NIEUWSBODE M ZATERDAG 21 DECEMBER 1935 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT EERSTE BLAD GRATIS! FEUILLETON E LG A'S WEDDENSCHAP VOGELAAR PALINGBROOD BINNENLAND De Kern ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt voorloopig iederen werkdag. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12899 ADVERTENTIENi van 13 regels 60 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De geheele maand Dec. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de courant de geheele maand Dec. GRATIS. De Directeur GEEN REGEERINGSCRISIS v De regeering heeft de concentratie van de bizondere scholen terug genomen Een Staatscommissie zal de be zwaren nader onderzoeken Bij den aanvang van de Kamerzitting van Vrijdag, heeft minister-president H. Colijn een verklaring afgelegd ten aan zien van par. 12 van 't wetsontwerp tot beperking van de uitgaven voor het on derwijs (concentratie van bijzondere scho len). De minister merkte op, dat uit de beraadslagingen is gebleken dat in de Kamer hiervoor geen meerderheid kan worden gevonden. De regeering betreurt dit, omdat zij van oordeel is, dat concentratie op het terrein van het bijzonder onderwijs nood zakelijk is, zoowel uit een Oogpunt van bezuiniging als met het oog op hetgeen met het openbaar onderwijs is geschied. De ministers, behoorende tot de linker zijde achtten een afwijzing van par. 12 zoo ernstig, dat zij daarin aanleiding zouden vinden H.M. ontslag te vragen. Daar daarbij echter de grondslag van 't kabinet zou zijn ontnomen, zou dit tot ernstige gevolgen kunnen leiden. Een menscli Lijdt niet aan onverschillige dingen. UIT HET NOORSCH 14 Ncdruk verbzdm- En op tiafel kfwöim ze, met chioleradrup- pels en al. Laat Mij je vertellen wat eeni van de heeren, .maar het uiterlijk te oordeelan een echte sm'ulpaap, over de tafel heem Mevrouw' Bech toeriep, miidden .owder het 'consuimeeren Vain de noiastbief. Die keukenmeid; v|a|n, u is een (wonder Mevrouw. Nergens krijg je zulk! eten als hier in huis. Deze saus b.v. is zoo fijn, zoo pikant, iin de beste ParijsChe res.au- rants krijg je ze iniet beter. En (hij be diende zich tw'ee keer en deed Mijn saus alle eer aan. Natuurlijk vertelde ilk dat dadelijk) aan Laurense, die er kiplekker Mee iwlas. Nooit is de stemming zoo best a's ma een gelukkig doorstaan gevaar; en zoo ze het binnen vroolijk (hadden in de Inteer naar buiten gelegen regionen gilnig het niet Minder opgewekt toe. Toen Ola van het ongeluk hoorde,, blies hij enkel en izlei: Pff, de Moeite Waard. Jullie had De ministers hebben zich onder deze omstandigheden beraden voor een oplos sing, die het voor hen mogelijk zou ma ken om te blijven. Daarom heeft het kabinet besloten, dat par. 12 voor het oogenblik wordt teruggenomen. Het kabinet blijft echter op het stand punt staan, dat een wettelijke regeling moet worden getroffen, om een concen tratie van bijzondere scholen te bevor deren. De vraag, of het mogelijk zal zijn tot zoodanige regeling te komen, zal op kor ten termijn worden onderzocht door een staatscomm. van veelzijdige samenstel ling, die zal arbeiden onder leiding van de regeering. De regeering hoopt, dat binnenkor ten tijd dit onderzoek zal leiden tot een oplossing, welke voor regeering en Sta- ten-Generaal aanvaardbaar is. Indien dit niet mogelijk zal zijn, zal de regeering opnieuw met een eigen voorstel komen. Inmiddels zal met de concen tratie, wat de openb. school be treft, niet worden voortge gaan. De regeering hoopt, dat