ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kin opoenoi MAANDAG DECEMBER ZIERIKZEESCHE COURANT KENNISGEVING. Nieuwjaarsdag Foto-Atelier M. v. d. Voorn, CONCERTZAAL-BIOSCOOP „CARAVAAN". De Kern ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f10,Alzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt voorloopig iederen werkdag. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12904 ADVERTENTIENi ran 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 30 cent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Vrijdag den 3 Januari a.s., des nam. te 2 uur, op het Raadhuis een openbare Vergadering van den Ge meenteraad zial gehouden worden. Agendai 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Vaststelling begrooting Burgerwees huis 1936. 3. Vaststelling suppletoir kohier honden belasting. 4. Verzoek om pachtverlaging. 5. Benoeming twee afgevaardigden voor de N.V. Waterleiding-Maatschappij (1936 en 1937). 6. Benoeming vaste raadscommissiën. 7. Benoeming lid commissie toezicht L.O. (per. aftreding). 8. Wijziging reglement Burgerweeshuis. 1 9. Overneming radio-distributiebedrijf, j 10. Vaststelling steunregeling. Zierikzee, den 27 December 1935. De Burgemeester, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. den geheelen dag geopend. Lange Nobelstraat, Zierikzee. De oorlog in Abessinië Abessijnsche successen op 't Noordfront Ras Desta bedreigt de Ita lianen in het Zuiden Addi-Abbi bezet De berichtgeving der Abessijnen gaat langzamer dan bij hun tegenstanders. En zoo komt het dat men van hunne suc cessen altijd later kennis neemt, dan van hun tegenslagen, want die worden, via Asmara, door de Italianen spoedig genoeg wereldkundig gemaakt. Zoo neemt men eerst thans kennis van de herovering van Addi-Abbi in Tem- bien (Noordfront) waar op 22 December de Ethiopiërs aanvielen en welke aan val duurde tot in den nacht voor Kerst mis. Deze strijd had een fel karakter. Het aantal slachtoffers was dan ook zeer groot. In den Kerstnacht heeft men ge pauzeerd, maar den volgenden morgen vocht men lustig verder. Abessijnen te genover Askari's (Ital. koloniale troepen) en zwarthemden. De Italianen moesten het veld ruimen, hoewel de Abessijnen meer verliezen le den, een gevolg niet alleen van de mo derne bewapening der Italianen, maar ook, omdat de troepen van den Negus een stormaanval moesten doen om suc ces te kunnen boeken. De Italianen lieten 20 gesneuvelde of ficieren op 't slagveld achter; een aan tal machinegeweren benevens een groot hoeveelheid munitie viel den Abessijnen in handen. Aan 't Zuidfront Ras Desta opereert aan de grenzen van Italiaansch Somaliland met twee le gers. Het eerste staat 40 K.M. ten N.O. van de stad Dolo, teifwiijl het anld'ere langzaam oprukt langs de grenzen van Kenia. De Italianen (warden het door Ras Desta, die een 50.000 man onder zijn be velen heeft, lastig gemaakt. Dolo heeft een Italiaansch garnizoen, dat in verhou ding tot Ras Desta's troepen, ver in de minderheid is. De Italianen bombardeerden iederen dag beide legers van Desta, doch de Abessiniers schijnen van deze voortdu rende bombardementen veel geleerd te hebben; zooveel dat zij den laatsten tijd iederen dag toch weer nader komen bij de grens van Somatiland. Vermoeld'e) ijk marcheeren de troepen alleen 's nachts, om overdag schuilplaatsen op te zoeken en het is opmerkelijk, dat de Italianen na het bombardement van Negehelli, geen enkel succes meer hebben kunnen mel den. