ZiERlKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 8 JANUARI 1936 OPGENOI ZiERlKZEESCHE COURANT Anna-Jacoba-Polder. AANBESTEDING. BUITENLAND BINNENLAND De Kern ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden I lv£0, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f10,Afzonderlijke oummers 5 cent. Verschijnt voorloopig iederen werkdag. Tel. No. 32, Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZiERlKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12911 ADVERTENTIEN'i van 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 30 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Zij, die zich in bovengenoemde gemeente op ons blad wenschen te abonneeren, gelieven zich te wenden tot onzen Agent, den heer S. V. d. VELDE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vian Zierikzee zullen op D i n s d ag. 14 J ia n u a r i 1 9 3 6, des namliddagis 2 uuir, ten Stadhuize, bij enkele inschrijving aanbesteden Het vernieuwen van- het bovendek der dubbele ophaalbrug buiten deZuid- havenpoiort. De bestekken rijn vlapaf 8 Jianuari ,a.s. ter gemeente-secretarie tegen betaling viain f0,40 verkrijgbaar-, alsimlede aan het bureau van gemeentewerken. Zierikzee, den 7 Januari 1936. Burgemeester en Wethouders Van t' Zierikzee, P. M. PANNY, loco-Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Abessinie Wachter, wat is er van den nacht In den dagelijksehen stroom van min of meer onbetrouwbare berichten van het Abessijinsche front wordt [die aandadhji afgeleid van hetgeen aïjdaar op langisren termijn geschiedt. En ld,at is dikwijls, be langrijker dan [dei ;ipa and downs van een oorlog. Toen de oorlog uitbrak stopld een tot de tanden bewapend modern la|nd tegen een natie, die feudale opvattingen er op nahield. Nog droomde van de oude oorlogsvoering -van man tegen man en geen verstand hebbenjdje van de verschrik kingen van tanks ein bommen uit de lucht. Een land, dat onvoldoende be schikking had over geweren, kanonnen, munitie; een land dut slechts grijpen kon naar natuurlijke verdedigingsmidde len, liggende in een moo.rpeinid klimaat, een voor Europeanen niet te overkjOimem moeilijke terreinformatie en in onher bergzaamheid, gebrek aan drinkwater. Daarbij kwam de fanatieke geestesge- setldheid van den Abessiniër. Deze is gelijk vele Oosterlingen, filosofisch aan gelegd en hij beschouwt den .doo|d( op geheel andere wijze als de Westerling. Hijl isitrijdt voor een ideaal, niet ter wilJe van de materie. De tocht naar Addis Abeba geen militaire wandeling Het is duidelijk dat ook de mechani satie niets uitricht in een onherberg zaam terrein met listige vijanden. Over dag houden de Abessyniërs zich schluil in de voor vliegtuigen niet te ontpekkep spelonken en tropische vegetatie. De we gen zijn 'onbegaanbaar voor auto's, trucks en tanks. De vijanden sluipep in. den nacht aan, onhoorbaar met ide kle wangs in de vastberaden hand en wee den niet waakzamen Italiaan'. De verbindingswegen worden elk mo ment bedreigd en wat dat beteekent kan alleen hij' voelen, die niet geheel en al onbekend is met [den guerilla-oorlog in het vol gevaren schuilend Tropisch land schap. De Italianen hebben in de eerste drie maanden van den oorlog wei[ndg bereikt. Zij bevinden zich zelfs op' [den terugweg, want hun vooruitgeschoven posten moeten terugvallen oip de plaatsen Akisoem, Adoea en Makale. De Abessynische leger machten (hebben zich geleidelijk ver- eenigd en hoiu|den de Italianen in een gevaarlijke tang, welke elk moment het Italiaansche offensief kan doen verbrij zelen. Italië heeft aan symphatie ingeboet De landen met een sterk ontwikkeld rehtsgevoel wijzen den DuCe aan als een schender van Genève, die met holle leuze de lust naar macht en naar a&nzied tracht te bevredigen. Hij moet doorgaan met het eenmaal aiap- gevangen'e, teneinde 'niet den weg] op te gaan, die elke dictator in de geschie denis heeft afgelegd. Andere landen heb ben b'ij de