Op elke wond li if ssose»aas>aaa5L__ EEUILLETON E L G A'S WEDDENSCHAP leder pak HONIG's VERMICELLI GRATIS klanken langs de lijn Derde programma Z. R- C. Zaterdag 18 Jan. 11,05—11,20 Lon don Regional; 11,20—1,20 Keulen; 1,20— 2,20 Brussel (Vlaams); 2,20—3,20 Brus sel (Frans); 3,20—4,35 Keulen; 4,35—0,20 Droitwich, 6,20—8,20 Brussel (Vlaams); 8,20—9,50 Brussel (Frans); 9,50—10,50 Brussel (Vlaams); 10,50—12 Droitwich. (Wijzigingen voorbehouden). RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 18 Januari HILVERSUM I (1875 M.)- 8 V.A.R.A. gramofoon; 10 V1P.R.O. 'morgenwijding; 10,15 V.A.R.A. voor de fabriek; 12 -gram.; I concert; 2 toonkunst; 2,20 c'oncért; 3,05' gramofoon; 3,30 - terugblik in de films; 4 hondemiressuur; 5,40 lettertaanie; 6 or gel; 6,30 esperanto; ;7 Groningsch uurtje; 8,05 nieuws; 8,15 jubileum metaalbewer? kersbond; 10 nieuws; 10,15 sport; 10,30 radiopotpourri. HILVERSUM II (301.5 M.) K.R.O. 8 concert; 10 gramofoon; 10,30 voor de fabriek; 11 gramofoon; 11,30 pastoor Per- quin; 12,15 gramofoon; 12,45 prkest; 1,30 gramofoon; 2 voor de jeugd; 2,30 sport; 3 kinderuurtjeT 4,15 opleest; 5 gramofoon; 5,45 K.R.O.-boys; 6,20 weekoverzicht; 7,15 volksuniversiteit; 7,35 overpeinzingen; 8 nieuws; 8,30 radio-troepavowdJ; 9,45 om en om-programma; 10,15 Jan Klaassen; II schoonheidsbezinning; 11,15 12,00 gramofoon. uitstekend werk heeft gedaan. Elk lid heeft zulks begrepen, daar bijna alle geleverde kolen betaald zijn. De seer., de heer de Rijke, las het jaarverslag. Daaruit bleek de kwaliteit der kolen goed, evenals de -litlossingi der schepen. De omzet is iets minider dan het vorig jaar, wat z'n oorzaak vindt in de zachte winter en strengere bepa lingen die het bestuur heeft toegepast aan die leden, welke nalatig zijn hun kolen te betalen. Overtuigd van die moei lijke tijdsomstandigheden is het fonds zoo soepel mogelijk voor z'n leden, waarbij het bestuur moet zorgen de za ken in orde te houden. Daar de heer de Rijke, tevens be stuurslid is van de Federatie van Kolen- bonden in Zeeland voor het district Sehopwen—Duiveland, 'doet hij daarvan eenige mededeelingen.. Wat de toekomst voor de Pov. Zee land, inzake de kolenprijzen zal bren gen, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Door de actie der Federatie ge voerd, heeft zij van id'en Minister van economische zaken een schrijven ont vangen, waarin wordt meegedeeld, dat de bonden gekend zullen worden bij de bespreking van een mogelijke „saneering" Wanneer het er toe zou komen, krij gen wij vastgestelde prijzen. Er mag dan niet meer idaar beneden verkocht worden, op strafte van boete en uit sluiting. Ook de kolenbonden mioeten dan die kolen gelijk de handel bere kenen, echter met dien verstande, dat zij het teveel betaalde weer aan hun leden mogen restitueeren. Concurrentie is hierdoor uitgeschakeld, als gevolg de menschen buiten de bonden, duurdere brandstoffen zullen krijgen. Hij noemde het een dringende eisch, dat alle kolen- verbruikers zich nauwer aaneensluiten, om gezamenlijk te blijven strijden voor instandhouding onzer kolenfowdsen, die al vele jaren hebben bewezen een zegen rijke taak voor de bevolking in -onze provincie te vervullen. De heer M. Otte, voorz. der financieele comm., las de cijfers der gehouden cm We kunnen eerst dan rechten eischen als wij plichten vervullen. UIT H'ET NOORSCH 33 (Nadruk verboden)- Hij begrootte alle o-uiwie