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de oorzaak van den stilstand van de Ialiaansche actie in het Zuiden, gevon den kan worden in dit stage verder drin- J gen van Ras Desta. Hoe Abbi-Addi heroverd werd Op 22 December begon een groote slag, die tot Dinsdagavond duurde. De troepen van Ras Sejoem vielen de ver sterkte stellingen der Italianen bij Addi Addi aan, welke plaats zij na een bui tengewoon zwaren en bloedigen strijd innamen. Op 24 December hadden de Italianen versterkingen gekregen en be gon de strijd opnieuw, waaraan naast Europeesche troepenafdeelingen ook As kari's deelnamen. Ofschoon de Italianen werden gesteund door eskaders bommen werpers, artillerie en machinegeweer-af- deelingen, zegevierden de Abessiniers, volgens berichten van Ethiopische zijde, over de geheele linie. Na de inneming van Abbi Addi be stormden de Abessiniers de Italiaansche forten en machinegeweerstellingen ten noorden en noordwesten van die plaats. De verliezen moeten aan beide zijden buitengewoon groot zijn, daar de Abes siniers zich zonder dekking in het ma chinegeweervuur stortten, dat zij ten slotte tot zwijgen brachten. Laval handhaaft zich Na een indrukwekkend pleidooi kreeg hij een kleine meerderheid In het Palais Bourbon, de zetel der Fransche Kamer, heeft Laval Zaterdag, na de uiteenzetting over zijn politiek in het Italiaansch-Abessinisch conflict, zich met een kleine meerderheid gehandhaafd. HMül PIERRE LAVAL Achtereenvolgens weerlegde Laval de bewering, als zou hij niet nauw genoeg met Engeland zijn samengegaan en als zou Frankrijk de sanctiepolitiek heime lijk hebben tegengewerkt. Wat de p e- troleumsancties aangaat, die zullen nu eenmaal niet aan de orde kJomen) vóór dat Roosevelt in de gelegenheid gesteld is er aan mee te doen. Als bewijs dat Frankrijk wel degelijk nauw met Engeland samenwerkt, haalde Laval het feit aan, dat, toen Engeland op 10 October j.l. een contact vroeg tusschen de Fransche en Engel- sche generale staven, hij ant woordde dat eerst politieke overeenstem ming verkregen moest worden en dat, toen dit het geval was, gedurende de maanden November en December gere geld conferenties voor militair-technisch overleg hebben plaats gehad. Italië was gewaarschuwd Laval betoogde vervolgens, dat hij Ita lië wel degelijk en herhaaldelijk gewaar schuwd heeft dat de sancties zouden wor den toegepast, en besprak toen uitvoerig de betrekkingen met dit land, waarbij hij nadrukkelijk verklaarde niets te ver bergen te hebben aangaande de afspra ken te Rome, en in Januari nooit ver moed te hebben dat Italië in Abessinie militair zou gaan optreden. In geen en kel opzicht heeft hij den oorlog aange moedigd, al was het alleen al daarom, omdat die Frankrijk berooft van de Ita liaansche medewerking in Europa. Hij zal overigens doorgaan, middels de letter en den geest van het pact, naar verzoe ning te streven! Toenadering tot Duitschland gezocht Daarna komende tot de betrekkingen met Duitschland verklaarde Laval van oordeel te zijn dat, zoolang toenadering met dit land niet heeft plaats gehad, de vrede in Europa niet effectief ver zekerd kan worden. Maar die toenade ring moet komen binnen het kader van de collectieve veiligheid. Had het voor- stel-Laval—Hoare succes gehad, dan zou den Engeland en Frankrijk samen ge tracht hebben Duitschland weer in den Op Nieuwjaarsdag vertoonen wij de superfilm Slechts ééne voorstelling. Volkenbond te brengen. Laval heeft den Franschen ambassadeur te Berlijn naar Hitier gezonden om uit te leggen dat het pact met Sovjet-Rusland niet tegen Duitschland gericht was en dat hij niets liever zou willen dan dat Duitschland ook toetrad. Hitier en