de col leges van Ged. Staten de noodige be hoedzaamheid ter deze zullen betrachten. De „blanke Keizer" Het geheim van Eric Virgin ontsluierd In alle stilte is Erie Virgin, de adviseur van den Negus, naar Stockholm teruggekeerd. Hij wil voortaan slechts een onbe kend particulier zijn. Daarmede heeft hij zijin rol als „Blanke keizer" een einde genomen. Een bruingebrande, lange man, in bur- gerkleeding, die er uitziet zooals an)dere burgers en die dan ook niet 'die aandacht trok, tenzij dan dat een officier een snellen blik op hem wierp of dat een be ambte bij de passencbntrole Zijn pas tweemaal inzag. Zelfs als een journalist trachtte, iets ui't hem te 'krijgen, bleef de man-in-burger zwijgen zooals hij dat, op een enkele uitzondering na, was blij.- ven doen, sinds hij Ajdid'is Abeba, den rug toekeerde. Wat een verwarde geschiedenissen, heeft men niet om dezen man geweven, over Zijn verhouding tot den Negus! Thans weet men, dat alles betrekkelijk eenvoudig in zijn werk is gegaan. De Zweedsc'hc dokter Kurt Hanner, dien men in Abessyniö den „tooverdokter" noemt, besprak op zekeren dag met den Negus de noodzakelijkheid, om een Europee- schen raadsman ajan te stellen. Hij stelde voor, een man daarvoor te nemen uit een land, dat geen bedoelingen had, koloniaal bezit in Afrika te verwerven. En geheel ongemerkt liet hij zich den naam ontval len van ei en ouden vriend van hem, Eric VirginOp deze wijze werd Ide bijna 60-jarige Zweedsche officier diplomaat en militair adviseur. Zioo; lang hij in Addis Abeba wijlde, vertoefde hij bijnai (den ge- heelen dag, en vaak ook des nachts, in het pialeis van den Negus. Op een dag kreeg zijn auto een panne, waarop de Negus zijn eigen keizerlijken aufcoi zond, om hem af te halen. De Abes sijnsche inwoners van Addis Abeba zagen den blanken man in de auto zitten, waar- Wonder,olie over de aardappels Moeten doen, da|ni zou je es wat gezien hebben. Zelfs Friglaard Moest glimlachen e(ni Olgla kreeg natuurlijk het eten weer in het verkeerde (keelgat, zoadat Andreas haar op den rug Mioest kloppen. Ik' ge- ltoiof trouWiens, datt hij dat lang geen onaardig baantje Vindt. Als het er op aankoMt, 'w'as Ola de gene, die de schuld (was van) alles. Het Waren haar cholera-druppels en het heeft geen 'z'in, Zoioiiets in een keuikenkast te Zetten tusschen earaMelstroop, perenroiod, rum-essence en(z. Maar praat er Me niet van hoe ver- .mioeiend het is, de dienende geest te mioeten zijn bij een partijtje. Midden in den macht had ik geen gevoel (Meer 4n M'n beamen. Ik wias de eenige van ide mieisjes, die tot het laatst toe op iwias daar het Imlijn taak Wias, de dam'es in haar fmlantels te helpen. Frigaard moest ook opblijven; hij zou enkele van de gasten terugbrengen naar de stad. Een tijd lang 'zat hij op zin plaats aan tafel te lezen in een groioft dik boek; vergeefs deed ik M'n best te Zien, wiat het was' De kwestie is, dat hij het Me niet wilde laten zien. Hij is Mystiek. Doch ik Wil er graag M'n jaarloon onder VerWedden, dat hij de mooiste Oiogen heeft, die er bestaan blauw els de zee. Wat Zou hij eigenlijk van Mij denken? VOOR anders uitsluitend (die Negus reed. Vain dien dag af moeraden zij Eric Virgin iden „blanken keizer". Soldaat-Diplomaat Thans weet mem ook, dat hij het is, die den Negus het scheppen van een groote luchtvloot afried, omdat hij hieraan in dit land geen rol van beteeken is toekende. Hij bepaalde zich tot de opleiding van een handvol goede piloten. Wèl echter beval hij