ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 15 JANUARI 1936 RIN OPGENOI ZIEMKZEESCHE COURANT BTN N E N L ATi p~ De Kern Uit Stad en Provincie ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar flO,—Afzonderlijke nummers 5 oent. Yersohijnt voorloopig iederen werkdag. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZjERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No 12917 ADVERTENTIENi ran 13 regels 60 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reolames 30 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De internationale warwinkel De groote richtlijnen in de internatio nale verhoudingen zijn niet veranderd. Italië strijdt zijn wanhoo'psstrijd in Abes- synië, de Negus wacht het groote Oos- tersche gelatenheid op zijn grooien bond genoot, het weerl De regens beginnen vroegtijdig door te komen en de Abessijnen beschouwen dit ials eens zegen! des hömlels. Ce wegen wor den doorweekt en geheel Abessynië wordt geleidelijk aan een onneembare vesting. De Italianen zullen voet voor voet hebben terug te trekken, willen! zij niet vain de levensmiddelen- en mu nitievoorziening worden afgesloten en het schijnt al zoo vél- gekomen te zijn, dat de groote mogendheden beziarg'd zijn voor den weeromslag op Id'e Oostersc'he volken, wanneer Italië zijn tweede Adjoea zal vinden. Daaromzegjgen de vage be richten zoeken Engeland en Fran krijk naar een modus om alle partijen tevreden te. steil en, mits J talig maar het groote échec' zal worden bespa arid. Daar bij zal Abessynië wel op de een of andere wijze het gelag moeten betalen en dit zal niet te voorkomen' zijn, omdat de positie van den Negus nu ook niet zooi gemakkelijk is temidden van de tal rijke Abessijnsche stammen, die naar id'e grootste imiate van vrijheid streven. De buit, die Italië in Ide wacht had willen sleepen, valt vermoedelijk' als rijpe vrucht aan Frankrijk en Engeland toe. Dat is nu eenmaal de loop van alle dingen. De natie, die het wereldgebeuren vóór wil zijn en onvoldoende rekening houdt met 'het feit, Idat d'e vrudhlt rijp moet worden, werkt aan zijn eigen onder gang. Waarom is Engeland zoo- machtig geworden en waarom kan'het zich blijven handhaven, niettegenstaande ook sta?|g aan zijn fundamenten wondt geknaagd? Omdat Londen steeds met de grootste bedachtzaamheid' is voortgegaan, toege slagen heeft, wanneer het moment daar voor rijp is en na het toeslaan de over wonnenen een groote mate van vrijheid heeft weten te verleenen. De Middellandsche Zee stormcentra Een tiental jaren geleden zocht Ge- nève een Hooge Commissaris viopr Al banië. Men iwtilde Albanië onder toezicht van den Volkenbond1 stellen, opdat dit land zich met inachtneming van ide open- deur zou kunnen ontwikkelen. Albanië zelf was. niet erg gesteld op dergelijk toezicht en het is te begrijpen, dat ook Italië achter de schermen een dergelijk gebeuren tegenwerkte. Albanië vormt voor Italië een strategische sleutelpositie voor de Aidriatisc'he Zee, terwijl dit land vermoedelijk ook in Ide toekomst een oliereservoir vpoir Italië zal worden. Naar uit Tirana aan de bladen (wordt gemeld, is de 75 K.M. lange pijpleiding), welke van de Albanische oliebronnen naar de haven Valona leidt, in gebruik genomen. De capaciteit van deze pijpleiding is momenteel 1000 ton per dag en ide olie zal in Italiaansche raffinaderijen worden verwerkt. Daartoe worden in Italië der gelijke raffinaderijen opgericht, die onder beheer zullen staan van het Italiaansche staatsmonopolie. Natuurlijk is de olie- productie in Albanië nog gering, Idioch het laat zich aanzien, dat d'eze staag zal gaan stijgen. Alhoewel Italië vermoe delijk van plie afhankelijk vian Jiet buitenland zal worlden, beteekent Albanië uit dit oogpunnt voor Italië 'zeer veel. Ook voor Albanië zijn de inkomsten die uit ide olie in de schatkist vloeien, van groot belargj. Het land kan zich, onder Italiaansche leiding krachtig ont wikkelen en natuurlijk zal dit krijgs haftig land ook zijn veridedigingsapparan,t in perfecte orde brengen. Albanië wondt een groote