ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 23 JANUARI 1936 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT Winkel-interieur-Prijsvraag. Vijftig gulden BINNENLAND De Kern Uit Stad en Provincie ABONNEMENT: 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden 1 1,50, buiten Zierikzee 11,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—. Alzonderlijke Dummers 5 oent. Verschijnt voorloopig iederen werkdag. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. i. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12924 ADVERTENTIEN'i van 13 regels 60 oent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Het plan bestaat om binnenkort bij voldoende deelname een Winkel interieur Prijsvraag uit te schrijven waaraan prijzen zijn verbonden. Aan prijzen wordt een^ totaal bedrag uitgeloofd van Hoofdprijs f 15,- Tweede prijs - 10,- Derde - 5,- en acht prijzen van f 2,50 Ieder lezer van ons blad, zoo wel uit Zierikzee als van elders, mag meedingen en heeft kans op een prijs. De deelnemers moeten boven 15 jaar zijn en slechts aan één lid van een gezin wordt een prijs toegekend. De prijzen bestaan in bonnen te besteden bij de Zierikzeesche Winkeliers. De Directeur. De weegschaal van 't krijgsgeluk ....schommelt hevig in Ab essinië.... Eerst de Bono - thans Badoglio De (weegschaal van het geluk schom melt hevig heen en weer in Abessynië Aan hel Noordërfron't staat Italië er Waarlijk niet al te best voor. Een vin- nige (gjuerilla-oorlog verlamt (de flanken van ide in het vijandelijk land doorstojoi- terDd'e frontjdeelen. De spits, de berg vesting van Makalle, loopt groot gevaar afgesneden te iwlor'dlen! Reeds is Makalle uit het Noordwesten in. Noordoostelijke richting omsingeld. Alleen (per vliegtuig kan men deze stad nog van levensmid delen voorzien. Ook idle basis van ide driehoek iwlordt hevig bedreigd1. De Abessijnsche benden maaien steeds het Noordelijker terrein schoon. En ten overvfoede stroomt ide regen, weer, ondermijnt ide pas-a arg;eleg- de Wegen, verandert het land in moeras sige Woestenijen. Vrachtwagens blijven steken, vallen om, zijn reddeloos ver loren. Do aanvoer van munitie en voed sel staat hier en daar stil. Op het oogen- blik is het noig niet te overzien, ,w|aar en hoe de Italianen hun front Willen bouwen, w&ar zij idë regentijd zullen afwachten, Waar zij zullen wachten op fraaier dagen. Maarin het Zuiden schijnt de ge lukszon voor hen te stralen! De rpchade van generaal Graziani, het verplaatsen van het zwaartepunt van zijn a3jnival van het Oosten naar het Westen vahi Somalilanld', tussc'hen Dolo en Genala Doria, heeft hen 70 Kilometer verder in het te veroveren gebied gebracht! Het leger van Ras Desta moet ondanks alle Abessijnsche dementis verplet terd zijn, Italië juicht! »L'histoire se répète" gelidt echter ook hier! Men Wleet nog uit den wereldoorlog, hoe het gesteld is met „paniek onder de troepen" en „ver plettend en teruggeslagen"Hij weet dat men door de bril van het strate gische succes graag ide taktische toe stand in een erg optimistisch tintje ziet! Hij ziet nog menig kilometertje tusschen Colo en Addis Abeba en herinnert zich, dat ook in Oga'den de aanvalsgolf met een vaart voortstuWlde om dam plotseling in het woestijnzand' weg te druppelen. Het is niet zeker of generaal Graziani's stoot inderdaad alle hoioifdkrachten van Ras Desta trof of idiat (de mitrailleur nesten, die zijn troepen Inog menige haddie noot te kraken gaven, slechts tot een achterhoede behioorid'en, die tot taak had, ld'e Italianen verder te lokken om hen i.m (daartoe