GRATIS Uit Stad en Provincie ONTVANGT U EEN MELKBEKER SPAAR DE GESCHENKENBONS dam Maandag haar winterpret botgevierd door oug^veer "2000 straatlampen stuk te g«'oieo. Verscheidene straten stonden deti geheelen avond in het donker. Dit ergerlijke vandalisme kost de gemeente f 3500. Huldiging President Steijn Maandag, op Dingaausdag. is te Deventer een grooisohe hulde gebracht aan de nagedachtenis van president Steijn, den laatsten president van den Oranje-Vrijstaat. Dit is geschied bij het standbeeld van den presideut op 't Stationsplein aldaar. De eohtgenoote van den Zuid-Afrikaan- sohen gezant heeft aan den voet van het monument een krans gelegd. De Negus spreekt De Keizer van Abeasinië heeft plechtig verklaard, dat aanvaarding van de gedane voorstellen niet slechts lafhartigheid zou be- teekenen voor de Abessijnen, maar ook verraad zou zijn tegenover den Volkenbond. Onze vliegindustrie paraat Fokker heeft een nieuw vliegtuig ont worpen, dat voor de toekomstige planoen, luchtverkeer over den Oceaan, geschikt is en wellicht acht motoren zal hebben De Nederlandsche vliegtuig-industrie is paraat, zegt Fokker. „De Beul" gevonnist De minister van Bianenlandsche Zaken heeft het tooneelstuk «De Beul" gelezen. Hij is van meening, dat de opvoering er van bij velen deu indruk moest wekkeD, dat de christelijke godsdienst wordt ge smaad en de weermacht bespot. De minister is van meeniog, dat wijs beleid vordert, dat het stuk niet meer ter ver tooning wordt toegelaten. De ramp van de „Uiver" Na diplomatieke stappen bij de regeering van Irak te Bagdad, is toestemming ver leend, dat het stoffelijk overschot van vier van de zeven slachtoffers, die verleden jaar bij de «Uiver"-ramp te Kutbah Wells om het leven kwamen, naar Nederland vervoerd mag worden. ZIERIKZEE. De gehouden collecte door leden van den V.C.J.B. en de Meisjes- vereeniging „Arbeid Adelt'" ten behoeve van den Wereldbond id'er Kerken, heeft in deze gemeente netto een bedrag van f 41,43 opgeleverd. BURGH. Een matig aantal leden be zocht de Zaterdagavond gehouid'en jaar vergadering van de kolenbond „Een dracht maakt Ma c'ht" in hotel Baa- ker te Burgh. Na opening der verga dering volgde rekening en verantwoor ding door den administrateur de heer H. Brandenburg. Hieruit bleek, dat in inkomsten had den bedragen f7321.53 en de uitgaven f7201.02, zoodat er een winst gemaakt is van f 120.51, die in de reservekas is gestort, waardoor deze in totaal aan wijst een bedrag van f935.51. De heer J. J. Steur bracht namens de commissie van toezicht verslag uit van het na zien der rekening, die door hen in orde was bevonden, terwijl hij de heeren Bran denburg en v. d. Klooster dankte voor hun vele bemoeiingen voor de kolenbond, waardoor deze steeds in ledental toe neemt. Dit jaar zijn er weer 15 nieuwe leden toegetreden, zoodat het aan'tal mo menteel bijna 390 bedraagt. Op voorstel van den heer C. Blom werd besloten, de reservekas niet hooger op te voeren, dan f1000. Herkozen werden als bestuursleden de heeren M. Blom Lz. en S. de Feiter en als leden van de commissie van toezicht de heeren J. J. Steur en J. SChoonaard. Het salaris van den administrateur Werd verlaagd van 3 cent op 21/2 dt. per H.L. Verder werd besloten evenals vorige jaren weer begin Februari kolen te la ten komen. Op, voorstel van het be stuurslid de Feiter werd met bijna al- gemeene stemmen besloten, het bestiur vrij te laten in het al of niet aankno pen van LimbirgsChe kolen, als de prij zen sterk verschillen. Tenslotte deelde de voorzitter nog mee dat half Januari de secretaris van het Comité van Actie in Zeelaiftl een lez'.ng voor 00ze bond zal houden, in hotel Bakker te Burgh, waarvan nader me- dedeeling zal worden gekl'aan. Hij wekte de aanwezige leden op, zooveel moge lijk te tornen en andere leden mee te brengen, daar op deze lezing belangrijke zaken medegedeeld zullen wonden, ter wijl er ook gelegenheid zal zijn, vra gen te stellen. Hierna