schakel in het Italiaansche streven naar hegemonie in de Middel landsche Zee en het bevoridert de af hankelijkheid uit economisch oogpunt be zien van alle landen, Id'ie aan de Adriati sche Zee gelegen zijn. Engeland heeft hiertegenover zijn tegenzetten door zijn kalme penetratie in Griekenland en in Turkije, waar het vraagstuk der Idemili- tairiseering der Darldianellen en van den Bosporus als oontra-prestatie wel zal worden aangesneden. Het Noordelijk Abessijnsch front Kwetsbare plaatsen in de Italiaansche stellingen De Abessijnen nemen het initiatief Bij het begin van dit jaar spraken wij de meening uit, dat de talrijke Abessijn sche aanvallen in December niets uit staande hadden met een of ander wel overwogen offensief. De gebeurtenissen in de eerste weken van Januari hebben de juistheid van deze opvatting bewezen. De opmarsch van de Abessijnsche co lonnes was veeleer te danken aan het eigen initiatief van verschillende stam hoofden, die het niet langer over zich konden krijgen werkeloos af te wachten. Zelfs de groote en invloedrijke stam hoofden heeft men er op den duur slechts met moeite van kunnen afhouden, groo- tere aanvallen op de Italiaansche stel lingen te ondernemen. De Negus heeft al zijn invloed moeten aanwenden, om te^ verhinderen, dat de Abessijnsche troe^ pen i n een breed front zouden oprukken tegen de Italiaansche stellingen. De Ras zijn er thans echter van overtuigd, dat een dergelijk optreden groote gevaren voor hun soldaten met zich mede zou brengen en dit houdt hen van onverstan dige maatregelen terug. De kwetsbare plekken De Abessijnsche legeraanvoerders heb ben thans de kwetsbare plaatsen in het Italiaansche front gevonden. De moeilijk heden, waarmede het lie legercorps bij zijn taak om den rechter legervleugel aan de Takazze te beschermen had te kampen, waren voor een ieder dan ook zoo duidelijk zichtbaar, dat de Abessijnen wel op succes mochten rekenen, indien zij verschillende uitvallen over deze rivier ondernamen. De troepen van den linker Abessijn- schen vleugel, die midden December op twee verschillende plaatsen de Takazze wisten te overschrijden, wisten nog over de Dembegoemapas dertig K.M. noord- op te rukken, waar zij bij Enda Selasi een hevig gevecht tegen de Italianen lever den'. Volgens berichten uit Abessijnsche bron, hebben de Ethiopiërs daarbij een groot aantal machinegeweren en verschil lende tanks buit gemaakt. Na deze gevechten bogen de Abessijn sche troepen naar het oosten af en vol gens betrouwbare berichten staan zij nog slechts 15 K.M. ten westen van Aksoem. Bereden afdeelingen van deze troepen zijn in noordelijke richting over Adi Sjella (50 K.M. ten noord-westen van A'ksoem) Erythreaansch gebied binnen gedrongen en zouden zich thans langs den buitengewoon belangrijken weg As mara—Adoea bevinden. Hoewel deze situ atie voor de Abessijnsche troepen, die geheel afgesneden zijn van de Ethiopische hoofdmacht en dus groote moeilijkheden moeten ondervinden bij de voedsel- en munitievoorziening, geenszins gunstig is te noemen, is het hun toch gelukt groote deelen van den Italiaanschen rechtervleu gel bij de Takazzerivier terug te dringen en een flink stuk van het Abessijnsche gebied te heroveren. De Abessijnen nemen het initiatief De oorspronkelijk van het noord-westen naar het zuid-oosten loopende frontlijn van den Italiaanschen rechtervleugel is thans in het gebied ten westen en zuid westen van Aksoem meer in een noord zuid richting veranderd. Een andere kwetsbare plek in het noor delijk front der Italianen wordt ook op het oogenblik nog gevormd door de nog niet opgevulde ruimte tusschen het He legercorps en de troepen der Askari's. De gevechten bij Abbi Addi in de laatste Decemberdagen hebben bewezen, dat de handige Abessijnsche legeraanvoerders ook deze zwakke plek in het Italiaansche front hebben ontdekt. Samenvattend kan men zeggen, dat aan het noordelijk Abessijnsche front 't initia tief uit de handen van de Italiaansche legerleiding is genomen en dat zich thans bij de Abessijnsche aanvoerders