ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kin opgeno; zierikzeesche courant NIEUWJAARSWENSCHEN. AFSCHEID De Kern VRIJDAG 27 DECEMBER 1935 ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f10,Alzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt voorloopig iederen werkdag. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12902 ADVERTENTIENi van 13 regels 60 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur In het nummer dat met 1 Januari 1936 verschijnt, worden, evenals vorige jaren Nieuwjaarswenschen opgenomen. De prijs hiervan bedraagt van 15 regels 75 ots., elke regel meer 15 ets. De inzending kan geschieden tot en met Zaterdag 28 December, uiterlijk 's voormiddags 10 nre. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare ken nis, dat ter gemeente-secretarie ter in zage zijn nedergelegd en op verzoek verkrijgbaar zijn: De voorwaarden van aanbesteding voor de levering van uniformklee- ding ten behoeve van de agenten vam .politie, gedurende het jaar 1936. Gegadigden voor die levering moeten hun inschrijvingsbiljetten, aan het adres van den Burgemeester, inleveren vóór 7 Januari 193 6. Zierikzee, 27 December 1935. Burgemeester en Wethouders vTopnnioiemd, J. SCHUURBEQUE BOEI JE, Bu-ijgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. Met het jagen was het voor dit jaar afgeloopen. Het gezelschap had zich' teruggetrok ken in de gezellige verwarmde zaial van de dorpsherberg, om dezen dag waardig te besluiten. De felJe koude had hen ten laatste be vangen en menige lepelaar had zijn huid kunnen bergen, doordat ide heeren zich te goed verzekerd haaiden tegen 't strenge winterweer, zoodat ze niet vlug genoeg in aanslag konden komen. Maar nu, gezeten rondom den warmen haard, werden Ide koiuide en gemaakte poedels vergeten. De stemming werd vroplijker, al was deze nog niet geklommen tot de hoogte die men op zoo'n laatsten avond, wanneer men voor langen tijd afscheid van elkan der neemt, verwacht. De oorzaak hier van was, dat een der leiden van het gezelschap voor 't laatst als jager in hun midden was en als e)dele weidwerker in veler jagershart een plaats had ge kregen. Zoodoende wendl niet gesproken het beroemde jagerslatijn, maar ernstig wer den de jachtresultaten van het afgeloopen seizoen behandeld. Zooals overal, werden op dezen laatsten avond de boeken geopenid1. Deze gaven niets anders te zien dan cijfers en feiten. Hoeveel patronen op eiken jachtdag ver schoten waren, hoeveel stuks binnen wa ren gekomen en hoe groot het percentage treffers was. Een oogenblik waren allen verdiept in de berekeningen, daar zij bezig waren een pmslag te maken over het geheele jacht jaar, om den juisten stand te be palen. Verwonderlijk waren de resultaten, want er waren er die 50 procent treffers hadden kunnen boeken, wet voorwaar een buitengewoon resultaat genoemd mag worden. De meeesten .hunner kwamen echter aanmerkelijk lager, zoodat er zelfs waren die niet hooger konden komen idan even door de twintig procent en wel diegene van het gezelschap, die door hen ide wei- delijkste werd genoemd' en dezen avon'di voor 't laatst in hun midden was. En toch was het noch van den een, noch van den ander over- of onder schatting. Verbazing was op veler aangezichten leesbaar, want ieder vroeg zich af hoe het mogelijk was to|t 1 ioff 2 te komen als men nog slechts 4 of 5 akten versleten had? Hierop wist die oude jager, die bijna 5 patronen vojor 1 stuk wild had nopdlig gehad het antwoord, te geven. Allereerst