de ambassadeur waren het eens in den wensch te ko men tot betrekkingen van goede nabuur schap in wederzij dsche achting. De »goudmaker« Dunikowski Het geheimzinnige »Protor« Sedert eenige dagen staan alle Belgi sche bladen vol artikelen over Duni-* k|owski, den Poolsrchen goudmaker, Idiie zich op het oogenblik te Brussel be vindt en in Vilvoorde, en vjoprstajd! van Brussel, een fabriek heeft laten inrich ten om er mét de industrieele exploi tatie van zijn uitvinding te beginneml. Duniokiowski is de zoon van een Piqol- sche geleerde, professor Emile Dukjowski hooigleeraar te Lemberg;, die als professor in de mineralogie cursussen heeft ge geven. Hij maakte deel ,uit van de vele internationale wetenschappelijke genopt- schappen en fwlais joioik lid van de) Belgische wetenschappelijke akademie. In 1920 heeft deze geleerde een nieuw stralend lichaam ontdekt, Idlat hij' den naam „Protor" heeft gegeven en waar door het "mogelijk1 was géworden niet alleen de metaalhoudende atomen in ert sen samen te trékken, doch ook' de ato men die dojor id'e scheppingskracht van de natuur nog niet volledig tot metaal, zijn gevormd een ontwikkkelingsprp- c'es te doen ondergaan, wiaardp.or zij den vorm krijgen waarvoor de natuur een paar eeulw'en noodig zpu hebben gehad. Een uitvindersdroom Deze nieuwe stof heeft wonderlijke eigenschappen, verklaart Dunikowski. Zij komt de natuur te hulp'. Onder den invloed van „Protor" ontstaat een io|nt- wihkelingsjproces, dat tot dusver in de wetenschap totaal onbekend was. Het nieuwe lichaam wordt, bij het gebruikt, door een hpoge warmtegraad en Idfopr hoogsjpanningstroom, in zekeren zin ge stimuleerd. Samenwerkende met zijn vader heeft Dunikowski de uitvinding heelemaal tot practisch waarde gebracht en in 1922 is men er in geslaagd in het labora torium van zijn va,der te Lemberg de eerste graantjes goud uit (gouderts te halen. Wij durven ons uiteraard geen oordeel over deze zaak aanmatigen. Hoeveel uit vinders hebben al niet dikwijls vol komen te goeder trouw gemeend, kïat hun uitvinding in staat was, het aanschijn der wereld te veranderen, een revolutie in de techniek te weeg te brengen, de meuschheid gelukkiger te maken en achteraf bleek het dan toch slechts een uitvindersdroom, een technisch fata. mor gana of een dichterlijke zinsbegooche ling te zijn geweest. Wie zal ons z'eggen |of dit met den Poolsc'hen goudmaker niet ook het geval is?.... Een moedgevend schijnsel in donkere dagen De economische weerbaarheid van ons volk wordt steeds vergroot Een van de terreinen, waarop Neder land altijd heeft uitgeblonken, is die van de waterbouwkunde en een van de man nen, die in onzen tijd op dit gebied Neer- lands naam mede hoog hebben gehou den, is de tegenwoordige Minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude. Denkend aan de wijze, waar op ook en juist in deze crisisperiode, de economische weerbaarheid van ons volk wordt vergroot, heeft het Hdbl. zich tot dezen deskundige gewend en hem gevraagd, deze lichtpunten in som beren tijd onder de aandacht te bren- gen. j ,Op waterbouwkundig gebied hebben wij steeds een goede reputatie gehad", zoo zeide de Minister, „wij genieten deze reputatie nog, en profiteeren daarbij van een voordeel, dat niet mag worden on derschat. De uitvoering van belangrijke openbare werken in het buitenland, voor al als deze gepaard gaat met financie ring dier werken, heeft veelal een poli- ieken achtergrond. Van de Hollanders wordt politieke invloed niet geducht; men weet bij voorbaat dat nevenbedoelingen ons vreemd zijn. Onze