. Nederl. Zuivelbond heeft het volgende telegram aan den minister van sociale zaken gezonden Protesteeren ernstig tegen optreden directeur Rijksinstituut Volkegezondheid inzake afgifte verklaring betreffende on derzoek vitaminegehalte Blue Band, zooals voorkomende in advertenties in verschil lende avondbladen van Donderdag 30 dezer. Genoemde rijksambtenaar stelt zioh door tekst dezer verklaring partij inzake de concurrentie tussehen boter en margarine hetgeen wij ontoelaatbaar achten. Levend verbrand Twintig negers omgekomen Door het ontploffen van een vat ben zine op den gevangenisauto, die hen naar de plaats van hun werkzaamheden ver voerde, zijn te Seottsboro in Alabama 20 negers levend verbrand. Twee negers en twee cipiers zijn met zware brandwonden naar het ziekenhuis overgebracht. In verband met de hevige koude, welke op het oogenblik in den staat Alabama heersoht, hadden de cipiers den gevange nen toegestaan, in de ijzeren kooi, waarin zij tijdens het vervoer waren opgesloten, een vuurtje te stoken. De vlammen sloegen echter over naar een vat benzine, dat zich eveneens in de, ijzeren kooi bevond en onmiddellijk ontplofte. In weinig oogenblikken stond de geheele auto in lichtelaaie. Vreeselijke dood Door krokodillen verslonden Een politieboot met 50 man, onderweg naar een afgelegen post aan de Venezo- laansohe grenzen, is door een rukwind omgeslagen op de Meta, een rij rivier van de Orinoco. De agenten waren goede zwemmers en zouden zioh ongetwijfeld in veiligheid hebben gebracht, indien zij niet door krokodillen waren aangevallen, die dertig hunner naar de diepte trokken. Grieksch politicus plotseling overleden De bekende Grieksehe staatsman, George Kondylis, is Vrijdagmorgen, terwijl hij in gesprek was met het Kamerlid Merkoeris, aan een beroerte overleden. Generaal Kondylis, die den ouderdom van 56 jaar heeft bereikt, heeft een zeer merkwaardige loopbaan vol revolutionnaire avonturen achter den rug, waarbij hij zoowel aan de zijde van Venizelos, als tegenover hem heeft gestaan, republikein en monarchist is geweest. De plechtige bijzetting heeft Zondag plaats. VERSCHILLENDE BERICHTEN Droevig ongeluk Een droevig ongeluk is gebeurd bij die Ringvaart van de Haarlemlnvermieer, vlak bij Heemstede, waarbij de be kende pikeur Arie de Vlieger het le ven heeft verloren. Zooals dat meer ge beurt was De Vlieger bezig een paard af te rijden. Hij reed op den Benne- broekerweg en zat daarbij in een af rijkarretje, op een klein bankje tusschen de beide wielen. Vermoedelijk zaten zijn voeten vastgebonden daar men dat dik wijls doet bij dit werk. Hij reed met een kalm vaartje. Bij 't passefcren van een vrachtauto geraakte kar en paard te water. Juist was men daar ter plaatse bezig met het rooien van boomen. Men greep dan ook onmiddellijk een langen boomtak om dien aan De Vlieger t0e te reiken. Deze greep vast en kwam zelfs een eindje naar voren, maar het paard aan den anderen kant trachtte naar den overkant te zwemmen en De Vli,eger, wiens voeten, zooals gemeld, vermoedelijk vastzaten, kon niet weg. Hij moest tenslotte den tak loslaten. Hij riep nog. „Jongens, help me, want ik verdrink" en verdween daarop met paard en wagentje in de diepte. Plooien worden glad gestreken Naar aanleiding van berichten, volgens welke zeer waarschijnlijk in den loop van Februari een uitkeering plaats zal vinden van de tuinbouwsteungelden over 1935, welke uitkeering dan de laatste