dan, zoo sprak hij: had ik verwacht, dat uw percentage veel hooger zou zijn dan het mijne. Wanneer ik |n auwkeurig alles gadeslla, dan zie ik dat er velen onldier ons zijn die, wanneer dezelfde wetten voor ons latnd goj den als in Duitschlanld', zeker niet tot het dragen van een geweer gerech tigd zouden zijn. Bourgogne- en Champagne Wijnen Voor den. voet jagende, zag ik die lop- pen meestal op verkeerde punten gericht en aanschouwende het laden van het ge weer, moest ik zeer vaak tot de conclusie komen, dat de loo.pen werld'en opgericht in plaats van de kolf. Wanneer ik verder een blik zou slaan in het jachtboek van onzen vriend, zou ik' zeer spoedig klaar zijn met het tellen der wildsoorten, want ge zo.udit kunnen waarnemen, dat eenden geschoten zijn de eerste openingsdagen en voorts hazen. Zijn wildregister zal :u niet doen zien de snelle houtduiven en vlugge talingen, de kleine watersnippen en de rappe hoen ders, gedreven fazanten en schietende houtsnippen. Nog minder kent hij de duimjacht, waar de rabbi's «iets andiers eischen dan aanslagwerk, zop dat ge uw schot kwijt moet zijn als de kolfplaat uw schouder raakt. En tenslotte durf ik vragen hoeveel vogels of ge in uw leven uit de lucht hebt gehaald die hooger waren ld!an 25 M. Wanneer ik dat alles voor u allen neer leg, dan zult ge begrijpen dat ik me niet schaam, omdat ik het geringste percen tage heb bereikt, want nimmer was het mij te doen om bout maar altijd om jachtgenot. Een jachtvogel, hoe klein pok, is mij altijd een schot waard! En wanneer ge u wilt oefenen, ga dan eens een middag op fden duiventrek en noem mij' den na afschot uw percentage. Maar het wordt laat en hoe gezellig ook, wij moeten afscheid nemen, want de onuitputtelijke bron der jacht blijft immer in mij wellen. Toch kan ik niet anders dan, alvorens van u allen te scheiden, voor al het ge- motene in die vele jaren en ook op heden u brengen mijn WEIMANSDANK. KORTE BERICHTEN Stijgende conjuctuur In den aanhef van de kroniek id'er eco nomische en sociale verschijnselen, waar in de algemeene wereldconjunctuur wondt behandeld, worldt bij alle verscheiden heid tusschen de landen, toch in de wereld als geheel genomen, eénige stij ging der conjunctuur geconstateerd. Uittocht van Amsterdammer" Het gemeentebestuur van de hoofdstad heeft besloten een grondig onderzoek in te stellen naar den omvang van het vertrek uit Amsterdam van ingezetenen. Biij jlat onderzoek zal ook aandacht worden besteed aan ide vraag, of het ver schijnsel ziïh in hiel bijzonder voordoet onder de koopkrachtige bevolking. Oorzaak der verkeersongelukken Uit de statistieken over het aantal ver keersongevallen gedurende het 3e kwar taal 1935 in de zeven grootste gemeenten des lands, blijkt, Id'at 6156 verkeersonge vallen werden geconstateerd. Daarvan werden veroorzaakt door: fiouten van be stuurders van vervoermiddelen 4706 (76,4 <>/o), fouten van voetgangers 470 (7,6 o/o), gebreken aan- of gebeurtenissen met betrekking tot vervoermiddelen 84 (1,4 o/o), den toestand op td'en weg, incl. slippen en doorglijden 429 (7,0 o/0), an dere oorzaken 354 5,8 o/o) en onbekende oorzaken 113 (1,8 o/0). VERSCHILLENDE BERICHTEN Luchtgevecht in 't dierenrijk Valk en wezel De Limburger Koerier geeft het vol gende, niet alledaagsche. verhaal van een* ooggetuige van een strijd op leven en dood tusschen verschillende boschbewo ners. De aandacht van den wandelaar werd getrokken door een geluid, komen de van een open plek. Daar was een groote valk zoo druk