ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 14 JANUARI 1936 OPGENOi ZIERIKZEESCHE COURANT Oud-Vossemeer BUITENLAND BINNENLAND Rheumafiek 9 laatU toch wrijven akkers Kloosierbalsem De Kern ABONNEMENT: 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden i 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jasr flO,—Afzonderlijke nummers 5 oent. Versohijnt voorloopig iedereD werkdag. Tel. No. 32, Giro 137677 Directeur: A. J. DE L.OOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. Z[lERIKZEEjSCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No 12916 ADVERTENT1EN i van 13 regels 60 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Zij, die zich in bovengenoemde gemeente op ons blad wenschen te abonneeren, gelieven zich te wenden tot onzen Agent, den heer P. C. LINDHOUT Amerikana De experimenten van Roosevelt Er geschiedt veel in Amerika, waarvan wij geen notie hebben. Toch beheerseht Amerika de geheele wereld economisch, zij het ook indirect. De Amerikaansche koersen van effecten en de noteeringen voor diverse stapelproducten drukken hun stempel op het zakenleven hier en wan neer die noteeringen niet gunstig uitval len, zegt de Europeesche zakenman: „Vandaag weer een verloren dag!" Het is daarom opmerkelijk, dat men zoo weinig van Amerika weet. Het is een land, dat op onze fantaisie werkt en men vergeet, dat daar gewone menschen wo nen, een beetje achterlijk op het gebied van ontwikkeling, cultuur, sociale verhou dingen, maar met een handigheid op za- kengebied welke handigheid ons Europe anen telkens weer overtroeft.. Amerika is een staten verzameling Deze staten hebben hun eigen rechten, terwijl de Federale Regeering slechts waakt voor speciale, in de grondwet uit drukkelijk gestipuleerde belangen. De President Roosevelt heeft derhalve juridisch een niet uitgestrekte macht. Toch heeft hij ter wille van het Amerikaansche algemeene belang, daden gedaan, welke vér reikten buiten het Amerikaansche grondwettelijke instituut. Zijn geheele New Deal, dus het samenstel van Roose- veltsche experimenten, is met die grond wet in strijd, doch de president wenscht, gesteund door breede lagen der bevol king, arbeiders, boeren, kleine zakenlie- lden, etc., van de Vereenigde Staten van Amerika één nationaal geheel te maken. Daartoe moet de grondwet worden ver anderd. Als basis voor Rooseveltsche werkzaamheden was dit onmogelijk. Hij zou in 1933 en 1934 niemand hebben medegekregen om een dergelijk werk ten uitvoer te brengen. Hij begon bij het andere einde. Hij voerde zijn sociaal en economisch pro gramma in, teneinde de Amerikaansche bevolking uit den nood der tijden op te heffen. Daardoor wilde hij het volk achter zich krijgen en hij begreep, dat dit ten koste moest gaan van de sympathie die de machthebbers voor Roosevelt zou den koesteren, want deze magnaten voel den er niets voor om hun spel van vrij heid op te geven. Grondwetswijziging Dat geheele experiment moest in strijd met de grondwet zijn. Dat wist Roosevelt, maar toch deed hij het op gevaar af, dat de bewakers van die grondwet, het Hooggerechtshof, zich er tegen zouden verzetten. Immers had hij eenmaal de sympathie der massa en ontglipten de voordeelen der New Deal door grond wetsbelemmeringen, welnu dan zal het Amerikaansche volk wel gaan zorgen, dat die grondwet gewijzigd zal worden. Roosevelt speelde derhalve een gevaar lijk spel. Hij vaardigde een geheel samen stel van wetten uit, greep in in tal van ingewikkelde verhoudingen, beperkte den landbouw, gaf den boeren premies, die door de agrarische producten-verwerken de industrien moesten worden