VROUW, W/X\ODt Geborduurd Ondergoed» Onze goedkoope Patronen. IlAW.IOIMtfB&cR Ondergoed, dat men zelf maakt, is me nigmaal veel duurzamer, dan hetgeen men klaar koopt. Veelal laat men zich in dit laatste geval maar al te gaarne tot den koop verleiden, omdat het toch wel gemakkelijk is en er zoo op het eerste gezicht „snoezig" uitziet. Maakt men zijn ondergoed zelf, dan zal zeker op soliede materiaal gelet wor den, al zal men niet meer het zware lin nen en katoen kiezen, dat vroeger als echt degelijk de voorkeur kreeg. De dameshemden worden veelal van Bemberg-zijde gemaakt, doch ook lingerie batist en andere fijne weefsels in zachte kleuren. Buitengewoon mooi zijn de ver sieringen met open randen, Engelsch bor duursel, richelieu e.d. technieken. Men kan de motieven, die hier weergegeven zijn, op de ware grootte gemakkelijk door mid del van carbonpapier op de stof overbren gen. Als borduurmateriaal wordt glansga- fen gebruikt, waarmede tevens de open rondjes worden gewerkt, hetgeen op den verkeerden kant van de stof gedaan wordt. Om de hoekjes steviger te maken, wor den ze met festonsteken omgewerkt. De breedte dezer randjes is ongeveer 4 m.M. Model 1 geeft een hemdje weer, dat met een open zoom wordt afgewerkt, terwijl de drie motieven volgens la worden ge werkt. De festonsteken worden aan den buitenkant van de motieven gewerkt, waarna de tusschenliggende stof wordt weggeknipt, de motieven worden verbon den door ongecordonneerde draden. De drie motieven, die alleen op den voorkant worden uitgevoerd zijn 5 c.M. van elkan der verwijderd en op de tusschenliggende stof worden enkele open gaatjes gewerkt. Model 2 heeft een breede zoom en schou derbandjes van een afstekende kleur. De zoom wordt met het onderdeel verbonden, zooals de teekening aangeeft. Versiering in Engelsch borduurwerk (2a). Model 3 heeft verschillende kleine open randjes en open gaatjes, die aan de hand van het voorbeeld gewerkt worden, terwijl tenslotte model 4 afgewerkt wordt met 'n breede zoom en een 5 c.M. breede versie ring bestaande uit open randjes, kleine plat geborduurde moesjes, opengewerkt ovale figuurtjes, en den heksensteek, die zich over het geheele voorstuk herhalen. iSSIlfll _,*r KINDERVOEDING. Betttóoftlg, doch doelmatig, goed ontbijt gewenscht, Q. O. MetierSchwencke De voeding van den mensch wijzigt zich in verband met zijn behoeften en zal 's zo mers weer aan geheel andere eischen moe ten voldoen dan 's winters. Zullen wy met warm weer bij voorkeur lichte spijzen, koude puddingen en slaatjes eten, dan is dit 's winters weer geheel anders. Warme stamppotten, erwtensoep, capucijners en bruine boonen met spek, ziehier de echte winterkostjes, terwijl na groenten en aard appelen pannekoeken, rijstebrij, haver mout, een stevig besluit geven, zelfs het vleesch kan daarbij van het menu ge schrapt worden. Eenvoudige, doch doelmatige voeding is vooral voor kinderen van veel belang en dikwijls beslissend voor hun geheele le- yen. Vele moeders gevoelen zich in dit op zicht vaak voor een moeilijke taak gesteld en het kost haar meermalen zeer veel hoofdbrekens, haar kinderen datgene te geven, wat voor een opgroeiend organisme net meest geschikt is. Verkeerd toegepaste voeding leidt tot ondervoeding, de kinde ren worden lusteloos, zien bleek en heb ben nergens trek in, hetgeen voorkomen kèn en moet worden. Gelukkig zijn er genoeg krachtbronnen, die het organisme in stand kunnen houden, dat niet beter vergeleken kan worden, dan met een machine, die bij slecht onderhoud niet goed functioneert. Wat zijn vele moedei» niet vaak overbe- zorgd als de kinderen aan