beleediging van hun rechtsge voel nog de gevaren onder de oog[en te zien. welke kunnen voortvloeien uit een overwinning vajn het Imperialistische nieuwe Romeinsche Rijk. Verschillende naties, zooals Zweden en opk Amerika moeten lijdelijk toezien, dat hun Ambu lances tegen het Volkenrecht in, worden gebombardeerd. De Abessijnsche koersen stijgen Met het inboeten van de Italiaansche sympathie, gaat gepaard het in aanzien stijgen van het als barbaarsch beschouw de Abessynië. Om het even, of nieuwe sancties zullen worden toegepast of niet, ziullen de groote naties Abessynië in toe nemende mate van munitie, wapeins en modern oorlogstuig (tanks en vliegtuigen) voorzien en de regenmaanden, welke in aantocht zijn en zich nü reeds bebb'e|n, aangekondigd, zullen Italië verder opi het hellende vlak brengen, terwijl zij voor Abessynië uiterst nuttig zullen blijken. Het munitie en wapenvervoer in Abes synië zal via, de uitgestrekte, niet aan Italiaansch gebied liggende grenzen, met groote energie voortgaan en <otm betaling bekommert men zich niet. .Ten eerste beschikt Abessynië over nog belangrijke bedragen aan baar gelid en ten tweede zal Ethiopië ter zijner tijd betalen in consessies, waardoor Italië zich de beste stukken zal zien ontvallen. Wanneer twee honden vechten oimi een been, gaat de deride er mee heen. Italië verzwakt zich zoodanig, dat het ook in Europa weinig kracht meer tentoon zal kunnen spreiden. Abessynië komt als overwinnaar uit den oorlog, doch motet andere landen voor hun 'hulp, beloonen met concessies, die den Negus onafhankelijk Idoen blijven, doch !die een bepaalde beinvLoeding zal hebben te ial an vaarden. Albaarische petroleum voor Italië Een pijpleiding van 75 K.M. Dinsdag is een reusachtige pijpleiding geopend, welke de petroleumbronnen van Kucova nabij Beret verbindt met de zee haven Valona. Een Italiaansche tankboot heeft aldaar 4,152 ton ruwe olie inge laden, bestemd voor de raffinaderijen te Fiume, Margera en Venetië. De pijp leiding is bijna 75 kilometer lang en de capaciteit van de hoogdrukpompen be draagt duizend ton per dag. De opbrengst van de petroleumbronnen van Kucova wordt geschat op tien milliöen ton ruwe olie Albanië krijgt 13,5 pet. van de op brengst alsmede de belastingen op de consessie. De Albaansche regeering denkt hiermede een jaarlijksch inkomen te ver werven van ongeveer een millioen goud- fpanics per jaar.. De exploitatie-rechten der bronnen van Kucova zijn in het bezit van de Italiaansche maatschappij Ferrovie Dallo Stato. Woelig Zuid-Amerika Ongeregeldheden in de Argentijnsche hoofdstad Dinsdag hebben in Buenos Aires, de hoofdstad van Argentinië, ernstige on geregeldheden plaats gehad, doordat sta kende bouwvakarbeiders met de politie slaags zijn geraakt, waarbij zes dooden zijn gevallen. In een der voorsteden hebben stakers eenige melkwagens, die van buiten de stad kwamen, aangevallen en de melk over de straat uitgestort. Ook hebben de stakers gepoogd rails van de spoorwegen op te breken. Vier wagons zijn in brand gestoken. Het stadsbestuur heeft tegen de stakers de hulp van het leger moeten inroepen, om het hoofdbureau van politie te be schermen, dat door de aanwezigheid van politieagenten op de gevaarlijke punten, geheel van bewaking was ontbloot. Reeds zijn 171 personen gearresteerd. Ongeveer dertig autobussen en tramwa gens zijn in brand gestoken. De autoriteiten zijn er van overtuigd dat extremistische elementen de staking een revolutionair karakter trachten te geven. De strijd tegen de stakers werd bemoeilijkt, daar vele vrouwen actief aan de relletjes deelnamen. President Justo is naar de hoofdstad teruggekeerd. Het luchtschip „Hindenburg" Een bezoek aan ons land niet uitgesloten geacht Het iïieuwe liuichtscihip, dat te Frie- drichshafen zijn voltojoing nadert en bin nenkort zijn eerste proefvlucht zal hou den, zal Hindenburg word ein genoemd. Een bezoek aan Nederland Van de L. Z. 129 moet niet