betaald, gooide den dollar van het gouden anker, zoodat hij tot f 1,50 deprecieerde, ver- j leende den arbeider vrijheid zich te orga- j niseeren zooals deze wilde, terwijl zijn organisatie hem officieel mocht vertegen woordigen bij loons- en andere conflicten, kortom de geheele Amerikaansche struc tuur werd, in strijd met de grondwet, onderste boven geworpen. Uit den chaos een nieuw Amerika De slag is gevallen. Het Hooggerechts hof heeft geleidelijk de voornaamste da den officieel in strijd met de grondwet verklaard en deze zijn daardoor opge heven. Een chaotisch geheel is ontstaan. Niemand weet, welke oplossingen moeten worden gevonden en uit dezen chaos^zal Roosevelt kunnen oogsten wat hij gezaaid heefteen Nieuw Amerika. Immers de eenige oplossing is Grond wetsherziening. De Federale Regeering moet de macht krijgen te kunnen hande len; het Congres moet daarbij de rol spelen, welke elk Parlement heeft te bezitten. Niet de talrijke autonome staten met hun bekrompen, locale kijk op de dingen, blijven de spil, een Washington worde het centrum. Het grootste gedeelte der bevolking staat achter Roosevelt grondwetsherziening is de inzet der pre sidentsverkiezingen, welke dit jaar moe ten plaats vinden. Komt de grondwetsherziening er, dan zal het Amerika van 1936 een geheel andere Amerika zijn dan het nu is. Dan is het een land geworden van grooter eenheid. Dan kan het een werke lijke binnen- en buitenlandsche politiek gaan voeren, dan kan het werkelijk het leidende land worden op economisch ge bied. Amerika is sterk aan het groeien en zeer sterk aan het veranderen. Zoodra .de autonomie der afzonderlijke staten plaats gemaakt heeft voor de autonomie van het geheel, welnu, dan zal ook de machtsverhouding in het Oosten funda menteel gaan veranderen. Een sterk Cen traal Amerikaansch gezag is een bevor dering van den wereldvrede. Abessijnsche dierenwereld Biij den Italiaansc'hen veldtocht in Gost- Afrika werd ook nagegaan, welke geva ren een Europeaan in het Ethiopische hoogland van wilde dieren, slangen, mus kieten en andere gevaarlijke insecten, dreigen 1 Om (d!e doodsbedreiging, die het Abessijnsche oerwoud bezit, te leeren kennen, behoeft men niet met gevaar voor eigen leven naar net tooineel van den strijld' te reizen. Daartoe kan men volstaan met naar het natuurhistorisch® museum te Parijs te gaan, in de Jand'in des Piantes. Daar kin men een nauw keurige voorstelling krijgen van de ge weldigen omvang van ld® Abessynische fauna uit de berichten van o<nt|dekkers en reizigers die het lanid', in wier randge bieden thans machinegeweren knetteren en vliegerbommen herstem, in alle rich tingen doorkruist hebben. En reeds in de Id'oor de Italianen bezette gebieden moet zich een groot aantal dieren bevin den, waarop men jacht kan maken. Maar nog grototer is de dierenwereld in de tropische wouiden, die iin idle dalen van het Centraal Abess ij'ms oh e hoogland groeien Het zal nog w,el .eenigten tijd duren, voordat de Italianen in die gebieden zijn doorgedroegen; zij kunnen er het ge weldige Abessijnsche N ij 1 p a a r d vinden, dat een gewicht heeft van d'rie-enl-een-* halve ton en in den bovenloop van den Blauwen Nijl. leeft. Wel zullen de Itali anen alreeds gestooten zijn op krijgslie den, die een met zes centimeter dikke Nijlpaardenhuid' bekleed schild droegen. Als het gevaarlijkste Abessijnsche dier geldt de waterbuff el, die zelfs door den leeuw, den koning der dieren, ge meden wordt II Ook de Ethiopiërs, 'die wel leeuwen temmen, blijven uit de bluurt van de massieve, dicht bij elkaar staiapide puntige horens, van dit dier, dat hoofd