ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE In opgeno RADIOÉBODE DONDERDAG 19 DECEMBER 1935 abonnement: zierikzeesche courant GRATIS! NIEUWJAARS WENSCHEN. Nieuwjaarswenschen WEEKMARKT. autarkie Geef Uzelf DIT Kerstgeschenk! De Kern 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden 11,50, buiten Zierikzee f 1,80 Yoor het buitenl. p. jaar f 10.Afzonderlijke nummers 5 oent. Versohijnt voorloopig iederen werkdag. Tel. No. 32. Giro 137677 DirecteurA. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 92STE JAARGANG No. 12897 ADVERTENTIEN i van 13 regels 60 cent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 30 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van nitgave vóór 10 uur De geheele maand Dec. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de courant de geheele maand Dec. GRATIS. De Directeur In het nummer dat met 1 Januari 1936 versohijnt, worden, evenals vorige jaren opgenomen. De prijs hiervan bedraagt van 15 regels 75 ots., elke regel meer 15 ets. De inzending kan geschieden tot en met Zaterdag 28 December, uiterlijk 's voormiddags 10 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de gewone marktdag, wegens het va.len van den 2den Kerstdag op Donderdag 26 December 1935, zlal worden gehouden op Vrijdag 27 December 1935. Zierikzee, den 19 December 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. W1TTERMANS, Secretaris. Met den mond strijden wij tegen autarkie, doch met de daad In alle toonaarden hoort men in ons land scherpe afbrekende critiek op het autarkische streven in de wereld. Men neemt hel de groote naties kwalijk, dat zij daarin zijn voorgegaan en wij beseffen niet voldoende, !dat het hier geen doel bewuste actie betreft, maar een volgen van een wereldstrooming, die uit het onbekender s voortgesproten en een voior onbekende is voortgesproten en een vor dat zidh ertegen richt, kampt met een niet te overwinnen tegenstroom en blijft ach ter. Het brengt daartoe offers; offers van moreele, maar ook van miaterieele beteekenis, welke verarming beteekenen zonder eenig voordeel, dat er tegenover staat. Wat is autarkie Autarkie beteekent een streven naar een zekere mate van zelfgenoegzaamheid en het uitschakelen van een onnoodigen vrijen handel. Het beteekent het doen vervaardigen in eigen land van artikelen die niet noodzakelijk uit het buitenland behoeven te komen en door welke actie de werkverruiming in het eigen land wordt gediend. Vroeger was dit niet noodig, er was werkgelegenheid in de wereld genoeg en waarom zou men zich in zulk een periode bezighouden met het vervaardigen van goederen, die het buitenland beter en goedkooper zou kun nen leveren? Het gevolg van den vrij handel toen werd het zich toeleggen op andere artikelen, die het buitenland weer niet wilde maken en die toch het noojdii-ge profijt opleverden. Deze werkgelegenheid is door jdien loop der gebeurtenissen opgedroogd. Men vindt geen arbeid meer genoeg voor hen, die werken willen en kunnen. Nieuwe objecten zijn niet meer in voldoende mate aanwezig en wil men aan den larbeid blijven, dan moet men de taak, |d(ie het buitenland tot dusver vervulde, overne men. Dat is autarkie. Het is een nood zaak, waaraan men zidh niet kan ont- trekkken, wil men niet tot den bedelstaf worden gebracht. De massa krijgt erdoor werk; enkele groepen wordt het werk uit den mond genomen, want tegenover beperking van den invoer staat even groote of grootere beperking van den uitvoer en stilstand van den internati onalen handel. Waarheen leidt het De strijd tegen de autarkie leildt tot dwaasheden; tot het exporteeren tegen zwaar verlies en het onthouden