uitgesloten worden ge acht, weshalve onderstaand,fe bijzonder heden velen zullen interesseeretni. Het nieuwe luchtschip is aanzienlijk j igpooter dan idle Graf Zeppelin. De inhoud is 200.000 kub. meter tegenover 110.000 van de Graf Zeppelin. De krachtbron nen van de Hilnld'enburg leveren 4800 pk. tegenover 2700 van het oude schip. De snelheid is berekenld op 130 K.M. per uur, tegenover 110 van de Graf Zeppelin. Een tocht van Friec'ricJhshafen naar Ri.o kan gedaan worden in 80 uur. Ook de ruimte voor de passagiers is in het nieuwe schip aanzienlijk grooter. Voor hen is 400 vierkante meter bodemopper' vlak ter beschikking, tegenover 100 in de Graf Zeppelin. Het aantal passagiers plaatsen is 50,(tegenover 24). Maar de bemanning vain< peide schepen blijft 43 personen tellen. Wijziging Dienstplichtwet De duur van Ide eerste oefening heeft voor enkele groepen dienstplichtigen een verandering ondergaan. De oefentijd voor de ziekenverzorgers is met 5 maanden verkort, voorde ziekendragers met een halve maand verlengld!. Verder'is ide oefen tijd voor |d!e onberedenen, idie tot onder officier worden opgeleid, gebracht van 9 op 12 maanden. Ook voor Ide zee militie wordt ide oefentijd verlengld. Voor hen, die reeds, vóór 1 Januari 1986 in werkelijken dienst waren, blijft ide diepst van de eerste oefening ongewijzigd!. Ministers op reis ■- ti-t- Minister Deckers naar Kopenhagen Minister Gelissen naar Warschau De minister v,an landbouw eb vissclherij dr. Deckers is Zondag te Kopenhagen laamgêkoimien, iin gezelschap! Van izftjin secre taris ir. Peters. Het doel van zijn bezoek aan de Deensc'he hoofdstad is zich op, !de hoogte te stellen omtrent de crisis maat regelen, die Idte Deensc'he regeering: heeft genomen ten behoeve van, Landbouw en visscherij en de uitvoering daarvan. Minister Deckers denkt to.t 9 dezer te Kopenhagen te blijven. Alsdap reist hij paar Wardhau, waar hij op 10 dezer den minister van halnidel, nijverheid en scheepvaart, prof. Gelissen zal ontmoe ten, die op 8 Idezer van den Haag der waarts vertrekt. Tezamen zullen zij zich daar, in overleg met ide betrokken Popl- sche autoriteiten laten inlichten omtrent de maatregelen Idlie 'de Poolsche regee ring in het belang van landbouw, nijver heid en handel heeft genomen en de wijze van toepassing daarvan. Mechanisatie in de sigarenindustrie De regeering overweegt tijdelijke maat regelen tegen oen te snelle mechapi- satie in de sigarenindustrie en Zijl heeft daartoe een wetsontwerp ingediend. De toelichting ojp dit wetsontwerp is zeer belangwekkend; het is tenslotte een in grijpen in de rationalisatie - beweging, welke dagelijks in (de indiustrieele wereld' jplaats grijpt en welke beweging het aan tal werkloozen doet vermeerderen. De regeering ziet in, dat |d'e sigaren-industrie nog niet, wat hoeveelheid betreft, van de crisis te lijld'en heeft. Integendeel; de kwantiteit neemt toe, maar er is een verschuiving te cJonstateeren baar de goedkoopere soorten. Dit werkt de mechaniseeering in de han[di em teneilnjde deze geleidelijk te doen plaats vinden, is het hoogerbedoellde wetsontwerp In gediend. De regeering wil niet verstar rend optreden, maar zij wil remimen in het belang van het algemeen. Aüc'ijns- verhooging van machinaal vervaardigde sigaren is van haar niet te verwachten, zegt de regeering, maar z'ij wil voor een bepaalde perioid'e het tempo der ma chinatie in de hanld' [houden, dat in over eenstemming is imet de belangen valn| allen, die bij de sigarenindustrie betok- ken Zijn. Nieuw schip voor de Paketvaart Ook de Koninklijke Paketvaart-Maat- schappij gaat (hiier te lande een nieuw schip van 12.000 ton bestellen, een drie- schroef motorschip ten behoeve van de vaart van Oost-Indië op Zuid-Afrika. Zboals bekend heeft de Koninklijke Pa- ketvaart-Maatsch-appij' destijds den stoot gegeven tot hel onderzoeken, of Zuiidl- Afrika een betere markt kan worden voor de Indische producten en of ,om- keerd, de