kennissen ïmlet d.en verrasten uitroep; Goéieindag! Nee Imiaar, wat bent u groeit ge'wlorden! zelfs als het oudere imienschen betrof, die al lang volwassen iwarein voioir hij geboren werd. Aan iirvln andere zijde had ik een jong eioimimisvioiyageur iin blauwe jas en grijze plus four. Hij iwioionde se dert een jaar in de stad en kon cwmloge- lijk begrijpen hoe ik het uithield, zcioi ver van de beschaving. Het was hier al te benauwd en bekrompen; in het doirp, meende hij. Nee, u |moet naar de stad komen, juffrouw1, dan gaan, we zamen eens op een avond naar Mollen! zei hij op beschermenden toom. Of er ook gesproken werd iaan tafel Meer dan genoeg. Ola legde er in zijn speech den nadruk op dat, wie geen boerderij had, er een zou kunnen k'Qo- pen op den duur, opdat allen zofuden begrijpen, dat hij geld op de bank had en diat Olga O|ok niet z)oio doimi was, o tröle. Afgeleverd werden 6058 H.L. eier kolen, 1905 H.L. stukkolen, 190 H.L. nootjes, 687 H.L. anthraciet, totaal 8840 H.L. kolen, tot een bedrag van f 8429,47 De totale«ontvangslen bedroegen f10429,50 uitgaven f 8950,70, saldo f 1478,80. De heer G. de Jonge, bestuurslid' en de heer J. G. Buot, lid van de fin. comm., beiden aftredend, worden bij aclamatie herkozen. De heer F. v. d. Hulle, 'die als afgevaardigde de vergadering der Federatie van Kolenbonden te Goeel heeft bij gewoond, brengt hiervan een keurig verslag uit, wdarvoor hij een har telijk applaus der vergadering oogstte. Het bestuur stelde voor, elke lading kolen apart te berekenen, daar de April- levering de voordeel igste is en de led'en, die hun kolen daaruit betrekken, goed- koope kolen ontvangen. Na ampele be spreking werd het door -de vergiajdéring goedjgekeurd. Het mennen der kolen wordt voioir 1 jaar opnieuw aan de gebr.Goudzwaard opgedreven-. Bij' de rondvraag neemt de heer van der Hulle het woord en memoreert het feit, dat de hëer .M. Roks, 25 jaar geleden tot penmingjm. is benoemde Al deze jaren heeft hij zijn verantwoor delijk werk onberispelijk uitgevoerd en zich doen kennen als een stipt eerlijk en tegemoetkomend man. Het bestuur heeft gemeend, ideze (gebeurtenis niet on opgemerkt voorbij te moeten laten gaan en biedt den jubilaris namens het bestuur als blijk van erkentelijkheid en hoog achting gen mooie vulpen aan, daarbij den wensch uitsprekend, hij nog vele jaren deze pen voor het fionlds zal miogen gebruiken. De vergadering betuigde zijn instemming met een driewerf hoera voor den jubilaris. De heer Roks dankte ont roerd voor Ide gebrachte hulde. Staande de vergadering werden 6500 H.L. diverse kolen besteld. De voorzitter dankte allen voioir d'e belangstelling en sloot de bijeenkomst. OUD-VOSMEER. De halfjaaiiijksche 'Col lecte gehouden ten behoeve viain Kinder- zorg heeft opgebracht een bedrag van f 17,55. SCHERPENISSE. Afgeloiopen Week zijn van hier verzonden naar Amsterdam- 900 H.L. aardappelen en 1000 H.L. voor ex port. De heer M. Andriese /alhier is die laagste inschrijver voor een uit te voeren werk (verbreeden en verharden van een weg) te Koewacht. Naar men verneemt is de heer K. Rijstenbil m onderhandeling over de verkoop van zijjn schuur in dé Bakkersstraat om aldaar wpningen te zetten. ST.