volgde sluiting. HAAMSTEDE. Dat het onze gemeente ernst is met haar pogingen, de om geving zooveel mogelijk te verfraaien, blijkt uit het feit, dat er op het par keerterrein bij het vliegveld een strook beplant is met verschillende heesters, waaronder: Abeel, Balsempo- pulier, Oostenrijkscbe den, Kwipden, Groenblijvende en Gewone Liguster en Vlieren. Wanneer dit in de toekomst als het ware een haag van heesters vormt, zal het zeker er toe bijdragen, de om geving van het vliegeld zijn tegenwoor dige eentonigheid te ontnemen. SCHERPENISSE. De Afd. Zeeland van den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren hield Zaterdag j.l. een vergaderiinig, on der voorzitterschap van dhr. J. I. van Ballegoijen de Jong, sec'r. van Goes. Aanwezig waren de leden van het Afd. Bestuur, alsmede een negen'.al genoodig- den. Nadat door den voprz. een woord ter inleiding was gesproken, verkreeg dhr. de Boer, secr. van Hardinkxveld het woord, sprekende over: wefklcozenzarg, fin. verhouding en positie gemeenteperso- neel. De uitstekende verzorgde lezing werd met gespannen aandacht gevolgd. Vervolgens werd de wemsehelijkheid be sproken de otnderafd. Tholen en St.-Phi- lipsLand inieuiw leven in te blazen. Na eenig heen en weer gepraat bracht dhr. Laban dienaangaande verslag uit, waar op beslotten werd de Afd. weer op beer.en I te zetten. Teneinde het beduur compleet te maken werden twee bestuursleden ge kozen t.w. de heeren A. F. Hanssens, burg. van Stavenisse en W. de Korte, gem.-ontv. van Tholen, resp. als voorz. 1 en penningm Hierop sloot de voorz. on- der dankzegging voor de opkomst, in- j zonderheid van dhr. De Boer, de verga dering. OUD-VOSMEER. Op het verzoek van dhr. M. Timmermans, oun vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor Zijn aan de Raadhuisstraat gelegen perceel is afwijzend beschikt, iaan- gezien het maximum1 aanital vergunningen is bereikt. Zijn verzoek oml een verlof A is ingewilligd. Tegen den metselaar G. is proces-verbaal opgemaakt Wegens vernieling, terwijl een twee'jal andere in gezetenen zijn bekeurd wegens overtre ding der Arbeidswet. -- Het 16-jarig zoontje van C. P. de Koning, - werd pp den Thioolschen \dijk in de nabijheid van „De Zwaantjes", zoo danig door een vrachtauto aangereden, dat het inroepen van geneeskundige hulp noodzakelijk b'eek te z'ijn. Een dezer dagen werd door Iden heer Kroll in den van Haaftenpolder een klopjacht gehou den, waaraan 'dpor 9 schutters werd deel genomen. Van dc familie langoor schoten er niet minder dan 134 het 'hachje bij; in, daarnaast werden 7 'patrijzen en een ko nijn geschoten. De door de familie van Westen gehouden klopjacht had tot res.ul- toot, dat op de gronden behoiorenlde tol de hoeven „Welgelegen" en Blauwe Bloem", doior 7 schutters 18 hazen wer den geschoten. Door het gemeente bestuur is ingevolge de 'hinderwet ver gunning verleend tot de oprichting van een benzinepompinstallatie, ten behoeve van A. Duine. Met deze inbegrepen wordt onze gemeente thans met niet minder dan zes van dergelijke inrichtingen getooid. THOLEN. Vrijdagavond trad viopr het Nuts-Departement a hier op dhr. Gerard Pilger uit Amsterdam, mat als onder werp: „Een vroolijke zonnige Hawaï- avond". Op onderhoudende en boeiende Wijzfó, verduidelijkt door lichtbeelden, bracht spr. ons imaar Hawaï en |o,p eenige andere Zuidzee Eilanden. Spr. sprak verder over de bevolking, het ontstaan der (wondere kleurenpracht, het parelduiken, Hawaï uit het verleden en modern Hawaï. In gedachten beklommen Wiij de krater Ki- lauea bewonderden de spoirt van deze landen, de prachtige ananas 'cultures en wondervolle plantengroei. Tot slot wer den wij vergast op eenige lorgineele Ha- waiï-liedjes en muziek en aardige legen den. Het iwias een mooie leerzame avond. Een wiarm applaus beloonde spr. Voor zijn keurige voordracht. De heer Moelker dankte verder namens allen spr. voor het gebodene. Door milde gevers hiertoe in staat gesteld, zal met Kerstmis weder voor de kinderen der Herv. Zondagsschool een kerstfeest worden georganiseerd, welke le Keirstdag des avonds 6 uur in de Herv. Kerk zal worden gehouden. Besloten is, de zitplaatsen) 'zooveel mo gelijk vrij te geven. Gemeenteraad te St.