van die gioedkoope goederen aan kiien eigen land genoot. Hij leidt tot tegenmaatregelen, die het in geschrompelde internationale verkeer verder doen stagneeren, tot ecJo- nomischen oorlog als gevolg van het elkander niet begrijpen. Neemt men het autarkische streven als iets noodzakelijks als iets onvermijdelijks aan, dan krijgt men een geheel ander inzicht in het internationale probleem. Dan strijdt men niet meer tegen windmolens; dan zoekt men zijn energie op andere manieren te benutten. De strijd tegen het autar kische streven is dwaas, omdat ide wereld er toch mede doorgaat; het is onlogisch, omdat niemand zich eraan kian onttrek ken, ook al zou men willen en onbillijk!, omdat men er zelf ook aan meedoet en moet meedoen. WaaromTer tegen Er Zijn ongetwijfeld nog niet-autar- jkiscihe landen. Landen, Id'ie aan de autar kie niet kunnen meedoen, omdat zij niet over de noodige hulpbronnen beschik ken om autarkisch te kunnen zijn. Deze zijn over het algemeen eenzijdig ge richt en moeten exporteeren om dat gene te importeeren, wat zij niet kunnen vervaardigen. Laat men derhalve zidh toeleggen op het stichten van een deug delijk geoutilleerd im- en exportbureau; laat men centraliseeren onder de leiding van de belanghebbenden, wat niet meer gedecentraliseerd kan blijven en jdian zal men bemerken, dat er in deze autarkisch gerichte wereld nog heel wat te doen valt. Dat het binden van den tot. nu toe ongebreidelden internationalen handel niet ruïneus mag worden genoemd, Idaar een nog groote mate van vrijheid wordt gelalen. De strijd b.v om de grondstoffen wordt in de autarkische werelld scherper en achter dan deze voor idien ooit ge weest is. De behoefte aan koloniën voipr landen, die niet over koloniën beschik ken, wordt sterker naarmate de autar kie toeneemt.' Wanneer wij beter beseften wat er in de wereld te koop is, :dan zou onze economische lijn flink worden verbogen, wat dringend nood'zakelijkk is. Zpoals wij nu te werk gaan, loo-pen wij kans te verliezen, wat wij in het verleden heb- ,ben verkregen. De autarkie vervolgt haar loop; daaraan is niets te veranderen, noch 'dioor dalden, noicih door schimpen. Wij dienen echter de consequenties ervan Onder de pogen te zien, want Idloen wijl jdit niet, dan is het losweeken van het groote Nederlandsche gebied daarvan onvermij delijk het gevolg. Benesj opvolger van Masarijk Oude Wapenbroeders Op Woensdag 18 Dec. heeft de Nationale Vergadering van Tsjecho-SIiowiakije, Edward Be nesj, thans minister van Biui- tenlandsche Zaken, gekozen tot opvolger van den afgetreden Pres.dent, Thcumlas G. Masaryk. Benesj' opkomst De roem, waarop Benesj nog heden ten dage teert, stamt uit den tijld', dat hij gemeenschappelijk met Masaryk samen spande tegen de Habsburgsche mlonar- chie. Een toeval had beiden in !de Sep temberdagen "van 1914 bijeengebracht. Wat hen tezamen bond was dezelf|de hartstochtelijke liefde voor de Tsjechi sche natie en de niet minder gloeiende haat tegen de Habsburgsche dynastie en het systeem der van Weenen uit gere geerde dubbel-monarchie, waardPor zij alle hoop voor hun volk, waardoor ziij waarop het aanspraak Icon maken, zagen onderdrukken. Masaryk, hoogstaand man van de wetenschap en professor aan de j Universiteit te Praag, zocht bij zijn po- I gingen oimi de herleving van het Tsje- ichendoiml te prgainiseeren, naar ener- I gieke menschen, die hem daarbij behulp- j zaam konden zijln. In Benesj vond hij een zijner handigste en meest toegewijde aanhangers. De oogsttijd voor het Tsjechendom en voor hen, die dit volk |de staatkundige bevrijding wilden brengen, kwam in iden wereldoorlog. Masaryk, wiens