Zierikzeesche Nieuwsbode Nog geen cent per dag a Kost een abonnement op de Brieven uit België Succesvolle anti-lawaai-campagne In. mijn laatste brief heb ik in 't kort melding gemaakt van idte anti-Jawaai-actie en de „stille week" te Antwerpen ge houden. De resultaten zijn inderdiaafd1 meer dan bevredigend geweest. Antwerpen, voorheen een der meest luildlru'chtige steden, vanwege het bijna voortdurend getoeter, is opmerkelijk stil geworden. En. wat het voornaamste is, het ongeluk- kenpercentage is gedaalidi. Ieder bestuurder rijdt in de 'binnenstad omzichtig, houdt bij kruisingen even ini, om direct (daarna weer vol-gas te geven. In tegenstelling met dergelijk® acties in Holland, waar het bij een proefneming bleef, is de actie in Antwerpen „wet" geworden en blijft het claxionjneereni im de uren van 22 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens verboden, terwijl het in de overige uren alleen in dringende gevallen geoorloofd is. Maar ook de voetgangers moeten zich aanpassen en worden onverbiddelijk te ruggestuurd, inidien ze op andere punten dar. (die gemarkeerde willen over steken. Het voorbeeld (dloor Antwerpen gegeven zal wel spoed;g in [die overige steden gevolgdi worden. In Brussel is men al begonneln het wandelend publiek op de gevaren bij het oversteken attent te maken, en op alle drukke kruispuntejn staan ook daar verkeersagenten (die 't verkeer in de juiste banen leiden. Op dit gebied' moet men het beleid van den verkeersminister Spaak ten zeerste loven.. Dwars door of onder Brussel De Noord-Z ui dl- verbinding, waarover jarenlang zooveel te doen ge weest is, zal er nu ook komen. Ieder die wel eens in Brussel-Zuid met den trein is aangekomen, zal zich het viaduct herinneren, dat Ide eerste schakel van de nieuwe verbinding moest vormeln. Door het uitbreken van den oorlog is het werk blijven rusten. Na den oorlog was er geen geld en eerst thans (dioor de gewel dige toename van 'het vervoer is een nauwere verbinding tussc'hen de stations Noord en Zuid! admit geworden. Het werk zal tientallen millioenein kos ten, heele straten en huizenblokken moe ten onteigend worden, maar de oude binnenstad zal er een heel adder aspect door krijgen. Toch waren er velen die vreesden 'dat er door sloopershanlden juist dat piittoresque dat de binnenstad biedt, geofferd moest wonden, en die zic'h met hand en tand' tegen de plawnem verzet ten! Maar de voorstanders hebben ge zegevierd en binnen een 5--tal jaren zul len de reizigers van Holland' 'naar Frain- krijkonder en kilwars door Brus sel rijden, waardoor de reis naar Parijs aanmerkelijk bekort wordt. Toenemend luchtverkeer Nog op een ander punt gaat België met zijn tijd mee. Het vliegveld te Evere wordt aanzienlijk uitgebreid. De „Sabe na", de Belgische K.L.M. heeft (haar diensten op Duitschland, Scajndiinavië, Engeland en Frankrijk, thans ook met een geregelde dlienst naar de Congo verrijkt. Het luchtverkeer gaat dus eveneens „crescendo". Eln België heeft er alle belang bij de relaties met het rijke koloniale gebied zoo intensief mogelijk te maken. Door de (devaluatie immers zijn alle producten in prijs ge-" stegen, maar niet die uit idien Go;ngo. Een artikel als Congo-koffie bijv. is goedkooper idlan vóór de (devaluatie en wordt in idten kleinhandel voor circ'a 5 francs per halve kilo en zelfs daarbe neden verkocht. Wel kan deze koffie iniet de vergelijking met Java-koffie doorstaan, maar voor de beperkte beurzen is het een uitkomst. En de regeering steuinvt dit streven door koloniale producten met eer. zeer laag invoerrecht te belasten. Om het leven zoo dragelijk (mogelijk