bevindt. Maarsucces blijft nog uit. Het ver weer der Italianen in Scire en om Ma- kalle is heftig. Dit heeft een zeer gegronde reden want deze Italiaansche troepen zijn door de regens van de laatste week vrijwel ge ïsoleerd, omdat de verbinding met het achterland door de verregende wegen .en de drassigheid van het terrein vrijwel niets meer te ondernemen is. Zouden zij gedwongen zijn zich terug te trekken, dan is er geen sprake van een georganiseer- den terugtocht. Zij zouden dus o.a. al hun materiaal moeten laten. Dit is dan ook wel de reden, dat de tegenstand die zij bieden zoo bijzonder hardnekkig is en dat de Italiaansche vliegtuigen inten siever dan te voren in den oorlog de vijandelijke troepen uit de lucht bestoken. De spanning in Egypte Volgens den correspondent van het D.N.B. te Kaïro blijft daar een gevoel van politieke spanning hangen. Men is er van overtuigd dat Engeland geen oorlog wil en men erkent dat zekere voorbereidin gen noodzakelijk zijn in verband met de moeilijk te berekenen Italiaansche poli tiek. Iets dergelijks schijnt de Britsche hooge commissaris in intiemen kring pok te hebben verklaard. Hoezeer men alge meen het gevoel heeft, dat voorbereidin gen wel eens niet overbodig kunnen blij ken, wordt wel getoond door de omstan digheid dat de vrouwelijke leden van de Britsche kolonie opgeroepen zijn, vrij willig cursussen te volgen voor verpleging van zieken en gewonden. Ook zijn er maatregelen genomen om de vrouwen en kinderen der Britsche kolonie zoo noodig snel te kunnen overbrengen naar Luxor, want, indien het conflict zich uit breidt, worden luchtaanvallen op Alexan- drië en Kaïro mogelijk geacht. Aan den ainideren kant ac'ht men dinar de kansen der Italianen in Abessinië zeer slecht. In toonaangevende Egyptische krin gen heeft men van het begin af de mee ning doen hooren, dat het den Italianen niet gelukken zou militair een eclatant succes te bewerkstelligen. Thans hoort men deze meening vaker en algemeener verkondigen. Ook in Engelsche kringen komt men meer en meer tot deze opvat ting en men spreekt de hoop uit, dat de militaire ontwikkeling in Abessinië er wellicht toe zal bijdragen Egypte voor conflicten te behoeden. De nieuwe leenrng Heden verschijnt het prospectus van een nieuwe staatsleening ten bedrage van f 104 millioen, rentende 4 o/o, tegen een koers van 99 o/o. Van genoemd bedrag is de opneming tot een maximum van f 50 millioen bij de fondsen gegarandeerd. De inschrijving vindt op 21 Jan. plaats. Uitbreiding K.L.M.-diensten De K.L.M. zal dezen zomer tijdens de Olympische Spelen in samenwerking met de Deutsche Lufthansa extra diensten op Berlijn openen. Tot haar verdere plannen behoort dat zij opnieuw zal deelnemen aan de exploitatie van de luchtlijn op Milaan, die van haar kant is gestaakt na de ongelukken, die er in haar exploi tatie zijn voorgekomen en de heropening van de verbinding met Liverpool. Naar Praag zal de dienst versneld worden, wat mogelijk wordt doordat de Tsjechische luchtvaartmaatschappij Douglas-toestellen gaat aanschaffen. Dc Scandinavische lijn wordt doorge trokken naar het nieuwe vliegveld te Stockholm. Kerstcollecte Bio-vacantieoord Do Kerstcollecte, welke nagenoeg ïn alle biosaoopthaters ten bate van het Bïo-vac antieoord, !de stichting van het film- en bioscoopbedrijf, is gehouden^ heeft in totaal opgebracht f 40,388,08 (v. j. f 40,521,19). Het bestuuur richt bij' dezen een woorid van dank tot alle bioscoopbezoekers, idle in de Kerstweek een offer hebben wil len brengen „ten bate van de arme bleekneusjes'". De reis van de K 18 in film Met ongewone belangstelling, als in de latere jaren eigenlijk no© alleen maar aan de luchtvaart was ten deel gevallen, is de 20.000 mijl-reis van Ide K 18, de grootste reis die een duikbiopl ooit ge maakt heeft, allerwegen in ons land en over zee gevo!