ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 17 JANUARI 1936 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT BINNENLAND JaegerlOndergoederen Firma P. KLOK. Uit Stad en Provincie De Kern rkoudfieTd °Dampo ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee i 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Aizonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt voorloopig iederen werkdag. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12919 ADVERTENTIEN'i ran 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 30 cent per regel. Bij oontraot belangrijke koTting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De Negus over den toestand De situatie aan de beide fronten De heerscher over Abessinië heeft aan een journalist van het D.N.B. een uit eenzetting gegeven over den toestand aan de gevechtsfronten. Het Noordfront Sedert het inzetten van de regens is de militaire situatie aan het Noorde lijk front voor Abessinië strategisch belangrijk beter geworden. De aanvallen der Abessijnsche troepen werden na de inneming van de provincie Tembien naar de provincie Gheralta verplaatst. Daar vechten voorloopig slechts afzonderlijke afdeelingen om in de eerste plaats de versterkte Italiaansche stellingen onscha delijk te maken. Het Zuidfront Groote operaties van de zijde der Itali anen zullen in de komende maanden waarschijnlijk onmogelijk zijn, daar de, door de beschadiging der wegen nog grooler geworden terreinmoeilijkheden, het gebruik van groote technische strijd middelen onmogelijk maken. Omtrent den toestand aan het Z u i- de 1 ijk front verklaarde de keizer De op 8 Januari begonnen slag bij Dolo, die de strijdkrachten van ras Desta over een groote frontbreedte in Itali- aansch Somaliland hebben ingezet, duurt voort. De gevechten hebben den Abes sijnschen troepen tot dusver belangrijke terreinwinsten en een grooten oorlogsbuit opgeleverd. De Italianen verdedigen zich uiterst hardnekkig. Zij ondernamen een reeks tegenaanvallen, waarbij zij door bombardementsvliegtuigen werden ge steund. Voor het eerst is in dezen slag van twee buitgemaakte Italiaansche tanks, die door Abessijnen waren bemand, ge bruik gemaakt. Op het oogenblik duurt de strijd aan het geheele front, tot aan de Webe Sje- beli, voort. De Italianen laten van het Noorden belangrijke versterkingen aan rukken, zoodat men aan dit deel van het front gedurende den komenden tijd geen nieuwe gevechten verwacht. Het zwaarte punt der Italiaansche operaties richt zich op de provincie Bali. Naar de meening des keizers gold het luchtbombardement van Waldia van Woensdag vooral zijn persoon, daar de Italianen vermoedden, dat de keizer op zijn reis naar het hoofdkwartier aan het Noordelijk front reeds in Waldia was aangekomen. De keizer gaf voorts uiting aan zijn voornemen om tot het aanbreken van de zomerregens in het Noordelijke hoofd kwartier te blijven. De regenperiode nadert Hij hoopte, dat tegen dien tijd of de oorlog zou zijn beslist, of de operaties in verband met de regens voor den duur van drie maanden zouden moeten worden gestaakt. De keizer verwacht, dat de Volkenbond er ondanks alles in zal slagen voor dien tijd vredesvoorstellen uit te werken, die het Abessinië mogelijk zullen maken, eervol uit dezen Italiaanschen aan valsoorlog te voorschijn te treden. Derge lijke voorstellen zouden evenwel ook zoo danige waarborgen moeten bieden, dat het uitgesloten is dat Italië wellicht over een paar jaar opnieuw Abessinië aanvalt. Keizer Hailé Selassié besloot met de woorden: Ondanks het scces van de Abessijnsche legers, ben ik steeds bereid tot het sluiten van een eervollen vrede, die de