zakelijk in het brongebied van' den Blau wen Nijl, doch ook in de rivier moer assen van Ogaden voorkomt. Een andere zebu- achtige buffelsoort, die eveneens veel in Abess//nië wordt aangetroffen', is min der gevaarlijk. De krokodillen liggen in de modder der rivieroevers begeerijgj op buit te wachten, maar de zwarthem- den zijn nog ver af. want de lievelings plaats van d,ez® monsters, die steeds gereed zijn, alles wat leeft aan te vallen, is hoofdzakelijk de Blauwe Nijl en haar oevers. Onder de bewoners van: het oerwoud, die door de inboorlingen het meest ge vreesd worden, bevindt zich in fd'e aller eerste plaats de python, een slang, die langer dan tien meter wordt. Het aantal Koning Carol van Roe'mlenië heeft te Belgrado een onderhoud gehad pret den prins Regent Paul van Zuid-Slaivië. Het bezoek schijnt een particulier karakter te hebben ge dragen. voor menschen gevaarlijke giftslan- g e n is nauwelijks te tellen. Ook apen zijn er in allerlei soorten. Vooral de Oolobe Guereza-aapjes zijn erg aardigi; zij leven op het plateau van de provincie Godjan en worden door de Abessijnsche krijgers dikwijls gevangen, daar hun- fraaie pels een igoede versiering; oplevert voor hun Nijlpa'arden'huid-schildenEen soort langstaartachtige apen geniet de roep van het brutaalste dier te zijn, wat ooit het leven van een mensch tot een kwelling heeft gemaakt, zij leven in ben den, met een „leider" aan het hoofd|, die zijn positie met vechten moet in nemen. Alles, wat niet spijkervast is, stelen zij en hum helsch igejgil kan iemand half waanzinnig maken! De grootste in Abessz/nië voorkomende aapi is ide Geladia, een aap met een prachtige pels, die in groote troepen van circa 100 stuks rond trekt. De Abessijnsche wodf is een familie lid van den Europeeschen. De gemin achte Hyena wordt zooveel mogelijk verdreven of uitgeroeid, daar de Ethi opiërs beweren, dat zij slapende men schen en kinderen aanvallen. De prijs voor leelijkheid krijgt het wrattenzwijn. Dit bruine dier met de witte ooren en de kleine kop, met kleine oogjes en een plomp lichaam, een dikke snuit, en een dikke, ruwe huid', bedekt met knobbels, die wel wat op groote wratten lijken, is een grilligi en daarom gevaarlijk id'ier, dat op d® meest onberekenbare (oogen- blikken aanvalt en daarbij nergens angst voor heeft. De »City of Khartoem« De geredde piloot vertelt Maandagmiddag is de eenig overlevende van het ongeluk van de City of Khartoem in de haven van Alexandirë, de bestuur der Wilson, door de politie gehoord over de oorzaken van de ramp. Wilson zeide dat alle drie motoren plotseling en gelijktijdig stil stonden, toen hij zich 200 meter boven de oppervlakte van de zee bevond en gereed was om te dalen. Hij nam dadelijk alle maatregelen om in een glijvlucht over te gaan maar de schroeven die hij hiertoe in beweging moest stellen bleken met de motoren te hebben gestopt en er was niets aan te doen dan trachten zoo vlot mogelijk op het water te dalen. In precies 16 sec. viel het toestel echter vrijwel loodrecht naar beneden en sloeg op het water te pletter. Wilson had zich uit de open cockpit weten te bevrijden en hij ging boven op de staart zitten, maar na een kwartier verdween het vliegtuig geheel in de diepte. Wilson had zich 8 uur lang zwemmende en op zijn rug liggende- drijvende weten te houden tot het oor logsschip Brilliant naderde. Hij riskeerde overvaren te worden maar bleef zoo dicht mogelijk in de buurt en zijn schreeuwen werd door een der uitkijks gehoord waar op hij werd opgepikt. Hij heeft 10 dagen ln het ziekenhuis gelegen, maar voelde zich nu weer goed. Vredesplannen berusten