-ANNALAND. Dinsdagavond 14 Jap. werd de 43ste algemeene vergadering 'ge houden van de vereen. „Landbnu wi- belang". Voorzitter de heer C. J. J. Koiaymiam. Aanwezig Waren 61 leden. De voorzitter lopent met een terugblik op 1935, een jaar, dat hij ongunstig noemlt voor wiat prijzen en ook wat opbrengst betreft Ook de vereeniging is er niet zonder kleerscheuren afgekomen. De ont zet wias n.l. ruim 40 pet. minder dan. in voorafgaande j'aren. Verlaging richtprijs tarwe en inkrimping bietergarantie vroe gen oioik even den aandacht. Medegedeeld wiordt, dat het berag van f 40 dat vorig jaar beschikbaar was ge steld voior het houden van een landbouw- huishoudcursus, niet is gebruikt, daar de cursus geen voortgang heeft gevioinden. Met den Modernen Landarbeidersbomd is wederom een -overeenkomst getroffen voioir het lossen van kunstmest tegen f 0,03 per baal. De aankoop en in 1935 hebben bedragen: aan kunstmeststoffen f24588,79 en aan zaden f 1338,75. Totale (oirnzet f 25927,54. De ontvangsten loiver 1935 bedroegen f 27280,40 en de uitgaven f 27406,98. Het nadeelige slot ad f 126,58 wiordt in min dering gebracht op de reserve, fcoodat deze nu bedraagt f 1460,06. De rekening van de Z.L.M. wérd vast gesteld op f31,56 in ontvang en f4,91 in uitgaaf. Goed slot f26,65. Voor wlordt overgegaan tot verkiezing van een secretaris (wegens periodieke aftreding) deelt de voorzitter mede, dat het salaris voor den te benioémem secr. is teruggebracht van f300 op f200. Hier na wordt de heer A. Goedegebuure Az. Jr. herkozen. De voorzitter herinnert bij zijn felicitatie aan het feit da't het dit jaar 25 jaar is geleden dat de herkozene als secretaris in functie trad. De voorzitter wijst er (op dat vorig jaar is besloten alle kunstmest aan te besteden. Nu betrekken echter toch vele leden en Landbouwvereen. hun meststof fen van het C.B. Het bestuur stelt (n|u J voor, dit toé te staan, onder voorwaar de, dat 1 pet. provisie to-ch in de kas der Vereeniging wiordt gestort. Op ee/n vraag van dhr. J. L. Goedegebuure Az. of dit alleen geldt voor hét C;B., w|oirdt be vestigend geantwoord. Z.h.s. aangenomen. De heer Broaymams bespreekt het geval len besluit van vorig jaar pirn niet aan te sluiten bij het G.B. Hij bejammert dit besluit. De heer P. A. Fiase stelt voor te pnotesteeren tegen het betalen van f30 per hja. voor een (aardappelteeltver- gunniwg. Besloten' wlordt dit protest schriftelijk in te dienen op dé a.s. Kring vergadering te Thoilen, De moderne landarbeidersvereeni- ging hield haar faarlijksche algemeene vergadering Dinsdag j.l. onder voorzit terschap van den heer F. Stols. De voorzitter (opende miet een ,w|O:0rd van welkom en gaf een overzicht van het wérk dioioir de vereeniging tfojt stiairtd gebracht. Uit de rekening van den pe|n- ningmneester bleek, diat de ontvangsten over het afgeloopen jaar hebben toedragen f 15335,62 en de uigaven f 15342,06, fna- dieelig slot van f6,44. Het batig saldoi vian vorige jaren ad f 264,44 vermindert mét dit bedrag vormt thans nog1 eeln kassaldo van f257,98. Gedurende het seizoen 1934-'35 werd een bedrag van f8680,70 uit de Werk lozenkas uitgekeerd. Het iaantal leden venmliiniderde mét 7 zoo,dat dit thans bedraagt 213. De aftre dende bestuursleden de heeren M. Buis, M. den Haan ein, A. Sicherpenisse wérden bij acclamatie herbenoemd, terwijl in plaats van den heer J. Ridderhof, die ials zoodanig heeft bedankt, iwérd -be noemd de 'heer M. v. d. Bqojgaard. Her benoemd Iwérd als bode de heer P. de Jonge. Tot leden v,an de poptröle-ciolmjm'issie wérden benoemd de heeren E. v. d. Male en A. v. Vossen Wan. De gratificatie van den secretaris Iwerd van f20 op f25 gebracht. Met de kolenvereenigiin/g Ons Belajng" is weer een icontract afgesloten vopr het lossen van de gedurende 1936 (aan te voeren brandstoffen. Het lossen van kunstmeststoffen ven de vereen. „Landbouwbelang" is even eens contractueel vastgesteld. ST.