onafhankelijkheid van Abessinië waarborgt. De Ministers terug Met dien trein vam 10.01 taan het station- van de Staatsspoor, zijn dr. Deckers, de Imiinister vam landbouw en visscherijen, en prof. Gelissen, de minister van handel, nijverheid en scheepvaart, Donderdag avond van hum reis in het buitenland in Den Haag teruggekeerd. Alle systeemen voor Balans-Opruimingsprijzen. Het doel der reis Minister Deckers bracht in een persgesprek in herinnering, dat het doel van de reis is geweest zich op de hoogte te stellen van het ofccomoimiisclhe leven in Polen. Besprekingen tem aanzien van de handelspolitiek zijn iniet gehouden. Het doel van! de reis iwias slechts te 2ien iwlat amen iii Polen doet fo|mi het o economi sche leven in de huidige moeilijke om standigheden te steunen. De indruk van minister Deckers tolas, dat men im den Poolschen lian-db|0|uiw> hard werkt en alle krachten inspamt om staande te blijVen, De overheid verleent hierbij in ruime mate haar medewerking. De landbouwcrisis Wat meer in het bijzonder idem eigen lijken erisis van den landbouw aiamgaat, houdt Pielen er een ander systeem |op ma dan ons land. In tegenstelling piet den directen steun die hier op dein voorgrond staat, wordt er in Polen steun verleend door heffingen (op den invoer vam bui- tenlandsche producten. De minister bleek in dit stelsel een zekere bekoring te zien, n.l. deze bekoring, dat het eenvoudiger toegepast kan lw/ord.en,( dam o|ns {stelsel via/n directen steun, ^nlaar hij had er zich tegelijkertijd rekenschap van gegeven, dat iwiat voor pojen geldt, daarom voor ons land nog maar (niet zonder meer geschikt geacht behoeft te W|orden. De toestanden in den Nederlandschen landbouw, zijn. m.l. veel gecompliceerder dan die in den PoiO;lschen. De deflatie Omtrent de deflatie in Polen sprak dr. Deckers als zijn imeeniing uit, dat zij krachtig WOrdt doorgezet. De Pool- sche regeering heeft hierbij uitgebreide bevoegdheden en veel verder strekkende volmachten dan de ic|nize. Zij kan aam bepaalde groepen van het economische leven, zooails kartels, vermindering van de prijzen van bepaalde producten op leggen en heeft bij niet opvolging van deze prijsvoiorsdhritten zelfs de sanctie van ontbinding vam het kartel tot haar beschikking. Dit miaakt uit den aard der zaak, krachtige bevordering van het de- flatie-proces mogelijk. Minister Gelissen verklaarde,dat voor hemi de hoofdzaak van Zijn reis is geweest, het contact met de Pojolsche bewindslieden. Polen ontbreekt kapitaal De vraag lag voor de hand, Wlaario|mi de ministers juist Polen hebben uilgeko zen om het eerste van de internationale contacten te leggen. Prof. Gelissen be antwoordde deze vraag hiermee, dat zijn ambtgenoot Deckers en hij den indruk hadden gehad, dat het defla-tieproioes in Polen sneller opschiet dam in Nederland !wiat door hun bevindingen ter plaatse is bevestigd. Bovendien bleek hij 'nog een b ijz-ondere persoonlijke sympathie voor het poiolsche volk te hebben, om. omdat dit d-qofr alle politieke en geogra fische verdeelingen, heem, zijn eenheid heeft weten te bewaren en opnieuw te grondvesten. De minister Iwilde niet ge zegd hebben, dat de Poiolsche deflatie- meth-odc zonder imteer dioior ons [Zouden kunnen worden /oveigeinomlen. Z.i. ver diende zij echter wiel nauwgezette over weging en bestudeerimg. Het ontbreekt Pojen piet aan een krach tige wiil en ook niet aam bekwame leiden de figuren, maar des te |mleer aan kapi taal. Ik ben, zoo verv'olgde minister Gelis sen, uit den aard der zaak van' meening, dat het Nederlandsche kapitaal in de eerste jrlaats behoort aangewend te wor den olm) de Nederlandsche nijverheid in stand te houden en