politieke gezindheid en activiteit in Weenen reeidls I lang Jiekend waren, gaf er de voorkeur aan, spoedig na het uitbreken van den oorlog de wij'k te nemen naar het buiten- i land, niet .alleen om zich in veiligheid te j brengen, maar ook, om bij de tegenstan- I ders van de Centralen te ijveren voor fde j vervuiling der Tsjechische wenschen i Benesj bleef voorloopig nog in Praag. Hij 1 organiseerde een spionnage- en verra- derssysteem. Een Tsjechischen bediende van den Oostenrijksch-Hongaarschen mi nister van Binnenlandsche Zaken bezorg de Ihiem afschriften van de geheimste ambtelijke stukken. Na ongeveer een jaar echter vond Benesj het geraden, zijn zetel naar Parijs te verplaatsen. Van daar uit organiseerde hij de aaneensluiting ider in het buitenland vertoevende Tsjechen. Hij speelde een hoofdrol bij tde vorming van het Tsjechische legioen, dat [hoofd zakelijk bestond uit krijgsgevangenen en overloopers uit het Opstenrijksche leger. In de allereerste plaats evenwel bewoog hij zich op journalistiek gebied. Hij deed den bladen in Ide landen der Entente berichten en artikelen toekomen, waar in aan den eenen kiant werd gewezen op de onmogelijkheid om Ide Oostenrijksch- Hongaarsche monarchie te laten voort bestaan en aan den underen kant het heilige recht der Tsjedhen op staatkun dige onafhankelijkheid naar voren wend gebracht. Het was niet bevorderlijk voor zijn propagandistische werkzaamheid, toen Keizer Karei na den dooid van Keizer Frans J^jzef den weg insloeg van een vriendschappelijke politiek tegenover de Tsjechen. Van de brochures en andere geschriften, welke op de vredesconferen tie te Parijs van de geallieerden ter tafel kwamen, waren de meeste afkom stig van Benesj. Vijand van het.Habsburgsche rijk Het lag voor de hand, jdat Benesj,, na de totstandkoming van [den Tsj echo- slow aaksdhen staat, tot de mannen be hoorde, die er een toonaangevende rol in speelden. In de buitenlanidsclhe poli tiek heeft zich z'ijn principieele richting welke van het begin af zijn politiek den ken heeft beheerscht, nooit verloochend: hij 'was en bleef een doodsvijan|dl van het Habsburgsche rijk. Een herleving daar van in een of anderen vorm beteekent voor hem altijd een bedreiging van dat gene, wat hij en zijn vrienden voor zijn volk hebben, weten te bereiken. Er is meer dan één officieele uiting van Benesj bekend, dat hij een restauratie van die Habsburgers zou beschouwen als een casus belli. Het veilig stellen van wat de Tsjechen hadden weten te bedingen bij het .te Parijs gesloten vredesverdrag, vormde de richtlijn van zijn geheele bui tenl andsche .politiek. Dit deed hem dan ook ide z'ijlde van Frankrijk kiezen, dat er eveneens naar streefde, den in 1919 geschapen toestand in Europa te handhaven. Benesj trachte rekening te houden met de bijzondere aspecten van deze politiek in het Donau- gebied, dat voor alles gevaar kon ople veren voor Tsjechioslowakije, door de oprichting van de Kleine Entente, tojt welker ijverigste vertegenwoordigers en knapste redenaars hij behoort. Botsing in de lucht Een militair vliegtuig" botste^tegen een lesvliegtuig De leerling vlieger gedood de militaire vlieger redt zich zwemmend Woensdagmiddag is boven de Amster- damsche luchthaven Schiphol een ernstig vliegongeluk gebeurd, dat aan den 20-j. leerling-vlieger J. F. Mets het leven heeft gekost. Boven het gedeelte van de vlieghaven, waar een brug in aanbouw is, zijn twee vliegtuigen, de C.I. 526 en de F.K. 43 met elkaar in botsing gekomen. De kleine Koolhoven ging als een kur- ketrekker omlaag en vloog in brand toen ze den grond raakte. De jonge Mets is is later geheel verkoold uit de