te maken, zijn de grenzen voor die levens middelen 'die in België in olnvol'djoeinde mate of niet geproduceerd worden, zoo wijd mogelijk opengezet. Men is te zeer beducht voor een te groote stijging, van den index, die onherroepelijk' looinsver hoogingen zou noodzakelijk maken. Deze geste, gewaardeerd1 door de bevolking), kan ook door Ned'erlandsc'he exporteurs niet anders idlam begroet worden. Eni 'dlopr het opzijzetten der contingenteeriingen is de import uit Holland' van tal van voe dingswaarden belangrijk gestegen. Drat daardoor van den anderen kamt bezien weer enkele industriën, die huln opkomst aan die contingenteeriing te danken had den, noodlijdend worden, is helaas on vermijdelijk'. Maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Ik sprak dezer dagen (dien 'directeur van eeln, grojote vleeschwarenfabriek, die beweerde, dat hij door ide „dumping uit Holland", zijn fabriek wel kon sluiten. De Antwerpsche haven floreert De ihimvenbeweging in Antwerpen, is vooruitgaande. Dezer idagen is de beman ning van het 10.000 -ste schip, dat in 1935 de haven bimnein'vloer, fop het staidlhfiis feestelijk ontvangen. Dat de concurren tie van Antwer-pen voor Rotter" dam Idioodend ziou zijn, wordt aan de hand van cijfers weerlegld. De haven beweging van den Nieuwen Waterweg is nog steeds beidiuidend grooter dam die van Antwerpen, en Ide noodkreten die uit Rotterdam weerklinken, worden hier met een korreltje zout opgenomen. De enquête in „de Telegraaf", aantoo- nende dat Antwerpen bezig is zic'h een grooter deel van het Rijmverkeer te ver zekeren door het instellen vain premies, wordt idloor de plaatselijke bladen als misleidend jgekenschetst. Een feit is het dat tusschen Dodd'trecht en Antwerpen een gratis -s 1 e e p v e rk e e r bestaat. Maar dit is het eenige middel voor Ant werpen om aan gunstigere natuurlijke ligging! van Rotterdam, met zijn rijke achterland, het hoofd) te kunnen bieden. En volgens dc cijfers speelt dit Rijn- verkeer tegenover dat van Rotterdam toc'h maar een zeer bescheiden rol, al is het vooruitgaande. Maar ook het aan deel van Rottendlam is gestegen, al ziet de Telegraaf kans Id'it voordeel op andere oorzaken te schuiven,, door bijv. ide bin- nenlandsche cblnsumptie in aftrek te bren gen. En is het tenslotte zoo wonderlijk, idat reeders, (die zoowel in Rotterdam als Antwerpen kunlnein laden of lossen, aan laatstgenoemde phaven voorkeur ge ven, indien dat fünamcieele voordieelen brengt? Ik geloof, dat uit jdien gezichts hoek beschouwd, Ide cijfers van de hlaven- beweging te Rotterdam niet anldlers dajn hoopgevend zijn, Zoojdra immers deze crisis afneemt, zal Rotterdam, Idoor zijn buitengewoon gustige geografische lig ging], daarvan in de allereerste plaiaits de groote voordeelen genieten. Kogelvesten beschermen de Italianen Nu ik toch over de scheepvaart spreek, wil ik de lezers van (dit blad' een nieuw tje vertellen. Door mijh omzwervingen in de haven kwam ik in gesprek met een Italiaansc'he kapitein. Wij spraken (natuur lijk! over de sancties en pver idle oorlog in Abessynië, en de kapitein raakt op gewonden, niet alleen idopr zijn vurig betoog, maar ook door /die bui ter ge woon goede „Chianti", diie hij aan bpord had. Gekscherend' had1 ik gesproken pver het 64e of 65e legerberidht van Maar schalk Badoglio, idat evenals die van zijn voorganger „de Bono" slechts verliezen bij! "de tegenpartij en hoojglstens 1 [djoio'-die of 2 gewonden van ide eigieh troepen vermeldde. Toen 'kwam de kapitein heel dich bij mij' en fluisterde mij in 't oor: „de Italiaansche officieren en soUdateto dragen een geharnast vest, waar 