met aandrang de vorming v,in gedisciplineerde kerntroepen aan. Een half jaar na z'ijto aankomst in Addis Abe'ba viel het incident vain Wal Wal voor; toen reeds zeide hij, dat een oor log onvermijdelijk' was. De soldaat, die diplomaat was geworden, bleek goed: te hebben gezien. Hij maakte er nu geen geheim meer van, dat hij het was, die Idle bekenide tele grammen naar Genève zond en dat hij de politiek ingaf, waardoor een gewapend' conflict zoo lang mogelijk werd vermeden. Toen 't tenslotte toch daartoe kwam, wist hij dat Rij elk oogenblik een telegram te wachten had van de Zweeldsdhe regeering om hem terug te roepen, aangezien zijn tegenwoordigheid in Abessynië gevaar kon opleveren voor de Zweedsche neu traliteit. Daarom schreef zijn vriend, Dr. Hanner, hem een attest uit, volgens het welk verandering van klimaat goed voor zijn gezondheid zou ziin. Over Abessynië laat hij zich zeer ge reserveerd uit. Hij bepaalt zich ertoe, te zeggen, dat de Abessijnen in staat zullen zijn, groote successen der Italianen te* verhinderen, en dat het volgende regen seizoen een groote rol zal spelen. De mysterieuze Maarschalk Badoglio, de zwijgzame (Telegrafisch via Asmara). Maarschalk Badoglio is een man van weinig woor den. Van zijn kant behoeft de oorlogs correspondent niet te hopen op nieuws, dat hem veel wijzer maakt over de plan nen van den generalen staf. Daarover mogen wij ons overigens niet te veel beklagen, want de officieren aan 't front verkeeren, naar het mij voorkomt, even eens in onwetendheid omtrent zijn voor nemens welke deze dan ook mogen zijn. De militaire actie op het plateau van Tambien gaat onverminderd door. Hoewel de Abessijnen er niet in sla gen, om de Italianen terug te drijven, schijnen zij er toch in te slagen, zich staande te houden, dank zij den voort- durenden aanvoer van versche troepen. Van een veldslag kan nog niet worden gesproken, doch de gevechten, die er geleverd worden, zijn toch van dien aard dat men dit nauwelijks meer met den naam van guerilla kan betitelen. Toen eein keer in den lioop Van de|n| nacht de deur open» ging en de Muziek tot ions doiordnoinig, Maiakte ilk onwille keurig enkele danspassen. Hij praiait slechts bij hoioge uitzondering', Maar toen keelk hij plotseling op vain z'n boek en zei: Is eigenlijk een betrekking als ka- Me rMeis je Iw'el iets voor u? Wiat bedoelt u daanMee? Zei ik scherp. Het kOMt Me vopr, dat u overal op uw1 plaats bent behalve in de keuken, antwoordde hij brutaal. Ik (keerde M'n hoofd af en Verwaar digde hem met geen woord. Maar ik ben eigenlijk veel te goed. Nadat ik binnen (koffie had gepresen teerd en daarmee klaar was, fuifde ilk hem1 op (w'at er was overgebleven. Hij ontdooide eem beetje. Ja, en terwijl wie daar Zooi samen ziaten en het haast ge zellig hadden, wie denkt je, dat ineens de Keulken korrut binnen stuiven? Lottetm Bech, de oudste van de twee dochters), in lichtblauw chiffon Met flonkerend strasiz. i NeeM (mie niet kwalijk', dat ik de idylle verstoor! (Zei! ze, Met een zweempje ironie in haar beschaafde, kristalheldere stemi. Was er eigenlijk eenige reden voor ironie? En. Was het gezicht van oins bei den, zooals We daar doodgewoon en rustig onze kloffie zaten te drinken, zOo buitensporig grappig als zij het scheen De Abessijnen actief Aan beide flanken van het Noordelijk front ontwikkelen de tegenstanders een buitengewone activiteit. Voor het eerst sedert het begin van de expeditie zijn de verliezen, volgens de officieele