resten van zijn machine gehaald. De Fokker te water Ondertusschen was het militaire toe stel Fokker C 1526, dppr gevlogen. De toeschouwers zagen dit tot hun ont zetting steeds dichter naar het water dwarrelen en tenslotte, bij den in aan bouw zijnden brug over de Ringvaart, met een geweldigen plons in het wa ter storten. Zij zagen het toestel diep in het water schieten, een slag om ma ken en daarna half uit het water ste ken. Een oogenblik later zagen de toe schouwers leven in het water en daar kwam sergeant Hinrichs naar boven, bla zend en proestend en blijkbaar onge deerd. Men zag hem een oogenblik om zich heen kijkend en toen begon hij met ferme slagen naar den kant te zwem men. Aan de wal stonden helpers reeds klaar en sergeant Hinrichs was spoedig op het droge getrokken, waarna hij op een drafje naar de militaire hangars liep om zich daar te melden bij zijn chef. Geef Uzelf een halfjaar-abonnement op de Radio Bodedan krijgt U 6 maanden lang iedere week Nederlands mooiste Programma/Tijdschrift toegezonden, met alle programma's, met tal van artikelen en een overvloed van mooie tekeningen. Kosten F. 3.- slechts, te storten op Giro 128.000 AVRO, Amsterdam of bij een der ondergenoemde AVRO-kantoren.' Abonneer U direct dan ontvangt U bovendien het wondermooie AVRO-Kerstnummer, uitgevoerd in een schat van kleuren, met verhalen van onze bekende schrijfsters en schrijvers met bijdragen uit de beste pennen die het land U biedt! Als extra-Kerstverrassing sturen wij U dan de be roemde AVRO-Kunstkalender, waaraan wederom 12 bekende Nederlandse meesters hun werk afstonden. F. 3.- slechts per halfjaar. Te storten op Giro 128.000 Amsterdam, of bij een dèr navolgende kantoren: te Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen, Arnhem, Leeuwarden, Nijmegen, Zwolle (tijdelijk), Middelburg. Neêrlands nationaal radioblad. De oorzaak onbekend Hoe het mogelijk was, dat deze twee l' vliegtuigen elkaar raakten, staat nog niet vast. Sergeant Hinrichs wist niet anders mee te deelen dan dat hij plotseling een kliap op zijn toestel voelde en verder wenschte hij zich niet over de schuld vraag uit te laten. KORTE BERICHTEN Hoare afgetreden De Engelsche Minister van Buitenl. Za ken, Sir Samuel Hoare is Woensdagavond afgetreden. Het Vredesplan vervallen In de Volkenbond is 't plan Laval— Hoare ter sprake gekomen. Bij de dis cussie bleek dat dit plan practisch van de baan is. Laval heeft in een rede geen poging gedaan om het plan te verdedi gen en Eden heeft nogmaals uitdrukke lijk verklaard, dat indien een van de partijen of de Volkenbond zich niet met de voorstellen kunnen vereenigen, de Britsche regeering, de verwezenlijking er van niet langer zou willen nastreven. Conflict voorkomen Naar het Hbl. ter opre kwam zjou bij het overleg tusschen verschillende voor aanstaande politieke perspnen eenig uit- Autarkie Dr. Eduard Benesj Sir Samuel Hoare treedt af Nootlottige vliegtuigbotsing Mussert's rede Marktberichten zicht zijn paitstaan pp de mogelijkheid omi bij de behandeliing van het wetsont werp tot bezuiniging pp de onderwijs uitgaven, en speciaal van de kwestie der concentratie van bijzondere scholen, eefü ernstig -conflict met de regeering te ver -mijden. President van Venezuela overleden Generaal Gomez, president der Vene- 7 zfo-laansche republiek, is in den ouder dom) van 78 jaar overleden-. Men verwacht ernstige politieke moei lijkheden, omdat iin al die jaren duizen- t den van zijn politieke tegenstanders maar Curasao, Go'ombia en Cuba gevlucht of verbannen zijn, die vrijwel allen weer r rullen willen terugkeeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 1