'gee|n enkele kogel doprldririgit. Gewonden waren er wel, maar d-an slechts onbeduidende arm- of beenwonden. Ito het enkele ge val d-at idle 1 egerberichten melding maak ten van dop'den, had Ide betreffende zijn vest thuisgelaten. Er was maar ééto be zwaar bij: dezen idrac'ht, dat zé voor het klimaat in Abessynië te warm was. Diaarom wilden ide Askari's ze pok niet dragen, en vandaar het grooter aialnital gedoo'd'en bij deze zwarte troepen. Maar voegde hij' erbij, er was nu een nieuwe uitvinding gedaan, waarbij het kogel- vangende vest niet dikker behoefde 'te zijn dan een flanelletje. Ziedaar mijn vrienldi, bevveerdde de kapi tein, 't geheim van onze pjngjeloiO'flijk kleine verliezen en de o|nioverwinbaar- heid van den fascistisdhèn staat". „Se non vero, b.ene travato". TAXANDiE^R. »Roode Kruis«-aanvallen Telkens staat ons weer voor oogen Het ontstellende bericht, Dat in waarheid door de wereld Diepe ontroering heeft gesticht. Dat ons hevig verontwaardigd In onszelve zeggen doet: Schande over deze vliegers En hun droeven oorlogsmoed! Ronkend duiken vliegmachines Op hun tochten naar den grond, En ze trachten hen te treffen, Die reeds ziek zijn of gewond, 't Roode Kruis wordt aangevallen, Stelselmatig en fataal, Brandend storten projectielen In een operatie-zaal. De wanhopige doctoren Waren schier teneinde raad, Alle hulp in nood en lijden Kwam hier wel voor goed te laat! Dat is inderdaad ontstellend, En er schokt door ons gemoed Iets, wat in ons diepste wezen, Oorlogsafschuw trillen doet. Vliegers, die dit hebt bedreven, Van welk land ge ook moogt zijn, Zwaar is uwe schuld geword'en, Onbarmhartig doet ge pijn. Wat moet in Uw harten leven, Als ge op1 de knoppen "-drukt, En ge boven kunt aanschouwen, Dat Uw aanval is gelukt?! Commandant, die de bevelen Hebt gegeven voor dit leed, Luiden zóó wel Uwe orders? Moest men doen, wat of men deed? Lees en wijzig die bevelen, Grijp hier in met vaste hand, Dien, in naam van Uw geweten, STEEDS EEN EERVOL VADERLAND, TELEGRAMMEN Landbouwschuur afgebrand Woensdagavond brak door onbekende oorzaak brand uit in de schuur van den landbouwer J. Adriaansen te Steenbergen. Deze brandde geheel uit. 6 paarden, 1 koe en 1 schaap kwamen in de vlammen om. Ook de in de schuur aanwezige land bouwgereedschappen en landbouwproduc ten verbrandden. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Duitsche Roode Kruishulp aan Abessynië Naar te Berlijn wordt vernomen is het Duitsche Roode Kruis voornemens deel De toestand van Rotterdam Bij den aanvang van de Donderdag middag gehouden vergadering van den Rotterdamschen Gemeenteraad heeft de Burgemeester, Mr. P. Drooglever Fortuyn, een rede uitgesproken, waar in hij allereerst een beknopt overzicht gaf over het afgeloopen jaar en een beeld van den toestand, waarin Rotter dam zich bij den aanvang van 1936 be vindt. Het jaar 1935 was een jaar van veel zorgen en groote inspanning. In Neder land mochten wij nog geen teekenen van herstel waarnemen, aldus spreker, toch mag men aannemen dat, als de opleving op internationaal gebied van blij venden aard is, Rotterdam als internatio naal scheepvaartcentrum deze opleving op den duur wel zal voelen, al moge de weg opwaarts nog lang en moei lijk zijn. Het aantal werkloozen, aan wie uit- keering werd verstrekt, bedroeg aan het eind van 1935 ruim 4000 meer dan in 1934. Het is de vaart op Azië, die te Rotterdam het sterkst is getroffen en te Antwerpen gunstiger cijfers aanwees. Het vraagstuk van de Rijnvaart- premies ligt buiten de machtssfeer van de gemeenten. Het terugbrengen van de havenrechten op lager niveau, kan door de