op fantasie Rome weet niets van 'n vredesplan Hoewel de geruchten over bemiddelings pogingen in het Italiaansch-Abessinische conflict aanhouden worden deze van Itali- aansche zijde tegen gesproken. Van bevoegde zijde te Rome werd aan Reuter verklaard, dat „men in de laatste twee dagen veel spreekt over vredes- J voorstellen. Voor zoover ons bekend", j aldus deze verklaring, „zijn die geruchten 1 ongegrond en de desbetreffende berich- 1 ten gefantaseerd. Indien een of ander voorstel werd bestudeerd of behandeld, hadden wij er over moeten hooren spre ken. De desbetreffende geruchten schij nen dus wel op niet bestaande feiten betrekking te hebben. In geheel Rome weet men absoluut niets van pogingen, waartoe België, bijgestaan door het Vati- caan, het initiatief zou nemen". Tevens werd ontkend, dat de Britsche gezant, sir Eric Drummond, die Maandag a.s. naar Rome terugkeert, een Britsch voorstel zou overbrengen. De Italiaansche bladen uiten zich in denzelfden geest en het „Giornale 'dltalia" meent zelfs van een uitgebreide manoeu vre tegen Italië te moeten spreken. Het blad vermeldt en beantwoordt dan vier punten, welke het karakteristiek noemt voor deze manoeuvre: 1°. De concentratie van Britsche en Fransche oorlogsschepen in de Middel- landsche Zee; 2°. De herhaalde berichten over beweerde overwinningen der Abessi- niërs en nederlagen der Italianen; 3°. Defaitistische berichten over den binnen- landschen toestand in Italië en 4°. De insinuatie dat Italië dringend vrede noo- dig heeft. Rubberstijging Er bestaat een toenemende kqolplust voioir die laaggeprijsde rubber-aandeelen en imlen baseert deze op het feit, dat de rubber-positie la-ls zeer gunstig wiordt be schouwd. Niet, dat iw'ij in dit verband zouden willen wijzen iop de goiede kap- sen, die de rubber-aandeelen bieden, Pilaar Wel op de ecopioimiisdhe gevolgen, die rubberprijsstijging zal hebben voor Indië. Rubber groeit in Indië nagenoeg overal en betere prijzen beteekenen der halve stijging van de Indische koop kracht, meer orders uit ops land, betere uikoimisten viqoir de reederijen, misschien sdheepsorders, eenbeter gevulde ko,us voiar de Indische -verlioifgangers, waar door de koopkracht in ons land (wiordt vergroot. Wiant niet alleen rubber staat er zeker gunstig voor, maar ;qok tal van andere koloniale producten. De lauden, Wtelke grondstoffen voortbrengen:, heb ben imoimenteel goede vooruitzichten en de weerslag vart een gunstige conjunctuur in oinze Overzeesdie gebieden, zal ook ten onzent )w|qrden gevpeld. Bijz. Vrijwillige Landstorm Sterkte in 1935 toegenomen Blijkens het jaarverslag vlan de Na tionale Landstormiciojmlmiissie over 1935, maiml het aantal vrijwilligers toe met 1120, iwlaardoioir de Bijzondere Vrijwillige Land storm) (de korpsen Mjqtordienst, Vaar tuig end ienst en Spoorwegdienst inbegre pen) thans telt 84.296 vrijwilligers. Er konden 21 nieuw® plaatselijke afdeeliin,- gen worden opgericht. Een nieuw militair watervliegtuig De Fokker T 4, het verbeterde torpedo- en bombardeervliegtuig Nu het katapult-vliegtuig vow de nieuw® kruiser De Riuyter met zooveel succes de startpnoeven op de katapult- installatie te Warnerminde heeft afge legd is het W®1 belangwekkend te weten, dat nog een nieuw' product van de Ne- derlandsche Vliegtuigenfabriek bijna ge reed is om afgeleverd te iw'ocrden. Dat is de Fokker T 4, een (miarine-wiatervlieg- tuig en wel in de nieuwe (uitvoering. In de oude uitvoering had dit toestel reeds zeer goed voldaan, imlaar de snelheid, hoiogtegrens enz. moesten wiat worden opgevoerd. Dit is goed gelukt. De maxi mumsnelheid van de