(g|d en het laat zich daar om aanzien, dat ide film, die deze week als „ooggetuigeverslag" van de reis uit komt, een succes zal worden, dat het tegen men'gon filmschlager met glans zal oipnemen. De werkloosheid Geeft nog weinig hoop De directeur van iden rijksdienst Ider werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 23 tot en met 28 December het aantal leden van tengevolge het Werkloosheids besluit gesubsidieerde vereenigmgen be droeg 539,400 (waarvan 74,300 landar beiders). De werkloosheid tonder deze verzeker den bedroeg vopr het geheel: in de week 23 tot en met 28 December 1935 39,5 (piet.; in de vorige verslagweek was dit 34 pet. Laat imen de landarbeiders buiten' be schouwing, dan bedroeg de werkloosheid onder de overige 465,100 verzekerden: in de week 23 tot en met 28 December 1935 36,7 pet.; in de vorige verslagjweek was dit 34,2 pet. In vergelijking; met vprige jaren zijn deze cijfers zeer ongunstig. Bij 1060 organen van de openbare ar beidsbemiddeling sïoniden op 28 Deo. in totaal 487,457 werkzoekenden ingesehe- ven, onder wie 462,218 maninen. Van deze werkzoekenden waren er 468,321 wierk- loos, onder wie 448,531 mannen. De sterke afkoeling van het weer Een vervroegd voorjaar? De weerkundige medewerker van het Vaderland schrijft: Voor het feit dat na 'den storm de temperatuur zoo sterk gedaald is, zijn twee oiOirzaken aan te wijzen. Ten deele was dit een gevolg van de omstandigheid dat 'die lucht jjeheel opklaarde en de nachtelijke uitstraling hierdoor een; rol ging spelen, hetgeen: bleek uit het belang rijke verschil tusschen de minimum-tem peratuur in de thermoimeterkqoii en in het gras. Andorsdeels moeten wij in aanmerking nemen, dat aan ijjie Westzijde van de depressie, welke ons den storm bracht, een krachtige en zeer koude Noord westelijke Luchtstroom is doorgekomen, die, afkomstig uit het hooge Noorden, lucht van zeer lage temperatuur aan voerde. Reeds gedurende een aantal voorafgaande degen was onder invloddj van dezen luchtstroom ide temperatuur in de omgeving van IJsland zeer laag, maar de kouide luchtstroom bleef toen veraf én hij kwiaimi eerst na het voorbij trekken vpn dc stormdepressie langs een omweg in West-Europa terecht. Er is reeds eerder op gewezen, dat de inval van zeer koude polaire lucht de eerste van beteekenis is, wel ke als een heel vroeg gekomen viopr- jaarsverschijnsel kan worden opgevat. Het is in dit verbanid' merkwaardig, dat ook reeds in Amerika tweemaal binnen kor ten tijd een dergelijk verschijnsel is voor gekomen en dat berichten uit Siberië op hetzelfde wijzen. In hetzelfde verband) kan erop gewezen worden, dlat geheel in overeenstemmirg met dit zeer vroege optreden van deze koude-invasies, ook (de winter vroeger met vorst is begonnen dan gewoonlijk. Immers de maanldi December leverde een niet belangrijk tekort ;aan warmte op, in overeenstemming met het feit, dat in de laatste jaren Id'e Decembermaand een steeds grooter warmte-tekort bracht, ter wijl daarentegen id'e maand Februari een stijging jn temperatuur te zien igaf alsof in de laatste jaren ide winter steeds iets vroeger begint dan gemiddeld het geval is. Vergis ik me niet dan heb ik reeds in 1935 gewezen op een vervroeging van de lente. VERSCHILLENDE BERICHTEN Smokkelbende geknipt De Rarijsche politie heeft in den nacht van Maandag op| Dinsdag een goeden slag geslagen door de hand te leggen pp den Nederlander Johan Klee, woonachtig te Den Haag, die sedert langen tijd gezocht werd als dei aanvoerder van een smokkel bende, bekend als de „bende der Hol landers", welke gedurende de jaren 1934 —1935 voor vele milliioenen francs aan goederen frauduleus in Frankrijk heeft wieten binnen te smokkelen. Het bleek dat Klee juist in Frankrijk Wias aangekomen en bij onderzoek vond Imien onder in de carosserie van den wiagen en in een ledig benzinereservoir een drietal trommels, welke niet (minder dan 70.000 sigaretten bevatten. De wtagen zelf bleek in Den Haag te zijn gestolen, wiant de papieren welke er in werden aangetroffen, luidden ten name van den heer J. d'Oliveira, zoodat deze Iwlaarschijnlijk de eigenaar is. Oplichtster gearresteerd Verscheidene winkeliers in de gemoente N i e u w v e e n (Z.