verruiming van werk gelegenheid in p|ns eigen land te bevor deren. Voor zoover Zulks echter niet imbgelijk is doior de belemmeringen die andere landen aain deze ontplooiing met (maat regelen op het gebied van de handels politiek in den, weg leggen, zal het Neder landsche kapitaal m.i. verstandig doem in het belang van onze betalingsbalans emplooi te zoeken, in het buitenland, zoo ials het dit ook in het verleden geregeld gedaan heeft. De onderwijs-concentratfe De instelling van de bij het terugne- mien van de poncen t ratiepa rag raaf van [het bezuinigingsomtwlerp m'et betrekking tot het onderwijs door de regeering Jrn uit zicht gestelde commissie kan spoedig tegemoet wiorden gezien. Buiten de ministers vam onderwijs iep van financiën zullen in de commissie de voioirzitters van de grootste fracties der Tweede Kamer komen te zitten met een onderwijsspecialiteit van elke fractie, en wel laldus: prof. Aalberse en de heer Suring voor de katholieken, mir. De Geer en de heer Tilanus voor de christelijk historischen, de heeren Schouten en Terp stra vootr de a.r., dr. Bierema en mr. Boon vioor den Vrijheidsbond, m!r. Joekes en die heer Ketelaar voor de vrijzinnig democraten en de heeren Albarda )en Thijsse voor de S.D.A.P. De Rijksmiddelen De Rijksmiddelen hebben in December wat de niet directe belastingen betreft, f 31,387,852 opgebracht, of f 2,082,265 min der dan het jaar tevoren. Over het ge heele jaar 1935 was de opbrengst dezer middelen f 366,409,707 of f 7,096,383 meer dan in 1934, maar f 31,740,243 minder dan geraamd. Voor '34 was de opbrengst geraamd ge weest op resp, f 96,309,500 en f386,517,500 Bij dalende inkomsten ten opzichte van 1933 bedroeg de achterstand voor de directe belastingen verleden jaar bij de raming f 5,208,306. De overige middelen waren gestegen, doch toch ook f 27,204,125 achtergebleven bij: de raming. De inkomstenbelasting, die f 6,650,457 meer opbracht dan het vorige jaar, heeft ruim twaalf millioen teleur gesteld. De vermogensbelasting bleef ruim drie millioen onder de ver wachting van 19 millioen, de belasting op de doode hand f 1,161,458 onder de raming van rond drie millioen. Bij de accijnzen valt op, dat de rechten op suiker bijna vier millioen zijn meegevallen. Daar staat echter tegenover dat de andere accijnzen (behalve die op zout, die een onbelangrijke toeneming toonen), te zamen. bijna 5^2 millioen onder de raming bleven. Het meest viel tegen de accijns op gedistilleerd, ff 2 612,651), gevolgd door den accijns op bier, die f 1,553,764 minder opbracht dan verwacht was. Een aanzienlijke achterstand heeft de omzetbelasting, die f81,500,000 had moeten opbrengen, doch slechts f 60,943,375 opleverde. Dus ondanks de toeneming sedert 1934 met ruim 61/2 millioen een tekort van meer dan 201/2 millioen l KORTE BERICHTEN Een kalveren-drieling De veearts M. B.. Mertens, 'die te Utrecht heeft gestudeerd' en thans te Mauston (Ver. Staten) werkzaam is, heeft pnlamgs een koe verlost van een welgeschapen drieling. Het komt zeer zelden voor, dat een koe drie kalveren tegelijk werpt. Brutale roofoverval Donderdagmiddag) zijn drie mapnen het filiaal van de Société Génerale de Credit aan den boulevard) Saint Germain te Pp- rijs binnengedrongen. Terwijl zij het personeel met revolvers in bedwang hielden, maakten zij zich meester van het kasgeld, ten bedrage van 200,000 francs. Zij' wisten daarna te ontkomen, zonder Ide andaoht van vopr- bijgangers te trekken. BerlijnNew York door de lucht De Deutsche Luft Hansa zal dit jaar een serie proefvluchten houden van Ber lijn naar New York over de route Stutt gart, Marseille, Barcelona, Lissabon, via de Azoren naar idle