het middagmaal niet genoeg eten. Hebben diezelfde moe ders er echter wel eens over nagedacht, dat zij hun kinderen 's morgens naar school laten gaan vrijwel zonder ontbeten te hebben? Het is een zeer verkeerde ge woonte en meermalen een gevolg van het feit, dat allen 's morgens te laat zijn, ter wijl een gezamenlijk ontbijt, desnoods van moeder alleen met de kinderen, zoo'n goed begin van den dag is. Inplaats van brood, dat in de meeste ge vallen nog haastig weggewerkt wordt met thee, kunnen zij veel beter een bord ha vermout eten, dat niet alleen smakelijk, doch ook voedzaam is en tevens gemakke lijk verteert. Men behoeft zich geen zorgen te maken, dat dit veel extra tijd vraagt, want tegelijk met het theewater zet men de pan met melk op en rekent voor 4 personen niet meer dan 1.2 L. (1 L. en 2 theekopjes), brengt deze aan de kook, voegt er wat zout bij en strooit er roerende 150 gr. of drie gewone theekopjes vlugkokende Quaker havermout in. Af en toe wordt de pap even doorgeroerd, en moet nog 86 minuten doorkoken. Met lichte basterd suiker bestrooid, vin den de kinderen het een lekkernij, die er gemakkelijk ingaat. Een niet te onderschatten voordeel is te vens, dat het kind met een goed gevulde, doch niet overvolle maag naar school gaat en zich gedurende de schooluren prettig gevoelt, zijn aandacht meer kan concen- treeren en tevens veel meer weerstand krijgt. Havermout bevat behalve koolhydraten, eiwitten en vet, tevens nog 8 verschillende minerale stoffen als calcium, phosfor, mag nesium, potasch, natrium, chloor, ijzer en zwavel, welke alle onmisbaar zijn voor het organisme. De vitaminen bevorderen den groei en de ruwe celstoffen, de spijsverte ring. Een goed begin is het halve werk, is een gezegde, dat ieder bekend is, niet waar? Moeders bewijzen hun kinderen geen MODEGRILLEN. De lange, sierlijk val lende gekleede avond japonnen vragen ele gante capes of mantels, die bti het binnenko men in de zaal of bij dansen worden afge legd. Zwart, diep donker blauw of groen fluweel worden zeer veel ge dragen, doch bijzonder apart werkt warme bronskleurige cape of een zacht-geel avond toilet. De robe, die wij hier zien afgebeeld, heeft raglan-mouwen, diezeer ruim zijn en sluit met drie mooie strassknoopen. Het coquette cape- je van tulle, is gedacht in een zachte pastel tint en is eigenlijk meer sieraad dan wel van eenig practisch nut. Het bestaat uit twee ruime, over elkander vallende strooken, terwijl een veel smallere de hals omsluit. Witte tulle staat heel mooi bij zwart fluweel of satin. De cape, die linksboven is aangegeven, is zeer ruim ingehaald langs den hals en vormt een flatteuse ruche, terwijl tevens nog een bloemen gar neer in g wordt aange bracht. Bij voorkeur wordt een afstekende kleur gekozen .terwijl het geheel met satin ge voerd wordt. Zeer modern zijn de aansluitende brocaat- manteltjes met mouwen, die tot de ellebo gen glad syja, daarna wijd open vallen. beter dienst, dar. ze goed te laten ontbij ten, want een gezonde krachtige jeugd is niet alleen een gezinsbelang, doch tevens een volksbelang, want de jeugd van heden is het volk van de toekomst. HEEFT U AL KEUS GEMAAKT? Van de in deze rubriek voorkomende ge nummerde modellen zijn knippatronen verkrijgbaar by de moderedactrice, Mu- zenstraat 5b, Den Haag, Gironr. 