Kaap méér naar Indië zou kunnen gaan exporteerein. Deze proef is gelukt en het verkeer tusschen beide landen neemt Isitaag toe. Het is voor onze werven een geluk, dat de grootste seheepgaarmaatsdhappijen onder Neder- landso'he vlag en indirect met Neder land gelieerd, telkens de Nederlandsche industrie niet willen passeeren. Het is do Hollanjdl-Amerika Lijn, welke met staatsteun de tweede Statendam besteld heeft, de Rotterdamsche Lloyd en de K. P. Mij. bestelden schepen, de Neder land zal ongetwijfeld binnenkort komen, terwijl de Koninklijke telkens belangrijke orders geeft voor tankschepen ten behoeve van haar dochter-instelling op tankvaart- gebied. Scheepsbouwers zijn sterk arbeids intensief; bovendien geven nieuwe sche pen ook uit anderen hoofde een niet te versmaden werkverruiming. Kleine boeren Er is een neutrale organisatie opge richt. Maatshappelijk Herstel genoemd, j ten doel hebbende het herstel van de 1 maatschappelijke toestanden |döor het brengen van evenwicht in de levens- I voorwaarden van voortbrengers en ver- I bruikers, terwijl geageerd zal worden tegen vernietiging van levensmiddelen en beperking. Dit alles speciaal ten be- hoeze eener actie voor de kleine boe- ren. De nieuwe organisatie zal staan maast de bestaande boerenbonden e|ni daarmede zooveel mogelijk samenwerken. Is dit een antwoord op idle bede om saamhorigheid van minister Colijn? Alweer een nieuwe organisatie zal men zegden! Er gaat geen dag voorbiji of men zoekt in nieuw ver band naar verlossing .van Idem econo- nomischen nood' en niettegenstaande dit alles, gaat Nederland langzaam verder op den weg naar beneden. VERSCHILLENDE BERICHTEN Sleepboot gezonken Bij het binnenslepen van het Duitsche s.s. Frielrnghaus door de sleepbooten Pre sident John. P. Best en de Walvisch in de nieuwe haven te Terneuzen heeft zich een droevig ongeluk afgespeeld. Bij het rondgaan werd de Walvisch, die zich aan den achtersteven van het stoomschip bevond, omgetrokken en hoewel men aan boord van het schip het anker wierp, kon dit niet helpen dat de ketting brak. De vaart kon niet gestuit worden. De op varenden n.l. kapitein L. Duurninck uit Antwerpen en de stuurman P. Loof uit Terneuzen konden zich redden door in den mast te klimmen. Zij werden door de bemanning van de sleepboot president John. P. Best gered. Ook een vlet begaf zich naar de gezonken sleepboot, die het lichaam van den machinist G. Verryck ophaalde. Men bracht het naar den wal en slaagde er in door het toepassen van kunstmatige ademhaling de levensgees ten weer op te wekken. De gehuwde stoker J. Dommanschet uit Antwerpen kwam evenwel om het leven. Dronken tegen den trein opgeloopen Op den Gustoiwlejg bij de Merlwehiaiven te Roitterdiaimi is een imian minder een rangeertrein geraakt en gedood. Het is A. Meijnstra, die den laatsten tijd ver blijf hield in een klein logement. Gebleken is, dat de man onder invloed van ster ken drank verkeerde en tegen den trein is opgeloopen. Hij raakte onder de beide laatste wagens, waardoor hij vermorzeld werd. De machinist van den rangeertrein had aanvankelijk niets van het ongeluk gemerkt. Boerderijbrand Dinsdag brak brand uit in de boerderij bewoond door den heer F. Dijkstra te Appelscha (Friesland). De plaatselijke brandweer kon tegen de vuurzee weinig uitrichten, zoodat zij assistentie vroeg en kreeg van de motorspuit uit Ooster- wolde. Met vereende krachten slaagde men erin het voorhuis en een bijschuur te behouden. Verder brandde alles af. Men slaagde erin het vee te redden. De dienstbode die hierbij behulpzaam was liep vrij ernstige brandwonden op. Vier koeien kregen brandwonden De schade wordt door verzekering gedekt. Revolverheld Op de markt te Ommen (Overijsel) werd Dinsdag eenige sensatie gewekt, doordat de woonwagenbewoner L. B. den woonwagenbewoner L. W. na een hoogloopende ruzie met een geladen re volver achterna zat. B. schoot driemaal opden vluchtenden W., doch driemaal