Bermuda's en ver- volgens naar New York. Hierbij zal de Deutsche Luft Hansa van steunpunten ge bruik maken, welke zij reeds heeft op haar Zuid-Amerikaansche route. j Deze proefvluchten zijn de voorberei ding van een geregelde luchtverbinding welke in 1937 moet tot stand komen. j De F 36 der K.L.M. De groote viermotorige Fokker van de K.L.M., de F 36, zal binnenkort haar eerste vlucht na de aangebrachte ver beteringen houden. In verband met het feit, idwt <de K.L.M. voor den nieuwen uitgebreidien zomer dienst al haar materieel noodiig heeft, zal er zeer waarschijnlijk niets komen van den voorgenomen toicht van ide F 36 naar Ned. Imdië. De F 36 zal na <de proefvluchten ten'spoedigste op ide Euna- peesohe lijnen der K.L.M. in .gebruik worden genomen. Nieuw Zierikz. Dilett.-Tooneel. WOENSDAG 29 JANUARI, 8 u. 15, in „DE CONCERTZAAL" „BARON VON HABERNIKS". De executie van Hauptmann uitgesteld Hoffmann, de gouverneur van New Yersey heeft besloten de executie van Bruno Hauptmann 30 dagen uit te stellen, Dit uitstel beteekent, dat het ten minste nog drie maanden zal duren voordat Hauptmann terechtgesteld zal worden, want als ideze dertig [dagen voor bij zijn, zal Hauptmann opnieuw ver oordeeld 'moeten wonden en, Idfit 'zal eenige maanden in, beslag nemen. Winter in Friesland Het heeft de laatste nachten in Fries land vrij sterk gevroren, zoodat de slo ten tusschen de landerijen en het onder- geloopen land op verschillende plaatsen met een ijslaag bedekt zijn. Nu is het ook gaan sneeuwen, zoodat Friesland een echt winterschen aanblik biedt. Er ligt een flink' pak sneeuw, waardoor het ver keer eenige vertraging heeft (ondervonden. Invoerrecht op koffie? Naar het Nederlandsch weekblad voor Kruidenierswaren verneemt, hebben ver schillende koffiecultuur—ondernemingen zich tot de regeering gewend met het verzoek over te gaan tot heffing van invoerrecht op alle koffie, niet afkom stig uit onze Nederlandsche koloniën. In importeurskringen rijst uiteraard vezet tegen dit streven. De crisisheffing op eetbare oliën Het Nederlandsch weekblad voor Krui denierswaren meldt, dat thans vaststaiat, dat Ide monopplie-crisisheffing op, eet bare oliën met ingang) van 27 Januari met zes gulden per 100 kilo zal worden verlaagd en dius weer zal worden teru'gi gebracht op de oorspronkelijke heffing van 24 gulden per 100 kilo. ZIERIKjZEE. Voor een goed bezette zaal gaf iD» onder-dagavond1 de Topneel- vereeniging „D- e Trekvogels'" ha-ar le uitvoering in het „Huis van Nassau"1 Begrijpelijkerwijs waren de verwachtin gen naar de prestaties van ideze jonge dilettanten zeer gespannen, maar we kuln- nen 'hier direct aan toevoegen, dat deze de verwachtingen niet beschaamd! en van sommigen wellicht nog overtroffen zuilen hebben, want een gemakkelijke taak haddén de tooneelisten met de op voering van „Haar andere man", een gardig Amerikaansch blijspel in 3 bedrij ven van Larry E. Johnson, zich niet ge steld-. Vooral van d;e hoofdrollen werid vaak veel gevergd, doch de verlolk(st)ers hiervan sloegen zich er igped- doorheen, wat ook van hen, die Ide kleinere rollen vervulden (vooral Ide dienstbodë en de misdadiger) gezegd kan worlden, terwijl het optreden van ide erfoom en de poli tieagent vaak de bekende lachspieren in beweging bracht. Natuurlijk waren er nog wel tekortkomingen (bij1 enkelen de uit spraak b.v.) aan te wijzen, doch over het algemeen kunnen de Trekvogels met voldoening op hun eerste uitvoering te rugzien, waartoe -ook de inrichting van het tooneel (dat zich uitstekend' voor de uitvoering leende) en de gfrimeering, in niet geringe mate hebben medegewerkt Ook het publiek toonde zich zeer vol daan en