meeer geëigend terrein verpletterend te verslaan! Die critische toeschouwer ricJht zijn blikken beslist oiok naar het Oosten, rwlaar (de toestand voor dte Italianen niet zoo rooskleurig is, Wiaar Ras Nasiboe optrekt en W'aar het niet onmogelijk jfs, (dat Ideze de taak van Ras Desta overneemt en een operatie voorbereidt tegen Ide Italiaansche front- bases, |de levensaderen van den strijd. De sterren der aanvoerders Met het omhoog gaan en idalen van 'de Weegschaal d'er krijgskansen gaan ook Fransche Minister-crisis Het kabinet-Laval treedt af omdat eenheid ontbrak. Pierre Laval In een in het Fransche presidentiëele gebouw gehouden kabinetsraad besloot Woensdag het ministerie zijn ontslag in te dienen. De onmiddellijke aanleiding hiertoie wlas de brief der vier radicale ministers, (wlajair- in deze uiteenzetten, dajt de Zondag j.l. genomen beslissingen van het uitvoerend comité der Radicale Partij, waarvan Zij deel uitmiaken, hen noopten, hun porte feuilles ter beschikking te stellen. I Pierre Laval heeft aan de journalisten een verklaring afgelegd oiver deze mi nister crisis. In de eerste plaats vernam' men hier uit, dat de denndssionnaire minister-pre sident reeds van den heer Lebrun, ide staatspresident, het verzoek had (ontvan gen, een nieuwie regeering te vormen. Doch Laval had gemeend, dit verzpek te imdeten afwijzen. Een politieke situatie i „In den loop der debatten in (het parle ment heeft de verdeeldheid tusschen de verschillende groepen haar scherp karak- I ter verloren. Wij hebben zelfs gemeend zei Laval, den dageraad van een natio- i naJe verbroedering te zien gloren. Onze j verplichtingen ten pipzichte van den Vol- i kenbond zijn nagekomen. Onze allianties zijn intact. De vrede is gehandhaafd. (De onafhankelijkheid (onzer buitenlandsche politiek verzekerd en versterkt. Hioie iztwlaiar oiok (mijn taak wlas, ik zjoiu haar hebben voortgezet, mlaiar een ingetreden wlij'ziging in de politieke situatie heeft mij dat be let. Het behoud van een nauwie eenheid tusschen lalle in het parlement vertegen- wloiardigde piartijen iwias een loinmlisbare voiorwiaiarde vjopr mijn actie. Vervulling van deze voorwaarde is even- wiel niet nueer imiogelijk, omdat een poli tieke piartij het initiatief genoimlen heeft die verdere medewerking aan haar ver tegenwoordigers in het kabinet fbe verbie den. Ik vraag aan allenj omi in de gegeven omstandigheden het voprbeeld te willen geven van kalmte, Van koelbloedigheid, en van eensgezindheid". jr/e sterren Ider veldheeren op o.f onder. Nog steeldis loop en 'er (geruchten, Idat Maarschalk Bald'o gl io idlie na maarschalk Ide Bono ld'e hoofdleiding heeft (Overgenomen en ide veranlWjoior&inlg draagt voor 'die toestand aan het Noor- d'erfront, door het tropische klimaat uit geput, zijn taak moe is en reeldls giaan er ijverige (geruchten, dlat 'de overwinnaar van Dolo zijn opvolger zal Wlorldën. Ook ondier de Abessijhsche legerleiding heerscht schijnbaar een Crisis. Ras Desta moet bij den Negus een:g|sz;ns in ongenade gevallen zijln en met Ras Kebeli, 'die 'de voorhoede bij Makalle aanvoert, schijnt een nieuWle ster aap het Abessijnsche legeraanvoerders-firma ment gerezen te zijn Heen en Wleer zwaait Ide slinger bij het oordeel over 'de motor. De vrienden van id'en. motor jubelen bij 'de overwinning van Graziani. Deze overWinniinig is immers in Ide eerste plaats het Wierk van de pantserwagens en tanks, Idie iin Oostelijk- Somalilan'd eindelijk een voor hun gun stig terrein vonlden. De tanks vormen den moed Eén (ding schijnt naar de Italia.a'nsche legerberichten