gemeenten slechts met krachtigen steun van de regeering geschieden. Moge het inzicht veld winnen dat ook te dien aanzien nivelleering nog uitsluitend op het voor de concurreerende havens meest ongunstige peil mogelijk is, maar dat deze ook op een ander niveau kan geschie den, zonder daarmede te kort te doen aan de rechtmatige verlangens van het bedrijfsleven in de betrokken havensteden en van de belanghebbenden in het achter land. Moge de Nederlandsche regeering han delen naar de oude waarheid dat snelle hulp, dubbele hulp betee- kent. De haven van Rotterdam dient èn om haar nationale beteekenis èn om de mate, waarin zij is getroffen snel te wor den geholpen. te nemen aan het Internationale Roode Kruiswerk in Abessynië door het zenden van medici, medicijnen en sanitaire in stallaties. De onderhandelingen tusschen het Duitsche Roode Kruis en het Inter nationaal Comité te Genève worden nog voortgezet. Men merkt te Berlijn op dat dit deelnemen geenszins beteekent dat men stelling neemt tegen Abessynië. Overval op radiostation Woensdagnacht hebben 20 gewapende en gemaskerde mannen het radiostation van Lima, de hoofdstad van Peru, over vallen. Zij slaagden er in de employe's en kunstenaars die zich verzetten, te over meesteren en het gebouw te bezetten waarna zij doordrongen tot de studio. Hier hielden zij een toespraak van eiroa 10 minuten tegen de regeering, waarna zij weer vertrokken zonder dat men er in slaagde hen te arresteeren. De rust in Argentinië weergekeerd Te Buenos Aires is de orde geheel hersteld en het verkeer funotionneert weer normaal. De staking van de metselaars blijkt te zijn geïnspireerd door de Com munisten. De algemeene staking duurde tot Woensdagavond 6 uur doch eerst Donderdagmorgen is het werk hervat Ongeregeldheden hadden vooral plaats in de wijk Villa Devoto waar voertuigen werden verbrand en tramrails werden opgebroken. De nacht was rustig en de toestand schijnt thans weer normaal. Uit Santa Fé worden ongeregeldheden onder de landarbeiders gemeld. Een aantal oommunistisohe agitators is gearresteerd. Hauptmann strijdt voor zijn leven Gouverneur Hoffmann vain New Yer- sey heeft in een persconferentie ver klaard, Idiat Bruno Hauptmann zich for meel tot hem heeft gewend met het verzoek Zaterdagmorgen zelf vp|Ojr het Hof van Genade van Idelni staat New Yersey te mogen verschijnen, om per soonlijk volotr zijn leven te pileiteln en Zelf de vragen te kunneto 'beaintwopijdletol, welke het Hof van Genade hem zal willen stellen. Gouverneur Hoffmann meetot, dat Idle komende week enkele (dlocumentem, welke opi fte zaak betrekking hebben, met Idje „Europa" uit Duitschland zullen aankomen Deze documenten zoulden betrekking heb ben oj> wijlen Isidoor Fisc'h, iden vrietod van Hauptmann, die hem, haar zijn zeg gen, de bankbiljetten heeft toevertrouwldl, welke deel uitmaakten van |dien losprijs en welke opi Hauptmann werdeto ge vonden. i. i i:i ifl Naar den electrischen stoel Heden (Donlderdag)avon'd' te 11 uur zul len te New York 4 jongelieden van 20 jaar op den electrischen stoel workfen te rechtgesteld, tenzij ncjgl op het laatste moment gratie wordt verleend'. Zij1 zijn ter dooldl veroordeeld yoor moord op een politieman in een pakhuis, verleden jaar gepleejgfd. MARKTBERICHTEN. ZIERIKZEE, 9 Januari. CheValiergterst f4,90—5; Haver f6; Bruine Boionen fll —12; Erwten (schokkers) f9—10,50; per 100 kg. Aardappelen. Bonte f2,60—2,85; BI. f2,75—2,85, per 100 k.g. Uien. Groote Bruine en Witte f 0,90—1 per 50 k.g. Strom (opgeperst) f4 per 1000 k.g. Weinig (aanvoer en vraag. Groote Veiling Kipeieren f 3,30. Kleine Veiling: Kipeieren f 3,10—3,60; kleine 'id. f 3,—; eendeieren f 3,50. Boter f 0,65—0,72. Boterprijs Qojmlmlissie f 0,50, plus om zetbelasting. THOLEN. Uienveiling van Woensdag 8 Januari j.l. Rijnsburger uien f 2,08; gewone bruine f 2,08; drielingen f 0,81; picklers f2,53; per 100 k.g. Bloemkool 5—9 cent per stuk. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking V|an 8 Januari. 4e Klasse 3e Lijst 100 Loten. Prijzen vlan: f1500: 16076 f100:13112 Prijzen van f65: 197, 279, 512, 582, 1258, 1278, 1698, 1912, 2058, 2519, 2720, 2866, 3005, 3404, 3586, 3770, 3775, 38*49, 4227, 4944, 5211, 5623, 5847, 6259, 6607, 6908i, 6943, 7422, 7691, 7696, 8107, 8*379, 8422, 8471, 8506, 9000, 9203, 9252, 9321, 9595, 9638, 9794 9861, 9997, 10196, 10822, 10408, 10477, 10852, 10975, 11297, 11640, 11738, 12218, 12239, 12442, 12529, 12576, 12584, 12639, 13054, 13174, 13336, 13720, 13853, 13938, 14019, 14084, 14224, 14226, 14253, 14732, 14904, 14986, 14991, 15215, 15293, 15726, 15941, 16349, 16363, 16585, 16651, 16676, 17240, 17408, 17946, 18022, 18063, 18494, 18785, 18793, 18930, 19038, 19721, 20605, 20727, 20861. BUiTENLANDSCH WEEROVERZICHT De depressie op den oceaan heeft zich vooral Noordwaarts uitgebreid. Op den Oceaan nam de hooge drukking vooral uit het Zuiden en Oosten toe. In Scandi navië heeft zich het gebied van strenge vorst verder naar het Noordoosten terug getrokken, maar behalve de Zuidelijke Noorsche kust en de Zuidkust van Zwe den heeft wel geheel Scandinavië nog vorst. Op het vaste land is alleen in Duitschland en Oostenrijk sporadisch lichte vorst voorgekomen. In W. Europa steeg de temperatuur. Over de Spaansche kust komt föhn voor. Ofschoon behalve in Scandinavië bijna overal neerslag viel is de hoeveelheid niet groot. De lucht druk verschillen zijn in onze omgeving iets afgenomen, maar het waait nog storm achtig om de Golf van Biscaye en krach tig over de Britsche eilanden, de Noord zee, West Frankrijk en de Noorsche kust, terwijl op Ysland een Noordoosterstorm waait met matige vorst. In Duitschland is de lucht zwaarbewolkt of nevelig, met alleen in het Westen regen. Zwitserland heeft betrokken lucht met lichte dooi in de lagere gedeelten. Een belangrijke verandering is nog niet te wachten, al is geleidelijk eenige tem peratuurdaling waarschijnlijk. WEERBERICHT Hoogste barometerst.: 766,7 te Haparanda. Laagste 735,4 te Thorshavn. Verwacht tot den avond van 10 Jan.: Matige, tijdelijk wellicht toenemende, Z.- Westelijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waar schijnlijk enkele regenbuien, aanvankelijk iets kouder. Zon op: Zon onder: 10 Januari 8.09 4.06 Jaarwedden van Burgemeesters Ged. Staten van Zeeland hebben de volgende wijzigingen vastgesteld in de regeling van de jaarwedden van de bur gemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders van de gemeenten met 5001 en meer inwonersvoor alle gemeenten met meer dan 5000 inwoners, behalve de nader te noemen vijf, worden de wedden vastgesteld op f 3315 voor den burgemeester, f 3315 voor den secretaris, f 1220 voor den ontvanger, I 280 voor iederen wethouder. t?