-MAARTENSDIJK. In de zaal van den heer van Iwaarden trad Woensdag avond voor het Nutsdepartement op de heer H. Ekhart, met als onderwerp „Mijn tocht naar de Dolomieten". De zaal was behoorlijk bezet. De heer Ekhart hield over bovengenoemd onder werp een zeer intressante causerie, die met groote belangstelling werd aange hoord. De rede werd toegelicht met lan taarnplaatjes, die schitterend uitkwamen. De voorz., de heer Brevet, was zeker de tolk van de vergadering toen hij den heer Ekhart dankte voor wat hij dien avond aan zijn medeleden had gegeven. Hij riep hem van harte een tot weer ziens toe. STAVENISSE. Woensdagavond j.l. hield de afd. Stavenisse van de Z.L.M. in hotel Potappel een goed bezochte algemeene vergadering. Voorzitter dhr. C. Potappel. Dhr. C. Hage gaf na opening een uit eenzetting over het huidige crisis stelsel. Na aanneming van de Tarwe- wet in 1931 is het aantal crisisbeschik- kingen dermate uitgegroeid, dat belang hebbenden niet voldoende op de hoogte zijn. Vaak wordt door niet-deskundigen een verkeerd advies gegeven. Builen beschouwing latend of het hui dige crisisstelsel voldoet, staat het als een paal boven water, dat intrekking der steunmaatregelen, wat o.a. sommige Ka mers van Koophandel gaarne zoulden zien, een geweldige ineenstorting der prijzen tengevolge zou hebben. Zeer zeker geeft het huidige stelsel geen algeheele bevrediging. Het grijpt diep in het bedrijfsleven in en is boven dien moeilijk uit te voeren. Toch moet men de regeering dankbaar zijn, die ge meend heeft, de landbouw niet aan zijn lot te moeten overlaten. Dhr. Hage memoreerde voorts, dat op Tholen schijnbaar nog niet voldoende be kend is, dat er gelegenheid bestaat om tarra, zieke aardappelen, enz. te laten denatureeren tegen een vergoeding van f 0,90 per 100 k.g. Vanzelf sprekend hadden velen dhr. Hage verschillende vragen te stellen op het gebied der crisisbesluiten, zooals toe wijzing varkens, bieten-garantie, enz. Dhr. Klompe uit Tholen sprak een propagandistisch woord voor de Z.L.M. Hij wees de niet-leden er op hoe of de Z.L.M. strijdt voor de belangen van alle bodemproducenten en wekte de niet-geor: ganiseerden op zich aan te sluiten bij de Z.L.M., want hoe grooter het aantaL leden, hoe krachtiger de Z.L.M. kan op- treden. Het resultaat was, dat eenige nieuwe leden zich opgaven. Dé voorz. dankte Ide sprekers voor hun duidelijke uiteenzetting en sloot daar- mede de vergadering. De beteekenis der Geitenfokkerij In de Woensdag te Middelburg gehou den algemeene vergadering der vereeni ging tot verbetering van het geitenras, heeft mr. P. Dieleman een inleiding ge houden over: De geitenfokke ij voor onzen tijd De geit behoort tot de z.g. holhoornige, krachtige diersoort, oorspronkelijk thuis behoorend in hooger, reiner atmosfeer, liefst klimmend en klauterend op de steil ste, ontoegankelijke rotsen. Is de geit, nu als heerlijk huisdier voor zooveel gezinnen, niet een beeld door haar sober heid, met vaak koppige, nukkige eigen schappen en snoepzucht, niet een beeld van de eigenschappen van het volk? Zij wordt