-Maartensdijk Brandstoffentoeslag aan bepaalde gezinnen De bestelde auto bussen De kosten van het vervoer niet voor rekening der gemeente In de op, Vrijdag gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad wa ren alle leden tegenwoordig. Ingekomen is een. Kon. besluit, waar bij met ingang van 1 Januari 1936 het maximum aantal verloven voor deze gemeente is bepaald op 2 en het maxi mum aantal vergunningen op 8. Den vergunninghouder D. L. Rijnberg wordt een half jaar restitutie gegeven van betaald vergunningsrecht. Aan de zangvereeniging „De Loistem" wordt toe stemming verleend op een Vrijdagavond in Januari 1936 gebruik te maken van de gemeentebewaarschool, op voorwaar de, dat aan te brengen beschadigingen op kosten der vereeniging worden her steld. Een verzoek van A. J. Bos, om restitutie van betaalde kos'ten voor ver betering van zijn woning, wordt inge willigd, na mededeeling van wethouidler Quakkelaar, dat de gemeente-timmerman hem had verklaard de opldiracht tot ver betering te hebben vergeten. M.a.s. wordt besloten adhaesie te betuigen aan het adres ven den Raad Idër gem. Poort vliet aan der« Minister van Waterstaat strekkende, dat zoo de verhooging van de benzir.ebelssling wordt ingevoerd, het bruggeld op te heffen. Aan Job en L. Bos wordt besloten een totaal van f2 schadeloosstelling uit te keeren, daar bij delving eener sloot groente is ver loren geraakt. Verzoeken van 3 'perso nen de kosten aansluiting waterleiding van gemeentewege te doen betalen, wor den afgewezen. Adressanten zullen ver wezen woi den naar het Armbestuur. Gelezen worden een ciirdulaire van Ar beidersbonden, alsmede een diroulaire van den Minister van Sociale Zaken, betref fende toekenning van brandstoffentoe slag. Na uitvoerige discussie wordt met de st. van de heeren Bout en op den Biouw voor, aan den inhoud van ge noemde circulaires, niet in zijn geheel te voldoen. Toeslag op de werkloozenkas- uitkerring zal alzoo niet gegeven worden. De brandstoffenbijslag zal verstrekt wor- denn acn die gezinnen, die daaraan be paal! behoefte hebben. De brandstoffen- toeslag werd m.a.st. alzoo geregeld. In veiband met een adres van den A.N.W.Iï'. Toeristenbond voor Nederland werd m.a.st. vastgesteld een verordening bepalende dat inachtneming van de voor schriften vervat in het eerste lid van art. 16 van het Motor- en Rijwielregle ment niet noodig ia ten aanzien van stilstaande motorrijtuigen op meer dan 2 wielen, geplaatst binnen een afstand van 25 meter van een brandende straat lantaarn in het licht van die lantaarn op de wegen binnende bebouwde kom der igemeente. Overeenkomstige bepalin gen weiden gemaakt ingevo'|g)e het 3e lid aanhef en onder .a en b van art. 62bis van het genoemde reglement, en het le lid vam art. 63, van dit reglement:. De heer M. L. Koopman werd herbe noemd tot lid van de commissie van schooltoezicht, en de heer L. Koopman tot lid van het Weezen Algemeen Arm bestuur. Een ontwerp,-regel ing met de gemeente Tholen inzake toelating tof de U.L.O.-school aldaar, werd aangehouden ter nadere bespreking. Den burgemees ter werd een half ja,ar ontheffing ver leend var. het betalen von hondenbelas ting. Met 4 tegen 3 stemtm'en wordt be sloten de brievenbus, vroeger geldende voor aangiften Vermogensbelasting, te ruilen tegen een vrijwel onbruikbare brandkast. Deze brandkast werd destijds niet meer safe geacht voor opberging van geldswaardige papieren. De heer Op den Brouw geeft te ken nen, destijds bij het bestellen van auto bussen, wat voorbarig te zijn geweest. Hij had bij' nader inzien beter gedaan Burgemeester en Wethouders hiermede terstond in kennis te stellen. De voorz. looft het in den heer Op den Brouw