over liet lafgelqolpeh jaar zou, Zijn, heeft (het A.N.P. inlichtingen verzocht te be- voegder plaatse, waar men mededeelde, dat in Februari wel een nieuwe en niet onaanzienlijke uitkeering plaats Zal vin den, maar dat deze waarschijnlijk niet de laatste zal zijn, aangezien het moge lijk is, dat in Maart noig wieer een nieuwe uitkeering zal worden gedaan, welke dan de strekking zal hebben „om plooien glad te strijken". ZIERIKZEE. Tot die trouwe bezioiekers van 'n redactiebureau behooiren qngetwiij feld» naast vele en velerlei anderen, ook wereldreizigers. Zoioi kwiaint nrr. W. L. Put oiok hier binnen, die in 1931 te Oslo een reis per fiets door Euriopa begon. Enkele landen heeft hij reeds bezocht imlaar hier strandde hij, d.wiz.. smet zi'n fiets tmiaakte hij een tuimieling, wiaardoior Jn paar tanden hemi te vroeg en radicaal wierden ontnomen, terwijl z'n arm- brak. Te voet reist hij np verder. Zes en dertig duizend K.M. legde hij reeds, af. Hij tracht doior kaartverkoop- in z'n onderhoud te voioirz'ien. In de ook in de Nieuw tsb'olde gead verteerde „Havenplaatsen-Wedstrijd" is aan een der lezers een prijs toegekend en wel de 12de prijs groiot f 10,— aan den (heer A. Paape, Diorpswfeg 44, Sint Annaland, Voor een flink aantal toehoorders sprak Vrijdagavond in „Juliana" de be kende pater Henricus, van de orde der Capucijnen te Helmond, na, met een wel verzorgd woord ingeleid te zijn doou den voorzitter der R.K. Propagandaclub. Spr. begon zijn rede met te wijzen op den heel apaften tijd waarin wij leven, hoe de wereld gebukt gaat onder dreiging, waarin pogingen worden gedaan om te breken met oude waarden, om dat ereen drang is naar vernieuwing! van)A e maatschappij. Er is geen pe riode geweest in de historie van cultu reel Europa, waarin zoo machtige stroo mingen klotsen en botsen als thans, waar in radicale veranderingen naar voren ko men die trachten naar een beteren tijd te stevenen. De welsprekende pater verdeelde zijn aandachtig aangehoorde „tijd" rede in drie stukken. Allereerst behandelde hij de huidige soic'iaal-economisclhe situatie, ten tweede de huidige godsdienstige ethische men taliteit en ten slotte de toekomsttaak van ons allen. Bij de behandeling van de eerste stel ling, besprak de pater de vraag; waap komt de crisis van daan? Spreker meen de ze te moeten zoeken bij de leer van de ongebonden economie. Het trio van gedachten der Fransche Revolutie hèeft ons in de put geholpen. Die eco nomie moet gereglementeerd worden, vandaar het streven naar planmatigheid, want anders loopt de wereldmarkt vast. Bij de bespreking van de stelling, de huidige godsdienstige ethische mentali teit, schetste spr. scherp de tegenwoor dige opvattingen van den modernen mensch, die jaagt naar genietingen, om dat men dien mensch heeft ontnomen zijn ziel en zijn geloof, om, ma. lie pauze, te spreken over de taak van ons allen in de maatschappij, waarin het egoïsme moet worden gesaboteerd. Zóó mag het niet blijven. De massa vraagt; wat doet het Christendom? Zij vraagt om dadenI Het Christendom maakt daar- De Kern De verloren bataillons van Abessinië De Koningin en Prinses naar Tirol vertrokken. Evangeline Booth in ons land. Waarom de richtprijs der tarwe verlaagd werd. Mussolini dreigt. om kansen, omdat het kan toonen, dat het ernst is met haar leer. God schrijft de historie, doch wij zijn medewerkers. Met applaus werd de ernstige, maar vlotte rede van den weisprekenden