-H.) zijn de laatste da gen opgelicht diopr een juffrouw, 'die inkoiopen deed op> maami van landbouwers uit de buurtschap Blokland. De laatste tmiaal, dat de vrouw1 zich aan deze prak tijken schuldig imiaakte, slaagden eenige Winkeliers, die op het laatste oiogenblik iaigwiaan kregen, er nog in hun eigendom te redden, maar intusschen bleek de op- lichster reeds verscheidene anderen te hebben gedupeerd. Daar vooral de naam van den landbouwer G. herhaaldelijk dO|Oir de juffrouw was genoemd, spejurde de politie in deze richting, met het resultaat, dat zij thans de hand heeft weten te De intern, toestand Van 't Abessijnsche Noordfront De nieuwe leening De film van de K 18 Veerdiensten in Zeeland Een vroege lente? leggen op de 80-jarige mej. J. H. de B., te Harmeien, die acht jaar geleden bij genoemden landbouwer in betrekking is gewleest. Zij heeft een volledige bekente nis .afgelegd en is ter beschikking ge steld vajn de justitie. Dief en diefjesmaat De politie te Groningen heeft aan gehouden den 35-jarigen B. P., expeditie- knecht wegens diefstal van een grooite partij thee en den 35-jarigen J. vam D., losse arbeider, Wegenns heling. De thee, die 'afkomstig bleek te zijn van een grooite theefirmia, wierd ver beneden den prijs verkocht. Tijdens de aanhouding verklaar de de heler, die wieleens kisten opkocht van bedoelde firma, aanvankelijk, dat hij de thee had gevonden in een dezer kisten, een verklaring, die tastbaar onjuist was, omdat de gestolen hoeveelheid daarvoor veel te groot was. Het bleek, dat de expe- ditiekneeht geregeld hoeveelheden mede- nam, die zij daarna' gezamenlijk aan den man brachten. Defect achterlicht Op den nieuwen rijksweg tusschen Oversehie en Delft is Dinsdagavond een ernstig ongeluk gebeurd. De 21-jarige J. v. W. uit Hillegersberg reed daar met een Ford-vrachtauto. Een bestuurder van een hem' achteroprijden den wiagen waarschuwde hem, dat het achterlicht niet brandde. Hij stopte en ging aan het repareeren. Terwijl hij bezig wias naderde de bestelauto nr. 4 viam den dienst Rotterdam1—den Haag van de Peli kaan, die unlet volle vaart tegen den stil staand-en auto opreed. Het hoofd van v. W. werd verbrijzeld. Zijn vader, die met hem wias meegereden, zag het ongeluk gebeuren. i KORTE BERICHTEN Het schrikkeljaar en gratis trouwen Henry Wallenstein, kantonrechter te Waukegan in Illinois (V.S.) heeft aan gekondigd, dat in het jaar 1936 die huwe lijken gratis zullen worden gesloten, waarbij het voorstel van de vrouw uit gaat. Bruid en bruigom moeten dan ver klaren, dat het de jongedame was, die haar uitverkorene uitnoodigde het leven gezamenlijk verder te slijten. Indien de kantonrechter van de waarheid van hun verklaring overtuigd is, zal hij het huwe lijk kosteloos tot stand brengen, om daar mee te toonen hoeveel waardeering hij heeft voor het oude gebruik van het schrikkeljaar. Ongeval tijdens 'n college- Terwijl prof. dr. J. A. Veraart uit 's-Gravenhage te Delft zijn college ar beidsrecht gaf, is een der groote wand borden, waarop hij schreef, door het bre ken van de touwen op zijn beide handen neergekomen. Hij brak zeven vingers. De ontstelde studenten boden den hoogleer aar, die hevig bloedde, de eerste hulp. Prof. Veraart werd aanstonds ter veple* ging opgenomen in het Hippolytis-zieken- huis aan de Phoenixstraat te Delft. ZIERIKZEE. Voor de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden gaf Dinsdagavond ds. Zuurdeeg van Geertruidenberg een lezing over het boek van Prof. Huizinga „In de schaduwen van morgen". Op boeiende en vlotte iwiijze ©af de spr. geest en karakter van het boek weer, dat een diagnose bedoelt te zijn van het geestelijk lijden van onzen tijd. Met vele voorbeelden werd dit geïllustreerd. Waar het boek een probleemstelling is en geen perspectieven opent, gaf spreker na de pauze eenige lichtpunten aan, die naar zijn meening het donkere heden eeniger- mate oplichten en hoop geven voor den morgen. Ds. Pijnacker Hordijk dankte den spr. voor den leerzamen avond, die met ge zamenlijk gezang geopend en gesloten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1