politieke neutra liteit waarborgt, dat nooit een greep fw|ordt gedaan naar binnenlainldSchhe in vloed en deze overtuiging geeft ons een goede introductie. Daarbij komt, dat onze deskundigheid op waterbouwkundig ge bied nimmer in twijfel wordt getrok ken. Ik kan uit eigen ervaring spreken". Blijvende werkverruiming Denkend aan eigen land, wijst de Mi nister op de blijvende werkverruiming, die de eenmaal voltooide noordoostelijke polder zal bieden. Met het indijken en droogmalen van den boldem zuilen onge veer vijf jaren zijn gemoeid; de eigen lijke ontginningsarbeid zal dan nog tien jaar vragen, al kunnen natuurlijk be paalde gronden reeds in cultuur wor den gebracht. Welk een grooten om vang dit nieuw gewonnen gebied zal krijgen, moge blijken uit een vergelijking met den Wieringermeerpolder. Daar wer den 20.000 hectare aan de zee ontwoe kerd, hier zullen het ongeveer 48.000 zijn. „Op het gebied van inpoldering zijn wij altijd de pioniers geweest, hetgeen is toe te schrijven aan het feit, dat wij, meer dan andere landen, de behoefte aan verdediging van onze lage gronden hébben gevoeld". In der. loop van het gesprek consta teert de Minister, dat er nooit zooveel aan werkverruiming werd gedaan als in den laatsten tijd. „Wij zijn voortdurend bezig, de eco nomische weerbaarheid van ons volk te vergrooten en hebben daarin een stimu lans tegen de werkloosheid. De kosten verantwoord „Men heeft zich wel eens afgevraagd of de 127 millioen aan den N.O. polder, te besteden in dezen ongunstigen tijd, verantwoord zijn te achten? Het antwoord moet, mijns inziens, be vestigend luiden. Wat toch is het ge val? Nederland kan bij lange na het noodige graan niet produceeren. Wij moe ten dit importeeren en betalen het met onzen uitvoer. Neemt die uitvoer in de toekomst fwieer toe, dan kunnen wij des te eerder de kosten van den polder dra gen. Indien echter de uitvoer in de toekomst nog meer ineenschrompelt dan zal de vraag zijn, of wij zonder groote betalingsmoeilijkheden voldoende kunnen blijven invoeren en dan zullen wij zéér dankbaar zijn, als een grooter gedeelte van het benoodigde op eigen bodem kan worden gewonnen. Waarbij nog komt, dat, dank zij Id'en meest modernen met hodes, dat graian opi Idé meest econo mische Iw'ijze zal verbouwd worden. KORTE BERICHTEN Sterke aardbeving opgeteekend Het Kon. Ned. Met. Instituut deelt mede: In den morgen van 28 December om 2 uur 28 minuten 36 seconden Green- wichtijd is aan het Meteoroligisch In stituut te De Bilt een sterke aardbe ving opgeteekend. De afstand bedraagt ongeveer 10.000 K.M. De richting ligt iets benoorden het Oosten, waaruit volgt dat de oorsprong moet liggen in de na bijheid of ten Noorden van Sumatra. Noodweer in Spanje en Portugal Het Iberische schiereiland is de laat ste dagen door hevig noodweer geteis- rted. Bijna alle rivieren zijn buiten hun oevers getreden, waardoor enorme scha de is aangebracht. Het spoorwegverkeer tusschen Madrid en Galicia is' door aard verschuivingen lam gelegd. Bij Monte- furado ontspoorde een personentrein. De sneltrein Lissabon—Madrid is midden op haar route stil blijven staan. Uit talrijke provinciën van Spanje worden huis-in stortingen, het verloren gaan van oogst en vee gemeld. De Lindbergh's naar Engeland De luchtvaart-correspondent van de „Sunday-Express" schrijft over het ver trek van Lindbergh naar Engeland, dat in Britsche luchtvaartkringen het gerucht de ronde doet dat Lindbergh niet uit vrees voor kidnappers naar Engeland is gegaan, maar om deel uit te gaan maken van de directie van een groote nieuwe luchtvaart-combinatie, die de concurren tie zou willen opnemen tegen de Im perial Airways. De oorlog in Abessinië Laval handhaaft zich Dunikowski de «goudmaker* Een moedgevend schijnsel 1 Verlaging richtprijs tarwe acht de Z.L.M. noodlottig Marktberichten Telegrammen Predikbeurten te Zierikzee 31 Dec. en Woensdag 1 Jan. (Oudejaar en Nieuwjaar). Ned. Herv. Kerk. Nieuwe kerk. Oudejaar 7.30 ure, ds. Gerritsen (Coll. emer.