-. Yoor Zierikzee is bepaald resp. f 3705 f 3705f 1805 en f 465Voor Goes en Terneuzen f4095 f4095; f2295 en f930; Yoor Middelburg f 5460f 4975f 3365 en f1855; Yoor Vlissingen: f5460; f4975; f 3365 en f 1390 Concertzaal-Bioscoop Harold Lloyd In „De Strooman" Ezechiël Cobb (Harold Lloyd), zoon van een Amerikaansoh missionaris in China, komt naar de Vereenigde Staten om zich een vrouw te zoeken. Grootgebracht en opgevoed zijnde in China zijn z'n manieren en gewoonten die van een Chinees geworden. Het noodlot brengt hem in kennis met een geslepen politicus, die op zoek is naar eep slachtoffer om als zondenbok te ge bruiken in zijn speeches tijdens de ver kiezingscampagne voor burgemeester. Ezechiël, die van toeten noch blazen weet, wordt door een politieke partij als tegencandidaat benoemd. Tot wanhoop van zijn aanhangers wordt hij door een samenloop van omstandig- digheden tot burgemeester gekozen en aanvaardt hij zijn benoeming. Reeds dade lijk ziet hij zich geplaatst voor de zwaarste taak, welke er momenteel in de Ver eenigde Staten van Amerika bestaat, n.l. het besturen van een, stad met al de moeilijkheden en problem^, die daaraan verbonden zijn. Hij gaat naar zijn beste w^ten te werk, doch niemand staat hem terzine. Op alle mogelijke manieren wordt hij tegenwerkt, men probeert hem geld af te per^D} be raamt aanslagen tegen zijn leven, tortom probeert zijn gemoedstoestand te onder mijnen, totdat hij, de wanhoop nabij, z«h om raad en bijstand wendt tot zijn vriem in de Chineesche kolonie. De voorouders van de Chinees-Ameri kanen vonden reeds lang voor de politici er aan dachten, de meest perfeote methoden uit om hun medemenschen dwars te zitten en hier leert Ezechiël, hoe hij z'n tegen standers op de beste wijze schaakmat kan zetten. Er is een meisje eigenlijk zijn er twee. De eene tracht een complot tegen hem te smeden, de andere maakt hem eerst belachelijk, om tenslotte, wanneer hij er genoeg van krijgt en het bijltje er bij neer wil leggen, aan te sporen door te gaan met zijn nobel werk. Bij besluit dan de stad van alle mis dadige elementen te zuiveren, gebruikt Chineesche trucs tegenover Amerikaansche methodes en bestrijdt de onderwereld met vernuftige Chineesche folteringen, terwijl hij tenslotte als overwinnaar uit den strijd te voorschijn treedt. Tusschen twee haakjes Een kat ia moeilijk te begrijpen. Onze p.oes is een schuw, bescheiden we zen, die Ide voorkeur geeft aan eenzaam heid boven ongelijksoortig gezelschap. Anders id;an een hond is zij er volstrekt niet op gesteld een goeden indruk te maken. In de persoonlijkheid van ee|n kat is afzijdigheid, trotsöh en een groote waardigheid. Zelfs de meest ordinaire poes heeft iets van een aristocraat. De kat vraagt er niet naar begrepen te worden. Ze volgt haar eigen weg, waar bij ze 'n minzame onverschillighhieid aan den dag legt. Ze is onafhankelijk Als 'het haar lust zal ze u volgen, met iu spelen, van haar aanhankelijkheid doen blijken. Probeeer niet ha,ar tot gehoor zaamheid te dwingen. Dat is nutteloos. Als ze er geen zin in heeft, is 't roepen vergeefs. Heel anders dan met de hond. De tegenzin om te gehoorzamen verklaart het algemeene gebrek aan waardeerirg voor de kat. De minachting voor oins en onze wensohen, welke ze aaln den dag legt, is onaangenaam en weinig vlei end. De moeilijkheid is, dat 'de mensch in zijn ijdelheid denkt, dat de gewoonten van ieder huisdier (werkelijk getemd is de kat natuurlijk niet) speciaal ten onzen behoefte zijn ontwikkeld. De hond, die een mechanische handig heid leert terwille van een goedkeurend klopje op z'n kop of 'n .versnapering, wordt geprezen wegens z'ijn waard'gjheid. Zijto bekwaamheid om te begrijpen en te gehoorzamen wordt toegejuicht als een teeken van verstand. Maar |de kat ge bruikt haar waardigheid en verstand ten eigen behoefte. Dekat bewijst haar verstand door ongelooflijke prestaties bij maken v^n sprongen en het bewaren ^n haar evenwicht, maar (hjaja(r bevel g^en voor het vertoonen van haar ku|nist- strj,ken is doelloos. Vandaar dat men ook Kgit van gedresseerde katten leest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 3