Ita- liaansche berichten de eenige, waar over wij thans nog beschikken aan deze zijde grooter geweest, dan tot dus verre bij eenig treffen het geval is ge weest. Heeft deze min of meer onverwachte taaie tegenstand van de Abessijnen eeni- gen invloed uitgeoefend op de plannen iVan Maarschalk Badoglio? Of heeft hij er bij voorbaat rekening mede gehou den? Met zekerheid valt dit niet te zeggen. Het feit evenwel, dat sedert de aanvaarding van het opperbevel door Badoglio, die den naam heeft van een groot strateeg te zijn, die linies zijn bevestigd, doch niet verder vooruitge schoven, schijnt er op te wijzen, dat hii op iets dergelijks bedacht is geweest., De dreiging van den regentijd De grootste vijand is echter niet de Abessijnsche legermacht, doch ae regen tijd, die reeds bedenkelijk nader komt. Wij hebben er in den loop van den op- marsch reeds kennis mee gemaakt en de ondervinding opgedaan, dat er met deze Abessijnsche wolkbreuken niet te spotten valt. Natuurlijk wordt hieraan de noodige aandacht gewijd. Men is bij voorbaat bezig met het prepareeren van de aan gelegde wegen, om weerstand te kun nen bieden aan het van de bergen stroo- mende water. Men wendt daartoe teer en zelfs asfalt aan, waardoor in de eer ste plaats het wegspoelen van zwakke gedeelten zal worden voorkomen en in de tweede plaats het verwijderen van de door het water medegevoerde kleine gesteenten en modder zal worden ver gemakkelijkt. Voor zoover het den materieelen kant van het vraagstuk betreft, tracht men zich binnen de perken van het mogelijke te beveiligen. Welken invloed evenwel de voortdurende regenval zal hebben op den gezondheidstoestand van de troepen, zal moeten worden afgewacht. TWEEDE KAMER De onderwijsbegrooting goedgekeurd Vrijdagmiddag heeft de Kamer het on- derwijsbezuinigingsontwerp met 71—22 st. goedgekeurd. Een groote meerderheid dus Maar van deze meerderheid hadden zich zeker 50 tegen de regeering gekeerd, in dien deze de concentratiepara graaf niet uit het ontwerp had ge licht en wellicht ook, wanneer het amen- dement-Suring, tot ontslag van de g e- huwde onderwijzeres niet was aangenomen, met 58—37 stemmen. Bij *de behandeling van paragraaf 15 (voorloopige pensionneering van 60-jarige onderwijzers) verdedigde de heer Suring een amendement om de indirecte ver plichting om op 60-jarigen leeftijd voor loopig pensioen aan te vragen, niet te te vinden? Dat kon ilk nic' .men en ik liet ,me miiet van m'n uk bre. g m. Maar wiaar het haar o.m te do.n was, was niet zoozeer, mij te overrompelen met haar spot, als wel met naar knappe gezichtje. Eerlijk Grete, geLo: j j, dat jonge meisjes altijd geweest zijm als in onze dagen, nu ze weten, welke moge lijkheden ze hebben in hun lichaam en deze uitbuiten met een geraffineerd heid, welke alleen wij vrouwen doorzien, omdat wij net zfoio zijin, jij en ik en Lotten Bech em|allemaal? Zijn jonge Meis jes ooit zoo' loinntoiozel en onschuldig ge weest als zie gescih ldei d worden in ro- tmians vatn vroeger, of zijn ze geteekend oMdat het in dein regel mannen waren», die de boeken schreven; en wat weten mannen van de ongeloof 1 ke le.htheid die zelfs de beste jongermesje; eigen- is? Niets als 't er op aankomt. In dat op zicht zloio niet in andere hebben ze zich altijd laten beetnemen. En toen Lotten een van haar zijden kousebeenen uitstak, opdat Fri aard „die zoo' vreeselijk sterk is" haar brocaat- Schoentjes, dat losgegaan» wazou ku nen dicht knoop on, is het mogelijk, dat hij haar zwak