beloonde de spelers na elk bedrijf met een hartelijk applaus. De uitvoering werd besloten met een ge zellig bal, waardoor -de dansmuziek pp uitstekende wijze door de bekende band (Koelewijn, van Beveren, van d-en Bout en Krijger) verzorgd wend-. HAAMSTEDE. Dinsdagavond vergaderde de bijenvereeniging Westelijk Schouwen in hotel Bom, onder voorzitterschap van den heer M. C. Geleijnse. Deze opende met een woord van welkom, waarin hij tevens het wel en wee der vereeniging in het afgeloopen jaar memoreerde. Hij wees er vooral op dat ook de honing- opbrengst dit jaar slecht is geweest, doch spoorde de leden aan ijverig voort te gaan, in het belang ook voor de bestui ving van de fruitteelt. Als bestuursleden werden herkozen de heeren M. C. Geleijnse en G. Verseput. Besl. werd tut collectieve aankoop kunst- De Negus over den toestand in Abessinië Ministers Deckers en Gelissen terug De beteekenis der geitenfokkerij voor 't platteland Zeeuwsche Landbouw Maatpij. Sportnieuws Telegrammen Predikbeurten te Zierikzee Zondag 19 Januari. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Heijboer van Ouwerkerk. Kleine kerk. 10 ure, ds. Gerritsen en 7 ure, ds. Koopmans van 's-Heer Hendriks- kinderen. Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10, dr. v. Lonkhuijzen (Bed. H. Av.) en 6 ure, idem. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 7.30 Bidstond, 10 Heiligingsdienst, 3.30 Openluoht8amenkomst Nobelpoort en 7.30 ure, Verlossingssamenkohist. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. verdrijft men door li*- wrijving en inademing ven zaad, enz. Bij de rondvraag vroeg de heer D. J. Braai, voorz. der Tuinb.-ver., het woord als afgevaardigde. Hij sprak de wensch uit dat de vereeniging mag groeien en dat het hem groot genoegen deed als afgevaardigde aanwezig te zijn. Hij wenscht dan ook de vereeniging veel suces in het belang van de streek. De voorzitter dankte dhr. D. J. Braai voor de hem toegesproken hartelijke woorden. Na nog enkele besprekingen van ver schillenden aard sloot de voorzitter onder dankzegging de vergadering. OUWERKERK. Vergadering Landbouiw1- ver-eeniging, Woensdag 15 Januari. De voorzitter, dhr. K. v. -d. Stioilpe, -heet de talrijke leden en iniet-leden wel kom. Hierna is het woord aan den heer Pol, propagandist van het Chili-bureau, die allereerst een korte uiteenzetting gaf van de samenstelling der Chili- salpeter, als zijnde één der beste meststoffen io(p bieten. Met een enkel woord vestigde spr. er de aandacht pp, dat -ook het element borium in voldoende mate aanwezig behoort te Zijn, iwil men. het suikergehalte en de opbrengst zoio hoog mogelijk opvoeren. De vraag uit de vergadering, of het gezegde „Chilisalpe- ter geeft rijke ouders en -armé kinderen" nog opgaat, werd door spr. Iweerlegd, imet er op te wlijzen, dat qdk Kali en Fosforzuur niet vergeten dienen te iwlor- d-en, indien een volledige meststof fwöl verkregen wiorden. Th-ans volgde een f ilmi'vertoloning, toiaarin 'wij eerst te zien kregen de akker bouw in de Willie Imiina-polder en daarna de tuinbouw (komkomlmerteelt in kassen in het Westland, bloemkool en bewaar- koiol in het Westerkwartier). Na nog een zg. bloemenfilm en een aardig propagan distisch t-eekenfilmlpje, toierd de mooie geslaagde avond, na dankzegging aan den heer Pol voor zijn keurige explicaties gesloten. OOSTERLAND. Woensdagavond hield1 Oost erl and's Kol en fonds hare jaarvergadering in de Conferentiekamer. 198 leden waren hierbij tegenwoordig. De voorzitter, de heer Joz. Beije, opende de vergadering, waarin hij deed uitko men, dat het fonds ook dit jaar weer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1