pa ter, begroet, waarna de voorzitter de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze sloot. SEROOSKERKE. Naar ons vanwege £iet bestuur van !d'e afd'. Serooskerke van den Bond voor Staatpensioinineering werd medegedeeld, zal de propajgiandavergaide- ring, ;die oorspronkelijk was vastgesteld' o,p, 22 Februari 1936, idoor omstandigheden moeten worden uitgesteld' tot thalf Maart a.s. i In |d'e op Donderdag 29 Jan. 1.1. ge- houidën algemeene jaarvergadering vajn het Ziekenfonds D.E.S. alhier waren 21 ledten aanwezig. Na afhandeling van notulen en ingekomen stukken volgde bestuursverkiezing wegens (periodieke af treding van den heer P. Geleijnse Azn., welke werdi herkozen. Het verslag van Üen kassier vermeldde de volgende cijfers ontvangsten f 372,70, uitgaven f 421,11, alzo.o een naldleelig slot van f 48,41. Het bezit (der Ver. bedroeg dpi 1 Jan. '36 f 614,93, terwijl Ihet aantal leidèn o|p dien datum 47 is. Jn bespreking komt ihet doen van uit keering aan leid'en, die meer invaliede dan ziek zijn. Waar het hier een zeer moeilijke kwestie is, zal het bestuur trachten een oplossing te vinden en b.v. pver 3 maanld'en -met voorstellen te komen Dip een Id'a-n te houden algemeene vergade ring. Besloten wordt de contributie te verlagen en te brengen van 18 op 15 Cents (per week. Eveneens world't dë ver gadering het eens over een voorstel, dë inwonende zoonis boven 16 jaar te veijplfafhten lild' te worden, indien ook Idë vader lid is. Prac'tisch komt dit hie'noipi neer, Id'at de vader zijn inwonende zoons als lild doet inschrijven. Waar verder niets meer te verhandelen was, volgde sluiting. DREISCHOR. Onder voorzitterschap van den heer K. J. Verton, hield de Vereeni- ging het Groene Kruis alhier, in Café Aarnoudse hare Jaarvergadering. Uit het jaarverslag tmOchten Wij aanteekenen, dat Zuster Kuiper bij haar aan huuis iaan 79 patiënten hulp verleende, tenwiijl zlij' in het lafgeloopen jaar in 32 gezinimen hare diensten verrichtte en hiervoor 949 be zoeken aflegde. De rekening van dein penningmeester sloot Imiet een v|oprdeelig saldo wan f 519,16 over het lafgelqqpen jaar, dank zij d-e goed geslaagde gehouden verloting en de uitvoering dopir „Streven maar Be ter", ten bate der kas. De ontvangsten bedroegen hierdoor f 1451,36, terw/ijl de uitgave beidnoefel f 932,20. Het voordeelig saldo van dit jaar gevoegd bij dat Van vorig jaar a f645,90, bedraagt thans het geldelijk bezit der vereeniging f 1165,06. In verband hiermede werd door het bestuur voorgesteld iaan Zjuister Kuiper een gratificatie toe te kennen van f25. Uit de aanwezige leden kWatmi het voor stel naar voren dit te brengen, op f50, 'wat na gehouiden stemming werd1 aan genomen. Van het bestuur iwlas aan de bauft van aftreden de heer H. C. Berrevoets, welke bij acclamatie Werd herkozen. In de vacature, ontstaan dqor het vertrek van den heer P. J. Gaanderse, Iwerd gekozen de heer D. P. de Bakker. Voorts werden uitgeloot vijf renteJjopze aandoe- len en Wiel de numlmlers 11, 35, 40, 55 en 56. Een ontstane «moeilijkheid betreffende het opbergen van materialen kola mog niet wiorden ioipgeloist, doch Werd in 'han den van het bestuur gesteld ter (afdoening. Verder werd besproken, zoo mogelijk des nachts doorverbinding te krijgen met den geneesheer van NonrdgioiuWe en ook op de uren dat het kantqor hier gesloten is. Het bestuur werd gevraagd hare B«n-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1