zeker te zijln: zonider d'e ondersteuning der vedhtWIagens zou van een voorwaartsgaan Ider Italiaansche le gers geen sprake zijn. De tanks vormen Ide moed van de Italianentanks Weg, moeld1 Wieg! De leer van de onontbeerlijk heid' van gemotoriseerd geschut schijnt in hun besef gehamerd te zijn, op een Wijze, Idie hun thans fataal zou kunneln) vorden! Trouwens maarschalk Ba'dog- lio' schijnt niet te veel vertrouW'en in zijlni actieve, noch in zijn militie-troepen, .w'aint 'hij zoekt Zijn heil gercg-elld bij 'de As kari's. Hij heeft in ieldér geval id'e iheele mannelijke bevolking van Erythrea o'nld'er de 'w-apens geroepen,, doch schrapt in d'e legerberichten alles omtrent ide door hen bereikte successen. En of d'e beWia- pening van recruten uit het zW'arte kamp een sudcJes zal Worden, valt sterk to betwijfelen Jong Holland snakt naar werk Geeft hun kans I In het voorjaar van 1935 zette de Cen trals voor Werkloozenzorg (gesticht op initiatief van den Raad van Nederland- sche Kerken voor practisch Christendom) onder de hierboven vermelde leuze een actie in óm een bedrag van een halve ton bijeen te brengen voor de werkkam1- ken. Dank zij de voortreffelijke mede werking ook van de pers, slaagde deze actie schitterend. In (plaats vain f 50.000 kreeg men ruim f 73.000 bijeen. Daarom besloot de „Cen trale" niet drie kampen, maar erten minste zeven te openen. Vooral ook om dat er bij de werklooze jeugd gnoiote interesse was voor deelname aan' deze kampen. Niet ten onrechte was de leus „Jong Holland snakt naar werk" aan geheven. Zelfs de zeven kampen waren niet in staat alle aanvragers op te ne men. Er staan nog honderden jeugdige werkloozen te wachten om opname. Daar om zal in April a.s. nog een achtste kamp geopend worden in de omgeving' van Breda. Dank zij de voortreffelijke hulp van de Regeering, kunnen deze kampen ge houden worden. Maar dan moet de „Cen trale" zorg dragen, dat de ontbrekende 25 o/o, die noodig» zijn om de kampen te financieren (het Rijk geeft 75 o/o sub sidie) bijeengebracht wordt. Die 25 o/0 zal ongeveer f 100.000 zijn. En de „Centrale" doet daarom straks weer een beroep op alle Christenen in Nederland, om die actie te steunen. In de week van 3 0 Maar t—4 April a.s. zal over heel het land door middel van bonboekjes en lijsten bij geestver wanten een bijdrage worden gevraagd. Vermindering uitgaven werk- loozensteun Overleg met de vakcentrales Vanwlege het 'departement van Sociale Zaken wiordt thans overleg (gepleegd met de vakcentrales over 'de mogelijkheden om te komen tot een vrij aanzienlijke vermindering ider uitgaven voor de werk lozensteun. Bij 'de behandeling van de begjrooting voor (Sociale Zaken in 'de Tlwleed'e Kamer heeft minister Slingenber)g| reedis gezin speeld op de noodzaak van die bezuini ging!. Daarbij' heeft hij echter tevens ver zekerd, dat een verlaging] .der steun- normen niet in zijln voornemen lag. Wel maakte hij de restrrictie, dat het nood zakelijk is, een zekeren afstand tusschen plaatselijk' loonpeil en 'de steunnormeh te handhaven. De thans aan den gang zijhid'e bespre kingen loopen 'dan opk iin hoofdzaak over het verkrijgen van bezuinipnge'n] op 'die boven 'de normen toegekende steunbedragen] in den vorm va|n bijslagen zooals huurbijslag e.'d., Iwlaarb'ij, zijn wij Wel ingelicht, tevens andere maatregelen in overweging zijn, om tot een verminde ring van het totaalbedrag (der uit te keeren toeslagen te geraken. De Wereld-Jamboree 1937 Van 1 tot 10 Augustus vermoedelijk in Bloemendaal Onder leiding van den heer C. R. T. Baron Krayenhoff had