dat" deze zijn fout erkent. De heer Quak kelaar deelt mede dat in een onder houd met dhr. van der Ham het geheele college heeft toegezegd de gemaakte autobuskosten alsnog te willen vergoe den zoo de heer Op den Brouw zijn fout erkende en de meerderheiidi Van den Raad met het voorstel meeging. De heer Koopman spijt het dat de heer Op den Brouw niet direct die erken ning heeft gedaan. De heeren Hage en Nelisse z'ijn er niet voor in de eene ver gadering een besluit te nemen en dit in een volgende vergadering weer te niet te doen. De heer Langejan vindt het jam mer dan de heer Op den Brouw inzake het or is is-steun 00 té B eenzelfde hou ding heeft aangenomen als met de bus- beweging. Het voorstel van B. en W. de kosten van het busvervoer alsnog voo" rekening der gemeente te nemen, wordt verworpen met 4 tegen 3 stem men. Tegen stemden de heeren Koopman, Hage, Lange jam en Nelisse. De heer Bout informeert naar het woonwagenkamp. Terzake zal men over leg plegen met een perceel achter de Rondom toebehoorende aan den heer M. W. Kloet te Scherpenisse. De heer Bout zou een nieuwe verordening wenschen betreffende de ventvergunningen doch Iele meerderheid van den RaaU' pleit hier niet voor. De heer Nelisse bepleit een te bestraten gedeelte vam de Brug bij' de begraafplaats tot aan het klinkerpad al daar. Hij' verzoekt voorts de Oostvesf in orde te dom brengen. Dit laatste wacht in verband met de verbetering van de mogelijk nieuwe weg. Tenslotte werd nog gewezen op het feit, dat niet alle personen die in Sin!t- Annaland waren voor de werkverschaf fing maar niet overvaren konden om dat de schipper er niet was, regenver let hebben ontvangen. Het college was hiermede echter niet op de hoogte daar men van belanghebbenden zelf nimmer iets had gehoord en ook geen adres ter zake aan hen was ingekomen. Men meen de dat deze aangelegenheid was afge daan. Hierna sluiting. Kamer van Koophandel. Vrijdagavond vergadert ide Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw- sc'he Eilanden in de Raadzaal te Mid delburg. De agenda omvat het opmaken van eene aanbeveling voor de benoeming van een lid van den Spoorwegraad en een 2-tal voorstellen van het bureau. Het eerste is dat in verband met een verzoek van de gemeente Haamstede. In 1933 be sloot de Kamer gedurende 6 jaren aan Haamstede, eene bijdrage van f 200,— in de jaarlijksche huurprijs van 't vliegveld per jaar te verleenen as tegemoetkoming op Schouwen. Nu is echter de gemeente eigenaresse van het luchtvaartterrein ge worden en er is daarom geen liuiur meer te betalen. Uiteraard moet echter de ge meente rente betalen van de door den koopprijs opgenomen gelden en ook alle onderhoudskosten vooir haar rekening ne men. Zonder steun van derden is de gemeente daartoe niet bij machte en B. en W. hebben derhalve verzocht de bij drage in de huur te mogen blijven ge nieten als bijdrage in de exploitatie van het luchtvaartterrein. Het bureau stelt voor dit verzoek m te willigen en wijst er op1, dat daarvoor feitelijk toch slechts een formeele wijzi ging van het besluit der Kamer noodig bij elke 2 pakken Rinso Zeeppoeder. Maar bedenk wel dat deze aanbieding sluit, zodra de voorraad op is. En deze begint al aardig te minderen, want duizenden huis vrouwen maakten reeds gebruik van deze welkome gelegenheid om fraaie bekers van prima Nederlands aardewerk gratis te ontvangen. Dus gauw naar Uw winkelier om 2 pakken Rinso, die overal in huis te pas komen. Heeft U Rinso al eens gebruikt voor vaten wassen? Probeer het maar eens. Algemeene Vergadering van het Waterschapsbestuur van Schouwen Maandag 16 December Voorzitter de heer S. J. Gast. Aanwezig de heemraden met ontvanger-griflier en ingenieur, benevens alle hoofdingelanden op den heer Mol na, die bericht van verhindering had gezonden. Na opening volgt behandeling en af doening der ingekomen stukken, waarna punt III, mededeelingen aan de orde komt. Bij punt drie van III, betaling bijdrage