genoemd „de koe van den arbeider". Zij heeft dan ook oneindig veel belang voor den arbeidersstand, zoo wel een sociaal- als een opvoedingsbe- lang. Zij is in alles nuttig. Haar melk, boter, kaas en vleesch zijn goed voor het gebruik. Haar huid is uitstekend te be reiden en te gebruiken. In Spanje maakt men kordriaan, saffiaan en het fijne bovenleer van de geitenhuiden. Het gei tenhaar dient voor kwasten en penseelen, of wordt gesponnen in tapijt of gor dijnen. De slechte economische toestanden wer den ook in ons land in de 19e eeuw hoe langer hoe onhoudbaarder voor den arbeidersstand en nog gebruikt men onder het mom van behartiging van ar beidersbelangen, de arbeiders slechts tot bereiking van eigen financieele voordee- len. Een der belangrijke maatregelen tot verheffing en instandhouding van den arbeidersstand, naast wat er gedaan is en moet worden voor hun rechtspositie, is de geitenfokkerij. En als geheel het platteland is ook deze fokkerij lang ver waarloosd en uitgebuit. De loonen der landarbeiders moesten gedrukt worden. Stuwkracht bracht voorrechten Zulks om in de steden de prijzen der levensmiddelen ook te drukken. De belangen der landarbeiders worden dikwijls ondergeschikt gemaakt aan die der industrie en stadsche arbeiders. Toen de nood meer ging nijpen, trok de ver waarloosde geit de aandacht hier in Zeeland o.a. door de stuwkracht van mannen als Zwagerman, Sietema en Ver- sluijs. .bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE nee. Ook een aantal van de violgende redenaars hadden het er over, dat wlie nu nog geen boerderij had, er een zloiu kunnen koiopenblijkbaar had die ge dachte opgang gemaakt. De Amerikaan naast imlij bracht een toast uit /op het |o)ude Noorwegen, imlet een, bij tijden van ontroering en tranen heesche stem'. Hij begon mét een be roep te dioen (Ojp de jongeren, niet maar den overkant te gaain, taimélijk /over bodig eigenlijk, nu „de overkant" tvTij- wel gesloten en gegrendeld is. Wel, hier thuis daichten de lui, dat de wiegen in de Staten geplaveid WJaren imiet /dollars en dat de gebraden duiven hen zod Irnaar in den imioinid houden vliegen. Maar hij kon hun dam zeggen, dat het iniet zo o was, lang niet; want dat had hij zelf ervaren, en hij kenide |ménigeem, die dat ook ervaren had, en die konden getui gen, dat hij geen leugens opdischte. Hij werd opgewonden en driftig, met jalséff ze hem daarvan beschuldigd hadden. Ge lukkig kwiam hij bijtijds tot bezinning en ging zich te buiten aan poëtische Ont boezemingen over heimlwlee en smartelijk verlangen en over de berken im het voor jaar en de Noorsche meisjes, die gouden haren hadden eni gouden hartjes. Verbluf fend genoeg eindigde z'n toespraak er mee, dat hij medelijden had, met ieder, die niet in de U.S.A. geweest was. Een paar sprekers raakten den idraad v,an hun redevoering kwijt en moestem halverwege gaan zitten. Mijn hart bloedde o/mi hunnentwil. Olga's vader, een oud imlan met grijs haar, wist absoluut niets anders te zeg gen dan dat Olga een best meisje wias, een goed kind. Je bemit een goed kind, Olga, dat ben je altijd geweest. Goed, en vriendelijk em flink, dat is zeker. Allemachtig vriendelijk en flink. Dat ben je en dat ben je altijd geweest. Echt wal je noemt, een goed kind. En ik geloof, dat je dat ook zult blijven. Ja, dat ge- lootf ik. Flink en vriendelijk. Daar ben ik vian overtuigd. Hier moest hij gaan