Woensdagmiddag de Jamboree-Commissie een persconferen tie belegd, teneinde eenige mededeelin- gen te verstrekken over de a.s. Wereld jamboree 1937 en daarmede te voldoen aan de herhaalde verzoeken van tal van zijden, om nu toch eens eindelijk iets over deze kwestie en de bestaande plan nen bekend te maken. Kort nadat er sprake was dat de kans bestond, dat de Wereld-Jamboree 1937 in Nederland zou worden gehouden, werd de terreinkeuze onder de oogen gezien, Lord Baden Powell waarbij gedacht werd aan het Gooi-Re- servaat en aan het landgoed Vogelenzang. Na een serieuse beschouwing van beide terreinen kwam men tot de overtuiging dat het terrein Vogelensang een groot succes zou kunnen worden. Het terrein Het terrein is geheel gelegen in de gemeente Bloemendaal en wordt gevormd door het landhuis Vogelenzang en om geving met als oostgrens de weg van Aardenhout naar Noordwijkerhout en als westgrens de duinen. Men heeft hier de beschikking over ongeveer 180 H.A., ter wijl onder de gemeente Bennebroek aan den hoofdweg nog een groot parkeerter rein zal worden aangelegd. De hoofd ingang is gedacht tegenover het station Vogelenzang. Voorts is het demonstratie terrein geprojecteerd aan den Vogelen- zangsche weg, terwijl aan de grens van het terrein bij de duinen ruimte is ge laten voor publieke kampvuren. Een groot voordeel van dit terrein is nog, dat het een rechtstreeksche weg naar zee heeft van slechts 4 K.M. lengte, terwijl het bovendien in de nabijheid ligt van de groote plaatsen. Verwacht Wpndt, dat er ongeveer 30.000 deelnemers zullen komen. De Chief Scout Van de Nederlandsche regeering heeft de commissie alle mogelijke medewer king toegezegd gekregen en ook de Ned. Spoorwegen staan met smypathie achter de organisatie. Verheugend achtte spre ker het voorts, dat ook de Chief Scout, Lord Baden Powell of Gilwell het kamp zal bezoeken. Daar de organi satiekosten hoog zijn, en ongeveer wor den geraamd op 7 ton, was financieele medewerking van buitenaf onontbeerlijk. Tot dusver is reeds een bedrag van f 75000 toegezegd. Daarbij komen nog de deelnemerskosten a f 15 per persoon, de entrée's van bezoekers (geraamd op 150000 a f 0.60) en voorts vermoedelijk 3 lo terijen van elk f 60.000. Ook bestaat er kans, dat jamboree-postzegels mogen worden uitgegeven. Er is echter nog meer noodig en daarom kan ieder, die aan het welslagen der jamboree wil me dewerken, een bijdrage storten op giro 271885 ten name van de wereldjamboree 1937, kantoor Den Haag. De Nederlandsche padvinders zullen op 29 Juli in het kamp arriveeren, de bui tenlandsche op 30 en 31 Juli. De eigen lijke jamboree duurt van 1 tot 10 Aug. waarna gedurende vier dagen uit het kamp excursies zullen worden onderno men. De Weegschaal van het krijgs geluk Het Ministerie-Laval atgetreden De Wereldjamboree bij Bloemen daal De bekende schrijver J.Stamperius ove-leden Weer- en Marktberichten VERSCHILLENDE BERICHTEN De Zeeuwsche dracht bleek geliefd Te WaalW'ijk (N.-Br.) hebben twee rondtrekkende koopvrouwen kans gezien om van den bejaarden winkelier F. R. 31 biljetten van f 10 te stelen. De vrou wen kochten voor f 5 aan huishoude lijke artikelen en verzochten briefjes te mogen terug ontvangen, waarop een vrouw in Zeeuwsche kleederdracht voor komt. De gemoedelijke winkelier noodig- de de vrouwen uit om in de kamer zelf maar mee te zoeken. Toen de vrouwen 'wieg waren, bleek idat 31 biljetten van f 10 waren verdwenen. Auto te water Woensdagmiddag! is de heer v. d. Wai, inspecteur van de Raad van Arbeid te Nijmegen, 'dioorfdiat hij de macht over het stuur