bezig zich te goed te doen aan het' nog warme en dam pend rose vleesch van een tortelduif, dat hij geen eendacht thald voor wat om hem heen gebeurde. Maar plotse ling laat de roover een angstig geluid hooren. Hij heeft een kleinen wezel op gemerkt, die in gebukte houding onbe wegelijk toekijkt, gelokt door den reuk van het bloed. De valk klemt zijn klau wen in de rest van zijn prooi, zijn bek wijd geopend en de oogen angstig heen en weer rollend, waarbij hij een akelig sissend geluid laat hooren. Dan gaat de wezel tot den aanval over en heeft zich met een vasten en berekenden sprong op de valk geworpen. Deze heeft in middels zijn prooi in den steek gelaten en zich hevig krij schend in de lucht begeven met den wezel op den rug. Het schouwspel ipn delucht, is nau welijks te beschrijven. De valk, die een geweldig kabaal maakte, verhief zich met snellen krachtigen vleugelslag steeds hooger en bereikte daarbij een hoogte zeker 75 meter. Daar werd de strijd ten einde gestreden tusschen den vogel en zijn kleine belager. Deze had zich vastgebeten in den nek van de valk en zoog de valk het bloed uit. Zoo krach tig als eerst de vleugelslag van de valk was, zoo onregelmatig werd hij nu. Zicht baar verloor de vogel aan kracht. Nog enkele oogenblikken en de strijd is be slecht in het voordeel van den wezel. Stuurloos, als een vallend blad komt de trotsche valk naar beneden getuimeld, nu en dan een krampachtige poging aan wendend om zich van zijn belager te ontdoen en zijn evenwicht te herkrij gen, hetgeen hem echter niet meer mag gelukken. Nog twee krachtige vleugel- stooten en de doodstrijd is gestreden. Bij de komst van den ooggetuige ver dween de wezel haastig tusschen het kreupelhout. Hij had zijn prooi in de lucht den nek doorgebeten. Brieven uit Zierikzee „Dort wo der Vater Treue sich geoffenbahrt. Dort liegt der Söhne grosses Erbe aufbewahrt". Profession Casimlir heeft eens een Voor dracht gehouden ioiver brieven en daarin o,p welsprekende wijze betoogd, welk een belangrijke rol deze pennevruchten in ons leven spelen. We bed|oelen dajarmlee natuurlijk niet een bedekte toespeling op onze Brieven aan de Nieuwsbode, welke in handen vallen va)n de zetters, die er soms een leesbare brief van miaken, pi.n diaarna nis eendagsvlieg een spoedigen doiod te sterven. Neen de brief, die een zo,oi voorname qofl kan spelen in ons leven, dat hij de verbindiinigsdraden tusschen de menschen aan elkaar of los knoopt, zoo'n brief vervangt als 't ware 't.monde linge contact. Ja, soms wordt zelfs dit laatste vermeden en de zaak schriftelijk afgedaan. Lloyd George heeft echter ge zegd, dat de vrede beter wordt gediend door conferenties (aan de ronde tafel, dan door briefwisseling. Men schrijft gemak kelijker een scherp WloiOird, dan dat inen het uitspreekt. Groote afstanden kunnen vaak alleen imiet brieven worden over brugd. Er zijn ouders in Indië, die lals 't wiare leven iop debrieven van Jiunïie kinderen en Wüer lief en leed door ide m/ail wordt gedistribueerd. Hoevele kin deren hebben dit altijd bedacht in hunine onbedachtzaamheid Het schrijven van een. goed leesbaren gezelligen brief is een kunst apart. Het schijnt niet mogelijk onii het op de school banken te leeren, al zou het niet on dienstig zijn om als vak op het leerpro gramma der hoogste klas lagere school ook het „brieven schrijven" op te nemen. Ook al heeft Minister Marchant een poging gedaan om de techniek te vergemakkelijken, we zitten nog midden in de spellingchaos. Maar mag dan