-pred., pred.-wed en weezen). Kleine kerk. Oudejaar 7 ure, ds.Pijnaoker Hordijk. Nieuwjaar 10 ure, ds. Gerritsen. Gerei. Kerk. Oudejaar 6.30 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Nieuwjaar 10 ure, idem. Chr. Geref. Kerk. Oudejaar 6 ure, ds. Hoogendoorn. Nieuw jaar 9.30 ure, idem. De schoenindustrie De productie en de afzet van schoen werk blijven toenemen. 1935 zal weer 'n hoogere productie te zien geven dan '34, toen ruim 13 millioen paar afgeleverd werden. Van de thans geldende hoogere huiden- en leerprijzen, zijn verhoogde schoenprijzen het onvermijdelijk gevolg geworden. Handhaving van de bestaande prijzen is alleen mogelijk door minder kwaliteit leer te gebruiken. De prijzen voor 't voorjaar zullen met een bepaald percentage verhoogd worden. Ned. Elftal tegen Frankrijk Het Nederlandsch elftal, jdiat Ojp 12 Jan. a.s. te Parijs tegen Frankrijk zal spelen, zal er als volgt uitzien: Doel: Halle (Go Ahead); Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Caldenhoven (D.W.S.); Midden: B>. Paauwe (Feyenoohdi), Anide- riesen (Ajax) en Van Heel (Feyenoord); Voor: Wels (Unitas), Drok. (R.F.C.), Bak huis (H.B.S.), Smit (Haarlem) en Van Nellen (D.H.C.). Duitsche rassenpolitiek James MacDonald, de booige commis saris voor Duitsche vluchtelingen, heeft bij den volkenbond zijn ontslag ingejdliemd. In een bij' zijn ontslagaanvrage gevoeg- den brief houdt hij een requisitoir tegen de godsdienst- en rassenpolitiek van het Derde Rijk en hij1 spreekt de hoop' uit, dat de mogendheden bij Idé Duitsche re geering zullen intervenieeren om haar er toe te brengen die politiek te wijzigen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Liefdesdrama Vrijdagavond omstreeks acht uur heeft op den Ensthede'schen Straatweg bij Oldenzaal een 32-jarige boekdrukker uit Aken een moordaanslag gepleegd pp een 25-jarig meisje, eveneens uit Aken, waarmee de man vroeger verkeering had gehad, doch welken omganjg) [het meisje had afgebroken, waarna Zij naar Neder land was uitgeweken. Thans (w[as zij werkzaam in een fabriek bij' Oldenzaal. Den tweeden Kerstdag kwam 'de druk ker naar Oldenziaal om zijn vroeger meisje op te Zoeken, hij trof haar aan in een kosthuis. Toen hij Waar Vrijdag weer wilde verlaten, wilde het meisje van geen vernieuwingen van de betrekkingen tusschen haar en Wem weten. Daarop verziocht hij Wet meisje hem een eindje te vergezellen, waaraan zij gevoljgi gaf. Van deze gelegenheid maakte de man gebruik om het meisje met een handbijl welke hij in het kosthuis had gestolen, vijf slagen ojp het hoofd toe te brengen, fwlaaroip. hij (op de vlucht sloeg. Het meisje werd door voorbijgangers een café bin nengedragen, waar (geneeskundige hulp wlerd verleend. Eenigen tijid later melid|de de man zich aan bij de Marechaussee kazerne. Hij 'had zich den polsslagader trachten door te snijden, wat echter niet was gelukt. Uitgeplut door bloedverlies kon de man niet verder. Hij werld in het ziekenhuis verbonden en daarna in (de Marechauséekazerne Opgesloten en onder bewaking gesteld. Hij heeft een volledigle bekentenis afgelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1