en leer en hulpeloos void, maar ik als zusster wist, dat dit een tactische zet was en zij zich integendeel heel, heel sterk voelde. Zoodra het met den schoen in orde was, keerde ze zich tot mij: Regeeringscrisis bezworen De »Blanke Keizer* De mysterieuze maarschalk De gehuwde onderwijzeres krijgt ontslag Vliegtuig te Ouwerkerk gedaald Boerenleenbank te Nieuwerkerk opent een nieuw gebouw Nemen de vorstkansen toe doen bestaan voor onderwijzers met min derjarige kinderen of met minder dan 36 dienstjaren. De minister liet hierover de beslissing aan de Kamer en daarna heeft deze het aangenomen met 55 tegen 34 stemmen. KORTE BERICHTEN Ongewenschte vreemdelingen De minister van justitie heeft een com missie ingesteld om te onderzoeken of wijziging in de wetgeving en de practijk inzake de houding van de overheid te genover vreemdelingen noodig en ge- wenscht zijn en, zoo ja, deze neer te leggen in wettelijke maatregelen. Loonsverlaging te Rotterdam De gemeenteraad van Rotterdam heeft, na een debat van twee dagen, 't voorstel van B. en W. tot toepassing van een 5 pets-korting op de loonen en sa larissen van het gemeentepersoneel met ingang van 1 Januari a.s. aangenomen met 40 tegen 5 stemmen. Vóór de sociaal-democraten, de recht- sche partijen, de liberalen, Nationaal Her stel en de staatkundig gereformeerde. Tegen uiterst links. Kerstgave bij Philips De directie der N.V. Philips Gloei lampenfabrieken heeft besloten, den ar beiders met Kerstmis een extra belooning te geven. Deze zal bedragen voor gezins hoofden f 5, benevens f 1 per kind on der de 14 jaar; voor ongehuwden, niet- gezinshoofden f2.50. Het vliegersechtpaar Mollison Captain James A. Mollison, de beroem de Britsche vlieger, heeft medegedeeld, dat hij in Mei a.s. een transatlantische luchtdienst zal openen. Zijn vrouw, Amy, zal hem bij deze onderneming ter zijde staan. Ras Desta bedreigt de Italianen De Abessijnsche legeraanvoerder, Ras Desta, bedreigt de verbindingen der Ita lianen in Ogaden met Somaliland. Zoo lang Desta het den Italianen moeilijk maakt of hen misschien zelfs wel ernstig bedreigt, is van een Italiaansche actie in het Noorden van Ogaden weinig sprake. Het zwarte goud Reeds ^s dagen bevinden zich beneden in een der mijnen nabij Kattowitz (Si- lezië) 403 mijnwerkers, die in hongersta- Luitenant Myhre zegt, dat hij u Vroeger beslist ergens ainders ontmoet (heeft. Haar taoin Wias onbeschrijflijk. Die zei 'alles en iniets. Myhre? Het kon Met een yian de Myhre-jioingeris van thuis zijn, want diein zbu ik direct herkend hebben. Maar ze hadden eein neef, kun jiji je niet herimineren, die lange SigVart miet het rossige (haar, die af en toe in de vacanties bij hen logeerde? Die Moest het zijn. Er stond mie iets Van Voor, dat ik hemi als oiadet gezien had. Juist op dat pogenblik verscheen ge- boemlde luitenant in de deur, roepend bm> Loitten, Lotten-, lieve kleine Lotten. Wis en zeker Iwas het Sigvart, iniu teg ik het opto. Hij Was nog net zio|0| yo|0id -als vrpeger, ,miaar een flinke, kra nige kerel. Hij (kWami de keuken in, tot Mak bij ons. Het begon er Dp te lijlklen, dat de gasten het feest iin de keuken Wienschten voort te zetten. Ik vertel Helga net, dat jij beWeert, haar vroeger ontmoet te hebben, zei (Lotten. Ja, dat heb ik zelker, betuigde Sig vart en (zag Me onderzoekend aan. Ik (loan mie niet herinneren waar, U Iheette ,toen iO(Ok Helga, ja Helga. Haraldsen, vulde Lotten aan. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1