verlopr, van den Waaldijk on der Ha aid er en (gem. Bemmel) met zdjn ,auto buitendijks in het hooge Waal- wlater gereden. Van alle kanten sineUde onmiddellijk hulp toe, doch het Was niet mogelijk den auto (dadelijk te bereiken. Toen dit eindelijk1 gelukt Was en men den ongelukkige uit het Water had ge haald, Iwiaren (de levensgeesten reeds ge weken. De heer H. A. v. «dl. Wal, die op zoo noodlottige Wijze :om het leven is ge- kamen, was 35 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. De staatsleening De minister vain financiën, rar. Ou'Ji, heeft gisteren aan den vertegenwoordiger van 'de Agence Oeconomiq-ie et financï- ère verklaard1, dat hij voldaan is over den uitslag van de inschrijving op' de staatsleening, omdat bij de tegenwoordige internationale onzekerheid emissies met meer 'dan normaal risico voor 'den emit- tent gepaard gaan. De 'minister voegde hieraan nog tóe, dat deze omstandigheden in aanmerking genomen, de inschrijving aan de verwach tingen heeft beantwoord. »Zwart Front« Woensdag heeft de maréchaussée uit Bergen op Zoom een inval gedaan lm de 1 wbnimg van den afdeelipgsleider van „Zwart iFront" te Lepelstraa t (gem. Halsteren) Van 'dér K., Waarschijnlijk in verband' met (de in!besiagnemin(gi van de pers en dé administratie van deze bewe ging in het „hoofdkwartier'" te Oister- Wijk. Eenige partijblaadjes en pamfletten alsmede een browning werden in beslag genomen. De voornaamste aidkninistratie en het leden register, Waar het voorname lijk om te doen Was, bleken echter on vindbaar. De leider scheen op een politioneel be2oek verdacht te zijn geweest en kans gezien te hebben jd'e bescheiden naar eeni veiliger (plaats over te brenjgjen. ZIERIKZEE. In aansluiting op het be richt van 8 Januari waarin de uitvoering van kabouters en padvindsters op Vrij dag 31 Januari werd aangekondigd, mel den We nu, dat men door onvoorziene omstandigheden (opeenhooping van ver schillende uitvoeringen e.d.) tot het be sluit gebracht is, uit te zien naar een geschiktere datum, die meevoelende bur gers en burgeressen zooveel mogelijk kans zal geven de uitvoering te be zoeken. Let dus vooral goed op de ad vertentie in de Nieuwsbode en komt in groote getale. Het zal U niet spijten kennis te hebben gemaakt met het mooie werk. Naar we vernemen heeft de heer P. D. de Vos ontslag gevraagd als secr.- boekhouder van het Burger-Weeshuis. Woensdagavond gaf de Mioftorc'lub „Sparta" in het „Huis van Nassau" haar jiaarlijksche clubavond, iwiaar een talrijk publiek leden, donateurs en genOfOtdig- cren aanwezig was. In zijn openings-welk(xmlstW|oiord gaf ae voorzitter, de heer J. Buijl, een luitvlperig pverzidht lotver het afjgellojopen jaar, 'Waarin hij ojitt. herinnerde aan de vorige feest avond en aan de diverse dojoir „Sparta" georganiseerde races en Wedstrijden, wtaarbij spr. een algemeen dankwoord sprak tot ieder die aan het (welslagen daarvan in benigen vorm1 had medege werkt, in het bizonder de diverse auto riteiten en de politie. Verder meinijareerde spr. de wisselingen die er in het bestuur hadden plaats gevonden en dankte [rij in het bizonder den afgetreden voorzitter, den heer J. (J. de Bruyne, die tot zijn spijt dezen avond niet aanwezig kjom Zijn, voor het vele diaor hem1 in het belang van de Motorclub verricht. Nadat enkele nummers muziek (wlaren gegeven Wlas het woord aan de T)opneel- ver. „De Trekvogels", die els) gast van de Motorclub een 2e opvoering gjaf van het blijspel „Haar andere Man", waarmede zij evenals vorige Week' Weer grO|Ot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1