aan de Provinciale weg aan de provinoi'- Zeeland, deelt de voorzitter mee, dat bij het laatste bezoek van G. S. een andere overeenkomst is gemaakt wat de betaling der bijdragen betreft. Schouwen zal nu per 1 Jan. '37 f 75000 en per 1 Jan. '38 nog f 75000 moeten fourneereD, wat een aanmerkelijk voordeel oplevert, omdat het rentepercentage van f 50.000 wordt ver diend. Een en ander onder beding dal het laatste vak in laatstbedoeld jaar zoo niet geheel klaar, dan toch in uitvoeriüg moet zijn. Het reglement is volgens het besluit der algemeene vergadering van vorig jaar September gewijzigd en door G. S. goed gekeurd. Het vast te stellen percentage voor het gebouwd en ongebouwd wenschen G. S «an 8ich" te houden. Daarna doet de voorzitter uitvoerige mededeelingen over de gevoerde corres pondentie met de op Schouwen afwate rende polders, over de suatiepenningen, met welke polders het Waterschap een nieuwe regeling, die voor 10 jaar zal gelden, wenscht af te sluiten. Het antwoord van de op Schouwen sueerende polders luidt afwijzendslechts twee dijkgraven namen de moeite eens met het waterschapsbestuur te komen praten Wel is door de poldersin kwestie een gecombineerde vergadering gehouden. Het komt het bestuur gewenscht voor gebruik te maken van art. 19 van het algemeen reglement en de beslissing in deze lastige kwestie te vragen aan Ged. Staten. De voorzitter zet uitvoerig en duidelijk de bedoeling uiteen, n.l. voor Schouwen meer geld van de aangrenzende polders te krijgen. Inlijving van die pol ders bij Schouwen ligt geenszins in de bedoeliog. Goedkeuring verkrijgt het voorstel van het D. B. tot verkoop van diverse peroeels- gedeelten in verband met den aanleg van een provinciale weg (vak Prommelsluis Serooskerke) en aankoop van stukjes grond. De verkoop bedraagt plm. f 278.en de koop f 6. Dan is aan de orde het opnieuw vast stellen van de keur op de waterleidingen die aan de leden dezer vergadering en de diverse gemeentebesturen is rondgezonden. De heer den Boer wijst er op, dat de toeatroomiDg van het overtollige water uit het midden van Schouwen vlugger zou kunnen gaan, wanneer niet sommige binnenslooten, geen peilslooten zijnde, soms vol zaten met slijk, etc. De voorzitter wijst er op, dat het bestuur iedere sloot tot peilsloot kan pro- moveeren, wat het niet doet, al heeft het het recht. Met die stok achter de deur wordt de kwestie meestal vlug opgelost. Heemraad Boot merkt op, dat het stoomgemaal dikwijls stil moet staan, omdat de stand van het water in den boezem wel eens te hoog is. De heer ten Haaf herinnert aan een eerder door hem gehouden betoog over deze kwestie, dat er geen gelijkmatigheid bij het leggen van zijlen is betracht. De ingenieur vertelt, dat er ge regeld proefbemaiingen zijn gehouden. Daarbij is gebleken, dat snellere toe- stroomiDg wel verkregen kan worden, wanneer driekwart der waterleiding en de hoofdjes verbeterd zouden moeten worden. Onteigening van vele stukken grond zou noodig zijn om de hoofdwater leiding breeder te maken. Dat zou tonnen kosten. Met de geuite wenschen zal het bestuur rekening houden, waarna de keur werd vastgesteld. Herziening salarissen Dan stelt de voorzitter aau de orde het voorstel van het Dag. Bestuur tot her ziening van de verordening, regelende de* jaarwedden, welk voorstel in de rfeptember- vergadering, op verzoek van den heer Klompe is aangehouden. De heer den Boer merkt op, dat de oommissie, die de begrootiug nazag, ook een voorstel heeft betreffende de sala rissen. Hij zou daarom dit voorstel willen aanhouden tot de behandeling van de. begrooting. De voorzitter bestrijdt zulks. De herziening iB aan de orde, volgens de agenda en de opmerking van do commissie hoort niet thuis in haar rapport. Heemraad Boot staat nog op hetzelfde standpunt als in de September-vergadering Aan zijn toen gehouden betoog heeft hij weinig toe te voegen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1935 | | pagina 2