ook de uiterlijke vorm niet zonder beteekenis z'ijn, le style c'est l'homme de stijl is cle rnensch. Men kan hem niet docee- ren, het is een gave en gelukkig degiene die door Ide muze met dit geschenk is vereerd: een kostboor wapen in den strijld! om het bestaan. Hoevelen hebben niet hun eerste succes te danken aan een suggestief geschreven brief? Het spreekt wel vanzelf, dat „Zieric" oOk v"ele brieven uit Zierikzee en omge ving ontvangt, 'behalve dan die, welke in West-Schouwen geschreven worden en via de Nieuwsbode onldier ons o|og komen Deze zijn echter in het Schpuwsche dia lect gedrukt en nog moeilijker leesbaar dan die ip ide Marchantsche spelling „niet zop maar zo>". Dat brengt ons een gebeurtenis te 'binnen, welke zich in hotel „van Oppen" afspeelde, waar Zieric een stukje ten beste gaf in het onvervalsc'hte Zierikzeesche idioom. Even daarna |den kelner aansprekende met een: „zeg hoe vond je dat Zierikzeesch?", gaf (déze een koude douche met het antwoprldl: „guns, ik' dacht, dat n iets in hét Engelsdh had voorgedragen. Waarmee we echter niets ten nadeele willen zeggen van oinzen collega hni Schouwen, die ook' in het Nederlandsoh pngetwijfeM geestige brie ven zal weten te schrijven. We geven hem in elk geval een goede kans bij' een eventueelen damwedstrijld' in Schouwen- Duiveland. Het is natuurlijk niet oorbaar om aan Zieric persoonlijk gerichte brieven in de Nieuwsbode af te drukken. Dat we niet temin en zonder medeweten van idien briefschrijver, toch een voornaam deel uit zoo'n- brief hier laten volgen, heeft een zeer bijzondere reden. We kunnen idiie jaar, dat den Oudejaarsavond bijna heeft afgeschrapt, niet beter eindigen dan met de ontboezeming, die een goed' Zierik- zeeënaar uit zijn pen heeft laten glip pen en waaruit blijkt, hoe men dat oude stadje kan zien met de oogen van een bruidegom, die zijn bruid bewondert „Wanneer ge dan daarbij bedenkt, dat de plaats, waar de nieuwe Burgerschool zal verrijzen, voor ons Zierikzeeënaren nog gewijde grond is, dan wordt het eene verhevene plaats. Daar zetelde eens Zierikzees' meest beroemde dokter Le- vimius Lemnius. Daar woonde in het laatst der 19e eeuw meester Oosterman, die zeer veel van de geschiedenis van Zierikzee heeft opgehaald en onder pseu doniem van „Werther" heel wat aan het licht heeft gebracht. Zijn huis was eigen lijk een aaneenschakeling van boekenka mers en bij de ouderen onder ons leeft hij nog, nadat hij gestorven is, als een der geleerdste schoolmeesters. Ja, voor ons Zierikzeeënaars heeft elk plekje niet alleen beteekenis maar zijn buitengewone bekoring. Als wij door onze straten wan delen, dan zien wij de beroemdheden van eeuwen terug, omdat wij hen ken nen uit hunne werken. Ik heb niet zoo als het banale liedje zegt „mijn hart in Zierikzee verloren", maar eiken dag vind ik er een stukje van mijn leven bij, el- ken dag wordt alles meer verklaarbaar. Laat den Haag schoon zijn, voor ons, die honden van het kleine Zierikzee, mist het zooveel. Zeker het zal zijn schoons ook hebben, maar het gaat verloren in het geklingel van bellen der electrische trams, en het dwaas getoeter van auto's en het jachtende, gejaagde leven, wat in zulk een stad overheerschend is. Bij ons is het rustig, het profiel van elk ge veltje werkt op je in en elk gevelsteen tje dicteert zijn geschiedenis, elke boom en plant komt onder je aandacht: En wandelende in duistere avondstilte door het £limgerbosch, dicteer je je zelf plan taain, beuk', eik, esch, enz., omdat je met alles vertrouwd bent". Zoo ziet dus een goede Zierikzeeënaar zijn eigen stadje., Zouden we dat niet een gelukkig Nieuw jaar toewenschen, nu 1936 op den drem pel staat? ZIERIC. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Naar (mien oris meedeelt hoopt [het Christelijk Fito'-Coimtité op Woensdag 8 Ja|n(u|ari evenals vorige jaren een filmavlolrud te> 'geven in de Qo|ncertziaal. Het „Archief" V,an hef Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, bevlat behalve het jaarverslag en de maaimlijst der leden enlz., een artikel van Dr. W. S. Unger over: „Middelburg als handels stad" (13e ,tot de 16e eeuw). Voorts een bijdrage van dr. Th. Raven over „Reu- Zenhertrassetn", benevens „Middeleeuw'- sche, in eeln mfuur der Abdij te Middel burg gevonden diocumienten", door m'r, A. Meerkasmlp Van E&nlbde/n, secretaris van het ZeeuWsche Genootschap. Naar We vemeimlen is de ambtenaar der Visscherif-politie op de ZeeuW&che Strooimen, de heer H. L. Claessens, met ingaing van 1 Januari 1936, overgeplaatst van Zierikzee luaar Hansweert. Voor het Bio-vacantieoord, is dit- Afscheid Stijging der conjunctuur? Restauratie van Tholen's toren Brieven uit Zierikzee Inkrimping Suikerbietenteelt Sportnieuws O Weerverwachting Predikbeurten te Zierikzee Zondag 29 December. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Klaar. Kleine kerk. 10 ure, ds. Gerritsen en 7 ure, ds. Kentie van Haamstede. Onder werp het probleem van het kwaad „De Zondeval". Luth. Kerk. 10 ure, ds. Makkink van Leiden. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 7.30 Bidstond, 10 Heiligingsdienst, 3.30 Openluchtsamenkomst Nobelpoort en 7.30 ure, Verlossingssamenkomst. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. maal ook gedurende de Kerstdagen ge collecteerd. Vorig jaar bracht de inza meling pl.m. f40.000 op. Men hoopt thans de f50.000 te halen. In het na bijna af geloopen jaar werden uit Schouwen-Dui- veland, gedurende 6 weken, 2 kinderen naar het herstellingsoord Bergen aan Zee uitgezonden. SEROOSKERKE. Woensdagavond, le Kerstdag gaf de Mondharmonica vereen. D.E.S. van Schuddebeurs in café Boot alhier een qpenbare uitvoering. Na een openings- eri welkomstwoord tot de tal rijk opgekomen aanwezigen, uitgesproken door den voorzitter, volgde het rijk ge varieerd programma, dat vlot en keurig werd uitgevoerd. Begonnen werd, met een 5-tal muzieknummers, waarna voor afgegaan door een éénactertje, het too- neelspel in drie bedrijven, „Eén td'ie niet geteld wordt", werldl opgevoerd. De spe lers gaven wat ze konden en het publiek toonde door een hartelijk applaus zijn instemming met spel en spelers. Na de opvoering van nog een éénaCter volgden tpt slot weder een vijftal muzieknummers, waarmee D.E.S.afscheid nam. Het was een gezellige avond, die bij velen Ide lust zal hebben gewekt, de harpjes nog: eens weer te hooren. Het gewone „Bal na" ontbrak ook nu niet en hield nog velen bijeen. DREISCHOR. Avond van de Eerste Kerstdag. Kerstfeest voor de kinderen der Zondagsschool. Hoogtij in de Kerk, welke badend in een zee van licht allen uitnoodigde tot een bezoek aan het hier zoo bekende Kerstfeest onder leiding van ds. C. E. v. d. Griend. Vele kinderen en ook vele ouderen hadden zich om de symbolieke Kerstboom geschaard, waar menig Kerstliedje weerklonk uit de kindermondjes. Ds. v. d. Griend zorg de tevens op de hem eigen ^anier, voor een mooi Kerstverhaal, waar zoowel oud als jong met volle aandacht van ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1