191919, ten name van den Knippatronendienst te Den Haag. Een prachtige aanvulling op deze ru briek is „Winterpracht", een fraai blad, dat aan bovengenoemd adres tegen twaalf cents verkrijgbaar. Sluiting met goudtressen en knoopen. De modellen leenen zich in het bijzonder voor lange, zeer slanke figuren. Goudbrocaat wordt gedragen bij bruin achtige nuances, terwijl bij zwart met meer succes zilverbrocaat gekozen zal worden. De mooie keuze van avondcapes en man tel past zich uitstekend aan de moderne toiletten aan, terwijl het tevens moge]ijk is, modellen van een vorig seizoen op een voudige wyze te modernipeeren. „WINTERPRACHT", ONZE FRAAIE WINTERPREMIE. Kosteloos beschikbaar voor onze lezeressen. Vraagt nog heden aan! Wat is „Winterpracht"? „Winterpracht" is een wintermodejournaal, dat bestemd js voor iedere Nederlandsche vrouw. Het is een modeblad, zooals er slechts weinigen zijn, en bevat een keur van modellen, waardevolle raadgevingen op het gebied van de kleeding. Het stelt ons op de hoog te van den stand der wintermode, die zoo sterk verschilt met de mode van het vorig jaar. Het blad is ook technisch uitstekend verzorgd, zoodat het een lust is voor de oogen. Geen enkele huisvrouw zal dit blad willen missen en het doet ons daarom ge noegen te kunnen mededeelen, dat de Mo deredactrice dit blad kosteloos beschikbaar stelt aan onze lezeressen. De redactrice weet, dat zij daarmee alle lezeressen een genoegen doet en noodigt daarom allen uit .Winterpracht" nog heden aan te vragen. Men kan dit doen, door te schrijven aan de Moderedactrice, Muzenstraat 5b, Den Haag, onder bij sluiting van twaalf cents aan postzegels, of door storting of over schrijving van twaalf cents op postrekening No. 191919, ten name van den Knippatro nendienst te Den Haag. „Winterpracht" zal U dan veel genoegen bezorgen. KERSTMIS IN HONGARIJE. Kerstmis wordt in Hongarije niet minder dan in sommige andere landen gevierd als een der voornaamste feesten. De kerkklokken luiden een groot deel van den dag en zoodra als de eerste ster aan den hemel verschijnt op Heiligen avond, begint het feestmaal, d.i. dus even als in Duitschland het geval is, 's avonds vóór eersten Kerstdag. Volgens oud gebruik bestaat deze maal tijd uit koolsoep en visch, koeken in hoef- ijzervorm met maanzaad of okkernoten, ap pelgebak, en wel de bekende apfelstrüdel, noten, Kerstgebak in bijzondere vormen en Klösze met maanzaad en suiker be strooid. Vóórdat de familie zich om den disch schaart, verzamelen zij zich rondom den Kerstboom, waar een gebed wordt uitge sproken en de geschenken uitgedeeld, daarna gaat men aan tafel. De versiering van den Kerstboom wordt reeds weken van te voren zelf gemaakt, noten worden verguld, kleine roode appel tjes en sinaasappelen worden tusschen de takken gehangen en nimmer worden de suikerbonbons, szalon cukor vergeten, die in dit land zoo zeer geliefd zijn. 's Middennachts wonen de Hongaren de mis bij en ziet men vele hunner in mooie gekleurde gewaden ter kerke gaan. Licht, bloemen en dennengroen omgeven de kribbe met het Kindeke, waaromheen de drie wijzen, engelen en herten gegroe peerd zijn. Gedurende den Kersttijd ziet men kin deren door de straten van steden en dor pen trekken, die liederen zingen en een kribje met zich dragen. KERSTGEBRUIKEN IN HET OUDE FRANKRIJK. In Frankrijk heerschte tot in de vorige eeuw het gebruik van Kerstmaaltijden, de z.g. „Réveillons". Zij vonden plaats in den heiligen nacht na twee uur, wanneer men terug keerde uit de kerk, waar de mis was bijgewoond. Als hoofdgerecht werd kip met rijst ge bruikt, terwijl als „bij"-gerechten warme worstjes gegeven werden, leverworst, braadworst en kippenpastei. Hierop volg de ossentong, varkenspooten met truffels en pistaches en varkenscoteletten. Op ta fel prijkten tevens groote taarten, compo tes en crèmes, die het Réveillon besloten! NUTTIGE WENKEN. Zeemlappen moeten regelmatig in