zitten. Daarop tikte Astrid top Frigaards glas en duwide hem bijna omhoog >vam stoel, zo(adat hij wiel gedwongen was, iets te zeggen. Astrid is nu eenmaal zoio, dat ze niet het (onderscheid weet tusschen goedig en boiosaardig plagen. Maar als het de bedoeling geweest wias, hem! in de war te brengen en zichzelf éjn anderen daardoor een minderwaardig ple zier te verschaffen, dan had ze eem heer lijken strop. Hij verraste oms fn.I. met een buitengewoon geestige, korte speech. Hij ging uit van de oude spreekwijs: Wat wordt er van de vrqoilijke meisjes? Vroo- lijke vrouwen vindt je mioto'it. Hij wias er van overtuigd, dat, nu Olga trouwde, dit gezegde niet langer ten volle zou gelden. Zijn rede, iw|as opgewekt em frisch, hij sprak miet élan, Men kom wél mérken, diat hij meer gezien had in zijln leven dan de keuken van Vinger. Ik wias zéio tnots'ch /alsof hij familie van ime wias. Op Lottens wian^em brandde roiode vlekkem. Er heerschte conflict in haar aristocra tisch hart. Toen de (maaltijd geëindigd wias, gin gen alle imianinen inia/ar buiten; de oudere olml wlat romd te slenteren, en de lande rijen te bezien, de jongeren loim ergens mee te gooien of iets weg te trappen of qver het een (o|f ander heen te sprin gen in ieder géval ,'wlat aan sport te doen en ergens een record in te be halen. De vnouwém verzamelden zich rond de tafel imet de geschenken. Olga, die zich eerst thans kon overgeven aan het bewonderen van lepels en vorken, itaar- lenscheppen en sauslepels, Wias gelukkig en blij. Schiet jullie nu ook een beetje oip! zei (ze tegen ons. Waar Wachten jullie eigenlijk op! (Olga zelf heeft, tusschen haakjes, gewacht tot haar vijf en dertig ste). In de alkoiCif, wiaar ik een gr,opt deel van den tijd zat te maaien aan Laurense, wias de stemimlingl imeer intiem. Daar kiwia men allé vrouwelijke gasten als ze het een of ander opiniieuiw1 vastbindem (moesten, en bekeken elkainiders japonnen en het mlaaksel, en vertelden, iwiat het goed per meter had gekost. Daarbuiten en rondom»' Spr. brengt alle voorvechters een eere- saluut en komt dan tot de vraag of het besluit der Prov. Staten inzake het alleen mogen dekken van goedgekeurde bokken, niet te ingrijpend geweest? Aan de hand van een aantal gegevens hem door den heer Sietema verstrekt, beantwoordt spr. die vraag beslist ontkennend. Thans profiteeren alle geitenhouders van de voorrechten als de andere reeds vroeger aangeslotenen. De weg is voor hen gebaand, de boomen zijn geplant, zij hebben maar alleen de vruchten te plukken. Zij kunnen gebruik maken van bokken, die van de beste geiten uit de provincie afstammen en van bokken die ook reeds een goede afstamming hebben. Profiteer van de melk Het houden van een geit bindt de ar beiders aan den grond. Het dier is van zeer groote beteekenis voor de voeding van het gezin, o.a. door het beschikbaar stellen van versche melk. Het aantal ge zinnen, dat in Zeeland de bijzonder gun stige voorrechten der geitenhouderij ge niet bedroeg tot dusverre ongeveer 3000. Dit zal nu tot ongeveer 5000 worden uit gebreid. De hoeveelheid melk bedraagt 4 mil. liter, gemiddeld per gezin 1300 liter per jaar of 31/2 liter per dag. Er zouden nog veel meer personen van kunnen profiteeren als men rekent dat er zoo ongeveer 18500 plattelands gezinnen in Zeeland zijn. Vooral op het gebied der Zeeuwsche fokkerij is het fokstation van groote beteekenis en