nieuw® machine is 235 K.M. per uur. De oiude im'aohine had een maximumsnelheid van 200 K.M. per uur. De kruissnelheid is thans 197 K.M, per uur, tegefti vroeger 168 K.M. per uur, Robert Cecil mag hier niet spreken Naar aanleiding van een bericht in de organen van de Arbeiderspers, vo'goms hetwelk van regeeringswege bezwaar is gemaakt tegen het optreden van lord Robert Cecil vqqr een te Amsterdam ge vormd Abessinië-ciqmité, waarin de hou ding van den Volkenbond ten aanzien van den oorlog in Afrika besproken zou Worden, kan, aldus bericht de regeerings,- Laai U niei kwellen door rheumalische pijnen, die U oud maken vóór Uw lijd. met den geneeskrach- tigen Kloosierbalsem die ze snel verdrijft. dringt tol diep in de weefsels door! De experimenten van Roosevelt De fauna van Abessinië Geen vredesplannen? De „City of Khartoem" Sportnieuws Weerverwachting persdienst, iwiorden medegedeeld, dat deze samenkomst in het bijzonder taan het Italiaansche bombardement op de ZWeedsche Ronde Kruis-ambulance ge- Wijd zou Zijn, zoiqdat bij voorbaat ver- wlac'ht kon werden, dat de besprekingen zich op politiek terrein zjquden bewegen. In overeenstemming nu met de dqoir de regeering aanvaarde gedragslijn, dat aan vreemdelingen uiet kan worden toe gestaan hier te lande politiek te voeren, is voioir bovenbedoeld optreden toestem ming geweigerd- De puzzle ten bate van het kind Ten overstaan van miotaris lmIr. S. K. D. M. van Lier te 's-Gravenhage is de trekking geschied van de prijzen voqr de puzzle „Van het Kind voor het Kind''. Deze puzzle is in de meeste bladen opgenomen, en de oplossing moest bij inzending worden vqorzien van een Wieldadigheidszegel. Er wiaren 11.000 oplossingen ingekomen. Getrokken werden 100 prijzen. De hoofd prijs, een doior H.K.H. Prinses Juliana geschonken schilderij, is gevallen op de oplossing van A. Vertelmian te Nibbix- wioud (Nqoird-Holland). Alle prijzen worden iaan de winnaars franco toegezonden; w<ie vóór 1 Febr. niets beeft ontvangen, heeft geen prijs gewonnen. Spoorwegpersoneel Een vervroegd ouderdomspensioen Naar aannleiding van de door den per- soneelraad bij de directie van de Neder- landsche Spoiorwegen geuite bezWiaren, inzake het verschil in inkomsten van per soneel H.S. en S.S. bij afvloeiing- top of boven den 60-jarigen leeftijd, heeft de directie aan den personeelraad een brief gericht, waarin zij mededeelt, dat h.i. dit bezwaar ondervangen kan wiorden door haar de bevqegdheid te geven al het personeel bij ontslag op 55-jarigen leeftijd of ouder vervroegd ouderdoms pensioen toe te kennen, ziqoals (thans reeds bestaat ten aanzien van personeel in be paalde betrekkingen bij de exploitatie van het spoorwegbedrijf. De directie'wijst er op, dat dan de pensioenwet gewijzigd zal moeten werden, waarbij dan tevens voorzieningen getroffen zullen dienen te Wiorden in verband met de financieele offers, Welke dan van het pensioemiTjoinds gevorderd zullen wtorden. Het Plan van den Arbeid Maandagavond heeft in de grqqte cen trale Markthal tel Amsterdam een massale betooging plaats gehad vanwege de S.D.A.P. en het N.V.V., ter inwijding van het plan van den arbeid. De voorzitter van de S.D.A.P., de heer Koos Vioirrink, heeft een rede gehouden, waarin hij het plan van den arbeid karak teriseerde als geboren uit de gedachte orni de geweidheerschappijdie opgeko men is uit de door (het kapitalistische stelsei achtergelaten puinhopen; het fas cisme, >als het groote gevaar voor de hoogste goederen der beschaving te be strijden door het aantasten van de «tor- zaken der crisis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1