weigerde het wapen. Voordat de aan valler voor de vierde maal had geschoten werd hij door een opperwachtmeester der marechaussee bij den kraag gegrepen en ontwapend. Het wapen bleek vijf scherpe patronen te bevatten. De man is wegens poging tot doodslag opgesloten Abessinië de twistappel Onlusten in Argentinië De nieuwe Zeppelin Reizende ministers Zijdeteelt in Westelijk Schouwen Hauptmann wordt den 17en Jan. terechtgesteld Zijdeteelt in Westelijk Schouwen Evenals in enkele andere streken vap oins land de belangstelling voior de zijde teelt toeneemt, willen we hier ook trach ten, daarvoor bij' id'e inwoners belang stelling te wekken. Bij1 de autoriteiten is er reeds belangstelling, hetgeen blijkt uit het feit, dat schrijver dezes door de gemeenten Haamstede, Burgh en Renesse afgevaardigd is gieweest naar de vergade ring j-an de Nederlandsche Zijdeteelt- vereeniging, 9 November j.l. te Utrecht gehouden. Ook d'e medewerking, die de gemeenteraad van Haamstede heeft toe gezegd, wijst er op, dat men er mogelijk iets in ziet voor onze omgeving. Dat ook de regeering belang stelt in deze zaak, blijkt hieruit, dat op de ver gadering in Utrecht de Bijenteelteonsulenit Ir. Minderhoufdl aanwezig was, die van de regeering opdracht heeft gekregen, de mogelijkheden van zijdeteelt voor ons land te bestuideeren. Ook de inspecteur van de Tuinbouw, Ir. v. d. Plassche was ter vergadering aanwezig. Deze voer(de namens de regeering het woord, waarbij hij' er op wees, dat d'e regeering vooral steun wil verleenen in de vorm vap voor lichting. De zijdeteelt is geen zaak die in ons land nieuw is. Reeds in 1929 is de Ned. Zijdeteeltvereeniging opgericht. Tot héden heeft Zij niet veel tot stand gebracht. Met het oog op de werkverschaffing is er het vorige jaar een Gooische Zij deteeltvereeniging opgericht, die veel pro paganda heeft gemaakt, waardoor ide be langstelling oplgewekt is, opk in Westelijk Schouwen. Is zijdeteelt voor Westelijk Schouwen mogelijk? Na eeenige studie en informatie Zijn wij' tot de conclusie gekomen, dat deze teelt inderdaad ook voor 'Ojnze omgeving van belang kan worden, als idleze ip goede banen geleid wordt. Een goed begin zou het zijn, als eenige menschen, die belangstelling voor ideze zaak hebben, bij' elkaar gebracht kunnen worden, waar dan een en ander betref fende 'd'e eigenlijke teelt kon worden meegedeeld'. Voor de zijdeteelt zijn moerbeiblaideren noodig als voedsel voor de rupsen, die later de cocons leveren om verkocht te worden. De moerbeistniken niu willen uitstekend groeien op lichtere gronden, zooals er in onze omgeving zooveel voor komen. Zij' kunnen als vor.egromdsteelt geplant worden, doch zijh ook uitstekend te gebruiken als afscheidingen en hagtep. Met het oog op de werkverschaffing opent deze teelt voor gezinnen met veel eigen werkkrachten vooruitzichten voor een loonende teelt. Op het oogenblik is de teelt nog niet loonenid, doch het ver dient aanbeveling, op kleine schaal met de teelt te beginnen, opdat men, wapneer, de prijzen |d[er cocons stijgen, de teelt kan Uitbreiden. We kunnen meedeelen, Idlat Jhr. v. Cit- ters te Bjurgh een kleine proef zal nemen, door te 'beginnen met het uitpl anten vap een 100 moerbeistruiken. Zij die belang stellen en er meer van willen wetep, kunnen zich vervoegen bij het hoofd "dier tuinbouwschool te Haamstede, die ook een beknopte handleiding voor de zijdeteelt bezit, die hij ter lezing wil afstaan, waar na men dan zelf kan nagaap of men een kleine proef wil nemen. Zooals aan het begin is meegedeeld!, wil de gemeente Haamstede deze zaak steunen en wellicht ook de gemeentepj Burgh en Renesse, als de inwoners dier gemeenten belangstelling, voor deze cul tuur toonen. Laten wij hopen, dat deze nieuwe teelt hier ingang moge vinden, opdat de wer keloosheid, vooral ondier de jongere men schen, er eenigszins door bestreden kap worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1936 | | pagina 1