men kan met eenige trots zeggen dat de fok kerij van de leden technisch beter gefun deerd is dan eenige andere dïerfokkerij in ons land. Men kan bij deze fokkerij het beste van het beste voor de fokkerij aanwijzen, maar bij de rundveehouderij kan men maar over resp. 4 en 5 0/0 gecontro leerde dieren, resp. vrouwelijk en manne lijk beschikken en bij de hengsten weet men wel, dat zij goedgekeurd zijn, maar niet of men het beste materiaal gebruikt. Opvoedend voor de jeugd Mr. Dieleman meende, dat uit alles blijkt van welk een groote beteekenis, oeconomisch en sociaal, de geitenfokkerij is voor de arbeiders en kleinere land bouwers. Men moet zich ook durven spiegelen aan dieren, ook schepselen Gods. Wat heeft de geit geen trouw, geen aanhankelijkheid, wat is de geit niet sober, behendig, vlug en vroolijk en te vreden. Leer het van hem. Er ligt in de geitenfokkerij een groot opvoedingsbelang voor onze kinderen en voor ons zelf. Ook in het samenwerken op dit gebied. Men moet denken aan het „Heb God lief en hebt uw naasten lief als li zelf". Daarin ligt dan ook de zorg voor eigen gezin. Dan eerst wordt de maatschappij, maatschap, kameraadschap. De eenvoudige vereeniging en de een voudige werkzaamheid in de Zeeuwsche maatschappij zij een lichtend voorbeeld van wat eendracht en onderlinge waar deering en symphatie en streven naar een gemeenschappelijk boven- ons staand en door allen dienend doelwit beoogt. Spr. eindigde zijn met groote belang stelling aangehoorde rede met een toe passelijk versje over „het besproken geitje". RECHTZAKEN Zijn beide kinderen gedood In hooger beno.ep heeft voor het ge rechtshof te Arnhemi terecht gestaan de 31-jiarige Sch., wonende te Loichem, die door de Zutphensche rechtbank was ver oordeeld toit levenslange gevangenisstraf, twiegens moord (Oip zijn beide kinderen. Volgens de dagvaardiging izou verdachte in den wacht van 12 op 13 Juni, toen hij met zijn beide zoontjes van resip. 8 en 6 jaar oud, alleen in zijw woning wias, omstreeks vijf uur zijn opgestaan en vioil- gens een vaw te voren gemaakt plan zijn beide kinderen hebben opgehangen. De procureur-generaal vroeg dezelfde straf, die door de rechtbank te Zutphen wias gevraagd n.l. levenslang. Wias het feest, maar de alkoof biood war me gezelligheid. Daar wias de vrijplaats voioir vnoiuwielijken drang tot mededeel zaamheid en in den loop van den avoind maakte ik kennis met verseheidenen. Een oude, rimpelige vrouwi kon haar nieuwsgierigheid niet langer bedwingen: Zeg, is het werkelijk waar, dat je in een circus bent geweest? Eerst nu begreep ik, dat dit dwiaze gerucht qok iwias doorgedrongen tot het dorp. Zie ik er naar uit? vroeg ik. Nee, ik vind dat er er echt degelijk uitziet, zei ze eerlijk en verwonderd. Tegen den avoind werd er gedanst, ein ik deed een dansje miet verschillenden. Opstad leerde me den Rheinlawder. Opstad, zei ik, zo/ex gemoedelijk en overredend als ik kon, ïk vind, dat u weer trouiwen moest. Hij glimlachte mét heel z'n gezicht en wlilde graag verder ingaan op het onder wérp, naar het scheen. Och, niemand iwiil me hebbön^ was het tamelijk behaagzieke iantwoord. Niet zoio naar dom'pliimientjes vis- schen, Opstad! vermlaande ik. U moet trouwén met een vriendelijke en (goede vrouw, die uw huishouden kan doen en voor u kioiken, en zorgen voor uw kinderen. (Wordt vermoUW)-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 2