warm water en zeep worden uitgewasschen, daar na spoelen in water, waaraan een weinig borax is toegevoegd. Is de zeem bijna droog, dan wordt hij ,door de handen ge wreven, waarna hij soepel en zacht blijft. Olieverfschilderijen worden gemakke lijk schoon gemaakt met een halve versch geschilde aardappel. Wanneer zich schuim vormt, veegt men dit af met een zacht doekje en herhaalt het proces nogmaals met de andere helft. Afnemen met een vochtigen doek en na wrijven met een zij den doekje. Een nieuw geverfd bad moet men min stens een week ongebruikt laten, daarna vullen met koud water, dat er gedurende een uur in blijft staan. Messen moeten vóór het snijden van ci troenen ingevet worden met een weinig boter, waardoor men het vlekken van het staal voorkomt. Bij roestvrije messen is dit echter overbodig. Op verzoek van vele lezeressen maken wij thans een aanvang met het weke lijks plaatsen van modellen, waarvan goedkoope modellen verkrijgbaar zijn. De prijs dezer patronen bedraagt slechts 25 cents. De patronen worden vervaardigd door bekwame coupeuses, zoodat pasvorm en coupe gegarandeerd worden. Wij twijfelen er niet aan, of. deze nieuwigheid zal door onze lezeres- sen ten zeerste op prijs worden gesteld. GEKLEEDE JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. G. 1. Deze mooie, afkleedende japon kan van fluweel, cloqué, satin, en allerlei andere weefsels gemaakt worden en vraagt geen andere garneering, dan kant langs de hals- uitsnyding, die de werking van een vest weergeeft. Ruime met zijde tegengevoerde volant, van breed tot niet toe uitloopende naar de taille ,die het figuur de zoo zeer gewenschte afkleedende lijn verleent. De taille is ongeveer 5 c.M. lager aange bracht, dan de normale lijn aangeeft, waar door het figuur een slankeren indruk weer geeft. Recht rugpand. Mooie mouw met aansluitend onderdeel, ingehaalde ruimte 15 c.M. boven de pols, vierbaans rok, waar van de achterbaan uit één deel bestaat, de voorbaan uit drie deelen. Indien zijde of gladde wollen stof verwerkt wordt, kan men op de midden-vóórbaan eenige ner- vures aanbrengen, zooals de lijn op het pa troondeel aangeeft. Andere weefsels vra gen een rechte baan. Patronen verkrijgbaar in de maten 48, 50 en 52. GEKLEEDE MIDDAGJAPON, G. 2. Zeker is dit model zeer apart te noemen, eenvoudig en door de aangebrachte gar neering toch zoo gekleed, vooral van crêpe satin. Het voorpand sluit met een scher pen punt naar links, terwijl een geplisseer- de, ruime volant is aangebracht van zijde in dezelfde tint. De rug is recht, evenals de achterbaan, terwijl aan het voorgedeel te van deze tweebaans rok een eenvoudige garneering is aangebracht in den vorm van een gebogen, puntig oploopende lijn, die even aan een heupstuk doet denken, waardoor een al te sober geheel wordt voor komen. Knoopen zijn op het bovenstuk aan gebracht. Behalve van crêpe satin kan het model met veel succes van wollen georgette ge maakt worden, met plissé van hetzelfde materiaal. Ook fluweel leent zich heel goed tot het maken van deze japon, doch dan wordt op de rok geen garneering aange bracht, terwijl de plissè vervangen wordt door ingehaalde kant, een zeer moderne garneering. Het model kleedt buitengewoon af en is verkrijgbaar in alle maten. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN Op te zenden aan „Het Practisch Modeblad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij ingesloten f aan postzegels. Indien U tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad wenscht te ontvangen, gelieve U 10 cent extra in te sluiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 5